Pastor Ter Bekke geridderd k heb dat dolkmes 50 aar geleden gekocht Vlaggen in De Hamershof 'N GESLAAGD IDEE, DAT NIEUWE ZACHTE LENZEN PLAN VAN GROENEVELD OPTICIENS GROENEVELD OPTICIENS Kantongerecht Amersfoort Materiaal gestolen uit auto's Onbetaalde rekening neritus koninklijk onderscheiden Veroordeling wegens wapenbezit Winterkoning plaatselijk nieuws IUSDEN - Zondagmiddag heeft burgemeester Panis een verbaas- astor Ter Bekke het kruis opgespeld, dat hoort bij het ridderschap orde van Oranje Nassau. In een bijeenkomst, welke was opgezet gronding van de festiviteiten rond het afscheid van pastor Ter ke als officieel pastor in Leusden, kreeg de pastor een video-ver- ,van alle feestelijkheden. Temidden van een groot aantal genodig- werd de pastor ridder, als waardering voor zijn inbreng en activi- de Leusdense parochies en in de Leusdense gemeenschap. ,eulc dat de burgemeester er En even later: „Goh, dat is dat die bestuursleden van de TB met dit warme weer toch De Kom zijn gekomen." Dat in de reacties van pastor Ter :e toen hij deze mensen ont- De Kom, waar hij was uit- igd door het feestcomité, om video-verslag te gaan bekijken zijn afscheidsfeest. In een overhemden- en zomer- :ensfeer konden de aanwezi- genieten van een zeer verkorte ie van een video-film, die op idige wijze was gemaakt leden van filmclub Cine Leus- Na dne kwartier kijkgenot, in steeds warmer wordende zaal, burgemeester Panis zijn col- Itje aan en kwam uit de handtas izijn echtgenote zijn ambtsketen voorschijn. Tot grote verbazing pastor Ter Bekke begon de }gemeester hem in het zonnetje [zetten. „U hebt een belangrijke :age geleverd aan de vernieu- ig van de Rooms Katholieke kgemeenschap in Leusden en de stimulering van diverse itschappelijke organisaties, buiten die gemeenschap." INVLOED De burgemeester memoreerde, dat Ter Bekke een duidelijke en positieve mvloed heeft gehad in de grote ontwikkelingen in de kerk gemeenschap in Leusden tijdens zijn pastoraat. Vanaf 1975 heeft hij de noodzakelijke veranderingen gestuurd en begeleid, waarbij openheid en verantwoording af leggen een grote rol speelden „U hebt daarbij ook sterk de emanci patie van de gelovigen bevorderd door hen niet alleen op te wekken om verantwoording te dragen, maar door hen ook die verantwoor delijkheid te geven." Een parochie bestuur en een goed contact met de andere kerkgemeenschap zijn daarvan zichtbare resultaten. Ook andere activiteiten van Ter Bekke bracht burgemeester Parus naar voren: zijn werkzaamheden in de agrarische wereld zowel lande lijk (geestelijk adviseur van de Ko ninklijke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond) als in het bisdom (bij de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond) als m Leusden en Achterveld (de plaatselijke ABTB- afdelingen). Ook de Katholieke 4ERSFOORT - Een jongen uit Soest was daar ter plaatse Dntaal op een tegenligger gebotst, toen hij met zijn auto op de Eiker weghelft reed. k had geen keus, ik moest uitwijken voor een bestelbusje dat de partkeerstand wegreed, net toen ik 'm inhaalde", zei hij p de zitting van 11 mei. Maar de chauffeur van het busje had sgenover de politie verklaard dat hij al reed toen hij ingehaald rerd. De officier begreep wel hoe de vork in de steel zat. ,,U lad gewoon geen zin meer om achter die bestelbus te blijven angen. U had moeten remmen". „Dat kon niet meer. Ik kon echt niet anders". ,Dan reed u dus te hard", concludeerde de kantonrechter, Mr. Arps, die er de nadruk op legde dat 50 km een maximum snel heid is en in bepaalde situaties onverantwoord kan zijn. Hij kreeg/ 155,- boete. Bij de kruising van de A28 en de Hogeweg in Amersfoort reed een vrachtwagenchauffeurs die de si tuatie met goed kende en gecon centreerd was op het vinden van de juiste weg, rechtdoor over de strook die voor linksaf bestemd is. Op die plaats is het echter met toe gestaan om rechtdoor te gaan. Zo wel de rijstroken als de stoplich ten wijzen met pijlen alleen naar links of rechts, zodat de situatie zelfs voor iemand die er onbe kend is niet onduidelijk genoemd kan worden. Op het moment dat de vrachtwa gen doorreed, kreeg het verkeer op de Hogeweg groen en een bot sing bleek onvermijdelijk. Een brommer vloog tegen de vracht wagen aan, met vrij ernstige ge volgen voor de benjder. De raads man van verdachte pleitte voor een gedeeltelijk voorwaardelijke boete, omdat zijn cliënt maar een éénmansbedrijfje had. Maar het feit dat een beroepschauffeur zo iets overkomt, woog zwaar Hij kreeg conform de eis 500,- boete en 4 maanden voorwaarde lijke ontzetting uit de rijbevoegd heid met een proeftijd van 2 jaar Iemand uit Amersfoort raakte bij een auto-ongeluk tussen Wouden berg en Leusden te water Hij werd er met vereende krachten uitgehaald en belandde voor eer.' aantal weken in het ziekenhuis. Zijn auto was total loss Bij thuis komst uit het ziekenhuis kwam de politie van Leusden op bezoek. Er werden een dolkmes en een boksbeugel op tafel gelegd ..Dit vonden we in uw auto en het is bij de wet verboden om deze wapens openlijk in bezit te heb ben". Verdachte was diep verontwaar digd en informeerde op de zitting: "Hoe kan ik dat nou weten? Ik ben 72 jaar en heb dat dolkmes al 50 jaar geleden gekocht. Ik gebruik het bij het vissen. Is dat nou op eensverboden?" Nee, de wet die wapenbezit ver biedt, is al van 1890. Toch vond de officier het wat flauw om iemand WOENSDAG 24 MEI 1989 leusder krant Plattelandsvrouwen Organisatie in Leusden voorziet hij van adviezen. En al jaren schrijft hij een column in het weekblad „Boer en Tuinder". Probus-Leusden kent hem als hun voorzitter en hij is ook lid van Leus- dens Rotary-club. Ook m een aantal andere besturen is hij actief. „Om deze vele verdienstelijke activitei ten, maar ook om de aardige, sym pathieke maruer waarop u de men sen om u heen hebt kunnen inspire ren", zei de burgemeester, dat hij blij was dat pastor Ter Bekke nu Ridder m de Oranje Nassau is, waarna hij hem het Ridderkruis op spelde. Hierna feliciteerde de secretaris van de KNBTB, de heer J. W. E. M. Mares pastor Ter Bekke: „Deze on derscheiding komt je echt toe. Wij zijn blij, dat het werk van onze geestelijk adviseur koninklijke er kenning heeft gekregen. Vergeet niet, dat het blad waarin wekelijks jouw column staat in 60 duizend agrarische gezinnen komt." Op de hem eigen relativerende en humo ristische wijze reageerde de jonge ndder. „Nu begnjp ik waarom ie mand tegen me zei, toen ik naar deze bijeenkomst ging, dat ik toch maar een colbertje aan moest doen!" Hij benadrukte, dat hij het niet alleen voor zichzelf fijn vond, maar ook voor de parochiege meenschap en voor o.a. de KNBTB. „Het is natuurlijk wel een teken, dat je oud wordt, alleen sportmensen krijgen zoiets op jeugdige leeftijd. Ik hoop deze onderscheiding met bescheidenheid te dragen." Ook dankte hij de makers van de vi deo-tape en tegen het parochiebe stuur merkte hij op „ik zal zeker nog af en toe meewerken m de parochie, maar voortaan doe ik dat dus als vrijwilliger." De aanwezi gen, waaronder ook wethouder Evelien Blom en de voorzitter van de KNBTB, de heer Joris Schouten, en afgevaardigden van allerlei be sturen en organisaties konden hier na Ridder Ter Bekke feliciteren. die op de dag van zijn ongeluk het nodige meegemaakt heeft, ach teraf voor zoiets te pakken. Over eenkomstig haar eis verklaarde de kantonrechter verdachte schuldig zonder toepassing van straf. Maar zijn 'wapens' kreeg hij niet terug Een scholier uit Hoogland reed met zijn opgevoerde brommer over de BW laan 50 km in plaats van 30 en zonder geldig verzeke- nngsplaatje Dne fouten tegelijk. „En je hebt ook nog geprobeerd om door de struiken heen weg te komen. Dat is met eens tenlaste- ACHTERVELD - In de nacht van donderdag 18 mei en vrijdag 19 mei tussen 22.30 en 7.00 uur werd ingebroken in twee auto's te Ach terveld. Een bedrijfsauto stond gepar keerd op een parkeerplaats aan de Kerkdijk. De daders verwij derden een raampje uit het ach terportier. Er werd een hoeveel heid gereedschap uit de auto weggenomen ter waarde van on geveer/ 5000,- Eveneens werd ingebroken in een bedrijfsauto aan de Verlaagde Ruiterweg Ook hier werd op de zelfde manier een raampje verwij derd Ook uit deze auto werd een hoeveelheid materiaal weggeno men ter waarde van ongeveer 2500,-. De raampjes zijn in de na bijheid van de voertuigen heel te ruggevonden. Personen die iets hebben gezien m de betreffende nacht, wordt verzocht contact op te willen ne men met de plaatselijke politie, 1 tel. 1607 LEUSDEN - Een Brit die beweer de dat hij uit Schotland kwam, heeft vorige week enige dagen in hotel Den Treek gelogeerd, zon der zijn rekening te betalen. Die was opgelopen tot 1.000,--, om dat hij dure consumties bestelde en lange telefoongesprekken naar het buitenland hield. Hij was in het hotel zonder vervoermid del aangekomen en had weinig bagage bij zich. Hij verdween in het omliggende bos, toen het op betalen aankwam. De politie zocht daar naar hem met speurhonden. De man werd woensdagavond om streeks 20.00 uur op de Dodeweg aangehouden. Bij zijn aanhouding gaf hij een andere naam op dan bij zijn inschrijving m het hotel. Bij zijn verhoor bleek dat hij al emge tijd door Europa trok, zonder zijn reke ningen te betalen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl LEUSDEN - De winkeliersvereniging van De Hamershof heeft langs de Kooikersgracht en op 't Erf vlaggen geplaatst om het winkelcentrum wat op te fleuren. Op de vlaggen, die in de kleuren groen en wit zijn uitge voerd. staat het embleem van de wmkehersvereruging. Rond de bomen op "f Erf zijn viooltjes gezet. Bij de gracht zullen deze week ook bloemen komen. De vlaggen zullen tot en met de jarmarkt m september blijven hangen. Op de foto de vlaggen langs de Kooikersgracht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii gelegd", sprak de kantonrechter verontwaardigd. Dat hij in zijn haast om te ontkomen bovendien dog tegen het openslaande por tier van de politie-auto was aange reden, gaf nog een extra kleurtje aan het verhaal. Deze arme scholier rekende voor wat hij overhield van Deetman's uitkering na aftrek van schoolgeld en boeken In ieder geval met ge noeg om de 200, - boete te be talen. „Je kunt je ook een brommer per mitteren, dan sluit je maar een le ning bij je ouders", vond de kan tonrechter. „Mijn vloermat klapte dubbel en daarom sloeg de auto op hol. Ik had klompen aan en kon zo gauw niet remmen", beweerde een in woner van Voorthuizen, die in de bebouwde kom 104 km gereden had I anders gezegd een lien met een griffel Want mei dal Zachte Lenzen Plan heb je. om alle risiko's Ie voorkomen, altijd perfekte lenzen vóór dal de scherpte en het draagcomfort wat minder worden, krijg je nieuwe lenzen mei een kompleet pakket verzorgingsartikelen. Gauw naar Groeneveld Opticiens, Daar slaagt iedereen Dus ook als ie iels anders dan een waardevol examen kado zoekt Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3. en poppen. Daarvoor door zoekt hij alle mogelijke hoek jes en gaatjes, waarbij hij als een muis door het struikge was en dichte begroeiing sluipt. Ook eten ze graag wa- terinsekten en zelfs kleine visjes. Daaraan kan men zien dat het een klein neefje is van de waterspreeuw. Andere fa milietrekjes die ze gemeen hebben zijn de nestbouw en de houding van de staart. Na het eerste broedsel volgt meestal nog een tweede zo dat een paartje, in één sei zoen, zo'n twintig jongen groot kan brengen, maar hoe veel zullen de winter overle ven? Kleine vogeltjes verlie zen in verhouding meer warmte dan grotere. Door met meer exemplaren bij el kaar in een schuilplaats te kruipen kunnen ze dat min of meer oplossen. Tegen de avond, als het erg koud is, bekommeren ze zich niet meer om hun grondgebied en met kleine stukjes van hun liedje leggen ze contact met soortgenoten. Dan komen groepjes bij elkaar om geza menlijk de nacht door te brengen, soms wel dertig bij elkaar. Maar als de koude nacht voorbij is dan heeft ie der weer zijn eigen voedsel- gebied. G. van L. een huwelijk in de weg. Niet dat iederen winterkoning een bigamist is maar het komt wel regelmatig voor. Zijn de jongen uitgekomen dan worden ze, zolang ze in het nest verblijven, alleen door het vrouwtje gevoerd maar als de jongen het nest hebben verlaten toont het mannetje zijn vaderschap door zorgzaamheid. De uitge vlogen jongen worden nog lang gevoerd en begeleid. De nacht wordt in die tijd door gebracht in de speelnesten en blijken deze toch nog enig nut te hebben. Het winterkoninkje is door zijn bruin verenkleed en zijn parmantig opgericht staartje eenvoudig te herkennen. Of schoon het een zeer terugge trokken leven leidt is het een algemeen bekend vogeltje. Dat blijkt uit de vele volksna men die het heeft, waarvan 'klein Jantje' wel de bekend ste is. Hij leeft in hoofdzaak van insekten en hun larven en vooral van insekteneieren Wanneer het vrouwtje het nest in bezit heeft genomen laat het mannetje verder al les aan haar over, hij heeft het veel te druk met nog meer bouwen en vooral met zin gen. Zij richt de woning in, legt de eitjes en neemt de broedzorg geheel voor haar rekening. Ze zorgt zelfs voor haar eigen kostje en moet daarvoor van tijd tot tijd het nest verlaten. Nu blijkt het nut van zo'n solide gebouwd, overdekt en zorgvuldig be kleed nest. De eieren koelen niet zo gemakkelijk af als het vrouwtje even voor de voed selvoorziening op pad moet. Een enkele maal gebeurt het dat, door de zang van het mannetje aangelokt, een tweede vrouwtje op komt da gen. Alsof hij nog vrijgezel was worden aan haar de ove rige nesten getoond. Als zij genoegen neemt met een tweede keus nest staat niets

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5