jazz van hoog gehalte in gezellige Hakhorst an Veenje schitterend middelpunt optreden Leusdens Jongerenkoor Man veroordeelt voor sex met dochter vriendin leusderk LStnd Marz Band professioneel, maar soms wat luid s Inbraken averende muzikale hoogstandjes bij uitvoering Vicki Brown Bouwconcert Robertskruid WOENSDAG 31 MEI 1989 plaatselijk nieuws (Door Jaap Riewald) JUSDEN - Onder auspiciën van de Jazz Sociëteit Leusden nd zondagmiddag een optreden plaats van de Astrid Marz _,d in De Hakhorst. De Jazz Sociëteit was er in geslaagd om .ze kwalitatief goede jazzband naar Leusden te lokken. Wie ef luisterend heeft deelgenomen aan de onlangs gehouden driedaagse in Amersfoort, weet zich ongetwijfeld het goe de niveau van deze formatie te herinneren. Met kop en schou der staken zij boven het gemiddelde uit. De formatie bestaat uit jangeres Astrid Marz, toetsenist Erwin Hoorweg, slagwerker jan Hein van Huizen en bassist Martin Zand Scholten. Bij palend zomerweer vermaakten de bandleden een redelijk xoot aantal jazz-liefhebbers. groot muzikaal geluid ervoor, dat een relatief groot aantal concertbe zoekers er dit keer de voorkeur aan gaven om het concert mee te maken in de zonnige buitenlucht, dat had weer als bijkomend posi tief, dat de echt serieuze luisteraars binnen alle kansen kregen. Wie regelmatig de concerten m de Leusdense Jazz Sociëteit bij- oont, weet dat de Sociëteit een 3ed werkende formule heeft be- acht om zoveel mogelijk bezoe- ers naar het jazz-podium te trek en. Niet alleen de gunstige pnjs- elling zorgt daarvoor. Zo kan een >zm voor veertig gulden per jaar en tiental concerten bijwonen; en per-persoon-prijs van vijfen- rintig gulden wordt op jaarbasis ehanteerd, terwijl de toevallige ezoeker slechts vijf gulden entree oeft te betalen. Daarvoor krijgt de oncertganger een ruim scala aan ptredens aangeboden, terwijl de onduit gezellige ambiance van De akhorst het mogelijk maakt de iuzikale vreugde te combineren iet een goed gesprek, een hapje n een drankje. Een concertfor- ule die in de afgelopen jaren zijn arde heeft bewezen. Het goede weer zorgde in com- inatie met een overwegend te OEFENING zich aan alle omstandigheden kan aanpassen. De luisteraar ontdekt een groot gevoel voor swing, dyna miek en veelzijdigheid. Het goed uitgebalanceerd programma - een twintigtal nummers met twee pau zemomenten - gaf daar goed blijk van. Tijdens het eerste program ma-onderdeel werden onder an dere 'One Man Woman', 'Summerti me', 'Perdido' en 'Route 66' ten ge hore gebracht. Het tweede con- certdeel hield de jazzliefhebbers bezig met onder meer 'Getting for Love', 'Dr Long John' en "Bud Land', terwijl het concert besloten werd met nummers als 'Think' en 'Happy Mango Song'. De band liet vanaf het begin dui delijk merken dat de ntmes van uiteenlopende moeilijkheidsgra Hoewel het ogenschijnlijk alle maal zo makkelijk leek te gaan, moet er veel tijd van oefening in gestoken zijn om zó volkomen op elkaar ingespeeld te raken. Een perfecte timing, een uitstekend rit me en een voortreffelijke base-hne waren naast een schitterende uit straling van Astrid Marz de voor naamste ingrediënten voor een goed concert. De formatie van Astrid Marz heeft m de loop der tijden een groot repertoire opgebouwd, zodat men Astnd Marz bleek een goed gevoel voor de verschillende jazz-stijlen te hebben. den zonder meer goed beheerst werden. Er werd met een correct tempo gemusiceerd in een voor treffelijke onderlinge balans. Met name tijdens het eerste concert- deel was de bewondering onder meer groot voor de drummer die met zeer veel dynamisch gevoel speelde: een verademing vergele ken bij vele andere drumspelers die vaak slechts aandacht voor hun eigen spel hebben. Astnd Marz had de harten van de Leusdenaren snel veroverd. Met een juist gevoel voor de verschil lende jazz-stijlen bleek zij te be schikken over een goede toonzui- verheid, een beslist grote stemom- vang, een grote ademgang en een verbluffend goed vermogen om zeer geraffineerd met haar stem om te gaan. Maar misschien was wel het belangrijkste kenmerk van haar optreden, dat haar zang volko men spontaan en ingeleefd te noe men was, terwijl het show-effect op de achtergrond bleef. Een uitste kend samenspel van eigenschap pen die ervoor zorgden dat haar spel grote klasse kreeg. BEGELEIDER keyboardspecialist Erwin Hoor weg was vaste begeleider van Henk Elsink. Hij maakte deel uit van het orkest voor de musical 'Cats'. Hij heeft een opleiding ge volgd aan het Hilversumse Conser vatorium. Onder meer bij 'Sum mertime' demonstreerde hij feil loos enerzijds hoe een begeleider zich op de achtergrond moet hou den om vervolgens anderzijds, vol komen goed getimed, tot luider spel te komen. Majestueus was zijn on-cue-spel met achtergrondsbe geleiding van bassist en drummer. De formatie weet een uitstekende spanningsopbouw te bewerken in het spel. Slagwerker Jan Hein van Huizen vormt samen met Martin Zand Scholten de vaste ritmesectie van de band van Hans Dulfer en Boris van der Lek. Hij is geen onbekende bij de omroepwereld en studeerde in 1987 cum laude af. Hij bleek in staat het Leusdense publiek uitbun dig te laten genieten niet alleen van zijn grote technische vaardigheid, maar eveneens van zijn grote muzi kaliteit Een goede ritmische ver zorging werd gecombineerd met een grote mate aan dynamiek. Martin Zand Scholten speelde onder andere bij Jaap Dekker en Choice. Ook hij heeft een goede bekendheid bij radio en TV en stu deert aan het conservatorium in Hilversum. De bassist maakte grote indruk door zijn uitgekiende base-lining in combinatie met een zeer goed ritmegevoel. Beslist jammer was het, dat de leden van de formatie gaandeweg steeds meer in de verleiding kwa men om het geluidsniveau hoger te stellen. Langzamerhand ging het enkelen pijn aan de oren doen. Zij gingen dan buiten verder luisteren. Eigenlijk was die geluidsverster king in het geheel met nodig ge weest. De afzonderlijke bandleden beschikten over voldoende muzi kale vaardigheid om een ruime dy namiek aan te brengen. Hoewel na de eerste pauze het geluidsniveau beduidend minder was, kon de for matie ook nu de verleiding met weerstaan langzaam maar zeker meer volume te geven. Toch kan :r- al beslist met gesteld worden, dat hiermee de muzikaliteit en kwali teit verdwenen: regelmatig werden de optredens beloond met luid ap plaus. Astnd Marz maakte allerlei om zwervingen door het land van hit- pop-radio en televisie; zij zong ge durende vijf jaar bij Sommerset; met wie ze een aantal singles en een elpee maakte. Zij deed meej aan het Knokke-Festival en was' zangeres bij orkesten van diverse! theaterproducties. Zij timmert de laatste jaren succesvol aan de weg met haar band. Ook Marz is in op leiding bij het Hilversumse Conser-j vatorium. Het derde onderdeel van dit con cert werd in vlot tempo een aant< composities gespeeld c.q. gezon-| gen. Het geluidsniveau steeg vooij memg luisterend oor weer boven het aangename. Toch was een luid slotapplaus beslist niet onverdiend: immers eenheden als geluidsni veau zijn zeer subjectief. Wat voor de één nog aangenaam is om aan te horen, is voor een ander nog niet luid genoeg. Aan het eind van het concert deelde Peer Hartjesveld nog mee, dat zondag 25 juni een klein Hak- horst-festivalletje verwacht kan worden met optredens op drie ver schillende locaties m de plezierige Hakhorst-ambiance LEUSDEN - Aan de Schangersteec m Stoutenburg werden in de nach van woensdag op donderdag twei woningen bezocht door ongenode gasten. In beide gevallen bleke: de deuren van de huizen niet goet afgesloten. Er wordt weinig ver mist. (Door Jaap Riewald) LEUSDEN - Op vrijdag vond in de Koningshof te Leusden een bijzondere muzikale prestatie plaats tijdens het concert van Jongerenkoor Leusden onder leiding van dirigent Jan Beckers. De parkeerterreinen en de kerk waren stampvol. Voor een kleine vijftienduizend gulden werd voor ongeveer duizend mensen een schitterende muzikale droom werkelijkheid. Jon gerenkoor Leusden was er vrij gemakkelijk in geslaagd beslag te leggen op de landelijk bekende Vicki Brown en haar zeer muzikale toetsenist Jan Veenje. De presentatie van deze wer velende show lag in handen van TV-presentator Sipke van der Land. Niet helemaal smakelijk te noe men was de opmerking van Sipke van der Land, dat het katholieke Jongerenkoor Leusden voor zijn concert gekozen had voor de ket terse Koningshof. Mogelijk heeft de heer Van der Land het niet zo scherp bedoeld. Echter voor zó veel geld had hij wat zorgvuldiger kunnen omgaan met zijn woordge bruik. De heer Van der Land slaag de er eveneens in om de dirigent van Jongerenkoor Leusden met een verkeerde naam voor te stel len. Later zou hij ook een lid van het begeleidingscombo niet correct voorstellen. Wie het ervoor over had, kon een ogenschijnlijk fraai uitgevoerd concertprogramma kopen van deze avond, gedrukt onder auspi ciën van de International Artist and Choir Organisation BV te Zoeter- meer. Wie dit programma kritisch bekeek, merkte al gauw dat ook hier niet die zorgvuldigheid be tracht werd die men zou verwach ten voor het uitgegeven geld. Het Jongerenkoor Leusden had voor een eigen, vlekkeloos uitgevoerd programmaboekje gezorgd, dat bovendien gratis verstrekt werd. REPERTOIRE Het koor opende met een feeste lijke selectie uit zijn wat oudere repertoire. Zo werden onder ande re ten gehore gebracht 'Top of the World', 'Deep River", 'Who'll stop the Rain' en het overbekende 'Hal lelujah' van Handel, echter in een meuw jasje gestoken. Ten opzichte van vorige concerten van dit koor viel meteen op, dat er niet alleen met zeer veel meer plezier gezon gen werd, maar - en mogelijk is dat véél belangrijker - met veel meer forte. De damesstemmen waren over het algemeen zuiver, terwijl de mannenpartijen met slechts vier bassen en zeven tenoren zorgden voor een evenwichtige balans. De begeleiding door het eigen combo werd voortreffelijk gedaan door organist Tom Koekoek, drummer Arno van Pelt en basgitarist Marcel Schieving. Het ritme overwe gend goed aangevoeld .door deze groep, terwijl de vaak voorkomen de tempowisselingen niet alleen uitstekend werden aangegeven door dingent Beckers, maar ook perfect werden overgenomen door een zeer gedisciplineerd koor. Bij de composities voor vier stemmige zang viel een ruim be vredigende samenklank op in combinatie met een goede stern- balans. Er moet ongetwijfeld veel repetitietijd m gestoken zijn om met een voortreffelijke dynamiek voor de dag te komen. Bij de vertol- long van 'Deep River" maakten on der andere voortreffelijk uitge voerde zweltonen diepe indruk. PRESTATIE weest zal zijn aan de duidelijk an dere begeleiding. Bij alle uitgevoerde werken was eveneens opvallend dat gezongen werd met een zeer grote mate van verstaanbaarheid, iets wat bij vele koren niet gezegd kan worden. IMPROVISATIE Hoewel niet geheel vnj van sho weffecten, maakte de drieëntwin tigjarige Drent Jan Veenje een meester-indruk. Volgens Sipke van der Land die schijnbaar niet uitge- roemd kon raken over dit jonge talent, heeft Louis van Dijk eens gezegd, dat een talent als Veenje maar eens m de honderd jaar ge boren wordt. Jan Veenje werd geboren in het Drentse Zuidwolde. Hij is de jong ste van een muzikaal gezin. Op vijf jarige leeftijd begon hij met zijn eerste pianolessen. Op zijn achtste jaar kreeg hij orgelles, terwijl hij op zijn tiende jaar als vast organist gecontracteerd werd m de gere formeerde kerk van zijn geboorte plaats. Nog dit jaar hoopt hij af te studeren aan het Zwolse conserva torium. Jan Veenje is een bizonder- heid te noemen: zo deed hij voor de aardigheid in 1984 mee aan een provinciaal synthesizer-concours, waar hij winnaar werd. In 1985 werd hij in Wenen Europees kam pioen. Een behoorlijke prestatie ener zijds en een voortreffelijk voor beeld voor bijvoorbeeld orato riumverenigingen leverde het koor bij de vertolking van het 'Halleluja'. Voor - gemiddeld genomen - ou dere en meer ervaren leden van onze oratoriumverenigingen is de uitvoering van dit werk lang niet tot de simpelste categorie te rekenen. Gestoken echter in een meuwe, ei gentijdse begeleiding, zette dit koor een schitterende prestatie neer, hoewel het natuurlijk voor velen wel even flink wennen ge Veenje is m staat om met zijn synthesizer een heel orkest te ver vangen, zoals hij in Leusden later op de avond zou demonstreren. Veenje speelde met grote helder heid en souplesse, dankbaar alle mogelijkheden benuttend van de nieuwste aanslaggevoelige Yama ha. De dynamische kwaliteiten werden regelmatig wat te fors door een te groot aantal decibels, het geen echter met wegnam dat het Leusdens publiek aan zijn voeten lag. De enkele slordigheidjes in razendsnelle loopjes werden dan ook graag op de koop toe geno men. Het minutenlang durende ap plaus was al van even goede kwa liteit als het computer-ondersteund pianospel. VICKI BROWN In het programmaboekje van het organiserend bureau Inarco valt onder meer te lezen, dat Vicki Brown in Nederland enorm popu lair geworden is dank zij haar eer ste solo-album en haar succes met The New London Chorale. Haar eerste opnamen maakte zij toen ze van Liverpool verhuisde naar Lon den, waar zij optrad in verschillen de televisie- en radioprogramma's. In 1986 kwam RCA met een onge bruikelijk plan: de song 'Stay with me till the Morning' uit de 'Young Amadeus' werd op een single uit gebracht. Daarmee begon voor Vicki Brown een tijd van stormach tige successen. Voor veel concertbezoekers was het niet duidelijk, wie van de drie optredenden met de hoogste eer mochten strijken: Vicki Brown, het show-effect met schuwend, die be schikt over een warme mezzo-so- praanstem die in de hoogte vaak wat schreeuwerig van kleur wordt of Jan Veenje, die blijk gaf van enorm grote improvisatie-virtuosi teit, of het Jongerenkoor Leusden. Zéker is in ieder geval, dat de op tredens in Leusden langdurig met applaus werden beloond. SAMENZANG Het moge bekend zijn, dat za\ geres Brown zich bij al haar optr< dens graag laat seconderen dcx een plaatselijk jongerenkoor. W gevreesd mocht worden, gebeu de inderdaad: Het overigens sch: terend en perfect begeleidenc jongerenkoor viel volkomen in h niet bij de veel te grote geluidsve sterkmg die Vicki Brown kree Ronduit irritant was het, dat de i strumentale introducties c.q. b geleidingen op de door Vic Brown gezongen nummers op c band waren opgenomen. Voor h vnj forse toegangsgeld had men c concertbezoeker beslist me waar voor zijn geld moeten geve Ondanks de tropische temper turen werd het hele concertpr gramma na de pauze afgewerkt. T een aantal mooie vertolkingen v; Jongerenkoor Leusden, waarond 'Ev'ry Valley', 'King all Glorious' 'Somebody to love', waarbij opvi dat het koor veel meer plezier h; en dat er met veel meer lef, gede< deerd en met een mooi forte gem siceerd werd, was het weer beurt aan Jan Veenje. Opniev kreeg hij duizend Leusdenaren vi komen in zijn muzikale greep. J verschillende hoogstandjes die verwezenlijkte, waaronder e groot gemengd koor en diver instrumenten, maakte diepe druk, met alleen bij het aandach' luisterende publiek, maar eve eens bij de koorleden. Na dit onderdeel zong Vic Brown een aantal nummers, wa; onder 'I can't let go', 'Once again' 'Plaisir d'Amour'. Een minutenla durend applaus was haar belonii De samenzang met Jongerenkc Leusden, Vicla Brown en J Veenje boeide het pubhek dusc j nig, dat maar liefst twee keer e j toegift gegeven werd: 'Goi Home'. LEUSDEN/UTRECHT - De Utrechtse officier van justitie mr. 0. Brouwer eiste maandag tegen een 52-jarige inwoner van Leus den die jarenlang met de dochter van zijn vriendin naar bed ge weest was, zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Zo wel de officier als politierechter mr. A. Weijsenfeld maakten de verdachte duidelijk dat als de zaak niet alweer acht elf jaar geleden gespeeld had, de man dan voor langere tijd naar de ge vangenis was gestuurd. Op de zitting gaf de Leusdenaar toe ruim drie jaar lang met de in '78 veertienjarige dochter van zijn vnendin sexuele gemeenschap te hebben gehad. „Ze zag er veel vrouwelijker en verstandiger uit dan veertien", verdedigde de man zich. Pas in december vong jaar was de vrouw volgens de officier in staat geweest om aangifte te doen. De verdachte beweerde dat er van dwang nooit sprake geweest was. maar mr. Brouwer vond de verhou ding zo ongelijkwaardig dat er van keus geen sprake kon zijn het gebeurde is al erg genoeg", voegde de politie rechter hier aan toe. De officier had geen enkel goed woord voor de verdachte over. „Hier zien we een keung gekleed heerschap, maar als we het verhaal van het meisje lezen knjgen we een heel ander beeld", aldus de offi cier. De man zou vaak onder in vloed van alcohol verkeerd heb ben als hij zijn avances maakte en zou ook het meisje dronken ge voerd hebben. Zij heeft een keer een abortus laten uitvoeren. „Een zieke man die een ander de LEUSDEN - In het kader van de serie Bouwconcerten, ter financie ring van de nieuwbouw van de mu ziekschool, treedt zaterdag 3 juni organist Gerrit 't Hart op. 't Hart zal het orgel van De Koningshof be spelen, alsmede een clavichord- ziekte ingejaagd heeft", sprak de officier, „heel gruwelijk, zij is voor de rest van haar leven getekend". Het meisje zou behalve door de vriend van haar moeder ook door haar moeder zelf een schuldgevoel aangepraat hebben gekregen. De vrouw is in therapie gegaan. Mr. Weijsenfeld nam de eis van de officier over, maar benadrukte nog eens dat het „een heel ernstige zaak" betrof, dat de verdachte „zo vaak en zo lang" van de vrouw mis bruik gemaakt had. Eén a twee keer per week was de man met haar naar bed geweest. replica, dat gebouwd is naar net voorbeeld van een instrument van C.G. Hubert uit 1784. 't Hart speelt werken van onder meer Buxtehu- de, Bach en Krebs. Het concert vindt plaats m De Koningshof en begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt vijf gul den. Jeugd tot en met 18 jaar betaalt ƒ2,50. soorten voorkomen. De naam Ooievaarsbek heeft betrek king op de lange snavel aan de punt van de vrucht. Als men de wetenschappelijke naam Geranium juist ver taalt, moet de plant eigenlijk Kraanvogelbek heten, want het Griekse woord geranos betekent kraanvogel. De naam ooievaarsbek komt dan toe aan de bekende sier plant van huiskamer en tuin, van het geslacht Pelargo nium, want pelargos bete kent ooievaar. Het Robertskruid kan men bij ons overal op schaduwrij ke plekken bij muren, op open plekken in het bos en onder heggen aantreffen. Bij fijnwrijven van de plant ont staat een zeer onaangename geur, veroorzaakt door bit- terstof en looistoffen. Van daar de volksnamen Stin kerds, Stinkende Ooievaars bek en Stinkende Geranium. Een dergelijke geur, zo meende men vroeger, moest de motten wel op een afstand houden en daarom werd het kruid tussen ongebruikte kleding opgehangen. De vrucht van de Ooie vaarsbek bestaat uit vijf de len, die oorspronkelijk elk twee zaden in aanleg heb ben, waarvan er echter maar één tot rijpheid komt. Van elke deelvrucht loopt een dunne, lange stijl langs de buitenkant van de snavel omhoog. Wanneer het zaad rijp is laat de stijl aan de on derkant los, rolt plotseling naar boven op en slingert het zaad wel drie meter van de moederplant weg. Tijdens de Middeleeuwen geloofde men in de leer der signaturen, dat wil zeggen dat een geneeskrachtige plant zijn werking door de vorm of kleur van zijn delen onthult. Wat het Roberts- kruid betreft waarvan de stengels, vooral in de herfst, krachtig rood kleuren zou dat betekenen dat het vooral bij bloedingen en bloedziek ten werkzaam was. Het gebruik om het kruid als bloedstelpend middel aan te wenden moet wel zeer oud zijn want de Romeinse gla diatoren gebruikten het reeds voor wondbehande- ling. Ook wilde het volksge loof dat het opmonterend werkte. Het tot poeder ge wreven kruid kreeg iemand die neerslachtig was letter lijk op zijn boterham. G. van L. Over de oorsprong van de naam Robertskruid (Gera nium robertianum) lopen de meningen nogal uiteen. Zo menen sommigen dat de naam afkomstig is van de heilige Robert of Ruprecht, aartsbisschop van Salzburg, die reeds in de zevende eeuw het gebruik van deze plant als geneesmiddel zou hebben aanbevolen. Anderen menen dat de wetenschappelijke soortnaam Robertianum is afg ;d van Herba rubea of Heroa ruberta, zoals de plant oudtijds heette, hetgeen wil zeggen Rood kruid, omdat de stengels en de bloemen een rode kleur hebben. Dit rubea of ruberta zou verbasterd zijn tot Robertskruid. Robertskruid is een van de vele Ooievaarsbekken waar van er in Europa ongeveer zeventien verschillende

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11