iHet is onbegrijpelijk dat Leusden niet serder de helpende hand is toegestoken" ■JOud-strijders bezoeken loopgraven Asschat leusderk LEUSDEN okaal ;tatenleden Herinneringen roepen soms emoties op Rijstroken van de A28 uitgebreid Aftappen van Koelvloeistof plaatselijk nieuws WOENSDAG 31 MEI 1989 >machint ljSj€5 fee maai} ipleel ma ctieboekje ijscoupe. kiste gevroff lehaalc den Bn enzeö vo.mid LEUSDEN - „Nu de aansluiting van Leusden op de autoweg 28 bijna een feit gaat worden dient de noodzaak zich aan iast te maken met uitgifte van de grond en de verdere ontwik- ,üng van het bedrijfsterrein „De Horst". Er speelt thans een uital bestuurlijke vraagstukken, zoals bijvoorbeeld het soort an bedrijven, dat in aanmerking zou moeten komen voor het irrein. Maar een ding is zeker: de markt is gunstig op dit mo- ient. Niettemin zal het bij de realisatie van onze bouwplannen elangrijk zijn de steun te krijgen van de provinciale overheid." Met deze woorden gaf wethouder Evelien Blom in haar waliteit van loco-burgemeester reliëf aan haar pleidooi tij- ens het recent bezoek van een omvangrijke groep van leden an de provinciale staten aan de gemeente. Het pleidooi betrof de speciale aandacht, die mevrouw Blom het gezelschap uit het provinciehuis vroeg voor een tweetal belangrijke zaken, die momenteel in de ge meente spelen en duidelijk met el kaar zijn verbonden: de aansluiting van Leusden met de Rijksweg A28 via de zogenaamde tertiaire weg Til en de verdere ontwikkeling van het bedrijfsterrein De Horst, dat onmiddellijk grenst aan de nieuwe aansluiting. Tot het gehoor van de wethouder behoorden de gedeputeerden C.G.J. van den Oosten van econo mische zaken en werkgelegenheid en drs. A. G. W. Schapenk van ruimtelijke ordening en volkshuis vesting. De ontvangst van de verte genwoordigers van het provinciaal n van I Een aantal statenleden, tijdens het bezoek van de provinciale bestuurders aan Amersfoort en Leusden. Wethouder Fons Asselbergs geeft tekst en I uitleg over de grootschalige uitbreidingsplannen, die Amersfoort heeft. bestuur had plaats m de fraaie, royale ontvangstruimte van het be drijf BECO. Mevrouw Blom gaf een inzicht in de problematiek, waarvoor de ge meente zich thans nog weet ge steld: de keuze van het soort van bedrijven, dat men toegang wil verlenen tot het bedrijfsterrein - dienstverlenende, kantoren, an dersoortige bedrijven of wellicht een mixture? - danwel de manier, waarop de gronden in het gebied van twintig hectaren worden uitge geven. Maar er zijn ook nog andere as- pekten, aldus de wethouder, zoals bijvoorbeeld de landschappelijke. En dan is er nog de mogelijkheid of eventuele wenselijkheid van ver plaatsing van de gemeentewerf naar dit gebied. Als positieve punten noemde zij de uitstekende bereikbaarheid van het bedrijfsterrein, maar, stelde zij tegelijkertijd met nadruk vast, zal er behoefte bestaan aan hotelac commodatie, juist vanwege de gun stige centrale ligging. ONAANVAARDBAAR De forse stedelijke ontwikkeling van de gemeente Leusden en de bij deze ontwikkeling achtergebleven infrastructuur heeft geleid tot een situatie, die zowel verkeerskundig als uit een oogpunt van verkeers veiligheid onaanvaardbaar is, meent ir. J. R. Groenhuyse, hoofd van de afdeling wegenbouw van de provinciale dienst Wegen, Ver keer en Vervoer. In aansluiting op het betoog van wethouder Blom-de Groot gaf deze een résumé met betrekking tot de aansluiting op de autoweg A28. De heer Groenhuyse stelde vast dat bij de keuze van het verkeerstechnisch ontwerp voor deze aansluiting, het doortrekken dus van de thans bestaande Noor- derrandweg voorbij het kruispunt van de Groene Zoom, rekening is gehouden met zaken als land schap, ecologie, landbouw en het voorkomen van verkeershinder. In 1987 hebben Provinciale Staten in gestemd met het voorstel van G.S. om Leusden aansluiting te geven met de A28 volgens het zogenaam de Haarlemmermeer-pnncipe. De totale kosten bedragen 17,7 miljoen gulden, waarvoor door rijk, provin cie en gemeente een kostenverde ling is opgesteld. Met de aanleg van de aansluiting zal reeds volgende maand kunnen worden begonnen en verwacht wordt, dat de aansluiting op 1 ja nuari 1991 gereed zal zijn. Na afloop van de inleiding van ir. Groenhuyse nam het gezelschap kennis van de situatie ter plaatse, waarbij men zich begaf over het inmiddels reeds door de gemeente Leusden voorlopig uitgevoerde eerste deel van het tracé van de El 1, de aansluiting naar de auto weg vanaf het kruispunt Noorder randweg-Groene Zoom. Vandaar kreeg men een duidelijk beeld van de toekomstige situatie. Wat betreft de aansluiting is in de plannen tot technische uitvoe ring het volgende vastgesteld: De in- en uitvoegstroken wor den onder het bestaande viaduct Heiligenbergerweg doorgevoerd. Door de beperkte breedte onder dit viaduct zullen de nj stroken van de snelweg ter plaatse worden ver smald. De Til wordt over de rijksweg gevoerd. De Driftakkerweg, de lo kale ontsluitingsweg en fietsroute die direct naast de snelweg is gele gen, zal worden omgelegd. Door de aansluitingsvorm zal deze om legging minimaal zijn. De Driftak kerweg zal door middel van een onderdoorgang onder de hoogge legen Til worden doorgevoerd. Uit het akoestisch onderzoek blijkt dat ter plaatse van de aan sluiting Leusden de geluidbelas ting nauwelijks zal toenemen. Het is zelfs zo dat op een groot aantal plaatsen de geluidbelasting af neemt. Dit komt door de hooggele gen toe- en afritten die het over heersende A28-geluid afschermen. HELPENDE HAND Reakties van enige statenleden I tijdens het bezoek aan de situatie ter plaatse: „Het is volstrekt onbe- j grijpelijk, dat een gemeente, die in zo'n korte penode zo onstuimig is gegroeid en zo'n duidelijke funktie j vervult als forensenplaats niet eer- j der de helpende hand is toegesto ken, wat de ontsluiting van het ver- keer betreft." Uit tal van reakties is ons duidelijk geworden dat hier langzamerhand sprake is van een situatie, waann op korte termijn verandering moet komen". Algemene conclusie tij dens dit jaarlijkse werkbezoek: „We hebben er goed aan gedaan ons te orienteren in Leusden. We weten nu beter dan ooit waarover i we praten als het gaat over proble men in deze gemeente". LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Leusden Dagelijks kontinue lokaal nieuws en service-benchten. Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u bellen naar de Redaktie Leusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Brink). JE leusder KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis- krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- 1 tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met 1 kleurgebruik, 75,- per dag. 1 BEELDPAGINA (met logo): tarieven op aan-1 vraag. Kontrakt-korting mo gelijk. Wethouder Blom spreekt de delegatie van Provmciale Staten toe. ACHTERVELD/LEUSDEN - Zo'n 65 oud-soldaten van het zestiende Regiment Infanterie bezochten woensdagmiddag de overblijfselen van de loopgraven en de kazematten bij Asschat. Tijdens de rondrit langs de loopgraven en de bunkers werden er veel gemeenschappelijke herinneringen opgehaald en on- 1 der de bejaarde bezoekers heerste een gemoedelijke sfeer. HUZAAR WAAGHALZERIJ Toen het gezelschap later op de middag een bezoek bracht aan de begraafplaats Rusthof bij Amers foort overheerste de bedachtzame stilte. Na de kranslegging bij het herdenkingsteken voor de gesneu velden van het zestiende Regiment drukte één van de reünisten zijn gevoelens als volgt uit: „Wanneer we hier weer zien wat een verdnet die mei-dagen m 1940 ons gebracht hebben, dan mogen we alleen maar hopen dat de hoge pieten in de regeringen er net zo over den ken als wij. Er mag nooit weer zoiets gebeuren." De Nederlandse regering kon digde op 28 augustus 1939 vanwe ge het dreigende oorlogsgevaar de mobilisatie af. Het leger werd in staat van paraatheid gebracht en het hele land moesten de groten deels plotseling optrommelde mi litairen voorbereidingen treffen om tijdens een eventuele oorlog de vij and een halt te kunnen toeroepen. Een van de verdedigingswerken die in die tijd aangelegd moest worden was de Waterlinie. Het ge bied tussen Achterveld en Leus den, rond het Valleikanaal, maakte ook deel uit van dit verdedigings plan. Manschappen van het zes tiende Regiment Infanterie kregen de opdracht om deze stellingen op te bouwen en te bemannen. In mei 1940 bleek de verdedigingslinie al vrij snel te zwak voor de goedbe wapende Duitsers. UITGEDUND Het gezelschap met reünisten, dat al woensdagochtend in Ons Ge bouw in Achterveld verzamelde, is in de loop der jaren aardig uitge dund. Van de 1500 soldaten die belast waren met de aanleg van de stellingen kwamen er drie jaar ge leden 240 voor het eerst weer bij een. Het gegeven dat de gemiddel de leeftijd van de groep inmiddels op rond de 72 jaar ligt, verklaart dat er dit keer nog niet de helft van het aantal in Achterveld aanwezig was. De 70-jange H. Middelaar uit Ach terveld was wel present. Hij maak te ook deel uit van het Zestiende Regiment en kon vol elan vertellen over de mobilisatietijd en over de vijfdaagse oorlog. Middelaar moest in die tijd, als boerenjongen uit de buurt die de streek zo goed kende, altijd als eerste de verken ningen uitvoeren. Omdat hij de streek kende werd hij in de voorste stellingen bij Asschat geplaatst. Voordat de groep naar de oude stellingen vertrok werd een bijzon dere gast uit het gezelschap nog even naar voren gehaald. De oud huzaar H. Vredeveld uit Almelo maakte in 1940 geen deel uit van het infanterie regiment maar be hoorde tot een cavalane-afdeling die tijdens de eerste oorlogsdagen m het dorp Achterveld tegen de Duitsers had gevochten. De heer Vredeveld vertelt hoe hij met zijn eskadron op de fiets in Achterveld aankwam waar hij bij het kerkhof een groep Duitsers trof. „Toen ik met mijn simpele karabijn tegen over de uitstekend bewapende vij anden stond voelde ik wat het is om bang te zijn." Meerdere huzaren kwamen bij dit gevecht om en vol gend jaar wil men m Achterveld een herdenkingssteen voor dit ca- valarie-escadron plaatsen. Na de koffie, het gebak en de broodjes vertrokken de reünisten in twee bussen nchtmg Asschat. Er volgde eerst een kort stukje sight seeing m Achterveld, waar een groot deel van de soldaten in het begin van de mobilisatie lag inge kwartierd. Vervolgens ging de tocht over de Asschatterweg langs de plaats waar voor de oorlog de Zandbnnker-molen stond. Deze molen wist een groot deel van de voormalige infanteristen zich nog maar al te goed te herinneren. Eén van de loopgraven. De foto is genomen tijdens de mobilisatie en komt uit de collectie van J. M. Schouten. Een groep Duitsers zich in de eerste oorlogsdagen met geschut m deze molen opgesteld en van hieruit bestookten zij de Neder landse stellingen. Toen hierdoor enkele Nederlanders werden ge dood vroeg de commandant van het Hollandse regiment enkele vrij willigers om de Zandbnnker-mo len in brand te steken. Die vrijwillir gers kwamen er en op klaarlichte dag slopen de vijf waaahalzen via greppels naar de molen. Met dek king van de anderen lukte het één van hen om het bedreigende on derkomen van de vijand vlam te laten vatten. Bij de daaropvolgende brand kwamen de Duitsers in de molen om het leven. Bij de boerderij „Groot Wijnber gen", die in 1940 vanwege het schootsveld in brand werd gesto ken, reden de twee bussen woens dagmiddag een eindje het land in. Aan het einde van het pad werd er verder gelopen naar het onbeken de monument. Dit monument is ge legen bij de loopgraven en de ka zematten, die als voorpost voor de grote verdedigingslinie fungeer den. Bij dit monument werden in april 1945, vlak voor de bevrijding, vier onschuldige burgers door een paar gefrustreerde Duitse soldaten doodgeschoten. De organisator van de hele dag, de heer J. M. Schouten uit Achter veld, sprak bij dit monument enke le woorden, waarin hij uitleg gaf over de ligging en de funktie van de stellingen. De loopgraven zijn nog duidelijk te zien en tijdens een wandeltocht langs overblijfselen van de, toen veel te zwakke, verde digingslinie kwamen de verhalen bij de oud-soldaten goed los. De heren Albers en Pommer werkten in die tijd voor de verbindings dienst. Zij moesten telefoonlijnen seinverbindingen aanleggen en de heer Pommer vertelt dat dit bij het Nederlandse leger nog heel primi tief ging. „We legden de telefoon lijnen langs het prikkeldraad zodat ze niet opvielen en met vlaggen aan bajonetten of met lampen werd er geseind." De heer De Jong uit Zeist stond tijdens de mobilisatie bekend als „Huippie met de gevulde koeken". Hij was kantinebeheerder bij het onderkomen aan de Laan 1914. Toen de mensen m Achterveld werden geëvacueerd werd het zestiende regiment infanterie on dergebracht m deze barakken vlakbij Amersfoort. In de winter van 1939/1940, toen aan de bouw van de afweerstellin- gen werd gewerkt, voorzag „Huip pie" de manschappen tijdens het werk van versnapperingen. Bijna iedereen van de groep reünisten m mkindegemeede Woensdag 31 mei 20.00 uur Bijeenkomst Vrouwei' raad met Hedy d'Ancona, 't Voor onder kelder gemeentehuis, Bir gemeester van der Postlaan 1 Donderdag 1 juni 20.00 uur: Commissievergaderint OW/RO, gemeentehuis, Erf 1 h Zaterdag 3 juni 20.00 uur: Bouwconcert met orgi- nist Gemt 't Hart, De Koiungsho» Hamersveldseweg c 20.00 uur Danscontactavond D, Mof m.m.v. De Corona's, Leusde» Zuid 21.00 uur Poolnacht in De Gei met Les Zazus, Zwarteweg r Woensdag 7 juni f 14.30 uur: Oprichtingsbijeenkomj, NBO-Leusden, 't Hamersveld. Donderdag 1 juni J; 13.30 uur. bejaardensoos 'Ons G,< bouw' i Zaterdag 3 juni 10.00 uur: Roskam Voetbal Toe< nooi Sportpark n 20.00 uur: Dansavond Café - b< 'Buitenkist' y 20.00 uur: Disco Show 'De Klavet» Zondag 4 juni J 10.00 uur: Avanti-clubkampioe schappen Badminton, sportzaal 20.00 uur: Culdoto jeugd-tone«r uitvoering 'Ons Gebouw' 20.00 uur: Disco 'De Klaveet' y Dinsdag 6 juni e 9.00 uur: Welfare Zonnebloe 'Ons Gebouw' Woensdag 7 juni 9.00 uur: Handwerkhobbyclyb '1 Moespot' c De groep krijgt uitleg over het „strijdtoneel" bij het Valleikanaal. wist zich deze vrolijke venter nog heel goed te herinneren. WEINIG KENNIS Twee andere oud-infanteristen vertelden hoe ze elke ochtend van af Laan 1914 naar het Valleikanaal moesten lopen om daar te graven en te timmeren. „Hoe de loopgra ven aangelegd moesten worden wist bijna memand. Veel oorlogs ervaring was er immers met en in die tijd was het materieel slecht. Door zware arbeid werden de li nies, bestaande uit loopgraven en schuilplaatsen van hout en grond, gereed gemaakt. Slechts hier en daar werd een betonnen kazemat geplaats waarin één of meerdere mitrailleurs konden worden opge steld." De onderkomers aan de Laan 1914 werden later in de oorlog door de Duitsers als concentratiekamp gebruikt. De beruchte oorlogsmis dadiger Kotalla voerde hier het be vel. Na het bezoek aan de voorpost stellingen en aan het onbekende monument nam het hoogbejaarde gezelschap een kijkje bij het sluisje in het Valleikanaal. Daar was de hoofdverdedigingslijn opgesteld. Toen tijdens de vijfdaagse oorlog uiteindelijk bleek dat de Duitsers veel te sterk waren, moesten de 200 soldaten, gelegerd in de voorpos ten, zich terugtrekken. Omdat de bruggen over het valleikanaal wa ren opgeblazen moesten deze manschappen zich via de Asschat- terkeerkade over de slms in veilig heid brengen. De groep van ruim negentig bejaarde mannen en vrouwen had woensdagmiddag vrijwel zonder uitzondering de moed om over de begroeide en kronkelige paadjes van de dijk een kijkje te nemen bij het voormalige hoofdkwartier van de linie. Daar is nog steeds een grote kazemat te zien die van binnen is verstevigd met een stalen bol. Meerdere ke ren werd woensdagmiddag ter sprake gebracht dat de in maan den opgebouwde verdedigings werken toen het er op aan kwam eigenlijk nooit voldoende hebben gefunctioneerd. De Duitse vijand was gewoonweg met veel betere middelen uitgerust. BLOEMEN Als afsluiting van de middag brachten de oorlogsveteranen een bezoek aan de begraafplaats Rust hof bij Amersfoort. Hier werden door enkele oud-stijders bloemen en een krans gelegd bij het her denkingsmonument van de afde ling. Op dit monument staat de naam te lezen van Luitenant Vree ken. Hij verwijderde zich in mei 1940 uit de voorstellingen bij As schat om een onderzoek in te stel len. Bij zijn terugkeer werd hij door zijn eigen manschappen gezien als een Duitse parachutist en doodge schoten. Tijdens een korte plechtigheid droegen J. W. Molenaar en W van de Heiden een gedicht voor over de gevallenen in oorlogstijd. Op het inmens grote kerkhof werd de bij eenkomst afgesloten met het geza menlijk zingen van het Wilhelmus. Het volkslied, ten gehore gebracht door zo veel verweerde stemmen, klonk standvastig over de dood stille begraafplaats en maakte bij veel van de aanwezigen emoties los. De meeste reünisten bezochten op het kerkhof ook nog de plaatsen waar de Engelse en Russische oor logsslachtoffers lagen begraven. Terug in Achterveld werd besloten om volgend jaar de herdenkings steen van het zestiende Regiment te vernieuwen omdat de tekst op de steen met meer goed was te lezen. Met een eenvoudige maar goede soldatenmaaltijd, bezorgd door en kele dienstplichtigen van een nabij gelegen kazerne, werd woensdag in de namiddag de herdenkingsbij eenkomst afgesloten. LEUSDEN - De verwach» ting bestaat dat mede als geu volg van de aansluiting vai Leusden met de rijksweg Z\ het verkeer op deze door gaande autoroute aanzienlij 1 zal toenemen. Met het oo( daarop is men van de zijd* van het rijk van oordeel, da het noodzakelijk zal zijn dl R28 tussen de aansluiting rondweg Amersfoort en he knooppunt Hoevelaken t- verbreden van tweemaa' twee naar tweemaal vier rij stroken. Binnen het ontwer van de aansluiting Leusde is reeds met deze toekomst ge situatie rekening gehot den. LEUSDEN - De gemeente Leus den gaat, met behulp van een door de T.U.-Twente ontwikkeld apparaat, koelvloeistof aftappen uit weggegooide koelkasten en diepvriezers. In de koelvloeistof fen zitten chloorfluorkoolwater stoffen (CFK's), die debet zijn aan de afbraak van de ozonlaag, een laag die de ultraviolette srtraling van het zonlicht tegenhoudt. Een deel van die straling ver groot de kans op huidkanker mensen en bedreigt landbouw; wassen en dierlijk leven. Het aftappen van de eerste kj vloeistof vindt vrijdag 2 juni pl. op de gemeentewerf. Later in jaar zal de proef, wellicht meei| re keren, worden herhaald. Het apparaat waarmee de C) worden afgetapt, wordt ter schikking gesteld door het Mini ne van VROM. Mensen, die overwegen koelkast of diepvriezers op k termijn van de hand te doen, 1, nen die, bij voorkeur voor 2 junij_ de gemeentewerf kwijt.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3