1 Volkswagen Passat turbo-diesel GL ruime en betrouwbare automobiel Nieuwe Mercedes SL leuk speeltje Seat Lada Oude auto's Starcraft Daihatsu Op de onlangs gehouden Au totentoonstelling van Barcelona was het weer een drukte van be lang. Uiteraard speelde Seat traditiegetrouw op deze beurs een belangrijke rol Ook nu stond er een spectaculaire pri meur. een prototype van een Ibi- za voor deelname aan de Panj$ Dakar rally. Deze Ibiza „Man ton" krijgt als krachtbron ces traal geplaatst een Audi V8 rr* tor. Dit blok, met een cilinder^ houd van 3.6 L en vier klepp* per cilinder staat borg voor zo' 300 pk Via een zesversnelling bak en drie-differentiëlen wot den deze opgewekte kracht? verdeeld over alle vier wielen. Lada voegt aan de Samara-se- rie een aktiemodel toe, de „Black Beauty". Deze speciale uitvoering wordt in zwart uitge voerd, met binnen antraciet kleurige bekleding Exclusie striping en lichtmetalen velg maken het geheel complet Normaliter betaalt de klant va deze accessoires zo'n 1.800 .Nu slechts 500,-De Lada mara „Black Beauty" 1.1 L koe op 15.295,-. Nog geen drie jaar na de start van de produktie van de Saab 900 cabriolet rolde het 10.000- ste exemplaar uit de Saab-Val- met fabriek in Nystad, Finlai Het grootste deel van de cabri gaat naar de USA, maar ook Italië, Engeland en Australië de Saab cabriolet een gew object. Het dagelijks prodt tie-aantal bedraagt nu 28 stil per dag. het geval dat een bochtje enigs zins uit de hand zou lopen. Met de rolbeugel in opklapte stand kan deze tevens als steun voor een net dienen, dat de inzitten den tegen tocht beschermt. Bij ingeschakelde verwarming is het tevens mogelijk om vaker met open kap te rijden; handig gezien ons weertype. Bovendien bezit de verwarming een com- fortschakeling, die de rest warmte van de motor als die af gezet wordt, kan gebruiken voor de verwarming van het inte rieur Met de nieuwe SL intro duceert Mercedes voor het eerst stoelen met geïntegreerde vei ligheidsgordels, waardoor de gordel optimaal om het lichaam ligt. De gordelhoogte verstelling is gekoppeld aan de elektrische verstelling van de hoofdsteun, zodat deze zich tegelijkertijd Bezitters van oude auto's wor den vrijgesteld van het betalen van motorrijtuigenbelasting. Het gaat hierbij om auto's van twintig jaar en ouder. De af schaffing van de wegenbelasting voor deze oldtimers maakt deel uit van het wetsontwerp Hou derschapsbelasting, dat is inge diend door staatssecretaris Ko ning van Financiën. De minis terraad ging onlangs akkoord met het voorstel. Om in aanmer king te komen voor vrijstelling van wegenbelasting moeten ei genaren van auto's ouder dan twintig jaar wel een aanvraag indienen bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Het is nog niet bekend wanneer het voorstel in de Tweede Kamer wordt behan deld. aanpast aan iedere lichaams- grootte Wat betreft rijcomfort en tril lingsvrijheid staat de roadster op eenzame hoogte. De kap laat zich elektrisch/hydraulisch bin nen 30seconden openen en slui ten Dan moet de wagen wel stil staan en het contact aan staan. Gelijktijdig gaan dan ook de zij ruiten en rolbeugel mee omhoog of naar beneden. Voor winterse omstandigheden krijgt de SL van huis uit een makkelijk te plaatsen en slechts 34 kilogram wegende lichtmetalen coupékap mee Het gaat te ver om op alle de tails van deze schoonheid in te gaan, maar vast staat, dat de wa gen vrijwel niets te wensen overlaat. Daarnaast biedt Mer cedes nog een heel lijstje kostba re exclusieviteiten. Eén ervan is US Carcenter Pietersen, offi cieel General Motors dealer te Rotterdam, is aangesteld tot im porteur van Starcraft. Dit Ame rikaanse bedrijf bouwt de be kende Chevrolet Chevy Van om tot een super de luxe VIP Coach. Pietersen biedt de Starcraft VIP Coach aan in diverse uitvoerin gen, met één gemeenschappelijk kenmerk: superieure luxe. Het Rotterdamse touringcarbedrijf Snel bezit als eerste in Neder land een Starcraft en zet deze in als VIP-car. De Starcraft van Snel biedt plaats aan 8 personen en heeft airconditioning, stuur bekrachtiging, getint glas, tele visie, video, bar, koelkast, af werking met echt hout en auto telefoon. Voor de aandrijving zorgt een 5 L acht-cilinder Chevrolet-mo- ADS(Aktief Demper Systeem). Dit systeem regelt de demping van de wagen naar gelang de wegomstandigheden, rijstijl en belastingstoestand De klant kan kiezen uit drie motoren; een 3.0 liter 6-cilinder met twee kleppen per cilinder en goed voor 140 kW(190 pk), een 3.0 liter 6-cilinder machine met vier kleppen per cilinder die een maximum vermogen levert van 170 kW (231 pk) en een 5 liter V8-krachtbron met vier kleppen per cilinder die borg staat voor maar liefst 240 kW (326 pk). Alle motoren hebben uiteraard een driewegkatalysator en ze zijn te vens uitgerust met een speciaal reservoir, waarnaar de in de brandstoftank verzamelde ben zinedampen worden geleid en teruggeleid naar de motor om te worden verbrand. tor met katalysator en gekop peld aan een automatische vier- versnellingsbak met overdrive en lock-up. Het gaat te ver om alle stan daard accessoires op te noemen, maar enkele memoreer ik wel: chroom bumpers, ralley-wielen, twee zij- en achterdeuren met klapramen, treeplank opstaplij- sten, verhoogd dak, imperiaal, ladder en reservewiel op achter deur, stoelen met armsteunen, gordijnen in passagiers-gedeelte en op de luxere versie cruise control, stereó-radio-cassete- installatie, centrale portierver grendeling, elektrische ramen en een nog luxer interieur. Pietersen levert de Starcraft op een grijskenteken (5 perso nen) of geelkenteken (8 perso nen). De prijzen lopen vanaf 58.900.- tot 92 535,-. Prijzen excl. BTW. Met de komst van de Uno Ri viera draagt Fiat haar steentje bij aan de auto-zomercollectie. Deze zomers-uitgeruste Uno wordt geleverd in een drie- of vijfdeursversie en met keus uit een 1.0 L of 1.5L benzine-motor. Beide uitrustingsniveaus zijn gelijk. Ze bezitten een sunroof, in twee ongelijke delen neerklapbare achterbank, open hoofdsteunen op de voorstoelen, van binnen uit verstelbare bui tenspiegels, kaartenvak op de itte Be portieren en een afsluitl dashboardkastje. In de middi console bevindt zich voorbed y ding voor de radio Net als in Uno S-versies bezitten bt voorportieren armsteunen F levert de Uno Riviera met k< u, uit metallic zilver en blai Voor- en achterbumpers, en buitenspiegels krijgen dezl de kleur. Rond de 15 inch vela met gestileerde wieldoppen i ten laagprofielsloffen (155x1 De Uno 1.0 L 3-deurs komtl 18 500.- en de 1.5 L 5-deursJ ƒ20.700,-. Met het op de markt brengen van de 318i touring completeert BMW het Nederlandse tounng- programma. Met deze 318i tou ring probeert BMW een compro mis te bereiken tussen een wa gen die enerzijds comfortabel en ruim is, maar daarnaast in staat is goede prestaties te leveren. Het resultaat is dan ook een eco nomisch veelzijdige auto evenals alle andere modelled de 3-serie voorzien is van modern motormanagemen^ teem, elektronisch geregf brandstofinspuiting en een, regelde driewegkataly^ Standaard beschikt de 318i ring over geventileerde remmen voor, centrale deun grendeling, twee elektrisch verstellen buitenspiegels en' in twee delen omklapbare terbank. Prijs: 48.900,- Hoe vreemd het voor insiders ook klinkt, Daihatsu onderhan delt momenteel met de Zuid- Koreaanse autoproducent Kia Motors over het leveren van know-how bij de oprichting van een nieuwe fabriek in Korea voor de produktie van kk personenauto's. Vreemd vorm, omdat Kia ook volop1 men werkt met Mazda, b nieuw te bouwen fabriek me*] binnen drie jaar jaar. 200 000 personenauto's met motorinhoud van 850 cni3 de lopende band rollen Eeni hiervan is bestemd voor de port naar Japan. tje Toch zal het niet verbazen als VW op korte of langere ter mijn plotsklaps met een zwaar dere oliestoker voor de Passat verschijnt. Per slot van rekening moet de motor een leeg 1192 kg zware massa voortstuwen. De Passat bezit een maximum laad vermogen van 520 kg. RIJDEN Dankzij de ronde vormgeving genieten de inzittenden voor en achter veel armslag. Hoofd- en benen kunnen ook prima uit de weg, Je houdt zelfs ruimte over Alle klokken, hendels en knop pen staan bijzonder functioneel opgesteld. Na een koele nacht - iaat de diesel zich vrij vlot wak ker schudden Na zo'n acht se conden voorgloeien (even vlot de gordels om) start hij vlot. Dank zij een startvervroeger, die geactiveerd wordt met een knop linksonder het dashboard uit te trekken, komt er geen smerige roetwolk uit de uitlaat Dat is ook wel eens anders. Er klinkt een specifieke dieselgepingel uit het vooronder. Niet ergerlijk, wel duidelijk waarneembaar Dat geluid neemt na enkele kilo meters snel af, waarna de motor weinig meer geluid produceert dan zijn benzine-broertje. Daar je evenmin veel windgeruis hoort, blijft het aangenaam rus tig in de cabine De (niet stan daard) radio is dan ook zeker geen weggegooid geld Dankzij de stuurbekrachtiging laat de wagen zich licht maar wel met gevoel besturen. Dat geldt ook voor de vijfversnellingsbak, die met een kort pookje en een korte slag bediend wordt. Zijwind en oneffenheden in het wegdek beïnvloeden de koers nauwe lijks. Op het rechte eind zijn slechts kleine koerscorrecties nodig Strak laat de Passat zich door de bochten leiden met een vrijwel neutraal karakter Comfortabel verwerkt de vering grote en kleine hobbels in het wegdek. Het kost de bestuurder geen enkele moeite om deze vier wieler in het gareel te houden. De Passat turbo-diesel is geen scheurijzer, maar hij komt wel rap met de snelste verkeers stroom mee. Hij sprint van 0-100 in 13.8 sec. en bereikt een top snelheid van ruim 170 km/u. Me dunkt ruim voldoende. Het fijne van deze diesel zit'm in het feit dat je na een lange rit volkomen ontspannen uitstapt. Je weet dat je niet in een bolide zit, dus ze nuwachtige inhaalmanoeuvres, stoplichtsprintjes en dergelijke haal je ook niet uit, wat de porte- monnaie overigens weer ten goe de komt. Na pakweg zo'n 800 km tank ik en dan blijkt dat de goe de lobbes in het vooronder daar voor 50.9 dieselolie nodig had. Alle waar naar zijn geld gaat zeker op voor de VW Passat tur bo-diesel. Meer dan 51 mille voor de GL-versic tikt stevig aan, maar het is besteed aan een betrouwbare prettige wagen. GENEVE - Van de onlangs gehouden Autosalon in Ge- néve valt behalve één uitzon dering weinig nieuws te mel den. Die ene uitzondering betreft de nieuwe Mercedes SL-serie. De Mercedes-stand stond dan ook volop in de belangstelling De SL-serie is bijzonder mooi en velen bekeken hem dan ook lik kebaardend. Daar zal het voor de meeste mensen wel bij blijven ook. Immers het prijsliistie van de SL start rond de 175 mille voor de goedkoopste versie. Daarna lopen de prijzen op tot 235 mille voor de 500 SL. Dat neemt evenwel niet weg dat er genoeg mensen zijn die zo'n stuk speelgoed aan kunnen schaffen, getuige de wachtlijst, die nu al tientallen velletjes telt en zeker nog zal verdubbelen zo niet verdrievoudigen Schoonheid Ruim 35 jaar geleden ver scheen Mercedes met de eerste 300 SL. In die tijd al een opzien barende verschijning. Nu dan de SL anno 1989. Het is een echte roadster, zonder rolbeugel. Om dat Mercedes veiligheid hoog in het vaandel voert, plaatst men een wegklapbare rolbeugel Eentje die zowel door de be stuurder als automatisch opge klapt kan worden. Een elektro nisch systeem signaleert elke kritische situatie en de rolbeugel schiet in 0.3 seconden omhoog. Wel een prettige gedachte voor AMERSFOORT - Zitten we met de benzine nuttigende per sonenauto's midden in het meerkleppentijdperk. de diesels doen het nog steeds met turbo's in het geval je de gewone diesel motor wat op wilt peppen. Turbo's zijn bij Volkswagen dan ook lang niet vreemd. Het is zelfs zo dat Volkswagen één der, zo niet de allereerste was die een turbo-dieselmotor ontwikkelde voor een personenwagen. Al in de jaren '70 voegden zij aan een tokkelende oliegebrui ker een uitlaatgas-turbolader toe. Dat betrof toen nog wel een researchauto, maar desalniette min. Eind 1982 plaatste zowel Volkswagen als Audi zo'n uniek staaltje techniek in respectieve lijk de Golf en de „80" Sinds enige tijd levert VW de populai re Passat uiteraard ook weer met een geblazen dieselaggregaat. Volkswagen levert de Passat fnet keus uit een sedan- en een variantversie Ze ogen beide even fraai en het is aan de klant welk model hij prefereert Door de ronde stroomlijn scoort de Passat een Cw-waarde van 0 29 Opvallend is het ont breken van een grille. De nood zakelijk koeling van de motor wordt toegevoerd via een rooster in de spoiler. Tevens komt er frisse lucht onder de motorkap door het opengewerkte VW-em- bleem. Uitgekiende luchtstro ming voorkomt turbulentie op voor- en achterruit De speciaal gevormde buitenspiegels voor komen bij regenval vuil op de zijruiten Aangezien de lucht stroom de achterzijde van de Testrapport Cilinders/inhoud Max. vermogen kW (pk) tpm Max koppel Nm (mkg) tpm Topsnelheid Acceleratie Teslverbruik 1/100 km Tankinhoud Aktieradius Brandstof Loodvrij Katalysator Lengte Gewicht leeg Max. trekgewicht Aandrijving Bandenmaat ABS Storing testwagen Prijzen Passat TD CL Prijs Passat TD CL Afleveringskosten Volkswagen Toyota Camrv Audi 80 Passat TD GL 2.0 GL TD TD 4/1588 4/1974 4/1388 59(80)4500 62(84)4500 59(80)4500 155(15 8)2500 164(16 7)2400 155(15 8)2600 172 170 172 13.8 14.4 14.6 6.4 6 2 5.7 70 60 68 1092 966 1190 diesel diesel diesel n v t n.v t. nvt n.v.t. nvt nvt. 457 450 439 1192 1201 1056 1000 1400 1300 voor voor voor 185/65 R 14 175/70 R 14 175/70 R 14 nee nee nee nee 46 050,- 43 995 - 45 780,- ƒ51 100.- ƒ455.- ƒ414.- 460,- der prettig zittende bekleding. De dwarsgeplaatste turbo- dieselmotor heeft een totale ci linderinhoud van 1588 cm3. Mede dankzij de turbo perst hij er toch maximaal 59 kW (80 pk) uit bij 4500 tpm Niet gering voor zo'n slechts 16 L machien- Milsubishi Galant 1.8 GLS TD 4/1755 55(75)4500 152(15 5)2500 162 14 0 6.6 60 912 diesel nvt n v.t 454 1180 1300 voor 185/70 R 14 nee 48.235,- 379.- wagen volgt, blijft de achterruit vrijwel schoon Surf lief hebbers en anderen die iets op het dak willen vervoeren, moeten aange paste allesdragers aanschaffen. De Passat krijgt van huis uit een uitgebreide buitenuitrusting mee. Zo noteren we getint glas werk rondom, halogeen koplam pen, twee achteruitrijlampen, mistachterlicht, twee van bin nenuit verstelbare buitenspie gels en centrale deuvergrende ling. Elektrische bediening van de ramen ontbreekt evenwel en de handbediening werkt knap zwaar. Binnen komt de Passat ook vrijwel niets te kort. Enkele de tails: een uitgekiend dashboard met grote duidelijke klokken; zonder toerenteller echter, in hoogte verstelbare veiligheids gordels, gordels achter, verlich te make-upspiegeltjes in de zon- nekleppen die achter een schuifje schuil gaan, een zonne- klepje boven de binnenspiegel, leeslampjes voor en achter en in hoogte verstelbare en kantelba re hoofdsteunen voor en vaste hoofdsteunen achter Dat VW vooral rekening houdt met ver tegenwoordigers en andere za kelijke rijders blijkt uit de enor me variatie aan kleine en wat grotere aflegruimtes tot onder de armsteunen op de deuren toe Knap uitgedachte stoelen bie den een perfecte zit. Niet uniek maar daarom niet minder han dig is de variabele opstelling van de geprofileerde achterbank. Aan de bovenzijde laat deze zich 5 cm en aan de onderzijde 8 cm naar voren of naar achteren ver stellen. Over de ruimte in de kofferbak (495 dm3) valt weinig te klagen en voor volumineus werk laat de rugleuning van de achterbank zich 1/3-2/3 om klappen. Op stoelen, achterbank en delen van de deuren bevindt zich stroeve en daardoor bijzon-

Leusder Krant | 1989 | | pagina 10