Gerestaureerde til wordt 'ingevlogen' Verschijnen biografie betekende harde klap lli Leden LTV Leusden akkoord met nieuwbouwplannen h MmM-M mmw w tï-m M LEUSDEN y leusden krant Rommel markt De Haaien Liefdevol afscheid van Christien Achterberg-van Baak Rommelmarkt DWS 'ennishal en squashbanen op het Valleipark Een bui gezonaen- Directeur, plaatselijk nieuws LEUSDEN - Met het invliegen van duiven zal zaterdag de duiventoren tegenover huize 'De Heilgerberg' in gebruik wor den genomen. Daarmee zal de restauratie van dit monument worden afgerond. Het herstel van de in verval geraakte til is een initiatief van een werkgroep van de Historische Kring Leusden, die de fondsen daarvoor bij elkaar heeft gebracht. De eigenaar van de toren, de Stichting 'De Boom' heeft samen met de werkgroep de plannen ontwikkeld. De financiering van de restaura tie heeft nogal wat voeten in de aarde gehad Zo wilde de gemeen te alleen een financiële bijdrage leveren als de werkgroep het on derhoud van de til voor de komen de jaren komn garanderen. In eer ste instantie leverde dat problemen op, omdat de Stichting Boom, die voor dat onderhoud verantwoor delijk is een fonds van 10.000,-- beschikbaar had gesteld, waarvan de rente gebruikt zou moeten wor den voor dat onderhoud, de werk groep vond dat bedrag (ƒ500.--) echter te weinig. De Stichtmg Boom stelde later een groter bedrag be schikbaar In november kreeg de werkgroep een pnjs van de Britse Conservation Award, dat klem schalige projecten ot ïaeeen on dersteunt, die de leefomgeving verbeteren. De pnjs was 6.000,-- Ook WVC, het Fentener van Vlissingen Fonds en de K.F Hein- stichting kwamen met geld over de brug De werkgroep kon daarom begm dit jaar met de restauratie werkzaamheden beginnen. Deze werden uitbesteed aan aannemers bedrijf Hertzinger. De restauratie, mede dankzij de zachte winter, voorspoedig verlopen. De til kan dus komende zaterdag officieel in gebruik worden genomen. Dat zal om 13.30 uur met het zogenaamde 'invliegen' van de djiiven gebeu ren. Daarna is de til van 15.00 uur tot 19.00 uur open voor het publiek. Na zaterdag is de toren alleen nog van af de weg te bewonderen. Het ligt wel in de bedoeling dat de til op de Nationale Monumentendag (9 sep tember) open is voor' het publiek. LEUSDEN- Het verschijnen van de biografie over haar man, de dichter Gerrit Achterberg, heeft Christien van Baak een van de allermoeilijkste periodes van haar leven bezorgd. Het verdriet om de biografie, waarin door Wim Hazeu de feiten en gevolgen van haar man's leven beschreven werden, was intens en slo pend. Dit bleek uit de woorden die ter hare nagedachtenis werden gesproken door vrienden en familieleden bij de begra fenis van Christien Achterberg-van Baak afgelopen donderdag op de begraaplaats Rusthof in Leusden, waar zij is bijgezet in het graf van haar man. )e duiventil ziet er na de restauratie een stuk beter uit. Zaterdag zullen de eerste duiven er gebruik van kunnen laken. In een sobere maar indrukwek kende plechtigheid, bijgewoond door ongeveer 150 mensen, werd afscheid genomen van de weduwe van een van Nederlands grootste dichters. Haar familieleden richtten zich daarbij uitsluitend op de vrouw die Chnstien van Baak geweest is. Iemand die van haar huis, haar tuin m Leusden hield, graag bij familie op bezoek ging en bezoek kreeg. Acht achter-neven en nichten brachten haar ten grave als laatste daad voor een vrouw die zoveel voor hen betekend heeft. De andere sprekers hadden het vooral over Cathrien van Baak, als weduwe van Gerrit Achterberg. Gedichten van hem en van Guido Gazelle werden voorgelezen. Vooral de emeritus-dominee die voorging in gebed wond geen doekjes om het verdriet waardoor Cathrien Achterberg-van Baak m de laatste maanden van haar leven getroffen was. Het 'wroeten' door Wim Hazeu m het leven van haar man naar feiten die door het echt paar als bijzonder pijnlijk werden ervaren, en het publiceren hiervan, had haar veel levensvreugde en moed ontnomen. Op eerste Pink sterdag stierf zij, na een wekenlang verblijf m een ziekenhuis, thuis in Leusden. Bij haar begrafenis was iedereen welkom Volgens haar vnendin Daisy Wolthers, omdat Christien van Baak tijdens haar leven, wan neer het zo uit kwam regelmatig had geroepen: „Kom maar op mijn begrafenis, hoe meer hoe liever." Onder de aanwezigen familie van haar man, herkenbaar aan de ka rakteristieke boerenkoppen die sterk aan Gerrit Achterberg deden denken. Het Achterberg genootschap was vertegenwoordigd door onder an dere haar voorzitter, de heer Mid deldorp. Verder vertegenwoordi gers van het Letterkundigmuseum, schrijvers, beedhouwers en be wonderaars van de dichter. Biograaf Wim Hazeu was niet aan wezig. Op de schitterende plek, waar het graf van van Gemt Achterberg onder de schaduw van een aantal hoge bomen, te vinden is, werd Cathrien Achterberg- van Baak bij gezet en bedolven onder een zee van bloemen. Het leven van Gerrit Achterberg lijkt hiermee pas defi nitief te zijn afgesloten. De be schrijving van dit leven en zijn werk lijken nog slechts aan het begin te staan. ACHTERVELD - Muziek- verenignig Door Wilskracht Sterk (DWS) houdt op 2 sep tember de jaarlijkse rommel- (van de redactie) EUSDEN - De ledenvergadering van de tennisvereniging LTV eusden is maandagavond in meerderheid akkoord gegaan iet de voorstellen van het bestuur, die voorzien in de bouw van en tennishal op het Valleipark. Bij de hal zullen tevens drie quashbanen worden aangelegd, waarvan het Squash Rackets ènootschap Leusden (SRGL) gebruik zal gaan maken. Met de ouw van de hal, waarmee twee buitenbanen zullen worden verdekt, is een investering van circa 850.000,- gemoeid, luim de helft daarvan, ongeveer 4,5 ton, zal door de LTV leusden worden opgebracht. De gemeente zal naar verwach- ng voor ongeveer 75.000,- gaan deelnemen in de bouw, twijl het restant, ruim drie ton, door SRGL zal moeten worden Wehoest. f De symbiose tussen de twee portverenigingen kwam tot stand radat de squashclub begm 1988 op traat kwam te staan. Het SRGL naakte tot dan toe gebruik van de quashbanen in de tennishal de Iroene Zoom, voorheen beter be- end als De Inslag. Problemen met e commerciële uitbater van de Cor Ruys, over de verlenging ran het huurcontract, leidden ertoe at de squashclub haar onderko nen kwijtraakte. Het bestuur van tenrusvereni- Jfflg LTV Leusden ontfermde zich ver de squashclub, die een ontij- Üge dood dreigde te sterven. De ennisvereniging was op dat mo ment al bezig met de ontwikkelin gen van plannen voor een over dekte accommodatie op het eigen ■ponpark. De plannen werden m iie zin aangepast, dat er ook in de touw van een aantal squashbanen werd voorzien. De gemeente, die elijk met de kwestie SRGL in haar maag zat, werd daarmee tevens uit een lastig parket gered en omarm de de plannen van beide clubs gretig. Nadat eerder de leden van de squashclub zich in een bijzondere dgemene ledenvergadering ak koord verklaarden met de voorge nomen plannen van beide clubbe sturen, schaarde maandagavond °ok een meerderheid van de leden v*n de tennisvereniging zich ach- or de voorgenomen plannen. Een ongekend hoge opkomst van naar 'Chatting 140 leden gaf aan dat de ^tiokkenheid bij de plannen erg 31001 is Overigens met alleen in positieve zm; bij de stemming fleek toch nog een deel van de ^rgadenng nog voldoende twij- els te hebben bij de voorgestelde Plannen om tegen te stemmen. JNITIATIEVE* Toch gaf een meerderheid 9roen licht, waarmee één van de pangnjkste initiatieven in de Leusdense sportwereld gestalte tan gaan krijgen. Als alles meezit, moet het meuwe tennis- en squash- centrum medio 1990 door de beide verenigingen in gebruik genomen kunnen worden. Zoals het er nu naar uitziet, zal de bouw en de exploitatie van het meuwe centrum, dat ruim 8,5 ton zal gaan kosten, gaan berusten bij een aparte stichting. Die stichting zal de accommodatie gaan verhuren aan beide verenigingen. Het centrum komt op de plaats waar nu twee verharde velden lig gen, in de buurt van de bestaande kantine- en kleedaccommodatie van de LTV Leusden. Het hallen complex zal door middel van een sluis met de kantine worden ver bonden, terwijl eveneens voorzien zal worden m een gescheiden in gang voor squashers en tennissers. Naar verwachting zal de ge meente voor 75.000,- gaan bijdra gen m de bouw van het complex. Dat bedrag komt overeen met het geld dat de gemeente anders in de renovatie van de buitenbanen zou hebben moeten steken. Voor de tennisclub en de squashvereniging rest vervolgens respectievelijk 450.000,- en 325.000,- om de to tale investering rond te krijgen. TEVREDEN De beide voorzitters van de sa menwerkende clubs toonden zich na afloop van de vergadermg be grijpelijk zeer tevreden. Bert Eer den (LTV Leusden): „Trots en blij; dat zijn denk ik de woorden die op dit moment het best beschrijven wat ik voel. We hebben in de histo rie van de vereniging nog nooit zo'n druk bezochte ledenvergadering meegemaakt en dat geeft denk ik wel aan dat er massaal het belang van is ingezien. We kunnen nu aan de slag om de plannen concreet te maken." „Wat de financiering betreft ben ik optimistisch, hoewel 4,5 ton wel het maximum is wat we kunnen investeren. Het uitgangspunt bij het ontwikkelen van de plannen is steeds geweest dat de bouw van de Een maquette van de nieuwbouwplannen van de LTV Leusden en de SRGL, waarvoor de leden van de LTV Leusden gisteren groen licht gaven. Het gedeelte links op de foto is de bestaande accommodatie. Het gedeelte rechts met de tennishal en de squashbanen. accommodatie met van invloed mag zijn op de hoogte van de con tributie. Daarnaast zijn we afhan kelijk van gemeentegarantie op de lening. Met andere woorden, er zijn nog wel hindernissen te nemen. Er zullen wellicht ook nog bezwaren komen tegen de uiteindelijke plan nen. Maar we kunnen in ieder ge val aan de slag en we hebben er zm in." Philip Verstraaten van de SRGL toonde zich bijzonder blij: „We hebben maandag een hele diepe zucht van verlichting geslaakt. Hier hebben we zolang op gewacht. Maar we hebben steeds goede hoop gehad op een bevredigende afloop. En nu is het zover." „We zullen gigantisch veel moe ten gaan doen, maar deze beslis sing is ook een bron van enorm veel meuwe energie. En dat had den we nodig, na vijftien, zestien maanden wachten." „We hebben van de bank al be grepen dat er belangstelling be staat om ons deel van het project te financieren. Maar die wachten na tuurlijk eerst tot we onze zaken in tern goed geregeld hebben. Daar naast zijn wij ook afhankelijk van gemeentegarantie." „Onze vooruitzichten zijn nog steeds erg florissant. Het potentieel aan leden is groot, terwijl oud-le den die nu elders spelen, hebben toegezegd te zullen terugkomen. Daarnaast zijn er m de directe om geving van Leusden nog steeds geen belangwekkende initiatieven op squashgebied van de grond ge komen, zodat we de draad eenvou dig weer zullen kunnen oppak ken", aldus Philip Verstraaten. markt. Van de opbrengst wordt de aanschaf van nieu we instrumenten betaaldOp maandag 29 mei zal DWS de spullen bij de mensen thuis komen ophalen. Is men deze dag niet thuis, dan kan men bellen naar de volgende adressen, waarna de spullen alsnog thuis zullen worden opgehaald. W. van Hamers- veld, H. van Viandenstraat 21, 1688; J. van Bekkum, As terlaan 30, Hoevelaken, tel. 03495-35278; J. Hilverts, Ma ten 31, Leusden, tel. 033- 945882; E. Tolboom, Verjaag de Ruiterweg 70, tel. 03425- 1833 en J. Steenbeek, Hessen weg 70, Stoutenburg. LEUSDEN - Zaterdag 1 juli houdt de LZePC De Haaien haar jaarlijkse rommel markt. Dit gebeuren vindt, behoudens gemeentelijke goedkeuring, plaats op de parkeerterreinen naast De Korf. Vanaf 's morgens 9.00 uur tot 's middags 15.00 uur kunnen de kijkers en kopers hun hart ophalen. Gezien de ervaring van de afgelopen jaren is de verwachting gerechtvaar digd dat er ook dit jaar weer veel te beleven valt. De 18 kramen zullen weer door en thousiaste Haaien-leden be mand worden. Over enkele weken zal een groots opge zette inzamelactie worden gehouden. Wie spullen kwijt wil kan de volgende nummer bellen: 943640, 945236 of 942553. door Jan Versteegi De droogte. Iedereen spreekt er over. Als we de tuin inspekteren dan kan er niet veel anders geconclu deerd worden dan dat deze de vorm begint aan te nemen van een zandbak. Dat is ze ker het geval in de gebieden die voornamelijk uit zand gronden bestaan. In de om geving van het Valleikanaal bestaat de grond veelal uit rivierklei en daar is de droogte nog niet direkt nij pend. Vanwege de droogte ge bruiken de boeren massaal de sproei-installaties. Maar ook wij voorzien het gazon en de moestuin van water, om nog te redden wat er te red den valt. Daarnaast maken we door het heersende war me weer van de laatste tijd wat extra gebruik van de douche. Op sommige plaat sen kunnen de waterleidin gen het niet meer aan en de roest in de leidingen komt uit de kraan. We krijgen bruin water. Al deze genoemde ver schijnselen doen mij sterk te rugdenken aan het jaar 1976. Ook toen liep het waterge bruik de spuigaten uit en la ter in de zomer kwam er zelfs een sproeiverbod op bepaal de tijden. De wind gooide de afgelopen dagen nog een extra duit in het droge zakje. Al vroeg in de morgen stond de vochtig heidsmeter soms al beneden de 50% De kurkdroge lucht was te herkennen aan het felle blauw van de hemel en het steken van de zon. Verbran ding van de huid vindt snel plaats. Diegenen onder ons die geregeld de wintersport aandoen, zullen dergelijke blauwe luchten herkennen. De ijle lucht, samen met de sneeuw die naar boven weer kaatst geeft het uitspansel een diepblauwe kleur. Mede door de combinatie van zon en wind en de aange voerde lucht, verdampte er opnieuw veel vocht. Het einde van de droogte is nog niet direkt in zicht, en dat geldt ook voor het stabiele weer. Het hogedrukgebied boven Scandinavië trekt weliswaar langzaam in zuid oostelijke richting weg, maar een onweersstoring boven Frankrijk komt slechts lang zaam naar het noorden. De kans op een lokale regen of onweersbui wordt vanaf vanuaay aan ook geleidelijk iets groter. Morgen komt de storing dicht in de buurt en dan kan er nog een regen of onweers bui vallen. De kans hierop is echter niet groot. De verdere vooruitzichten geven mij enige bedenkin gen over het verloop van de zomerse toestand. Er komt wederom hoge druk vanaf de oceaan naar het oosten, maar volgens de prognosekaarten voor zaterdag en zondag blijft het hoog bij Ierland hangen. De druk in de kern loopt dan op naar 1040 milli bar. Daardoor zal er een meer noordelijke stroming ontstaan, waardoor het kwik gas terug moet nemen. De zon zal echter weer terugke ren en het blijft voorlopig droog. Medewerker Kielstra gaf mij de gegevens door van de tweede 10-daagse periode van mei. Tussen haakjes de normalen voor de Bilt voor de hele maand. De gemiddel de temperatuur bedroeg 14.8(12.1) graden. Er viel slechts 5 mm neerslag, te vens het totaal van de maand tot nu toe(56). Er waren 2 zo merse dagen en wel op 19 en 20 mei. LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Lensden Dagelijks kontinue lokaal nieuws en service-berichten. Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u bellen naar de Redaktie Leusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden. 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Bnnk). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant Vein Leusden. Enkele tarieven; KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): tarieven op aan vraag. Kontrakt-korting mo gelijk. w Leusden Donderdag 25 mei 20.00 uur: Raadsvergadering, ge meentehuis. Erf 1 20.00 uur: Jongerenkoor Leusden met Vicki Brown, Koningshof, Ha- mersveldseweg 20.00 uur: Défilé avondvierdaagse Achterveld Zaterdag 27 mei 13.30 uur: Invliegdag duiventoren tegenover huize Heiligerberg 20.00 uur: Danscontactavond voor alleenstaanden m.m.v. Safanes De Mof, Leusden Zuid Zondag 28 mei 14.30 uur: Jazzsocieteit in De Hak- horst met de Astrid Marzband, Waarden 25 Dinsdag 30 mei 9.00 uur: KPO fietstocht, start vanaf De Kom, Hamersveldse- weg 14.30 uur: Lezing kolonel Boss- hardt m Marcuskerk Asschatter weg Woensdag 31 mei 20.00 uur: Vrouwenraad met Hedy d'Ancona 't Vooronder gemeente huis. Burg. van de Postlaan Achterveld Vrijdag 26 mei 20.30 uur: Country and Western in De Klaveet, Postweg Zaterdag 27 mei 20.30 uur: Flying Disco in De Kla veet, Postweg -1 Bij bnef van 16 mei j.L werden wij als bewoners van het service com plex Groenhouten in kennis ge steld van de benoeming van de heer De Bruijn als opvolger van de heer Kruithof als directeur van het Hamersveld met als invloedssfeer de complexen in Groenhouten. Van verdere antecedenten van de heer De B. werd geen gewag gemaakt. Gelukkig was uw krant zo attent nadere informatie over deze func tionaris in te winnen en te verstrek ken, waaruit bleek dat thans voor een oudere persoon is gekozen, die 2 jaar Bedrijfseconomie heeft gevolgd, waaruit blijkt, dat hij ruet in het bezit van het diploma is. Een ouder iemand is gekozen, omdat deze wellicht in staat is een groep rebellerende bewoners aan te pak ken. Anderzijds is het te hopen, dat deze man begrip zal opbrengen voor de rechtvaardige eisen van genoemde groep, en het SBL-be- stuur hiervan weet te overtuigen. Wanneer hij hiertoe m staat zou zijn, dan zou hij hoog scoren. Zo niet dan kan hij ook wel weer opkras sen, met in begrip van het SBL-be- stuur, dat in een paar jaar tijd in staat is geweest meer dan een half miljoen uit de zakken van de senio renbewoners te halen. Tekenend voor het beleid is, dat nog steeds geen resultatenrekening over 1988 van het complex is verschenen, als mede een begroting voor 1989. Waar blijft de inspraak over dit laatste document9 G. H. Raat Egger 16, Leusden.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3