Het is fantastisch en ik ben er klaar voor" The Detroit News leiisiler kruit Tien bekeuringen bij alcoholcontrole Contract Disney is voor Leusdenaar uitkomen van droom u Politie op grote schaal actief KPJ naar Boerhaar The best movies with a bit of the Irish, page is Tips on toning your triceps for spring, pages Langzaam herstel plaatselijk nieuws WOENSDAG 7 JUNI 1989 JHJSDEN - De jonge cartoonist Henri Goldsmann zal een dezer lagen zijn droomwens zien uitkomen. Precies over een week rertrekt hij naar Los Angeles in de Verenigde Staten. In een roorstad van Los Angeles, Glandale, zal hij in de tekenfilmfa- iriek van Walt Disney een contract tekenen. „Ik zal daar in het egjn gaan werken als clean-up animator, wat zoveel inhoudt ik de ruige schetsen van de topanimators moet overtrekken gt een schone, enkele lijn," aldus de zeer trotse Leusdenaar. Hij a] zich in de komende maanden de stijl van Disney moeten anleren. Dan kan hij zich opwerken tot een character-anima- gr. Goldsmann zal dan zelf de karakterfiguren, die door andere skenaars zijn ontworpen, in allerlei bewegingstoestanden mo- [en tekenen. „Naast de stijl moet ik de snelheid van het teke- en aanleren en dat leer door het overtrekken van de bestaan- le schetsen." Door dit contract belandt de 27-jarige Leusde- iaar in een nieuwe, belangrijke fase van zijn leven, die een lormachtige ontwikkeling doormaakt. Door Frits Schoenmaker In de Leusder Krant van 5 de- ember 1985 stond al eerder een terview met hem. Citaat uit dit artilel: Zijn grote droomwens is, dat iemand van Walt Disney hem op belt om te vragen of hij mee wil werken aan een tekenfilm. „Dat zou ik een grote eer vmden," zegt Henri Goldsmann met twinkelende ogen. Het zou toch moeten lukken in die Ook Koningin Elisabeth moest het prins Charles als nar. droomwereld van Walt Disney." Verleden jaar kwam het con tact tussen Disney en Goldsmann tot stand. Hij kreeg een uitnodiging om in november naar Orlando te komen en daar te laten zien wat hij in zijn mars had. „Ik heb daar toen wat werk van mij laten zien en heb daar wat schetsen moeten maken. Tekeningentjes die in ongeveer een minuut gemaakt moesten wor den van mensen en dieren die m beweging zijn. Dat is bij tekenfilm erg belangrijk, het tekenen van li chamen m alle soorten van bewe gingen." De medewerkers van Walt Disney waren zeer tevreden 'ontgelden'. In haar hand haar zoon over het werk van de Nederlander en vroegen hem om in het begin van dit jaar al naar Los Angeles te komen. Hij kon toen met meteen komen, al was hij graag gegaan, maar hij had verplichtingen elders. RIODEJANAIRO Goldsmann is net terug mt Rio de Janairo in Brazilië, waar hij vier maanden verbleef. In hotel Inter continental Rio tekenden hij voor gasten en toeristen spotprenten, die hij ter plekke verkocht. Op deze wijze voorzag hij zich al een aantal jaren in zijn levensonder houd. Voordien verbleef al enkele malen enkele maanden in het het zelfde hotel in Rio de Janairo. In de jaren 1985-1987 was hij drie maal vijf maanden in Hotel Hyatt Regen- ce, waar hij zijn brood verdiende met tekenen. Daarmee was hij te rug bij hoe het allemaal begonnen was: het hotel. Als 17-jange jongen werkte hij een jaar lang in een ho tel, maar toen nog met als karikatu rist. Zijn grootste hobby begon hij toen al wat meer naar buiten te brengen. Goldsmann, die nooit een kunst- of tekenopleiding heeft gevolgd, werd in Amerika ontdekt door de Seattle Times. Hij verbleef indertijd bij zijn moeder die daar woonde. Sindsdien is het hard gegaan en nu is hij over de hele wereld bekend. Maar vooral in Amerika is zijn be kendheid het grootst: zijn spot prenten verschenen in vele bladen en kranten. In Nederland kreeg hij bekendheid via het weekblad El- sevies Magazme. „Er hebben prenten in USA-Today gestaan, een grote Amerikaanse krant met op laag van zo'n 24 miljoen. Ook m een grote krant in Sao Paulo in Brazilië hebben prenten gestaan." TOEKOMST „Ik weet het niet zeker, maar ik geloof dat het standaardcontract bij Disney twee jaar is, daarna wil ik terugkomen naar Nederland," ant woordt Goldsmann op de vraag of hij bij Disney zal blijven. „Ik wil een eigen productiemaatschappij op zetten, waar ik korte animatie filmpjes wil gaan maken. Verder wil T-shirts gaan doen, zoals de T- shirts met Michael Dukakis en nog enkele andere dingen waarvan ik nog niet precies weet wat het gaat worden. Ik ben bijvoorbeeld bezig met olieverf en klei om drie-dimen sionaal te kunnen werken." Plan nen voor de toekomst heeft de zelf verzekerde Leudenaar genoeg en het werken bij Disney ziet hij voor namelijk als een leerproces. „Ja, ik ga bij Disney werken om zaken af te kijken. Te kijken hoe ze speciale effecten doen en komische effec ten. Ik wil ook gaan kijken bij de speciale robottenfabriek, waar de figuren voor Disneyland worden gemaakt. Eigenlijk wil ik voor me zelf een beeld krijgen hoe ik m .Nederland een productiemaat schappij het beste op kan zetten en daar kan ik bij Disney natuurlijk een heleboel te weten komen. Maar het allerbelangrijkst voor is mij is tocht het tekenen bij Disney: ervaring opdoen in het snel kunnen tekenen en het kunnen overdrij ven." Volgens hem ligt daar de kracht bij het maken een spotprent: het overdrijven. Daar kun je vol gens hem niet ver genoeg ingaan. aan het tekenen van Roger Rabbit tekenfilmpjes. Eerst natuurlijk als clean-up animator, later als zelf standig animator die de bewegen de figuren mag gaan tekenen. „Walt Disney maakt een maal per jaar een lange speelfilm, zoals bij voorbeeld 'Who framed Roger Rabbit?" en ook dit jaar zal een lan ge tekenfilm gemaakt worden, waar ik dus aan mee zal werken." De door Goldstein overgetrokken schetsen worden direct op beeld vastgelegd en ingekleurd. Voor een seconde film zijn ongeveer 12 tot 24 tekeningen nodig, zodat voor een lange speelfilm duizenden te keningetjes nodig zijn. „Dat wordt dus heel spannend, maar een unie ke gelegenheid om een heleboel ervanng op te doen. Voor het werk ben ik klaar en dat is natuurlijk fantastisch. Het enige waar ik tegen op zie, is het wonen in Los Angeles. Ik wil proberen woonruimte te zoe ken m Glandale, want dat Lijkt me wel aardig. Nee, met in Hollywood, dat ligt weliswaar vlakbij, maar ik ben daar een keer geweest en de mensen die er wonen zijn allemaal van plastic." Een van de cartoons die Henri Goldsmann enige jaren geleden voor deze krant maakte. VIDEO PASSIONS lange duur zijn. Laat ik uit leggen waarom niet. Vandaag staat het weer on der invloed van een depres sie, afkomstig van IJsland. Die ligt vrij dichtbij ons land en zorgt voor enkele buien of wat regen. De depressie trekt langzaam naar het oosten en wordt morgen boven Noord Duitsland verwacht. Ook in de bovenlucht is alles nog niet zuiver. De koudeput zal zich ook morgen nog mani festeren, zodat er kans is op enkele buien. De verdere vooruitzichten zijn hoopvol. Naar het weekeinde toe be rekenen de computers een heel andere luchtdrukver deling. Het honkvaste hoge- drukgebied boven de oceaan trekt zich terug naar de Azo- ren en zijn rol wordt overge nomen door een diepe de pressie. Boven onze omge ving komt een hogedrukge- bied tot ontwikkeling. Dit heeft tot gevolg dat de wind meer naar de oost tot zuid oosthoek gaat en kan een stij ging van temperatuur niet uitblijven. Het kwik gaat vanaf vrijdag naar de 20 gra den en ik heb goede hoop dat in het weekeinde nog hogere waarden worden bereikt. Als deze ontwikkeling wordt gerealiseerd zal het zomerweer in staat zijn zich, na een korte inzinking, snel te herstellen. Dat is een goed teken. We wachten af. spelen. De Achtervelders eindig den op de zevende plaats. Na een gezellig afscheidsbal vertrok men huiswaarts en kon worden terug gezien op een geslaagd en gezellig weekend. LEUSDEN/ACHTERVELD - Tij dens een alcoholcontrole, die in de nacht van zaterdag op zondag on der meer in Leusden en Achterveld werd gehouden, deelde de politie tien maal een proces-verbaal uit. Vijf automobilisten kwamen er met een tijdelijk rijverbod genadig af. In totaal werden 300 automobi listen od het gebruik van alcohol houdende dranken gecontroleerd. Ook kregen tien mensen een pro ces-verbaal vanwege het rijden op een opgevoerde bromfiets of met een onverzekerde auto, met verlo pen rijbewijs of zonder goede ver lichting of APK-keuring. In Achterveld hield de politie vo rige week woensdag een snel heidscontrole op de Hessenweg, in de bebouwde kom. Tussen 15.30 uur en 17.00 uur werden naar schatting ongeveer 400 voertuigen gecontroleerd. Tegen twaalf bestuurders is we gens overschrijding van de maxi mumsnelheid proces-verbaal op gemaakt. Vier automobilisten, vijf bromfietsers en drie bestuurders van tractoren bleken te hard te hebben gereden. In Leusden viel er de afge lopen dagen veel neerslag. Er kwam meer dan 30 mm in de meter, terwijl mei slechts 5 mm opleverde. Hoe kan er nu zo plotseling moesson-achtige neerslag vallen, terwijl er wekenlang nauwelijks regen in de lucht zat? Ja, die vraag is begrij pelijk. Ik heb immers vaak gezegd dat de deur op slot was voor natte depressies. En in feite is er in die situatie niet veel veranderd. De straalstroom loopt nog altijd met een wijde boog ten zuiden van ons land langs naar het noordoosten. De aanstichter van de re genval is een kleine depres sie op grote hoogte, die begin deze week precies boven onze hoofden lag. Als we nu weten dat in het centrum van een depressie nauwelijks wind is, dan betekent het dat er ook op grote hoogte geen luchtbewegingen plaatsvin den. De depressie is gevuld met erg koude lucht. Daar door ontstaan er buien, die geen gelegenheid krijgen zich snel te verplaatsen. Hierdoor kunnen ze al hun neerslag lozen. De regen is hierdoor van lange duur. Door gebrek aan zonneschijn en de koude bovenlucht geeft ook aan het aardoppervlak erg lage temperaturen. Overigens is een dergelij ke inzinking in juni niet ab normaal, alleen het is nu wat vroeg. Rond half juni heeft de wind de neiging de noord westhoek op te zoeken, als reactie op mooi en warm weer in de eerste helft van deze maand. Deze situatie gaat gepaard met een inval van koel weer met veel buien, ook met onweer. Dit proces wordt de Europese Moesson genoemd, die meestal vrij kort duurt. Maar in de zomers van 1956 en 1962 hield de moesson lang stand. In 1956 werd het in de hele maand juni niet warmer dan 21 graden. We beleven dus een vroe ge moesson, maar waar schijnlijk zal hij niet van al te „Even krachtig blazen, alstublieft": de pohtie controleerde dit weekeinde grootschalig op alcoholvrij rijden. ACHTERVELD - Op 26-27 en 28 mei vond in Boerhaar het jaarlijkse sportweekend voor de KPJ-ers plaats. Aan het sportweekend nam een groot aantal KPJ-afdelingen (27) uit het gehele land deel. De zondag was de grote sport dag. Dit evenement werd officieel geopend door het optreden van een muziekkorps. Hierna begon het sportspektakeL Er kon worden deelgenomen aan voetbal, mini korfbal, volleybal en een zeskamp. De Achterveldse KPJ deed mee aan de zeskamp. Deze bestond uit spectaa,1oire PLASTIC MENSEN Op 20 juiu zal hij zijn eerste strepen op papier zetten voor Walt Disney. Het zullen hoofdzakelijk fijnen zijn die over worden getrokken van hetgeen de character-animator op papier heeft. Hij zal meewerken Goldsmann levert al regelmatig aan Amerikaanse kranten en tijdschriften. Hier een 'cover' van zijn hand voor The Detroit News. ingen van vorig jaar. De tekening op het T-shirt is door Goldsmann

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5