rom is de baas over zijn eigen wereld Sambaballen in De Blijhof Dierenweidedag grootser dan ooit ,Do you want to play hockey?" Tekkel 'Frenske' is gek op veters Leusdenaren bij de Boeran iockeyteam Leusden ging naar Engeland krant; Kindermiddag in De Til WOENSDAG 14 JUNI 1989 leusder knnnE LEUSDEN - Jongerencentrum De Til houdt vrijdag 16 juni een kinder middag. Tussen 13.30 uur en 14.00 uur gaat een speurtocht van start. Er vallen leuke pnjsjes te verdie nen. Daarnaast zullen in De Til kin derfilms worden vertoond. Bij vol doende belangstelling staat er eveneens een kinderbingo op het programma. Bingo en kinderfilms beginnen om 14.00 uur Deelnemers betalen eén gulden in schrijfgeld. duur. Op de school zitten heel veel kinderen van njke ouders. Volgens de jongens was dat wel te zie- n.„Eén van de kinderen z'n vader was een Arabische sheik. Bij de laatste wedstnjd die we speelden kwamen een paar ouders kijken. We hebben toen heel wat Rolls Royces gezien en een Lamborghini en Old Timers." STRENG De regels op zo'n school zijn be hoorlijk streng. De leerlingen moeten iedere dag naar de kerk en naar school in uniform. Ontbijt, lun chen en avondeten gebeurt geza- melijk. In de klassen stonden, hou ten bankjes bij kleptafeltjes. Na schooltijd is er veel aandacht voor sport. Tafeltennis, zwemmen, hoc key en tennis. Daarna is het ver plicht studeren, een uurtje televi siekijken en naar bed. Wanneer om tien uur het licht uitgaat, bete kent dat onmiddellijk slapen. Iets anders dus dan op een schoolkamp gebruikelijk is. De Nederlandse jongens wisten hun chips bijna ge ruisloos naar binnen te werken en zich slapend te houden op het mo ment dat Mister Simmons kwam controleren. Ze sliepen samen met Engelse jongens, waarvan de meeste zo'n buitenkansje en pretje zich niet heten ontgaan Het eten in Engeland is heel an ders dan hier in Nederland. Jons Pette omschreef het als „dne maal warm." Een jongen kon het ontbijt met witte bonen in tomatensaus, echt voor de prestatie terwijl het voor ons gewoon een tounooi was." Bovendien waren de Engelsen ge wend op gras te spelen terwijl m Leusden de jongens op kunstgras spelen. Na afloop van de wedstrij den gaven de Nederlandse jon gens oranje clubhanddoeken aan de Engelse jongens, terwijl zij een vaantje, een shirt en een school- potlood met naam kregen. Ter ere van de tiende uitwisseling kregen ze bovendien een ingebrande pla quette, waarop behalve het Leus- dense symbool, een hockeyspeler, het symbool van de Engelse school, een grote boom, te zien is. Na dne dagen Engeland weet het Leusdense C-1 team meer van hoc key en van Engelse kostscholen. Een 'gave tocht' was het volgens de Leusdenaren. De Engelsen zullen wel 'jolly good" gezegd hebben. EUSDEN- Tom Elffers is vijfjaar en een Playmobil-fanaat. Een maat is iemand die heel vaak en heel goed hetzelfde doet mdat dat het liefste is wat hij doet. Tom speelt het allerliefst et Playmobil. Iedere dag is hij minstens twee uur met de lannetjes, in het fort of bij de boot bezig. Soms staat hij door de eeks om vijf uur 's morgens op, om voor dat hij naar school oet nog even tijd te hebben om te spelen. Wanneer het regent ïrveelt Tom zich niet. Hij speelt met Playmobil. Het begon allemaal met een pop- 'tje toen Tom, denkt hij, twee jaar as. Het was een heel gewoon ippetje, maar Tom kon er geen inoeg van krijgen. Eindelijk een )ppetje waar hij als echte jongen ik lekker mee kon spelen. Einde- It een poppetje dat het ene mo- ent cowboy en even daarna sol- lat kon zijn. Toen Tom dne jaar erd, dat weet hij zeker, wist ïe- »een wat hij voor zijn verjaardag Qde hebben. Hetzelfde als hij »r zijn vierde en vijfde verjaar- tg wilde, en als beloning voor het ihalen van zijn zwemdiploma en er een poosje voor zijn zesde rjaardag. Omdat iedereen weet at Tom graag wil hebben en waar graag mee speelt, kreeg hij heel at. Het fort, het kasteel, de grote »t (met de piratenboot; die staat ivenaan zijn verlanglijstje) en »el veel poppetjes. Zijn laatste inwinst is een indiaan. Bi) zijn Playmobil gebruikt Tom >k blokken en andere spullen om azen, weggetjes en muren te ma in. Tom geeft ieder poppetje een eigen plaats. Wanneer je heel eventjes kijkt naar wat hij gemaakt heeft lijkt het gewoon op een fort met hier een daar een poppetje. Maar zodra Tom begmt te vertel len, en hij kan het met helpen hij begmt dan gelijk te spelen, zie je ineens veel meer. Sommige pop petjes horen bij de goede 'Holland se cowboys', andere horen bij de 'slechterikken'. De 'slechtenkken' zijn te herkennen aan een mond- doek. De 'Hollandse cowboys' heb ben allemaal een blauw pak aan. ZAKENREIS De baas van de Hollandse cow boys was op de dag dat Tom mij alles het zien, op zakenreis. Hij lag m een la want hij hoorde er niet bij. Zijn werk werd gedaan door een andere baas die op het goud moest letten in het goudhuisje. De baas stond volgens Tom, te luisteren naar iemand die kwam vertellen dat er iets ergs gebeurd was. Wat er gebeurd was, wist Tom nog met, want hij kon tijdens het vertellen niet gelijk naar zijn pop petjes luisteren. In de koets lag nog meer goud opgeslagen en m een speciaal kastje het zilver. Overal stonden Hollandse cowboys op wacht, ter wijl een poppetje door de spleten van een schutting stond te kijken en een ander net een kopje thee in schonk. Een groep hollandse cow boys was net op weg gegaan sa men met de boswachter. Over ie der poppetje weet Tom een ver haal te vertellen en iedere dag is dat verhaal weer anders. Zelf zegt hij: „Ik speel vaak dat ze dood gaan en dan weer levend worden. Met slechtenkken en soldaten. Soms, vechten ze, soms staan ze op de uitkijk." Voorlopig heeft Tom nog geen genoeg van zijn speelgoed. „Ik vind het steeds spannender wor den." zegt hij. In Tom zijn kamertje gebeuren spannende dingen. Nie mand mag daaraan en daarbij ko men. Alleen Douwe. Douwe is zijn vriend. De emge vriend die net zo graag met Playmobil speelt als als Tom. Wanneer zij samen op Toim z'n kamer zitten, brengt Tom's moe der de boterhammen maar daar naar toe, want dan hebben ze echt geen tijd om te komen eten. LEUSDEN - Een rammelaar geef je niet aan een kind van tien, tenzij dat kind van tien zich gedraagt als een baby, of de rammelaar eruit ziet als een sambabal. Voor wie de kriebels in zijn of haar knieën krijgt zodra hij of zij Zuid-Amerikaanse muziek hoort, heeft Speel- en Recreatievereniging de Blijhof morgen, donderdag 15 juni, een speciale middag georgani seerd. Morgen kan iedereen, tussen de 4 en 12 jaar, met en zonder een beetje ritme in het lijf, muziek-in- strumenten komen maken in het gebouw van de Speel- en Recrea tievereniging Blijhof aan de Lisidu- nalaan 2 in Leusden. Wie daarheen gaat moet minstens twee lege wc- rollen meenemen. Van deze wc- rollen moet iedereen toeters of sambaballen zien te maken. Aan het einde van die middag moeten genoeg instrumenten klaar zijn, om een orkest te kunnen laten spelen. Dat orkest kan direkt zorgen voor de muziek bij het Limbo dansen. Bij het Limbo-dansen dans je niet met elkaar maar onder een stok door Die stok wordt steeds lager gehouden en je mag er alleen ach teruitlopend, liefst dansend, onder door zonder dat je handen op de grond mogen komen Vooral m Zuid-Amenka vinden ze deze dans erg leuk. Sommige dansers krijgen het gedaan om onder een stok, die op twintig centimeter hoogte wordt gehouden, te dansen. Uiteraard on der aanmoedigingen van wie kijkt en onder het gerammel met samba ballen. Wie dit morgen bij de Blij hof wil proberen moet behalve de wc-rollen f 2,- meenemen als je lid bent en f3,-- als je geen lid bent van de Speel-en Recreatievereniging Je knjgt daarvoor alles wat je nodig hebt om instrumenten te maken, limonade en wat lekkersen mis schien pijn in je rug saucijsjes, spek, gebakken eieren en toast met goed verdragen. En dat iedere dag Overigens waren de Nederlandse jongens heel ver baasd over de voorkomendheid van de Engelse jongens. „Ze deden alles voor je en ze bleven alles be leefd vragen." Daar stonden verba zingwekkende tafelmanieren te genover HOCKEYEN Maar ze kwamen om te hoc keyen. Tijdens de eerste 'oefen wedstrijd werden ze ingemaakt. De eindstand was 2-1. Volgens Jons, Michiel van Breemen en Bart-Jan Sine speelden de Engelse jongens heel anders dan zij in Ne derland gewend zijn. De regels zijn wel hetzelfde maar „zij spelen veel sneller, veel ruiger" en „zonder techniek" want „met de simpelste trucjes speelde je ze voorbij" maar „zij waren zo fanatiek, speelden letLeusdens C-l team, op bezoek in Engeland, bestaande uit, in willekeurige volgorde, Peter van Buuren, Arjen aii de Valk, Jons Pette, Bastiaan van Stapelen, Tim Hogebrug, Tim Boer, Olaf (Ollie) Reimus, Bart-Jan Sirre Sinebeest), Joen Gianotten, Sander van Winterswijk, Michiel van Breemen, Jasper van Zandwijk (Chappi Light :enu), gefotografeerd met het Engelse team van Barrows Hills. PLAYMOBIL-LAND Volgend jaar, of over twee jaar wordt in Nederland Playmobil-land geopend. Zoals in Denemarken Le- goland te vinden is en in Frankrijk over een paar jaar Walt Disneyland geopend zal worden, zo krijgt Ne derland Playmobil-land. De plan nen zijn al klaar. Wanneer het land zo gemaakt wordt als op die plan nen staat, wordt het heel groot en heel mooi. Het wordt een soort pretpark waarin de Playmobil din gen zo groot gemaakt zijn, dat jij net als een poppetje erin kunt. In het piratenschip klimmen tot bovenaan de mast, varen op de plezierjacht, rijden met de trein, op safan nissen de wilde dieren en met een tent en zelfs in een speel-ziekenhuis lig gen. Dat kan daar straks allemaal Tom zou daar best naar toe willen. Hij moet nog even wachten tot dat grote pretpark vol Playmobil klaar is. ,£USDEN - Het C-l team van de Mixed Hockeyclub Leusden -ing dit jaar voor de tiende keer een paar dagen naar een hgelse kostschool om daar een paar partijen hockey te spelen n iets van de Engelse kostschoolsfeer te proeven. Hoewel het de tiende keer was lat het C-1 team naar Barrow Hills Witley. ongeveer 150 kilometer t zuid-westen van Londen gin- ien, was het een meuwe ervanng oor de jongens die dit jaar mee ,ochten. Een heel jaar hadden ze maar uitgekeken. Verkozen wor- en tot het C-l team betekent im- ters automatisch spelen tegen de ngelsen. ong jaar waren leerlingen van Engelse kostschool naar Ne- gekomen, dus dit jaar ging team naar Engeland. De jon- die meemochten hebben zich druk over gemaakt dat zelfs die m een B-team mocht dit weigerde omdat hij dan mee naar Engeland zou kun- Terwijl in het B-team mogen toch een hele eer is. bedoeling van het verblijf in Engeland was niet alleen het hoc keyen tegen het team van de kost school-leerlingen, maar ook om iets mee te maken van hoe het m een ander land en in het bijzonder in Engeland op een kostschool toe gaat. En bijzonder werd de reis! Het be gon met de vliegreis naar Enge land. Zes van de dertien jongens van allemaal ongeveer veertien jaar, hadden nooit gevlogen. Een maal geland op het vliegveld bij Londen dat Gat wiek heet, werden ze opgehaald door een schoolbus. Volgens Joen Gianotten „door een ontzettende oude kar die 40 mijl per uur reed", dat is ongeveer 80 kilometer per uur en behoorlijk hard voor een oude kar in druk verkeer. GROOTGEBOUW Eenmaal aangekomen bij de school, bleek dit een groot oud gebouw te zijn met grote grasvel den, sportvelden en parken erom heen en een eigen zwembad. De meeste leerlingen bleken naar huis, want 28 mei was in Engeland een Nationale Feestdag. Bij het in specteren van de slaapkamers kre gen de Nederlandse jongens al ge lijk een indruk dat het op deze school heel anders toegaat als op een Middelbare school in Neder land. „De slaapzaaltjes waren heel klein. Op sommige stonden vier bedden, op andere drie of twee. Nou bedden waren het eigelijk niet. Eerst dachten we dat het tijde lijke bedden waren, maar ze waren altijd in gebruik. Het waren ge woon houten planken." In Engeland gaan veel kinderen naar een kostschool. Zij komen al leen in de vakanties thuis. Scholen zoals Barrows Hills zijn heel erg a Ten years ago, thanks to the good offices;tenth anniversary fixture. Thirteen boys an of Jin Wilde, an Gld Georgian and then a j iron Leusden will be arriving on Friday ne, current Barrou Hills parent (of Jinny,norning, and there will be several on, Kichaei and Frank), a hockey tean fron natches, an outing to Portsnouth and a >t. lEarrow Hills went over to Leusden, in .reception before they return to Holland he 'Holland, for a short tour. Since that Lne on Sunday afternoon. r.e jit has becone a regular, annual fixture, Please renenber m your prayers lather a one year at Leusden, the next at Barrou David Kean C.J., a iorner nenber oi the I rk JHills. Over half tern ue uill be hosts to Barrou Hills connunity, uho has recently j k ia tean iron Leusden, and this will fce the been operated on in the uaft icr cancer, j plaatselijk nieuws LEUSDEN - Heel veel weten Yvo (4) en Joost (5) nog niet van Frenske te vertellen. Dat kan ook met want Frenske is pas een paar weken bij hen. Frenske is een ruwharige tek kel van ongeveer twaalf weken oud Hij lijkt het best naar zijn zm te hebben bij Yvo en Joost. Frenske is een echte babietjeeen pup. Hij weet nog niet alles, maar Yvo en Joost hebben nu al gemerkt dat hij ontzettend shm is. Na een paar da gen wist hij al dat hij buiten moest plassen! Maar soms haalt hij de buitendeur nog met helemaal en plast hij m de gang. of erger Maar hij weet al dat dat de bedoeling niet is. Frenske is, zoals veel kleme hondjes, dol op schoenen. Vooral wanneer daar veters (en voetenin zitten. Hij heeft een eigen houten bot gehad, dat veel te groot voor hem lijkt, maar hij zoekt het steeds weer op en loopt er zelfs mee rond. Net alsof hij wil laten zien dat kleine hondjes ook heel sterk kunnen zijn. Zoals alle babietjes slaapt Frens ke nog veel. Maar zodra Joost of Yvo binnen-komen huppelt hij op een manier waaruit Joost en Yvo begrijpen dat Frenske spelen wil. Dat doen ze dan, want zo'n klein hondje is natuurlijk ontzettend leuk om mee te spelen. Al heeft hij wel scherpe tanden, dat hebben ze ook al ontdekt Op de toto is te zien dat niet alleen Frenske nog veel moet le ren. Joost moet nog leren Frenske goed te dragen. Op deze manier hangt het arme dier onderste-bo- ven en achterste-voren. Niet dat Frenske dat erg vond, overigens. LEUSDEN - Even leek de vijftiende dierenweidedag bij de Protestants Christelijke basisschool de Vallei in het water te vallen. Om drie uur zouden de feestelijkheden, vorige week vrijdag, beginnen. Alle kraampjes stonden buiten klaar. Toen kwam er een bui. De ene helft van iedereen rende naar binnen, de andere helft rende naar buiten. De ene helft wilde niet nat worden, de andere helft wilde niet dat de spullen in de kraampjes nat werden. De tweede helft won. Zodra de bui voorbij was kon het feest beginnen. En een feest werd het. Na die harde regenbui om drie uur. bleef het de rest van de mid dag bijna helemaal droog. Zelfs het zonnetje verscheen. Het was druk op het schoolplein. Veel meer mensen en veel meer kinderen dan alleen de ouders en leerlingen van de Valleischool waren gekomen. De Dierenweidedag wordt steeds meer een buurtfeest. Misschien komt dat doordat je in de kraampjes echte leuke en lekkere duigen kon kopen. Van een winke lier die zijn winkel voor altijd ge sloten had, had de school heel veel oorbellen, armbanden en kettin gen gekregen Heel veel moeders hadden bij elkaar zestig taarten ge bakken. Deze taarten werden ver kocht, in stukken of heel, en waren te winnen bij het Rad van Avontuur dat aan één stuk draaide. Bij het Rad waren bijvoorbeeld ook zes pick-nic manden te winnen Ou ders hadden daarvoor de zegeltjes die ze kregen bij de Spar gespaard. Behalve heel veel lekker eten, zoals brooddeeg aan een stok dat je kon roosteren boven een barbe- que, kon je veel spelletjes doen. Op het schoolplein liepen ook ouders rond van andere scholen. Niet al leen om mee te doen, vast ook uit belangstelling Op heel veel basis scholen in Leusden worden bin nenkort fancy-fairs, doe-markten of spelletjesmarkten georgani seerd en nieuwe ideeén zijn altijd handig om te hebben. Nieuwe ideeén waren er genoeg. Bijvoor beeld het kwartjes gooien in een aquarium waarin twee kleine glaasjes stonden. De kwartjes moesten in die glaasjes komen. De meneer die erbij stond moest ie dere keer grabbelen om guldens te wisselen m opgeviste kwartjes. Een ander prachtig idee was het 'eitje-tikken'. In leeggeblazen eie ren zaten bnefjes gestopt. Voor een kwartje mocht je een ei ka- potknijpen. Wie geluk had vond een briefje met een pnjs erop. Vooral brugklassers leken hier geen genoeg van te krijgen. Edwm gaf er een gulden aan uit en hield er een broodhaas aan over. BROODJE MET WORST Heel wat mensen hebben vorige week vnjds.^ lekker maar een beetje raar gegeten. Ze haalden bijvoorbeeld bij de ene kraam een broodje met worst, daarna bij de volgende een patatje, bij de derde een portie saté en bij de vierde een geroosterd broodje of een stuk koek. Geen wonder dat Remco aan het einde van de middag de laatste twee zakjes popcorn bijna niet slij ten kon. Het lukte hem, na een extra rondje, toch. Tegen zeven uur was het afgelopen. Het feest had een uur langer geduurd dan andere ja ren om te vieren dat de Vallei- school vijftien jaar bestaat dit jaar. Nina was drie paar oorbellen nj- ker, Andrea had twee flessen wijn gewonnen en zei ze helemaal al leen op te dnnken, Susan had twee maal op het luchtkussen gespron gen en twee maal paard gerede- n,en Jeroen had twee gave posters voor zichzelf en een boterkoek voor zijn moeder gekocht. Ruim 800 worsten, 30 kilo varkensvlees voor de saté, alle taarten (ook de courgette en de groentecake) en tientalle kilo's patat mét, waren op Plantenstekken waren er nog ge noeg om een schooltuin mee vol te planten en met de boeken die over waren was een kleine bibliotheek te vullen. Toch was ook hiervan veel verkocht. Tegen het einde van het feest trad het team van de Vallei op in een eigen play-back show waarin, ze 'Livin'doll' van Cliff Richard lie ten zien. Ouders die stonden te kij ken naar de onderwijzers die er allemaal nogal raar uitzagen om het maar niet te hebben over hoe raar ze deden, zeiden „Wat een zooitje" Het Pandapak van de school werd zeer natuur onvriendelijk gebruikt, want de Panda was onthoofd. Hij scheen daar geen last van te heb ben. LEUSDEN - Oh, ja. Nog even dit Een paar weken geleden stond in deze rubriek een verhaal over de Leusdense ruimtevaartclub (officieel De Leusdense afdelmg van de Vereniging voor Ruimtevaart en Sterrenkunde), die een bezoek bracht aan een tentoonstelling in Delft over ruimtevaart. De Leusdense jongeren kregen speciaal toestemmmg om een model van de Russiche space-shuttle 'Boeran'van heel dichtbij te mogen bekijken. Niemand anders mocht zo dichtbij komen. De Russen vonden het namelijk leuk dat de Leusdenaren zoveel belangstelling voor de ruimtevaart hadden, dat ze hen speciaal toestemming gaven. Zo te zien zijn de Leusdenaren zich goed bewust hoe speciaal die toestemming wel was.'

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11