Rehabilitatie 'Pon-lijn' niet waarschijnlijk leusder* k Nederlandse Spoorwegen houden vast aan dubbel spoor Barneveld-Ede Door Jan Kas Oorlogshandelingen bij Rhenen doodsteek voor internationaal baanvak Provincie Utrecht: „Grondige afweging belangen nodig" plaatselijk nieuws WOENSDAG 31 MEI 1989 De NS voelen niet voor rehabilitatie van de Pon-lijn, het baanvak dat overigens is genoemd naar Pon, de in Leusden gevestigde importeur van Volkswagens. Nog enkele malen per week wordt het intact gebleven restant van het oude spoortraject gebruikt voor de toevoer van nieu we auto's. „Verdubbeling van de lijn Barne- veld-Ede blijft onze voorkeur houden," deelt een woordvoerster van de NS desgevraagd mee. Goederenvervoer via Barneveld-Ede moet de spoorverbinding Utrecht-Arnhem ze ker op spitsuren enigszins ontlasten van trans port vanuit het Amsterdam-Noordzeekanaal- gebied via het noordelijk deel van de Randstad naar het Westduitse achterland. De NS-woordvoerster: „Een lijn Amers- foort-Overberg is voor ons niet zo bijster inte ressant. Het eventuele aanbod van reizigers zal zeer gering zijn, doordat deze lijn nauwelijks kernen doorkruist En de doorsnee-reizigers- stroom gaat een andere richting uit. Wat het goederenvervoer betreft zou een weer tot vol doende capaciteit brengen van de lijn een te grote investering vergen, die de moeite niet direct loont. Bovendien heeft de gemeente Amersfoort uitbreidingsplannen in gedachten en daarin past een reactivienng van de Pon-lijn minder. Die willen wij niet in de wielen rijden Voorlichter R. W. J. Witten van de gemeente Amersfoort heeft ook de indruk dat de NS vooralsnog niet denken aan herleving van de Pon-lijn „Al zouden onze plannen dat voorlo pig nog niet helemaal onmogelijk maken." Voor „een betere ontsluiting" van het NS-sta- tion Amersfoort en de binnenstad wil de ge meente langs de Pon-lijn tot aan de grens met de gemeente Leusden een parallelweg van tweemaal twee verkeersstroken laten aanleg gen. „Maar dat zal zeker niet vóór 1992 gebeu ren," aldus Witten. De Pon-lijn liep vroeger van Amersfoort via Leusden, Woudenberg, Overberg (De Haar), Veenendaal en Rhenen naar het Betuwse Res teren. Een halve eeuw was de lijn, tot aan de Tweede Wereldoorlog, zelfs de verbinding voor internationale treinen naar Duitsland en Zwit serland, van Amsterdam naar Keulen, via Amersfoort en Resteren. Voor een deel is het traject recentelijk weer in ere hersteld door de aanleg van de 'Veenendaallijn' van Rhenen naar Overberg, waarmee Rhenen een aanslui ting heeft gekregen op het baanvak Utrecht- Arnhem. De spoorlijn Amersfoort-Kesteren dateerde van 1886 In 1878 namen de beide Kamers der Staten-Generaal het wetsontwerp tot aanleg van de lijn aan en in datzelfde jaar begonnen daarvoor onteigeningen om over de benodige grond te kunnen beschikken. Vijf jaar later werden de stationsgebouwen van Wouden- berg-Scherpenzeel en Veenendaal opgeleverd. Het station tussen Woudenberg en Scherpen- zeel kreeg gezelschap van het 'Stationskoffy- huis' van A. Schimmel (nu hotel-café-restau rant Schimmel). Maar niet alles verliep even vlot: in 1884 moest door stagnerende onteige ningsprocedures in Leusden enige tijd het grondwerk aan het baanvak Amersfoort-De Haar (bij Veneendaal en Overberg) gestaakt worden. Juni 1885 kwam de gehele lijn gereed men kon van Amersfoort naar Resteren sto men. De officiële openingsrit van Amersfoort naar Rhenen was 17 februari 1886. De door de Staat der Nederlanden gebouwde spoorlijn kon door de exploitante, de Hollandsche (IJze ren) Spoorweg Maatschappij (HSM), na ruim tien lange jaren in gebruik worden genomen. De lijn voldeed goed. In 1914 werd om die reden voorgesteld het baanvak Amersfoort- Kesteren dubbelsporig te maken Tegelijk zou dan bij De Haar een dubbelsporige (eventueel enkelsporige) aansluitingsboog aangelegd moeten worden tussen de lijnen Utrecht-Arn hem en Amersfoort-Kesteren, wat vooral be doeld zou zijn om de druk op het nauwe spoor wegemplacement bi) Arnhem wat te verlich ten. Belangrijk element was het omvangrijke Het is te proberen, moeten burgemeester en wethouders van Ede en gedeputeerde staten van Gelderland hebben gedacht. De ten dele opgebroken voormlaige 'Pon-lijn' van Amersfoort naar Overberg zou nieuw leven ingeblazen kunnen worden. De vooral voor goederenvervoer noodzakelijk geachte verdubbeling van de 'Kippenlijn' Amersfoort-Barneveld-Ede-Wageningen is dan meteen van de baan. Deze suggestie, die de indruk wekt van 'problemen verschuiven naar het terrein van de buurman', lijkt echter geen enkele schijn van kans te maken. De Nederlandse Spoorwegen houden vast aan dubbel spoor van station Barneveld-Noord naar station Ede- Wageningen. Station Woudenberg-Scherpenzeel toen: de laatste decennia vooral goederenvervoer Station Woudenberg-Scherpenzeel nu: de rails zijn weggebroken, het tracé is nog aanwezig. emplacement bij Maarn (de huidige zandafgra- ving, red.) Vandaar konen de zware goederen treinen rechtstreeks over de aansluiting naar Resteren gevoerd worden. In de jaren 1921- 1922 kwam het ervan dat de baan tussen Amersfoort en Woudenberg dubbelsporig ge maakt werd. De aansluitingsboog met twee seinhuizen bij De Haar werd gebouwd, dubbel sporig, als west-zuid-verbindingen tussen bei de hoofdlijnen, maar voorzover bekend heeft deze boog nimmer dienst gedaan. De bewoners van Leusden en omgeving, merendeels boeren en boerenarbeiders, bleken niet al te reislustig: de passagiers die bij de in 1927 opgeheven halte Leusden instapten waren meest boeren die naar de markt wilden of een enkele vrouw die op bezoek ging bij familie. De Tweede Wereldoorlog betekende 'het be gin van het einde' van de ooit welvarende spoorlijn. Het baanvak ondervond nogal wat schade door sabotage van verzetsstrijders en aanvallen van geallieerde vliegtuigen. De van ouds internationale spoorverbinding kreeg in direct de doodsteek doordat de door oorlogs handelingen verwoeste spoorbrug bij Rhenen niet met voorrang hersteld werd. Andere trein verbindingen wonnen het van Amersfoort- Kesteren. In oktober 1945 reden weer inciden teel goederentreinen tot aan Woudenberg- Scherpenzeel. Pas een jaar daarna konden goe derentreinen verder, tot Rhenen. Werd in 1955 de lijn Amersfoort-Rhenen lokaalspoorweg met veel minder goederenvervoer, in 1972 stopte de goederendienst naar Veenendaal en Rhenen helemaal. Een enkele keer zou daarna nog een goederentrein voor een oud-ijzerfirma tot Veenendaal rijden. Het goederenvervoer naar het station Woudenberg-Scherpenzeel bleef bestaan. Geleidelijk aan verminderde het gebruik van de spoorbaan, vooral na de fusie van de coöperatie in Woudenberg met 'De Val lei' in Barneveld. Voor de transportfirma Van Willigenburg arriveerde nog wel eens een transporttrein, terwijl de NS zelf het emplace ment bij het station Woudenberg-Scherpen zeel gebruikten voor de op- en overslag van afgedankte ballast. De rails tussen Wouden berg en Leusden zijn nu ook weggehaald. Al leen tot aan de 'naamgever' is de 'Pon-lijn' nog in gebruik Meer dan eens hebben belangengroepen (voor onder meer het openbaar vervoer) en en thousiastelingen zich opgeworpen voor het op nieuw in gebruik nemen van de oude spoorlijn. Daarbij heeft zich weer opnieuw, want niet voor het eerst, de gemeente Ede gevoegd. B en w zijn tegen nog meer goederenvervoer, onder meer van gevaarlijke stoffen, door Ede. „Het tracé van de Pon-lijn is nog aanwezig, ligt vrijwel geheel buiten bebouwde kommen, maar wordt niet gebruikt," aldus Ede. Mede standers zijn gevonden in GS van Gelderland. De gedeputeerden hebben in een reactie op het Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer van het ministerie van verkeer en waterstaat laten weten dat zij er „op voorhand niet van overtuigd zijn" dat verdubbeling van de spoorlijn Barneveld-Ede „noodzakelijk is ten behoeve van de afwikkeling van het personen vervoer over dit traject". Volgens de Gelderse bestuurders betekent een eventuele spoorver- dubbeling een doorsnijding van in elk geval de bebouwde kom van Ede, „met ingrijpende con sequenties voor het stedelijk gebied". Voor de provincie Utrecht is herstel van de spoorlijn Amersfoort-Overberg „in principe bespreekbaar", zo deelt een woordvoerder mee. „Maar dat moet dan wel gebeuren op basis van een grondige afweging van Jtlle locale en regionale belangen ten aanzien van zowel ver breding van de lijn Barnevëld-Ede als van reactiviering van het baanvak Amersfoort- Overberg, zeker ook gezien de plannen die de gemeente Amersfoort heeft." Enkele historische gegevens zijn ontleend aan het ondertussen uitverkochte boekje 'Amersfoort-Kes teren - 'n veelbesproken spoorlijn' van G. A. Russer, in 1981 verschenen in de Schaffelaarrecks van de Bameveldse Drukkerij en Uitgeverij (BDU) in Bar neveld.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 14