„Eerst actie-voeren, dan krijg je een ijsje" „Werken met de bierkraan open en de subsidiekraan potdicht" leusd en hran t Kuperssingel zaterdag afgesloten door boze buurtbewoners SOHA viert tien jaar verslaafdenzorg gezonden— il Aanrijding Doorrijden na aanrijding plaatselijk nieuws WOENSDAG 14 JUNI 1989 (door Marianne de Valck) LEUSDEN - De wethouder, Evelien Blom, was het met de buurtbewoners en de aanwezige raadsleden van CDA, PvdA en VVD eens dat snelheidsbeperkende maatregelen op de Kupers singel genomen moeten worden. Door het ontbreken van stoe pen en uitzicht is de situatie aan de noordkant van de Kupers singel, waar veel kinderen oversteken en veel auto's de wijk binnenkomen, bijzonder onoverzichtelijk en gevaarlijk. In sep tember vorig jaar zijn plannen, gemaakt door de gemeente Leusden, die de verkeersveiligheid rond de singel moesten bevorderen, door de commissie Verkeer besproken. De com missie adviseerde over deze globale plannen positief, hoewel het prijskaartje dat eraan hing voor problemen dreigde te zorgen. Ruim twee ton leek noodzakelijk om drempels en stoe pen aan te leggen, wegen te versmallen danwel uitzicht te verbeteren. Sindsdien werd niets meer vernomen, hetgeen tot grote onvrede bij de buurtbewoners leidde. Onvrede, die afge lopen zaterdag uitmondde in het afzetten van de Kuperssingel door middel van twee oude auto's. De sfeer rond de afzetting was gemoedelijk. Het zonnetje hielp mee om het protest tot een ludieke happening te maken. De twee poli tieagenten hielden de wacht met een kop koffie. Voor en achter de afzetting zaten buurtbewoners in tuinstoelen de sociale contacten te verbeteren. De verkeersonveilig heid was daarbij gezamelijke ge sprekspunt. Op de fiets kwamen ook de raadsleden Gert de Weerdt (PvdA). Wü van der Kar (CDA) en Ton Voortman (WD), Harm Offe- reins (GPV/SGP) en wethouder Evelien Blom Met als gevolg dat zich rond de afzetting een politieke discussie ontspon, waarbij het vooral om het geld draaide. Over de onveilige situatie was iedereen het eens. De straatnamen die voor deze gelegenheid gewij zigd waren gaven de situatie dui delijk weer De Kupersingel was herdoopt in Scheursingel. De Jonker Bolpoort m Janker Knalpoort. Buurtbewo ners brachten de raadsleden en de wethouder op de hoogte van het aantal getelde auto's dat dagelijks soms met hoge snelheid de smalle weg zonder stoep 'nam', vertelden over de brommers die op zondag avond, zonder helm en mèt stop watch, wedstrijden houden rond de singel en hoe kinderen komend vanaf het bruggetje zelfs wanneer ze uitkijken, geen auto kunnen zien aankomen voor het bijna te laat is. ONVREDE De onvrede over het lang uitblij f/er kruispunt Kuperssmgehjonker Bolpoort was voor de gelegenheid omgedoopt tot Janker Knalpoort en Scheursingel, benamingen die met betrekking tot de gevoerde actie weinig te raden overlieten. meentelijke apparaat. Hij zegde toe bij de gemeente te gaan informe ren waar de Kuperssingel 'op het aktieplan van handelen' staat. Ton Voortman op zijn beurt zegde toe te willen bevorderen dat deze kwes tie nog voor het zomerreces wordt behandeld in de daarvoor in aan merking komende commissies, zo dat in ieder geval zicht ontstaat op de realiseerbaarheid en de termijn daarop. ander dreigde daarentegen b voorbaat boos te worden over ee ophanden zijnde afsluiting. „War neer ze de Kupersingel afsluite betekent dat een verzwaring voc de Jonker Bolpoort en daar is d situatie al onveilig." BEGRIP Ook Wil van de Kar zei graag te willen weten waarom het allemaal zo lang duurt en beloofde vragen te stellen in de eerstvolgende com missievergadering. Voor veel omwonenden was het moeilijk te verteren dat de onvei ligheid van hun buurt, waar vijf jaar geleden voor het eerst m een offi cieel schrijven op gewezen is, nog steeds een 'speelbal van de poli tiek' is. „Deze wijk zou in vier delen gesplitst moeten worden. Net zoals bij de Euroworungen het geval is. Waarbij je alleen met de fiets bin nendoor kunt", vond de één. Een De meeste automobilisten ha< den alle begrip voor de afsluitin uit protest. Slechts een enkelin gooide de uitgereikte folder boe weg om krachtig kerend extra har langs de Kuperssingel te scheurei Tot tevredenheid van de demoi stranten, die tot één uur op de po: bleven. De meeste bijbehorend kinderen amuseerden zich met h< opvissen van dode vissen uit h< verontreinigde water van de Ki perssingel, tot dat verboden were De verveling sloeg bij een aantc kinderen toe ondanks de meege brachte etenswaren. Zij kregen 01 twaalf uur te horen. „Eerst actie voeren, dan krijgen jullie een ijsje. ven van maatregelen die toch eer der toegezegd leken, was groot De raadsleden zochten daar, ieder vanuit eigen hoek, een verklaring voor. Knelpunt was daarbij de toe zegging van wethouder Joost de Jongh dat voor de veiligheidsmaat regelen geld te vinden zou zijn m het overschot van hetgeen be schikbaar was voor de bouw van de tweede fase, waaronder ook de wijken Claeverenblad/Wildenburg vallen. Deze veronderstelling is la ter tegengesproken, hetgeen bete kenen zou dat voor het realiseren van de twee ton kostende plannen een krediet zou moeten worden aangevraagd bij de wethouder van financien die volgens de aanwezi ge raadsleden en wethouder „heel streng en zuinig is". Een aanvraag zou in ieder geval betekenen dat het voorstel in het MAP zou komen, het Meerjarige Activiteiten Plan, waarmee zelfs het meest dringen de plan pas volgend jaar 'op z'n vroegst' kan worden uitgevoerd. De aanwezige raadsleden waren het erover eens dat dat te lang zou duren gezien de gewekte ver wachtingen. Waar is het geld dat nog be schikbaar was na de bouw van de Tweede Fase gebleven? Dat was voor de aanwezige politici de grote vraag Gert de Weerdt dacht het antwoord te weten. „Het college heeft besloten de resterende gel den te bewaren voor de bouw van de parkeergarage bij het winkel centrum. Die parkeergarage zal volgens berekeningen minsten twee en half miljoen gulden gaan kosten." Gert de Weerdt is een hartgrondig tegenstander van de parkeergarage en maakte zich bij voorbaat boos over het bencht in de pers dat de gemeente gezegd zou hebben dat het uitvoeren van snelheidsbeperkende maatrege len rond de Kuperssmgel voor de gemeente een lage prioriteit zou hebben. SOEP Harm Offereins (SGP/GPV) was er met zo zeker van of de soep wel zo heet gegeten diende te worden, als het PVDA raadslid suggereer de. Volgens hem was het goed mo gelijk dat de plannen waarover de commissie Verkeer in september positief geadviseerd had, nog uit gewerkt werden binnen het ge- Door middel van sloopauto's sloten boze buurtbewoners zaterdag de Jonker Bolpoort en de Kuperssingel af, om de aandacht van de pohtiek te vragen voor de verkeersonveilige situatie aldaar. (door een medewerkster) LEUSDEN - Een vertegenwoordigster van de lokale overheid, alsmede vertegenwoordigers van de provinciale en landelijke overheid en zelfs een mogelijk toekomstige vertegenwoordig ster van het Europees parlement waren officieel aanwezig bij de viering van tien jaar verslaafdenzorg door de SOHA, afgelo pen zaterdag op Groot Schutterhoef. Waarbij de Leusdense vertegenwoordigster, wethouder mevrouw Evelien Blom wel iswaar hartelijke woorden ten aanzien van de in Leusden gevestigde organisatie sprak, maar als enige een overheid vertegenwoordigde die geen steun verleent aan het werk van de SOHA. De verschillende sprekers op deze receptie op het prachtige terrein rond het landgoed Groot Schuttershoef aan de Arnhemseweg maakte duidelijk dat juist het gevecht om de broodnodige financieen het werk van de SOHA bijzonder moeilijk maakt. Zoals de penningmeester van het bestuur het omschreef; „Tien jaar werken met de bierkraan wijd open en de subsidiekraan dicht." Het werk van de SOHA richt zich op het helpen van Alcohol- en gok verslaafden met behulp van vrij willigers. Deze vrijwilligers wor den gesteund en begeleidt door deskundigen, waaronder artsen en maatschappelijkwerkers maar ook zogenoemde 'ervaringsdeskundi gen', ofwel oud-verslaafden of fa milieleden van verslaafden. In te genstelling tot veel andere organi saties werkt de SOHA 24 uur per dag, zeven dagen m de week. Deze manier van werken vmdt na tien jaar discussie steeds meer waardering en erkenning bij pro vinciale en landelijke overheden, die volgens de sprekers, de SOHA daarbij een voortrekkers rol toebe delen. De officiële sprekers kwa men vooral uit CDA-hoek. Behalve het provinciale Statenlid Jippe Hoekstra (PvdA) die geen officiéle speeche hield, waren aanwezig mevrouw Janmaat, Tweede Ka merlid voor het CDA en mevrouw K. Peijs, zevende op de kandida tenlijst van het CDA voor de Euro- peese verkiezingen en daarmee een goede kans makend deze week in het Europees parlement verkozen te worden. Evelien Blom vertegenwoordigde het CDA op lokaal mveau als loco-burgemees- ter van de gemeente Leusden. ZORGZAAM in de diverse speeches was 'de zorgzame samenleving' niet weg te denken. Met name mevrouw Jan maat noemde de SOHA daarbij „een hulporganisatie zoals ons voor ogen staat, waarbij vrijwilli gers,, door deskundigen op vrij willige basis begeleidt, de zorg op zich nemen voor de medemens in nood. Waarbij de thuiszorg hoog m het vaandel geschreven staat." Daarbij stelde zij vervolgens krachtig vast; „Het is niet aan de overheid vast te stellen of gokver slaafden in de zorg dienen te wor den opgenomen, dan wel afgewe zen" en „De SOHA dient ons inziens m de nieuwe verzorginsrichtlijnen als partner te participeren. Niet als huismoeder, noch als boodschap penjongen, maar als een volwaar dig lid." Waarmee ze in kort bestek een aantal knelpunten aanstipte waarmee het bestuur en daarmee het beleid van de SOHA momen teel te maken heeft. Zij beloofde zich, zoals al eerder, in de Tweede Kamer sterk te maken voor deze opinie. Mevrouw Peijs beloofde op haar beurt om, wanneer zij m het Europees Parlement gekozen wordt, te streven naar een Euro pees beleid ten aanzien van voor lichting en preventie." Momenteel is mevrouw Peijs, net als Jippe Hoekstra lid van de Provinciale Staten van Utrecht. Deze overheid heeft volmondig erkend dat de SOHA voor een nieuw beleid ten aanzien van de zorg aan verslaaf den „de kastanjes uit het vuur heeft gehaald hetgeen zij beloonde met het als eerste officieel subsi diëren van de SOHA VERZOEK Leusden subsidieert de SOHA niet Een verzoek hiertoe van meer dan een jaar geleden is officieel nooit m behandeling geweest maar desalnietemin afgevoerd. Wethou der Blom zei, desgevraagd, zich op het standpunt te stellen „dat de SOHA mm of meer toevallig in Leusden gevestigd is. Het is een regionaal, zelfs landelijk werkende organisatie. Bovendien ligt er geen aanvraag meer bij de gemeente." Een aantal omringende ge meenten, waaronder de gemeente Amersfoort geeft de SOHA wel subsidie. In september zal de SOHA in samenwerking met het Amersfoortse CAD een aantal akti- viteiten gaan verzorgen. Wethou der Evelien Blom kon tijdens haar officiële speech met veel meer doen dan blij zijn met de tiende verjaardag van deze organisatie met het kantoor aan de Asschatter- weg in Leusden en hopen dat aan de oproep van de SOHA om 10 juni tot landelijke dag voor de verslaaf denzorg uit te roepen, gehoor zal worden gegeven. De oproep om 10 juni m het ver volg uit te roepen tot Nationale dag waarop aandacht gegeven wordt aan de zorg aan verslaafden, kwam letterlijk uit de lucht vallen. De boodschap werd gebracht door een afgevaardigde van de SOHA die hiervoor het eerst van zijn leven uit een vliegtuig op ruim 1500 meter hoogte sprong. Vastgesnoerd aan een ervaren springer van Para club 'Icarus' uit Loosdrecht kwam hij op het gras, dat precies op die plek onlangs door een koe bevuild was, rollebollend terecht De demon stratie van de parachutisten vorrr de het hoogtepun. van de receptie In het totaal vijf man sprongen u het vijftig jaar oude kleine toeste om hangend en manouevreren< aan hun 'matrassen' of 'squares' ii min of meerdere mate op de aan gegeven plek neer te komen. Eei vertegenwoordiger van de para club gaf daarbij uitleg. Een aanta bezoekers ging, ter voorkominc van een stijve nek, languit in he gras liggen met het onvermijdelij ke glas vruchtensap in de hand Officiële vertegenwoordigers de den daar niet aan mee. Geachte Redactie, Maak de Kuperssingel veilig door. de weg rondom de gracht één richtingsverkeer te maken, over de weg zelf brede wegdrempels te maken (geen gevaarlijke kromme drempels), maar brede verhogingen (zoals op de Hamers- veldseweg). Leg een fatsoenlijk stoepje rondom de gracht, zet hier en daar een bankje. De route zal een stuk veiliger voor jong en oud zijn, helemaal als de auto's alleen op de parkeerplaatsen gepar keerd worden. Dat kost toch geen tonnen en hoeft ook geen jaren te duren. De stoeploze groenstrook van de gracht is breed en erg schuin. Bij j sneeuw en regenval zag ik menig fejubdeumvie'ring van de SOHA werd ingeluid door parachutisten. De landing verliep door hetgebrek aan wind kind en bejaarde naar beneden "iet helemaal zoals gepland... gh'den- De KuPerssmgel is een route naar en van het zwembad Veel kinderen zie ik tussen de ge parkeerde auto's laveren met hun fietsen, wat soms zeer gevaarlijke toestanden kan meebrengen. In de Dat wonen veel bejaarden, als zij naar de Hamershof wandelen is de lange Kuperssingel veel te ver en een bankje zou even rust kun nen geven aan de vermoeide be nen en een stoep in plaats van op de weg waar uiteraard sneller ver keer rijdt (daarvoor is een weg), zou geen overbodige luxe zijn. De vele wandelaars vinden een stoep nodig. Vele ouders schelden op het verkeer dat langs de Kupers singel raast; zolang er geen stoep is, bhjven alle maatregelen toch gevaarlijk, je kan namehjk ner gens weg komen, of je glijdt de groene grasstrook af naar bene den. Is mijzelf twee keer overko men (fysiotherapie etc.). Het verkeer moet over de weg kunnen bhjven, daarvoor is een weg, maar een drempel hier en daar zou de snelheid van het ver keer beslist meer in toom houden. Een paar paaltjes maakt zo'n route nog gevaarhjker, zoals ze elders in onze wijk hebben gemaakt; je moet dan met je auto of brommer een belachelijke kromming ma ken. Kinderen aan de kant schrik ken zich rot en bij glad weer of mist schiet je zo de stoep op. (Heb ik ook zien gebeuren Een beetje nagaan hoe het met de veiligheid n een wijk staat is echt zo'n moeite niet. Je hoeft er echt met eerst jaren voor te vergaderen of doctorandus voor te zijn. Ga eens een paar keer. in spitstijden, daar wandelen en je gezonde ver stand ontdekt al snel de belache- hjke gevaarlijke situaties van de Kuperssingel; die eigenlijk best prachtig is, maar waarvan je nau welijks kan geweten tijdens je wandeling, omdat je of jezelf stoot, tegen de geparkeerde auto's, of omdat je steeds moet wegsprin gen voor fietsers, brommers, au to's etc. en dat in zo'n kinderrijke buurt - Het is tnest dat daar zo lang over vergadert moet worden in de gemeenteraad. Zitten die daar niet voor de burgers.. Afz. Joke Wiegman-van der Tuin, Rosmolenstraat 3, 3833 KA Leus den. ACHTERVELD/LEUSDEN - Op de Postweg raakte vrijdagmor gen rond acht uur een personen auto zwaar beschadigd bij een frontale botsing met een vracht wagen. De bestuurder van de personenauto wilde bijremmen, toen hij de vrachtwagen zag na deren, maar deed dat iets te bruusk. Daardoor blokkeerden LEUSDEN - Op de parkeerplaats op de Dafplaats ontstond dins dagmiddag lichte materiele schade aan een geparkeerde auto. De schade werd rond 17.00 de wielen en raakte de man dt controle over zijn stuur kwijt. D< auto kwam op de verkeerde weg helft terecht en kwam tegen d< vrachtauto tot stilstand. Er deden zioch geen persoon lijke ongelukken voor. Op de Lingewijk sneuvelde vrij dagmiddag rond 13.30 uur een lan taarnpaal. Een onoplettend< vrachtwagenchauffeur reed daa met zijn voertuig tegenaan. De lan taarnpaal brak af. uur ontdekt. De dader is na d< botsing doorgereden. Een automobilist bemerkte don derdagmiddag dat zijn auto ver moedelijk ergens m Leusden scha de opliep. De wagen moet of op d€ parkeerplaats bij winkelcentrun De Biezenkamp of bij het Postkan toor zijn aangereden. De dadei reed door, zonder zich bekend te maken. 2 Sfeeropname van de bezoekers van de SOHA-receptie bij Groot Schutterhoef.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9