larathoncrack Henri Ruitenberg rint dertiende Leusdense ronde HET WEER !N LEUSDEN er kron Is -prof Johnny Broers wint koers bij de amateurs Bij OV bank schiet uw geld door naar de hoogste spaarrente. Iets koeler )EN - Is het toeval of het goede gesternte van de organi- n dat de Ronde van Leasden, op zich natuurlijk geen ab- topper op de nationale wielersportagenda, elk jaar weer vers blijkt met een bijzonder karakter? Hoe het zij, de jide dit jaar mocht er weer wezen. Met alles wat bij een xonde hoort: goede strijd, spannende momenten van be- einde, veel en meelevend publiek, een perfecte organi- Bn voor zover het de regio betreft een rennersveld van de orde. pers met winnaars, die er mochten wezen, de fameuze lonschaatser Henri Ruitenberg uit Oldebroek. die zich de zomermaanden als topsporter manifesteert bij de lief- rs en Johnny Broers, voormalig professional, die gere- eerde concurrenten in het veld van amateurs resoluut rzich liet. a: een Ronde van Leusden met een gouden randje. Het peloton der amateurs houdt de rijen kort na de start nog gesloten. het voordeel van de eerste. Bei den zouden zelfs op een derde van de koers een aardig gat te slaan met de achtervolging, maar het poloton stond niet meer toe dan zo'n honderdvijftig meter. Ralph Greupink probeerde het kort daarop met Broekhuizen, maar ook dit duo moest al vrij snel capituleren. Wat zich bij de liefhebbers had af gespeeld geschiedde reeds be trekkelijk snel ook in deze klasse. Op een derde van de wedstrijd, na ruim vijfentwintig kilometer, sprong een kopgroep van negen man weg en sloeg in enkele ron den tijds genadeloos toe. den. Ook hier heeft een keur van prominenten zich voor de Leus dense ronde gemeld. Sterke man nen als Marcel Gerritsen uit Hoog landerveen, Theo Franken uit Hoevelaken, die vong jaar de tweede plaats voor zich opeist, Leusdenaar Ralph Greupink en Godert de Leeuw uit Ermelo vormden voldoende garanties voor een pittige strijd in de eerste linies. Dat zou het ook worden. Wouter van de Bor uit Apeldoorn en Bert Broekhuizen uit Amersfoort lever den in de aanvang de voorhoede gevechten, doorgaans beslist in EINDSPRINT Gangmakers waren Bert Broekhui zen - hij wederom! - en de ta lentvolle, geroutineerde ex-prof Johnny Broers uit Maartensdijk Om dit duo groepeerde zich een ijzersterke groep waarin Frans Berrens uit Nieuwegein, Marcel Gerritsen uit Hooglanderveen, Godert de Leeuw uit Ermelo en de specialist op de sprint Wim Vee- nendaal. De groep werkte subliem samen In hoog tempo ontdeed men zich van de rest van het veld, althans zo leek het. Toch bleek het in de fi nale mis te gaan; door een beoor delingsfout van de jury moest de kopgroep na de bel voor de laat ste rond nog een extra ronde rij den. Tenslotte kwam het tot een eindsprint, waarin Broers aan het langste emd trok: met duidelijk verschil ging hij voor Marcel Ger ritsen en Godert de Leeuw als te rechte winnaar over de streep. Uitslagen Liefhebbers/veterane n 1. Henn Ruitenberg, Oldebroek; 2. Si nus van Leijen. Wagenmgen; 3. René van IJzendoom, Tiel, 4 Robert Hoff mann. Ermelo; 5. Ap Groeneveld, Vee- nendaai; 6. Jan Dijkhof, Achterveld; 7. Paul Ossendnjver, Leusden. 8 Jos Kerkhof, Achterveld; 9. Arie van Soest. Ochten; 10. Emiel Meijers, Hoogland; 14. Hans Versteeg, Achterveld Amateurs 1 Johhny Broers, Maartensdijk; 2. Mar cel Gerritsen, Hooglanderveen. 3. Go dert de Leeuw. Ermelo, 4 Hennie Beyer, Zaandam; 5. Wim Veenendaal, Zeist; 6. Charles Waliert. Woudenberg. 7. Frans Benrens, Nieuwegein; 8. Ben Broekhuizen. Amersfoon. 9 Richard Westhof, Soest. „Ik had vandaag gewoon goeie benen.Marathonschaatscrack Henri Ruitenberg toonde in Leusden aan ook op de Gets over 'winners'-capaciteiten te beschikken. door het talrijke publiek beloofde ook de strijd bij de amateurs een interessante krachtmeting te wor- vroegüjdig kansloos zou blijken. Maar ook bleek in beide wedstrij den de beslissende slag pas te worden geleverd in de laatste ronde, in de allerlaatste fase dus. meldt zich al een nadrukkelijke kandidaat voor één van de ere plaatsen: marathonschaatser Henn Ruitenberg, die een premiesprint voor zich opeist. Langzaam maar zeker verbrokkelt het peloton. Robert Hoffman uit Ermelo, winnaar van vorig jaar, meldt zich in de voorste njen en heeft voorlopig nog in zijn gezel schap Leusdenaar Paul Ossendrij ver en Jos Kerkhof uit Achterveld. Er is dan een kopgroep gevormd, die binnen twee minuten van start naar finish rijdt met minstens 45 ki lometer per uur. Het is een com pacte groep van hen coureurs, een sterk, homogeen team, dat in de loop van de koers uitstekend zal blijken te kunnen samenwer ken. De Achtervelders Jan Dijkhof en Jos Kerkhof zitten er in, evenals Paul Ossendrijver, nationaal titel houder René van IJzendoorn uit Tiel, Emiel Meijers uit Hoogland. Hans Versteeg, de doorbijter uit Achterveld, die geen meter prijs geeft, nog altijd Robert Hoffmann en natuurlijk ook de rappe Sinus van Leyen, de sterke sprinter uit Wageningen. Dit gezelschap van tien heeft half weg de koers eigenlijk al afgere kend met de rest van het veld. Dat zijn dan nog zo'n veertig renners, die als peloton vruchteloos pogin gen doen om het moordend tempo van de gevluchte kop groep te volgen. Willem van Ga meren en Ron Dijkhuizen probe ren nog aansluiting te vinden, maar het is allemaal zinloos; voonn wordt het tempo opgevoerd om de achtervolgers kwijt te raken en op het betrekkelijk korte parkoers vrij baan te krijgen voor het ver dere verloop van de strijd. vulc-an^ BANOENI Htööfy^ Het startpistool van Wim Kroon uit Nieuwegein ontketende van meet af actie in de gelederen van de liefhebbers en veteranen, die reeds na de eerste ronde via de chronometers duidelijk maakten dat de heren haast hadden. Utrechter Martin van Zijl zou ronde na ronde als eerste over de streep flitsen met in zijn kielzog Willem van Gameren uit Zaltbommel. La ter zouden ook Achtervelder Jos Kerkhof en Emiel Meijers uit Hoogland zich in de voorste njen melden, kort voordat Leusdenaar Paul Ham al in de aanvang van de wedstrijd onderuit ging en met een gebroken sleutelbeen het strijdtoneel moest verlaten en deze dertien Ronde van Leusden inderdaad persoonlijk als onge- iss Anita Kok flankeert de winnaars bij de Lefhebbers/veteranen itenberg, Sinus van Leyen en René IJzendoorn. Stuurmanskunsten in de bocht. Er volgen nu in de kopgroep, als nog ruim tien ronden zijn te gaan, wat ontsnappingspogingen. Maar het zijn niet meer dan pnkacties. Robert Hoffmann probeert weg te lopen, maar Jan Dijkhof is steeds attent en geeft de man uit Ermelo geen ruimte. Met nog vijf ronden doet Jos Kerkhof een poging, maar ook hij krijgt geen kans. Hoff man persoonlijk haalt hem terug. Dan is opeens in de voorlaatste ronde Ruitenberg weg, maar hij krijgt onmiddellijk Sinus van Leijen mee. Zij samen zullen op de meet beslissen, wie op de hoogste trede komt. Het wordt Henri Rui tenberg. de man die zomer en winter zijn conditie het best op peil weet te houden. Na de zinderende finale van de liefhebbers, enthousiast begeleid door Jan Versteegi tn de vele ontsnappingspogingen in de koers van de Liefhebbers^Veteranen. Ook deze zou geen blijvende jen hebben. en 197b aeeu zich eveneens een dergelijke situatie her haaldelijk voor. Ook in stren ge winters is dit een veel voorkomende aangelegen heid. Het is een teken van een geblokkeerde toestand. Ik haal dit nu aan, omdat zich de komende dagen een dergelijke situatie gaat voor doen. ken behoren bij slappe de pressies, die in een wijde boog om het hogedrukgebied op de oceaan naar het noor den trekken. Regen valt er wel in de omgeving van IJs land. Zelfs op de Britse Eilan den zagen we de afgelopen dagen geen wolken. Men be leeft daar ook een prachtig zomerse tijd, net als bij ons. Leusden noteerde deze maand al 4 zomerse dagen en begin deze week kwam het kwik nog op 28.2 graden. Morgen passeert de genoem de storing ons gebied, maar zoals gezegd regen van bete kenis verwacht ik niet. Op de weerkaarten voor de langere termijn uit het Duitse Offen bach was te zien dat er tot en met zondag weinig verande ring komt. We blijven onder invloed van een sterk hoge drukgebied met centrum op de oceaan ten westen van Ierland. Het heeft een krach tige uitloper naar onze omge ving. Daardoor blijven de pressies op afstand, ook die in Oost Europa. Na een tijde lijke teruggang van de tem peratuur kan het tegen het weekeinde mogelijk weer iets warmer worden. De zomer zit en blijft dus stevig in het zadel zitten. genoeg zouden beide races grote gelijkenis met elkaar vertonen. In beide gevallen was er sprake van een snelle start, waarna het groot ste deel van het rennersveld lukskoers in zijn sportcamère kan bijschrijven. Het tempo was en bleef hoog; er werd driftig gekoerst en als zeven van de 37 ronden zijn gereden Hoge en lagedrukgebieden zijn van groot belang voor ons weer. Immers de ligging van deze grootmachten is be palend voor het weer dat ons wordt voorgeschoteld. Lage drukgebieden spelen zeer vaak een negatieve rol, ze geven regen en wisselvallig weer. Hogedrukgebieden daarentegen zorgen meestal voor droog en rustig weer. De hogedjrukgebieden ver plaatsen ziöh vaak van west naar oost over ons land en in de regel beïnvloeden ze ons weerbeeld maximaal een dag of vijf. Ze verdwijnen van de weerkaart en we ge raken weer in depressie sfeer, of de rol wordt overge nomen door een nieuw hoge drukgebied. de ïjdsecretaris Johan Ossen- et had het in deze krant al 11 eld het wordt weer een c: wedstrijd en ook al is het qI eer de dertiende, dat heeft ig l ongeluksgetal niets te ma- Dat is voluit gebleken De jd3 tce was voortreffelijk, de dh belangstelling was ook Wege de zomerse weersom- Bheden meer dan mocht 72 en verwacht en de jury zich uiterst voldaan omdat JDU dit jaar voor het eerst een p moderne, geriefelijke en [alle benodigde faciliteiten g pene promotie- c.q. jurywa- op het circuit aan de Hamers- weg had geïnstalleerd. 1 er bleven weinig redenen n te twijfelen aan een goed cesvol verloop van de wed- Hekende organisatie komt ekening van de Ren- en Amersfoort, die zoals te lebruikelijk de Ronde van kn had gesplitst in twee ca- ën, de liefhebbers en ve- 1 in een koers van vijftig ki- over 37 ronden en een i)d voor amateurs over tach ometer met 57 ronden van 1400 meter. Merkwaardig Het hardnekkige hoge drukgebied boven de Noord zee, even ten oosten van Schotland trekt langzaam iets naar het westen. De wind krijgt de neiging daardoor van noordoost naar noord tot noordwest te draaien. Het ge volg is, dat de aanvoer van de lucht meer over het nog relatief koude Noordzee-wa- ter komt. De zeewater tempe ratuur bedraagt voor onze kust ongeveer 15 graden. De temperatuur gaat een kleine inzinking doormaken en het wordt iets minder zonnig door de aanvoer van enkele wolkenvelden. Deze behoren bij een zwak front, dat via Scandinavië vandaag en morgen dichterbij komt. Voor de boeren heb ik slecht nieuws. Regen zal er voorlopig nog niet vallen. De fronten die ons kunnen berei Welke spaarvonn u ook kiest, bij OV bank krijgt u altijd de hoogste rente. Waar krijgt u bijvoorbeeld op een deposito rekening op vaste termijn met maandelijkse rentebetalingen een rente van 6,75%? RENTE GPSBXAR- REKENJKK EN "TUT Minder vaak komt het voor, dat hogedrukgebieden zich van oost naar west ver plaatsen. Dit tegendraads be wegen, ook wel retrograde genoemd, is een teken van enorme stabiliteit en het ho gedrukgebied is niet van de kaart weg te krijgen. In klas sieke zomers zoals 1947,1959 De bank met de vriendelijke rente OV BANK N V ZONNEHOF I. (HOEK UTRECHTSEWEG) 1811 NC AMERSFOORT TEL 0)1-644 MO IJSDAG 21 JUNI 1989 J 1 [_r[ Sport 13 I 1*

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13