Van Ying en Yang en 'naalden-prik' Ontbijtservice in Leusden leusder krant susdense arts opent acupunctuurpraktijk in verbouwde Kruisgebouw ..,,De acceptatie van acupunctuur in den lande is nog heel verschillend"... Voor veel kinderen is het 'Tai Chi'- evoel niet echt prettig"... ...,,Na een eerste bezoek is die spanning in de regel wel over"... Ontbijt op bed Bestel nu (voor moederdag) een exclusief tel. 033- 13-950910/945511 T V't,HFR^^nANE dubbev WOENSDAG 14 JUNI 1989 plaatselijk nieuws 13 (door Marianne de Valck) JSDEN - Acupunctuur behoort tot de alternatieve genees- ide. De oorspronkelijk uit China afkomstige behandelme- de, waarbij door middel van op omschreven punten in de d gestoken en bewogen naalden, lichamelijke evenwichten steld worden, wordt echter in toenmenende mate erkend, ir de Chinese achtergrond, waaruit een totaal andere visie iet menselijk functioneren blijkt, lijkt de acupunctuur voor l westerlingen thuis te horen in het rijtje paranormale eeswijzen. Steeds meer artsen en specialisten raakten de ste tien jaren ervan overtuigd dat acupunctuur een goede ^trouwbare methode is bij het bestrijden van pijnen, on- [gevoelens, allergieën, spijsvertegeringsmoeilijkheden en plassen, om maar enkele van de vele mogelijkheden te men. Eén van deze artsen, die acupunctuur accepteert en Jctiseert, is mevrouw E.H. Bannaart-Helle (36), die met in- ig van 16 juni haar praktijk opent in het verbouwde Kruisge- w aan de Rozengaarde. door Marianne de Valck en acupunctuurpraktijk in een sgebouw, waar men zich be- ioudt met eerste-hjns hulp m de iliere geneeskunde, is niet ral gebruikelijk. Het tekent de atting binnen de gezondheids- betreffende acupunctuur. Vol- 3 mevrouw Bannaart was het ter niet nodig barricades te [Winnen om een praktijk in het sgebouw te openen. „Het is overal gebruikelijk, maar ook echt ongebruikelijk. In Leus gaan huisartsen eveneens ctijk houden in het Kruisge- w. Dat is ook niet altijd en over- et geval. Nadat ik had laten en graag ruimte m het Kruisge- w te willen huren, heb ik alle dewerking gekregen en waar- ook niet?" De acceptatie van acupunctuur den lande nog heel verschi- 1. De meeste particuliere verze- aars vergoeden voorgeschre- behandelingen door accu- ictuur. Maar de Amersfoortse kenfondsen doen dit bijvoor- >ld nog niet, in tegenstelling tot meeste landelijke en regionale kenfondsen zoals in Nijkerk en Iden-Nederland. /olgens mevrouw Bannaart :ht 'Amersfoort' de definitieve iluitvorming rond het plan Dek- waarin de toekomstige ver- idingen in de gezondheidszorg egeld moeten worden en de op tden zijnde fusie af. vind dit bijzonder jammer en >p dat zodra de fusieplannen id de Ziekenfondsen zijn uitge- id en duidelijkheid bestaat Br plan Dekker, de Amersfoort- Ziekenfondsen ten aanzien van lipunctuur overstag zullen gaan." MMEZWAAI Acupunctuur wordt in toene- inde mate mgepast m de m Ne- rland al gebruikelijke behande lingsmethoden. Dat neemt echter niet weg dat in het denken van een 'tradioneel' opgeleidt regulier arts, een verandering van denken moet hebben plaatsgevonden, waardoor voor een totaal andere toepassing van behandeling is gekozen dan waar jaren voor gestudeerd is. Mevrouw Bannaart: „Na mijn oplei ding tot basis-arts heb ik ruim een half jaar gewerkt als assistent bij een anaesthesist in het Acade misch Ziekenhuis in Amsterdam. Deze anaesthesist was gespeciali seerd in analgesie: het ondervan gen van pijnpnkkels. Dit deed hij door middel van acupunctuur, tij dens gestandaardiseerde opera ties. Of iemand pijn heeft is onder andere af te lezen aan de bloed druk. Zodra iemand pijn heeft, gaat de bloeddruk omhoog. Tot mijn verbazing gebeurde dit met pa- tienten die geopereerd werden, terwijl ze met acupunctuur werden behandeld, ruet. Die verbazing heeft mij er toe doen besluiten, mij hiermee serieus bezig te houden. Wanneer ik dit niet had gekozen, was ik ongetwijfeld verder gegaan in anaesthesie en was ik gaan werken in een pijnbestnjdings- team." Een studie van dne jaar bij de Nederlandse Artsen Acupunctuur Vereniging, volgde met de daarbij behorende verplichting van ver volgcursussen. In deze vereniging is zij sindsdien aktief gebleven, zo wel in de regio Midden-Nederland, als m Leiden waar zij regelmatig bijeenkomsten bijwoont waarop behandeling, 'cases' (patiënten) en nieuwe ontwikkelingen besproken worcjen. Na haar verhuizing naar Leusden begon ze, tijdelijk, een praktijk aan huis. Twee jaar later staat de ope ning van de praktijk in het Kruisge bouw voor de deur. In de regio Midden-Nederland is zij, zover zij weet, de emge arts-acupuncturiste. ACUPUNCTUUR „Acu betekent letterlijk 'naal- Mevrouw Bannaart-Helle: „Dat gedoe met die naaiden is voor veel kmderen gewoon te eng"... den-prik'. De basis voor de acu punctuur werd 2000 jaar voor Christus m China ontdekt. Daarbij is het van belang om te weten dat men in China geen traditie heeft zoals wij die opgebouwd hebben met pathologie: De kennis van het menselijk lichaam en de werking van de organen. In Chma verklaart men klachten niet onmiddellijk door de te wijzen op een stoornis in de lever, om maar een voorbeeld te noemen, maar als een functiestoor nis in het lichaam. Men ziet de mens als geheel m het universum. Men denkt in termen van regelkringen, energiebanen en evenwicht tussen tegengestelde elementen (Ymg en Yang)." „Van anatomie wist men niks. Maar men ontdekte dat bij pijn, druk op de huid gevoeld kon wor den en dat deze druk door het ïn- pnkken van een naald minder werd en daarmee de pijn. De basis van deze toegepaste kennis, opge bouwd door overlevering, werd vastgelegd m de eerste eeuw voor Christus in de Nei-Jing, het stan daard-werk sindsdien Daarin staan de meridianen aangegeven, waardoor de levensernergie door het lichaam zou lopen en waarop de punten liggen die aangeprikt kunnen worden ter bestrijding van diverse klachten." „Het uitgangspunt van het Chine se denken is dat pijn een blokkade is van energie op een bepaalde plek op een merdiaan. De westerse geneeskunde probeert de werking van acupunctuur te verklaren uit de werkmg van het antonome zenuw stelsel, maar helemaal duidelijk is het nog met voor onze westerse denkwijze." DIAGNOSE Een reguliere arts die een acu- puntuur-praktijk voert, gooit daar mee zijn, of m dit geval haar, medi cijnenstudie niet weg, vindt me vrouw Bannaart. „Tijdens de oplei ding leer je goed naar mensen kij ken en luisteren. Door het stellen van een waslijst van vragen knjg je een diagnose. Daardoor kun je in schatten of de genoemde klachten met acupuntuur zijn te bestrijden of dat je terug verwijzen moet naar een huisarts. Als arts heb je met andere behandelende geneeshe ren een betere overlegsituatie. Ac cupunctuur naast andere behan delingen is heel goed mogelijk. Ac cupunctuur werkt anders dan een behandeling met bijvoorbeeld me dicijnen, volgens een totaal ander uitgangspunt. Acupunctuur is ge- basserd op basis van gegevens die het evenwicht kunnen herstellen." „Acupunctuur wordt toegepast bij pijnbestrijding in de breedste zin van het woord: hoofdpijnen, ge wrichtspijnen, tennisellebogen, ze nuwpijnen, aangezichtspijnen, (pre)menstruele klachten. Daar naast kan acupunctuur helpen bij hooikoorts of stofallergieen, slape loosheid, gejaagdheid of nervosi teit en bedplassen." „Bij kinderen pas ik geen acu puntuur toe. Kinderen moeten min stens twaalf jaar zijn. Dat gedoe met die naalden is voor veel kmderen gewoon te eng en het Tai-Chi ge voel is met echt prettig" Het Tai-Chi gevoel is het gevoel opgeroepen door insteken van de naalden, waardoor soms een tinteling in het lichaam ontstaat, soms een onple zierig gevoel. „Niet alle mensen zijn even gevoelig. Sommige men sen voelen zich na acupunctuur zwaar en duizelig Bij andere men sen heeft acupunctuur geen enkel effect. Dit heeft mets met geloof in de behandeling te maken. In China worden operaties onder verdoving van acupunctuur uitgevoerd. Daar kan geen suggestie aan te pas ko men. Overigens werkt acupunctuur ook bij dieren Of dit in Nederland bij dieren wordt toegepast weet ik met. Acupuntuur kan op drie manie ren worden toegepast. Via oorac- cupunctuur waarbij via punten in het oor, blokkades in het hele li chaam bereikt kunnen worden Deze methode is door een Franse arts op basis van Chineese kennis uitge werkt. Bij electro-acupunctuur hoon ho meopathie, waarbij het lichaam wordt uitgemeten. Mevrouw Ban naart beoefent de tradionele Chi nese acupunctuur. Hierbij hoon kruidenleer. De Chineese kruiden die zij daarbij kan voorschrijven zijn te bestellen bij de apotheek. In de praktijk komt een patient na telefonisch overleg. „Heel veel van de mensen die bij mij komen hebben al vele specialisten afgelo pen." Het eerste bezoek duurt min stens een uur. Na een uitgebreidt gesprek en vooronderzoek wordt afgesloten met een twintig minuten durende behandeling. „Een acu- puntuurbehandeling duurt altijd maximaal 20 minuten", legt me vrouw Bannaart uit. „Ik gebruik daarbij uitsluitend wegwepnaald- jes. Om de angst voor naalden zo veel mogelijk te beperken, gebruik ik ze in het algemeen slechts één keer." Volgens mevrouw Bannaart zijn veel mensen bij zo'n eerste bezoek vaak gespannen. De angst voor het onbekende en de angst voor naal den zit er vaak diep in. „Maar na een eerste bezoek, wanneer men weet wat men kan verwachten, is die spanning wel over." Tijdens het tweede bezoek wor den de gevolgen van het eerste bezoek besproken waarbij de be handeling dikwijls wordt aange past. Meestal vindt een behande ling eens per week plaats, in 'nood gevallen' met veel pijn of last soms twee maal ui de week. Het aantal behandelingen ligt tussen de vijf en vijftien keer. „Aan het einde van de behandeling zit altijd een afbouw periode...eens in de twee weke- n....eens in de maand. Bij wie het niet helpt breek je uiteraard eerder af We moeten de mogelijkheden blijven bekijken." Pijn is een blokkade van energie op een bepaalde plek op de meri diaan"... (door Marianne de Valck) CUSDEN - Sinds begin dit jaar kan aan iedere huisdeur in eusden en omgeving worden aangebeld. Onverwachts. In alle ïoegte. Op de ochtend na een trouwdag of pensionering, op de fcrste ochtend als zelfstandig kamerbewoner, bij eenjarige, bij een vroege visser, bij iemand die verwend moet worden, ge- Wonnen heeft, verdrietig, gelukkig of ongelukkig is. Wie van tich zelf vermoedt op die dag in één van genoemde categorien te vallen, of zich dit in alle vroegte niet direkt realiseert, doet er joed aan de deur te openen. Grote kans dat mevrouw J. van de Pol (51) of haar dochter Carolien (25) voor de deur staat met minstens een 'standaardontbijt' en hoogstens een 'Champag- Oe-ontbijt'. Voor U bestelt door iemand waarvan de brenger rileen met uitdrukkelijke toestemming de naam mag prijsge ven. yDe 'ontbijt-service' ontstond be- 9in dit jaar uit een grapje. Eén van de vnendinnen van Carolien van de Pol vertelde haar, zich haast beklagend, eindelijk eens een ont bijt van haar vnend gekregen te tbben, maar dat dit ontbijt had 'Staan uit twee oude bolletjes en we thee. Wat zou het niet heer- k zijn om 's morgens een ontbijt te ijgen waar je mets voor hoefde te •on, volkomen onverwachts. Een ttbijt met verse bolletjes, koffie of Üiee of vruchtensap naar keuze en *en gekookt eitje naar wens. Mis- jchien uit gefrusteerde zekerheid dat de naaste omgeving deze wens Jiet onverwachts zou honoreren, •sloot Carolien werk te maken van dit idee. Zelf zegt ze dat ze nu eenmaal altijd bezig is denken te organiseren en te doen. Besloten werd een advertentie te zetten en bij vnenden en vriendinnen uit te proberen hoe zoiets zou moeten en wat gewenst werd. Carolien's moe der beloofde te helpen. Carolien is voor twintig uur in de week tand- artsassistente. Na de eerste erva ringen werd een standaard ontbijt vastgesteld, bestaande uit twee verse bruine of witte bolletjes met beleg naar keuze, thee of koffie, vers gepers smasappelsap en een eitje voor 12,50 aan huis bezorgd. Inschrijving van 'Ontbijtservice Ontbijtje' werd geregeld bij de Ka mer van Koophandel en verpak- r kingsmateriaal werd op vrolijkheid en isolatiemogelijkheden uitge zocht. Daarna kon de eerste be scheiden advertentie gezet wor den. ENTHOUSIAST De reakties waren enthousiast. De dames ontdekten al snel veel persoonlijke wensen. De 'menu kaart' op het samengestelde fol dertje groeide. Naast bolletjes kan men in het 'standaard-plus ontbijt' croissantjes en beschuit bestellen, of dit nog uitbreiden met koek Ge zond ontbijten werd mogelijk met extra fruit en sla en het 'Champag ne-ontbijt' met bloemen, bonbons en champagne, compleet met gla zen. Bestellingen kwamen uit de wijde omgeving. Vooral uit Amersfoort, Soest en Hoevelaken. Hoewel het 'hoofdkwartier' aan de Arnhemseweg in Leusden-Zuid ge vestigd is. zijn nog weinig ontbijten besteld en afgeleverd in Leusden. „Wat mij opviel bij de bestellingen die we in Leusden hadden is dat Leusden zolang uitslaapt. Wanneer je op zondagmorgen een uur of negen of half tien in Leusden rond rijdt, zie je nog niemand bezig, ter wijl m Amersfoort dan al allerlei dingen aan de gang zijn", zegt me vrouw Van de Pol. Ontbijten kunnen overigens be zorgd worden tot een uur of elf. „De vroegste die we gehad hebben was om zes uur 's morgens. Dat was een ontbijt voor een jarige meneer die die dag moest werken. De me vrouw die het ontbijt bestelde zei er nadrukkelijk bij dat het ook wel eerder bezorgd mocht worden, want meneer moest om half zeven de deur uit zijn." Het laatste ontbijt werd bezorgd op een zondagmor gen om kwart over elf. „Dat was een uitzondering. Volgens mij wist degene die het kreeg wat er te wachten stond, want ze zat aange kleed en klaar aan de gedekte ta fel. Dat is niet echt de bedoeling, maar het kan wel natuurlijk." De meeste ontvangers echter weten van niets en staan in een haastig aangeschoten ochtendjas, slapeng of met scheerschuim op aan de deur. MISVERSTANDEN „We geven het ontbijt aan de deur af. We komen niet binnen." verzekeren moeder en dochter. Eerdere publiciteit over de 'Ont bijtservice' waarbij een geënsce neerde foto stond waarop de da mes het ontbijt aan iemand die ui bed lag kwamen afleveren, heeft tot misverstanden geleid „Onze service gaat met verder dan tot de voordeur." Wie een ontbijt voor iemand wil bestellen kan kontakt opnemen met 'Ontbijtservice Ontbijtje'. Eventuele persoonlijke wensen kunnen worden doorgegeven, waarna een prijsopgave volgt. De besteller kan door middel van een kaartje of een brief, meegegeven in het ontbijtpakket, naam en bedoe lingen bekend maken De besteller kan ook geheim blijven. Mevrouw Van de Pol maakt de ontbijten meestal klaar. Op Moe derdag moest zij daarvoor om vier uur 's morgens opstaan. Voor haar was er die dag dus geen ontbijt op bed. (De kmderen hebben het ove rigens goed gemaakt met een etentje.) De bolletjes komen gesmeerd en voorzien van hartig of zoet beleg in doosjes zoals een Amerikaanse fir ma zijn hamburgers levert, de kof fie wordt geserveerd in warmte- isolerende bekertjes. Het geheel wordt aangeleverd in een gebaks doos. De eventuele extra's, zoals bonbons (voor één persoon), bloe men, champagne of glazen komen in een mooi mandje. Een Champag ne-ontbijt kost f58,-, maar is vol gens de leveranciers dan ook heel bijzonder. Vervolgens gaat me vrouw Van de Pol, al dan met sa men met Carolien, de ontbijten wegbrengen op de aangegeven tijd. „We zorgen er daarbij voor geen overlast te veroorzaken. Dat is soms wel eens moeilijk, want niet iedereen reageert onmiddellijk op het onverwacht bellen in de vroe ge, vroege morgen. Eén keer had iemand geen bel en moest ik klop pen en bonken. Dat moest hard zijn voor degene die een ontbijt kreeg, maar ook weer niet zo hard, dat de buren wakker zouden worden." ZACHTJES Hoe serieus de dames zachtjes aan proberen te doen, blijkt wel uit de blauwe nagel van mevrouw van de Pol, opgelopen toen ze probeer de zo zacht mogeüjk de klep van haar autootje te sluiten. De reaktie van de ontvangers is tot nu toe zon der uitzondering positief. „Meestal zijn de mensen heel verbaast, maar zodra ze begrijpen dat het ze niets kost wordt het in dankbaarheid aanvaard. Het is wel gebeurd dat iemand die een ontbijt kreeg, de zelfde dag voor iemand anders be stelde." Voorlopig is de Ontbijtservice een kleine onderneming. „Het aantal ontbijten dat we verzorgen wisselt. In het weekeinde hebben we er altijd wel een paar, doorde weeks de ene week wei, de andere niet. „De dames hebben voorlopig nog een monopolypositie in Leus den en omgeving. „In Amsterdam, Utrecht en andere grote steden blijken dergelijke Ontbijtservices ook te bestaan. Echte plannen heb ben we met. We vinden het leuk om dit te doen en pakken het aan zoals we wel meer invallen hebben op gepakt." Wie een ontbijt wil bestellen of informatie wil, kan bellen naar Ontbijtservice Ontbijtje, telefoon 950910 of 945511. Mevrouw Van de Pol en Carolien: Onze service gaat niet verder dan tot de voordeur.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13