lltOtdSl I Audi Coupe 2.3 E: dure schoonheid Auto en vakantie Opel Renault Austin Rover hor Henk Budding Glasrep Alfa Romeo Michelin Onder de fantasienaam Cali- bra toont Opel op de I.A.A. te Frankfurt (14 tot 24 september aanstaande) de vervanger voor de Manta. Blijkens de eerste foto een juweel van een sportcoupé. Importeur Opel Nederland kon (of wilde) geen nadere me dedelingen omtrent de nieuwe ling doen. Maar onder de sterk aflopende motorkap staat mini maal een 2.0i motor en er zou best gebruik gemaakt kunnen zijn van meerkleppen techniek om vierwielaandnjving vooral maar niet te vergeten. Wanneer de coupé naar Ne derland komt en wat hij gaat kosten blijft nog een vraagteken. Vanaf heden biedt Renault al zijn modellen aan met versies die uitgerust zijn met een gere gelde drieweg katalysator. Door deze aanpassing van het gamma speelt Renault net als diverse concurrenten in op het besluit van het Europees Parlement dat de Nederlandse overheid in het kader van haar te voeren milieu beleid premies mag toekennen op auto's die uitgerust zijn met een geregelde katalysator Alle motoren beschikken over een brandstof-injektie-systeem. Naast de personenauto's nam Renault ook het Trafic-pro- gramma stevig onderhanden. De Trafic anno 1989 is op belangrij ke punten verbeterd en uitge breid. Het meest in het oog valt het nieuwe front. Renault veran derde ook onderhuids het één en ander, Zo heeft de Trafic nu een hoger laadvermogen en het merk voegde tevens een nieuwe 2.5 li ter dieselmotor aan het motor gamma toe. Verder noteren we een betere bescherming van de achterzijde door toepassing van gewijzigde bumpers en nieuwe bescherm- platen op de achterdeuren Bin nen biedt de cabine meer com fort, dit mede dankzij minder geluid van motor en wind, ge wijzigde bekleding, veranderde passagiersbank en een prettiger in de handen liggend stuur. Importeur Austin Rover Ne derland heeft het Land Rover programma uitgebreid met een Land Rover 90 Soft Top model. De wagen krijgt een bedrijfswa genkenteken; geen stoelen ach terin. Deze uitvoering beschikt over een 2.5 liter benzinemotor (Eurosuper), maar is ook zonder aanpassing van de cilinderkop geschikt voor LPG. Verder bezit deze Land Rover een aluminium carrosserie, continu vierwiel- aandrijving, schroefveren rond om en een vijf-versnellingsbak in combinatie met hoge- en lage gearing. Hij kost 39 990,- incl BTW IMERSFOORT - Op de in jruari gehouden Personen- ito RAI introduceerde Audi Ir Nederland een glocd- Tiwe coupé. Een fraaie li- Esine op basis van de Audi Onder de markante staat de be- 2.3 liter vijfcilinder- lor. Voor de liefhebber Audi ook een vijfcilin- 20-kleppen high tceh- motor in de aanbieding voor maar liefst 125 kW j pk). Naast voorwielaan- jving biedt Audi deze öpé uiteraard als Quattro ik m'n roze pa- zak wil houden nam ik met de voordeligste als testwagen. Wel een knalrode als out-fit. genoeg dus. frontsectie met geinte- breedstralers, een groot ippervlak en twee wijd te en deuren met stijlloze rui- renmerken de Audi Coupé ieuw gemodelleerde achter met rondlopende spoiler, doorlopende bumperspoi- voor en achter, alsmede de gestileerde wielen accentue- g meer het sportieve ka- De compacte 437 cm lan- loupé heeft een luchtweer- d van 0 32. Deze gunstige rde draagt mede bij tot een brandstofverbuik en uitste le rijprestaties. Hij biedt ruimte voor inzittenden en tge. De achterbankrugleu- TESTRAPPORT Cilinders/inhoud Max vermogen kW(pk)tpm Max koppel Nm(mkg)tpm Topsnelheid Acceleratie Testvcrbruik L/100 km Tankinhoud Aktieradius Brandstof Loodvrij Katalysator Lengte Gewicht leeg Max trekgewicht Aandrijving Bandenmaat ABS Storing testwagen Prijzen Afleveringskosten Opmerkingen ning is in de verhouding 1/3 en 2/3 gedeeld en omklapbaar On der de grote achterklep, die door twee gasdrukveren in toom wordt gehouden, schuilt een ba gageruimte van 346 liter. Even als in z'n voorganger, waarvan er 169.000 gebouwd zijn, vinden in de Audi Coupé vijf personen een plaats Een belangrijke bijdrage aan de veiligheid voor de inzittenden is de elastische capitonnering van het dashboard. Dankzij de zorgvuldige afwerking van het schot tussen motorruimte en in terieur blijft het fijn rustig in de cabine Evenals aan de buitenzijde staat de afwerking binnen op hoog niveau. Materiaal en kleur zijn perfect op elkaar afgestemd Het interieur verdient het predi kaat bijzonder comfortabel en luxueus. Vooral de bekleding doet chic aan. Op sportieve leest geschoeide stoelen, waarvan die van de bestuurder in hoogte ver stelbaar, staan in hoogte verstel en kantelbare hoofdsteunen, terwijl de achterbank over geïntegreerde hoofdsteunen be schikt. Standaard beschikt de coupé over elektrisch van binnenuit te verstellen en verwarmde buiten spiegels, centrale deurvergren deling, licht getint glaswerk rondom waarvan de sterk hel lende voorruit uiteraard gelaagd is en voorzien van een donker groene strook aan de bovenzijde, verstralers, mistachterlicht, achteruitrijlampen, midde- narmsteunen en hoofdsteunen voor en achter en een enorme rits waarschuwingslampjes evenals een toerenteller, oliedrukmeter, olietemperatuurmeter en volt meter. De drie laatstgenoemde meters bevinden zich in de met hout afgezette middenconsole Elektrisch te bedienen ramen blijken er niet af te kunnen on danks de toch niet geringe prijs van bijna 70 mille Aflegruimte vinden we in een afsluitbaar kastje, vakken in de console en links onder het stuur. Rijden Het doet me altijd weer plezier richting Leusden te rijden in de wetenschap even later een door importeur Pon ter beschikking gestelde Audi te besturen Zon der me schuldig te voelen aan bevooroordeling, horen pro- Audi Coupé 2.3 E 4/2309 100(136)5700 190(19 4)4500 206 9.9 8.2 70 854 Eurosuper ja ja 437 1170 1500 voor 205/60R15 nee nee 69.995,- ƒ460,- Nissan 200 SX Volkswagen BMW 325i Turbo Corrado 4/1809 4/1781 6/2494 124(169)6400 118(161)5600 125(170)5800 224(22 8)4000 225(23)4000 222(23)4300 218 215 218 8 8 10.1 8 3 10.1 9 4 9 0 60 55 64 546 583 710 Eurosuper Eurosuper Eurosuper ja ja ja ja ja ja 453 401 433 1190 1118 1180 1200 1200 1200 achter voor achter 195/60R15 185/55R15 195/65R14 ja ja nee 59 200,- 72.500 65.725,- ƒ354,- 460,- ƒ468,- dukten van dit merk tot m'n fa vorieten, zowel wat techniek als wat vormgeving betreft. Wat niet wil zeggen, dat andere vier wielers er niet aan te pas komen. Integendeel, maar smaak spreekt nu eenmaal ook een woordje mee Net als in de Audi 80 en 90 duikt men in de coupé meer naar binnen dan dat men er instapt. Kleine bestuurders kijken ook met de stoel in de hoogste stand maar net over het prima in de handen liggend vierspakig stuur, dat een enorme toeter in het hart heeft. Starten van de koude motor verloopt bijzonder vlot Een maal het gaspedaal in trappen schudt de automatische choke J, wakker, contact om en daar is h die fraare specifieke vijfpit- ter-ronk. Een lust voor het oor. Amper hoorbaar, maar nietemin daar De brom bereikt nimmer hinderlijke vormen Windgeruis ontbreekt ook vrijwel. Natuur lijk geven we de in lengterich ting geplaatste potente jongen onder de motorkap even de tijd om zijn ochtendhumeur af te schudden, maar daarna gaat de zweep er over. Ook weer niet al te drastisch, want voor je het in de gaten hebt, staat de naald van de meter al op 180 km/u. Een snelheid waarbij de Audi zich super m zijn element voelt. Al thans op geasfalteerde wegen Op slingerige klinkerweggetjes treden snel dribbelverschijnse len op, dus dan blijft het oppas sen geblazen, anders lig je zo in de sloot. Frequent schakelen met de vijfbak hoeft niet. De motor staat borg voor veel trekkracht onderin. Zelfs in de vijf wil hij er nog best vandoor. Overigens laat de ,,bak" snel schakelen zonder morren toe. Over het geheel ge nomen staat het rijgedrag op hoog niveau. Vooral de rustige bekrachtigde besturing stemt tot tevredenheid. Veel voorko mend euvel bij hoge snelheden een vaag wegcontact, komt niet voor. Zelfs rond de 200 km/u voelt de piloot zich nog steeds baas achter het stuur Overigens een snelheid die op onze over volle wegen niet kan en niet mag Daarvoor moet je even naar onze oosterburen. Tijdens snel bochtenwerk gedraagt de wagen zich probleemloos. Een bijna neutraal stuurgedrag met een gering onderstuurkarakter staat daar garant voor. Behalve op eerdergenoemde keitjes Weinig pedaalkracht vragen de schijfremmen rondom zorgen voor een hoge vertraging Dankzij het vele glaswerk is er ruim zicht. Wel ontnemen de dikke middenstijlen blikveld naar opzij. De sterk aflopende neus ontneemt het zicht pal voor. De Audi coupé kun je ge rust rangschikken in de groep scheurijzers. Accelere ren van 0-100 km/u lukt in 9.9 sec. en een topsnelheid van 206 km/u mag er ook wel zijn. Ondanks het vele gooi en smijtwerk valt het brand stofverbruik erg mee. Ik ver stookte tijdens de testweek gemiddeld één liter Eurosu- pcr per 12.2 km. /oor velen, zo niet de meesten laat de vakantie weer pal voor e deur. Plannen zijn gemaakt nde vakantie-inkopen worden Bgedaan Uiteindelijk draagt goede voorbereiding bij aan E> zorgeloze, plezierige en fijne pkantie. Maar de grootste ver liezer blijkt vaak onze auto. ■Vakantiereizen met auto als ■voermiddel lukken alleen pankzij het goed funktioneren pan de auto Daarom moet ook aan de vierwieler goede voorbe dingen getroffen worden, ezelfde auto die we gebruiken voor woon-werkverkeer, bood schappen en familiebezoek moet ineens stevig aan de bak. Opeens krijgt hij een enorme portie ba gage te verstouwen, een vaak veel te zwaar beladen imperial op het dak of zelfs een dikke caravan achter zich aan. Om dit zware werk te kunnen doen, moet vooral de techniek in super conditie zijn. Behalve dat de vakantiebestemming vaak ver weg is, zijn ook de wegen niet overal optimaal En dan niet te vergeten de vaak sterk oplopen de buitentemperaturen En dat alles moet onze „heilige koe" on verstoorbaar „nemen". Koeling van de motor, schokdempers, banden, motorolie, alles moet in puike conditie zijn Dat hieraan vaak bijzonder lichtzinnig voor bij gegaan wordt, blijkt uit de vele stilstaande auto's langs de wegen en het vele werk van de ANWB-wegenwacht en allarm- dienst. Remedie; de auto van te voren goed laten controleren. Elke dealer is uitstekend bekend met de extra eisen die aan de auto gesteld worden. Hij kijkt naar de bandenspanning, profiel, met te vergeten het reservewiel, olie- peil, koelvloeistof, ventilator- riem ed. Daarnaast dient de vakantie ganger zelf ook sommige zaken te regelen, zoals verzekering (groene kaart), kentekenbewijs en natuurlijk rijbewijs om over een geldig paspoort maar te zwijgen. Gaan we met een caravan op pad, dan zijn er vaak gebreken aan de verlichtingsinstallatie, remmen, vang- en breekkabel, banden en de as Technische controles langs de snelwegen brengen deze euvels regelmatig aan het licht. Tevens let de poli tie dan op het aanhanggewicht, te grote kogeldruk of een over- beladen caravan. De vakantie starten met het uitladen van de caravan langs de snelweg is een verre van prettig begin. De oorzaak van een ster, oog of scheur in de voorruit is meest al een opspringend steentje van een voorbijrijder of tegenligger Onmiddellijk doemt dan het hoge bedrag van de rekening voor een nieuwe voorruit op. Sinds kort zorgt Glasrep Servi- cenet voor reparatie van zo'n ge blesseerde ruit en nog wel gratis Alle verzekeringsmaatschappij en in Nederland vergoeden na melijk deze reparatie volledig bij WA-Extra, Mini-casco. WA+ en All-risk verzekering. Ontstaat er een scheur of ster in de voorruit, dan belt u het cen trale meidnummer (013-361010) en een telefoniste deelt mee waar in de directe omgeving de schade kan worden hersteld. Binnen dat bedrijf wordt de re paratie door een gediplomeerd reparateur uitgevoerd. Deze specialist plakt een garantieze gel op de factuur en die factuur gaat lima recta richting verze keringsmaatschappij De direktie van Audi ver wacht voor dit jaar een omzet stijging van 5 tot 6% Omgere kend in DM komt dat neer op een toeneming van een slordige DM 600 miljoen tot een totaal van ruim 12 miljard DM Ook bij Audi kijkt men evenwel verder. Diverse rationahseringsmaatre- gelen worden genomen om het rendement te verbeteren. Nu ligt het break-even-point (verlies- winst-punt) rond de 400 000 wa gens Over zo'n 10 jaar wil Audi dat belangrijke punt terugbren gen naar 350.000 auto's Vorig jaar verkocht Audi 432.000 per sonenauto's, waarvan 11.300 stuks in Japan Heel opvallend, want Japanners gaan niet zo maar in een dure West-Europese auto zitten. In vrijwel alle landen ver kocht Audi meer auto's Alleen de USA is voor Audi een nega tieve uitzondering. Bij het eigenzinnige merk Alfa I Romeo duurt de aflevering van een bestelde wagen vrijwel al tijd wat langer dan gepland. On der invloed van grote baas Fiat komt hier verandering in. Zo is de levertijd van de sportieve Alva 33 Sport Wagon terugge bracht naar drie weken. Voor heen kon de sinds najaar '88 op de markt gekomen creatie van de Italiaanse grootmeester Pi- niniarina pas na lang wachten worden afgeleverd Alfa levert de 33 Sport Wagon voorzien van een 1.3 S boxer motor goed voor 63 kW(86 pk) voor de prijs van 28.290,-. In dit bedrag zijn inbegrepen, ge tint glas. achterspoiler, elek trisch werkende ramen, achter- ruitwisser, centrale deurver grendeling, verlichte bagage ruimte, verstelbare hoofdsteu nen, in hoogte verstelbaar stuur en natuurlijk een naar voren te klappen achterbank. Auto's rijden nog steeds op banden. Om de klant bij zijn keuze te helpen geeft Michelin regelmatig informatie Sinds en kele dagen liggen er twee fraai uitgevoerde boekwerkjes bij de banden-leveranciers. Eén over banden voor personenauto's met daarin uiteraard opgenomen het laatste nieuws op dit gebied, zo als de MXV2 Cat.H bestemd voor wagens die zeer hoge pres taties (tot 210 km/u) leveren Boekje nummer twee behandeld alle door Michelin te leveren banden voor 4x4 terreinwagens Naast het al uitgebreide assorti ment op dit gebied, biedt Mi chelin nu de XM S 244 aan, een veelzijdige band, die naast een uitstekend weggedrag bij snel heden rond de 180 km/u ook in het terrein een goede grip biedt. De band is tevens prima be schermd tegen beschadigingen van zijwanden en loopvlak. Waarom uw autoruit vernieuwen als u kunt repareren Jeng de auto in puike conditie alvorens op vakantie te gaan

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13