.NBO Leusden heeft inmiddels 50 leden DIE ZONNEBRIL... DAT WAS EEN BESTE VANGST BIJ GROENEVELD OPTICIENS! s LEUSDEN leusder krant Gemeentelijk tekort komende jaren hoger dan geraamd ve mkindegemeedv' GROENEVELD nPTir.iFNS Onderzoek verzuring Ronde van Leusden I Rommelmarkt De Haaien I Opening Kruisgebouw Rommelmarkt Losgebroken koe PAG wordt opgeheven Oud papier actie LHV okaaL Leusden )uderenbond onlangs officieel opgericht Dame Blanche in Hamershof I VN-wandeling Zomerweer WOENSDAG 14 JUNI 1989 plaatselijk nieuws 3 (door een medewerker) FUSDEN - .Senioren moeten zelf him lot in handen houden", I jidus de voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond voor I Ouderen, ANBO, gewest Utrecht. Hij verklaarde woensdag in de zaal van verzorgingstehuis 't Hamersveld de ANBO-afde- ling Leusden voor opgericht. ANBO-Leusden wil met de al aan- I wezige Katholieke en de Protestants-Christelijke ouderenbon den in Leusden nauw gaan samenwerken. Wat is oud? Als niemand je meer je merung vraagt? Wanneer Wieren voor je zorgen als je dat [jet nodig hebt? Oud is als je daar [jets meer aan doet!" Voorzitter fcnep bracht in zijn openings- )eech duidelijke opvattingen x voren. Hij protesteerde tegen ["de opvatting dat de vergrijzing als |een loodzware last op onze sa menleving zou drukken. Ook een wentelen van de noodzakelijke [org en voldoende inkomen op de particuliere liefdadigheid wees hij !"af In de bezinning van overheid jop de seniorengroep moet men jde ouderen zelf als volwaardige burgers betrekken, ,,in plaats van iet mastbos aan instellingen en or- rusaties die allen zeer professio neel het lot van de ouderen bedis selen zonder ze er voldoende in te [leennen. Dat bedisselen is waar achtig ook niet van vandaag. In het [oude boek staat het al: toen je jong Was trok je zelf je jas aan en ging je baar je zelf naar toe wou, maar als je oud geworden bent zal een an der je je jas aandoen en je bren gen waarheen je met wilt Nog steeds worden ouderen als hulp behoevend beschouwd, niet in staat zelf beslissingen te nemen. En ze moeten godsblij zijn dat zo- velen zich met ze bezig houden." SOLIDARITEIT Hij hield een pleidooi voor in spraak en voor sterke oude renbonden, waar ook ouderen die het redelijk en zeer goed hebben, lid van zouden moeten worden, „al was het alleen al uit solidari teit". De groep van de definitief- niet-meer-actieven hebben heel andere belangen dan de actieven. Gelukkig nemen de senioren steeds meer hun lot in eigen han den. Hij wees een aparte politieke partij van ouderen af. „De ANBO is niet politiek, maar probeert wel met kracht alle politieke partijen Gewestelijk voorzitter Griep feliciteert de plaatselijke voorzitter Boshuis met de opnchtwg van ANBO-Leusden. Wethouder Evelien Blom kijkt goedkeurend toe. te interesseren voor de seruoren- belangen." Na dit betoog verklaarde hij de af deling Leusden van de ANBO voor opgericht. De kersverse voorlopige voorzitter, E. Boshuis, stelde het voorlopig bestuur voor, waann drie vrouwen en drie man nen zitting hebben. Hij sprak zijn vreugde uit over de medewerking van ANBO-Amersfoort bij het oprichten van een ANBO-Leus den. Hij bracht naar voren: „Het is goed wonen in Leusden. Wij wil len als ANBO een bijdrage leve ren aan het ouderenbeleid, want dat beleid gaat onszelf aan. Het is verheugend te kunnen opmerken, dat de Nota Ouderenbeleid van de gemeente het accentueren van de betekenis van de ouderen een van de belangrijkste pijlers van dit beleid noemt. Wij ouderen willen geen bevoorrechte positie maar erkenning van onze betekems voor de samenleving." Waarnemend burgemeester, wet houder E Blom, feliciteerde de jonge ANBO-Leusden en onder streepte de belangrijkheid van deze en de andere ouderenbon den. „Wij willen met over u beslis sen, niet 'wat zou er goed voor u zijn', maar samen bekijken: hoe kunnen we samen met elkaar het leven ook voor ouderen in Leus den plezierig maken", waarbij ze een Seniorenraad een must noemde. RESPECTEREN Gelukwensen werden nog uitge sproken door de voorzitter van vereniging WOL, mevrouw T de Schepper, die opmerkte: „Wij ou deren hebben zelf nog toekomst waar we mede zelf vorm aan wil len en kunnen geven." A. Ver meer. staffunctionaris voor hei coördinerend ouderenwerk sprak de wens uit dat de 'producenten' de organisaties die werken vóór ouderen een goede samenwer king zouden krijgen met de 'con sumenten' de ouderen zelf, en de orgamsaties van de ouderen, in wederzijds respect. Op een vraag waarom er drie ver schillende ouderenbonden zijn, antwoordde voorzitter Boshuis, dat men wil respecteren, dat ou deren bij elkaar willen komen van uit een katholieke of protestants- christelijke achtergrond en dat de ANBO openstaat voor mensen van allerlei levensbeschouwelijke en politieke achtergronden. „Wij zijn geen concurrenten, maar collega bonden en vinden elkaar in het sa menwerkingsverband COSBO." Raadslid I. Jansen van de PvdA, gemeenteambtenaar Mesdag, be stuursleden van de Leusdense K B.O. en P.C O.B. bestuursleden van de Amersfoortse ANBO en COSBO en andere belangstellen den wensten het bestuur een suc cesvolle toekomst. Door de opgave van ruim 10 nieuwe leden, telt ANBO-Leusden nu reeds meer dan 50 leden. Infor matie en opgave als lid kan ge beuren bij E. Boshuis (tel. 948790), H Meijer (944935) en J. Everts (948463). LEUSDEN - De provincie Utrecht start binnenkort een inventarisa tie van veehouderijbedrijven in bet noord-oostelijk deel van de [provincie, waaronder Leusden. In Leusden zal een 120-tal bedrij ven worden onderzocht, dat bin nen een straal van 500 meter van een voor verzuring gevoelig ge bied ligt. I Bij de bedrijven zal gekeken worden naar de stalcapaciteit en/of I de hoeveelheid aanwezige dieren. Ook mestopslag en mestverwer king zullen worden bekeken. Het onderzoek zal worden uitgevoerd door het ingenieursbureau DHV uit Amersfoort. De provinvcie wil aan de hand van de onderzoeksresultaten pro beren een beeld te krijgen van de uitstoot van ammoniak in gebieden, die voor verzuring gevoelig zijn. Ammoniak is plaatselijk een be langrijke veroorzaker van 'zure re gen', die de natuurlijke planten groei kan bedreigen. De gegevens van het onderzoek komen ter be schikking van de gemeente, die ze kunnen gebruiken bij het uitvoeren van het Hinderwetbeleid. In Leusden zal het provinciale onderzoek worden uitgebreid. Eén van de doelstellingen van het Mi lieubeleidsplan is het inventarise ren van Hinderwetplichtige agrari sche bedrijven. Beide inventarisa ties zullen m Leusden worden ge combineerd. LEUSDEN - Vanavond is het zover. De start van de dertiende wieler ronde van Leusden. Om half zeven starten de liefhebbers en de vete ranen aan hun 37 rondjes, in totaal vijtig kilometer. Zij rijden een ge combineerde wedstnjd. Om 19.45 uur zullen de amateurs door starter Wim Kroon weggeschoten. Zij zul len in totaal 57 maal het parcours nabij De Biezenkamp afleggen, m dit geval in dat tachtig kilometer. Het maximaal toegestane aantal deelnemers, tweehonderd ama teur wielrenners, zal van start gaan. Organisator Johan Ossendrijver gelooft niet dat de dertiende ronde ongeluk zal brengen. De start vindt plaats op de Hmersveldseweg na bij het winkelcentrum De Biezen kamp. LEUSDEN - Ter gelegenheid van Vaderdag, zondag 18 juni, treedt zaterdag 17 juni m winkelcentrum de Hamershof de uit 15 vrouwen bestaande groep 'Dame Blanche' op. De groep speelt van 11.00 uur tot 16.00 uur verschillende num mers. LEUSDEN - Het begrotingstekort over 1989 komt 195.000,-- lager uit dan in eerste instantie geraamd was. Dat blijkt uit de voorjaarsnota die de afgelopen week gepresen teerd werd. Daar staat tegenover dat het geraamde tekort over de jaren 1990 tot en met 1992 ver slechterd met 240,000,-- per jaar. Dat bevestigt de noodzaak tot een heroverwegingsoperatie, aldus de nota. Het betekent dat bestaande imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiM LEUSDEN - De zwemvereni ging De Haaien houdt op za terdag 1 juli haar jaarlijkse rommelmarkt. Deze zal wor den gehouden op de parkeer plaats naast De Korf van 09.00 uur tot 15.00 uur. Don derdagavond zullen diverse wijken in Leusden-Centrum worden bezocht voor de inza meling van goederen. Het be treft de wijken Groenhouten, de Horsten en de lanen tus sen Lisidunalaan en Burge meester Beaufortweg. Voor het aanleveren van goederen kan men telefonisch contact opnemen met de volgende nummers: 943640, 945236 of 942553. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiU LEUSDEN - Ria Bremer, onder meer bekend van het Avro-pro- gramma 'Vinger aan de pols', zal op vrijdag 16 juni om 15.00 uur het verbouwde Kruisgebouw Rozen- gaarde openen door het plaatsen van rozen, 's Avonds zal er voor alle medewerkers een feestavond zijn m het gebouw van de Hogeschool voor de gezondheidszorg. In het nieuwe Kruisgebouw zullen ook de artsen Koch en Schaeffner en de acupuncturiste Barnaart zich vesti gen. uitgaven verlaagd dienen te wor den en verhoging van belastingen en tarieven onontkoombaar zijn. Nieuw beleid moet 'verdiend' wor den, aldus de nota LEUSDEN - De afdeling Amers foort van het Instituut Voor Natuur beschermingseducatie (IVN) houdt op zondag 18 juni een natuur wandeling langs het Valleikanaal Tijdens de wandeling, die onge veer 1,5 uur zal gaan duren, zal iets worden verteld over de functie van het kanaal in de waterhuishouding an de Gelderse Vallei. Daarnaast zal de wandelaar er door deskundi gen op gewezen worden wat er aan plantengroei te bewonderen valt. De wandeling is gratis en de start is om 14.00 uur vanaf een parkeer terrein aan de Juliéttestraat 44 (Schuilenburg) m Amersfoort, LEUSDEN - De Muziekschool Leus- den houdt zaterdag 17 juni in het j oude gebouw aan de Zwarteweg 16a een rommelmarkt//fancy-fair. De opbrengst komt ten goede aan de herinrichting van de nieuwe aula. De markt duurt van 10.00 uur tot 15.00 uur. LEUSDEN - Voor enige consterna tie zorgde woensdagnacht een los gebroken koe op de Horsterweg, ter hoogte van het Valleikanaal Een toevallige passant bemerkte rond kwart voor twaalf dat hei beest losliep en waarschuwde de politie. Twee agenten nepen daar na de hulp m van een in de nabij heid wonende veehouder om het beest van de openbare weg te krij gen. De boer dreef de koe in een weiland, waar het wachtte om op gehaald te woren door de recht matige eigenaar. LEUSDEN - Als het aan het college van B&W ligt, zal de Plan Advies Groep (PAG) worden opgeheven. Een raadsvoorstel in die nchtmg is gisteren (dinsdag) door het college goedgekeurd. De planadviesgroep is een advi serend orgaan van het college van B&W en de raad LEUSDEN - De Leusder Handbal Vereniging (LHV) houdt in het weekeinde van 17 en 18 juni een oud pa pieractie. Daartoe staat op de parkeerplaats bij het Burge meester Buiningsportpark een container opgesteld. Be langstellenden kunnen vanaf vrijdag hun oud papier bij de container afgeven. De con tainer is op de volgende tij den geopend: Vrijdag van 18.00 uur tot 19.30 uur, zater dag van 16.00 uur tot 18.00 uur en zondag van 11.00 uur tot 13.00 uur. Voor meer informatie kun nen geïnteresseerden bellen met Marga Coens, 943727. LEUSDER KABELKRAN1 Kanaal 4 CAI Leusden Dagelijks kontinue lokaa nieuws en service-benchten. Voor uw aankondigingen er andere benchten kunt u beller naar de Redaktie Leusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefer Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d Brink). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): tarieven op aan vraag, Kontrakt-korting mo gelijk. Vrijdag 16 juni. 14.00 uur: Kindermiddag in De Til, Hamersveldseweg. 15.00 uur: Feestelijke opening verbouwd Kruisgebouw, Rozen- gaarde. 19.45 uur: Feestavond ter gele genheid van de heropening Kruis gebouw, Rozengaarde. Zaterdag 17 juni. 09.00 uur: Rommelmarkt Dorp kerk, Arnhemseweg, Leusdei Zuid. 10.00 uur: Rommelmarkt M: ziekschool, Zwarteweg 16a. 20.00 uur: Dans/contactavor voor alleenstaanden in De Mof, m medewerking van 'Midnight'-cor bo, Arnhemseweg, Leusden-Zuid Maandag 19 juni. 20.00 uur: Vergadering raad commissie financieel beleid en b< heer, commissiekamer, gemeenti huis. Dinsdag 20 juni. 20.00 uur: Vergadering raad commissie CAI, commissiekame gemeentehuis. Donderdag 15 juni 13.30 uur: bejaardensoos Ons G bouw Zaterdag 17 juni 20.00 uur: Disco Show de Klavee Zondag 18 juni 11.30 uur: Friihschoppen D'Ouw Peerdestal Dinsdag 20 juni 9.00 uur: Welfare Zonnebloe: Ons Gebouw Woensdag 21 juni 9.00 uur: Handwerkhobbyclub E Moespot Niet overal in de wereld ben je als weerman dagelijks zeker van je leven. Zeker niet in Afrika. Men werkt daar nog met regenmakers. Deze personen genieten een groot aanzien, vanwege him magi sche kracht. Maar de gemeenschap kan ook massaal in opstand ko men als de regenmaker zijn macht misbruikt. In het maandblad van de ver eniging van weeramateurs, de 'Weerspiegel' viel het vol gende verhaal te lezen. Dorpelingen in Oeganda hebben hun plaatselijke re genmaker gelyncht, nadat hun gewassen en woningen door hagelbuien en stortre gens waren vernield. De dor pelingen sloegen Festo Ka- zarwa dood, omdat hij had gedreigd met het oproepen van hagelbuien als het volk niet meer respect voor hem toonde. Hoewel wij het ook niet altijd bij het goede eind hebben, zie ik een dergelijke uitbarsting van woede nog niet gebeuren als een van de landelijke weermannen ons een prach tig weekeinde beloofde en het vervolgens pijpestelen ging regenen. De komende dagen behoe ven de weermannen bij ons niet te vrezen voor een volks opstand. Vrijwel iedereen kan met het huidige weer te vreden zijn. Vroege vakan tiegangers vanwege de zon, de boeren kunnen weer maaien en inkuilen en de wa tersporters hebben bij vla gen voldoende wind. De macht in Europa is weer overgenomen door een krachtig hogedrukgebied boven Scandinavië. Met oostelijke winden wordt dro ge en warme lucht aange voerd. Vandaag en ook morgen is het opnieuw zomers met veel zon. De temperatuur ligt om en nabij de 24 graden. Ook in de rest van deze week is de luchtdruk hoog boven Scandinavië en laag in het midden en zuiden van Eu ropa. De wind komt geleide lijk in de noordoosthoek en wordt vanaf donderdag ster ker. Dan wordt er geleidelijk iets frissere lucht uit Scandi navië aangevoerd. Het kwik loopt terug naar 22 graden. Tegen het weekeinde kan het minder stabiel worden met een enkele regen of on weersbui. Maar tegelijker tijd doet een uitloper van het Azoren-hogedrukgebied po gingen zich bij het hogedruk- geweld aan te sluiten. Als dit lukt zal er slechts sprake zijn van een korte inzinking en kan het fraaie zomerweer worden voortgezet. Dat laat ste lijkt mij op dit moment het meest waarschijnlijke gelet op het zeer stabiel zijn van de atmosfeer, ook in de hogere luchtlagen. Juni doet hiermee verwoe de pogingen de negatieve start te compenseren en daarmee in de voetsporen te komen van de legendarische meimaand. Dat mag ook wel, want de afgelopen jaren was het droevig gesteld met de zomermaand. Vooral vorig jaar was het bijzonder som ber. We hebben dus eigenlijk weer eens recht op een mooi junimaand. De eerste tien dagen ver liepen dus erg mager. Vooral het aantal uren zon was be droevend laag. Het regende ook fors. Bij ons in Leusden viel 58.4 mm, tegenover nul in de eerste tien dagen van mei. De gemiddelde tempe ratuur bedroeg 11.3 en het onweerde op een dag. (advertentie) Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3 \J lel ie voor. m'n aas wordt genomen en ik kan 'I mei zien vanwege de schittering in hel wateri Daarom hoort bi| mijn visuitrusting de beste zonnebril Mei zorg gekozen bij GROENEVELD OPTICIENS Want die hebben verstand van brillen. Je bent er zeker van een prima service en een prima garantie

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5