Judo: lekker stoeien, op een leuke manier" Op zoek naar spoetniks en hamburgers Een prijs om een kleur van te krijgen Maurits vertroetelt Plof Informatiecentrum SBBO geopenc leu B II) en krun is letta 17), Annemiek 17) en Hem (32) haalden de zwarte band: Ruimteclub op excursie krant Auto's vernield Inbraak Poppentheater r~WOENSDAG 31 MEI 1989 £USDEN - In Leusden wordt heel wat judo bedreven. Twee- Lal in het jaar worden op de sportscholen examens gehouden, jeer dan duizend kinderen tussen de vijf en vijftien jaar hopen aarbij zó goed te laten zien wat ze geleerd hebben, dat ze een logere slip of zelfs band krijgen. Iedere judoka begint met een band en kan als eerste een jele slip halen. Wanneer hij of zij, jit judo is natuurlijk ook voor Lisjes), ook de oranje, de groene, l blauwe en de bruine slip heeft fehaald, krijg je een gele band. de kleur van de band en de jppen, die een judoka draagt kun (zien hoe goed hij of zij is. De iatste kleur die je kunt bereiken is fart. Wie een zwarte band bij judo il dragen moet examen doen, niet Rde sportschool waar je les kreeg, r ergens anders met heel veel Edere mensen die het ook willen. Jetta Bijlsma, Annemiek Bos en n Evers hebben leren judoën bij wrtschool Ju Sei Do in Leusden. a ongeveer acht jaar judoles wa- n ze zo goed dat zij examen kon- n doen voor de zwarte band. Dat is bijzonder. Want niet veel kmde- n komen zo ver en zeker niet veel jeisjes. Jetta, Annemiek en Hein alden de zwarte band, dat is bij londer goed. Jetta deed haar voorlopig laatste lo-examen, op zaterdag 20 mei in ithen, even tussen haar eindexa- len VWO door. Niet zonder moei- Ije, want de laatste weken oefende bj, met Annemiek en Hem, iedere loordeweekse dag één uur. Wan- leer je haar ziet judoën is goed te zien dat judo een mooie sport kan ijn, een mooie sport voor meisjes, etta beweegt zich heel sierlijk en leeft een mooie houding. Toch ilijkt ze slechts een jaar op ballet jezeten te hebben. „Als je goed eert judoën, leer je op je houding etten", volgens Annemiek. Dat vin- len Jetta en Hem ook. Jetta ging op udo, omdat haar broers er op za- en. „Ik gmg altijd kijken wanneer ie wedstrijdjes deden, dat vond ik euk om te zien. Ik wou het ook Bien." Ze was zes jaar toen ze voor de eerste keer gmg, met een ander neisje Met z'n tweeën tussen alle- naal jongens. Tegenwoordig zitten er vaak meer meisjes op judo, want steeds meer mensen weten dat judo geen 'vechtsport' is, maar (zo als Annemiek het omschrijft) „een vriendelijke manier om met elkaar te stoeien." Daarom gmg zij op judo toen ze acht jaar was. „Ik vond het spannend. Juist omdat zo weinig meisjes het deden vond ik het leuk om te doen." Hein tenslotte is gaan leren ju doën omdat hij gymnastiekleraar is op een politieschool. Dat politie agenten moeten kunnen judoën lijkt logisch. Je ziet het voor je hoe een inbreker m de houdgreep wordt genomen of na een flinke heupzwaai in het water belandt. Hatsjimé (Dat roepen ze dan zo ongeveer bij judo). STOEIEN Geen vechtsport, maar wel stoeien. Hoe zit dat? Volgens Anne miek is judo is een verdedigings- sport. ,Je leert met om aan te val len, maar hoe je een aanval kunt opvangen, ontwijken of overne men. Je leert mensen pijnloos af te weren." Judo komt uit Japan, het betekent 'de zachte weg*. Jetta voegt daaraan toe: „judo leer je niet om ergens voor te gebruiken. Judo is gewoon leuk om te doen. Je leert judo om het judoën. Niet om te gebruiken op straat." Zelfs Hein is het daar mee eens „Judo is gewoon een leu ke sport en goed voor je conditie, want je leert al je spieren goed te gebruiken. Het is een leuke manier om je door inspanning te ontspan nen." Judo kan op vele manieren beoefend worden. Om de zwarte band te halen moet je heel veel verschillende oefeningen en gre pen kunnen en kennen. Iedere greep heeft een Japanse naam. An nemiek bekent niet zo goed te zijn in al dat Japans. Zij doet liever in plaats van de naam te weten van wat ze doet. Daar staat tegenover dat zij, volgens haar judoleraar Jan Dotinga, heel erg goed is in 'staand Annemieke (hurkend), Jetta en Hein (op de grond) haalden de zwarte band bij het judo. vanuit Leusden mee zijn gegaan, mochten meer dan andere bezoe kers. Het hek rond het model van de Russiche ruimteveer de Boeran, ging voor ze open. LEUSDEN - De Leusdense afdeling van de Nederlandse Jeugd vereniging voor Ruimtevaart en Sterrenkunde (de NJRS) is met leden en belangstellenden afgelopen zaterdag op stap geweest. In een speciaal voor dit doel beschikbaar gesteld busje, waar van de deelnemers vermoedden dat het gefabriceerd was voor het ruimtevaart-tijdperk, ging het gezelschap van negen Leus dense jongens en één meisje, tussen de 12 en 17 jaar naar Delft. Daar is in het Technisch Tentoonstellingscentrum van de Tech nische Universiteit van Delft, tot 2 juli 1989 een tentoonstelling te zien rond 'Russische Ruimtevaart'. Op deze tentoonstelling wordt aandacht besteed aan de ontwik keling van raket- en ruimtevaart techniek in de Sovjet-Unie, vanaf de allereerste vuurpijlen tot en met het jongste ruimteveer, de Boeran. Op de tentoonstelling waren veel modellen van Russische raketten, sattelieten (zoals een spoetnik op ware grootte) en ruimtestations te zien en foto's genomen vanuit de orginele modéllen tijdens hun ruimtereizen. Een extra plaats was ingeruimd voor de vader van de ruimtevaart, Konstantin Eduardo- vitch Tsiolkowsky. Een aardige naam om te onthouden om aan te tonen dat men in de Sovjet-Unie vaak als eerste uitvindingen deed op het gebied van ruimtevaart. De in ruimtevaart en sterrenkun de geïnteresseerde kinderen, die Onder het motto 'nu zijn we hier, straks zijn we daar" vertrok de groep vanuit Delft naar Schiphol. „Die toestellen daar gaan wel niet zo hoog als ruimtevaartuigen, maar ze komen een aardig eind in de richting", volgens Leusdense voor zitter van de NJRS Jan Willem Oost hoek. Oosthoek maakte vervol gens nog melding maakt van een gigantische jacht op gigantische hamburgers door een excursielid, die na al dat Russisch het even wicht in zijn wereldvisie wilde her stellen. Wie ook meer van ruimte vaart en sterrenkunde af wil weten kan zich melden voor de volgende bijeenkomst via telefoon 942881. werken'. Volgens Annemiek is ze vooral goed in 'schouderworpen'. Jetta denkt dat ze het beste is in heupworpen en.... verwurgingen. „Maar van dat laatste heb ik niet zo veel kunnen laten zien." Gelukkig voor Annemiek want op het exa men moesten ze met elkaar laten zien wat ze konden. De schouder worpen waren volgens Jetta min der gelukt. „Ik zakte niet genoeg door", bekent ze. Dat vond Anne miek erg aardig. „Jetta had het moeilijk met mij, omdat ik een stuk kleiner ben. Daardoor was het moeilijker voor haar." ZWARTE BAND De zwarte band werd gehaald door het doen van een zogenoem de 'Kata'. Volgens judoleraar Jan Dotinga kun je op twee manieren de zwarte band halen. Een manier is door aan wedstrijden mee te doen en in maximaal twintig wed strijden, honderd punten te halen. Het maximum dat in een wedstrijd te halen is, is tien punten. Jetta en Annemieke hebben meegedaan aan wedstrijden, volgens hun le raar omdat goede judoka's aan wedstnjden mee moeten hebben gedaan. Jetta en Annemiek deden het m de wedstnjden heel goed, maar omdat ze beiden op het VWO, zitten hadden ze geen tijd om erg veel wedstnjden te doen. Daarom kozen ze voor de tweede manier. Ze deden 'de kata'. „De kata is een bepaalde cere monie waarin je laat zien dat je de belangrijkste uitgangspunten van judo kent en kunt" legt Jetta uit. Dus lieten ze zien wat ze konden om een tegenstander zijn evenwicht te la ten verhezen, hoe ze konden rea geren op een aanval en hoe zij zich konden verdedigen. Na de 'kata' moesten ze nog een aantal dingen staand en op de grond laten zien, zoals houdgrepen, verwurgingen en armklemmen. Daarna hoorden ze van een jury of ze geslaagd wa ren. Van de ruim vijftig deelne mers, de meesten ouder dan Anne miek en Jetta, slaagden er 31. Daar bij zaten nog vier meisjes en één blinde jongen. Ze kregen hun zwarte band, voorzien van Japanse lettertekens en het bijbehorende diploma. Veel meisjes, èn jongens, hou den na het behalen van de zwarte band op met judoën. Het is moge lijk om na het behalen van je zwarte band, ook wel eerste dan ge noemd, de tweede dan en de der de, enzovoorts te halen.. Voor Jetta zit dat er voorlopig met in. Zij gaat binnenkort in Spanje wonen en daar doet bijna niemand aan judo. Annemiek moet volgend jaar VWO-examen doen. Zij blijft ju doën, maar niet zo vaak als nu. En Hem? Hem blijft judoën, om het politie-agenten te leren, omdat hij het zelf leuk vindt om te doen en af en toe om zijn leraar Jan Dotmga te vervangen wanneer die niet m de gelegenheid is om kinderen vanaf 5 tot 15 les te geven. Je komt hem misschien wel tegen. ACHTERVELD - Het zal je maar gebeuren....je kleurt een kleurplaat in die je moeder bij de plaatselijke bakker heeft gekregen, zij levert hem zonder dat jij het weet in, en op een dag rijdt een taxi voor om je een dagje uit te bezorgen. Dat over- kwam Inge van Dijk (10) en Tytsia van de Lagemaat (12) uit t Achterveld. Afgelopen zaterdag hadden zij de dag van him leven. Bakkerij Schouten in Achterveld deed mee aan een aktie. Wanneer je je boodschappen deed kreeg je zegels. Negen kaarten vol zegels waren goed voor een Veilig Ver keer spel. De moeders van Inge en Tytsia besloten voor dat spel te sparen. Aan het emde van de aktie kon ook nog meegedaan worden aan een kleurwedstrijd. Ach al weer een kleurwedstrijd. mets bij zonders meer, maar altijd leuk, dachten ook Inge en Tysia. Ze kleurden de plaat waarop een ont- deugend jongetje stopborden op de grond had gelegd voor de lol in. Inge's lichtgroene viltstift deed het met goed, dus gebruikte ze voor die kleur kleurpotlood, wat een 'gek' effect gaf, volgens haar. Tysia kleurde zonder de bedoeling aan de wedstrijd mee te doen. Haar moeder bracht de gekleurde plaat naar bakkerij Schouten zonder dat zij het wist. Op 26 april ontvingen de beide meisjes een brief waarin te lezen stond dat zij, met tachtig andere kinderen uit heel Neder land, waren uitverkoren om een dagje uit te gaan. Tytsia vond dat niet onmiddellijk helemaal leuk. Het idee om een hele dag te moe ten optrekken met tachtig vreemde kinderen, m een vreemde omge ving. Maar al snel bleek dat Inge ook meeging en Inge en Tytsia kennen elkaar. Overigens blijkt achteraf dat de twee meiden wel samen gereisd hebben, maar zich die dag uitstekend met andere kin deren hebben vermaakt. ZENUWACHTIG Afgelopen zaterdag moesten ze j 's morgens om acht uur bij bakkerij Schouten zijn. Knap zenuwachtig natuurlijk en in aanwezigheid van een aantal fotografen en omstan ders. Tot hun verrassing kregen ze van meneer Bijl, de voorzitter van Veilig Verkeer Nederland, afde ling Achterveld/Leusden een waar debon van vijf gulden en van de bakker een tas vol kleurtjes, spel letjes en snoep. Tytsia had voor de zekerheid zelf wat snoep voor on derweg meegenomen. „Dat bleek dus totaal overbodig te zijn. De hele dag werden we volgepropt met van alles en nog wat." Maar ja dat wisten ze toen nog niet. Om kwart voor negen reden zij, in een soort taxi van de zaak, uit Achterveld weg, naar Bunschoten, i Daar werden opnieuw foto's ge- maakt waarna ze met ongeveer veertig kinderen vertrokken in een grote bus. Op weg naar Hilvaren- beek werd nog een aantal malen1 gestopt om meer kinderen op te halen. De reis was lang, maar ze verveelden zich met. Zij speelden de spelletjes die ze kregen, keken video's in de bus, snoepten, aten en dronken en kletsten gezellig. j In Hilvarenbeek maakten ze eerst met de bus een tocht door het Safaripark. „Heel erg mooi" vol-, gens Tytsia. „Alleen jammer dat, het bandje van de cassetterecor- der die we gekregen hadden en waarop een meneer van alles uit- legde van wat we zagen, achter liep. Dan zagen we bijvoorbeeld' leeuwen en zei het bandje, 'nu zijn j we bij de neushoorns'. Dat was wel i lachen." Na de safaritocht kreeg iedereen j een t-shirt met de tekst: 'kijk mij] eens' erop. Inge kreeg een gele,,( Tytsia een blauwe. Daarna moch-, ten ze doen wat ze wilden in pret- park de Beekse Bergen, Inge ging, in de kabelbaan („dat duurde wel drie kwartier en je zag van alles").' Tytsia ook al vond ze dat dat ding] heel hoog opeens heel lang stil> bleef hangen. „Dat was griezelig." i ETEN Inge ging eten (gratis), klimmenc en klauteren in de speeltuin, rijden1 in de verkeerstuin en tenslottec crossen op de crosbaan. Tytsia kocht zowaar nog een sou-* venir: „Iets voor de letterkast", vertelde ze. Daarnaast amuseerde ze zich in de speeltuin en sprong opr de trampoline. Om kwart overr vier waren ze weer terug bij de bus.r om pas om vijf uur te vertrekken-; want er was een meisje zoek. Op del terugweg amuseerden zij zich» kostelijk met het kijken naar Billyn Turf filmpjes en een filmpje over,; een zielig hondje waarvan zijn< moeder dood ging. Om acht uun kwamen ze thuis, vanuit Bunscho-< ten persoonlijk opgehaald doort een chauffeur en voorzien van een-' grote tas vol cadeautjes. „We heb-I ben langer gereden dan gespeeld, maar het was een heerlijke dag" zei? Inge en daar was Tytsia het hele-r maal mee eens. LEUSDEN - Maurits Engelen ver troetelt Plof. Maurits is veertien, Plof is een rat. Een meisjesrat van bijna twee. Een albino, dus wit met rode ogen. Volgens Maurits is ze bijna blind, maar luistert ze naar Laar naam en redt zij zich uitste kend op de tast en door af te gaan op de geur. Plof zit graag bij Mau rits en Maunts zit graag met Plof Plof kruipt graag m zijn nek, m zijn mouwen, of klautert over zijn han den heen. Niet iedereen is zo gek op ratten. Wanneer tante Marijke op bezoek is, bijvoorbeeld, krijgt Maurits wel eens het verzoek er gens anders te gaan zitten dan naast haar op de bank. En dat ter wijl Maunts van Plof zegt: „Dit beestje doet helemaal niks. Nou ja, niks, hij heeft mijn moeder wel eens m haar vinger gebeten. Dat bloedde flink. Maar dat was haar eigen schuld. Ze kwam in haar ter ritorium: haar slaapvertrek. Daar mag ik alleen komen, op zondag om het hok schoon te maken. Dat weet Plof precies. Het is gewoon een ontzettend hef diertje. Een poe- pertje, waarmee je lekker kunt troetelen. Ze doet ontzettend leuk. Als ze zich wast bijvoorbeeld. Dat moet je zien." Maurits maakte Plof een beetje nat met water. Even la ter begon Plof met beide voor pootjes haar snuitje te wassen, op haar dooie gemak." Plof is de tweede rat van Maurits. De eerste heette ook Plof en is na drie jaar doodgegaan. „Ratten worden hooguit drie-vier jaar oud." weet Maunts. „Plof krijgt heel goed te eten, ik hoop dus dat ze heel lang bhjft leven. Want toen de eerste doodging was ik daar wel een beetje stuk van." Plof heet(te) Plof: „Omdat dat gewoon een toffe naam is", volgens Maurits en o, ja De eerste Plof kon ontzettend goed springen, dat leek haast op vhegen. Deze doet dat ook trouwens. Wan neer ze van je schouder, of zo, springt spreidt ze alle vier haar pootjes wijduit. Een prachtig ge zicht. Daardoor komt ze met een plof op de grond terecht. Vandaar. „Eenmaal sprong ze van mijn LEUSDEN - Op een parkeer plaats aan de Mulderij werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een bestelauto door onbekenden zwaar beschadigd. De onverla ten gooiden twee achten-amen in. In de nacht van vnjdag op zater dag beschadigden jeugdige on verlaten een geparkeerde auto op de Wierickewijk. De daders schopten deuken in het portier en schouder m de volle wasbak. Sindsdien weet ik dat ze kan zwem men, maar dat ze het niet leuk vindt.Maurits vmdt Plof heel slim. Ratten zijn in staat allerlei kunstjes te leren, zoals op een knop druk ken zodra een groen lampje gaat branden om aan eten te komen. Maurits houdt niet van die geintjes. Hij vindt ze onnatuurhjk. Plof heeft van hem geleerd hoe ze via de poten van zijn bed kan komen en nog een paar van die handige din getjes. Terwijl Maunts vertelt, klautert Plof over zijn handen en kruipt naar zijn gezicht om daaraan een beetje te snuffelen. „Plof is een echt knuffelbeestje, een troetel beest. Als ze zich heel lekker voelt, helemaal op haar gemak, in het donker en ik kietel haar op haar buik, dan lacht ze! Echt waar, ik hoor haar piepen. Voor de rest maakt ze geen ge luid, maar laat ze wel merken dat ze Maurits aardig vindt. En dat is we derzijds. In de streekschool SBBO is een voorlichtmgscentrum voor beroepskeuze geopend Tijdens de openingsuren is een regionaal consulent aanwezig. LEUSDEN - Het Regionaal Orgaan voor het Leerlingwezen Utrecht liepen over ae motorxap neen, die eveneens zwaar gedeukt achter bleef. Onbekenden vernielden in de nacht van zaterdag op zondag een buitenspiegel van een auto, die ge parkeerd stond op Essex. Het inci dent moet 's nachts omstreeks drie uur hebben plaatsgevonden. Een auto, die zaterdagmiddag omstreeks 16.00 uur geparkeerd stond op een parkeerplaats bij win kelcentrum De Biezenkamp, raakte beschadigd bij een aanrijding. De parkeerschade is veroorzaakt door een onbekende dader. LEUSDEN - Twee Bntten werden m de nacht van vrijdag op zaterdag op heterdaad betrapt bij een in braak in het AC-restaurant aan de Dodeweg. Eén ervan, G.A.R., kon door de gemeentepolitie van Amersfoort worden ingerekend. De man is inmiddels over de grens gezet. De andere dader is nog voortvluchtig. De inbrekers namen uit het res taurant 150,- mee, nadat ze een raam forceerden om binnen te ko men. heeft twee voorlich tingscentra geopend, waarvan een in de streekschool SBBO aan de Clarenburg 1. Het centrum is voor zien van informatie over opleidin gen in het leerlingwezen en het Kort Middelbaar beroepsonder wijs. Ook ligt er materiaal over vol- letijds en deeltijds beroepsonder wijs en over het vormingsonder wijs. De openingstijden zijn van 's morgens 9.00 uur tot 12.00 uur. Dq naam van het centrum is Voorlich tingscentrum Beroep en Opleiding! Tijdens de openingsuren is er ool^ een regionaal consulent aanwezig. Deze geett Kosteloos informatie over beroepen en keuzebegelei- ding. LEUSDEN - Het Vrouwenontmoe tingscentrum 't Vooronder besluit woensdag 7 juni het seizoen met een poppentheater-voorstelling. Manna Nayen treedt op met hel spel 'Vrijheid'. De avond is bedoeld voor alle Leusdense vrouwen. De aanvang is om 20.00 uur en de toegang is gra tis. Voor nadere informatie kunneiu belangstellenden bellen met G_ Spronk, telefoon 942519 of M. Groot, telefoon 947138.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7