Verkleinen tuinafval financieel voordelig M. 0SNABRUGGE 295 INKLUS IJZERST GARANT! Bewoners klagen over misbruik stortplaatsen VOOR VAKWERK, KWALITEIT EN SERVICE iloijn IKei^er Jf500 gram i\iu Tern)^ «—CS* Droogmolen vernield Ü*hlapjes en v**sb worst a m ~*J&3L W V Jeugdgezond heidszorg verhuist Gemeentehuis en werf dicht Records broken ge- Onzekerheid over toekomst van Liniedijk Rijden zonder rijbewijs fccljoenmakerij TOUR 600 dames met lage instap f, f 895, RIJWIEL- en BROMFIETSHANDEL SPECIAL i SALAMI H0NGR0IS VAN KERSBERGEN WOENSDAG 31 MEI 1989 LEUSDEN - Verkleinen van het tuin vuil op de stortplaatsen zelf is de goedkoopste methode voor het verwerken van het tuinaf val. Dat blijkt uit de nota 'Verkleinen groen afval' die deze week werd gepubliceerd. In februari werd een proef met een zogenaamde tuinvuilvergroizer gehouden. In de notitie staat hierover; „Het lijkt erop, dat mogelijkheden als met de 'compo- mix' (de vergniizer) voor de toekomst richtinggevend is. Het Ito' 4 -1. -2K^ ie tuinvuilstortplaats bij de Pelghmshove. Omwonenenden ergeren zich •raan, dat er weer dan alleen maar tuinafval gestort wordt. LEUSDEN - „De tuinvuilstortplaats bij de Pelgrimshove zal waarschijnlijk een afscherming krijgen," geeft gemeentevoor- lichter Hans Hermans als commentaar op klachten van bewo ners over het gebruik van de stortplaats. Zij ergeren zich all enige tijd over de rotzooi die er gestort wordt en die niets te maken hebben met tuinvuil. „Zelfs koelkasten en wasmachines worden hier neergegooid," zegt een van hen. De heer Walter, lie als woordvoerder van de omwonenden optreedt, zegt dat zij verschilende malen een brief hebben geschreven naar de gemeente over deze situatie en dat zij ook contact hebben gehad met de gemeentewerf, die verantwoordelijk is voor de afvoer van het vuil. tot nu toe echter zonder resultaat. Een van de bewoners beweert zelfs dat de firma De Ridder, die voor de gemeente onderhoud aan de plantsoenen verricht, bij tijd en wijle vuil komt storten. En zelfs een Leusdens tuincentrum zou gebruik maken van de stortplaats, aldus een van de bewoners. grote voordeel van het ter plekke verkleinen van het tuinafval is dat er minder gereden hoeft te worden om het vuil af te voeren. Op dit moment wordt het vuil op een aantal stortplaat sen op diverse plekken in Leusden en Achterveld (22 perma nente en 10 tijdelijke) verzameld en afgevoerd naar de centrale stortplaats bij 't Sluisje. Daar wordt het met een zogenaamde Willibald-machine, die gehuurd wordt van de firma Spitman, verkleind. Deze methode is kostbaar, om dat de transportkosten hoog zijn. Het vervoer van een m3 kost 29,20. In de nota worden vijf va rianten behandeld. De eerste twee zijn de kostbaarste en vallen daar om eigenlijk af. Het direct en niet in verkleinde vorm afvoeren van het afval naar de stortplaats m maars- bergen kost in totaal 682.000,-. Een bijna even groot bedrag kost methode twee, waarbij het afval eerst in Leusden verzameld wordt, een halfjaar blijft liggen en an 'inklinking' wuidi afgevoerd naar Maarsbergen. Dat inklinken zorgt voor een volumeverkleining van ongeweer 4000 m3 en dat verklaart het verschil van 60.000,- met de eerste methode. Veel aantrekkelijke zijn de va rianten, waarbij het afval hetzij op de centrale stortplaats, hetzij op de tuinvuilstortplaatsen in de wijken verkleind wordt. De Willibaldma- chine van Spitman verkleint dat m een verhouding van 1 op 5. Dat wil zeggen dat na verkleining van elke 5 m3 afval er een m3 over blijft. De compomixmachine die m de wij ken werkt, verkleint in dezelfde verhouding, zodat bij deze metho de door het verkleinen geen extra winst ontstaat. Het voordeel zit vooral in het gebruik van de machi ne zelf. Uitgaande van een totale hoeveelheid afval van 18.000 m3 op jaarbasis kost de compomix 124.000,-. De Willibald daarente gen kost 130.000,--. Daarbij moet echter ook het bedrag geteld wor den van het inzamelen van het vuil op de centrale stortplaats. Dat kost 156.420,-. Een probleem bij het verwerken van het afval is, ongeacht de metho de die gekozen wordt, dat er veel materiaal bij zit, dat er niet in thuis hoort. Stenen, ijzer, tegels, puin, enzovoort kunnen met door de ma chine verwerkt worden. Dit werkt remmend op de compostering (de omzetting van afval in meststoffen). Die remmende werking word door de toestand van het terrein aan het Sluisje versterkt. Dit drassige ge bied maakt het ook noodzakelijk om met een laadschop te werken, die de kosten van de verwerking extra duur maakt. Het gebruik van de stortplaatsen in de wijken voor ander afval dan tuinvuil leidt ook tot ergenis van mensen die in de buurt van derge lijke stortplaatsen wonen (zie el- i ders in deze krant). Over dit pro bleem zal volgende mand een nota j verschijnen met mogelijke oplos singen. LEUSDEN - De Jeugdgezondheids zorg, die voorheen in het gemeen tehuis zetelde, betrekt per 30 mei een ander onderkomen. Vanaf die datum zetelt de schoolarts aan de Asschatterweg 25 in Leusden en is daar telefonisch bereikbaar onder nummer 950847. LEUSDEN - Het gemeentehuis en de werf zijn in verband met het jaarlijkse uitstapje van het ge- meentepersoneel op vrijdag 9 juni gesloten. De sluiting geldt niet voor de afdeling Burgerzaken. Deze af deling is van 8.30 uur tot 12.30 uur open. De avondopenstelling komt op vrijdag 9 juni te vervallen. door Jan Verst eegt. Gisterochtend vielen er zo waar enkele druppels regen. Maar de hoeveelheid was te weinig om neerslag in de me ter te krijgen en veel te weinig om de boeren tevreden te stellen. Het eerste meirecord is gebro ken. Op ons landelijk weerin- stituut in de Bilt werd gisteren de 312 uren zonneschijn door broken. Tot nu toe had mei 1919 de eer de zonnigste bloei maand van deze eeuw te zijn. Bij het snuffelen in de records- (wie weet wat er allemaal nog komt), viel mij op dat in datzelf de jaar de maand juli de som berste maand van deze eeuw werd. Het kan dus binnen kor te tijd behoorlijk omslaan. Het is niet te hopen dat het nu die kant opgaat, al weet je het maar nooit want de maand juni wordt voor het verdere ver loop van deze zomer kritiek. Vorige week kon ik als schrale troost enkele mensen meege ven dat de kans op neerslag vanaf dinsdag iets zou toene men. Bij het analyseren van de neerslagkaarten kon ik niet veel optimistischer worden dan ik al was. Er werd m ons land wel neerslag getekend, maar weinig in de provincie Utrecht en Gelderland. De 'gelukkige' provincies zijn de noordelijke. Maar ook daar zal het bij een verdwaald buitje blijven. Kortom, het meirecord wat de droogte betreft gaat er ook aan. We moesten deze week even wennen aan het feit dat er wol ken ons gebied binnendron gen. Al geruime tijd hebben we strakblauwe luchten ge kend. Het is opvallend dat de dieren wereld regen verwachtte. Af gelopen dagen was de koe koek erg aktief overdag en dat duidt meestal op neerslag de volgende dag. Een koekoek roep in de avond is een goed teken. De barometer is enigszins ge daald en dit werd werd ver oorzaakt door een depressie, die via IJsland naar Scandina vië is getrokken. De neerslag van dit systeem bleef beperkt tot Schotland en Scandinavië. Mogelijk dat vandaag en mor gen een verdwaald buitje bij ons valt, maar de kans daarop is niet groot. Hogedrukgebieden houden de macht boven het noorden van de oceaan. Later breidt deze zich weer uit via IJsland naar Scandinavië. Samen met een depressie op het continent komt er tegen het weekeinde weer een oostelijke stroming op gang. Het gevolg is een her nieuwde stijging van de tem peratuur. Maar met een de pressie dichtbij zou de kans op een verspreide regen of on weersbui wel eens groter kun nen worden. Samen met de ge noemde temperatuursstijging is dit een gunstig vooruitzicht met juni bijna op de kalender. De maand mei loopt vandaag af. Nu al kan worden vastge steld dat deze maand historie zal schrijven, ook in Leusden. Bij medewerker Kielstra kwam het kwik gedurende 16 dagen boven de 20 graden en op 6 dagen kon hij een zomerse dag noteren. Er viel totaal in Leusden slechts 5 mm regen en dit werd in de IJsheiligen- periode afgetapt. Het is op merkelijk dat juist in die fase een duidelijk verval m de tem peratuur te zien gaf. „Het onjuiste gebruik van de ruinvuilstortplaatsen in Leusden blijft een probleem," zegt Hermans. ,Ik doe daarom een beroep op de [jeusdenaren om de stortplaatsen alleen te gebruiken voor tuingroen. In juli behandelt de commissie Openbare Werken/Ruimtelijke Or dening een notitie over dit onder werp. daarin worden voorstellen jedaan om het probleem op te los sen. Waarschijnlijk zullen een aan- al stortplaatsen een afscherming crijgen en die bij de Pelgrimshove :al daar dan ook bij horen. Teveel afscherming zou er echter toe kun- ten leiden dat het oneigenlijk ge bruik toeneemt. Verder komt er een pictogram, waarop te zien zal zijn welk vuil er wel en met gestort mag worden." Volgens Hermans heeft de firma De Ridder toestemming om na on derhoudswerkzaamheden afval te storten op de plaatsen die daarvoor aangewezen zijn. „De stortplaatsen worden regelmatig door de ge meentewerf leeggehaald. Als er echter particuliere bedrijven zijn die rotzooi storten, dan moeten mensen die dat zien onmiddelijk de werf bellen. Dan kunnen daar maatregelen tegen worden geno men. LEUSDEN - Wethouder Evelien Blom heeft tijdens het bezoek van de statenle den uit Utrecht haar toe- behoorders gewezen op de vele factoren, die van bete kenis zijn bij de totstandko ming en verdere invulling van het bedrijfsterrein De Horst. In dat verband noem de zij ook de problematiek rond de Liniedijk, een in de grijze historie opgeworpen militair verdedigingsobjekt, dat thans anno 1989 deel uit maakt van een voor de ge meente belangrijk industrie terrein. Moet die Liniedijk worden gehandhaafd of gesloopt in het kader van de verder toe komstige economische ont wikkeling? Voor die vraag ziet de lokale politiek zich gesteld. Mevrouw Blom na afloop van de bijeenkomst: „Er zal nog een discussie moeten volgen in de raad. Sommigen zijn van oordeel dat de dijk historische waarde heeft. Er gens in de vorige eeuw is de dijk opgeworpen en heeft op grond daarvan als verdedi gingslinie wellicht nog histo rische waarde. En veder zijn er argumenten van milieu-, natuurwetenschappelijke en landschappelijke aard. Maar daar staat tegenover dat de dijk onnodig ruimte onttrekt aan het bedrijfsterrein De Horst, dat wij zo snel moge lijk willen invullen en reali seren. Als gemeentebestuur willen wij graag daartoe volledige en loyale mede werking en dan kan zo'n be zoek van de statenleden een belangrijke bijdrage leve ren". NEUSDEN - Vernielzuchtiaen trok ken in de nacht van zaterdag op zondag bij een woning aan de Landweg een droogmolen omver. Het apparaat brak af. In dezelfde nacht werden even eens aan de Landweg twee tuin stoelen ontvreemd. iEUSDEN - Een vader die zijn dochter goed wilde voorbereiden op het nj-examen, moesi ^jn goede wil met een proces-verbaal beta len. De man liet zijn dochter oefe nen op de Treekerweg, waar de automobiliste de aandacht trok van surveillerende agenten. Bij nadere beschouwing bleek de bestuurster nog niet over de vereiste papieren te beschikken. SCHOEN- EN TASREPARATIE - VERKOOP ONDERHOUDSPRODUKTEN Openingstijden: maandag 13.00-18 00 uur; dinsdag I'm vrijdag 8.30-18.00 uur; zaterdag. 9 00-17.00 uur. vrijdag koopavond Hamersveldseweg 64 - 3833 GS Leusden - Tel. 033-941598 Een sportieve fiets, maar toch met een voor dames gemakkelijke instap. De unieke vormgeving van het frame maakt het voor dames en meisjes mogelijk om met „het goede goed" aan toch op een sportieve fiets te rijden. Geen discriminatie dus. De 600 modellen zijn voorzien van 6 versnellingen. Deze schakelen probleemloos door de unieke FF, PPS en Uniglide systemen Amhemseweg 93, Leusden (Z.) Tel. 03498-1461. $gS& 0al is leVked .,un(),lees, 100 GRM" VOOR LIEFHEBBERS! 100 GRAM GEBRADEN ROLLADE 100 gram en BOTERHAMWORST 100 gram. samen gQ Omdat smaken verschillen komen wi| aan ieders wensen tegemoet mei een komplete kollektie Neem nu de zuiver scheerwollen berbers Het assortiment is groter dan ooil In kleur en slruktuur is er momenteel een uiterst aktueel en gevarieerd aanbod. Ook ruime keus uit moderne pasteltinten. Wij geven u uitzicht op perfektie. Niet alleen door de kwaliteit maar ook door onze dubbele garantie. Naast het label van de fabnkant, hechten wi| aan het kritisch beoordeeld tapijt ons eigen "Woonsfeer-Tapijt-Garantiezegel" Tapijt kopen, een kwestie van vertrouwen. Natuurlek' Maar wij laten niets aan het toeval over. Parade "Parador". Een zuiver scheerwollen berber bouclé. Voorzien van de vertrouwde 4-sterren IWS-classificatie. 400 cm breed 289.- p.str.mtr. op 400 cm breed, (ook verkrijgbaar op 500cm breed). INTERIEURVERZORGING WINKELCENTRUM „HAMERSHOF" I Erf 5. naast de Hcma Lcusdcn-C Tclcloon 033 94661

Leusder Krant | 1989 | | pagina 8