w Verbouwd onderkomen Kruisvereniging vrijdag officieel in gebruik genomen leusiter fcmnfc Joke Nijhuis nieuwe hoofdverpleegkundige in vernieuwde kruisgebouw. Mini Jazzfestival sluit seizoen af 'Nieuw Hagenauwe' winnaar tweekamp N Het werken met mensen stond mij aan' Het samenwerken tussen de verschillende werkers in de gezondheidszorg kan alleen maar ten goede komen aan de patiënten en de efficiency van de zorg". In Leusden wil ik proberen in ieder geval het consultatiebureau zo laag drempelig als mogelijk te houden"... Televisie-presentatrice Ria Bremer neemt openingsplechtigheid voor haar rekening MiELE INBOUWAPPARATEN. VOOR OPTIMAAL KOMFORT IN UW KEUKEN Miele Miele-Keuken-Centrum Huizenga plaatselijk nieuws WOENSDAG 21 JUNI 1989 j^jSDEN- De grootste veranderingen die het kruiswerk in de tomende jaren waarschijnlijk zal moeten doormaken is het reischuiven van de zorg van de jeugd naar de ouderen. Is in aasden het kruiswerk nu nog in de eerste plaats gericht op ,reventieve gezondheidszorg, via onder andere het consulta- jeboreau werk, in de nabije toekomst zal het accent in toene mende mate komen te liggen op verpleegkundige zorg bijvoor beeld bij hulpbehoevende ouderen thuis. Aldus de verwachtin gen voor de nabije toekomst betreffende het kruiswerk, van [oke Nijhuis: hoofdverpleegkundige van de gezamelijke kruis verenigingen Leusden en Achterveld. Zij is sinds 1 april dit jaar werkzaam in Leusden en heeft sinds afgelopen vrijdag officieel jebruik genomen van haar kantoor in het vernieuwde kruisge- xjuyv aan de Rozengaarde. toegenomen is. Was het tien jaar geleden nog gebruikelijk dat de consultatiebureau-arts alle advie zen gaf en de baby onderzocht, tegenwoordig beperkt de arts zich tot de strikt medische onderzoeken en adviezen. De wijkverpleegkun dige die vroeger alleen de kinde ren woog en mat, geeft tegenwoor dig de voedingsadviezen en praat met de ouders over mogelijke pro blemen met eten, zindelijkheid en slapen. Om maar een paar van de vele gespreksonderwerpen van jonge ouders te noemen. [oke Nijhuis is sinds haar aantreden ntensief bezig zich te oriënteren de Leusdense situatie. Gezien vele werkzaamheden die de verhuizing van alle bureaus die al dan ruet door de verbouwing van het kruisgebouw elders in Leusden een onderkomen hadden, mag het geen verbazing wekken dat zij i^usden in het algemeen en het kruiswerk in Leusden in het bijzon der nog niet in alle details kent. Nijhuis was eerder in Leus- len, als leerlinge aan de vierjarige {BO-opleiding. In 1976 woonde ze half jaartje hier op kamers, ang genoeg om een indruk te krij- jen, te kort om Leusden te leren :ennen. Haar stages bracht ze door Groningen. Behalve de stage sychiatrische hulp welke ze bij ton en Schild liep. Na de vier sta les waann ze kennis maakte met Jgemeen ziekenhuiswerk, psy- iluatiische hulp, zwakzinnige zorg >n werken 'in de wijk", koos ze voor iet laatste. Volgens Joke Nijhuis: [.omdat het werken met mensen mij aanstond. Het direkte contact, bij de mensen thuis. Het idee door lerpleegkundige zorg op deze ma- GEZONDHEIDSCENTRUM In Utrecht werkte Joke Nijhuis vanuit een gezondheidscentrum. Hetgeen betekende dat zij m regel matig overleg samenwerkte met huisartsen, fysiotherapeuten, een apotheek, maatschappelijk werk en zelfs een tandarts. Bij haar solli citatiegesprek in Leusden is daar over gesproken. Het zoeken naar samenwerkingsvormen staat ook in haar taakomschrijving. Waar mee niet gezegd is dat Joke Nijhuis de expliciete opdracht heeft ge kregen om vanuit het kruiswerk naar samenwerkingsverbanden in Leusden te gaan zoeken. Uit ge sprekken met een aantal (nieuwe) Hoofdverpleegkundige Joke Nijhuis: „In Leusden wil ik proberen in ieder geval het consultatiebureau zo laag drempelig als mogelijk te houden. meer samenwerking dan nu ge bruikelijk is in Leusden toejuichen, maar acht zich niet direkt de aan- turiste, een 'zwangerschapsthera- peute' die gespecialiseerd is in het geven van fysiotherapie aan zwan- nier mensen te kunnen helpen." Als wijkverpleegkundige werkte ze ranaf 1980, acht-en-half jaar in de Itrechtse wijk Lunetten. „Een wijk net een bevolking welke volgens mij te vergelijken is met de bevol- ong van Leusden." Werken als wijkverpleegkundige betekende )ij de mensen thuis komen verbin- len, medicijnen verzorgen en iventueel wassen. „Verpleegkun- lige handelingen betekent het ver ergert van de zieken. Wij zijn er voor alles voor de zieken, maar met voor het lappen van ramen of het doen van boodschappen. Dat doen Ie gezinsverzorgenden." Om het inderscheid maar even duidelijk an te geven. Naast het verpleeg- undige werk bij de mensen thuis, is het consultatiebureauwerk es- entieel voor de wijkverpleegkun- ige. Een taak welke volgens Joke ftjhuis in de afgelopen jaren sterk huisartsen, fystiotherapeuten, maatschappelijk werkers en ande re werkers in de gezondheidszorg komen steeds opnieuw de moge lijkheden en onmogelijkheden van samenwerking in een gezond heidscentrum ter sprake. Joke Nij huis is te kort in Leusden om te weten welke initiatieven in het na bije verleden zijn ondernomen en hoe die verlopen zijn. Zelf heeft zij veel positieve ervaringen opge daan met het gezondheidscentrum. „Ik ben overtuigd van de meer waarde van dergelijke samenwer kingsverbanden," zegt ze. „Het sa menwerken tussen de verschillen de werkers in de gezondheidszorg kan alleen maar ten goede komen aan de patiënten en de efficièncy van de zorg," werd ook afgelopen vrijdag door verschillende spre kers bij de opening van het kruis gebouw gezegd. Joke Nijhuis zou gewezen persoon om alle betrok ken mensen daarvoor bij elkaar te roepen. „Ik denk dat de huisartsen in dit stadium het beste het initiatief zouden kunnen nemen. Maar nog maals, ik weet niet wat er in het verleden geprobeerd is en hoe dit verlopen is." Bij het bedenken wat allemaal niet mogelijk zou kunnen zijn, kan ze dan ook slechts beamen „Er is nog zat te doen hier in Leus den." ALTERNATIEF Met de in het afgelopen vrijdag heropende Kruisgebouw aan de Rozengaarde lijkt nietemin een eerste stap naar samenwerking ge nomen te zijn. In het bijna onher kenbaar verbouwde pand houden twee huisartsen, dr. Koch en dr. Schaeffner praktijk, een acuounc- gere vrouwen of vrouwen die kort geleden een baby hebben gehad, een team verloskundigen en een diëtiste. Bovendien tracht de Kruis vereniging de met m gebruik zijn de ruimte m het Kruisgebouw te verhuren aan mensen die iets doen dat met gezondheidszorg te maken heeft. Binnekort zal bijvoorbeeld een cursus worden gegeven over babymassage. Daarbij vallen twee dingen op. In de eerste plaats dat in het Kruisgebouw waarin men toch gewend is te werken vanuit de re guliere (gewone) gezondheids zorg, ruimte beschikbaar stelt aan mensen die op een andere manier met gezondheidszorg bezig zijn, zonder onmiddellijk het woord al ternatief te gebruiken. Volgens Joke Nijhuis is het zeker opmerke lijk dat bijvoorbeeld een acupunc- turiste in het Kruisgebouw praktijk houdt. Zij vindt dit een goede zaak, maar wijst er op dat het praktijk houden in het gebouw van de Kruisvereniging niet betekent dat de Kruisvereniging verantwoor delijk is voor die praktijk. Waar mee het tweede opmerkeüjke ge geven is genoemd. Het praktijk- houden van de verschillende 'disci plines' in het Kruisgebouw heeft niets te maken met het samenwer ken van de verschillende m het Kruisgebouw gevestigde gezond heidswerkers. Immers de artsen, fysiotherapeuten en verloskundi gen hebben niets meer met het Kruiswerk te maken dan dat zij een ruimte m het gebouw huren. Van enige gecoördineerd overleg, laat staan van samenwerking, is nu nog geen sprake. JEUGDZORG Voorlopig ligt het zwaarste accent in Leusden voor de Kruisvereni ging op de preventieve gezond heidszorg. De PKU prik bij tien da gen oude zuigelingen en consulta tiebureauwerk. Hiervoor heeft Joke Nijhuis als hoofdverpleegkundige in het vernieuwde kruisgebouw twee ruime consultatiebureaus ge kregen. De ruimtes zijn licht, ruim en plezierig. „In Utrecht liepen jon ge ouders regelmatig het consulta tiebureau binnen, zonder afspraak, gewoon om even wat te vragen. Bij het telefonisch spreekuur dat wij daar hielden stond de telefoon meestal roodgloeiend. Daarbij kwamen vragen binnen voor ieder een die binnen het gezondheids centrum werkte, maar de vragen werden vooral gesteld door jonge ouders die via het consultatiebu reau wisten dat ze vragen mochten stellen. Hetgeen betekent dat men sen voor het kleuterbureau moeten gaan betalen. Dan komen ze na tuurlijk alleen als ze wel moeten komen en daar gaat de lage drem pel." Bovendien zijn er nog vage plannen om de hele jeugdgezond heidszorg bij de GG en GD onder te brengen, zoals nu de schoolarts. Volgens Joke Nijhuis is dit in Am sterdam reeds het geval. Daarmee zal een belangrijke taak voor het kruiswerk wegvallen en zal het kruiswerk m toenemende mate in plaats van preventief, daadwerke lijke verpleegkunde moeten gaan toepassen. De functies m het Kruis gebouw zullen daardoor verande ren. De verpleegkundigen zullen vaker dan tot nu toe het geval is naar de mensen toe moeten. Een consultatiebureau voor ouderen mag volgens Joke Nijhuis 'betutte lend' genoemd worden. Bij oude ren gaat het in de eerste plaats om feitelijke zorg, niet om preventieve zorg. Dat vereist omscholing en bijscholing van de verpleegkundigen. „Ons wacht nog een schone taak," verzucht hoofdverpleegkundige Joke Nij huis bij dit vooruitzicht. VERANDERINGEN In meer dan een opzicht staat het Kruiswerk landelijk en dus ook in Leusden voor een groot aantal ver anderingen. Terwijl minstens even zo veel veranderingen de laatste jaren verwerkt zijn. Van de ver schillende kruisverenigingen met levensovertuiging is tegenwoordig niets meer te merken. Nog niet zo lang geleden had iedere 'kruiszus- ter' een eigen wijk waar ze groten deels zelfstandig de verantwoor ding voor droeg. Tegenwoordig dienst werken, elkaar helpen wan neer de ene wijk drukker is dan de andere. „Vroeger had iedere wijk verpleegkundige haar wijk in het hoofd. Doordat de samenwerking intensiever is, de wijken voller en de mogelijkheden breder is de be hoefte gegroeid om meer methodi- scher te gaan werken. De huidige manier van werken vraagt om meer structuren, vereist meer pa pierwerk. Juist het organiseren van de manier waarop we samen kun nen werken als wijkverpleegkun digen trekt mij zo aan in deze func tie." In de werkkamer van Joke Nijhuis ligt een stapel boeken over mana gement. Joke Nijhuis heeft ze nog niet gelezen. „Ze lagen hier al voor ik kwam," zegt ze lachend. Zouden ze bedoeld zijn als hint? „Dat zou best eens kunnen." VERANDERINGEN Nieuwe structurele wijzigingen staan op stapel. Er zijn regionale plannen tot samenwerking van ver schillende kruisverenigingen van Scherpenzeel, Amersfoort, Zuid- Oost Utrecht. Een fusie van bestu ren zou kunnen betekenen dat Joke Nijhuis in de nabije toekomst geen direkte verantwoording meer heeft tegenover een Leusdens bestuur, maar tegenover een raad van re gionale commissarissen. De "basis- plekken' zoals het kruisgebouw aan de Rozengaarde, zouden daar bij op dezelfde wijze werken, hoe wel de functie van de hoofdver pleegkundige mogelijk een andere zal worden binnen de organisatie. Met mogelijk meer samenwerking tussen de verschillende afdelingen stellen," vertelt Joke Nijhuis enthou siast. „In Leusden wil ik proberen in ieder geval het consultatiebu reau zo laag drempelig als moge lijk te houden. Hoewel, of dit in deze tijd nog past, is de vraag. In het Plan Dekker wordt bijvoor beeld voorgesteld om een bezoek aan het kleuterbureau facultatief te werken de 11 wijkverpleegkundi gen, de 2 ziekenverzorgsters en de 4 avond/weekend verpleegkundi gen veel meer samen. Uit noodzaak en om de mogelijkheden zo opti maal mogelijk te kunnen gebrui ken. De grenzen tussen ieders wijk beginnen te vervagen, doordat de wijkverpleegkundigen in part-time als gevolg. Hoe het straks allemaal zal worden weet Joke Nijhuis uiter aard nog niet. Voorlopig is zij nog hard bezig zich in te werken in de huidige situatie. „Waarbij duidelijk is dat we nu echt aan de gang kun nen gaan. We hebben een schitte rende werkplek met veel mogelijk heden." LEUSDEN - De Leusdense Jazzso- ciëteit organiseert ter afsluiting van het seizoen een mini jazzfestival voor zondag 25 juni m de Hakhorst. Aan het festival doen 25 muzilanten uit de regio mee, die afkomstig zijn uit de groepen Affirmation, Wante naar brothers, Swing Profs, Jan Verwey/Wiebe Haanstrakwartet, Djespeeration, Middelton Jazz Set. Ook zullen er enkele solisten optre den, zoals: Peter Fievez, Arthur Marcussen (saxen), Puck Bodewitz (piano), Karei en Ans Wouters (guitaar en zang) en Wanno Meischke (drums). Judith van de Blom op alt sax en Iris Sigtermans op basguitaar treden op met Dave van Beek (drums) en Peer Hartjes- veld (toetsen). Bij mooi weer wordt er ook op het terras van de Hak horst gespeeld. Het festival is van 14.30 tot 17.30 uur. Entree 5,—. Leden en donateurs gratis. (van een medewerker) tóUSDEN - Na acht jaar plannen maken en plannen verande ren, van verbouw naar nieuwbouw en terug naar verbouw, kon televisiepresentatrice Ria Bemer afgelopen vrijdag door het Planten van een rozenstruik het vernieuwde kruisgebouw aan te Rozengaarde eindelijk officieel in gebruik stellen. De lange Weg tot de totstandkoming van waar nu alle bestuursleden en Bebrnikers heel gelukkig mee zeiden te zijn, werd zowel door te voorzitter van de kruisvereniging als door de architect •ingehaald. Het resultaat is een licht, ruim en vriendelijk ogend gebouw, waarin de oude structuren nauwelijks te her kennen zijn. De plaats die het kruiswerk tegenwoordig in de eerstelijns gezondsheidszorg inneemt, is af te leiden aan de ^menwerking met andere gezondheidswerkers, die binnen het nieuwe kruisgebouw gestalte heeft gekregen en in de teekomst verder zal krijgen. I Tijdens de opemngsplechtig- teid hield dr. A.J.M. Halewijn, arts m ruste' een indrukwekkend be toog. waarin de noodzaak tot sa- ^nwerkmg tussen de verschillen de disciplines in de gezondheids- *>rg onderstreept werd. Hij hield [warbij een pleidooi voor zowel de arvaringsdeskundige', de patiënt, de kritische toets der gezond heidswerkers. Zijn zienswijze sloot ]?uw aan bij het beleid van het Giswerk anno 1989, waarbij ge- eefd wordt naar samenwerking IfÜet artsen, fysiotherapeuten en maatschappelijk werk. Met de be doeling door een meer op elkaar afgestemde aanpak een efficiënter en doelmatiger beleid te kunnen voeren. Wethouder, mevrouw Evelien Blom, herinnerde zich in haar feli citatie aan het bestuur hoe in haar jeugd in het toenmalige dorp Ha- mersveld de katholieke zuster de ene patient opzocht en de zuster vanuit een andere religie de ande re patient. De samenwerking tus sen de verschillende 'kruisen' is inmiddels een verwerkt feit. De voorzitter van de regionale kruisvereniging Leusden-Achter veld sprak de hoop uit na de ope ning vorig jaar van het kruisge bouw De Heelkom m Achterveld, de opening dit jaar van het kruisge bouw in Leusden-Centrum aan de Rozengaarde, volgend jaar een vernieuwd kruisgebouw in Leus- den-Zuid te kunnen openen. Een gebouw, dat net als het vrijdag in gebruik genomen pand, verbouwd zal moeten worden onder leiding van architect Wim van Eys. OPDRACHT Als dank voor het volbrengen van de acht jaar durende, hoewel steeds wisselende opdracht, aan de Rozengaarde schonk hij de kruisverening een aantal tuinstoel tjes voor het op het laatste moment aangelegde terras. Daarna kon VIP-gast Ria Bremer de rozenstruik planten, vlakbij de in gang Dat deed ze naar eigen zeg gen graag, als dank voor de samen werking en de informatie die zij jarenlang kreeg van de kruisvere- ningen bij het samenstellen van het door haar gepresenteerde pro gramma 'vinger aan de pols.' Officiële gasten, waaronder Ria Bremer, luisteren naar één van de toespraken, rond de opening van het nieuwe kruisgebouw aan de Rozengaarde. LEUSDEN - De verenigingen Nieuwe Hagenauwe en de Tree- kerruiters kwamen elk met vijf tien amazones uit in de return van de tweekamp. De beste resultaten in de categorie dressuur waren als volgt: B-Dressuur: 1Linda Veer (Treekerruiters), 2. Elisabeth Vas Visser (Treeker ruiters), 3. Yvonne v. Ginkel (Treekerrui ters). L-Dressuur: 1. Anouk Melchers (Treekerrui ters), 2. Nienke Buys (Treekerruiters), 3. Evelien Vos (Nw. Hagenauwe). De verenigings-trofee is gewon nen door Nieuw Hagenauwe (1750 punten) tegen 1632 punten voor Treekkerruiters. ESJSD ILlad rrm Miele magnetrons voor inbouw in alle bekende merken keukens (of voor vrijstaande opstelling) er is geen betere Zeist: Montaubanstraat 241. Tel.: 03404-15750

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5