SB jeusdense ouderen rijgen Seniorenraad Pilma wil kringloop- bedrijf in Leusden Singelwater verontreinigd Wat zijn ze weer lekker OOK VOOR U Nog geen subsidie voor Culturele Raad Wethouder Blom haalt bakzeil tfilieuboer pleit voor het intensiever scheiden van afval serva volvo Ito YOT A Goldewijk KEISTAD B.V. Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Een huis van Goldewijk AUTO EEMHAVEN AUTO LEUSDEN Klokhoek 16E. Velgen stelen KONIJNTJE IN DE WETERING DUU HOOFDREDAKTEUR JurvanGinkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV krant WOENSDAG 7 JUNI 1989 - 21e JAARGANG NO. 6 (van de redactie) L heeft er na de vergadering van de raadscommissie welzijn huisvesting, gisteren, alle schijn van dat het college op een angrijk punt in de Ouderennota bakzeil zal moeten halen. >wel het college vanaf het begin een ander standpunt innam, en de Leusdense ouderenorganisaties via de raad alsnog Seniorenraad met een officiële status (ex artikel 61 van de neentewet) te zullen krijgen. De verschillende ouderenor- tisaties, die dinsdag in groten getale naar het gemeentehuis amen, onderstreepten bij die gelegenheid nogmaals het ang dat men aan een dergelijk adviescollege hecht, een ds die door een meerderheid van de raadsfracties overgeno- i lijkt te gaan worden. De ouderennota 'Bedien Leusdens +ers op maat' werd behoudens de passage over de status i het omstreden adviesorgaan goedgekeurd. Omtrent de liorenraad zal het college nog met een nader standpunt nen. fanaf het verschijnen van de rste conceptversie van de Leus- ise ouderennota, dat inmiddels lange inspraakprocedure Drliep, is de status van een in te Hen adviesorgaan voor het ou- enbeleid een heet hangijzer ge est. Het college stelde zich van begin op het standpunt, dat een ■gelijk orgaan in Leusden geen ciele status nodig had. In de ste versie van het stuk, stelde het college zich voor dat de WOL (Welzijn Ouderen Leusden) de be langenbehartiger en vertegen woordiger van de ouderen in Leus den zou worden. Tegen die bena dering rees vanaf het eerste mo ment zwaar verzet. De diverse ou derenorganisaties pleitten direct voor het instaleren van een Senio renraad, met een zogenaamde arti kel 61 status. Dat is jargon voor een officieel adviesorgaan van de ge meenteraad, die door de raad be noemd wordt. Een dergelijk or gaan kan gevraagd en ongevraagd advies uitbrengen over het ge meentebeleid. Bovendien kan een dergelijk college op enige ambte lijke en facilitaire ondersteuning rekenen. Hoewel het college in latere ver sies van de nota enigszins opschoof in de richting van een officiële Se niorenraad, gingen burgemeester en wethouders ook m het uiteinde lijk stuk met verder dan een nieuw te vormen adviesorgaan de naam 'Seniorenraad' te geven. Als be langrijkste argument werd daar voor aangevoerd dat de invoering van een dergelijk adviescollege zou kunnen leiden tot het bevoor rechten van bepaalde maatschap pelijke groeperingen. ARGUMENT Tijdens de inleiding van wethou der Evelien Blom, die de vergade ring voorzat, werd duidelijk dat het college ook nog om andere rede nen niet stond te springen om over te gaan tot de installatie van een officieel adviesorgaan. Blom: „Wij vinden dat wij in een tijd van een terugtredende overheid uiterst voorzichtig moeten zijn met het in stellen van nieuwe organen. Wij denken ook op andere wijze nun- stens even goed met een vertegen woordiging van de ouderen te kun nen praten en samen te werken." Toch slaagde zij er met dat argu ment niet m de oppositie alle wa pens uit handen te slaan. Integen deel, zowel van de publieke tribu ne, als vanuit de raad kwam de wethouder zwaar onder vuur te lig gen. Te elfder ure waren de raads leden en de wethouder geconfron teerd met een brandbrief, die in derhaast door diverse ouderen en ouderenorganisaties m elkaar was gezet en waann nog eens duidelijk werd onderstreept dat: „ouderen- vertegenwoordigers zich duidelijk en eenstemmig hebben uitgespro ken voor een Seniorenraad als ge meentelijke commissie, welke re presentatief is voor ouderen en welke formele invloed kan uitoefe nen op het ouderenbeleid in de gemeente" In de bnef zeggen de opstellers zich 'verbijsterd' te voelen over het feit dat vermeende toezeggingen van de wethouder tij dens de inspraakronden, met zijn waargemaakt m de uiteindelijke versie van de ouderennota. Verte genwoordigers van andere oude renorganisaties sloten zich, al dan niet m meer diplomatieke bewoor dingen, aan bij de in de open brief gemte bezwaren. „BEVOORRECHT'' Ook de fractievertegenwoordi gers in de commissie, met uitzon dering van Harm Offereins (SGP/ GPV), neigden, al dan niet onom wonden, naar de instelling van een Seniorenraad, als bedoeld in arti kel 61 van de Gemeentewet. Offe reins sloot zich bij de argumentatie van het college in de nota 'Bedien Leusdens +ers op maat' aan. Hij wilde zich ook niet branden aan de instelling van een officieel or gaan, om te voorkomen dat bepaal de groepen bij het vaststellen van beleid bevoorrecht zouden wor den. Hij liet daar in zijn betoog ook weinig twijfel over bestaan: „De ouderen zeggen steeds met betut teld te willen worden. Integendeel zou ik zeggen, ze willen bevoor recht worden", liet Offereiris we ten. Met die opmerking maakte het gereformeerde raadslid op de pu blieke tribune geschokte reacties los. Manus Boersen schortte het uit eindelijke oordeel van zijn CDA- actie nog even op, maar liet door schemeren niet ongevoelig te zijn voor de argumenten van de oude ren. „Afgezien van het feit dat de discussie over een Seniorenraad in de hele nota wat mij betreft teveel benadrukt wordt, zeg ik: als men een dergelijk adviesorgaan met die status wil, waarom met?" Ineke Jansen (PvdA) voelde wel iets voor de argumentatie van het college rond de terugtredende overheid. „We zijn nu net op een aantal fronten bezig het nut van bestaande adviesorganen (planad viesgroep bijvoorbeeld, red.) kri tisch te bekijken. Daarom ben ik wat voorzichtig. Bovendien hebben we het nu over een Seniorenraad, maar als je tot instelling daarvan overgaat, zou die discussie wellicht ook moeten worden verbreed. Ik kan me bijvoorbeeld ook de wen selijkheid van een Jeugdraad voor stellen." „SLAP" Het meest duidelijk waren de fracties van WD, Leusden'85 en D66 in hun oordeel. Ben Stoelinga (L'85) vond dat de beschikbare hoeveelheid geld („en dat is niet veel") in het kader van het flanke rend ouderenbeleid goed ver deeld moest worden en dat daar voor een kwalitatief sterk adviesor gaan nodig was. Hij zag een Senio renraad ex artikel 61 als de beste garantie voor de gevraagde en ver eiste kwaliteit. Ep Oostra (D66) viel de wethou- j der stevig aan in zijn betoog. Het oudste Leusdense raadslid vond de argumentatie van het college om niet tot de instelling van een Senio- j renraad te komen slap. „Zeg dan ronduit dat je het met wil. Dan is er duidelijkheid", vond Oostra. „We hebben bij de inspraak gezien, waar zeer druk gebruik gemaakt van is, dat de betrokkenheid van de Leusdense ouderen bij het be leid zeer groot is. Als men dan van mening is dat belangenbehartiging via een artikel 61 college dient te geschieden, moeten we die wens honoreren." Lily van Amerom (WD) zag het argument van de terugtredende overheid ook met als een overwe gend bezwaar. „Bij het instellen van de raad is de mate van ambtelijke en facilitaire ondersteuning onder handelbaar. Daar zijn goede af spraken over te maken", vond het liberale raadslid. (van de redactie) IJSDEN - Het water in de Kuperssingel is verontreinigd, verstort van rioolwater is waarschijnlijk de oorzaak van erontreiniging. Bewoners van de Kuperssingel klagen sinds in paar dagen over stankoverlast van het water in de Kupers- dngel. Eén van hen, de heer De Graaf, spreekt het vermoeden *it dat de stank afkomstig is van het riool. De Graaf: „Ik heb de k Volgens een woordvoerder van pomp, die de afvoer van het riool- Ima overhandigt zijn rapport aan wethouder Com Verduin en aan mevrouw L. Delen van het CML. LEUSDEN - Volgens de Leusden se milieuboer Fokke Tilma moet het mogelijk zijn in Leusden meer afval gescheiden in te zamelen dan tot nu toe gedaan wordt. Ook denkt hij dat er in Leusden plaats is voor een krinloopeentrum, waarin ingezamelde goederen weer geschikt gemaakt wordt voor hergebruik. Tilma schrijft dat in een rapport, dat hij afgelo pen maandag aanbood aan mi lieuwethouder Corri Verduin en aan twee leden van het Comité Milieuzorg Leusden. 'Kringloop- bedrijvigheid in Leusden' heet zijn nota. In zijn rapport geeft Tilma een in ventarisatie van de inzamelings methodes die op dit moment in de gemeente Leusden worden toege past en somt hij de mogelijkheden op die in aanmerking komen voor toepassing. Tilma zelf haalt op dit moment keukenafval (vooral schil len en dergelijke) op, maar wil zijn activiteiten uitbreiden. Volgens zijn berekeningen wordt er op dit mo ment 2470 ton afval gescheiden op gehaald, maar moet het mogelijk zijn dit te verhogen tot 3140 ton. Verwerking daarvan leidt volgens hem tot een besparing van 64.170,-- De volgende soorten afval komen naar zijn menig in aanmer king voor gescheiden inzameling: schillen, glas, papier/karton, tex tiel, grof afval/huisraad, plastics en klem chemisch afval. Een deel daarvan wordt dus al gescheiden opgehaald. Zo kan er volgens Til ma 100 ton papier en karton (100 ton) meer worden opgehaald dan tot nu toe en wordt er geen textiel (60 ton), textiel (60 ton), grof afval/ huisraad (470 ton) en plastics (10 ton) ingezameld. Tilma wil dus ook een kringloop centrum in Leusden. Als voorbeeld van geslaagde knngloopbednjven noemt hij de centra in Amersfoort en Ede. Daar worden ingezamelde goederen weer voor hergebruik geschikt gemaakt. Omdat er in Leusden nog geen dergelijk bedrijf is denkt Tilma dat zo'n onderne ming een rendabel bestaan kan lei den. Tilma pleit ook voor het ge bruik van zogenaamde milieubo xen bij het inzamelen van klein che misch afval Vorige maand is de gemeente een proef gestart met het ophalen van dit afval door mid del van een chemokar, daarbij kon den Leusdenaren op twee dagen op verschillende plaatsen hun ge neesmiddelen, batterijen en der gelijke konden inleveren. Dat le verde 3000 kilo afval op. Tilma meent dat dit meer kan zijn door bij de mensen thuis een rrulieubox te plaatsen, waar dit afval in gedepo neerd kan worden. De box wordt dat enkele malen per jaar geleegd. Wethouder Verduin zegde Tilma toe zijn suggestie voor het instellen van een milieuraad mee te nemen bij de bespreking van het afval stoffenbeleid. Zijn plan voor een kringloopbedrijf zal hij echter zelf standig moeten realiseren. Dat hoort volgens de wethouder tot het particulier initiatief. Boeren blijven ontevreden over ecologische richtlijn Pag. 3 Henn Goldsmann in dienst van Walt Disney: „Het is fantastischenikbenerklaarvoor." Pag. 5 Veelzijdig organist 't Hart maakt goede indruk. Pag. 7 Leusder Krant junior. Pag. 9 Nieuwe directeur in 't Hamersveld: „Respect voor individu staat bij mij voorop." Pag. 11 Rubriek: Ouder worden. Pag. 15 Ingeblikt toeristen oog in oog met wilde zwijnen: Een reportage over De Hoge Veluwe. Sport: Martien Timmerman badminton clubkampioen Avanti Pag. 19 Regen spelbreker tenniscompetitie. Pag. 20 Dertiende Ronde van Leusden: Een voorbeschouwingPag. 21 Servicepagine. Pag. 22 Weekenddienst: 03425-1222 (van de redactie) LEUSDEN - De structurele verhoging van de jaarlijkse subsidie voor de Culturele Raad vormt op politiek niveau nog nader onderwerp van discussie. Een meerderheid van de raad wilde zich, vooruitlopend op een inhoudelijke discussie met de Cultu rele Raad, nog niet vastleggen op een subsidievoorstel van het college van B&W. Het college stelt daarin overigens voor niet akkoord te gaan met de gevraagde extra subsidie, een stand punt dat op voorhand voorzichtig ook bij een meerderheid in de raad te beluisteren viel. De Culturele Raad kampt bij het uitvoeren van haar werkzaamhe den (het organiseren van de Cultu- rade, de Filmliga en andere activi teiten) met financiële problemen. Over 1988 kampt de CR met een exploitatietekort van ruim duizend gulden. In de (op grond van de exploitatierekening van 1988 bijge stelde) begroting voor 1989 zit een gemeente is er inderdaad iets iet in de haak met het water in de operssingel. „Alleen is op dit mo tent nog niet eenduidig vast te ellen wat de oorzaak is", aldus de *oorlichting. Een ambtenaar van de ienst Gemeentewerken stelde insdagmiddag wel vast dat m de tuurt van de Kuperssingel een water moet regelen, niet functio neerde. De pomp is inmiddels her steld. sterke indruk dat er de laatste tijd rechtstreeks rioolwater op het oppervlaktewater in de sloot geloosd wordt." Het water in de Singel ruikt niet alleen onaangenaam, het water blijkt tevens onder invloed van de lozingen grijs ver kleurd en vertroebeld. De Graaf laat een fles met verontreinigd water zien, om zijn beweringen te staven. De gemeente vindt de situatie beeld de visstand te lijden zou heb- vooralsnog met alarmerend. Voor- ben van de vervuiling. Er zijn nog lichter Jan Jaap André: „Er is nog geen naar zuurstof happende vis- niet geconstateerd dat bijvoor- sen gesignaleerd, laat staan dode exemplaren." Nog deze week zal een deskundige van de gemeente de toestand van het water in de Kuperssingel aan een nader onder zoek onderwerpen. Afhankelijk van zijn advies zal er al dan niet besloten worden het water te be monsteren. KOPPELING Normaal gesproken kan riool water, afkomstig van met name de huishoudens, niet in het opper vlaktewater terecht komen. Via een gesloten systeem gaat het ver ontreinigde water eerst naar zuive- ringsinstallaües, voor het op het oppervlaktewater wordt geloosd. Het regenwater daarentegen wordt, onder meer via goten en putten, wel rechtstreeks op het op pervlaktewater geloosd. Op een aantal plaatsen is tussen beide af voersystemen een koppeling aan gebracht, bedoeld voor noodsitua ties. Wanneer er ergens een ver stopping optreedt m het noolaf- voersysteem, kan het vuile water via een kleppenstelsel in de regen waterafvoer terecht komen. Dat is vooral bedoeld om te voorkomen dat het rioolwater ingeval van ver- (advertenties) AMERSFOORT DEALER Amslerüatrse'.'.eg 7 iel 033-630151 Kies uit het uitgebreide programma Zowel vrij staand als helft van een dubbel v a 90.750.- (ïncl. b.t.w.). Nijverheidsweg 12. Postbus 320 7000 AH Doetinchem Tel 08340-34351 NIJVERHEIDSWEG N. 63 AMERSFOORT TEL. 033-631620 MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Auto Leusden, het meest vertrouwde adres voor een prima Ford of een tot in de puntjes verzorgde occasion. Leusden Telefoon 033-943434 - Industrieterrein de Paardenmaat (bij Pon) Official Ford Dealer voor Leusden. Woudenberg^ Scherpenzeel. Achterveld. Hollandse nieuwe, 3 stuks Aanbieding is geldig vanaf donderdag 8 t/m zaterdag 10 juni as. AJbert Hetjn. 1 Erl 9, LEUSDEN. stopping zijn uitweg via bijvoor beeld de toiletten zoekt. De gemeente acht het niet on waarschijnlijk dat er in dit geval sprake is van zogenaamde over stort van rioolwater. „Maar met ze kerheid is daar op dit moment nog mets over te zeggen", aldus voor lichting. „Er zijn ook andere oorza ken denkbaar. Het kan ook zo zijn dat er gedurende het warme, dro ge weer vuil is opgehoopt in de regenputjes. Het gebeurt bijvoor beeld nog steeds dat er afgewerk te olie op die manier wordt afge voerd. Maar ook het sop van 'straatjes schrobben' heeft een ver vuilende werking. Na de regenval van de afgelopen dagen kan het nu zo zijn, dat het systeem is doorge spoeld en de troep nu in de smgel terecht komt." „De zaak is in onderzoek, maar op voorhand verwacht ik niet dat er hier iets ernstigs aan de hand is", laat de gemeente wetem „Ik ver wacht dat de problemen in de loop van de week vanzelf zullen ver dwijnen." LEUSDEN - Twee jongens pro beerden dinsdagochtend om streeks 3.15 uur de velgen te stelen van de auto van de heer E.J.G. Deze had de auto geparkeerd op de Es doornhof. Hij hoorde gestommel en toen hij uit raam keek, zag hij de jongens bezig met gereedschap Hij belde de politie, die bij aan komst een krik, een kruissleutel en de gedemonteerde velgen aantrof. De daders waren echter verdwenen. gat van 4.500,-. Voor 1990 wordt een tekort van 2.500,- voorzien. Op basis van deze gegevens wend de de Culturele Raad zich tot de gemeente, met het verzoek over 1989 een aanvullende subsidie van 4.500,- te voteren en het jaarlijkse subsidiebedrag 18.000,-) structu reel te verhogen naar 20.500,-. In het raadsvoorstel komt het college ten aanzien van de aanvul lende subsidies tot een negatief advies. „De begroting wordt steeds weer overschreden. Dat vinden wij een zorgelijke ontwik keling", schrijft het college, nadat het heeft vastgesteld dat m 1988 door de raad is vastgesteld de CR jaarlijks maximaal tot een hoogte van 18.000,- financieel te onder steunen. De raad wilde haar uiteindelijke oordeel over het subsidieverzoek opschorten, in afwachting van een inhoudelijk gesprek met de Cultu rele Raad, dat eerder was toege zegd. Wethouder Blom pakte die suggestie op, waardoor de partijen later deze maand om de tafel gaan zitten. In afwachting van de uitkom sten van dat gesprek, wordt de behandeling van het subsidievoor stel uitgesteld. Seniorenraad: ,,Oud en wijs genoeg

Leusder Krant | 1989 | | pagina 1