Vijf Leusdenaren in Nijkerks crossteam Dick van de Burgwal en Arjan Brouwer oprichters van talentvolle ploeg ,Maar geleidelijk an wordt je toch aller, fanatieker"... Gebroeders brekebeen Blikvanger De sponsors vmden het leuk wat we doen"... M De jongeren moeten leren met goed materiaal aan de start te komen". Sport LoENSDAG 31 MEI 1989 Gerard Treberr ^EN - Let op, dit is de formule: zet vier 'bejaarde' derti- bij elkaar, plaats daar omheen nog eens tien jongeren, die et kwartet voortrekkers hun 'mentoren' onderkennen en lDnen en er is een ideaal team met wijde perspektieven tot gekomen. Een team waarin technische kennis wordt ge ld aan praktijkervaring in nationale en internationale ijden. n groep bestaat sinds kort en noemt zich het Arjan Brouwer jtorcioss Team, kortweg het A.B.-team. sdenaar Dick Burgwal heeft ien met de tot buiten de lands men bekend geworden mo- flureur Arjan Brouwer uit Nij- jc het initiatief genomen tot de jchtmg van het team, dat vol- is Burgwal één van de grootste ssteams van Nederland mag jden genoemd. "Arjan en ik ,ben samen de leiding en we- ons bij de begeleiding van de i jongeren gesteund door mijn ier René en Theo van Laar, ook den Leusdenaren." vier routiniers - gezamenlijk )ben zij er meer dan zestig jaar dstrijdervanng opzitten - stel- gegeven; enige dagen lang was de Nijkerker in de woestenij van westelijk Afrika als verloren en dus afgeschreven verklaard. Ten slotte kan iedereen wel eens een keer de weg kwijtraken... NESTOR Dick Burgwal - officieel heet hij Van de Burgwal, maar dat neemt zoveel plaats in op de startlijsten en als inscriptie op de wisselbe kers - is met zijn 33 jaar de nestor van het team. Hij begon vijftien jaar geleden te crossen en werd nch ten doel langs de weg van geleidelijkheid de jongelui te chen tijdens wekelijkse trai- [savonden, waardoor zij in zijn op verantwoorde wijze naai men hoopt in toenemende met succes aan wedstrijden ten deelnemen, team is voorlopig voor een opgericht. Dick Burgwal: "We bekijken hoe het zich in de nende maanden ontwikkelt, start is in ieder geval veelbelo- id. Het gaat er ons in dit eerste rom in een team samen te wer- waarin weliswaar hard en se- wordt getraind, maar waann nral het sportief en gezellig issen centraal staat." initiatiefnemers van het A.B.- m hebben royaal hun sporen idiend in de motorsport. Arjan luwer geniet zelfs intematio- le bekendheid. Zeker in deze po behoeft hij nauwelijks ver re introductie. Zijn naam ver leen in de wereldpers tijdens monsterrally Panjs-Dakar, araan hij dnemaal deelnam. Tij- ns een van deze gigantische rit- werd Brouwer als vermist op- lid van de vereniging in Nijkerk. Deze club was evenals de meeste crossverenigingen in het land aan gesloten bij de MON, de Motor sport Organisatie Nederland. De MON werkt naast de KNMV, de Koninklijke Nederlandse Motor- poit Vereniging als overkoepe lende landelijke sportbond, waar bij de KNMV haar aktiviteiten ver spreid over alle disciplines van de motorsport en de MON zich be perkt tot de motorcross. Burgwal kreeg zijn startvergun ning dus ook van de MON. "Het begon allemaal met een oude mo tor en dat was niet erg, want het ging mij om de gezelligheid van het samen trainen en deelnemen aan wedstrijden. Maar geleidelijk aan word je toch feller, fanatie ker." De kwartliter van Dick Burgwal moest al vrij spoedig plaats maken voor een 500 cc KTM. Successeri bleven niet uit en de junioren klasse werd verwisseld voor de promotie-klasse. Voor Burgwal brak vervolgens een periode aan, waarin andere zaken des levens hun aandacht (van de) Burgwal: „We krijgen kleiden van de jonge teamleden. zelf steeds meer plezier m het Dick (van de) Burgwal heeft in zijn langdurige sportloop- baan als amateur-motorcros ser slechts één keer een on geluk gehad en dat nog wel °P een moment dat hem slecht uitkwam, namelijk kort voor zijn trouwdag in 1978. Een valpartij leverde bem een beenbreuk op, maar gelukkig kon de bruiloft toch doorgaan. Tien jaar later stapte zijn broer Jan in de huwelijks boot. Diens bruid met nog al tijd de herinnering aan de bouwerij van haar zwager en schoonzuster, bezwoer baar aanstaande echtgenoot, °°k al een fervent motorcros ser, niet meer te rijden voor de grote huwelijksdag, het geen Jan, trouw als hij was, beloofde. Daags na de plechtigheid ging de jonge bruidegom - eindelijk - weer van start met zijn andere liefde, de crossmotor. En... brak zijn sleutelbeen! Tijdens de komende braderie op de Biezenkamp op woens dag 14 juni zullen de bezoe kers een zeer bijzonder voer tuig aantreffen. Temidden van alle aantrekkelijke uit stallingen, waarmee de kij kers en kopers worden ge confronteerd bevindt zich een artikel, dat voor geen goud te koop zal zijn. Het staat er even wel als bijzon dere blikvanger en het be treft de via de wereldpers be roemd geworden motorfiets van de coureur Arjan Brou wer uit Nijkerk. Brouwer is de man, die de traditionele monsterrally Pa rijs-Dakar driemaal heeft ge reden. Hij is bovendien de enige Nederlander, die tij dens deze uitputtingsslag voor mens en machine ooit een etappe heeft gewonnen. Brouwer maakte wereld nieuws toen bekend werd dat hij vermist en dus als verlo ren moest worden be schouwd in de verzengende hitte en eindeloosheid van de Westafrikaanse woestijn. Maar het werd gelukkig geen echt drama: Arjan Brouwer bleek alsnog le vend, springlevend zelfs! eisten en de wedstrijdkalender werd terzijde geschoven om plaats te maken voor een betrouw- baarheidsrit hier en daar of ander minder riskant vermaakt als de Scheveningse strandrace. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en zo kon het gebeu ren, dat hij vorig jaar weer na lange tijd een wedstrijdlicensie aanvroeg, zij het in de junioren klasse. Terug naar af dus. En dat met een 125 cc Honda. SPONSORS De afgelopen winter betekende via het race circuit hernieuwd kontakt tussen Burgwal en Brou wer. Het leidde bovendien tot de geboorte van het nieuwe motor crossteam onder leiding van de beide initiatiefnemers. Zij waren het over een aantal dingen onmid dellijk eens: een dergelijk team zou moeten bestaan uit een kleine groep routi niers en voor de rest uit enthou siaste, veelbelovende jonge rij ders; gezelligheid en sportiviteit zouden moeten prevaleren ten op zichte van het winnen van wed strijden, alhoewel deelname daar aan wel zou moeten worden ge stimuleerd; de gehele groep zou moeten kunnen beschikken over behoor lijke, speciaal te ontwerpen sport- kleding. Wat het laatste betreft bleek dus de noodzaak van het aantrekken van een groep sponsors. Maar ook dat probleem bleek vrij spoedig opgelost. Arjan Brouwer gaf via zijn eigen motorsportfirma het goede voorbeeld en daarna volg- den nog vijf andere regionale sponsors. Het betekende dat de financiële basis was gelegd en dat alle veertien teamleden de be schikking konden krijgen over een persoonlijke uitrusUng ter waarde van een kleine duizend gulden. TEAM De samenstelling van de groep van jonge rijders met weinig o! geen ervaring in het motorcrossen leverde al evenmin problemen op. In de kring van vrienden en bekenden bleek voldoende animo en enthousiasme om lid te worden van het A.B.-team. De jeugdgroep bestaat thans uit de volgende coureurs: Paul van der Poll (22), vorig jaar clubkampioen van Nijkerk en Dicky Steenbeek (21), beiden uit Achterveld, Wou ter Hartog (22) en Wouter Gerritse (21) uit Nijkerk, benjamin Ernst Jan van Dasier (13) uit Nijkerkerveen, Frans Bosman (22) uit Hoogland, de Soesterbergers Barry Bauerlein (16) en Victor Roose (18), Arie Brouwer (914) uit Ermelo en het als laatste toegevoegde teamlid Dirk Baaiman (19) uit Amersfoort, een veelbelovende KNMV-njder. Dick Burgwal: "Een prima team, dat trouw deelneemt aan de trainin gen en waarvan sommigen in wedstrijden zelfs al wat succesjes hebben behaald Uiteraard speelt bij dat alles de keer. Vervolgens wordt een wed strijdje gereden, dat wil zeggen één manche van vijftien minuten." LESSEN Zo'n trainingswedstrijd is daarom zo belangrijk, omdat de mentoren vanuit hun jarenlange wedstrijder varing tijdens deze praktische les sen aan de jonge rijders kunnen uitleggen welke fouten zijzelf ooit hebben gemaakt: wat de proble men onderweg zijn, wat de ideale lijn is, hoe en waar zij in het spoor moeten blijven rijden en welke techniek in de bochten moet wor den toegepast. Dick Burgwal: "De jongelui stellen dat allemaal erg op prijs en daarom komen ze ook zo trouw naar de trainingsavonden. Maar ook voor ons als oudere is het leuk; we hebben het gevoel dat we er goed aan hebben gedaan dit te hebben opgezet. We doen het met steeds meer plezier." Wordt het wedstrijdrijden collec tief aangeleerd en begeleid, de conditietraining wordt individueel beoefend. Het zou immers een te grote wissel trekken op de vrije tijd van de mentoren, die uiteraard ook steeds meer maatschappe lijke en persoonlijke verplichtin gen hebben. Of, zoals Burgwal zegt: "We worden ook nog wel eens geacht thuis te zijn." De sport legt immers ook in de weekends beslag op de mannen, zowel de jongeren als de oude ren. Want ook al gaat het het A.B.- team primair om de gezelligheid, als ze aan het starthek staan willen ze toch graag als eerste over de finishlijn. AANVULLING Wat die wedstrijden betreft, er wordt gestreefd om zoveel moge lijk aan de start te komen, waarbij in eerste instantie gekozen wordt voor club wedstrijden in de regio: Nijkerk, Ermelo, Leusden en an dere niet al te ver verwijderde plaatsen. Het opdoen van wed strijdervaring moet een aanvulling startvergunning van de andere bond, de MON. Aan het begin van het seizoen moet een licensie wor den aangevraagd en aangezien de meeste motorcrossclubs zijn aan gesloten bij de MON en daar dus wal een eendagsvlieg, beter ge zegd de tot leven gewekte droom van één enkel seizoen? Oktober immers staat sneller op de kalen der dan wie zich dat wenst. Burgwal: "We hopen en verwach- Arjan Brouwer, niet alleen oprichter van het naar hem genoemde team, maar tevens één van de sponsors. ook de voor onze leden georgani seerde wedstrijden worden geor ganiseerd hebben wij, natuurlijk ook al vanwege Arjan Brouwer, gekozen voor Nijkerk. Daarbij ten van niet. Aan ons, de leden van het team. zal het met liggen. Maar we zijn natuurlijk ook een beetje afhankelijk van wat de sponsors doen. Overigens zijn de bekwame begeleiding van de ou deren in stimulerende zin een pro minente rol. WERKSCHEMA Er wordt in het A.B.-team vanuit die leiding en begeleiding niet uit de losse pols gewerkt. Een be stuur als zodanig is er niet. Brou wer en Burgwal, bijgestaan door de andere Leusdenaren Theo van Laar en René Brugwal, hebben een solide werkschema voor het team in elkaar getimmerd met aan de basis de onderdelen techmek, conditie en het vergaren van wed- stnjdroutine. Terrein van samenkomst voor het team is het motorcrosscircuit van de vereniging Nijkerk, waar het elke woensdagavond verzamelen is geblazen. Daar worden de ma chines - alle eigendom van de teamleden - eerst aan een techni sche inspektie onderworpen voor men de baan ingaat. Burgwal: "Belangrijk natuurlijk, want vooral de jongere moeten le ren met goed materiaal en ook zonder hulp van anderen aan de start te komen. Als dat is gebeurd maken we met de groep een col lectieve start. We njden dan één ronde van zo'n tweeduizend me ter van starthek tot starthek. On derweg letten we goed op fouten. Na die eerste ronde bespreken we wat goed en fout ging. Dat ge beurt per avond meestal drie zijn op het praktisch onderricht tij dens de trainingsbijeenkomsten op woensdag in Nijkerk. Waarom eigenlijk m Nijkerk, ter wijl een groot deel van het team, waaronder drie van de vier 'men toren', afkomstig en woonachtig is in Leusden? Burgwal: "Er is inderdaad een crossbaan op de Leusderhei, maar dat is een KNMV-baan. De meeste leden van ons team hebben een komt bovendien dat in de praktijk is gebleken dat in Nijkerk tijdens de trainingsavonden bijvoorbeeld minder bezwaar wordt gemaakt wat betreft geluidshinder. Uitein delijk moeten ook wij daarmee re kening houden." JAAR Is het A.B.-team het geesteskind van Arjan Brouwer en Dick Burg verwachtingen m dat opzicht niet ongunstig. Weet je wat voor ons zo bemoedigend is? De sponsors vinden het leuk wat we doen. Ze tonen persoonlijke belangstelling. Ze komen kijken naar de trainin gen en wedstrijden, willen weten hoe we met hun geld omgaan. Vandaar, laten we er maar vanuit gaan dat we er nog een jaar aan vastknopen." De vijf Leusdense leden van het team van Arjan Brouwer. Van links naar rechts: Paul van der Poll, René Burgwal, Dick Burgwal, Theo van Laar en Dicky Steenbeek. De heer K. Grool in de gebatikte statiekleding van het hof van Djokjakarta tijdens zijn inleiding over Indonesië. LEUSDEN - De Leusdense afde ling van de Protestanse Christe lijke Bond van Ouderen had vo rige week woensdag een boeiende bijeenkomst. Via een inleiding, kleurendia's, een quiz en een kleine tentoonstelling van boeken en Indonesische voorwer pen kregen de bezoekers een goed inzicht in 'Indonesië Nu'. De zonwering maakte het de be zoekers van de PCOB-bijeen- komst mogelijk om in de koffiezaal van verzorgingshuis 't Hamersveld te genieten van een serie prach tige kleurendia's. Alleen begon de temperatuur in dezelfde zaal ook steeds meer te stijgen, zodat men in een bijna tropische warmte prachtige beelden van Indonesië kon bewonderen. De heer K. Grool liet in zijn inlei ding blijken, dat het bezoek, na zestig jaar, aan zijn geboorteland Indonesië zijn liefde voor dit land nog groter heeft gemaakt Helder zette hij uiteen hoe belangrijk de staatsfilosofie van het Pancasila is, waann het geloof in één God, in de eenheid van Indonesië, in een democratie die is gebaseerd op een gemeenschappelijke consen sus, en het geloof m een recht vaardige en beschaafde mensheid en in sociale rechtvaardigheid „Eenheid in verscheidenheid" is de wapenspreuk: eenheid in de verscheidene godsdiensten, in de meer dan 13 duizend eilanden en inde taal. Via een keuze uit zijn 1200 dia's konden de aanwezigen de pracht van Indonesië zien en ook herin neringen ophalen aan het oude Oost-Indië. In de pauze kon men enige wajangpoppen bewonde ren en de vruchten zien van de ka pok, de rijst, de cacaoplant en kruidnagels en nootmuskaat. Twee tafels vol boeken toonden aan, dat de heer Grool een uitge breide bibliotheek bezit over In donesië vroeger en over Indone sië nu. Om alle vragen van de In donesië quiz foutloos in te vullen bleek een hele opgave te zijn. De senior die de quiz het best had beantwoord, kreeg uit handen van de heer Grool een flesje Pisang Ambon. Voorzitter Warmenhoven kon de terechte dank namens de bezoekers uitspreken tegenover de heer Grool.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 19