Mensen moeten meer te weten komen van de Bond Regen spelbreker in tennsicompetitie 'Familieshow' in de Klaveet leu sder krant LEOS bij de laatste acht Ringsteek- wedstrijde De Singels ^hancL aL Oud papier Disco in de Soos Uitslag dames- schietclub ENFB organiseert fietstocht Vallentgoed vooraan in Seminarieloop Fiets vernield Lockhorst WOENSDAG 7 JUNI 1989 Sport Op 10 juni (zaterdag) a.s. organiseert de fietsersbond ENFB een fietstocht van ca. 35 km om Amersfoort met als startpunten het Onze lieve Vrouwekerkhof, De Stuw in Hoevelaken, Café De Smulderij in Soestduinen. Iedereen kan aan deze tocht deelnemen, alles naar eigen wens: alleen of in groepjes en in eigen tempo. Iedere deelnemer krijgt een routebeschrijving. De prijs bedraagt 4,-, kinde ren tot 14 jaar gratis. Starten is mogelijk tussen 10 en 13 uur. Op het OLV Kerkhof zal er de hele dag het nodige vertier zijn voor jong en oud. Aldus de aankondiging van de Fietsersbond ENFB, die ook hier in Amersfoort zijn eigen afdeling heeft. Onze medewerker Aat Daale, die het voortbewegen op de pedalen niet onbekend is, zocht de mensen van de organisatie op om te vernemen om welke reden de Fietserbond deze speciale fietstocht wil houden. Tegelijkertijd legde Hij zijn oor te luisteren om een indruk te krijgen over de huidige reilen en zeilen van de ENFB, voluit de Echte Nederlandse Fietsersbond geheten. AMERSFOORT - De flets, nog altijd volgens de liefhebbers de mooiste creatie na de uitvinding van het wiel, staat weer volop in de belangstelling. De problemen, verbonden aan de toenemende milieuvervuiling, lijken onoplos baar te worden. De leuze „met de fiets vervuil je niets", zoals die in het vaandel staat van de ENFB (kortweg de Fietsersbond ge naamd), zou momenteel best in neonletters boven ministerie van Ed Nijpels mogen oplichten. „Ie dereen weer op de fiets" is na tuurlijk een wens die niet in ver vulling zal gaan. De hedendaag se mens zal zijn heilige koe niet vaarwel zeggen. In het jaar 2000 zal er naar alle waarschijnlijk heid nog een veelvoud van het aantal auto's van nu op de Hol landse wegen verschijnen. Niettemin blijft de fiets in ons land een belangrijke plaats inne men. Sinds de jaren zeventig is men gaan beseffen dat er een tegen wicht diende te worden gevormd tegen de steeds machtiger wor dende wereld van automobilisten. De ENFB heeft dat tegenwicht ge vormd en doet dat nog. Deze bond. die als federatie een vijftigtal plaat selijke afdelingen telt (waaronder Amersfoort met ongeveer 300 le den). werd in 1975 opgericht als ENWB (Eerste Enige Echte Neder landse Wielnjdersbond). Na een proces, aangespannen door de ANWB, werd de naam gewijzigd in ENFB, de Echte Nederlandse Fiet sersbond. De Afdeling Amersfoort heeft zijn eigen geschiedenis. De ENFB beleefde hier in de jaren 1979 tot 1982 een bloeitijd. De naam van voorzitter Hans Hubregtse mag in dit verband worden vermeld. De afdeling gelukte het bij de plaatse lijke autoriteiten fietsvnendelijke maatregelen af te dwingen. De re sultaten zijn het fietsende volk in onze stad niet ontgaan. De situatie in Amersfoort was namelijk in de jaren zeventig bijzonder slecht voor de fietsers. Na de bloeiüjd ontstond er een periode van stil zwijgen, maar smds de herfst van 1984 kwam er een nieuwe „promo tor" aan het front die met hart en ziel de belangen van de peddelen de burger wenst te verdedigen: Henk Oostmg (48) uit Amsterdam, die zich in Amersfoort vestigde. Samen met de man met de techni sche fietsknobbel Wouter Free- ling, sinds de oprichting al een be wogen lid van de bond, en Rianne de Looij (door ziekte jammer ge noeg niet op de foto) vormt hij een actiegroep binnen de afdeling Amersfoort die de kaarsen bran dende houdt. Henk Oosting (links) en Wouter Freeling (op de ligfiets) van de ENFB Amersfoort: „De laatste wens: zaterdag alle medewerking van de weergo den. De Fietsersbond heeft in elke stad zo zijn eigen belangen en pro blemen. Wie het nieuws over de stadsplannen bijhoudt begrijpt dat het zaak is om ook op de belangen van de toekomstige fietser te wij zen. Altijd dreigt er immer weer het gevaar dat de fiets wordt vergeten en alleen de autoroutes van belang lijken te zijn. Is het immers in Amersfoort niet zo, dat de gele bordjes, die alom in de stad naar bepaalde bestemmingen verwij zen, in oorsprong uitsluitend op de autowegen waren gebaseerd:' Henk Oostmg: „Wij zijn er achter aan geweest. Het gekke is dat zelfs de routes die bij het station aange geven staan de weg volgen zoals die geldt voor automobilisten.!" Wat de Afdeling Amersfoort graag wil is méér naamsbekendheid en uit de aard der zaak ook meer le den. Om die reden organiseert men aanstaande zaterdag een spe ciale fietstocht. Henk Oosting wijst er op dat de bond dergelijke toch ten nog maar weinig heeft georga niseerd. In Amersfoort doet men het nu voor de eerste keer. Henk Oostmg: „Wij kwamen op het idee door het geweldige succes van de fietstocht van de ENFB dne jaar geleden m Amsterdam. Daaraan hebben duizenden mensen mee gedaan!" De bedoeling van de fietstocht van aanstaande zaterdag is om de mensen wat meer van de weet te laten komen van het doel en de mogelijkheden van de Fiets- bond. Zelfs fietsenmakers weten ruet eens dat deze Fietsbond be staat. Wouter Weering, een beza digd pratende rijwielfan, die elke fiets uit elkaar haalt maar ook weer m elkaar kan zetten (zijn ligfiets is daarvan een bewijs), moet er wat om glimlachen. „De fietsenmakers wisten wel van het fietsrouteplan maar niet dat wij de club waren die zich voor dit plan heeft ingezet." Het fietsrouteplan vraagt even om toelichting. Wouter Weering: „Dit plan is dit jaar aangenomen door de gemeenteraad. Wij hebben het concept gekregen en er een zeer uitvoerig commentaar op gegeven met aanvulling. Het is vrijwel onge wijzigd door de gemeenteraad overgenomen." Dat mag dus best eens in de krant. De ENFB werkt voornamelijk op de achtergrond maar gelukkig wordt de bond door de plaatslijke overheid seneus genomen. Henk Oostmg spreekt daarover zijn vol doening uit. „Wij hebben leuke re sultaten maar die knjg je niet zo maar cadeau. Die bereik je doordat je actief bent en van je laat horen. Het is natuurlijk nog met zo dat we met open armen worden ontvan gen en ook niet dat erop alle pun ten voor ons gevoel met de fietsers rekening wordt gehouden. Nog lang niet!" De leden van het bestuur plaat sen inderdaad voortdurend uit roeptekens. Geen wonder - de schrijver kan dit als ervaren fietser geheel onderschrijven - want de fietser dreigt alom m het verdom hoekje te worden gezet. In grote steden zoals Amsterdam heerst er eigenlijk een complete chaos voor de fietsende mens. In Amersfoort is het evenmin ideaal maar er is nog hoop. Dat de fietser zelf aan een aantal zaken schuldig is weet ie dereen. De fietser gedraagt zich steeds meer als een wandelaar. Hij heeft kennelijk geen licht nodig en beweegt zich vrijmoedig in alle richtingen, desnoods over het troittoir. Maar er blijft toch nog al tijd een grote groep fietsers over die zich aan de regels houdt. Zij hebben de laatste tijd wat meer comfort gekregen door de „brui ne" fietspaden, die een psycholo gisch effect hebben op de automo bilisten (met de nodige uitzonde ringen). Maar er ontbreekt nog veel voor de fietsers in de stad. Hoe kan men de weg naar het station vinden? In veel steden staat in de verschillende wijken met aangege ven hoe men naar het station kan rijden. Dat is - ook al weer een ervanng van uw schrijver - overal een zoekplaatje. In Amersfoort is het precies zo. Als je er woont heb je dat met in de gaten. Rianne de Looij, die als vrouw zeer welkom is bij het wat te veel door mannen beheerste clubje van fietswereld- hervormers, bevestigt dat. Als ex- Tilburgse heeft zij hier in Amers foort ook de nodige puzzels moe ten oplossen. „Korte en snelle rou tes naar het station en goede voor zieningen voor het stallen van fiet sen zijn heel erg nodig", vertelt zij met een vriendelijk klinkende Branbantse intonatie. In wezen is het allemaal logisch, wat de mensen van de Fietsbond voor ogen hebben. De straten en wegen raken steeds meer vol met auto's op zeer warme dagen en zoals veertien dagen geleden dreigde Nijpels in bepaalde stre ken het autoverkeer stop te zetten, maar dat gold met voor de fietser. Een fietser vervuilt mets. Hij ver oorzaakt geen lawaai, hoogstens door te bellen (wat steeds minder gebeurt). In Amersfoort zijn een paar situaties die dringend om ver betering vragen. De tunnel van en naar het Soesterkwartier is ronduit gezegd een aanfluiting. Men mag er niet fietsen maar iedereen wor stelt zich rijdend door de obstakels die aan weerzijden zijn aange bracht. In de avond krijgt de tunnel een lugubere aanblik. Hoe lang moet een wijk van duizend inwo ners zo iets nog slikken? De drukke route voor fietsers van de Schim- melpennickstraat naar het Smalle- pad moet door fietsers worden „genomen" na een benauwde slin gering langs het Spui. Te lang en gevaarlijk bovendien. De mensen van de ENFB Amersfoort hebben er alle aandacht op gevestigd. Zij worden daarbij geruggesteund door leden die verkeersdeskundi- gen zijn. Bovendien is er altijd de centrale assistentie van „Woerden" waar zich de hoofdzetel van de Fietsersbond bevindt. FIETSTOCHT Wij dwalen in feite wat af van het eigenlijk onderwerp: zaterdag de fietstocht. Wat is de bedoeling? Rianne licht het een en ander toe. Mensen kunnen vanaf 10 uur in Amersfoort op het Lievevrouw kerkhof starten. De route gaat eerst door de oude stad en via de Van Randwijcklaan komt men op de Oude Lageweg. Het tunneltje on derdoor en als snel doemt Hoeve laken op. In Hoevelaken kan men ook starten en wel bij het Dorps huis De stuw. Via de hoofdweg door Hoevelaken bereikt men Stoutenburg en van daaruit steekt men over naar Leusden-Centrum. Daar is weer een startplaats en wel bij café De Swartesteegh nabij het kruispunt. De deelnemers steken vervolgens over naar de Hamers- veldseweg en gaan bij de Noor derinslag rechtsaf. Na de Lockhor- sterweg is men terug in de buurt van Amersfoort, want daar wacht de Dode weg richting AC-restau- rant. Even op de tanden bijten om de helling te nemen (niets forceren, het heus geen echte col) en dan over Stichtse Rotonde de Daam Fockemalaan af (freewheelen dus) en vervolgens richting overweg 'Vlasakkers. Moegestredenen kun nen daar eventueel naar huis terug. De anderen rijden richting Soest duinen naar de volgende overweg. Daar is een kleine cafétaria. Ook daar kan worden begonnen. De routebeschrijving, die iedereen meekrijgt, vermeldt verder een route door Soest, die wij hier niet meer weergeven. Via de Peter van Breemerweg komt weer terug in Amersfoort om uiteindelijk weer op het punt van de start te belan den. Op het OLV-Kerkhof is er het nodige te doen. Desgewenst kun nen lander geschminkt worden. Clowns zullen hun opwachting ma ken en er zullen acrobatische toe ren op eenwielerfietsjes worden uitgevoerd. De eigenlijke opzet van de tocht was om de fietsers te confronteren met moeilijke kruispunten en ver keersobstakels. Uiteindelijk heeft men toch de nadruk gelegd op een recreatieve tocht(zoals de even eens in de zomer door De Stad Amersfoort worden aangeboden en ook door de Gilde Eemland op dinsdag en donderdag worden ge houden!). Henk Oostmg: „Het doel van de dag blijft toch om wat aan dacht te vragen voor onze Fietsers bond. We willen de mensen wijzen op alles wat we doen en wat we al hebben gedaan. Op het OLV-Kerk- hof hebben wij zaterdag ook een kraampje met informatiemateriaal. De Bond heeft ook allerlei eigen spullen, zoals rugzakken, fiets kaarten en dergelijke." Wat in onze regio geen rol speelt maar wel degelijk voor de fietsers een rol speelt is het belang van de aanwezigheid van overzetj Veel van deze veren zijn nen maar er is een aparte satie die alles in het werk dat te voorkomen: De Ver Vrienden van de Voetver gerund wordt door de zeer bewuste Meta de Visser uiii kerk. De ENFB heeft met ha een speciaal kwartetspel va in Nederland uitgegeven moet het allemaal maar we;« werk van de Fietsersbond bi te veel achter de schermeru gen. Toch is een man i Oosting niet pessimistisci oud-Amsterdammer, die cretaris optreedt, maar ru« belang hecht aan de invult bestuursfuncties, meent dat weer rijp is om belangen fietsers met succes te verdj In de door de afdeling Ame uitgegeven folder lezen Amersfoort aantrekkelijk ven voor de fietsers, dan zal< de gehele stad een netwerl ten komen van goede fiets Zo'n fietsroute-netwerk mo staan uit doorgaande, sneü bindingen (geen onderhiel geen omwegen) die bovi veilig en aantrekkelijk zijn.' er nog vele wensen. Meer a sing van het openbaar vervo tere wegwijzers voor de geen onduidelijke strepen weg en - zeer belangrijk serieus begrip voor de fie; de overheid. De laatste wens dag alle medewerking weergoden. ACHTERVELD - De Lan Rijvereniging en Ponyclub J gels" houdt zaterdag de ja ringsteekwedstrijden, wordt zowel door de ruitt aanspanningen deelgenome Dit jaar zullen ook leden t dere verenigingen deelnen wedstrijden worden gehou de manege aan De Fliert, van de Klettersteeg. De aar om 13.00 uur. De prijsuitreil plaatsvinden na de start laatste deelnemer. Voor de mooiste, origit aanspanning en combinatie een prijs beschikbaar geste Bij voldoende deelname zaterdagavond om 20.30 u barbecue worden gehoudet kantine van het clubgebo; De Fliert. LEUSDEN - Regen op zondag was er de oorzaak van, dat door Lockhorst - zowel uit als thuis - nauwelijks of geen wedstrijd werd uitgespeeld. Aan de meeste wedstrijden werd niet eens begonnen. Eén uit zondering vormt de wel gespeelde wedstnjd tussen Baarn en Lock horst 35-f, die door Lockhorst met 0-6 werd gewonnen en waarmee dit team, met nog één wedstrijd te gaan, een voorsprong heeft van 8 punten op naaste concurrent Het Spiegel. Alleen in theone kan dit team het kampioenschap nog ont gaan. De met (uit)gespeelde wed strijden worden nu op 18 juni inge haald. De zaterdagteams hebben zich gehandhaafd. Het tweede team heeft nog lang kans gehad op pro motie, maar Alta 3 gooide roet in het eten door met 0-5 te winnen en daarmee zelf kampioen te worden. Behalve op zaterdag en zondag werd er ook op dinsdag en woens dag competitie gespeeld. Van bei de dagen zijn de eindresultaten te melden. Op dinsdag deden acht damesteams mee m KNLTB-ver- band. Op woensdag zestien in ITA-verband. Van de acht teams op dinsdag promoveren het eerste, derde, zes de en zevende. Het eerste team, waarvoor al vóór de competie auto matische promotie werd aange vraagd op basis van de nieuwe sterke samenstelling promoveert nu dan toch - na prestatie - naar de 2e klasse. Van de zestien teams op woens dag werd het vierde kampioen in poule B en het negende, tiende en elfde m poule C. LTV LEUSDEN LEUSDEN Regen was dit weekeinde, voor al voor de zondagcompetitie de grote spelbreker. Alle geplande thuiswedstrijden konden geen doorgang vinden en moeten nu op 18 juni worden ingehaald Zaterdag viel het gelukkig mee en hier wa ren het slechts enkele partijen die gestaakt werden. Voor Leusden was dit de belang rijke wedstrijd van het le team te gen Wilskracht. Marga Slijpen kon hier nog net zorgen voor 1-0, want daarna werd de wedstrijd ge staakt. Toch konden er 4 kam pioensteams worden gehuldigd, hL: Leusden 2, bestaande uit Biep Hoekstra. Margreet v. Marwijk, John de Boer en Jaap Gielen, dit team werd ongeslagen kampioen m de 2e klasse. Leusden 3, eveneens spelende m de 2e klasse. Hiervoor zorgen José Altenburg, Anja Engelbert, Peter Heuts en Ebbo de Meule- meester Leusden 5, bestaande uit Mar griet v. Loo, Annelies Mulder, Bert v. Loo en Henk v. Noordenburg. Leusden, heren 3, bestaande uit Hans Brinkman, Sander^ Galestin Eric den Hertog en Teus Slagboom. LEUSDEN - De oranje atleten brigade van Altis deed afgelo pen zaterdag te Driebergen goede zaken voor het klassement van het Heuvelrugcircuit. De tweede van de in totaal tien wedstrijden werden bij afwezigheid van de landelijke toppers gedomineerd door de regionaal sterkste atleten Bram van Dijk en Veteraan Jaap Vallentgoed. Vooral laatstgenoemde, vorige week in Doorn goed voor een per soonlijk record van 1.09.57 op de halve marathon, zette een opval lend scherpe tijd neer bij de Seme- narie-loop te Driebergen. De onder ideale omstandigheden gelopen 15 km werd door Vallentgoed m een (Veteranen I) landelijk toptijd af gelegd (47.55). De Leusdense on derwijzer haalde daarbij IV2 mm van zijn beste tijd af, op deze af stand. Slechts éen persoon moest Vallentgoed voor laten gaan; Bram van Dijk wist met 1 sec voorsprong beslag te leggen op de eerste plaats waarbij hij zich revancheer de voor de verloren tweestnjd tus sen hem en Vallentgoed een week geleden. Een persoonlijk record was eveneens weggelegd voor Rob de Vries uit Leusden met 49.50 wist hij beslag te leggen op de vierde plaats, waarbij ook bij hem nog steeds de opgaande lijn aan wezig is. Terug na perioden van ziekte en drukke werkzaamheden zat er bij Leusdenaar Hans van Dijk ook weer een snelle tijd in. Met zijn zesde plaats en een tijd van 50.08 eindigde hij vlak voor Altis-loper Gerrit Huil (achtste). SPORT IN CIJFERS Handbal Uitslag tweede klasse B, dames UDSV3-EMM 5-9 Eindstand tweede klasse B, da mes 1. LHV 16-32 2. SHVU 16-26 3. EMM 16-22 4. UDSV3 16-19 5. AAV 16-17 6. SDO 16-10 7. Baarn 16-10 8. Houten 16- 6 9. BHC2 16- 2 Uitslag eerste klasse, heren HVBS - Eendracht 9-9 (gestaakt) Eindstand (onder voorbehoud) Limvio 2. Houten 3. SmeemgBDC 4. Eendracht 5. HVBS 6. UHV-Sport 7. LHV 12-19 12-17 12-16 12-11 12-10 12- 6 12- 5 LEUSDEN - Het kampioensteam jongens A van LEOS nam m Zaandam deel aan de voorronde van de nationale clubkampioenschappen, waar het als eerste is geëindigd. Het team behoort nu bij de laatste acht ploegen, die op 17 juni zullen spelen om het kampioenschap van Nederland In Zaandam waren de tegenstanders Thomax uit Woerden (district Utrecht), Armixtos uit Amsterdam (district Amsterdam), Madjoo uit Enkhuizen (district Noord-Holland) en Allides uit Haarlem (district Haarlem). Tegen Thomax werd de eerste set gewonnen (15-4) en de tweede verloren (11-15). De overige uitslagen waren: 15-8, 15-11 tegen Madjoo, 15-1, 15-10 tegen Armixtos en 15-2, 15-3 tegen Allides, zodat de jonge Leusdenaren op de eerste plaats eindigden Op 17 juni zal blijken of de jongens van LEOS eveneens in staat zijn het nationaal kampioenschap te ver overen. LEUSDEN - Deze week or ganiseert de voetbalclub Roda '46 weer een oud-pa- pieraktie. Vanaf donderdag 8 juni tot en met zaterdag 10 juni staat er een container op de parkeerplaats van het Burgemeester Buiningpark. Men kan terecht op de vol gende tijdstippen: donderdag van 18.00 tot 20.00 uur, vrij dag van 10.00 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur en za terdag van 09.00 tot 18.00 uur. LEUSDEN - P.W. uit leusden vond zaterdag na een bezoek aan De Til zijn fiets vernield terug. Hij had hem bij het jongerencentrum ge stald. Toenhij naar huis wilde, kon hij hem met vinden. Hij vond hem terug m de struiken bij De Til. De wielen waren verbogen. LEUSDEN - In de Soos in het Jeugd honk aan de Hamersveldseweg 100 houdt zaterdag 10 juni een disco avond. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot ongeveer midder nacht. De toegang kost één gulden. LEUSDEN - Voor de tweede keer in successie maakt de NCRV in De Klaveet dit weekemde opnamen voor het populaire radioprogram ma 'De Familieshow'. Presentator Jaap de Groot gaat in Achterveld voor het laatst dit seizoen met zijn programma het land m, Na de zo mer wordt het programma uitge zonden vanuit de studio in Hilver sum. Zaterdag Weesp 1 - Lockhorst 1 3-2 Lockhorst 2 - Heta 3 0-5 Lockhorst 3 - Bosheim 3 3-2 Dick Rijst 2 - Lockhorst 4 2-3 Heren i - Loosdrecht 3-3 Leusderpark 1 - Heren 2 3-3 Rapid 4 - Heren 3 3-0 afgebr. Junioren 2 - Leusderpark 2 3-2 Junioren 3 - Aurora 1 0-5 Zaterdag Leusden 1 - Wilskracht 1 1-0 gest. Leusden 3 - West erve ld 1 Maarn 4 - Leusden 4 Leusden 5 - Tautenburg 4 Leusden 6 - Hercules 6 Heren 2 - De Geeren 3 Heren 3 - 't Schilt 3 Jongens (17) 1 - De Eemelai Oudegein 1 - Jongens (15)1 Jongens 2 - Soest 1 Jongens 3 - De Nienhof 2 Tautenburg 2 - Jongens 4 Uitwijk 1 - Meisjes 1 OSM 1 - Meisjes 2 Zondag Baarn 4 - Leusden 4 Leusden 35+ - Groenvlietl Almere 1 - Junioren 2 ACHTERVELD - Aan de onder linge schietwedstrijd op de binnen baan in Ons Gebouw nan leden deel. Anneke Oud werd eerste, met 92 puifi overige uitslagen waren: 2. RiaVos 2. JeannetVos 4. An Voskuilen 5. Mien v.d. Burgwal 6. InyKok Aan het programma in De Kla veet, aan de Postweg 1, werkt een groot aantal Nederlandse artiesten mee. De opnamen beginnen vrij dag 12 juni om 19.00 uur en duren naar schatting tot 23.00 uur. Kaarten zijn gratis verkrijgbaar bij De Kla veet. De opnamen worden uitge zonden 15, 22 en 29 juni via radio 2 van 16.00 uur tot 17.00 uur NCRV-presentator Jaap de Groot is voor de tweede keer dit jaar programma 'De Familieshow' te gast in De Klaveet.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 20