SB Van Gooi eist een ton Dngerustheid bij boeren )ver onderzoek verzuring Dnderhoud van wegen gaat 21 miljoen meer kosten Belastingschuld Culturele Raad "vandaag in 9e leusder krant» SERVA VÖLVÖ TOYOTA Snelheids controle Autokrakers KEISTAD B.V. fenavond extra vergadering Agrarische zaken thouder Vroon streeft meerjarige beleidsaanpak na «UT0 EEMHAVEN MITSUBISHI DEALER KONIJNTJE IN DE WETERING Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden woensdag 21 juni 1989 - 21e jaargang no. s DUU HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV Buurtschapsborden onthuld Pagina 3 Hulpbehoevende Achtervelders op vakantie Pagina 3 Joke Nijhuis nieuwe hoofdverpleegkundige in vernieuwde Kruisgebouw: „Ons wacht een schone taak" Pagina 5 Onderkomen Kruisvereniging in gebruik genomen Pagina 5 Euroverkiezingen: CDA wint in Leusden Pagina 6 Culturele Raad beticht van zakelijke naïviteit Pagina 7 Leusder Krant Junior Pagina 9 Braderie De Biezenkamp in teken van zomertenue Pagina 11 Sport: Spanning groot in Boulescompetitie Pagina 12 Marathoncrack Henri Ruitenberg wint Ronde van Leusden Pagina 13 Servicepagina Pagina 14 WEEKENDDIENST: 941210 LEUSDEN - De Culturele Raad heeft van de inspecteur een forse belastingaanslag ontvangen over niet afgedra gen sociale lasten en inkom stenbelasting over de afgelo pen jaren. Over de exacte omvang van de schuld is nog niets bekend. Dat bleek maandagavond, tijdens een speciale vergadering van de raadscommissie welzijn en huisvesting. Het enige agendapunt tij dens die vergadering was een gesprek met de Culturele Raad, over het functioneren van de CR. Aanleiding voor het gesprek was een subsi dieverzoek van de Culturele Raad, waarin het bestuur een structurele verhoging van de jaarlijkse gemeentelijke bij drage bepleitte. Bovendien wilde de Culturele Raad dat de gemeente de tekorten op de begroting van afgelopen jaar en komende jaren zou aanvullen. Op voorhand was de raadscommissie weizijn en huisvesting niet erg gelukkig met de aanvraag van de Cul turele Raad. Een jaar gele den ontstond er al commotie over het financiële beleid van de CR, toen bleek dat men een startkapitaal van 75.000,- zo goed als opge bruikt had. De gemeenteraad verkeerde in de veronder stelling, dat dat bedrag ooit ter beschikking gesteld was, met de bedoeling dat de CR de rente-opbrengsten voor eigen gebruik mocht aan wenden. De Culturele Raad en de gemeente verschilden over de aard van die af spraak van inzicht. Vorig jaar bepaalde de ge meenteraad, dat de CR jaar lijks aanspraak kon maken op een maximale subsidie van 18.000,-. Dat bleek dit jaar al niet meer toereikend, waarna de Culturele Raad een verhoging bepleitte tot 20.500,-. In afwachting van defini tieve besluitvorming daar over, wilde de raad eerst een gesprek met het bestuur van de Culturele Raad. Tijdens dat gesprek bleek, dat de Culturele Raad ook een aan slag van de belasting had ontvangen. Omdat de Cultu rele Raad momenteel nog in gesprek is met de Inspecteur om gehele of gedeeltelijke kwijtschelding van dat be drag te bepraten, voerde men de aanslag niet op in de be groting. Als dat niet lukt, zal de Culturele Raad later dit jaar waarschijnlijk opnieuw bij de gemeente moeten aan kloppen. Zie ook elders in dit num mer. sin'. In dat 'bassin' werd een be drag gestort, dat voldoende rente zou moeten dragen, om het beheer van bijvoorbeeld wegen, nolenng en gebouwen te kunnen bekosti gen. In het bassm werd bij de in stelling daarvan, in 1986, ongeveer 30 miljoen gulden gestort. In af wachting van gedetailleerde on- derhoudsnota's, waarin exact zou worden aangegeven wat er in de komende tientallen jaren aan de Leusdense infrastructuur moet worden gedaan, we rd het onder houd in de' periode vanaf '86 be perkt tot het meest noodzakelijke. Een voorbeeld daarvan is het on derhoud aan de Asschatterweg, dat onlangs plaatsvond. ONDERHOUDSNOTA'S Op basis van een aantal onder houdsnota's, dat onlangs gereed kwam, is berekend dat de huidige stand van het financieringsbassin bij lange na met toereikend is om de broodnodige investeringen op de lange termijn te kunnen doen. Aan de hand van drie deelnota's (wegen, nolenng en gebouwen; er volgen er meer) kan al worden vastgesteld dat het fonds zo goed als verdubbeld moet worden. Het onderhoud van wegen geeft een tekort van 21.000.000,- te zien, ter wijl daar voor nolering, openbare gebouwen en scholen nog eens een kleine zes miljoen bijkomt. De onderhoudsnota's, op grond waar van de kostenramingen voor de lange termijn gebaseerd zijn, zijn opgesteld door het ingenieursbu reau 'Oranjewoud', dat haar werk onlangs afrondde. Een deel van de infrastructuur zal echter nog moe ten worden doorgelicht. Op het ge bied van sporterreinen, wegmeu- bilair en verkeersinstallaties en open water, beschoeiingen en bruggen zal de gemeente binnen het eigen ambtelijk apparaat in ventarisaties laten maken. De re sultaten daaraan worden op niet al te lange termijn verwacht. Pas dan kar. de werkelijke balans worden opgemaakt en gekeken worden hoeveel kapitaal er aan de respec tievelijke fondsen, c.q. het financie ringsbassin zal moeten worden toegevoegd om het beheer op lan ge termijn te kunnen garanderen. Het lijkt echter aannemelijk dat de inventarisaties die nu gemaakt zijn, uiteindelijk ook het meest begrote lijk zijn. VEROUDERING Wethouder Vroon, die de ver antwoordelijkheid voor de ge meentelijke financien draagt, richtlijn nog volop in discussie is en het beleid nog door uw raad moet worden vastgelegd, wekt de huidi ge aanpak de nodige bevreemding en achterdocht bij de veehouders. De bereidheid om op dit moment medewerking te verlenen aan de inventarisatie, zonder dat er duide lijkheid is hoe met de gegevens zal worden omgegaan, is dan ook mi nimaal." De secretaris van de ABTB Hamersveld, G. Th van de Hengel, die als woordvoedre van de geza- melijke landbouworganisaties op treedt, zegt in een toelichting op de brief dat er geen sprake is van onwil bij de boeren om aan het onderzoek deel te nemen. „Wij willen best meedoen," zegt hij, maar we willen ook weten waarom het onderzoek nodig is en wat er met de gegevens gedaan wordt Wij krijgen namelijk veel ongerus- LEUSDEN - Oud-gemeentesecre- tans Reier van Gooi eist ruim een ton schadevergoeding van de ge meente. Van Gooi legde zijn eisen neer m een brief, die begin juni is verstuurd. Van Gooi, die door het gemeentebestuur in oktober 1987 'oneervol' werd ontslagen, kreeg bij het Ambtenarengerecht m ho ger beroep gedaan dat dat besluit nietig werd verklaard. De raad leg de zich onlangs bij die beslissing neer en besloot een procedure te starten, waarin Van Gooi 'eervol ontslag" zal worden verleend. In dat LEUSDEN - Een vijftal automobilis ten is vonge week dinsdag be keurd bij een snelheidscontrole op noemde de bevindingen van de i onderhoudsnota's en de financiële I consequenties daarvan voor de ge meente 'fors', maar op termijn de meest goedkope. Vroon: „We heb ben hier te maken met het feno meen 'instandhouding'We zullen een antwoord moeten formuleren op de voortschrijdende veroude ring, die onverbiddelijk toeslaat. We staan m deze materie dan ook een meerjarige beleidsaanpak voor, omdat m dat geval de kosten het best in de hand gehouden kun nen worden. Onderzoek heeft uit gewezen dat uitstel van onderhoud en vervanging altijd leidt tot kos tenverhoging. Het is het beste als we voor die problemen de ogen j niet sluiten en nu al maatregelen I nemen, die uiteindelijk het goed koopst zullen zijn." Volgens Vroon zijn er in den lande diverse voor beelden van gemeenten, waar de problemen niet tijdig werden on derkend of op tijd de juiste maatre gelen werden getroffen. „Daar staat men nu voor een niet zelden gigantische investeringsachter stand, zodat elke speelruimte om beleidsmatig 'leuke' dingen te doen is weggevallen. Als het aan rtuj ligt, voorkomen we dat zo'n si tuatie in Leusden zal ontstaan." VOORSTELLEN Vroon: „We zijn bij het opstellen van een plan uitgegaan van de fi- nancieringsnmethode, die m 1986 is gekozen. Dat wil zeggen dat het financieringsbassin of zo u wilt de verzameling onderhoudsfondsen het uitgangspunt is geweest. Bo vendien zijn we ervan uitgegaan dat we de huidige kwaliteit van de voorzieningen op hetzelfde mveau, of beter, willen handhaven over een langere penode." Politiek is nu de vraag aan de orde waar het benodigde geld om het bassin te vullen vandaan zal moeten komen. Het mag duidelijk zijn dat de raad zich over die beslis singen eens fors de hersens rnag breken. Al dit jaar zullen middelen gevonden moeten worden, om op tijd over de juiste hoeveelheid in vesteringskapitaal te beschikken. Nog voor de begrotingsbehande ling in september zijn daarom con crete voorstellen te verwachten, waarin het college zal aangeven m welke nchting zij denkt. Een voor schot daarop nam het college al ten aanzien van de rioleringen. Om de financiën te vinden op dat gebied is in één van de financienngsalterna- tieven voorzien in een verhoging van de rioolbelasting van 58,- per huishouden per jaar. Dat is een ver hoging van meer dan 100% in ver gelijking met het huidige prijspeil. te telefoontjes van onze leden hier over. Als het antwoord van de ge meente niet bevredigend is, zullen wij onze leden negatief adviseren over het onderzoek." In de brief vragen de organisa ties daarom om een spoedverga dering van de commissie Agrari sche aangelegenheden. Gemeen telijk woordvoerder Jan Jaap An- dré zegt over de affaire dat de pro vincie Utrecht verantwoordelijk is voor het onderzoek. „De gemeente heeft alleen een coördinerende taak," zegt hij. Toch is het college met ongevoelig voor de ongerust heid van de boeren. Aan het ver zoek om een spoedbij eenkomst wordt vanavond al voldaan. Om 20.00 uur zal de commissie Agrari sche aangelegenheden voor een extra vergadering bijeenkomen m het gemeentehuis. geval kan Van Gooi aanspraak ma ken op een wettelijk geregelde af vloeiingsregeling. Van Gooi wil daarbij nu ruim een ton vergoeding, voor geleden 'ma teriële en immateriële' schade. Een kleine ƒ31.000,- daarvan is opge voerd als 'kosten voor juridische bijstand'. Van Gooi claimt daar naast 17.000,- verhuiskosten en 5.000,- voor teveel betaalde auto- en ziektenkostenpremies. Omdat voortzetting van zijn ambtelijke carrière door de gang van zaken rond zijn ontslagproce- de Asschatterweg. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 70 kilo meter per uur, terwijl ter plaatse 50 kilometer maximaal is toegestaan. De politie was over het resultaat goed te spreken: „We hebben aan zienlijk minder overtreders dan an ders, terwijl ook de hoogst geme ten snelheid beduidend lager lag dan andere keren weieens het ge val was", aldus en woordvoerder. LEUSDEN - Een inwoner uit Utrecht is donderdagavond, om dure vrijwel onmogelijk is gewor den, begroot Van Gooi de geleden immateriële schade op 50.000,-. AMERSFOORT PEALER NIJVERHEtDSWEG N. 63 AMERSFOORT TEL. 033-631620 21.15, het slachtoffer geworden van autokrakers. De man, die in Den Treek een wandelingetje maakte, werd bij zijn auto aangesproken door een achttal jongens De jon gens vroegen de man of dat zijn auto was. Omdat de Utrechtenaar zich bedreigd voelde, ontkende hij dat. Toen hij een kwartier later op nieuw bij zijn auto terugkwam, bleek een ruit te zijn vernield en een bankbiljet van 25,- te zijn ver dwenen Van Gooi wint een ton: ...„Wat w een goed vat zit..." Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 i- mc# ..sr-* r ,y..> Li .rij, y v.1?1 krant onderzoek is bedoeld om in het noord-oostelijk deel van de provin cie gegevens te verzamelen die de gemeentes kunnen gebruiken voor de uitvoering van de hinderwet. Deze maand wordt met de land- bouworgansaties in Leusden en met de gemeenteraad de zoge naamde ecologische richtlijn be sproken. Daarin is onder meer be paald dat bedrijven die in een straal van 500 meter bij een zuurge- voelig gebied gevestigd zijn geza- melijk niet meer dan een bepaalde hoeveelheid ammoniak mogen uit stoten. Bedrijven die door uitbrei ding of meuwvestiging deze norm dreigen te overschrijden knjgen hiervoor geen hinderwetvergun ning. Deze richtlijn heeft tot nu toe bij de Leusdense boeren tot veel kri tiek geleid, omdat zij vinden dat de gemeente Leusden strengere nor men hanteert dan elders gebruike lijk is. De landbouworganisaties willen nu weten wat de conse quenties zijn als hun leden aan het onderzoek van DHV meewerken. Zij zijn van mening dat de gemeen te alle gelegenheid heeft gehad om hen over het onderzoek in te lich ten. Zo is er deze maand twee keer overleg geweest tussen het college en de boeren in de commissie Agrarische aangelegenheden. Daarbij stond het gewraakte on derzoek met op de agenda. De in formatie daarover is beperkt ge bleven tot een brief aan de betrok kenen, waann het onderzoek werd aangekondigd. In de brief aan het college en de raad zeggen de orga nisaties daarom: „Juist nu de wijze van toepassing van de ecologische Asschatterweg werd onlangs van een nieuwe asfaltlaag voorzien. Uit de onderhoudsnota voor wegen blijkt dat de gemeente op korte termijn ruim moeten vrijmaken, om het huidige kwaliteitspeil van de wegen tot in lengte van jaren op hetzelfde niveau te kunnen garanderen. (van de redactie) USDEN - „Als de kwaliteit van de wegen in Lensden tot in igte van jaren op het huidige niveau moet worden gewaar- rgd, is in 1989 een extra investering van ruim 21.000.000,- odzakelijk." Dat is de belangrijkste conclusie van een rap- rt over het beheer, het onderhoud en de financiering van de rastructuur in Leusden. Met het genoemde bedrag zal het lancieringsbassin', dat in 1986 in het leven geroepen is om odzakelijke investeringen in de infrastructuur te kunnen en, moeten worden aangevuld. )e conclusies zijn afkomstig uit beheer van de infrastructuur (we- jenaamde onderhoudsnota's, gen, riolen e.d.) en gebouwen op ann de consequenties van het de lange termijn zijn bekeken. In Om de kwaliteit van de rioleringen op peil te houden en aan te passen aan strengere eisen, is tot 1999 een verhoging van het onderhoudsfonds met 4.000.000,- vereist. Het tekort op het onderhoud van gemeentelijke gebouwen en scholen beloopt naar schatting 1.750.000,-. Wethouder Vroon, die het concept rapport vrijdag presenteerde, gaat ervan uit dat voor de begro tingsbehandeling dit jaar, in september, definitieve financie- ringsvoorstellen de raad zullen zijn gepasseerd. 1986 zette de gemeenteraad voor instellen van verschillende fond- dergelijke investeringen een be- sen. De fondsen tesamen vormden drag opzij, door middel van het een zogenaamd 'financieringsbas- wi boerderij bij één van de Leusdense natuurgebieden. Onderzoek naar de ammomakuitstoot van de agran- e bedrijven in deze gebieden heeft tot ongerustheid geleid bij de boeren. (van de redactie) iUSDEN - De Leusdense landbouworganisaties (ULG, ABTB pCBTB) zijn ongerust over het onderzoek dat het Amersfoort- f ingenieursbureau DHV in opdracht van de provincie Utrecht !t naar de verzuring bij een 120-tal landbouwbedrijven in len. Vorige week ontvingen de betrokken boeren een ijven hierover en inmiddels is bij een aantal bedrijven een lewerker van DHV langs geweest. Deze kon echter niet aan onderzoek beginnen, omdat hij niet op de terreinen van de *ren werd toegelaten. De gezamelijke landbouworgani saties hebben een brief geschre ven naar het college van burge meester en wethouders en de ge meenteraad, waarin zij hun onge rustheid kenbaar maken. Zij zijn vooral verbaasd, omdat zij vinden dat er met hen over het doel van het onderzoek en de wijze waarop met de gegevens zal worden omge gaan geen overleg is gevoerd. Het

Leusder Krant | 1989 | | pagina 1