„Economische groei en milieubeleid kunnen goed samengaan" Moto Guzzi SP III: comfortabele toerbuffel in nieuw jasje PENTAX ■eusder krant Beslagen ten ijs in de zomer Gelezen? fflS23i«ss£ Badmintonexamens in De Korf Seat naar Leusden Autoradio gestolen Tijdelijk Scniesser voordeel! Bootsman PC303 Schiesser^ 'ïïso forogffaf/e aztjan verhoeff En hoe zit het met uw gebit? A. W. EERLAND plaatselijk nieuws WOENSDAG 14 JUNI 1989 (door Marianne de Valck) LEUSDEN - „Economische groei kan zich zeer wel verdragen met realiseren van milieudoelstellingen en tevens een middel zijn ter realisering van sociaal-economische doeleinden." Dat vond Jaap Jelle Feenstra, socialistisch Tweede Kamerlid, tij dens zijn inleiding voor een mager bezochte PVDA-bijeen- komst. Hij kwam spreken in het kader van de Europeese ver kiezingen van deze week, want behalve Statenlid voor de PvdA in het provinciaal bestuur van Utrecht is hij beleidsmedewer ker bij de PVDA fractie in het Europees parlement geweest. In Leusden kwam hij, op vrijdag 9 juni in de Til, kort na de heftige discussies rond de ecologische richtlijnen, de verantwoordelij ke wethouder Corri Verduin een hart onder de riem steken. Jaap Jelle Feenstra liet er geen misverstand over bestaan dat drastische*maatregelen nodig zijn om de milieuvervuiling te bestrij den. „Na een eeuw van uitstoot van verzurende stoffen door de indus trie, de electriciteitscentrales. het verkeer en de landbouw is het om slagpunt bereikt. Het milieu ver zuurt op een angstwekkende wijze. Wanneer maatregelen uitblijven zal dit de economie meer schade dan de maatregelen kosten." Hij noemde daarbij de vervuiling in Lekkerkerk als voorbeeld: „Lekkerkerk had bij een deugde lijke verwerking van het betreffen de afval, door een betere verpak king en afvoer, 20.000 gulden ge kost. Nu kostte het 200 miljoen gul den en veel sociale en ecologische schade." „De zorg voor het behoud van het milieu heeft het program en beleid van de PVDA diepgaand beïnvloed en het denken over eco nomie en milieu veranderd." Het geen resulteerde in de overtuiging dat selectieve economische groei geboden is, waarbij de rol van de overheid dient te bestaan uit het veilig stellen van waarden. „Cen traal moet staan het beheer van de voorraden (grond-en-brandstof fen) en milieufuncties. Deze ideeën zijn voortgekomen uit een welbe grepen eigenbelang; er is een on losmakelijke samenhang tussen economie en ecologie. Een gezond milieu is de basis van een gezonde economie." INZICHT Dit recent verworven inzicht heeft geleid tot het verwoorden van het milieubeleid zoals de PVDA dit voorstaat voor de jaren 1990-1994. Het plan genaamd 'Honderd over Groen' bestaat uit honderd voorge stelde maatregelen die op korte termijn kunnen worden uitge voerd, inclusief de financiering hiervan. Daarbij is uitgangspunt dat de milieu-onvnendehjke aktivitei- ten dienen te worden teruggedron gen, ten gunste van nulieu-neutrale en müieu-vnendelijke aktiviteiten. Uiterlijk binnen éen generatie zul len de wijze van produceren en consumeren aan de voorwaarde van vooruitgang die met bestaat uit materieel gewin op de korte ter mijn, ten koste van gezondheid en leefbaarheid op de lange termijn, bereikt moeten zijn. Daarvoor gelden m de PVDA vi sie de volgende prioriteiten- Een kentering m het verkeersbeleid. „De PVDA wil niet het bezit, maar wel het veelvuldig gebruik van de auto ontmoedigen." Een forse im puls voor energiebesparende maatregelen, bijvoorbeeld door het stimuleren van beter isolatie mogelijkheden. Bij de vragenronde die op de inleiding volgde, vroeg iemand zich af hoe zij haar huis nog beter zou kunnen isoleren dan ze al deed. Jaap Jelle Feenstra legde uit dat het gemiddelde gasverbruik per Nederlands huisgezin ligt rond de 2200 kubieke meter per jaar. In Schiedam staan momenteel huizen die slechts rond de 500 kubieke meter gebruiken. Als antwoord op de vraag hoe dit mogelijk was, zei de heer Feenstra „een slimme wet houder, die inschrijving met een isolatie waarde boven de 1000 ku bieke meter niet eens bekijkt en goede isolatie en combinatie met zonne-energie als voorwaarde stelt." De overige pnoriteiten be troffen de industrie waar voor nieu we en ook voor bestaande installa ties de milieu-eisen worden ver hoogd tot het niveau van de best beschikbare technieken. Waarbij de vervuiling aan het begin en tij dens de produktie zal moeten wor den bestreden. Bovendien een strenger afvalstoffenbeleid, waar bij de PVDA zich sterk maakt voor gescheiden inzameling van huis houdelijk afval. En tenslotte de landbouw waarbij vooral de mest problematiek bestreden dient te worden. Vooral over deze laatste prioriteit in het PVDA programma kwamen uiteraard m Leusden de meeste vragen. HONDERD OVER GROEN' „De uitvoering van 'Honderd over groen' betekent dat de PVDA fractie de komende jaren van ie dere gulden die we méér gaan ver dienen bijna een dubbeltje wil be steden aan een schoner milieu". Hiermee vraagt de PVDA het meeste van de bevolking in verge lijking tot de andere grote partijen. Een aantal aanwezige PVDAers was met erg optimististisch over de kansen die de mensheid nog heeft om het milieu zich te laten herstel len. Vooral PVDA-raadslid Gert de Weerdt zag het allemaal bijzonder somber in. Volgens hem kon mets de nadere ondergang van het mi lieu nog voorkomen. Hij gelooft mets van de bereidheid tot het ne men van strenge maatregelen waardoor slechts 20% van de bos sen het zou kunnen redden. „Terug naar de Middeleeuwen, waarbij ie dereen te paard reist." leek hem nog de enige maar gelijk onmo gelijke oplossmg. Feenstra be streed dit pessimisme. Volgens hem bieden de voorgestelde maat regelen alle kans tot stabilisering en in een latere fase verbetering van het milieu. De vertegenwoordigster van Co mité Milieuzorg Leusden leek evenmin erg veel vertrouwen te hebben m de milieu voor steil en van de PVDA. Ook haar gingen de voorstellen niet ver genoeg. Het standpunt van Feeristra dat de PVDA van alle partijen het meest intensief werkt voor een verbete ring van het milieu werd door haar van de hand gewezen. In het rap port 'Honderd over groen' stonden volgens haar ongenjmdheden. Bij voorbeeld het terugdringen van het autogebruik, waarbij de PVDA een dalmg van meer dan 120%, verrekend met de nu verwachtte stijging, ten opzichte van het huidi ge gebruik beoogt. 'Illusionair" vol gens een aantal aanwezigen. 'Rea listisch' volgens het Tweede Ka merlid. waarbij zoals bij de ovenge plannen werd uitgegaan van eerst stabilisatie en vervolgens terug dringen. Waarbij niet alleen het autovervoer prioriteit vormt, maar zeker ook het vliegverkeer dat voor tien maal zoveel luchtveront reiniging zorgt als de auto's. Als reactie op het pleidooi van het Sta tenlid voor snelle internationale treinen, verzuchtte een van de aan wezigen „Daar gaat de toekomst van on Pon-lijntje." De PVDA wil het autogebruik terugdringen door het verminde ren van de vaste kosten, zoals we genbelasting en dergelijke en het verhogen van de variable kosten, zoals benzine. De voorgestelde maatregelen beogen een budget- neutraal resultaat bij het rijden van 8000 kilometer per jaar. Bovenop de verhoging van de variable kos ten stelt de PVDA daarbij nog ze ker 12 andere maatregelen voor, waaronder een toeslag op de brandstof /VOORLICHTING De aanwezigen waren het met de spreker eens dat veranderingen in het energiebeleid vooral moesten bestaan uit mentaliteitsveranderin gen. Daarbij dienden volgens Feenstra extra voorlichting- en in formatie- campagnes gestart te worden speciaal gericht op afge bakende doelgroepen als bijvoor beeld garagehouders, beroeps vervoerders, boeren, enzovoorts. Waarbij één van de aanwezigen opmerkte het opmerkelijk te vin den dat m alle plannen mets stond over voorlichting en informatie aan de bron; op de opleidingen voor schilders en automonteurs. Het geen door het statenlid ter overwe ging werd meegenomen. De onlangs voorgestelde invoe ring van de ecologische richtlijn in Leusden vormt nog maar het begm van een veranderend provinciaal en landelijk beleid Dat werd wel duidelijk uit de toelichtmg van het PVDA-kamerlid. Waarbij hij overi gens wees op het feit dat gezien de huidige normen de landbouw in Nederland nog steeds kan groeien. Hij bleek voorstander van maatre gel vergelijkbaar met de superhef fing, die alles bij elkaar genomen voordelig voor de boeren heeft uit gepakt, volgens hem. Immers, de overschotten zijn verdwenen en de boeren krijgen weer een goede prijs. Gezien het door hem aan gevoerde feit dat iedere koe jaar lijks ongeveer 2% meer melk gaat geven, verwachtte hij in de toe komst een teruglopen van de veestapel met behoud van melkop- brengst, waardoor de mestover schotten evenredig zouden ver minderen. Verder stelde hij 'volu me-gerichte' maatregelen voor, waarbij centrale inkoop, ecologi sche normen en mestproduktie- rechten waarbij centraal wordt op gekocht, sleutelbegrippen leken. Wat betreft het gebruik van bestrij dingsmiddelen merkte hij op, dat Enkele maanden geleden kondigde men bij Moto Guzzi de komst van de 1000 SP III aan. De motor was bedoeld als opvolger van de al langer op de markt zijn 1000 SP II. In vergelijking met deze SP II zou de SP III op een groot aantal punten afwijken. Wat bleven waren een zo goed als ongewijzigde cilinderin houd, de cardanaandnjving en het bekende integrale remsys- teem dat op iedere Moto Guzzi kan worden aangetroffen. Wat veranderd werd, leidde in wezen tot de presentatie van een totaal vernieuwde en anders ogende motor. Een korte rij-impressie behoorde daarbij tot de moge lijkheden. Grondig Bij de nieuwe 1000SP III zijn de zaken grondig aangepakt. De motor is voorzien van een volle, uit een deel bestaande stroom- lijnkuip die de rijder van kop tot teen uit de rijwind moet houden Bovendien huist in het frame een nieuw ontwikkeld motorblok Hierin zijn een aantal compo nenten terug te vinden uit het oude Le Mans III blok (nokke- nas, kleppen en 36 mm carbura teurs). Nieuw zijn ook de auto matische nokkenas- kettmgs- gefnemel door de ongelukkige plaats van het kofferslot). Het 'bokken' van deze toerbuffel is geen krachttoer Met behulp van een handig uitklapbaar handel tje kan de motor erg gemakke lijk op de middenbok gezet wor den Dit alles heeft echter wel zijn prijs In kale uitvoering kost de SP III 20.999,- gulden Een aardige investering, maar wel een die zich loont want voor dat geld krijgt men een bijzonder volledig uitgeruste goed afge werkte motor. Jammer dat er voor de kofferset nog eens 700 gulden extra bijbetaald moet worden. Technische gegevens Moto Guzzi 1000 SP III motor: 2 cilinder luchtgekoelde viertaktmotor met enkele on- deriggende nokkenas; 2 kleppen per cilinder. Cilinder opstelling in V vorm onder een hoek van 90 graden. cilinderinhoud 948.8 ccm max vermogen 71 pk bij 6800 tpm max. koppel 79 NM-8.1 kgm bij 5300 tpm boringxslag 88 x 78 mm compressieverhouding: 9.5:1 carburatie: 2x Dell'Orto, 36 mm ontsteking: electronisch startsysteem: electrisch transmissie: secundair door car dan aantal versnellingen 5 koppeling, droge plaat frame: dubbel wieg frame vering voor-achter: telescoop- swingarm remmen voor-achter. 2x 300 mm schijf-lx 270 mm schijf bandemaat voor-achter. 110/90 V18- 120/90 V18 inhoud brandstoftank 22.5 liter slechts de helft van het gebruik voor rekening van de boeren komt, de rest wordt gebruikt door de Ne derlandse gemeenten.,,Geen be strijdingsmiddelen gebruiken is zo duur", verzuchtte Com Verduin. „Ga eens praten in Leiderdorp", raadde Feenstra haar aan, waarbij hij opmerkte dat het bereiken van resultaten wel twaalf jaar kon ver gen. De verwachting dat de ecolo gische richtlijnen in de nabije toe komst strakker zullen worden, werd gedeeld door het Statenlid. „Slachtoffers' zouden daarbij ten dele voorkomen kunnen worden door 'geintregeerde teelt' waarbij hij pleitte voor houtbouw en re creatie ter voorkoming van leeg stand. EUROPA De Europeese Gemeenschap was en is nog steeds m belangrijke mate een organisatie van onderne mers. De PVDA legde er de nadruk op dat gestreefd zal moeten wor den om sociale en maatschappelij ke maatregelen, zoals milieumaat regelen, op een gelijkwaardige manier te laten behandelen als eco nomische zaken, waarbij integratie van de verschillende problematie- ken belangrijk is. Hij wees ta, op het feit dat in 10 van de 121 pese landen aangesloten bij <j{ ropese gemeenschap het pm de milieuvraagstukken de hoj prioriteit geven boven wexb genheid, bij de andere tweelaj staat werkgelegenheid 1 en i, 2. „Geen partij loopt elector^ cico bij het uitvoeren van irq maatregelen", volgens Jaap), Feenstra die daarbij oveng wees op een ongerijmdheid PVDA-programma. Het teni^ gen van de defensie-uitgaven, als voorgesteld in het vorige kiezingsprogramma, is gescfe Daar moest de Leusdense afde; maar bij de eerst volgende g genheid een ammendement j indienen, vond hij. Na een avond praten over terugdringen van de auto eij bevorderen van het fietsen, de afsluiting bijna een anti^ max. „Wie rijdt er op weg huis, langs het station?" waii onvermijdelijke vraag van Tweede Kamerlid. „Je mag achterop", was het prompte woord van één van de weit PVDA-ers die klaarblijkelijk de fiets was gekomen. LEUSDEN- Badminton is na voetbal, misschien wel de sport d het meest door iedereen gedaan wordt. Op een mooie zome avond op straat of op de camping zie je overal de racke tevoorschijn komen. Rackets die meestal niet in een winfc gekocht zijn waar ze sportartikelen verkopen, maar misschit in een speelgoedwinkel, of bij een benzinestation of in ee souveniers winkel. Een aantal kinderen in Leusden zal deze zomer op de can ping of op straat kunnen laten zien dat zij hun mannetje t vrouwtje staan, bij het terugslaan van de shuttle. Zij hebbent afgelopen wintermaanden iedere week geoefend. Afgelopt zaterdag deden zij examen badminton. Badminton is een sport. De sport lijkt een beetje op tennis maar is volgens de mensen die het weten kunnen, heel anders. Doordat je tegen een shuttle (een pluimpje, zeggen mensen ook wel) slaat bij voorbeeld, en met tegen een bal. Een shuttle bestond vroeger uit een bolletje was, waarin veren zaten gestoken Tegenwoordig is het zware bolletje meestal van kunst stof net als de veren. Nog steeds is een shuttle veel lichter dan een tennisbal. Daardoor heb je met zo veel kracht nodig bij het slaan als bij tennis, maar daardoor reageert de shuttle ook veel sterker op de manier waarop je slaat. De shuttle wordt bijvoorbeeld veel sneller dan een tennisbal meegenomen door de wind. Badminton als sport wordt daarom meestal in een sport hal gespeeld. Veel van de kmderen die in Leusden op badminton zitten, spe len in sporthal De Korf. Zij deden afgelopen zaterdag examen. De jongens en meisjes van ongeveer veertien jaar en ouder deden offi cieel examen. Dat wil zeggen een examen bedacht door de Neder landse Badminton Bond. Bij dit exa men was een officieel iemand van die bond aanwezig om te kijken of de kinderen echt even veel kunnen als de andere kinderen in Neder land die hetzelfde examen deden. Ongeveer vijftig kmderen tussen de acht en twaalf jaar deden een club-examen, dat wil zeggen, een examen door de Leusdense club bedacht om te kijken of ze alles wat het afgelopen jaar geleerd is, ka nen. Daarvoor moesten ze tien theor* vragen beantwoorden. Voor c meeste kinderen waren de via?: makkelijk. Ze hadden ze bijna ai maal goed, op eén na. Vraag heel gemeen. Daarna volgden r. opdrachten. De spelers moes? de shuttle net achter het net ne laten komen, dat was een 'ditfc oefening. Bij een tweede oefers moesten ze laten zien dat ze wiss achteruit terug te moeten lope wanneer de shuttle over hen hee dreigde te gaan. Bovendien moa ten ze serveren en...het allermoe lijkste, ze moesten proberen de shutlle precies in es hoepel te slaan. EXAMEN Marije, een van de kinderend examen deed, speelt badmi« omdat het volgens haar „ruet echte sport is om wedstrijder spelen." Jelle doet het om z'n ac spieren te trainen, terwijl Mïj juist badminton speelt en geen» rus omdat ze zwakke polsen heet Erik z'n zus zat op badminton ene bij voorbaat met iedere partij verliezen is hij er ook maar op? gaan terwijl Nienke „het leukvmi om te slaan." En ze leek zo aardr die Nienke. Alle kinderen die cté examen deden verdienden hunc ploma. Zij komen deze zomer slagen ten ijs bij een partijtje té rrunton. De elegante SP III van Moto Guzzi. LEUSDEN - De importeur van Seat automobielen, een Spaans merk, vestigt zich binnenkort in Leusden. De zusteronderneming van Pon's Automobielhandel B.V. zal zich vestigen in een pand, dat op het terrein van Pon aan de Zuidennslag (hoek Klepelhoek) zal worden ge bouwd. Op 20 juni zal voor de nieuwbouw de eerste paal de grond in gaan. LEUSDEN - Uit de auto van de heer H. uit Leusden is op de Grifthorst een autoradio weggenomen. De onbekende daders forceerden het linkerportier. De inbraak werd maandagmorgen ontdekt, maar is waaarschijnlijk in het weekeinde gebeurd. panner, de nieuw ontworpen en versterkte koppeling en de zui gers Tevens is een volledig clectronische ontsteking ge monteerd De vermogenswinst ten opzicht van de oude SP II bedraagt 4 pk waarmee het ver mogen nu op 71 pk is gekomen De SP III is bijzonder volledig uitgerust. Het instrumentenpa neel herbergt naast snelheids meter en toerenteller tevens een voltmeter, alarmschakelaar en kwartsklokje (allen van het merk Veglia). Een zestal indica tielampjes onder op het dash- bord geven informatie over on der andere de verlichting, de neutrale schakelstand en de ge varenzone voor wat betreft olie druk. benzinevoorraad en stroomvoorziening. In de kuip bevinden zich twee handige opbergvakken. Daar waar de knieën tegen de kuip kunnen stoten zijn met klitte- band bevestigde kussentjes aan gebracht. De SP III blijkt in de praktijk een uiterst comfortabele motor te zijn voor niet al te lange men sen. De zithouding is ontspan nen te noemen en de winddruk wordt goed weggeleid over de ver naar achteren doorlopende stroomlijnruit (ook bij echt hoge snelheden) In wezen vangt al leen het topje van de helm nog enige luchtwervelingen, maar vervelend is dit niet. De acceleratie van de motor is goed te noemen. Het gas erop zetten betekent dat twin er (mede dankzij een acceleratie- pomp) met forse stappen van door gaat waarbij de motor zich gewillig door de vijf versnellin gen laat loodsen. Uiteraard ont breekt de hierbij optredende cardanreactie niet De bedie ning van de overigens goed do- seerbare koppeling kost enige spierkracht In bochten komt men niet snel voor onaangename verrassingen te staan. Wel moet rekening ge houden worden met een al vrij snel langs de grond schurende, links gemonteerde zijstandaard. Het remmen vergt gewenning Evenals alle andere Moto Guz- zi's is ook de SP III is uitgerust met een integraal remsysteem Dit houdt in dat met het voetpe daal gelijktijdig zowel voor- als achter geremd wordt. Wie echt snel stil wil staan kan nog ge bruik maken van de handrem- handel waarmee de tweede rem- schijf in het voorwiel bediend wordt. In de praktijk zal dit niet snel nodig zijn De remvertra- ging die door het voetpedaal be werkstelligd wordt is gewoon goed. Zo goed, dat de motor bij het stevie intraDoen van het voetpedaal ver in zijn voorvork duikt. Wat toch eigenlijk zoveel wil zeggen dat de zwevende ge monteerde voorrem wel degelijk wordt aangesproken. Lange afstand Al met al is de nieuwe SP III een motor geworden voor de lan ge afstand. In het stadsverkeer voelt de motor zich duidelijk minder thuis Daar zijn de breed uitgevallen kuip en het relatief hoge gewicht belemmerend Het SP III rijdomein zijn dan ook die wegen waarop lang, snel en ver kan worden doorgereden Het rijcomfort is groot waardoor het tijdens deze langere ritten en bij hogere snelheden goed toeven is op de motor Dit mede dankzij de ontspannen njhouding door het halfhoge stuur en de gemak kelijk bereikbare hendels, knop pen en dergelijke. Maar ook de vrij fors uitgevoerde zitbank en het winddruk vrije verblijf ach ter de ver doorlopende stroom lijnruit dragen duidelijk bij tot dit comfort Wat overigens ook geldt voor de trillingvrije aflees baarheid van zowel het instru mentarium als de beide spiegels. Dankzij de inhoud van de als accessoires gemonteerde koffers kan de SP III veel bagage meene men (alhoewel het openen van de koffers niet lukt zonder enig Ondergoed voor mannen die kwaliteit en pasform willen voor een betaalbare prijs 100" - katoen in 3 kleuren Slip of singlet. Q 0g Perfektle is onze kwaliteit mannenmode Hamershof Leusden 033-942702 \JHOEVELAKEN LEUSDEN Penla* houdt hel simpel Bijna alles gaal vanzelf Alleen nog op de knop drukken en je maakl ragscherpe lolo's Een goede aulomalische compactcamera voor een vriendelijke prijs Penlax, beroemd om z'n uilslekende lenzen. Compleet met batterijen en opberghoes ,ijpjDt Con- DEN HAAG (WW naar aan- grond van dee»g de 0nge- CBS-ci)fers, Nederlanders veer drie "kunstgebit, dos die een volled'S er xo n Problemen? Neem dan eens vrijblijvend kontakt op met TANDPROTHETISCHE PRAKTIJK Utrechtseweg 50 - Amersfoort Tel. 033-632567 Lid ONT (Spoedreparatfes plm. 2 uur.)

Leusder Krant | 1989 | | pagina 8