Buurtschapsborden onthuld iulpbehoevende Achtervelders Dp vakantie naar Ootmarsum Toekomst PAG nog onzeker Rommelweekend in Leusden LEUSDEN Steunfraude Vissen zonder akte Zwartrijder aangehouden /an opbrengst actie 'Achterveld voor Achterveld' leusder krant Gewonde bij aanrijding Jongens lastig gevallen Winkel diefstal Leusden Achterveld KPJ gaat Wadlopen j 149,50 per jaar, 25,50 per half jaar, 13,- per kwartaal I Klachten bezorging: Rijverbod weeded plaatselijk nieuws (door Marianne de Valck) SCHAT/SNORRENHOEF - Bij de onthulling van de grensbor- gaf Bram Vroon, wethouder van financiën en oud-geschie- nisleraar, andere verklaringen voor de namen van twee van drie heringevoerde buurtschappen binnen de gemeente usden. Eerder werd het ontstaan van de naam Asschat in rband gebracht met 'het stelselmatig afgraven van woeste ond'. Volgens de wethouder Bram Vroon zou de naam As- iat echter afgeleidt kunnen zijn van Esschat, hetgeen aan- ngesloten stuk bouwland' betekende. De naam van het aan jschat grenzende buurtschap Snorrenhoef zou volgens de "Bethouder een minder ongunstige achtergrond kunnen heb ben, dan in vorige publicaties in deze krant gesuggereerd werd. 'Snorren' kan volgens de wethouder, die dit in een oud- Nederlands woordenboek nakeek, ook de aanduiding zijn voor een ruwe oneffen plek in lakense stof. Waarom dan ook niet voor een ruw stuk natuur, gelegen in een verder redelijk vlak landschap, zoals Snorrenhoef waarin onder andere de Schans te vinden is, aldus de positieve verklaring van de wethouder. De wethouder sprak zijn vermoedens uit bij het onthullen van de borden waarmee de grenzen van de buurtschappen zijn aangegeven. Hij voegde daarmee iets nieuws toe, aan iets ouds dat dankzij dorpsverteller en dorpshistoricus Jan Schouten uit Achterveld in ere hersteld werd. flakbij de Zandbrinkermolen iren zaterdagmorgen vele om landen uit de direkte omgeving elkaar gekomen om de onthul- van de naam en grens van hun ERK iirtschap bij te wonen. Lang niet ereen bleek elkaar even goed cennen of thuis te kunnen bren- n Lang niet gehoorde vragen werden gesteld; „Ben jij nou een Asschatter of een Snorrenhoever?" De aangesprokene bleek een As- schatse, de vragenstelster een Snorrenhoefse. De oudste inwoonster van As- schat mocht het bord waarop de naam van haar buurtschap vermeld staat onthullen. Initiatiefnemer en leider van de feestelijkheden rond de onthulling Jan Schouten ver meldde even secuur als altijd dat mevrouw de Wit (85) wel de oudste inwoonster van het buurtschap was, maar er niet het langste woon de. Mevrouw de Wit vermeldde daarop dat haar zusje bij een eerste bezoek aan haar verloofde in As- schat opmerkte nergen as te zien. Zij zocht nog steeds. De naam bleef duister maar het buurtschap mooi. Waarop zij, met met meer dan de noodzakelijke hulp van de wethou der, de kranten verwijderde, waarin het bord verpakt zat. Een zelfde handeling werd ver volgens door mevrouw Schreuder vemcht aan de overkant van de Asschatterweg, waarmee het bord met de naam van het buurtschap Snorrenhoef werd onthuld. Eén uur later assisteerde de wethouder de 82-jarige meneer Eggenkamp, de oudste inwoner van het buurtschap Musschendorp, bij de onthulling van het grensbord aan de Hessen weg. Waarmee in het vervolg voor iedereen duidelijk kan zijn dat de gemeente Leusden bestaat uit ver schillende kernen en historische buurtschappen waarvan slechts drie van de tien historische op nieuw terug te vinden zijn op offi ciële borden. GRENZEN Het plaatsen van de namen van de borden waarmee de oude gren zen van de buurtschappen wordt aangegeven, is het gevolg van het initiatief van Achtervelder Jan Schouten. Schouten houdt zich in tensief bezig met de geschied schrijving van zijn dorp en de om geving. Daarbij horen de histori sche namen van de boerderijen. Met enige vreugde kon hij aan zijn lijstje tijdens de onthulling van de buurtschap-borden, twee namen van boerderijen toevoegen. Zijn vreugde over de plaatsing van de borden had Jan Schouten, die zich zelf 'dorpschrijver' noemt vastge legd in 'odes' die hij uitreikte aan de oudste inwoners van de ver- j schillende buurtschappen die de j grensborden onthulden. De ode voor Asschat luidde: "De heerlijkheid 'Asschat', roemrijk m haar geschiedenis. De natuur daar te zien, Is een schone belevenis, van 'kanaal' tot 'Steenbeek', Daar leven we in vree'. Dat is ons alles 'Asschat', we zijn er bhj en tevreden mee. Natuurlijk was er ook een ode voor Snorrenhoef: „Als het geroep der nachtegaal, Jubelend als muziek, Over ons 'Snorrenhoef zal gaan, „Dan veulen wullie ons nek." Maar we leven gezond en bhj, samen zijn in vreugd en verdnet. Nee, zelfs voor 'n grote stad ruilen we 'Snorrenhoef zeker niet. LEUSDEN - De sociale recherche heeft tegen een Leusdenaar pro ces-verbaal opgemaakt wegens steunfraude. De man zou de afgelo pen drie jaar ruim 13.500,- ten onrechte uitgekeerd hebben ge kregen. LEUSDEN - Bij het Valleikanaal I maakte de politie donderdagmor gen proces-verbaal op tegen een visser, die niet over de vereiste papieren bleek te beschikken. LEUSDEN - Op het politiebureau in Leusden-Zuid werd donderdag avond een buspassagier afgele verd. De chauffeur van de bus con stateerde dat de man zijn strippen kaart dusdanig met een lak had behandeld, dat stempels van de kaart konden worden verwijderd. Centraal Nederland, de betrokken vervoersmaatschappij, heeft de zaak uiteindelijk zelf afgehandeld en de zwartrijder bekeurd. (door een medewerkster) OTTERVELD- Vijfentwintig Achtervelders, die jaren niet op kantie gehad hebben, gaan een week op vakantie in Ootmar- im. Zij krijgen deze vakantie aangeboden door hun dorpsge- iten, die vorig jaar op 5 juni een grootse actie hebben gehou- onder het motto Achterveld voor Achterveld. De actie racht 25.500,- op. De groep Achtervelders zal een week verblijven in een goed iliehotel in een mooie omgeving in Twente. Met de 25 hoevende Achtervelders tussen de 45 en 89 jaar, gaan 19 ers en 11 begeleiders mee, waaronder de plaatselijke !s en twee verpleegkundigen. [Het is lange tijd spannend ge in Achterveld. De actie hterveld voor Achterveld' was [ng jaar een groot succes. Het s de bedoeling om voldoende incieën bij elkaar te krijgen om h aantal Achtervelders die door Jerlei omstandigheden nog nooit, |al jaren niet, op vakantie zijn test, 'iets' aan te kunnen bie- t Wat precies was lang niet be- jnd, omdat dit mede afhing van I opbrengst van de actie. Omdat I actie een groot succes werd, worden besloten werd 25 'htervelders, met voldoende be geleiding, een week vakantie aan te bieden. Een commissie werd sa mengesteld die tot de moeilijke taak had om de vijfentwintig deel nemers te selecteren. Aanmelden was niet mogelijk. Men moest wachten tot men benaderd werd en of men door de selectie heen kwam. De commissie heeft daarbij vooral uitgekeken naar hulpbehoe vende mensen. Financiële draagkracht was daarbij met van belang. Het ging vooral om mensen die ziek of ge handicapt zijn en die jarenlang geen vakantie gehad hebben. Niet iedereen die meegevraagd werd, sprong direkt bij wijze van spreken een gat in de lucht. Een aantal moest ervan verzekerd wor den dat voor deze vakantie echt aan alles gedacht was. Gekozen is voor een normaal hotel. Volgens de heer G.Hilhorst om de deelnemers zoveel mogelijk van een vakantie gevoel te verzekeren. „Eén aange past hotel dat we bekeken hebben leek erg veel op een verpleegin richting. Dat wilden we beslist niet. Omdat we voor een normaal hotel gekozen hebben, slepen we alles wat we denken nodig te hebben mee. Rolstoelen, bedverhogers, po-stoelen, noem maar op, we heb ben het bij ons." Het meegaan van de 'eigen' huis arts, dr. Schaeffner heeft een aantal verkozenen over de streep gehol pen. Negentien Achtervelders hadden een vertrouwde partner; een familielid, echtgenote of vaste vriendin, die na het betalen van een eigen bijdrage meekon. Voor een groot aantal deelnemers zal het de eerste vakantie in him leven zijn. VAKANTIEGANGERS De vakantiegangers zijn bekend. Zij hebben de brieven ontvangen waarin de laatste raadgevingen ge geven zijn. Zoals de herinnering aan het meenemen van de bril en een pnma humeur. De grote bus met aanhanger, gevolgd door een kleine bus vol spullen, vertrekt op donderdag 6 juli om 10.00 uur vanaf huize Sint Joseph in Achterveld. Naar verwachting zullen veel Ach tervelders de bus komen uitzwaai en. De tocht gaat rechtstreeks naar het op de folder vriendelijk ogende hotel in Ootmarsum. Het hotel ligt in een prachtige omgeving, ongeveer een kilometer buiten het dorp Oot marsum, vlakbij de Duitse grens. Daar verwacht men de Achterveld- se gasten. Zelfs de plaatselijke huisartsen en het dichtstbijzijnde ziekenhuis in Enschede zijn op de hoogte van de komst van deze bij zondere vakantiegangers. Daarbij mag overigens niet de indruk ge wekt worden, dat het om een stoet van zieken en gehandicapten gaat. Men gaat op vakantie en aan al les is gedacht, zoals ieder gezin aan alles probeert te denken. Voor de hele week heeft men een programma voorbereid, waar bij nadrukkelijk geldt; „Alles mag, mets moet." Wie niet aan het geza- melijke programma mee wil doen, krijgt alle medewerking een indivi dueel programma af te werken. Zo wel de kleine als de grote bus staan de hele week tot beschikking van de groep. Het is daarbij zeker de bedoeling om ook de partners die vaak dag m dag uit, jaar in jaar uit voor de hulpbehoevende gezorgd heeft, een fijne week vakantie te bezorgen. Heimwee zal bijna met mogelijk zijn. De Achtervelders die niet meegaan op vakantie, zullen wel wat van zich laten horen. Zelfs de mis die op zondag 9 juli zal worden opgedragen in de Lutte, zal worden voorgegaan door Pastoor Hamersveld, een oud kapelaan van Achterveld en daardoor voor vele vakantiegangers een bekend ge zicht. Op woensdag 12 juli wordt de groep om ongeveer 13.00 uur m Achterveld terugverwacht. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke woensdag. I Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp. I Redaktle-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker I Inlevering kopij en advertenties: J Uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur I Redaktie en administratie: I Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op 1 werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur I Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: j Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te j hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met I onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), j tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze I«nspekteur bezorging, overdag: 03420-94206. I Nabestellen foto's: I meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe- I stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met uidelljke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. I ,^este"en kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en I /15.- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm), j kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. I ngeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste l'otoCs) thuis. I DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de I DDU-Krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Het college van B&W heeft de beslissing over de Plan Advies Groep aangehouden. In tegenstelling tot wat het college eerder deze week aan de PAG meedeelde, is het besluit tot op heffing van het adviesorgaan uit gesteld. In een brief van 12 juni deelden B&W de voorzitter en de leden van de planadviesgroep mee, 'met de grootst mogelijke meer derheid' tot opheffing van de PAG te besluiten. Een voorstel met een dergelijke strekking zou naar de raad gaan. Nu blijkt dat het college voorlopig op zijn schreden is teruggekeerd. Dins dag 20 juni wordt een definitief standpunt van het colege ver wacht. Eerder deze maand strandde een voorstel in die richting. De raadsleden bleken niet zonder slag of stoot akkoord te willen gaan met een subsidieverhoging, die de Culturele Raad voor haar werkzaamheden zei nodig te hebben. Wethouder Blom zei bij die gelegenheid een gesprek met de Culturele Raad toe. Dat ge sprek zal maandag (om 19.00 uur) plaatsvinden in het gemeente huis. De Culturele Raad organiseert jaarlijks de Culturade. Boven dien is een Filmliga op poten ge zet en werd een aantal manifesta ties van de grond getild. LEUSDEN - Een overstekende kat was er de oorzaak van dat een Leusdense bromfietser zich dins dagavond in het ziekenhuis voor schaafwonden moest laten behan delen. De man, M. uit Leusden, reed met zijn bromfiets ter hoogte van de kruising Laapeerseweg/As- schatterweg, toen het dier plotse ling de straat overstak. De brom fietser viel en liep schaafwonden op over zijn hele lichaam. LEUSDEN - Twee jonge Duitse toe risten zijn dinsdag lastiggevallen door een drietal Leusdenaren. De Duitsers werden geschopt, waarna de toeristen het gemeentehuis bin nenvluchtten. Over de motieven van de Leusdenaren tast de politie vooralsnog in het duister. „Ze zul len daarover binnenkort worden onderhouden", liet een woordvoer der van de politie weten. LEUSDEN - Een inwoonster uit Leusden werd maandagmiddag omstreeks 17.45 uur betrapt bij winkeldiefstal in de supermarkt C1000 in winkelcentrum De Ha mershof. Zij bleek bij de kassa in een plastic zak in haar tas vlees te hebben ter waarde van 17,50. Zij had dit vlees met afgerekend. Op het politiebureau werd proces-ver baal opgemaakt, waarna de vrouw naar huis kon. LEUSDEN - P. van G. uit Scherpen- zeel kreeg maandagnacht een rij verbod van 8 uur opgelegd. Hij stond met zijn auto stil op de Tree- kerweg. De politie trof hem daar aan omstreeks 0.30 uur. Na controle bleek dat hij teveel gedronken had. LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Lensden Dagelijks kontinue lokaal meuws en service-berichten. Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u bellen naar de Redaktie Leusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Brink). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels 6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagma zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): tarieven op aan vraag. Kontrakt-kortmg mo gelijk. Vrijdag 23 juni. 17.00 uur: Afscheidsreceptie di recteur Kruithof, bejaardencen trum 't Hamersveld, Albert Buining- gaarde 34. Zaterdag 24 juni. 11.00 uur: Fancy-fair van de SOHA, Asschatterweg 15-17. 20.00 uur: Dans/contactavond voor alleenstaanden, met meder- werking van combo 'Level', De Mof, Arnhemseweg, Leusden-Zuid Zondag 13.00 uur: Bouwconcern met blokfluitkwartet 'Cadache', Muziekschool, Zwarteweg 16a. 14.30 uur: Mini-jazzfestival in De Hakhorst, Waarden. Donderdag 22 juni 13.30 uur: Bejaardensoos, Ons Ge bouw Zaterdag 24 juni 10.00 uur: Dressuur en spring- wedstrijden De Singels, manege De Fliert. 20.00 uur: Disco-show De Klaveet Zondag 25 juni 13.30 uur: AMBC-puzzelrit. Start Hotel de Roskam Dinsdag 27 juni 9.00 uur: Welfareclub Zonne bloem Oris Gebouw Woensdag 28 juni 9.00 uur: Handwerkhobbyclub, de Moespot ACHTERVELD - Zondag gaan le den van de Achterveldse KPJ wad lopen. Om vijf uur zondagmorgen vertrekt men vanaf de Moespot en gaat het naar Pieterburen. Daar start de Wadlooptocht. LEUSDEN - Liefst twee rommel markten waren er afgelopen za terdag in de gemeente Leusden. Een was er georganiseerd door de Muziekschool aan de Zwarte weg, die de opbrengst gaat ge bruiken voor de inricvhting van de nieuwe aula. De andere was bij de Dorpskerk in Leusden- Zuid. De opbrengst daarvan is voor het ontmoetingscentrum 't Trefpunt. Volgens woordvoer ders van beide organisaties wer den de rommelmarkten beiden goed bezocht en was er geen sprake van concurrentie. De Muziekschool kon 2000,-- toe voegen aan het fonds voor de aula In Leusden-Zuid was de opbrengst 10.500,-. Dat was aanzienlijk minder dan drie jaar geleden, toe voor ruim 30.000,- werd ver kocht. „Deze markt was echter veel kleinschaliger," gaf R. Doesburg als verklaring. De rommelmarkt bij de Dorskerk was buiten en die van de Muziekschool was binnen. „Dat kon niet anders," zei een woord- voerdster hierover, want bij ons buiten is niet zoveel ruimte en wij moeten de inrit van de brandweer kazerne vrijlaten." De markt in de Muziekschool. Het geld is voor de inrichting van de nieuwe aula. De rommelmarkt bij de Dorpskerk in Leusden-Zuid. De opbrengst was lager dan drie jaar geleden.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3