Leusdense buurtschappen krijgen identiteit terug Snorrenhoef Asschat Musschendorp leusilen k flusschendorp^v;;v OV bank. Als u uitkijkt naar de hoogste Asschat, Snorrenhoef en Musschendorp krijgen eigen borden OV bank Een schat in Musschendorp plaatselijk nieuws WOENSDAG 14 JUNI 1989 door Daan Bleuel Welke spaarvorm u ook kiest, bij OV bank krijgt u altijd de hoogste rente. Wat denkt u bijvoorbeeld van het Saldo Spaarplan (een doorlopende maanddeposito-rekening) met een stijgende rente tot 6,25%? KIVII I 'IN'VMv RhKEMIMt De bank mee de vriendelijke rente OV BANK N V ZONNEHOF 1. (HOEK UTRECHTSÉWEG) 'SM NC AMERSFOORT TEL 0J1M4 MC De oorsprong van de naam Snorrenhoef kan worden ontleend aan het woorden boek, waar bij het woord 'snorren' te lezen valt: 'Al rij dende trachten medereizi gers te krijgen. Een eigen tijds synoniem zou 'liften' kunnen zijn, alleen in omge keerde zin. Het volksgezeg de: 'Dat hettie handig bie el kaar gesjord' zegt ook iets over de betekenis van het woord. De buurtschap Snor renhoef was een geliefd oord voor zwervers en woonwa genbewoners, die rondom de hoeven en uit de bermen nog weieens een kippetje of hooi 'bij elkaar snorden'. En dat in de buurt van de Koninklijke Weg, zoals de Postweg be kend stond. Begin 1500 zijn er 46 inwoners, acht gezinnen en een kleine zeven huizen. Op boerderij De Droffelaar is het kindertal groot. Jan Jansen had er acht, evenals Jan Helmsen, terwijl een an dere Jan Jansen goed was voor tien nakomelingen. Ver driet is er als in korte tijd een aantal kinderen overlijdt. Drie zuigelingen, de achtjari ge Jacobus Henrixen en zes dagen eerder diens broertje Joannes vielen in na elkaar te betreuren. Maar ook de elfja rige Gerrit stierf, evenals zijn broertje, die nog geen half jaar oud werd. Wilmintje bereikte de gezegende leef tijd van 77 jaar, maar zij kon niet van het Laatste Sacra ment worden voorzien, om dat zij 's morgens door op bed werd gevonden. In Snorrenhoef is er 'ta- baksland' en op de heide graast een kudde schapen. Op een koopakte uit die da gen staat: Tegen goed groft gangbaar Silvergeld, gouden rijders en gouden Nederland- sche dukaten. De huurder mag er niet stropen en de verhuurder brengen 500 tak- kebossen, 500 talhout, 500 bosjes without, 12 Neder landse ponden boter, met Pa sen 50 eieren en de helft van de boomvruchten en drui- venwijngaard." De boerderijen Hardeveld en De Riet worden voor het huisgeld gewaardeerd op 15.000,- en 13.500,-. Snor renhoef ligt: 'één driekwart uur gaande ten oosten van Amersfoort'. We schrijven 1700, als Snorrenhoef veertig inwoners telt, verdeeld over acht huizen. Midden 1800 is Aalt Bak ker molenaar op de Zand- brinkermolen. Hij belijdt de Nederlands Hervomde gods dienst. Zijn vrouw is Christe lijk Gereformeerd, de knecht Oud-Rooms en de meid 'Roomsch-Catholijck'. En dat samen onder één dak Alleen de naamsvermel ding van de huizen Zand- brink, Grote- en Kleine Riet, Penhut en Hardeveld zijn voldoende om de post ter be stemder plekke bezorgd te krijgen. Dat schrijft M. Pott in 1913. 1927: Dwars door de bos sen van het uitgestrekte landgoed 'De Boom' kronkelt zich de eeuwenoude 'Go- weg', de huidige Postweg. Mooi zijn de boerderijen en voor de kleine bedoeningen staan de geraniums volop in bloei tussen de lage palm- heggetjes. Bij 't Hoendernest staat buiten een zwengel- pomp en menig voorbijgan ger laat zich het frisse nat daar goed smaken. Er zijn drie vrijgezelle zusters; Dirkje, Keetje en Niesje van Voorthuizen, goed protestant en trouwe kerkgangers. Ze kopen echter brood van de roomse bakker Hein Schou ten uit Achterveld. Daarover komt de dominee eens met de vrouwen praten. Ze zouden hun brood toch van een ge loofsgenoot moeten betrek ken. Maar de gezusters wij ken niet; ze blijven Schouten trouw. Ze wijken evenmin voor de Duitsers, die jacht maken op de joden. Velen van hen vonden onderdak in huize Eben Haëzer ('Tot zover heeft de Heere ons ge bracht'). Bijna alle huizen kennen, naast de reeds genoemde na men, waarbij Schouwburg, een eigen naam: Korvet of Klaveet, Hoendernest, Fik- kerie, De Doofpot en Rotten- daal. In de Tweede Wereldoor log werd er turf aangemaakt op het heideveld. Tientallen geallieerde piloten, die in handen dreigen te vallen van de Duitsers, vonden onder dak in een bosschuur bij Har- reveld. Zij gaan van hieruit hun vrijheid tegemoet. De onderduiker Bertus Midden werd in de Hoendersteeg door Duitse soldaten doodge slagen, terwijl de Duitsers en de Canadezen in gevechten elkaar dicht zijn genaderd. 1989: Snorrenhoef is nog altijd een prachtig natuurrijk gebied, waar de toeristische Valleitocht doorheen kron kelt. Er zijn een geschenken- bedrijf, een mengvoederbe- drijf en een pandenbewaker gevestigd. Snorrenhoef telt 31 huizen en 109 inwoners. Er wordt geschreven over de Heerlijkheid A-schat, la ter Asschat of Asgat. Het ont staan van de naam is voor alsnog onbekend. Vermoe delijk heeft het wel iets te maken met het 'stelselmatig afgraven van woeste grond'. Asschat was goed bekend bij mensen met blauw bloed. Karei de Vijfde bijvoorbeeld, verordonneerde dat vier schopgravers uit Asschat mee moesten helpen met het uitdiepen van de rivier De Eem. Voor die tijd telde de 'Ge- regte Asschat' ruim zeven tien huizen, dertien gezins hoofden en vijf-en-zeventig inwoners. Heren van As schat waren onder meer de Duitse baron Jacob Petersen, Joan Agges Scholten, oud schepen van Amsterdam en bewindvoerder der Oost-In dische Maatschappij. Er was een groot schip dat de naam A'schat voerde en waarvan de kapitein begraven ligt in Batavia, het huidige Djakar ta in Indonesië. De laatste heer van Asschat was Carel Alexander van Berck, die zich Jonkheer liet noemen. Naast het huis Asschat, dat vlakbij Wijnbergen moet hebben gestaan, was er de versterkte boerderij 'Steen beek', compleet met bmen- krans en diepe grachten. Jong trouwen of trouwen met een familielid was in As schat vaak het gevolg van een 'moetje'. De kinderen werden voor het leven gete kend als 'Veurkiend'. Zo was er Cornelius, zoon van Jantje Arissen, gehecht door een huwelijk met Tönis. Willem van Agteveld huwde met de minderjarige Maria Hendrik - sen, wonend op Steenbeek. Cornelius trouwde met zijn nicht Barbara Hannesen van Steenbeek. In 1840 wordt de 'Voorpost' genoemd, een verdeidgingsl- kinie, die al meer dan een eeuw oud is. In 1940 wordt de stelling bezet gehouden door Nederlandse soldaten van het Zestiende Regiment In fanterie, die het moeten zien te verdedigen in de strijd met de Duitsers. Rondom As schat brandden in 1940 en 1945 tientallen boerderijen en andere behuizingen af door het oorlogsgeweld. In 1901 is er in Asschat een Zondagsschool, waaraan ene juffrouw De Beaufort jaren achtereen les geeft. De jong ste scholieren zijn de vijfjari ge Dina van Duinsbergen en Gerrit Bloemendaal. Afge schreven werden de zusjes Dijkhuizen, want die gingen naar de 'grote' kerk. De acht en negenjarige broers Van Doornik werden thuis ge wenst. Zij moesten melkrij- den, werden om die reden van de zondagsschool ge haald. Barend van de Brug, wonend op Krakhorst, liet het ook afweten. Hij was te bang om alleen te komen. Lina Geerestein, die in een kippenhok woont, is met elf jaar inmiddels te oud voor de school, terwijl Lena van Dijk niet meer komt omdat zij het vanaf de Voskuilerbuurt 'te ver lopen' vindt. Een brief met de ver melding 'Groot of Klein Brin- kenstein' is duidelijk genoeg voor de post. Althans, vol- Asschat: de voormalige boomzagenj is nog vrijwel ongewijzigd terug te vwden. gens M. Pott, die dat in 1913 constateert. Volgens Pott is voornoemd adres 'een huis in Leusden, op anderhalf uur te voet gaande van Utrecht'. In 1937 wordt een begin gemaakt met het schopgraaf- v/erk voor het Valleikanaal, dat het gebied moet ontwate ren. Boven de heren van As schat mag Aart Tolboom ze ker genoemd worden. Tol boom heeft 33 jaar een smar telijk ziekbed gehad. Hij her kende iedere bezoeker aan de voetstappen, evenals de boeren, die met hun paarden aan het huis van de zieke voorbij trokken. Later werd hij blind en doof en zijn li chaam vergroeide door de bedlegerigheid dusdanig, dat hij bij zijn begrafenis door een breed raam zijn huis uit moest worden getild. In de herinnering leefde hij voort als een blijmoedig man. Tot in de verre omtrek ge noot de boomzagerij van de familie Schreuder bekend heid. Een prachtig schilderij, waarop een voerman, zijn paard en mallejan (een rij tuig) staan afgebeeld, herin nert daaraan. Enige tijd gele den wilde Leusden op deze plaats huizen bouwen, waar tegen de boeren met succes in actie kwamen. Asschat is mede daarom tot op de dag van vandaag ongerept geble ven. Asschat ligt tussen Snor renhoef en het Valleikanaal en binnen de grenzen van Laappeers en Hagenouw. Erin ligt het beschermde na tuurgebied De Schans, een uitstekende biotoop voor padden. Er is een landboaw- mechanisatiebedrijf en er wonen een boswachter, een man met 'gouden handen'. Die repareert klokken, pom- pleertjes, ijzerkunstwerk en nog veel meer. Asschat telt twee-en-twin tig woningen en 72 inwoners. (door Daan Bleuel) LEUSDEN/ACHTERVELD - De gemeente Leusden krijgt er zaterdag drie kernen bij. Naast Achterveld, Stoutenburg en Leusden zullen vanaf die dag ook de voormalige buurtschap pen Snorrenhoef, Asschat en Musschendorp als zodanig met borden worden aangegeven. Wethouder Vroon, voorzitter van de Werkgroep Naamgeving Wegen (en bij wie, als geschiede nisleraar, enig historisch besef verondersteld mag worden) zal, aamen met de oudste bewoners van de genoemde buurtschap pen, de officiële handeling verrichten. De actie is het resultaat van Achtervelder Jan Schouten (die zichzelf als 'Dorpsschrijver' omschrijft). Schouten wendde zich oktober vorig jaar tot het college, met het verzoek de buurt schappen, die onderdeel van de gemeente uitmaken, ook als zodanig herkenbaar te laten zijn. Daarbij spelen vooral histori sche overwegingen een rol, hoewel het ook zo nu en dan om praktische redenen gewenst zou kunnen zijn. Veel van de buurtschappen zijn op officiële kaarten nog als zodanig terug te vinden, hetgeen weieens aanleiding kan zijn voor gezoek bij bezoekers van de gemeente. In zijn verzoek aan de gemeente somt Schouten een tiental buurtschappen op, dat naar zijn mening in aanmerking komt voor het plaatsen van 'buurtschapsborden', zoals die bijvoor beeld in Overijssel veel meer gebruikelijk zijn. Naast Asschat, Snorrenhoef en Musschendorp, breekt Schouten ook een lans voor De Ruif, Kieftkamp, De Emelaar, De Fliert, Jannendorp, Oud Gelders Achterveld en De Hessen. (advertentie) Jan Schouten over zijn motieven voor de actie, die vooral door histo rische overwegingen lijken te zijn ingegeven: „Op veel kaarten van Nederland zijn de buurtschappen Asschat, Snorrenhoef en Mus schendorp nog als zodanig terug te vinden. Vaak zelfs vaker dan bij voorbeeld Stoutenburg. Toch zijn ze voor een automobilist absoluut niet terug te vmden. Een fietser zou nog enig succes kunnen hebben, als hij een fietskaart nauwkeurig bestudeerd. Maar als zodanig zijn de buurtschappen nauwelijks her kenbaar." „In Musschendorp herinneren alleen twee namen van huizen nog aan de ligging van het buurtschap. Dat zijn de huizen 'Musschendorp' van de familie Van de Hengel en 'Klein Musschendorp' van de fami lie Van Dijk. Maar Asschat en Snor renhoef zijn zelfs helemaal niet meer terug te vinden. Ook de be woners van de buurtschappen zelf weten vaak niet eens precies waar de grenzen liggen. Laatst vertelde een bewoner nog, dat een automo bilist aan haar had gevraagd waar Snoorenhoef lag. Ze wist niet beter te antwoorden dan: ,Ik denk dat dit al Snorrenhoef is." De borden worden zaterdag ge plaatst. Om tien uur wordt het bord 'Musschendorp' geplaatst in Ach terveld, ter hoogte van het pand Hessenweg 220. De oudste inwo ner, de 82-jarige heer Eggenkamp, zal bij de onthulling aanwezig zijn. Ten westen van de Zandbrinker- Huize 't Muisdorp, later Musschendorp genaamd, of de kazerne. De laatste naam vmdt zijn oorsprong in het feit dat het huis door meerdere gezinnen tegelijk werd bewoond. Het huis wordt thans bewoond door mevrouw Var. Egdom-van Soeren en haar zoon. Overbuurman H.P. Ossendrijver toont het buurtschapsbord, dat zaterdag zal worden onthuld. molen, op de grens van Asschat (22 woningen en 72 inwoners) en Snor renhoef (31 woningen en 109 inwo ners), zullen om 11 uur twee borden worden onthuld. Het bord dat de andere grens van Asschat zou moeten markeren, wordt geplaatst op een plek die historisch niet he lemaal verantwoord is. Schouten: „Eigenlijk zou die bij het huidige winkelcentrum De Biezenkamp moeten komen. Maar door de ver stedelijking ter plaatse, is besloten dat bord net over de brug over het Valleikanaal neer te zetten." De onthulling zal worden verricht, c.q. bijgewoond door de oudste inwo ners, respectievelijk mevrouw De Wit (89) en mevrouw Schreuder (85). Om de achtergrond van de buurtschappen, die vanaf zaterdag weer herkenbaar zijn terug te vin den, te schetsen, volgt hierbij eer korte karakterisering van Snorren hoef, Asschat en Musschendorp (Research:Jan Schouten). Op veel kaarten zijn de buurtschappen nog terug te vinden. Hier een detail van een kaart uit 1950. Het college, dat positief reageerde op het verzoek van Schou ten, besloot op ambtelijk advies het aantal genoemde plaatsen tot drie terug te brengen. Dat betekent dat vanaf zaterdag Asschat, Snorrenhoef en Musschendorp met een buurtschaps bord hernieuwd leven zullen worden ingeblazen. Gerrit van Eek is Schout van Stoutenburg. Op 16 fe bruari verschijnt hij als geerfde en als één van de rechslieden vanStoutenburg bij het transport van de her berg 'De Muys' bij de brou wer Willem Bosch. De Muys is een begin van de latere naam Musschendorp. In 1692 loopt dwars door de gemeente Stoutenburg 'Den Arnhemse Wegh', de latere Hessenweg. In het midden van de gemeente staat aan de noordkant van de slecht begaanbare zandweg een langgerekt, slecht onderhou den huis. Het huis is van bin nen afgeschoten, zodat er vier woningen in werden on dergebracht. Daarin woon den arme bedelaarsgezin- nen. De gezinnen hebben veel kinderen. Omwonenden reageerden daar op een ei gen manier op: ,,'t is net een morsennest, zo vol", was een Buurtschap Musschendorp: Huis De Punt met Janna van de Berg-Tijmensen en haar zoon. de Sgarige Dnes De Punt is in de oorlogsdagen van 1940 afgebrand en later herbouwd. gevleugeld gezegde in die dagen. Omdat er in die tijd nog geen huisnummering be stond, werden de vier krot- tenwoningen ter herkenning 'Het Muisdorp' genoemd. Die benaming is ook terug te vin den in doopcelen, trouw- en doodboeken. In 't Muisdorp woont enige tijd het gezin van Marien Jansen, dat acht kinderen had. Door armoede gedre ven, moest het gezin in korte tijd vier keer verhuizen. Musschendorper Gijsbetam is zijn leven lang getekend door het feit dat hij te boek staat als onecht kind van ene Libbertje. De vader zou Be rend Jansen zijn geweest. Het grootste gezin dat Muisdorp bewoonde, was dat van Jorden Aartzen, dat liefst 12 kinderen op de wereld zet te. Van dopen naar trouwen: Gaarit Cornellisen trouwt met Geerdje Jan. Kennelijk moesten zij trouwen, omdat er een kind op komst was. In dat geval werd niet alleen ter burgerlijke stand genoteerd dat zij minderjarig waren, maar ook hun klasse bleef niet onvermeld: arbeiders. Wie er ook woonden in Muis dorp? Barbara Plattneuse en de Fransman Lau Nigrelle en (veel later) de gebroeders Klee, de vogeltjesvangers, bijvoorbeeld. De dood slaat snel toe in Muisdorp. Jacoba komt bij voorbeeld op negenjarige leeftijd te overlijden en vijf dagen later volgt een nieuw sterfgeval in hetzelfde gezin: de zevenjarige Frans moet ten grave worden gedragen. Nog meer verdriet en ge ween volgt in het midden van 1700, vanwege een zuigeling van twee manden, twee kin deren van amper één jaar, een meisje van twintig en een jongeman van vijfentwintig. Na te zijn bediend (voorzien van het Laatste Sacrament), komt te overlijden Wouter Baerien (hij was zanger in de kerk). Wolberi Wolbersen sterft de verdrinkingsdood. De gemiddelde leeftijd van de bewoners van het huis aan het Muisdorp ligt niet hoger dan 33 jaar De buurtschap telt twee boerderijen en zes bedoe- ninkjes, samen goed voor ruim zestig inwoners. In 1825 zal H. van den Hengel, als Schout, de schouwbrief teke nen. Hij is 's winters school meester en woont op 'Orkan- je' in Musschendorp. In 1855 moet de bevolking vluchten vanwege een overstroming door het Rijnwater. Als de zaak weer drrog is, is Rijer Kleinveld kastelein in 'De Drie Linden'. Zeventien jaar later wordt door een brieven besteller voor het eerst de post bezorgd. Bij Rijer 'De Kwansel' wordt tezelfdertijd stevig ingenomen. De post weet te melden dat 'Strijdhorst' een huis is in Stoutenburg en Musschen dorp een buurtschap, drie kwartier te voet zuid-oost van Amersfoort. In 1933 wordt het electrici- teitslaagspanningsnet omge bouwd. Bij de familie Peters ontdekt de pastoor van 'Ach- teveld' een waardevol Ma- riabeeldje, dat dateert van omstreeks 1450. In het huis De Tempel (B 47) is een ne ring van grutters- en kolo niale waren gevestigd. Meer winkels volgen, zoals dat van berenhouder Kobus Kok (nummer C 49) Mas van der Span, die zich automaatpe- troleumverkoper noemt. Tijdens de oorlogsdagen van 1940 gaan zeven boerde rij-woningen door brand verloren. In 1944 stort een Engels vliegtuig neer, be stuurd door een Franse piloot die het ongeval niet overleef de. De veldwachters behoren tot: 'De post Musschendorp' en maken daarvan in hun rapporten melding. In 1989 is Musschendorp 1150 meter lang en telt dertig woningen, bewoond door 98 inwoners. De postbode kent de namen van de huizen, ge sierd met een mooi bord: Or- kanje, Klein Orkanje, 't Stee- nen Paert, Drie Linden, Klein Musschendorp, gasthuis Daatselaar, De Strijdhorst en Nieuw Strijdhorst. Er wonen een hovenier, een fietsenma ker en een tandarts. De eens zo mooie, bochtige weg, is verdwenen en maakte plaats voor een kaarsrechte race baan, waarover de automo bilist zich haastig verplaatst, zonder de sappige groene weiden en de glanzende koeien van het Musschen dorp op te merken. In augustus 1909 meldt de krant; De landbouwer H. Os sendrijver vond voor eenige dagen geleden bij het aardap- pelrooien vijf en dertig stuks oude zilveren munten. Enkele waren zo gaaf en ongeschon den dat de woorden 'Zeelan- dia', 'Westlandia' en 'Campen' duidelijk te lezen zijn. Eén der munten draagt het jaartal 1714. Huis De Punt vandaag de dag. mnfp

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3