„Respect voor individu staat bij mij voorop" al Jwf :it Buurt wordt weer tot leven gebracht Nieuwe direkteur van 't Hamersveld OVbank geeft de hoogste spaarrente. „„Ik vind het een goed teken wanneer ouderen manifest zijn en zich uiten. Daarbij past geen klemerend bestuur, maar een flinke volwaardige discussie". Bewoners in Leusden-Zuid knapten speelterrein op 'Joggers' geslaagd OV bank WOENSDAG 7 JUNI 1989 plaatselijk nieuws 11 schutte, plek te wonen." GROENHOUTEN Van de ingezonden brieven die naar aanleiding van zijn benoeming naar deze krant werden gestuurd en die te maken hebben met de problemen bij de serviceflats van Groenhouten, is de heer de Bruyn niet onder de indruk. „Het lijkt mij dat de emoties bij de bewoners van de serviceflats opgelopen zijn. Daar zal een reële oplossmg voor gevonden moeten worden. Het conflict is zover ik het nu kan bekij ken ontstaan over afspraken die niet gemaakt zijn, niet goed ge maakt zijn of met tot ieders tevre denheid zijn nagekomen. Het ver schil van merung moet terug te brengen zijn tot een zakelijk ver schil, waarvoor een oplossmg te vinden moet zijn." De heer De Bruyn wekt de indruk vol vertrou wen uit dit zakelijk verschil te kun nen komen zonder dat emoties hem zullen raken. „Het positieve van de controverse met de bewo ners van de flats, vind ik dat deze ouderen zich zo duidelijk uiten. Het is een heel goed teken dat ook ouderen tegenwoordig zo manifest zijn. Ik ben voor een volwaardige discussie. Daarbij hoort geen klei nerend bestuur, maar wel een pitti ge gedachtenwisseling waarbij be slissingen genomen kunnen wor den vanuit ieders verantwoor delijkheid." PVDA Zodra de heer De Bruyn zich in Leusden heeft kunnen nestelen zal hij zeker naar nevenaktiviteiten op zoek gaan. „Ik moet altijd iets heb ben naast mijn werk. In Dordrecht was ik vooral op maatschappelijk terrein aktief, bij de NVSH en in de politiek bij de PVDA. Bij de PVDA was ik afdelingssecretans van het bestuur en fractiemedewerker. Of ik hier in Leusden voor de PvdA aktief zal worden kan ik nu nog met zeggen. Zeker is dat ik iets zal zoe ken dat bij mijn intresses aansluit. Echt sportief ben ik niet. Zeilen en fietsen doe ik graag, maar het komt er met vaak van. Ik ben nogal een individualist." iffri. lil Welke spaarvorm u ook kiest, bij OV bank krijgt u altijd de hoogste rente Waar krijgt u bijvoorbeeld op een deposito rekening op vaste termijn met maandelijkse rentebetalingen een rente van 6,75%? RENTE OTSPVAR- REKENINÜEN TUT De bank met de vriendelijke rente OV BANK' N V ZONNEHOF 1, (HOEK UTRECHTSEWEG) 3811 NC AMERSFOORT TEL 033-644340 jjUSDEN - „Mijn overtuiging is dat je mensen moet nemen oals ze zijn. Ik heb geen neiging om corrigerend op te treden egenover bewoners of personeel. Ik wil graag iedereen in zijn igen waarde, met eigen verantwoordelijkheden laten, met espect voor de individuele mogelijkheden," aldus de nieuwe [irekteur van verzorgingstehuis 't Hamersveld, de heer J.W.G. Ie Bruyn (46). Uitgangspunten die geen verbazing wekken bij >en ieder die weet vanuit welke achtergrond de heer De Bruyn tot deze functie in Leusden gekomen is. Hij is jarenlang onder- jzer en direkteur geweest van Montessorischolen in Bussum Huizen. De daarbij gehanteerde benadering heeft duidelijke iren nagelaten. )e heer J.W.G. de Bruyn moet ie- nand zijn die van organiseren ioudt. Als onderwijzer op een dontessonschool in Bussum werd lij door ouders uit de nieuwbouw wijken in Huizen verzocht mee te werken aan de oprichting van een fontessori-basisschool in Huizen. 1968 werd hij direkteur van de lieuwe school. In 1972 ontstond de >ehoefte aan een tweede Montes- inschool in het snelgroeiende luizen en werd een tweede kleu- erschool geopend. Eén jaar later rs deze uitgegroeid tot basis school, opmeuw met de heer De iruyn als direkteur. Twee jaar later ierhaalden zich de aktiviteiten en iterd in 1976 de derde kleuter- men in zo'n bejaardenoord, zoals het toen nog genoemd werd, af speelde. In die tijd, ik spreek over 1976-1977 maakten de bejaar denoorden stormachtige ontwik kelingen door. De eerste indicatie commissies ontstonden als gevolg van een veranderde houding. Be jaardenhuizen konden met langer 'pensionhuizen' zijn, maar werden verzorgingshuizen, waarin niet ie dereen die wilde recht op een plaatsje had. Het eerste vermoeden van de grijze golf die er aan kwam en de mogelijke gevolgen die dit kon hebben, ontstonden. In die veranderende visie was ik geïnte resseerd. Gewoon om mijn markt waarde te toetsen, solliciteerde ik naar de functie van direkteur van een verzorgingstehuis in Dor drecht. En daar werd ik aangeno- over hoe mensen zouden moeten zijn. Ik beschouw iedereen als een volwaardig mens en benader ze dienovereenkomstig." In Dordrecht werd de heer De Bruyn direkteur van een bejaar dencentrum met 218 bewoners; „Ik spreek nooit over bedden. De mensen zijn belangrijk." Zijn nieu we functie vereistte de nodige stu dies, welke zo te horen voortva rend werden aangepakt. „Ik heb twee jaar gestudeerd aan de LSOB; de Landelijke Stichting Opleidin gen Bejaardenzorg. Sinds 1980 was ik behalve leerling daar zelf zeven jaar docent voor de vakken organi satie en personeelsbeleid. Daar naast volgde ik part-time manager cursussen en opleidingen en hield ik mij op verschillende manieren intensief bezig met zelfstudie." ONTWIKKELINGEN De hele sector van ouderenzorg hield en houdt hem nadrukkelijk bezig. „Er verandert enorm veel rondom de ouderenzorg. Als ge volg van de financiën waarmee je, ondanks de bezuingingen die sinds '83-'84 constant aan de gang zijn, moet zien uit te komen. Waarbij het opnamebeleid alleen maar kosten- verzwarend werkt. In toenemende mate vragen de ouderen die bij ons kunnen komen, zorg. In afnemende school en in 1977 de bijbehorende lagere school geopend. „Na de Sart van de derde school was de uitdaging in het onderwijs er voor mij af," verklaart de kersverse di- ieheur van verzorgingshuis 't Ha mersveld. „Ik vroeg mezelf af of ik rog in het onderwijs wilde blijven." Het opnchten en leiden van nieuwe scholen vereist veel management- kunde en -inzicht en daar voelde de heer de Bruyn zich meer toe aangetrokken. Hij betwijfelde of een overstap naar het middelbaar onderwijs, de meest gebruikelijke stap voor mensen in zijn situatie, hem daarom zou bevredigen. „Mijn vrouw was en is al jaren lang werkzaam in het bejaarden- werk. Zij was avondhoofd in een verzorgingstehuis in Huizen. Op die manier was ik op de hoogte van veel van wat zich achter de scher- VERSCHIL „Het verschil tussen een direkteur van een basisschool en een direk teur van een verzorgingstehuis voor bejaarden, is met zo groot als men zou kunnen denken. Het zijn allebei vooral managerfuncties. Het grootste verschil zat in de ge hanteerde hiërarchische structu ren. In het onderwijs staat het per soneel op gelijk niveau. De hiërar chische verhoudingen zijn nage noeg horizontaal In een verzorgin- stehuis heb je vele lagen: afdelings hoofden, stafpersoneel, bedienend en verzorgend personeel m ver schillende linies. De kinderen op school zag en zie ik als mensen met individuele mogelijkheden. Bij de ouderen is dat hetzelfde. Ik heb geen verwachtingen of ideeën mate functioneren de bewoners zelfstandig. De gemiddelde bewo ner in een Nederlands verzor gingshuis is tegenwoordig 82,5 jaar oud. Dat heeft duidelijke gevolgen voor de noodzakelijke houding, vakkennis, vaardigheden en zorg van het personeel, gevolgen ook voor de samenstelling en daarmee de sfeer en leefbaarheid van de bewoners. Enerzijds betekent dit dat het personeel onder een steeds grotere druk komt te staan, er meer zorg gevraagd wordt, hoewel de bewoners geen patiënten zijn en ook met als zodanig behandeld mo gen worden. Wie ouder wordt m een rolstoel is geestelijk met min der valide. Een derde punt waar door de functie van verzorgingste huizen nog steeds aan het verande ren is, is het toenemende aantal dementerende bejaarden. Op dit woners te groot is. Als leidingge vende sta je dan te ver af van de bewoners. Ook onderlmg is zo'n groot huis geen goed zaak. In grote verzorgingshuizen zijn de bewo ners vaak eenzaam, het huis en de bewoners zijn niet meer te over zien. 't Hamersveld heeft een ple zierige grootte. Niet te groot en met te klein. Met genoeg mogelijkhe den voor medewerkers en bewo ners, zowel organisatorisch als in kwalitatief opzicht. Bij hele kleine huizen is weer te weinig mogelijk door een te kleine financiële arm slag." In Leusden verwacht de heer de Bruyn vooral organisatorisch zijn stempel te kunnen drukken. „Daar bij zal ik veel delegeren, waardoor de staf een groot aantal zaken zelf standig zal kunnen uitwerken. Bij het beleid zullen zoveel mogelijk ogenblik geldt het gegeven dat in Nederland gemiddeld 10 procent van de bewoners in verzorgingste huizen geestelijk minder valide is. Ik heb begrepen dat dit hier in Leusden meevalt en dat we kunnen rekenen op uitstekende samen werking met Lisiduna, maar in het westen van het land ligt het per centage geestelijk minder valide bewoners vaak veel hoger. Ook in Dordrecht." LEUSDEN Leusden irok de heer de Bruyn, en zeker zijn vrouw, om verschillende redenen. „In de eerste plaats komt mijn vrouw uit Woudenberg. Zij verlangde terug naar de omgeving waar ze geboren is. Ik beschouw Leusden als mijn laatste werkwis- seling. Bovendien trekt een plaats als Leusden mij. Het lijkt mij een plaats die te vergelijken is met Hui zen of met Maarssen, waar ik van daan kom. Een klein percentage autochtonen en veel meuwe men sen. In vergelijking met het huis in Dordrecht heeft Leusden minder bewoners, 92 tegen 218. Daar staat tegenover dat hier meer aanleun woningen en de seviceflats bijho ren. Ik word hier meer huurbaas dus. De grootte van 't Hamersveld sluit goed aan bij mijn overtuiging dat een huis met meer dan 120 be mensen inspraak moeten hebben. Ik sta een eerlijke, open, houding voor waarbij het streven naar een hoogmatige aanpak zowel wat be treft wonen en werken voorop staat. Een verzorgingshuis anno 1989 mag zich niet opsluiten binnen haar eigen grenzen. Dan ben je bijzonder slecht bezig, 't Hamers veld zal een open huis moeten zijn naar de wijk, naar Leusden toe, waarbij gewaakt moet worden voor de belangen van de eigen bewoners. Zij moeten het gevoel blijven houden op een veilige, be- Bij buurman Bas Brink, een aan nemer, werd tegen aangepast ta rief zand, .kindvriendelijke' beits, en noodzakelijk materiaal besteld voor de laatste zaterdag in mei. De buurt werd afgegaan op zoek naar mensen die een betontegeltje kon den missen. De opbrengst was ruim voldoende om de noodzakelij ke aanvullingen te kunnen leggen. Op zaterdagmorgen meldden zich de buurtbewoners voorzien van scheppen, bezems, kruiwagens, snoeischaren en kwasten. Tante Riet zorgde voor koffie met een punt. Ze deelde zeker twintig pun ten uit. Volgens haar kwam afgelo pen zaterdag, de dorpsgeest terug. De gezelligheid op het plein mid den in het dorp, rond de oude wa terplaats. Het was hard werken. „Vooral om het vieze zand tot diep in de zandbak uit te graven en af te voeren. Bas Brink zorgde voor het wegbrengen. Op het pleintje kun nen geen auto's komen, dat bete kende tientallen keren met zware volle kruiwagens naar de straat sjouwen," schetste Truus Simmons. Om drie uur was het zwaarste werk gedaan. De zandbak werd gevuld met dun speelzand, het plein was deskundig bestraat, het hout ge beitst, de heg gesnoeid en de be renklauw die zich stevig had ge nesteld was verwijderd met harde gehandschoende hand Nadat alle voorkomende werk zaamheden gedaan waren rustten de buurtbewoners, onder het genot van een pilsje. Tevreden over de inzet, niet helemaal tevreden over het resultaat. „Volgens ons kan meer gedaan worden met het plem. Nu staat er alleen een schom mel, een zandbak en een huisje. Voor de oudere jeugd is er mets. We zouden graag zien dat de ge meente hier een tafeltennistafel plaatst, of een volleybalnet of een basket. Voor de kleuters zouden we iets willen om te klauteren." Men besloot de gemeente om voor zieningen te vragen in een officieel schrijven, „want telefoontjes hel pen niks. We hebben begrepen dat je het zo duidelijk moet vragen dat ze er niet om heen kunnen ons ver zoek te overwegen. Wij hebben ge daan wat we kunnen, we hopen dat de gemeente dit weet te waarde ren door onze wensen te honore ren." Omdat het op de laatste zaterdag in mei zo gezellig was op het plein achter de Prinses Irenelaan, kre gen de plannen voor een groots buurtfeest nieuw leven ingeblazen. Tante Riet herinnert ze nog van twaalf jaar geleden en meuwe id- deën dienen zich aan. Leusden- Zuid leeft. Dat is duidelijk. bewoners hebben het speelterrein gezamehjk opgeknapt. Binnenkort ze een groot buurtfeest geven. PTedicaat goed oorkonde Elisabeth Pet 2634 m, Reuue Boersen 2352 m, Bep Gressie 2229 m, Mary Bur gers 2106 m, Adrie Eijbergen 2001 m, Ingrid Versteeg 2063 m Predicaat redelijk certifikaat Marjan nap 1792 m, Jacqueline Cape lie 1970 m. HEREN Predicaat zeer goed oorkonde Ben v/d Steeg 3005 m. Hans v/d Star 2766 m, Alex v/d Wijk 2755 m, Pieter v/d Kam 2657 m, Thijs Engels 2608 m, Markus Biel 2493 m. Predicaat goed oorkonde Jos Kosterman 2581 m, Joop Boersen 2568 m. Henk v/d Wiel 2407 m. Henk v/d Kolk 2504 m, Kees Kooyman 2329 m, Wim Engels 2340 m, Ronald Hanen 2342 m, Piet Schipper 2287 m, Kees Gijsbert- sen 2229 m, Ad Verhoef 2229 m. De meuwe directeur van t Hamersveld. de heer De Bmyn: „Ik ben nogal een individualist:' voorbij. Nieuwe jonge mensen, met jonge kinderen, zijn in Leusden- Zuid komen wonen, „onder andere omdat de kinderen hier heerlijk, veilig en geborgen, kunnen spe len." De speelterreintjes moeten volgens de buurtbewoners nodig opgeknapt worden. Liefst door de gemeente. Het beleid van de ge meente Leusden is tegenwoordig dat in de eerste plaats wat kapot gaat wordt vervangen, meuwe din gen plaats men slechts wanneer daar nadrukkelijk en omschreven om gevraagd wordt en zandbak ken worden niet meer voorzien van schoon zand. Truus Simmons, en met haar vele anderen, vond een zandbak op het speelterrein es sentieel voor de onderlinge con tacten en speelzin van peuters en kleuters. De zandbak moest blij ven. Hetgeen een opknapbeurt betekende, want het zand was in middels overwoekerd door gras. Het speelhuisje en de palen van de banden-schommel dienden ge beitst, anders zou het binnen een jaar volkomen verrot zijn, volgens een van de buurtbewoners. De te gels waren op vele platsen kapot of verdwenen. Het onkruid moest ge wied en hier en daar een boom en heg vakkundig gesnoeid. De ge meente deed het met, dan de buurt bewoners zelf maar. Truus Simmons ondernam aktie Ze ging de mensen rond het plein tje langs, vertelde wat er volgens haar, en waarom, moest gebeuren en vroeg om medewerking. Bijna alle buren zegden hulp toe, zowel met man/vrouwkracht als met een redelijk bedrag. Zelfs mensen die geen kinderen hadden die op het plein speelden, waren bereid iets 'in de pet' te gooien, omdat ze de buurt veel gezelliger vonden wan neer kinderen goed konden spe len. Bovendien was men ervan overtuigd dat een opgeknapt speelterrein minder aanleiding tot vandalisme geeft dan een ver waarloosd speelterrein. LEUSDEN - Zaterdag werd ter afsluiting van de dne-maandelijkse cursus „Gezond Joggen" een Coo- pertest afgenomen, een graad meter voor de conditie. De pro gressie in het uithoudingsvermo gen wordt gemeten door m een tijdsbestek van 12 minuten een zo groot mogelijke afstand lopend af te leggen. Negenentwintig jogger slaagden voor de test, t.w.: DAMES Predicaat zeer goed oorkonde Mariette Peters 2639 m, Marijke Lint hout 2523 m, Marja v/d Ham 2675 m. Betsy v/d Hoeven 2394 m, Janneke Plug- ge 2346 m. LEUSDEN- Achter de huizen aan de Willem de Zwijger-, Maria Staart-, Prinses Irene- en Hardebroeklaan in Leusden-Zuid ligt ten, door huizen omsloten speelterrein. Het biedt de vele kinde ten in deze buurt, precies die ruimte die ze nodig hebben; Een beetje besloten, een beetje groen, een beetje zand, lekker veel tegels. Het pleintje was, volgens de omwonenden, echter ver waarloosd. „De gemeente repareerde wat kapot was, maar vernieuwde niets, laat staan dat ze iets grondig opknapten," weet een van de buurtbewoners. Vandaar dat een aantal ouders het initiatief nam om het pleintje zelf, voor eigen rekening, op te knappen. Dat gebeurde op de laatste zaterdag in mei. De hele huurt hielp mee. De opknapbeurt mondde uit in een gezellige bijeenkomst van buren en buurkinderen, waarin nieuwe plan nen werden gesmeed. De buurt heeft weer genoeg kinderen die van de speelplaarts gbruik kunnen maken. huus Simmons is een van de initia- Samen met .tante is zij een warm voorstandster het opknappen en goed be door de buurt van het speel- Tante Riet, („zo kennen ze hier in de buurt het beste") noemt het speelterrein een soort tuin. Zij weet nog hoe leze speelterreintjes die overal in te vinden zijn achter de huizen, in de nieuwbouwwijk die Leusden-Zuid ooit was, ont moetingsplaatsen waren voor meu we buren die daar aan de zandbak met hun kleine kinderen elkaar ontmoetten. Die kleine kinderen werden groot. Ze spelen nu m de JUID of zijn vertrokken. Leusden- Zuid vergrijsde. De speelterrein tjes werden verwaarloosd. Maar die tijd is volgens veel bewoners nu

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11