3 Wat anderen te voet doen, oen wij op twee wielen" (rJWi ""leuwe seizoen voor Trim- en Toerclub Leusden weer begonnen Wij willen in de eerste plaats mensen samenbrengen die behoefte hebben aan saamhorigheid"... SVL Zomer competitie van start Puzzelrit AMBC ïtf iele MIELE INBOUWAPPARATEN/- VOOR OPTIMAAL KOMFORT IN UW KEUKEN. Miele-Keuken-Centrum Huizenga Sport iqENSDAG 24 MEI 1989 |jSDEN - Trimmen - dat is toch immers zich van kilo- Ier tot kilometer verplaatsen van de ene voet op de an- e met het verstand op nul en de blik op oneindig? 5 we het in de zestiger jaren hebben gezien in de Ver fde Staten en zoals het ook naar het oude Europa is jrgewaaid en ook hier een begrip werd. Joggen heette [toen nog en later werd het trimmen. Het begon met een i vrije tijdsbesteding te worden vor jong en oud, mo- s en trendy. trage - of is het meer dan dat? We gingen daaromtrent fade bij Ronald van der Sluis. Hij is voorzitter van de m- en Toerclub Leusden. De naam zegt overigens in dit nd nog niet alles. DEN - "Laten we eens beginnen met een duidelijk en nerhand vastgeroest misverstand weg te werken", be- loorzitter Ronald van der Sluis, voorzitter van de Trim- en [lub Leusden ons gesprek. "Ik word zo vaak en nog altijd jderd door mensen, die trimmen onvoorwaardelijk asso- i met hardlopen of in ieder geval het trainen voor ama- fcedstrijden op middellange of lange afstand atletiek. wij trimmen alleen maar en uitsluitend op de fiets. Dat is ilijk ook een vorm van trimmen. Wat anderen op twee In doen, doen wij op twee wielen". 'nm- en Toerclub Leusden Bin het begin van het jaar 1982 Incht Een kleine selecte j Leusdenaren stak de kop- ibij elkaar om in navolging van Elders in den lande al lang ge- jelijk was te komen tot een (van enthousiaste Fietsers, die ienlijk en regelmatig zou- lan deelnemen aan zelf uit te maar ook door anderen fcaruseerdd tochten. De irutia- Imers van die dagen waren van Opijnen, Harry van k en Ton de Wijze. Zij gaven Ierse stoot tot de oprichting Tnm- en Toerclub Leus- ^egin ging met horten en sto- ils met vele nieuw ge lde veremgingen het geval is De mannen van het eer- ir vormden nog een officieel Vragen dienden zich aan I nchting van het organiseren [evenementen en eventuele uiting bij een bond en wat Jatste betreft: bij welke lande- I organisatie? Maar stap vor tegon er lijn te komen in de t oment nog vrij primitieve higingsstructuur. In ieder ge- jek het initiatief te worden ge beerd; er was belangstelling Jehoefte aan een vereniging, j de initiatiefnemers die zich (poel stelden. r na de historische datum 7 februari 1982, toen het trio JOpijnen-Van Schaik-De Wijze pchtig de eerste plannen aan «pier toevertrouwden kon I eerste officiële opnchtings- jadering worden uitgeschre- I Van toen af, aanvang 1983, J begonnen met officiële akti- gten: de samenstelling van een ir, de naamgeving en het or- seren van evenementen. De r en Toerclub Leusden was éren. Itekaartje fclub ging energiek van start. in datzelfde jaar 1983 nam de mging het initiatief tot de or atie van de eerste Leusdense avondfietsvierdaagse in navolging van wat overal elders in het land al jarenlang een jaarlijks terugke rende recreatieve gebeurtenis kon worden genoemd. De TT Leusden maakte er van meet af aan een succes van; de organisa- Van der Sluis: "Wij willen mensen samenbrengen, die in de eerste plaats behoefte voelen aan saam horigheid en niet zozeer aan het verrichten van sportieve presta ties. Natuurlijk is iedereen trots en tevreden als hij of zij een redelijk lange fietstocht tot een goed einde heeft gebracht. Maar in we zen gaat het daar met om. We zijn fietsers en geen wedstrijdrijders, dat laten we aan anderen over. Het gaat oris om het plezier en de gezamenlijke belevenis Elke week weer is dat het geval". BINDMIDDEL De behoefte aan een club als deze in Leusden sinds die zes jaar gele den van start ging vertaalt zich in de opmerkelijke groei van het le detal. Twee jaar na de definitieve start kon het honderdste lid wor den ingeschreven en in de aan vang van dit kalenderjaar meldde zich een opmerkelijk groot aantal nieuwe dames en heren. Dit voor jaar kon dan ook het honderdvijf- tigste lid welkom worden gehe ten. Het ledenbestand bestaat on geveer voor de helft uit dames en dat tekent de sfeer binnen de ver eniging, waarin het niet primair gaat om het leveren van opmerke lijke prestaties. De dames voelen zich evenals de heren zeer wel thuis in de club De fiets, het traditionele vader landse vervoermiddel par excel lence, blijkt ook in deze gevallen niet alleen een voornaam trans portmiddel, maar ook een heil- wachten van tijd tot tijd is dus hier het parool. De donderdagavond is gereserveerd voor degenen, die weliswaar m gezamenlijkheid van start gaan, maar daarna wat voor zitter Van der Sluis noemt 'alles uit de kast rijden' om zo snel mogelijk de nt te volbrengen. Op al deze avonden worden ntten verreden, die door de vereniging zelf worden georganiseerd. KAMPIOENEN De dames - zij vormen zoals ge zegd de helft van het ledenbe stand van de Tnm- en Toerclub - hebben hun eigen wekelijkse evenementen. De groep komt op de maandag- en donderdagmid dagen aan de start. Ze rijden haar eigen tempo en hebben een ei gen coach. Prestatie geldt dus met, maar des ondanks heeft de club haar jaar lijkse kampioenen. Die worden eens per jaar uitgeroepen en ge huldigd. Snelheid speelt bij deze bijzondere titelstrijd geen rol, maar als maatstaf geldt het aantal in het seizoen verreden kilome ters. Dat ook in dat opzicht de waarde van het kampioenschap duidelijk relativerend mag wor den beoordeeld lijkt duidelijk: wie over de meeste vnje tijd be schikt behoort tot de grote kans hebbers, want ook de kilometers in de trainingsritten tellen mee en in de vrije uurtjes kunnen uiter aard best veel kilometers bij el kaar worden gesprokkeld Toch heeft het competitie-element tie verliep voortreffelijk en van dat moment af had de nog jonge ver eniging niet alleen en uitstekend visitekaartje afgegeven, maar te vens haar bestaansrecht bewezen. Van toen af ook werd er regulier gefietst, dat wil zeggen deelgeno men aan fietstochten van andere verenigingen en door de club zelf georganiseerde wekelijkse eve nementen. Er kwam leven in de brouwerij, de vereniging kreeg via haar aküviteiten in eigen, maar ook wijdere omgeving bekend heid en zag dientengevolgde haar ledental gestadig groeien. De Tnm- en Toerclub Leusden had zich definitief een plaats ver worven in de lokale en regionale sportgemeenschap. Voorzitter Ronald van der Sluis, nog maar betrekkelijk kort belast met het voorzitterschap van de club: "De club is nog vrij jong, be staat uiteraard nog maar goed zes jaar, want 1982 was eigenlijk met meer dan een periode van aftasten en opstarten. Maar in het snel groeiende Leusden bleek toch duidelijk belangstelling voor en behoefte aan een vereniging als de onze". Wat wil een trim- en toerclub? zaam bindmiddel voor vriend schap en vruchtbare saamhorig heid. En dat is nu precies wat de intitiatiefnemers destijds voor ogen stond PROGRAMMA Hoe nu werkt de Tnm- en Toer club Leusden in de praktijk? Men heeft een weekprogramma opgesteld met voor vrijwel iedere dag voor zover dat binnen het ka der van de normale kalender uit komt een bepaalde aktiviteit. Aan gezien er doorgaans in de week ends wordt deelgenomen aan kleinere of grotere afstandsritten geldt de maandag als algemene rustdag. Op dinsdag houdt de club een rit voor de zogenaame recreanten - eigenlijk zijn alle le den van de vereniging recrean ten, maar in dit geval gaat het om deelnemers, die hun eigen snel- •heid bepalen en zich op geen en kele wijze door anderen laten beïnvloeden. Woensdag zijn de genen aan de beurt, die weliswaar de voorkeur geven aan een stevig tempo, maar toch als ploeg ver trekken en thuiskomen. Op elkaar zeker een stumulerende beteke nis voor het verenigingsleven. Ro nald van der Sluis legt uit: ,,Het gaat als volgt. Aan het begin van het clubseizoen krijgt iedereen, die wil meedoen een toer-registra- tieboekje, dat officieel wordt uit gegeven door de Nederlandse Rijwiel Toer Unie, de overkoepe lende organisatie, waarbij wij als vereniging zijn aangesloten. Dat boekje vermeldt de naam van de houder en het nummer van de fietstoerkaart van de desbetref fende deelnemer In dat boekje wordt vermeld hoeveel kilome ters elke week per tocht worden verreden. Aan het einde van het seizoen worden alle kilometers opgeteld en verrekend, er wordt een totaal-telling vastgesteld en wie de meeste kilometers op zijn of haar naam heeft is de clubkam pioene) van het jaar". Per avond worden gemiddeld zes tig tot zeventig kilometers verre den tijdens de zogenaamde club- ritten. Bij een totaal van zo'n twin tigduizend kilometers over het ge hele seizoen maakt men een rede lijke kans op de titel. Voor de da mes is dat een totaal van 17 a 18.000 kilometer BINNEN EEN UUR In de weekends streeft men er naar deel te nemen aan de grotere door Gerard Trebert afstandsntten, waarbij het door gaans gaat om afstanden van hon derd tot tweehonderd kilometer Dat zijn bestaande, officieel geor ganiseerde tochten; in principe gaat het dan wat de club uit Leus den betreft om ntten, waarbij de deelnemers binnen een uur de af stand naar de startplaats kunnen afleggen met hun eigen fiets. Van der Sluis: „We verkeren natuurlijk hier in de gunstige omstandig heid, dat er in het centrum van het land zo enorm veel toer- en wieler clubs bestaan, dat we nooit ver hoeven te reizen in de week ends". De Leusdenaren mogen zich in derdaad op dat punt gelukkig prij zen. Elke week weer blijken de in deze omgeving georganiseerde fietstochten vele honderden deel nemers te trekken uit het gehele land. De prachtige omgeving is daaraan debet: het geacciden teerde terrein van Veluwe en Heu velrug, de Gelderse Vallei, de Be tuwe en het polderland van Flevo land zijn evenzoveel voorbeelden van de fraaie landschappelijke va riëteit. En dat blijkt een belang rijke pluspunt waar het gaat om het aantrekken van deelnemers. Hoe meer interessante ritten bin nen de actieradius van een uur fietsen naar de startplaats, hoe gunstiger dus voor de tnm-toer- fietsers van Leusden, dat is duide lijk. HULDIGING Hoe duur is het Fietsen bij de Tnm- en Toerclub Leusden? De leden betalen 45,-; en ver dere gezinsleden 15,-." Dat is echt niet veel voor wat hun in een seizoen wordt geboden", aldus de voorzitter. ,,Er moet redelijk veel worden georganiseerd, niet alleen het weekprogramma, dat goed moet worden voorbereid en uitgevoerd, maar ook alles, wat er verder moet worden gedaan Het seizoen begint op 1 maart en ein digt op 31 oktober en in die pe riode zijn we eigenlijk elke week bezig. Aan het slot van het seizoen is er de huldiging van de clubkam pioenen, de man en vrouw dus, die de meeste kilometers hebben gereden volgens het boekje, die de gouden, zilveren en bronzen medailles hebben gewonnen." Die medailles, bijzondere clubon derscheidingen, worden toege kend aan iedereen, die tijdens het seizoen een bepaald aantal kilo meters heeft verreden. Er zijn zo wel voor de dames als de heren zes leeftijdscategorieën en voor elke groep gelden afzonderlijke afstandslimieten. Wie de vastge stelde grens overschrijdt komt in aanmerking voor een medaille. Het afgelopen seizoen heeft dat voor de penningmeester een be hoorlijke financiële aderlating be tekend. HECHTE GROEP De penningmeester, dat is thans Jan van Mounk. Hij is een van de vij bestuursleden. Naast voorzitter Ronald van der Sluis treden in het bestuur op secretaris Jan Volkers, de redakteur van het clubblad "Steeds Vooruit" Pieter van der Velde en Jan Evers, die samen met Van der Sluis deel uitmaakt van de toercommissie. "Een goede, hechte groep, die uitstekend sa menwerkt", aldus de voorzitter. Voorzitter Van der Sluis van de Trim- en Toerclub Leusden „Het gaat ons in de eerste plaats om de saamhorigheid en niet zozeer om de sportieve prestaties. De toercommissie is verantwoor delijk voor de voorbereidingen en de organiatie van de weekendrit- ten, die al dan met op initiatief van de club zelf worden gehouden Het afgelopen weekend bijvoor beeld werd een tocht rond het IJs- selmeer verreden, die door de toercommissie was uitgezet Vrijwel ieder weekend komen de clubleden in aktie Emge weken geleden nam een groep van 34 da mes en heren deel aan de traditio nele, 215 kilometer lange tocht op het bekende wielertraject Luik- Bastenaken-Luik, een evenement, waaraan in totaal zo'n 12 000 trim mers uit geheel Europa, maar hoofdzakelijk uit ons land deelna men. Voor het trajekt met zijn grote aantal nijdige heuveltjes hadden de trimmers gemiddeld zo'n twaalf uur fietsen nodig. AKTIVITEITEN Buiten het normale weekpro gramma maakt de club zich in deze dagen op voor de voorberei dende werkzaamheden van de jaarlijkse avondfietsvierdaagse, die van 29 mei tot en met 4 juni wordt gehouden, de Trim- en Toerclub heeft elk jaar een be langrijk aandeel in de organisatie Men verwacht deze keer zo'n vijf tot zevenhonderd deelnemers. Verder staat voor 17 juni de jaar lijkse tocht onder auspiciën van rijwielhandel Blom op het pro gramma Na afloop van het seizoen worden vijf sleutelavonden gehouden, waarop de leden van de club in de werkplaatsen van de rijwielhande laren Blom en Meerveld onder deskundige leiding hun fietsen een grote beurt geven. De ver standhouding met deze beide he ren is volgens de voorzitter opti maal; de vereniging kan te allen tijde op daadwerkelijke steun en medewerking rekenen. De Trim- en Toerclub Leusden flo reert in dit zevende vererugings- jaar als nooit tevoren. Het oudste lid, Wim de Jong, ia bijna zeventig, het jongste, Esther van Daatselaar, elf jaar oud. "Problemen kennen we niet of nauwelijks", aldus voorzitter Van der Sluis "Het emge waarmee we wel een zitten is de opvang van de jeugd. Maar in samenwerking en overleg met de ouders komen we daar gelukkig meestal ook wel uit". LEUSDEN - Bij de schaakver eniging is de zomercompetitie weer gestart. In de eerste ronde werden zoveel mogelijk de spe lers uit de bovenste helft van de J zojuist beëindigde huiscompetitie gekoppeld aan spelers uit de on derste helft. De op papier zwak kere spelers hadden allen het voordeel van de witte stukken. Wie verwachtte dat de "sterke ren" de "zwakkeren" geen en kele kans zouden geven kwam be drogen uit, want slechts de helft van de tien partijen eindigde in een overwinning voor zwart. Voor de grootste verrassing zorgde An dre Rietveld, die Theo Elschot tot overgave dwong. Daarmee maakte hij zijn faam weer eens waar dat hij in de zomercompetitie tot grote hoogten kan stijgen. Uitslagen eerste ronde: Berg - Vos 0-1 Halkes - Moed 0-1 Rietveld - Elschot 1-0 A Wisman - Kerkhof 0-1 G. Wisman - Agterberg remise Valkenburg - v. Dokkum remise Veenendaal - Gemts 0-1 v Dalen - Nijhof remise Gieskens - Boogaard remise v. Kleef - v.d Weerd 0-1 ACHTERVELD - De Auto-, Mo tor en Bromfiets Club Achterveld houdt zondag een puzzelrit, De Grasrit. De nt, die een lengte heeft van ongeveer 35 kilometer, wordt gereden onder een eigen regle ment. De uitzetter is de heer E. v.d. Broek. Inschnjven voor deelname aan deze rit kan vanaf 13.30 uur in hotel De Roskam, Hessenweg 212, Ach terveld. De eerste deelnemer start om 14.00 uur. Er kan zowel in de tour- als de sportklasse worden deelgenomen. Er zijn weer mooie prijzen te winnen. (advertentie) rï van der Sluis temidden van een groot aantal tastbare herinneringen aan zijn fietstochten m binnen- en penland. Reeds betrekkelijk kort na de oprichting kon het honderdste hd van de vereniging worden ingeschreven. En dat was toen natuurlijk aanleiding voor een feestje. er is geen betere Zeist: Montaubanstraat 241. Tel.: 03404-15750

Leusder Krant | 1989 | | pagina 17