Boeren blijven ontevreden over ecologische richtlijn Ansichtkaarten voor muziekschool Acties op de Kuperssingel LEUSDEN leusder krant Onderzoek iamershof Bouwconcert Rommel markt Dorpskerk Laatste jazzavond te# mkindegemeede/ Speelzaal zoekt bestuursleden WOENSDAG 7 JUNI 1989 plaatselijk nieuws (van de redactie) £USDEN - Iemand die alleen het slot van de vergadering van e commisie Agrarische Zaken afgelopen maandag over de zologische richtlijn had meegemaakt, moet gedacht hebben L{ er niets anders dan overeenstemming was tussen de deel- 5mers. Jan Lagerwey van de Christelijke Boeren en Tuinders ond (CBTB) en wethouder Evelien Blom die burgemeester jins verving (op vakantie) lieten uitgebreid hun waardering sdank blijken voor ieders bijdrage aan de discussie. Die was chter zeer moeizaam verlopen en aan het einde van de verga- ering had Lagerwey zelfs om een schorsing gevraagd om zich set zijn collega's te beraden. Zij konden het namelijk niet met et college eens worden over de eindconclusies. Na de schor ing kwamen de boeren dan ook met een eisenpakket, die zij erwerkt willen hebben in de definitieve versie van de ecologi- ;he richtlijn. e gemeenteraad moet eind deze laand beslissen over de vastste- ig en uitvoering van de ecologi- che nchtlijn. Deze was nodig, na- at de Hinderwet in 1981 gewijzigd js en het criterium van de inpas- larheid van bedrijven in de om ving was toegevoegd. Daarbij ud uitdrukkelijk de beperking B de ammoniakuitstoot als ge- I van het opslaan en uitrijden mest genoemd. Deze dient be llet te worden in zogenaamde jrgevoelige gebieden. Het ootste deel van de grond in Leus- ii moet tot deze categorie gere nd worden. De rijksoverheid eft normen vastgesteld voor de igestane verzuring. Daarbij wordt uitgegaan van een reken eenheid (mol) die met overschre den mag worden. Als het gaat om nieuwe bedrijven mag het aantal mol niet hoger zijn dan 1300 en bij uitbreidingen mag dat getal niet hoger zijn dan 2000. Uit onderzoek blijkt dat de achtergronddepositie in Leusden (de bestaande verzu ring zonder nieuwvestiging of uit breiding) voor bos 2258 mol is en voor de overige vegetatie (zoals natuur-, heidegebieden en houtop stand) 1674 mol. In de notitie over de ecologische richtlijn staat hier over: „Uit de cijfers blijkt dat elke nieuwvestiging of mtbreidmg van een bestaand veehouderijbedrijf een verhoging zal betekenen van de al veel te hoge achtergrondde positie in Leusden." Concreet bete kent het dat de gemeente vestiging van nieuwe of uitbreidingen van bestaande bedrijven met meer kan toestaan. De vertegenwoordigers van de boerenorganisaties twijfelden daarom aan de juistheid van de cijfers. „Wij missen een onderbou wing van de cijfers," begon Cees Tolboom van de Leusdense afde ling van de Algemene Boeren- en Tuindersbond. Tolboom vond dat de andere bronnen van verzuring, de electnciteitscentrales, de in dustrie en het verkeer te weinig nadruk krijgen in de notitie. Jan Barten van de het Utrechtse Lan- bouw Genootschap vroeg zich zelfs af wanneer er een ander onder zoek zou komen. Milieuwethouder Com verduin wenste echter niet aan de getallen van de nota te tor nen. „Deze cijfers zijn in 1987 m detail uitgerekend," zei zij. „Het zijn toetsingswaarden die door het mi nisterie van Landbouw zijn opge legd en die we moeten hanteren. Als we ze gaan toepassen, zal blij ken dat de legalisering van be staande situaties meevalt." Zij be doelde daarmee dat bedrijven die de afgelopen jaren zonder een hin derwetvergunning hadden uitge breid en waarbij verwachtingen waren gewekt over het toestaan van deze uitbreiding een redelijke kans hebben dat zij die vergunning alsnog krijgen. Een van de zaken waar de boe ren problemen mee hebben is de peildatum van de zogenaamde stal- bezetting. De hinderwet werd in november 1981 aangepast. Omdat er geen richtlijnen waren, was het moeilijk om deze wet toe te passen. Pas in februari 1987 kwam er een norm waaraan getoest kon worden. In die tussenliggende periode werd niet altijd even stnkt de hand gehouden aan de uitvoering van de wet. Dat leidde tot bepaalde ver wachtingen. In de gemeentelijke notitie was met deze situatie reke ning gehouden. Daann staat: „Bij inrichtingen welke niet beschik ken over de vereiste vergunning wordt uitgegaan van de stalbezet- ting per 1 november 1981. Voor de stalbezetting per die datum zal toe passing van die richtlijn achterwe ge blijven. Zijn er meer dieren aan wezig dan de siaibezetting per 1 november dan zal voor dit gedeelte in de penode 1 november 1981-1 februan 1987, rekenmg houdend met eventueel bestaande rechten en belangen van de aanvrager en de algemene beginselen van be hoorlijk bestuur, de richtlijn wor den toegepast. De aanvrager zal zelf moeten aangeven om welke redenen hij meent een beroep op deze overgangsregeling te kunnen doen." Volgens wethouder Corri Ver duin bood deze formulering de mo gelijkheid om individueel na te gaan of een boer m aanmerking komt voor een hinderwetvergun ning. Bij de aanwezige boeren wekte deze zin echter alleen maar verontrusting op Wim van den Hengel van de ABTB Achterveld vroeg daarom de zin zo te verande ren dat er in principe uitgegaan zou worden van de stalbezetting per 1 november. Een ander punt van er- genis was de aanwijzing van de Schans als natuurgebied. Dat bete kent dat bedrijven die in een straal van 500 meter rond dit gebied ge vestigd zijn, met mogen uitbreiden en dat nieuwe bedrijven daar ook niet zijn toegestaan. „Dit gebied is zo klem (minder dan 2 hectare) dat het belang ervan moet worden af gewogen tegen de economische belangen van de bedrijven die er in de buurt zijn gevestigd," zei Lager wey. Hij steunde hiermee zijn colle ga's van de ABTB Leusden, Cees Tolboom en Anton Berg, die de aanwijzing van de Schans als na tuurgebied een doorn m het oog vonden Volgens wethouder Ver duin maakte het echter met uit of de Schans als natuurgebied zou ko men te vervallen, omdat in de di recte omgeving nog drie bosjes waren, waarop dezelfde '500 meter regel' van toepassing is. LEUSDEN - De muziekschool is begonnen met de verkoop van ansichtkaarten, die zijn ontwor pen door vier Leusdense kunste naars. Josephine Vast, Francien van Westering, Wilfried de Boer en Cees de Munnik ontwierpen belangeloos de kaarten. Het gaat om een setje van vier kaarten, waarvan de opbrengst is voor de inrichting van de nieuw bouw van de school. De kaarten kosten 2,50 en worden verkocht door leerlingen van de school en door de administratie. Het afgelo pen seizoen organiseerde de school ook een reeks concerten met hetzelfde doel. Op 17 juni staat er nog een rommelmarkt en fancy fair op het programma. e Fluitist' van Josephine Vast 'De Muzikat' van Francien van Westenng ■RK (van de redactie) EUSDEN - Leusden kan acties verwachten op de Kuperssin- el. Omdat de bewoners tot nu toe taal noch teken ontving van gemeente, nemen de bewoners hun toevlucht tot 'harde laatregelen'. Zaterdag zal met sloopauto's een deel van de iiperssingel worden afgesloten. Waar precies en wanneer ilde het actiecomité bij monde van woordvoerder Rob The- en Terville nog niet kwijt. „Het moet een verrassing blijven, il de actie effect sorteren", meent Terville. In ieder geval zal [de nodige tam-tam gemaakt worden. „Er komen spandoeken en zullen pamfletten worden uitgedeeld aan passanten", legt eben Terville uit. „Bovendien zullen politieke partijen, ladsleden en het college van B&W een uitnodiging ontvangen om zich zaterdag persoonlijk van de situatie op de hoogte te omen stellen". Wil de h< De actie is het gevolg van een 'estie, die inmiddels ruim ander- dfjaar duurt. Wijkbewoners, die ch ongerust maakten over de ge- arlijke verkeerssituatie op de 'perssingel, organiseerden m de luh een handtekeningenactie, die een kleine tweehonderd adhe- ibetuigingen opleverde. Met de nanatekerungen wilden de buurt bewoners het gemeentebestuur ertoe aanzetten maatregelen te treffen, die de Kuperssingel veili ger zouden moeten maken. Door het ontbreken van verkeersdrem pels of andere snelheidsbeperken- de maatregelen, is de Kuperssmgel bij bewoners van de wijk Claeve- renblad/Wildenburg m trek als sluiproute. Daardoor werd de ver keersdruk op de singel groter, dan in de oorspronkelijke opzet van de wijk bedoeld was. Bewoners om schreven de Kuperssingel verder als 'racebaan', waarmee gedoeld werd op het feit dat er bovendien veel te hard gereden wordt. Nadat de zaak via de pers naar buiten kwam, werden de proble men op de Kuperssmgel onder werp van politieke discussie. Dat resulteerde september vorig jaar in een plan, dat voorzag in een pakket verkeersmaatregelen voor de ge hele wijk. Min of meer los daarvan werd tevens besloten de Kupers smgel ter hoogte van de Hamers- veldseweg af te sluiten, om de sin gel als doorgaande route van oost naar west minder aantrekkelijk te maken. Die afsluiting kwam er, van het plan werd echter tot nu toe mets meer vernomen. Van gemeentelij ke zijde werd erop gewezen dat diverse oorzaken (ziekte van de verantwoordelijke wethouder, ambtelijke reorganisatie en be leidsprioriteiten elders) aan mtstel van de behandeling van de plan nen, die door de raad positief wa ren ontvangen, ten grondslag la gen De bewoners namen echter met verder uitstel geen genoegen en besloten zich vonge week don derdag op acties te bezinnen, om nog voor de vakantie duidelijkheid te krijgen over wat er moet gaan gebeuren. PRIKACTIE Volgens woordvoerder Rob Theben Terville van de verontruste buurtbewoners zulle" de acties voorlopig een 'ludiek' karakter dragen. „Het zal zaterdag m eerste instantie een prikactie zijn, die een tijdelijk karakter zal dragen. Wij willen in ieder geval dat er van de kant van de politiek opnieuw aan dacht komt voor onze problemen Het afsluiten van de Kuperssingel ter hoogte van de Hamersveldse- weg heeft de problemen met echt opgelost. Voor een deel zijn de problemen zelfs groter geworden. Met name de verkeersdruk op de Jonker Bolpoort, één van de uitvals wegen van de wijk, is aanmerkelijk toegenomen." „De opzet van de wijk was oor spronkelijk dat jmst de Kuperssin gel één van de rustigste gedeelten van de wijk zou worden. Het ver keer zou de wijk via de vier toe gangswegen, Tijmensenpoort, Jon ker Bolpoort, Hilhorstpoort en Belt molen moeten verlaten en binnen komen. De ervaring leert echter, dat er massaal de voorkeur aan gegeven wordt de wijk binnen door, via de Jonker Bolpoort te ver laten. dat heeft vooral te maken met de gunstige ligging van die uitgang ten opzichte van het winkelcen trum." In de visie van de wijkbewoners is daarom met name de dwarsver binding tussen de gescheiden rij banen van de Kuperssmgel, ter hoogte van de Jonker Bolpoort, een doorn in het oog. Afsluiting van die dwarsverbinding is dan ook een oplossing, die de buurtbewoners het liefst zagen komen. Daar wilde de politie echter nog niet aan, maar de maatregelen die wel werden voorgesteld, vormden voor de buurtbewoners een aanvaardbaar alternatief. „Maar we willen die plannen nu ook weieens uitge voerd zien." EUSDEN - Deze week werden de ^uitaten bekend van een woon- enefonderzoek, dat is uitgevoerd door de Vrouwen Advies Commis sie (VAC). In winkelcentrum De Hamershof werd aan 38 bewoners van appartementen vragen ge steld. Het rapport komt naar aanlei ding van het onderzoek met een aantal aanbevelingen, die het wo nen boven het winkelcentrum moet verbeteren. De totale indruk van VAC is echter dat de bewoners met genoegen m de appartementen wonen. tSDEN - Het elfde bouwconcert de muziekschool is op zondag M in de aula van de school. Dan en gevorderde leerlingen op treden, die net aigeiopen jaar heb ben gemusicweerd in ensemble- groepen. Er zal werk worden ge speeld van Corelli, Telemann, Han del, Mattheson en Van otterloo. het concert is m de zaal aan de Zwarte- weg 16 a en begint om 12.30 uur. De toehgang is 5,~, voor de jeugd tot en met 18 jaar 2,50. De opbrengst is voor de inrichting van de nieuwe aula van de school. LEUSDEN - Rond de Dorpskerk in Leusden-Zuid wordt zaterdag 17 juni een grote rommelmarkt gehou den. De opbrengst van de markt, die eens in de twee a drie jaar gehouden wordt, zal ten goede ko men aan de interne verbouwing en renovatie van ontmoetingscentrum 't Trefpunt, naast de kerk. Naast de verkoop van kwalitatief goede 'rommel', zij er ook andere attrac ties, zoals een rad van avontuur, kunstwerken van Leusdense ama teurs en curiosa. Ook de inwendige mens kan op de markt worden ver sterkt. AGENDA ACHTERVELD Donderdag 8 juni 13.30 uur: bejaardensoos Ons Ge- I bouw. Zaterdag 10 juni 13.00 uur: Ringsteekwedstnjden De Singels, manege De Fliert. 20.00 uur: Disco Show de Klaveet Zondag 11 juni 13.00 uur: KPJ zeskamp Kerstens- sportpark. 20.00 uur: Disco de Klaveet. Dinsdag 13 juni 09.00 uur: Welfare Zonnebloem Ons Gebouw. Woensdag 14 juni 09.00 uur: Handwerkhobbyclub De Moespot. LEUSDEN - Het jazzseizoen in café De Swartesteegh loopt ten einde. Donderdagavond 8 juni wordt het laatste concert gehouden, zoals gewoonlijk door het kwartet Jan Verwey- /Wiebe Haanstra. De aanvang is om half tien en ook deze keer is de toegang weer gratis. Volgens Jan Rutten van de ABTB Achterveld zou de oplossmg voor dit probleem zijn als het aan boeren zou worden toegestaan om hun be drijf samen te voegen met bedrij ven van boeren die willen stoppen. „Dat betekent geen vergroting van de uitstoot van ammoniak, omdat het aantal dieren gelijk blijft, maar het geeft wel de mogelijkheid om een bednjf uit te breiden," vond hij. De boeren zaten ook nog met de kaan in de maag, waarop aangege ven was op welke gebieden de nchtlijn wel van toeppassing is en op welke gebieden niet. Het minis- tene van Landbouw heeft een zo genaamde LNO-kaart samenge steld. waarop deze gebieden glo baal zijn aangeven. De gemeente heeft een variant gemaakt, waann een eigen interpretatie is verwerkt. Daann zijn de Liruedijk en de ge bieden kleiner dan 2 hectare (met uitzondering van de Schans) weg gelaten. omdat dit voor de Leus dense en Achterveldse boeren te ingrijpende gevolgen zou hebben. Volgens Verduin was het schrap pen van deze gebieden eigenlijk tegen het zere been van het minis terie. Volgens de landbouworganisa ties is de gemeente bij het opstel len van de kaart echter niet ver genoeg gegaan. „Niet elke grond soort is zuurgevoelig," zei Anton Berg. „Leem- en veengronden heb ben veel minder last van verzuring, maar ik mis dat op deze kaart, waarop dit verschil eigenlijk aan geven zou moeten zijn." Volgens Verduin waren die verschillen echter wel degelijk in de kaan ver werkt. De gezamelijke organisaties lieten zich echter niet overtuigen. Vlak voor het einde van de verga dering, bij het vaststellen van de eindconclusies, vroeg Lagerwey ook namens zijn collega's een schorsing aan. Na deze onderbre king bleken de organisaties niet van mening te zijn veranderd en hielden zij onverkort vast aan de bezwaren die zij tijdens de verga dering hadden getoond. Deze week zal de nchtlijn nog aan de orde komen bij de commissiever gadering van Onderwijs, Sociale Zaken en Milieu. Op 29 juni zal de raad zich erover uitspreken en wordt de definitieve versie van de richtlijn vastgesteld. LEUSDEN - Peuterspeelzaal Pin keltje zoekt nieuwe bestuursleden. Inlichtingen over de functie zijn te knjgen bij de heer Struijk tussen 19.00 uur en 20.00 uur. Telefoon: 945480. Verleden week zagen we een foto in de Leusder Krant van een struikvormige boom die, als het ware, verpakt was in een uiterst fijn en grijs gordijn. Dit is het werk van de zogenaamde Stippelmot, ook wel Spinselmot ge noemd. Van deze kleine vlin ders komen in ons land zo'n dertig soorten voor. Afhan kelijk van de soort worden verschillende bomen als gastheer gekozen. Dat kun nen zijn de Kardinaalsmuts, de Vuüboom ook wel Sproke hout genoemd, Gewone vo gelkers en soms de Appel boom. Stippelmotten zijn kleine slanke vlindertjes, zo'n tien of elf millimeter lang. De voorvleugels zijn vuilwit met vijf rijen zwarte stippen en de achtervleugels zijn don ker van kleur. Als de rupsen uit de eieren komen spinnen ze met elkaar een gemeen schappelijk spinselnest, waarbinnen ze ongestoord en volkomen veilig alles wat groen is aan de boom of struik afvreten. In vrij korte tijd is er geen groen blaadje meer te bekennen en lijkt de struik ingepakt met relatief sterke en ragfijne spinsels. Rupsen van andere vlin dersoorten hebben als af weermiddel soms een ruwe beharing, een vieze smaak en zijn soms zelfs giftig maar de rupsen van de Stippelmot zijn volkomen kaal. Dat spin sel is voor deze rupsen hun enige afweermiddel tegen vijanden, bijvoorbeeld vo gels. Als die proberen door het spinsel heen een rups te pakken blijft het kleverige rag aan de snavel kleven, wat er zeer moeilijk af is te krijgen. De vogel zal geen tweede poging meer wagen. Als er geen groen meer aan de struik valt te ontdek ken gaan de rupsen, die in middels een lengte van onge veer twintig millimeter heb ben gekregen, zich verpop pen. Daarvoor maken ze een wit kokertje en verpoppen zich, in hetzelfde spinsel, met grote trossen bijeen. De vlinders komen in juli en au gustus uit. De schade door de rupsen van de Stippelmot aan de boom of struik aangericht valt in de praktijk erg mee, al zou men dat niet zeggen als je zo'n volkomen kaalgevreten en ingepakte stuik ziet. Die zijn op dergelijke rampen be rekend. Ze beschikken na melijk over een groot aantal slapende knoppen. Die wor den, nadat de vraat is opge houden, aktief en een aantal loopt opnieuw uit zodat de struik, vaak al na enkele we ken, weer prachtig en nieuw blad bezit en afgezien van de poppen in het spinsel, herin nert niets meer aan de ge beurtenis die zich hier heeft afgespeeld. Bij vruchtbomen is er wel schade aangezien de bomen wel nieuw blad krijgen maar geen nieuwe bloemen. G. van L.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3