Knorrende bussen met hemelse bescherming eusdense notorclub >pgericht Nota ouderenbeleid roept weerstand op Gepensioneerd... en dan? Weinig successen voor De Hakhorst Overgrootmoeders 'keukenboek' eusd er kran E Senioren gingen met JW naar Giethoorn Jeu de Boulers handhaven zich WOENSDAG 7 JUNI 1989 plaatselijk nieuws Jusse/i met vooruitstekende neuzen en voorruiten als brillen. Op het grote plein, vlak voor ie stadspoort van Valletta op Malta, dat ook fungeert als )USStation van het hele ei- and, kijk ikm'n ogen uit. Het ijkt wel alsof ik verzeild ben jeiaakt in een groot open- ucfit autobus-museum. Daar daan zo'n zestig tot tachtig poen geschilderde bussen, jraarvan het merendeel dui- ielijk minstens veertig, vijf- 5g jaar oud is. Bij sommige is dat goed te zien aan een tiachtige naar voren ste lende neus. Soms hebben ze rog een voorruit als een bril, tweeën gedeeld. Allerlei \else merken duiden op eiland waar ze indertijd zijn efabriceerd. )mdat de bussen de enige ervoermiddelen zijn, die rns ten dienste staan, heb- len we tijdens ons veertien- laags verblijf op Malta her- aaldelijk gebruik gemaakt an deze bussen. Een hele mnng Gelukkig zijn ze •£tduur, zo'n veertig tot vijf cent per rit. fef veel lawaai en getrek de versnellingsknuppel it het vehikel in bewe- ing Door de noodzaak van nbbelklutsen moet er heel rat geschakeld worden en ok de stijgend en dalende tegen zorgen ervoor, dat norren en knerpen het ge lid is, dat ons op onze bus- ochten op Malta voortdu rend vergezelt. Als ik de zelfde geluiden uit de motor of onder de bodem van mijn eigen auto zou horen zou ik voorzichtig maar snel de kortste weg zoeken naar een autoreparateur. Maar de bus sen blijven ons, zolang wij op Malta zijn, zonder pech en ongelukken van Valletta naar alle hoeken van dit eiland brengen. Dat mag haast wel een wonder genoemd wor den. Dat de Maltezers en de chauffeurs er ook zo over denken, blijkt o.a. uit de aan kleding van de bus. Bijna alle, zekerde heel oude, bus sen zijn door de chauffeurs voorin beplakt met plaatjes van Jezus, van Maria of van andere heiligen. Soms heb ben ze kleine altaartjes opge hangen met heiligen. Ook de medailles met heiligen-af- beeldingen ontbreken niet. Naast de bidprentjes zijn tek sten aangebracht: 'I love Je zus', 'I love Mary' en ook 'Verbum Dei Caro Factum Est' (Het Woord van God is vlees geworden). Ook zien we enige keren de tekst 'In God we trust' Ons boekje over Malta heeft het nog niet zo gek omschreven: Zelfs een verstokte atheïst kan be ter op God vertrouwen dan op een Maltese buschauf feur." Zo denken ook heel wat Maltese passagiers. Niet alleen sommige oudere Mal tezers, maar ook sommige jongeren maken bij de start gauw een kruisteken, zoals een schooljongen van een jaar of vijftien (in de hitte toch gekleed in een warm school- costuum) die na dat kruiste ken weer doorgaat met don derjagen met zijn klasgeno ten. Regelmatig worden onze kaartjes gecontroleerd. Maar de controleurs letten niet op het roken van de chauffeurs ondanks de veelvuldige ver bodsplakkers met 'No Smo king'. Tegen een paar andere Ne derlanders, die zich net als wij toch met dit openbaar vervoer over Malta bewe gen, kan ik de opmerking kwijt: ,,Als de APK-keurders in Holland klaar zijn met keu ren, dan kunnen ze hier op Malta overuren maken, zowel bij de autobussen als bij de personenauto's en vrachtwa gentjes." Maar wij moesten ook tot de conclusie komen, dat er kennelijk zo goed aan deze bussen wordt gesleu teld, dat zij nog steeds rij- vaardig zijn ondanks gepiep, geschud, geknor en gebrom. Zou die hemelse bescher ming dan toch zijn uitwer king hebben? VUTter EUSDEN - Gisteren hebben senioren genoten van een ag uit. 's Morgens om 9 uur öpten deze leden van de VV soos van Leusden-cen- rom. met de medewerksters de WOLboom in de bus. In et van de film bekende res taurant 'Fanfare' in Giethoorn gebruikten zij de koffie en ook het gebak ging zonder moeilijkheden naar binnen. Giethoorn en omgeving werd daama vanuit een boot beke ken. Terug bij Fanfare stond de koffietafel gereed. Na deze lunch was er gelegen heid om Giethoorn en de daar aanwezige musea te bekijken. Een mooie bustocht bracht de weer trek krijgen de senioren naar het 'Postiljon motel Nulde'. Een aperitiefje zorgde ervoor, dat het diner uitste kend smaakte. Voldaan en met een prettig gevoel om wat men gezien en gegeten had, maar vooral om het ple zier dat men samen had ge had, kwam men weer in Leus den terug. ïSDEN - Circa dertig Leusdense en Achterveldse motorrij- hebben vrijdag besloten een eigen vereniging op te rich- Op initiatief van Arno Kok en Hans van Hamersveld werd tag in De Moespot in Achterveld een vergadering belegd, to de belangstelling voor een Leusdense motorvereniging eild zou worden. Naar schatting dertig motorrijders uit de 'eente gaven bij die gelegenheid acte de presence en von- het een prima idee. gehouden. Om aan sleutelruimte te komen, is het nieuwe bestuur nog in onderhandeling met emge gara gehouders. De motorclub zal aansluiting zoe ken bij de Koninklijke Nederland se Motorrijders Vereniging (KNMV). Het bestuur van Leusdens jongste vereniging bestaat voorlo pig uit: Arno Kok (voorzitter), Hans van Hamersveld (secretaris), pen ningmeester Lmda van Hamers veld en algemeen bestuurslid Mar cel Schimmel. „Er is nog één vaca ture, maar die zal tijdens de volgen de vergadering worden ingevuld", laat Arno Kok weten. Aspirant-leden zijn nog steeds welkom. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen of schrijven met Arno Kok, Stijgbeu gel 7 (947161) of Hans van Hamers veld, Schaapherder 17 (945265). LEUSDEN - Vorige week heeft het college van Burge meester en Wethouders de herziene 'Nota inzake het ouderenwerk in de gemeente Leusden' met de mo dieuze naam "Bedien Leusdens +ers op maat" ge publiceerd. Nog geen week na verschijnen stond deze nota al op de agenda van de vergadering van de Commissie Welzijn en Huisvesting. De nota is ook verspreid onder de or ganisaties van ouderen en de instellingen die zich be zig houden met de zorg voor ouderen. Vooral bij de ouderenbonden (met samen ruim 250 leden) is hevige verontwaardiging over met name het afwijzen van een Seniorenraad met formele bevoegdheden volgens de Gemeentewet. Bestuursleden van deze bonden en be stuursleden van de WOL en leden van seniorengroep Probus hebben een 'Open oproep aan de leden van de Gemeenteraad' opgesteld, waarin zij hen oproepen om ervoor te zorgen, dat er in Leusden een "krachtige Seniorenraad komt met formele bevoegdheden: een gemeentelijke commissie volgens artikel 61 van de Gemeentewet." Onze medewerker las de nota en sprak met ondertekenaars van de oproep: "Ek voel me genomen"en "In die nota maken ze van de Se niorenraad een wassen neus" Dat zijn enige uitspra ken van enkele Leusdense se nioren na lezmg van de nota. Na de schriftelijke commenta ren van een aantal organisa ties en groepen en een in spraakavond is de nota over het ouderenbeleid in Leus den bijgesteld. Over het alge meen kleine tekstverbeterin gen zijn te constateren. Ge bleven is de sterke, volgens vele betrokkenenen, té sterke nadruk op de ouderen als zorgbehoevend, terwijl dat maar voor een klein percen tage senioren geldt. In de nota wordt een uitvoerige op somming gegeven van alle vorzieningen voor de oude ren in Leusden, waarbij te vens wordt gewezen op de voorzieningen die voor alle, dus ook oudere, inwoners van Leusden beschikbaar zijn. Uit de beleidsaanbevelingen valt op te maken, dat de WOL voorlopig niet hoeft te reke nen op verbetenng of vervan ging van de huidige accom modatie, de WOLboom Ook wordt de mogelijkheid van een dorpsbus naar voren ge bracht. Waar de nota spreekt over winkelvoorzieningen in de wijken, dus dicht bij de be woners, wat belangrijk is voor ouderen als zij moeilijker gaan lopen, wordt gewezen op een 'commerciële dienst verlening die thans nog in de kinderschoenen staat: tele shopping of tele-winkelen.' Er is in deze nota ook een fi nanciële paragraaf toege voegd. waarin te lezen is, dat voor alle activiteiten op het terrein van de Welzijnswet, waarvan het flankerend oude renbeleid een onderdeel is, in de begroting 1989 een maximaal budget beschik baar is van 65.000, - Voor vele ouderen en organi saties is een van de belang rijkste gedeelten van de nota het gedeelte, dat gaat over het instellen van een Senio renraad. De nota omschrijft zo'n Seniorenraad als volgt: "Een gemeentelijke commis sie die tot taak heeft om de locale overheid te adviseren over het algemene beleid voor ouderen of over onder delen van dat beleid." Zo'n Seniorenraad wijst de nota af. Met waardering voor de WOL wordt ook de WOL 'met opti maal geschikt' genoemd om als gemeentelijke commissie te fungeren. De nota heeft het daarna over 'Onze voorkeur gaat uit...' en dan wordt een volledig vrij blijvende Seniorenraad, met geen enkele bevoegdheid voorgesteld en in een samen stelling waarbij de 7 ouderen vanuit de Ouderenbonden in een dergelijke Seniorenraad omringd worden door "2 le den van de WOL, 2 leden na mens de verzorgingstehuizen, 1 lid namens het verpleeg huis, 1 lid namens het Groene Kruis." Een senior noemt dit: "optimale ouderenbetutte- ling." OPROEP Over het afwijzen van een Ge meentelijke commissie met formele bevoegdheden en ambtelijke ondersteuning is grote deining ontstaan bij deelnemers aan de Inspraak avond m april. Op die bijeen komst zijn onder andere door wethouder Blom verwachtin gen gewekt, dat er zo goed als zeker een dergelijke Se niorenraad zou komen. De verontwaardiging over het af wijzen en over de in de nota voorgestelde andere vormen van een Seniorenraad, komt tot uiting in een 'Oproep aan de leden van de Gemeente raad van Leusden'. Onder deze oproep zijn de namen te vinden van bestuursleden van de Leusdense afdelingen van de Katholieke, de Protestants- Christelijke en de Algemene Bond van Ouderen in oprich ting en van de bond van Ge pensioneerden. Ook staan er namen onder van WOL-be- stuursleden en van leden van seniorengroep Probus. De Oproep stelt: "Tot onze verbijstering vinden wij in de herziene Nota niets terug van de memng en toezegging van de wethouder", dat "er een Seniorenraad met de be voegdheden van artikel 61 van de gemeentewet moet komen." De in de Nota voorgestelde Seniorenraad wordt m de Oproep omschreven als "een krachteloze gespreksgroep, die vrijblijvend adviezen mag uitbrengen." Een bestuurslid van een van de bonden, ook onderteke naar, merkt hierover op: "Ik kijk wel uit om in zo'n Senio renraad te gaan zitten. De kan mijn tijd wel leuker besteden dan met het opstellen van ad viezen, die men gewoon naast zich neer kan leggen." BELACHELIJK De nota doet nog een ander voorstel. "Als alternatieve op tie zou nog onderzocht kun nen woren of de in te stellen Seniorenraad apart onderge bracht zou kunnen worden binnen de vereniging WOL." Hierover wordt door onderte kenaars duidelijk commen taar gegeven: "Rondweg be lachelijk. Misschien kan de Gemeente Leusden of de Ge meenteraad lid worden van de WOL." "Het meest doel treffende middel er een was sen neus van te maken. Al die formuleringen 'zou kunnen' en 'onze voorkeur gaat uit'. Vaag, glibberig gepraat." Een ondertekenaar zegt: "Als de Nota stelt dat het verlenen van een adviesbevoegdheid een bevoorrechting is, waar mee men andere groeperin gen zou benadelen is dat een denkfout. Onzin. Een bewijs van een vooringenomen den ken, waarvoor dan ondeugde lijke argumenten worden ge zocht." De Oproep meent "een Se niorenraad dient te bestaan uit leden die door de oude renbonden zijn voorgedra gen, aangevuld met een aan tal onafhankelijke, niet aan professionele instellingen/or ganisaties verbonden, oude ren die beschikken over be stuurlijke ervaring of speci fieke deskundigheid." On dertekenaars roepen de raadsleden op ervoor te zor gen, dat er een 'krachtige, niet vrijblijvende Senioren raad komt met formele be voegdheden: een gemeente lijke commissie volgens arti kel 61 van de Gemeentewet.' "De snap echt met waarom we in Leusden zo moeilijk moe ten doen om zo'n gemeente lijke commissie voor het ou derenbeleid in te stellen. El ders o.a. in Soest, gaat dat zon der enig probleem" "Ik zal wel goed opletten hoe de raadsleden van de verschil lende politieke partijen zich opstellen", voegt hij er aan toe. LEUSDEN - Gepensio neerd worden wil meestal zeggen: niet meer wer ken. Het betekent niet dat je leven is afgesloten. Wel wordt er een levenspe riode afgesloten, maar het einde daarvan is tevens een nieuw begin. Om dat nieuwe begin gaat het in het boekje "Gepensio neerd... en dan?", een uit gave van de Nederlandse Federatie voor Bejaarden beleid te Den Haag. Dit boekje is geschreven voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Het gaat over kansen en mogelijkheden die er zijn om, na een werkzaam leven, juist dan opmeuw te beginnen. "Het is zinvol om "sna te denken over de ver anderingen die zich gaan voordoen." Van groot belang is tijdig met de voorbereiding te begin nen, zoals geleidelijk het werk afbouwen en andere ac tiviteiten opbouwen. Men zal overdag veel meer in huis zijn. Als je samen bent betekent dat ook thuis zijn met de partner. Een nieuwe situatie, want zal het huis houden nog op dezelfde ma nier plaats kunnen vinden als men gewend was, zal men el kaar vrij laten of juist alles sa mendoen? Dit zal afhangen van hoe de relatie tussen de partners is. Een gesprek over de grote veranderingen is noodzakelijk omdat het gaat om een nieuw leefpatroon te vinden. Voor alleenstaanden spelen heel andere zaken: zal het lege huis hen niet aanvlie gen en met wie kunnen ze nu eens praten als de collega's van het werk er niet meer zijn? "Gepensioneerd... en dan?" ziet het gepensioneerd zijn als een geweldige uitdaging om van deze levensfase iets te maken. Men heeft weer tijd om aan nieuwe activiteiten te beginnen. ACTIEVE OUDE DAG Een goede pensioentijd heeft men voor een groot deel zelf in de hand. Daarbij is het be langrijk hoe men met zijn/ haar gemakken omgaat. Wordt het piekeren en bekla gen of gaat men zich met waardevolle en leuke dingen bezag houden? Ook de gezondheid is belang rijk. Het aanpasen van de voe ding aan het veranderd leef patroon en voldoende bewe ging zijn van belang. Niet zon der reden krijgt 'Bewegen voor Ouderen' zoals wan delen, fietsen en zwemmen in dit boekje de nodige aan dacht. Ook wordt gewezen op het aansluiten bij een club zodat men contact met men sen houdt. Daarnaast worden de financiële aspecten be licht. Pensioen maakt immers een herbezinning op inkom sten en uitgaven noodzake lijk. Hierbij wordt benadrukt, dat een echtpaar ervoor moet zorgen dat beiden volledig op de hoogte zijn van alles wat met de financiën en verzeke ringen samenhangt. Men zal dan in geval van ziekte of overlijden niet voor een grote puzzel staan. "Het is belangrijk een eigen leven op te bouwen en niet te zeer op de kinderen te steu nen." Voor alleenstaanden geldt ook dat zij hun eigen leefpatroon opbouwen, zich omringen met anderen, op bezoek gaan en in een sfeer vol huis mensen uitnodigen. Ook verschillende woonvor men komen aan de orde. Dit duidelijk geschreven boekje merkt nog op: "Op een af scheidsreceptie van een aan staande gepensioneerde zou men in plaats van een rustige oude dag een actieve oude dag moeten wensen." "Gepensioneerd... en dan?" kost/ 7,50 inclusief verzend kosten en is verkrijgbaar bij de N.F.B., Den Haag, tel. 070- 544902. I I Ze zijn weer volop te koop: aardbeien. Waren het aan- vankelijk geïmporteerde vruchten, na de kasaard- beien zijn het nu vooral de I Nederlandse koudegrond- aardbeien die met de dag goedkoper en lekkerder wor- den. Ook onze overgrootmoe ders vonden deze vruchten I lekker en gezond. De derde druk, 1870, van het 'Keuken- boek', dat 'aan de huishoud- I sters van iederen stand is aan te bevelen, overtuigd dat het geschikt is voor aller behoef- ten' vermeldt een groot aan- tal 'aardbeziën'-recepten. Enige daarvan volgen hier. "Aarbezien in suiker. Het ge- I wigt van vruchten en suiker moet gelijk staan. Als de sui ker geklaard is, legt men de I aardbeziën er in, neemt de pan van het vuur, en schept met een lepel de suiker over de vruchten heen, daar die, zelfs door het minste omroe ren, zouden lijden; dan zet men ze weg. Den volgenden dag laat men ze weder goed heet worden en zet ze nog maals weg; dit herhaalt men een dag later nog eens, altijd zonder er in te roeren en ein delijk schept men ze. nadat zij koud geworden zijn, voorzig- tig in de flesschen. Het nat kookt men. als het noodig is, nog wat na en giet het koud op de vruchten. Van alle inge maakte vruchten gaan aard beziën het eerst tot gisting over, en daarom is het zaak. er eenige stukjes ingemaakte gember bij te voegen; ook moet men de met (var kensblazen gesloten fles schen 8 of 14 dagen na het in maken, in hooi gepakt, in een ketel met koud water over hangen, dit langzaam aan de kook laten komen, dan afne men en de flesschen er in la ten bekoelen." Men vond in die tijd, dat aard beien met alleen een lekker nij voor gezonden zijn, maar dat ook zieken er mee kon den opknappen, getuige een ander recept: "Aardbeziestroop voor zie ken. Een kop boschaardbe ziën wordt gewasschen en op een doorslag gelegd om uit te druipen. Dan kookt men 5 ons suiker tot eene zeer dikke pa relende stroop, legt de vruch ten er in, roert ze voorzigtig met een zilveren lepel, zon der ze te kwetsen, door de stroop, en laat ze daarmede heet worden (niet koken). Vervolgens spant men een linnen doek over eene ter rine, schudt de aardbeziën daar luchtig op en laat het sap er uitloopen, zonder ze in het minste te drukken of te roe ren. Als het koud geworden is, giet men het helder af in kleine Oeschjes; het is bijzon der bij borstziekten zeer ver kwikkend. De vruchten zelve kan men in flesschen bewa ren en later met bessen en frambozen tot marmelade ko ken; voor IVz pond versche vruchten, die men er dan bij voegt, behoeft men slechts 1 pond suiker te nemen." Wel lekker, maar een heel werk! a voorlopige bestuur van de vereniging kreeg van de £denng allereerst de opdracht de opnehting officieel te ma- Op 16 juni komt men weer bij en dan zullen de statuten en .huishoudelijk reglement ter Reuring aan de vergadering tan voorgelegd. °^ens Arno Kok, die de voor tshamer zal gaan hanteren, wil 'ttuwe vereniging vooral ijve rt een beter imago van de °trijder. „Het beeld van de °mjder is bij de gemiddelde ■«lander vaak vertrokken. Riders worden snel afge- %d als uw volk, dat veel drinkt en agressief is. Dat beeld is j naar onze mening een karikatuur. 1 Wij hopen dat dan ook bij te kun nen stellen." Daarnaast wil de nieuwe vereru- ging veel gaan doen voor de eigen leden, zoals het organiseren van gezellige avonden, sleutelbijeen komsten, video-vertoningen, toer- ritten en dergelijke. „En met z'n j allen naar de TT in Assen, natuur- lijk", vult Arno Kok aan. De nieuwe vereniging, die nog geen naam heeft („Daar maken we een prijsvraag van") kiest voorlo- i pig domicilie in De Moespot in Achterveld. Daar zal het grootste deel van de bijeenkomsten worden LEUSDEN - De laatste dag van de landelijke jeu de boules- competitie heeft de boulers van de Leusdense vereniging De Hakhorst weinig successen gebracht. Drie van de vier teams handhaafden zich in hun klasse, het derde team degradeerde echter. In de hoofdklasse, op de ereklasse na de hoogste afdeling van de Nederlandse jeu de boules- bond, kwamen twee Leusdense teams uit. Het eerste team, Hans en Joost Jacobs en Errtile Eskenazi, be haalde op de slotdag in Eist geen enkele overwinning. In totaal wer den zeven van de vijftien wedstrij den gewonnen. Hakhorst 2, met Bauke en Henk Bokhorst en Rudolph de Groot, won twee wedstrijden van de vijf. Ook zij kwamen tot een totaalscore van zeven gewonnen partijen. Beide Hakhorst-teams zijn hiermee rond de tiende plaats geëindigd. Minder goed ging het met het derde team, bestaande uit Roelof de Groot, Martin van Slingerland en Ruud Noom. Ze wonnen twee van de vijf wedstnjden, waardoor hun totaal-score bleef steken op vier gewonnen partijen van de vijftien. Ze eindigden daarmee op een de gradatieplaats en moeten volgend jaar in de derde klasse uitkomen. Het vierde team tenslotte vol deed niet aan de hooggespannen verwachtingen. Ruud Dam, Ton Ja cobs en Sieds Hoitinga waren sterk gestart, maar vielen daarna wat te rug. Hun score op de slotdag was twee gewonnen partijen. Met tien overwinningen uit vijftien partijen misten ze net een plaats bij de top drie en zo de promotie naar de derde klasse. Ook in het Boule d'Or-toemooi zorgden de Leusdenaren niet voor topprestaties. In dit toernooi, het sterkste in ons land, bereikten Bau ke Bokhorst. Toost Jacobs en Ru dolph de Groot de laatste drieën twintig. Ze wonnen daarna verras send van het sterke triplette Daems uit Maastricht, dat als één der grote favorieten gold: 13-7. Daarna liet het Leusdense trio het tegen tri- plette Van der Berkt met 3-13 af weten. In de herkansing moest het Hakhorst-trio het weer tegen Daems opnemen. Ditmaal namen de Maastrichtenaren met 13-11 re vanche, waardoor zij naar de laat ste zestien overgaan. Komende zondag organiseert De Hakhorst weer een toernooi op de eigen banen bij het gelijknamige eet-café. Ditmaal wordt het tri- plette-toernooi gehouden. Begon nen wordt rond tien uur, terwijl de laatste wedstrijden om vijf uur zijn afgelopen.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 15