VPPG verenigt onverenigbare Ik hoop dat u ons blijft verwonderen Duiventoren feestelijk 'ingevlogen' op Anbo richt afdeling in Leusden Congres Plaatselijke Politieke Partijen in Leusden plaatselijk nieuws De Vereniging van Plaatse lijk Politieke Partijen werd in 1987 opgericht, nadat in 1986 in Oude water een eerste aan zet was gegeven met een congres voor plaatselijke po litieke groeperingen. Op het tweede congres, een jaar la ter, besloten ongeveer dertig groeperingen tot de oprich ting van de vereniging, die het schijnbaar onver enigbare moest verenigen. De onafhankelijkheid van de aangesloten plaatselijke poli tieke partijen staat hoog in het vaandel. Het doel van de vereniging is tweeledig: in de eerste plaats 'ondersteu ning bieden door informatie uitwisseling door middel van congressen, regionale bij eenkomsten, nieuwsbrieven en het tijdschrift Interlokaal' en ten tweede 'de gedachte uitdragen dat gemeentepoli tiek een onafhankelijk ver schijnsel is'. Momenteel heb ben zo'n zestig 'onafhanke lijke' groeperingen zich aan gesloten. De vereniging wil niet een nieuwe politieke stroming worden, maar slechts „een verzamelpunt van informatie en opvattingen van diverse plaatselijke politieke groepe ringen". Een groep die steeds groter dreigt te wor den en door de landelijke po litieke partijen met argus ogen wordt bekeken. De PvdA poogde aan het begin van dit jaar de kieswet zoda nig te veranderen dat het voor de kleine partijen heel moeilijk zou worden om nog in de gemeenteraad gekozen lijst met standpunten kreeg toege stuurd. PRACTISCH De drie journalisten noemden 'het te worden. Het voorstel, waardoor vele plaatselijke partijen zouden verdwijnen, heeft het in de Tweede Ka mer niet gehaald. Echter door de vele gemeentelijke herindelingen maakt de overheid het voor lokale lijs ten toch steeds moeilijker te overleven. Aan de andere kant versterkt de overheid 'de trend naar een meer plaatselijke poli tiek op lokaal bestuurlijk ni veau'. Voorbeelden daarvan zijn de grotere autnomie voor gemeentebesturen en over heveling van subsidies naar het gemeentefonds. Volgens onderzoekers van universi teiten uit Leiden en Amster dam is bij gemeentebesturen waarin plaatselijke partijen vertegenwoordigd zijn de af stand tussen de burgers en het bestuur kleiner dan bij gemeentebesturen zonder. Zullen steeds meer partijen zich zelfstandiger opstellen ten opzichte van hun lande lijke organisaties, omdat de lokale omstandigheden dat vragen, en zo de democratie tot zijn ware proporties te rugbrengen? practisch bezig zijn' een van de grote voordelen voor plaatselijke politieke partijen ten opzichte van de landelijke partijen. Schneiders kwam met een aantal practische voorbeelden, die vol gens hem er toe bij zou kunnen dragen dat de 'lokale lijsten' in de belangstelling van de pers ko men. „Ik kwam onderweg in de trein een AD (Algemeen Dagblad, red.) tegen en ik heb enkele be richten opgezocht die in iedere gemeente kunnen voorkomen.' Hij somt enkele voorbeelden op, daarmee aangevend dat partijen zich kunnen afvragen, bij het lezen van een bericht, hoe dat in hun ei gen gemeente zit. Figee vond dat plaatselijke poli tieke partijen alleen de positieve kanten van grote partijen zouden moeten overnemen. ,,U heeft een slecht imago en het gereedschap dat u heeft is minimaal, maar door een eigen geluid te laten horen, zal naar u geluisterd worden en desnoods gaat u de barricade op." Ook Goessens vond het dichtbij de kiezers staan een be langrijke voorsprong op andere partijen. „Er is altijd een strijd tus sen de politiek en de pers. Een journalist is altijd op zoek naar nieuws dat interessant is om ge plaatst te worden, dus moet je als plaatselijke politieke groepering zorgen dat je met zaken komt die de moeite waard zijn. Je moet wat te vertellen hebben". Figee kwam in dit verband met de opmerking, dat het klem zijn een soort 'Fiat Panda-effect' heeft en dat-ie daar als kleine politieke partij handig gebruik van zou kunnen maken. "woensdag 31 MEI 1989 j ig Zaterdag 27 mei was voor de Historische Kring Leusden in het algemeen en voor de daaruit gevormde werkgroep „Dui ventoren de Heiligenberg" in het bijzonder een heugelijke dag. De geheel gerestaureerde duiventoren kon aan de genodigden worden getoond. Hieraan waren enige jaren van veel arbeid van de werkgroep aan vooraf gegaan. Drie jaar geleden, om precies te zijn m mei 1986, werd door een aantal leden over de dui ventoren gesproken. Op 15 septe- ber van dat jaar werd een werk groep gevormd die enthousiast aan het werk gmg. Allereerst moest aan de toren bekend worden gege ven. Weinig mensen in Leusden kenden het bestaan ervan. Dit is op verschillende manieren tot stand gekomen: via krantenartikelen, door contacten met de gemeente Leusden, de eigenaar van de toren „Stichting de Boom", Monumenten zorg en andere instellingen. Op de Culturade van 27 aug. 1988 stond de duiventoren centraal op de stand van de Historische Kring. Er waren twee maquettes gemaakt, éen in de staat waarin de toren zich bevond en één zoals deze er in vroeger tijden heeft uitgezien. Aan de hand van oude foto's en overleveringen kon de oorspron kelijke staat van de toren gerecon strueerd worden. Daaraan ont leend werden bouwtekeningen en een begroting gemaakt. Er was veel geld nodig want de toren was in een vergevorderde vervallen staat. De torenspits was geheel ver dwenen. Van de gemetselde romp was de bovenkant reeds zover af gekalfd dat het merendeel van de vlieggaten ook verdwenen was. Het pleisterwerk was nagenoeg geheel weg, zowel van binnen als van buiten. Van het houtwerk van de tussenvloer met luik, de broed- hokken, de deur en de luiken in de buitenmuur was mets overgeble ven. UNIEK De duiventoren werd gebouwd omstreeks 1840 op het landgoed van de familie van Hardenbroek, als onderdeel van een zogenaamde Engelse tum. Door zijn achthoekige vorm en het pleisterwerk is deze toren vrij uniek. De wijze waarop de leien waren gelegd is voor ons land ook heel uitzonderlijk. De in De Leusdense senioren, die lid zijn van ANBO-afdeling Amers foort, vinden zichzelf oud en wijs genoeg om op eigen benen te gaan staan: „Er zijn hier in Leus den genoeg ouderen die samen een eigen afdeling kunnen vor men". Uit deze leden is een voor lopig bestuur samengesteld, be staande uit de dames E.A. de Vries, W. de Groot en C.J. Drager en de heren, die ook het dagelijks bestuur vormen, E.C. Boshuis (voorzitter), H. Meijer (secretaris enj Everts (penningmeester). Dit dagelijks bestuur is volop be zig met het voorbereiden van de officiële oprichting van afdeling Leusden van de ANBO. „Juist bij het ouder worden is het belang rijk, dat je dicht in de buurt waar je woont, elkaar kunt vinden. Vrou wen, maar nog meer mannen heb ben bij het ouder worden grote behoefte aan nieuwe sociale con tacten. Vaak raak je bij het ouder worden je contacten met je colle ga's op het werk of in het bedrijf kwijt. De kinderen zijn de deur uit. Een plaatselijke afdeling van de ANBO kan een contactpunt zijn voor meuwe contacten Dat zegt voorzitter Boshuis. Penningmees- het metselwerk geplaatste wijzer plaat heeft alleen een decoratieve functie. Duifhuizen, tillen en torens dienden tot huisvesting van duiven die werden gehouden voor com- sumptie van vlees en eieren. Ook de duivenmest was van groot be lang, vooral in de tijd dat hier tabak werd geteeld. Daarnaast waren duifhuizen representatief voor de eigenaar. Men beschikte dan over het „Heerlijk recht van duiven slag", een recht daterend uit de Middeleeuwen. Daarvoor moest men minimaal een zekere grootte aan grond bezitten, adel zowel als geestelijkheid. Het bezit van een duifhuis was een teken van aan zien. In de vorige eeuw werden in ter Everts vult aan: „Bij mijn be zoek aan de Leusdense ANBO-le- den merk ik dat je soms heel goeie service kunt geven, mensen verder kunt helpen of voor hen naar de juiste gemeentelijke in stantie kunt gaan." BELANGEN Beide bestuursleden geven zo aan wat zij als belangrijkste doelstel lingen zien van een ANBO-afde ling: Belangenbehartiging van de leden en bevorderen van onder linge contacten, zodat men niet vereenzaamt „Wij heten niet voor mets bond vóór ouderen. De ANBO moet opkomen voor de be langen van de ouderen Dat wil zeggen dat we, zo nodig, ons in zetten voor de algemene maar ook voor de persoonlijke belangen van de leden. We willen in de toe komst dan ook inventariseren welke service de lden elkaar kun nen geven. Als we dat samen met de andere ouderenbonden doen, kunnen we gezamenlijk heel veel service bieden." De bestuursleden vinden, dat er in Leusden allerlei gunstige ontwik Nederland ruim 1900 duifhuizen genoteerd. Ofschoon er in die eeuw nog verschillende zijn ge bouwd zijn er heden nog geen 100 van overgebleven. De benodigde gelden voor de restauratie zijn bijeengebracht door het ministerie van WVC, het Anjerfonds Utrecht, het Fentener van Vlissingen Fonds, de KF Hem Stichting, vele giften van Leusdena- ren en tenslotte werd het geheel afgerond met een geldprijs, ver bonden aan het winnen door de HKL van de Conservation Award 1988 in de categorie restaurantie projecten, beschikbaar gesteld door de Conservation Foundation en Ford Nederland b.v. kelingen gaande zijn, vooral nu ook de gemeente meer aandacht krijgt voor de ouderen. „Al vinden we die naam van de Ouderennota niet zo goed gekozen. 'Bedien Leusdens +ers op maat'. Wij willen helemaal met bediend wor den. We willen gewoon erkend worden als inwoners van Leusden en via de Ouderenbonden en straks dus ook via de Senioren raad kunnen we meehelpen aan het welzijn van de ouderen. We zijn daar erg optimistisch over." SPEERPUNTEN Van de door de landelijke ANBO geformuleerde speerpunten wil men op plaatselijk niveau vooral aanaacht geven aan „het wonen en aan het welzijn. Het is maar een klein percentage ouderen, dat in een verzorgingshuis woont. Een verzorgingshuis is geen kopie van de samenleving, allemaal ouderen en dan ook vaak nog tamelijk hulpbehoevend. Voor de meeste ouderen is het belangrijk dat ze tussen allerlei andere mensen wo nen en dat ze niet hoeven te ver huizen als ze ouder worden. Daarom willen we de aandacht vestigen op het bouwen van aan pasbare woningen en op het ge schikt maken van al bestaande woningen." Wat het welzijn be treft merkt het voorlopig bestuur op: „Als je door Leusden fietst, dan zie dat er veel speelgelegen- heden zijn voor kinderen. Prima INVLIEGDAG Zaterdag was het dan zover dat de toren in gebruik kon worden genomen. In gebruik nemen is mis schien niet het juiste woord want het is nog niet zeker dat de toren in de toekomst duiven zal huisvesten. De HKL had daarvoor dan ook een passender uitdrukking bedacht en noemde het de „Invliegdag". Hier voor waren ongeveer zestig geno digden naar het koetshuis van „de Heiligenberg" gekomen. Na een welkomstwoord van de voorzitter van de HKL, de heer Polak, nam mevr. E. Blom het woord namens de gemeente Leusden om de vere niging geluk te wensen met het behaalde resultaat. Hierna ging het gezelschap te voet van het koetshuis naar de to ren, voorafgegaan door een open njtuig waarin drs. R. A. Ridder van Rappart, burgemeester van Zei- geregeld. Zijn er ook speeigeie- genheden' voor ouderen genoeg? Ouderen moeten elkaar kunnen ontmoeten en de Wolboom kan met voldoende 'speelruimte' bie den." Het voorlopig bestuur zit nu al vol plannen, maar wil die straks graag voorleggen aan de leden van de nieuwe afdeling Leusden van de ANBO. „Gezien de samenstelling hem en Jonkheer de Beaufort, die de openingshandeling zouden ver richten. Ridder van Rappart was de eer te beurt gevallen omdat hij een rechtstreekse nazaat is van de fa milie van Hardenbroek die de to ren liet bouwen. Jonkheer de Beaufort deed dit namens Stichting de Boom. De handeling bestond uit het verwijderen van twee glas-in- loodschildjes met het wapen van Leusden, die als aandenken moch ten worden behouden. Hierdoor werd de gedenksteen in de gevel onthuld. Gelijktijdig vlogen enkele tientallen duiven uit de vlieggaten van de toren. Na de toren van binnen en van buiten te hebben bezichtigd ging het gezelschap weer naar het koetshuis waar een video, gemaakt door de Cineclub Leusden, en een diasene van het verloop van de restauratie werden vertoont. Langs van de bevolking van Leusden, zal de ANBO hier leden hebben uit allerlei maatschappelijke secto ren. Dat weten we van andere af delingen, waar men leden ziet ko men uit het bedrijfsleven, de vrije beroepen, de ambtenarensector, de agrarische sector, het maat schappelijk werk en de gezond heidssector. Ook ziet men steeds meer, dat ook de zogenaamde jon gere ouderen, vanaf een jaar of de wanden hingen verschillend^ en bijzonder mooie aquarellen vai andere duifhuizen, gemaakt doon mevrouw Giezen-Nieuwenhuis ei' de heren Jeehee en Oorthuis. H Intussen drie- en zeven uur wan de toren te bezichtigen voor be langstellenden. Van deze gelegen1 heid werd door velen een dank'' baar gebruik gemaakt. Misschien dat de toren nog eem^. zijn oorspronkelijke bestemminc zal krijgen en bewoond zal wordei^, door duiven. Van verschillend^ kanten gingen uit het gezelschap stemmen op in die richting en bo den zich de nodige vrijwilligers aai om de dieren te verzorgen. ic Dankzij de HKL en in het bijzon}' der de werkgroep, die hiervoo veel werk heeft moeten verzetterf is Leusden een fraai en uniek gele11 gen monument rijker geworden. >c e vijftig, over de drempel van de51 ANBO stappen." Als het aan het voorlopige bestuui ligt, krijgt Leusden op woensdag j. juni een actieve ANBO-afdeling Voor alleenstaanden kost het lid maatschap 16,50 en voor parer 22,30 per jaar. Daar zit het abon nement voor het maandblad 'Sa men op weg' in. Deze opnchtings bijeenkomst is voor alle ouderer toegankelijk om 14.30 uur in ver zorgingshuis 't Hamerveld. Mer kan zich dan eventueel als lid op geven, wat ook nu al gebeurer kan bij E. Boshuis (tel. 948790), H Meijer (944935) en J. Everts (948463). Het voorlopige bestuur van de ANBO, afdeling Leusden. Van links naar rechts: voorzitter E. Boshuis, penning meester J. Everts en secretéihs H. Meijer. LEUSDEN - De voorzitter van het gewest Utrecht van de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen, de ANBO, komt woens dag 7 juni naar Leusden om de 23e afdeling van de ANBO in de provincie Utrecht te laten starten. De heer J.L. Griep zal dan het voorlopig bestuur installeren. Deze bijeenkomst vindt plaats in verzorgingshuis 't Hamersveld. Albert Buininggaarde 34, 's middags om 14.30 uur. LEUSDEN - „Kennis van de plaatselijke politiek, betrokken heid bij de kiezers, dus weten wat er onder de bevolking leeft, daar ligt onze kracht". Zo vatte gespreksleider Knol het discus sieprogramma samen, waarin gesproken werd over hoe plaat selijke politieke partijen die geen binding hebben met de lande lijke politiek, naar buiten zouden kunnen treden. 'Publiciteit, vorm en inhoud', was het thema van het middagprogramma van het vierde congres van de Vereniging Plaatselijk Politieke partijen (VPPG). De organisatie was in handen van Leusden '85. De bijeenkomst, die plaats vond in De Korf, werd 's mor gens geopend met de algemene ledenvergadering. Ben Stoe- Ünga, fractievoorzitter van Leusden '85, werd in het bestuur van de VPPG gekozen. In de middaguren gaven een drietal journalisten hun menig over hoe 'plaatselijke partijen' zich via de media aan de kiezers zouden kunnen presenteren. Afgelopen zaterdag waren hon derd mensen aanwezig namens 33 plaatselijke partijen op het vierde congres van de VPPG. Een ma gere opkomst in het nog jonge be staan van de landelijke ver eniging, waarvan 60 partijen lid zijn Volgens de VPPG zijn er over heel Nederland meer dan 800 plaatselijke politieke groeperin gen. Wat dat betreft zal de ver eniging nog heel wat werk moe ien verzetten. Het congres stond in het teken van de voorbereidingen van de ge meenteraadsverkiezingen in 1990. De vraag waar het vooral om draaide, was het voortbestaan van de partijen. Vele partijtjes zouden graag emge continuïteit willen hebben bij hun inbreng in de ge meenteraad. Vaak komen die groeperingen stormachtig opzet ten en verdwijnen dan na vier jaar weer geruisloos. Het gevaar bestaat dat bij de vol gende gemeenteraadsverkie zingen het nieuwe er voor de kie zer af zal zijn. Fractieleider Stoe- linga is echter niet bang voor dit effect bij zijn partij. Hij ziet de ver kiezingen met vertrouwen tege moet. „We opereren dicht bij de mensen, dus naambekendheid is er nog steeds en als de kiezer ons met wil, oké!" Het doel van het congres was dan ook het aange ven van mogelijkheden om in de publiciteit te blijven. Om een be ter inzicht te krijgen in die journa listieke wereld had de VPPG drie journalisten uitgenodigd: de hoofdredacteur van het weekblad De Nederlandse Gemeente van de vereniging met dezelfde naam, de heer Figee („het Fiat-Panda-ef- fect"), adjunctredacteur van het Utrechts Nieuwsblad, de heer Goessens („ik hoop dat u met op houdt ons te verwonderen") en de heer Schneiders, journalist te Al- mere („las het AD in de trein"). FLEXIBILITEIT De drie heren, waar de vrouwen in de zaal een opmerking over plaatsten, hielden een inleiding over wat er volgens hen nog aan ontbrak aan de vele activiteiten Er waren 33 partijen vertegenwoordigd op het congres. die de plaatselijke partijen al ont wikkelen. Verontwaardigd werd er gereageerd op de opmerking van zowel Figee als Goessens dat plaatselijke politieke partijen zo flexibel zouden kunnen zijn. „On afhankelijke partijen kunnen mak kelijker bijvoorbeeld in- en uit een coalitie stappen", zei adjunct hoofdredacteur Figee nogal zwart- /wit. Een vrouw van een afvaardi ging uit Landsmeer (Limburg) noemde het een denigrerende opmerking. „We zijn helemaal niet zo makkelijk inzetbaar, want als een politiek program aanwezig is, stap je niet zo maar in en uit. Anders komt toch je geloofwaar digheid in het gedrang". Een an der noemde die vorm van flexibili teit politieke zelfmoord. „Als je verantwoording hebt aan vaard, de basis van de politiek, dan is uitstappen niet zo makkelijk als de heer Figee zegt", maakte een vrouw uit Oldenzaal duidelijk. Wat de heren wel bedoelden, was, dat het juist een voordeel was dat de plaatselijke partijen onge bonden zijn. Zij hebben geen lan delijke standpunten die nageleefd dienen te worden. Op die manier kunnen zij veel sneller op onver wachte situaties inspelen. Kees Knol, wethouder in Oudewater en bestuurder van de VPPG, noemde een treffend voorbeeld aan de hand van een maatregel van minis ter Deetman van Onderwijs. Die maatregel zou het voortbestaan van kleine scholen, zo ook in Ou dewater, bedreigen. Knol stelde voor Deetman een brief te schrij ven waann geprotesteerd zou worden tegen de maatregel Het CDA aarzelde omdat de brief kri tiek zou betekenen op een CDA- minister. De PvdA stemde gretig toe, omdat kritiek op Deetman wel in hun straatje paste. De Onafhan kelijker de partij van Knol. ging het om de scholen in de Oudewa ter en het feit dat ze het een slechte maatregel vonden. Een ander congreslid noemde het voorbeeld van een D66-gemeen- teraadslid die iedere maand een Het forum tijdens het vierde landehjke congres van de VPPG. Blijft natuurlijk de vraag hoe mei, na een succesvolle start waarbi I veel publiciteit te pas komt, dt partij kan laten voortbestaan zoni der dat men ondersteunt word j door een landelijk partijapparaat Goessens zei het zo: „Je moet ria tuurlijk zorgen dat ze over je blij; ven schrijven en dan zou je kun. nen zeggen dat het er niet omgaaj wat ze over je schrijven als ze je naam maar goed spellen! Dat be' tekent wel dat plaatselijke poli tieke partijen voortdurend aler^ moeten zijn en dat is natuurlijk eer* goede zaak. Of zoals Leusden '8? het heeft gezegd: „We moeten de gemeenteraad wakker schud den". En wakker houden natuui* lijk ook. Aan het einde van het congres, kwam naar voren dat de beste; campagne voor de gemeente raadsverkiezingen vier jaar lanc" duurt. Dat daarbij de pers een beJ langrijke rol speelt, daar is ieder' een het over eens. Of zoals dri journalist Goessens het zei: „Wc hebben een gezamenlijk belang1 pers en politieke partijen, we heb1 ben elkaar nodig. Ik hoop dan oo^ dat u niet ophoudt ons te blijver1 verwonderen." Het volgende congres zal volgenc; jaar worden gehouden in Wehl iiL de Achterhoek. Of de nieuwe pari tij Spits uit de Gelderse gemeente Neerbommel aanwezig zal zijn i^ de vraag. In ieder geval doet Spits1 als sportpartij, mee aan de verkiec zingen. Zoals bij vele voorgangers* luidde de eerste verklaring van d£ nieuwe plaatselijke politieke par tij: „Het zou beter geweest zijn, al: onze partij met nodig was ger weest". r r

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9