,Ik dacht dat zij mij er langs wilden loodsen' Hoe bouw je een stevig est van alleen maar zand" .chuldigverklarmg zonder straf voor negeren verbodsbord Snelheidscontroles politie gaan door Vrouw aangerand ■eusJer krant (eünisten bezoeken vandaag loopgraven bij Asschat Stellingbouw - Op de strafzitting van 18 mei een vrachtwagenschauffeur uit Benschop verweten dat in Woudenberg op de Maarsbergseweg een aanrijding ver haakt had, doordat hij niet tijdig tot stilstand was gekomen, j was al eerder voor dit feit op een zitting verschenen en had beweerd dat hij kort voor de aanrijding was ingehaald r de auto waar hij even later bovenop reed. De zaak was wege dit verweer aangehouden en getuigen waren opge- Pen, zodat deze zitting, onder leiding van kantonrechter de eik, klaarheid moest brengen. eerste getuige was een mijn- ter. die achter de vrachtwagen 'reden had, met nog een don- 're auto tussen hem en de achtwagen in. Hij had de inhaal ^ouevre gezu... van de auto ter hem en vond die onver hoord, gezien een naderende Hij was er zeker van dat dit oorzaak van het ongeluk was fapv/eest, waardoor een paar tel- n later de vrachtwagen met 60 varkens kantelde en de personen auto tegen een boom reed. Nie mand van de partijen had overi gens letsel opgelopen, ook de var kens niet Hierna getuigden de twee dames, die in de bewuste auto gezeten hadden. Onafhankelijk van elkaar - getuigen mogen elkaar's verkl- nngen niet horen - verklaarden ze allebei onder ede dat ze geen inhaalmanoeuvre gemaakt had den. Terwijl ze op tegemoetko mend verkeer stonden te wachten om linksaf te kunnen slaan bij de Ringelpoel, werden ze van achte ren door de vrachtwagen aange reden. Deze tegenstrijdigheid in de verklaringen kan haast niet an ders uitgelegd worden dan dat er nog sprake geweest is van een vierde auto. Deze zou dan de vrachtwagen ingehaald hebben en indirect de oorzaak van de aan rijding geweest zijn, maar heeft dan kennelijk kans gezien om in het tumult ongemerkt te verdwij nen. De mijnheer, die zo stellig over de inhaalmanoeuvre getuigde, kon zich geen details herinneren be treffende merk en kleur auto en inzittenden. De kantonrechter achtte het tenlastgelegde met be wezen en gelastte vrijspraak. Op 20 mei 1988 reed een me vrouw uit Amersfoort via de A28 naar Leusden. Toen ze de Lock- horsterweg in wilde njden, stond daar opeens een verbodsbord "Dus voorbij het kruisprunt word ik opeens met dat bord gecon fronteerd. Geen enkele waarschu wing van te voren dat het verkeer naar Leusden gestremd is. Het bord heeft een grote pijl naar links Wat bedoelden ze daar mee? Ik moest met naar Zwolle Dus dacht ik dat ze er langs wilden loodsen. Maar nee hoor. Een eind verderop stond de politie op me te wachten!" Mevrouw was nog verontwaardigd over deze "boete-fuik". Ze had tegen de po litie geprotesteerd over het feit dat er niet tijdig waarschuwings borden geplaatst waren. ..Maar dat was een zaak van de ge meente, zeiden ze Dne uur later stonden die borden er echter wel!" De officier wilde een 'symboli sche' boete van 15.-. De kan tonrechter ging tot tevredenheid van mevrouw, nog een stapje ver der: een schuldigverklamg zon der straf. Een verlopen keuringsbewijs le verde een mevrouw uit Huizen een flinke boete op Ze had op een waarschuwing door haar ga rage gerekend. Die had immers juis een 10.000 km-beurt uitge voerd en nam altijd het initiatief tot een keuring. De pohtie-agent had haar een briefje met zijn telefoonnummer gegeven. Ze mocht bellen als de keuring gebeurd was en mevrouw had daar de (verkeerde) conclusie uit getrokken dat de bon met doorging. ,,Ik heb meteen de vol gende dag de auto laten keuren en die agent gebeld. En even goed moet ik hier komen!" De agent had met zijn bnefje een wat onduidelijke situatie gecreëerd, vond de kantonrechter. Maar dat was geen reden om nu vrij-uit te gaan. Ze kreeg 120,- boete. ,,En die ga ik op de garage verha len" sprak mevrouw strijdlustig. Een Marokaan had in de trein ge reisd zonder kaartje. ,,Ik kwam juist liftend uit Marokko die dag en had geen geld bij me", ver telde hij. Dan had hij het laatste stukje ook maar moeten liften, vond de officier en eiste 75. - ,,Als het 40,- is, dan kan ik het wel betalen. Maar ik kom wat te kort aan dit bedrag" "We zijn hier niet op de markt", vond de kan tonrechter. die er niettemin 50,- van maakte. LEUSDEN - Donderdag zijn er weer op verschillende plaatsen in Leusden en Achterveld snelheids controles gehouden. Deze maand zijn er m samenwerking met de politiekorpsen in de regio en de Marechaussee in het kader van een landelijke actie radarmetingen. Op de Noorderinslag werden 692 voertuigen gecontroleerd. Daarbij kergen 72 automobilisten een proces verbaal. De toegestane snelheid op dat punt is 50 km per uur. Op de Hessenweg bij Achter veld buiten de bebouwde kom werd de snelheid van 250 auto's gemeten. Daar kregen 4 mensen een proces verbaal. Er mag 80 km per uur gereden worden. Ook op de Amhemseweg bij de Dorpskerk in Leusden-Zuid werd gecotroleerd. De politie heeft daar de snelheid van 617 auto's geme ten. Er waren 27 automobilisten die te hard reden. Toegestaan is 70 km per uur. De controles werden gehouden tussen 10.00 uur en 14.00 uur. LEUSDEN - Een mwoonster uit Leusden kreeg zondagmiddag bij de volkstuintjes aan de Valleilaan de schnk van haar leven. De vrouw, die daar met haar zoontje wandelde, werd plotseling be sprongen door een circa twintigja rige jongeman. Nadat de vrouw be gon te slaan, koos de man het haze- pad. De man was gekleed in een joggingbroek en een wit t-shirt. De politie roept eventuele getuigen van het voorval op zich te melden. -oensdag 24 mei 1989 |WQENSO- ;den/achterveld - j is de maand waarin wij [bevrijding van ons land in 15 vieren en waarin de do- die in de oorlog zijn ge- 5n, herdenken. Dat van 19 tot en met mei 1940 ons (d gemobiliseerd was, bij grote groepen ilichtige militairen be en waren en waarvan aantal bij de korte strijd de meidagen van 1940 de ,d vonden, staat bij deze ienkingen minder op de irgrond. Een van de ver- gingswerken die in die aangelegd werd, was de iterlinie. Het gebied ten iten van Leusden, over het leikanaal, maakte daar- deel uit. Een groep van 10 soldaten was in die pe- e belast met de aanleg de stellingen en de ver- iging daarvan. Het waren jt 16 e Regiment Infanterie 6 RI) en het 6 e Regiment èldartillerie. Drie jaar gele- kwamen 240 van hen eer voor het eerst bij el- iar. Zij besloten om elkaar og een aantal keren te ont- oeten. De groep is inmid- els enigszins uitgedund, aar vandaag komen in 'Ons ebouw' in Achterveld toch Dg 65 oud-soldaten bijeen ie dienst deden tijdens de nobilisatie van 1939-1940. ij brengen onder meer een ezoek aan de loopgraven en azematten bij Asschat. De oldaten waren betrokken bij aanleg daarvan. De groep ezoekt de stellingen voor et eerst na 49 jaar. Onze me- ewerker J.M. Schouten eeft historisch materiaal erzameld over deze verde- igingslinie, die al gauw te wak bleek tegen het geweld i de beter bewapende Het is een impres- van de moeilijke omstan- waaronder de moest opereren. De aanleg van de loopgraven langs het Valleikanaal. Rechts de huizen omdat zij m het schootsveld van de versterkmgen lagen. langs de Kanaalweg, die later door brand zouden worden opgeruimd, alleen de soldaten hadden de mobilisatie te maken. Leusden stonden boom- en bossen in het schoots- van de linie. Dat betekende er gekapt moest worden en dat gebeurde niet altijd met de instemming van de eigenaars. De burgemeester van Leusden in die tijd, J.H.K. De Beaufort, deed ver slag van zijn hand van de proble men, die zich daarbij voordeden. Langs het Valleikanaal loopt de hoofdweerstandhjn Om schoots veld te verkrijgen worden boom gaarden en bossen gekapt. Op de hoek Laappeerseweg/Asschat- terweg in Noordelijke richting is het "Elster Bos'u (van Eist bos wachter op Hagenouw) van Land goed "De Boom" Soldaten met motorzagen kappen dit bos en vervolgens de boomgaard van Job Roest. Het dennen en elzenhout zal worden gebruikt voor het stut ten van de loopgraven en voor postenonderkomens. Er dreigt een conflict te komen als er een flink stuk bos wordt omgezaagd zonder de toestemming van de ei genares. Het Wildschuts Bouwbe drijf treedt dan op als bemidde laar Gerard Wildschut dienende bij de MC II 16RI. kwartier in Stou- tenburg, kent het volgende te schnft gestelde. Onderwerp "Broekerbosch", 10 januan 1940 aan den Weledel Ge strenge Heer luitenant J. Weststra ten. hotel "De Schans", Wouden berg. Zoals u weet is het met Mevrouw de Douarière Rooyaards van Scherpenzeel lastig een bespre king te knjgen, met kans op een goed resultaat Nu is dit natuurlijk altijd te dwingen, doch dat zijn mijn inziens de laatste maatrege len. De redenen welke bovenge- daten graven een ondergrondse slaap- en schuilplaats van hout en veel zand noemde Mevrouw heeft zijn ech ter met geheel van grond ont bloot. In de eerste plaats was het voor haar al zeer onprettig dat ten behoeve van de bouw van ge vechtsopstelling S 103, een ge deelte van haar bosch werd om gekapt, zonder ook maar met de minste mededeeling aan haar te of om haar toestemming te vragen Nu in het tweede geval wordt een zeer jong bosch van haar omge kapt, waarbij natuurlijk zeer wel de benoodigde formaliteiten in acht zijn genomen, wat echter weer niet wegneemt dat dit bosch over een bepaald aantal jaren een behoorlijk bedrag had kunnen vertegenwoordigen. Dit komt op hetzelfde neer indien men een varken vóór het groot zijn zou slachten. Het is zeer goed te be grijpen dat Mevrouw haar misnoe gen in deze te kennen geeft. In dien het bosch van mij persoonlijk was zou ik een behoorlijke en re delijke schadevergoeding verlan gen Dit neemt echter weer met weg dat waarde van het omge kapte hout gelijk is te stellen met de vergoeding, althans de schade vergoeding te betalen voor Defen sie. Indien Mevrouw een schadeloos stelling zou vragen van 5,- of 6,- per stam zou dit niet onbillijk wezen De waarde van het hout zooals het nu gekapt is, is voor de marktprijs op heden maximaal 3,-. Hier zijn dan inbegrepen de kosten van het transport en in korte lengte zagen. De stammetjes zooals ze nu zijn, zijn met bijster geschikt voor het zagen van dee- len, doch bepaalt zich in hoofd zaak tot het zagen voor spoor- en mijnhout. Tenslotte zullen de geheel kosten voor het Rijk behoeven te bedra gen 900.-. Verder stelt G. Wild schut: voor de stellingbouw werd pas gekapt hout gebruikt hetwelk absoluut een zwakke en korte le vensduur kent. Het "Elster bos" is gekapt. Het ge zin moet ook wijken omdat het huis en omgeving onder water worden gezet. Zoon Jan, dienst plichtig soldaat knjgt werkverlof. Tengevolge van de inundatie van kom V in de Grebbelime is het ge zin van W. van Eist geëvacueerd en heeft tijdelijk een andere wo ning betrokken. Teneinde het ge zin. dat door de evacuatie reeds is 4* Soldaat Dick Rijnders op wacht bij cafe 'Buitenlust' in Achterveld. Cafébezoek was verboden want er moest doorgewerkt worden aan de linie. Vandaar deze wacht. getroffen, te helpen, verzoek ik u beleefd aan den dienstplichtige J C. van Eist, Bataljon 16 RI, le Compagnie FBO verlof te willen geven op 12 en 13 december ten einde zijn ouders bij de verhuizing te helpen. Getekend J.K.H. de Beaufort. Burgemeester van Leusden Hoe de loopgraven en schutter sputjes aangelegd moesten wor den, wist bijna niemand. Veel oorlogservaring was er immers niet niet in die tijd. Daarbij kwam dat de bereidheid om veel aan defensie uit te geven er niet was. Vaak was er slechts verouderd materieel beschikbaar, soms nog daternd uit de vorige eeuw. Er moest naar eigen inzicht gewerkt worden. Hoe dat ging, vertellen enkele van de betrokkenen. Sergeant C. Hemmelder: Ons pio niersterrein was verlegd naar een dijk, die eens onder Willem III zou zijn aangelegd. Het was een prachtig verblijf, zeer natuurlijk. Aan mij werd opdracht gegeven een mitrailleursnest aan te bren gen, hetgeen op eigen ontwerp moest berusten. Een schetsje ge maakt, paaltjes uitgezet Er waren elf man en drie schoppen. De stel ling werd zo goed mogelijk opge trokken van zand, want hout of an- Soldaat Joole (links) en sergeant Vink op een gecamoufleerde kazemat. Zi) vochten in de verdedigingslinie, die uiteindelijk te zwak bleek. der materiaal was er op dat mo ment niet. Maar hoe bouw je een stevig nest van alléén zand. Een groep soldaten ging 20 cm diep en een andere groep 70 centime ter. Sergeant H Vink: Wij van III16 RI begonnen de stellingbouw, maar er was geen bouwplan, zodat vele malen een loopgraaf dichtge gooid moest worden en op een andere plaats opnieuw begonnen. Onze opstelling lag dicht tegen de Asschatterweg aan, bij de voor post 'De Schans' waardoor we veel materiaal het eerst verkre gen. Onze loopgraaf was de groot ste maar wel het eerst klaar. De meeste van onze groep waren bouwlieden, zij konden niet luie ren of lijntrekken. Soldaat J.B. Bos- We lagen inge kwartierd bij Huurde man onder Stoutenburg. MC III 16 RI. Op een kar werd een mitrailleur geplaatst en als trekkers waren vier solda ten ingespannen. Iedere dag naar en van 'De Treek' om er te werken aan de stellingen. J.C.T. van Blommestein: Het ver- dedigingsleger kwam in een linie terecht die eigenlijk niet meer be stond. Door het verrichten van zware arbeid hebben de soldaten zelf de linie gereed moeten ma ken bestaand uit wapenopstellin gen, loopgraven en schuilplaatsen van hout en grond. Slechts hier en daar was een betonnen of gietsta len mitrailleurskazemet aanwezig. In het terrein voor de Vóórposten was geen inundatie en vanuit een voudige veldversterkingen moes ten de verdedigers de eerste stoot (opvangen. De foto's zijn afkomstig uit de particuliere verzameling van J.M. Schouten. Een open loopgraaf bij Asschat. De poserende soldaten zijn infanteristen. De foto is genomen m het najaar van 1939. Een deel van het gebied tussen Hamersveld en Achterveld werd onder water gezet. Hier het zogenaamde mundatiegebied bij Asschat.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7