lulturele Raad beticht van zakelijke naïviteit ...Geslaagd!... Toekomst PAG nog onzeker Eerste paal voor Seat leusdEr krant; belastingschuld dreigt kostenlast nog verder op te drijven Lisiduna in de prijzen Diefstal bromfiets Uitslagen Ons Genoegen WOENSDAG 21 JUNI 1989 plaatselijk nieuws (door Marianne de Valck) fSDEN- De Culturele Raad in Leusden krijgt van alle frac- jjés en collegeleden complimenten over inzet, voor de beleids- roornemens en de goede bedoelingen, maar geeft zelf desge- rraagd toe 'zakelijk naief te zijn geweest. De Culturele Raad [jeeg ooit een startkapitaal van 75.000,- ter beschikking lesteld, waarbij het de bedoeling was dat van de rente-op- irengsten de activiteiten zouden worden gefinancierd. Een misverstand over die afspraak leidde ertoe dat de Culturele laad niet alleen de rente aanwendde, maar ook het startkapi- aal zelf. Daar bleef niet meer van over dan 6700,-. Op grond daarvan vroeg de CR vorig jaar om een structurele subsidiebij lage van de gemeente, een bedrag dat werd vastgesteld op naximaal 18.000,- per jaar. Bij het opmaken van de balans, jlijkt dat bedrag nu al niet meer toereikend. De Culturele Raad diende daar om dit jaar een aanvullend subsi- lieverzoek in voor 1989, ter grootte van 4500,- om het tekort op de jegTOting aan te vullen. Daaraan :oppelde de CR het verzoek de aarlijkse subsidie voor 1990 en la- er te verhogen tot 20.500,-Deze feizoeken waren voor de commis- ae Welzijn en Huisvesting aanlei- ling om afgelopen maandag een ledachtenwisseling met het be- juur van de Culturele Raad te heb- >en. Tijdens deze gedachtenwis- leling bleek vrij onverwacht, dat iet subsidie-aanvrage mogelijk liet het laatste aanvullende ver- oek dit jaar zal zijn. Wanneer de lanslag van de belastingen betaald al moeten worden zal opmeuw bij |e gemeente moeten worden aan- leklopt. De commissieleden waren niet lirekt enthousiast over het door de Julturele Raad gevoerde financië- e beleid. Naast veel complimenten voor de mtenties van de CR, stelde edere fracties de nodige vraag- en uitroeptekens bij de daaruit voort- levloeide kosten. De aanwezige eden van het bestuur van de Cultu- ele Raad gaven 'beoordelingsfou- 'onwetendheid' en 'tegenval- ers' gnf toe en lieten duidelijk mer- ten meer met het organiseren van ictiviteiten bezig te zijn, dan zich te «kommeren om de financiële anten van die zaak. Kenmerkende opmerking m dit verband maakte neke Haselhoff, de voorzitter van de Culturele Raad. „Moeten we dan kijken wat we kunnen bieden ir dat geld of moeten we kijken naar de kwaliteit van het gebode- vroeg Haselhoff zich af. ZAKELIJK INZICHT De commissieleden misten bij de Culturele Raad het nodige zakelij ke inzicht. Het college had vorig jaar, na veel discussie, besloten een jaarlijkse subsidie van maxi maal 18.000,- toe te kennen. Dat besluit werd genomen, nadat de Raad enigszins verrast constateer de dat de Culturele Raad, in tegen stelling tot vermeende afspraken, het startkapitaal van 75.000,- goeddeels opgesoupeerd had. Op dit moment is daar nog een kleine zevenduizend gulden van over. Volgens de Raad had de CR slechts de rente-opbrengsten van het be schikbaar gestelde geld, dat was overgebleven van de viering van 'Leusden 1200', voor eigen gebruik mogen bestemmen. De Culturele Raad bestreed die lezing overi gens. De toegekende jaarlijkse subsi die van 18.000,-, die vong jaar werd toegekend, kwam overeen met de door de Culturele Raad in gediende begroting. De penning meester van de Culturele Raad, die sinds 1 januan van dit jaar de boe ken beheerd, Eric van Kregten, verdedigde het aanvullende ver zoek. Hij benadrukte dat de vorig jaar ingediende begroting een eerlijke begroting was. „Toen dachten we dat het genoeg was, maar sindsdien zijn we geconfron teerd met een aantal tegenvallers", aidus Van Kregten. Bovendien had hij begrepen dat in de commissie waarin het subsidieverzoek vorig jaar besproken was, de intentie was uitgesproken dat wanneer dit bedrag van 18.000,- niet toerei kend zou blijken te zijn, de Cultu rele Raad opnieuw een aanvraag moest doen. Dat bleek niet gezegd te zijn. VERSLAGEN De verschillende raadsleden vroegen zich af hoe het zover had kunnen komen. Harm Offereins (GVP/SGP) wees op het ontbreken De Glasbeurs, die in februari vari dit jaar werd gehouden, maakte onderdeel uit van de manifestatie 'Glas', een evenement dat onder auspiciën van de Culturele Raad werd georganiseerd. De Culturele Raad zit, onder meer door een belastingaanslag, m financiële moeilijkheden, maar de gemeenteraad toont zich tot nu toe weinig toeschietehjk om de CR uit het moeras te trekken. Vein de verantwoording van de rente op het startkapitaal in de eer ste jaren. Ineke Haselhoff gaf on middellijk toe dat deze rente er geweest moet zijn en dat bijgevolg de gemaakte kosten in de eerste jaren waarschijnlijk hoger zijn ge weest, dan uit de financiële versla gen blijkt. Ep Oostra (D66) vroeg zich af of het verwerven van meer donaties en het heffen van entreegelden, bijvoorbeeld bij de manifestatie 'Glas', mogelijk zou zijn geweest. Het verweer van de bestuursleden van de Culturele Raad, bij monde van het bestuurslid Erico Oorthuis was dat iedere georganiseerde aktiviteit 'een gok' bleef: „We we ten van tevoren nooit of iets zal aanslaan." De glasexpositie heeft bijna 5000 bezoekers getrokken, die gratis naar binnen mochten. Daarbij is voor 1500,- sponsor geld verworven. „En dat na heel veel moeite en eindeloos telefone ren, waar de vrijwillige leden van de Culturele Raad eigelijk geen tijd voor hebben", liet Ineke Haselhoff weten. Zij pleitte voor aktiviteiten, die voor iedereen bereikbaar zijn en daarom zo min mogelijk mogen kosten. „Het kost ons al zoveel moeite om Leusden cultuurminded te maken." De Culturele Raad probeert akti- viteiten in Leusden te organiseren die met m Amersfoort te zien zijn. Behalve dat deze formule een aan tal missers heeft opgeleverd, wierp het de vraag op of samenwerking met Amersfoort niet een beter uit gangspunt zou kunnen zijn. Ep Oo stra (D66) gaf de raad mee niet te angstig te zijn voor het heffen van toegangsprijzen: „Wanneer het niks kost, denken de mensen al snel dat het niets is. Bij kwaliteit hoort een overeenkomstig prijs kaartje, ook naar de consument toe." ACCOUNTANT Eén van de missers, die de Cultu rele Raad nu dreigen op te breken, was de betaling van de artiesten bij de eerste Culturades. De eerste penningmeester heeft voor deze gelegenheid met alleen een ver keerde voorstelling van zaken over het aantal verworven sponsors ge geven, hij heeft bovendien, uit on wetendheid, ook met geregistreer de betalingen gedaan. Met als ge volg dat de Culturele Raad nu een flinke aanslag binnen heeft over met betaalde belastingen en socia le Lasten. Het bestuur van de Stich ting de Culturele Raad Leusden hoopt dat deze aanslag m overleg met de belastingen niet of hooguit in gedeelten betaald moet worden. Omdat zowel over de uiteindelijk hoogte, als over de betalingswijze nog geen duidelijkheid is, heeft de penningmeester de aanslag met opgevoerd op de begroting. Dat vonden de commissieleden met juist. Wijzer geworden door deze ervaringen heeft de Culturele Raad nu een accountant ingehuurd en kiest zij alleen nog artiesten uit het 'witte circuit'. Dat zal wel beteke nen, dat de kosten zullen stijgen. KOSTEN De accountantskosten bijvoor beeld, blijken bijna twee maal zo hoog als geraamd in de aanvanke lijke begroting voor dit jaar. Bij el kaar bedragen de kosten voor de accountant de hoogte van het aan vullende subsidieverzoek. Boven dien merkte Ep Oostra (D66) op, dat de kosten voor vergaderingen en dergelijke in één jaar zijn geste gen van 4800,- tot 7000,- het geen hij in geen enkele verhouding vond staan tot de kleinschalige ac tiviteiten, die door de Culturele Raad georganiseerd worden. Alle commissieleden vonden de aan vragen van de Culturele Raad gaan om hoge bedragen en slordig in geleverd. Naast waardering voor de goede bedoelingen was met name mevrouw Ineke Jansen (PvdA) bang voor een precendent- werking als ook bijvoorbeeld, bij wijze van spreken, de Historische Kring op een dergelijke wijze zou gaan werken. Zij voelde hier niets voor, maar zag aan de andere kant de gerezen moeilijkheden voortko men uit het ontbreken van een sa menhangend sociaal-cultureel be leid van de gemeente Leusden Men is in afwachting van een toe gezegde nota over dat onderwerp. PLANNEN De leden van het bestuur van de Culturele Raad stelden bijna aar zelend een aantal plannen voor Door bijvoorbeeld een zaal te ver huren aan jonge kunstenaars kon de Culturele Raad geen verlies lij den wanneer het bezoekersaantal tegenviel, maar ook geen op brengst ontvangen uit de toegangs kaarten. De Culturele Raad pleit sterk voor een accommodatie-on derzoek in Leusden, waann geïn ventariseerd zou moeten worden wie cultureel en creatief bezig is in Leusden, met inbegrip van het aantal kunstenaars en ambachtslie den. Volgens de leden van de Cul turele Raad is het ontbreken van een duidelijk herkenbare sociaal- cultureel centrum, zoals een schouwburg of een theater, in Leusden eén van de oorzaken van het lage peil van het culturele leven m Leusden. Waarbij onmiddellijk de aanvulling volgde dat dit niet op het cultureel besef van de Leusde- naren sloeg, maar dat men snel is aangewezen op hetgeen Amers foort en de Randstad bieden. Fijn tjes werd daarbij tussen neus en lippen gesuggereerd dat de ver spreide accommodatie, zoals nu in Leusden aanwezig is, niet voldoet. Ook het aktiviteitencentrum De Korf voldoet niet. De Culturele Raad zou manifestaties willen orga niseren waann buitenlanders en Leusdenaren elkaar kunnen ont moeten in een cultureel kader. Men denkt daarbij aan langlopende cur sussen bijvoorbeeld op het gebied van kunstgeschiedenis, literatuur en beeldende kunst. Bovendien wil de CR graag regelmatig exposities organiseren van Leusdense kun stenaars en wedstrijden uitschrij ven gekoppeld aan een twee-jaar lijkse culturele prijs. FILMLIGA De Culturele Raad wil blijven proberen een goed lopende Filmli ga van de grond te knjgen. „We hebben al ongeveer 35 abonne menthouders, waarvan gemiddeld ongeveer de helft de voorstellin gen bijwoont", vertelde voorzitter Haselhoff enthousiast tegenover sceptisch kijkende commissiele den. Harm Offereins merkte op dat1 hij het niet eens kon zijn met de interpretatie die door de Culturele Raad aan de doelstelling van de Stichtmg werd gegeven. Daarin staat vermeld dat de doelstelling aansluit bij het gemeentelijk cultu reel beleid en derhalve door de gemeenteraad van Leusden be- leidsmatig en financieel volledig ondersteund wordt. Vooral met de laatste opmerking over het volle dig financieel steunen door de ge meenteraad was de heer Offereins en met hem vele commissieleden het niet bij voorbaat eens. Hoe de besluitvorming over het aanvullend subsidieverzoek en de vraag om de structurele subsidie te verhogen in de gemeenteraad zal zijn, moet afgewacht I£USDEN - Aan de volgende fcmersfoortse middelbare scholen lebben diverse leerlingen uit zeusden het eindexamen met goed gevolg afgelegd Geslaagd fijn' DE AMERSFOORTSE BERG Mavo: Berd Beverwijk, Tim van Dijk, Mir jam Madiol, Jiska Rovers, Jeanine de Ruiter en Ferry van Wijk. ïavo: fotthijs Aalders, Cristel Ander son. Peter Auee, Ewout Brester, Prans den Duik, Sandra van Ewijk, Merel Hermans Visser. Adinda leider, Denice van Klaveren, Mare Koetsier, Rianne de Korte, tohen Madiol, Manon van der Wei, Serge Reumkens, Edwin van Sooten, Walter Urbach, Robbert iVeldkamp, Ardo Wijnbelt, Mi chael van Wijngaarden, hvo: iander van Hoom, Bert Jan Kreu- en, Natasja Kwak, Nicole Lipjes, Jarlien Lubberink, Basüaan ichneider, Isabel Schneider, Jas- >er Vink, Igog van de Vlist. fetta Bijlsma, Harald Luyten, Bas Nieuwenhuis, Robert-Jan Sunder- Inan. Pauline van der Wal. I0HAN VAN OLDEBARNEVELT JAN UGTHARTSCHOOL Joyce van de Brink, Mark Geiten bek, Enck-Jan Jonker, Tines kol. Mila Oemardien, Miranda Peursen. Petra Talapessy, Nossa van de Vlies. DE KOPPEL Afdeling Bouwtechniek Peter Phillippo Afdeling Consumptieve techniek Jobert Megens Afdeling Mechanische techniek «ander Velthuijsen Afdeling LHNO Polf Boogmans en Bea Maarsse- veen. Andreas mavo Paul van der Meer. MAVO TER EEM icas Arends, Ronnie Bokkers, El- oy v'd. Bremer. Marlies van Doom, Vivienne van Eijden, Wou ter Franken, Pascal Frankevoort, Mark-Jan Gieben, Sander Greve, Vincent Griffioen, Paulien Herder, Mirjam Jansen, Stephan Lamers, Roland Moed, Rutger Parson, Mo nique van Roomen, Henk van de Spek, Danny Tolboom, Bas in 't Veld, Mark in 't Veld, Arabella Voskuilen, Mare Vrijhoef, Manon ter Weyden, Sabine ter Weyden, Floor v d. Wilgenburg, Helma Wil mink, Marco Zomer. EEMLAND COLLEGE ZUID Havo: Jorg Altenburg, Rob Basjes, Edwin Besseling, Karen Betlem, Rob Boellaard, Miranda van Dijk. Judith van Donselaar, Jennifer van der Heiden. Rudi Herder, Anja Hil- horst, Sigrid Jacobs, Marije Jansen, Robert-Jan Nord, Michaela du Pon, Carlo Rietman, Rosanne Rij kers, Marco van der Schoot, Ma- riska Segaar, Nicole Snoek, Nata- scha van Valkengoed, Sandra Ver- koijen, Peter Werkman en Tanya Werkman. Vwo: Janneke Baede, Judith van Barlm- gen, Maartje Bartelink, Annemarie Basjes, Anno van den Berg. Sibylla Breimer, Jurnjan van den Bremer, Sven Clem, Suzanne van Doom, Eveline van Dorp, Ineke Gode- frooij, Wfilemijn Hageman, René van Hamersveld, Maureen van der Heiden, Klaske Heijman, Anne- lieke Jacobs. Daniëlle de Jongh, Aukje van Kooij, Rob Kuijpers, Willem Morkm. Shinne Reichert, Melisa Rijnders, Paul Schwencke, Rita van Valkengoed, Manëlle van der Ven, Komeel Wijnands. SCHOTHORST COLLEGE Mavo: Esther Baars, Chantal Bosman, Ed win Craanen, Koen Kleuters, Menno van Laer, Robbert-Jan van Lippevelde en Machiel Wester. Havo: Dannee de Kruijff, Debbie Saul, Irene Veenendaal, Peter Wegge- mans, Menno van Wilgenburg Atheneum: Anouk van der Vlist. FAREL COLLEGE Atheneum: Elsbeth van de Pijpekamp, Arthur Rombouts, Marcel Schieving, Paul Veenvliet RSG THORBECKE Havo: Brigitte Blauw, Gijs Bliekendaal, Vincent Bnnk, Frederiek Gouds waard. Jupe Schonk, Kann Tiele- nius Kniythoff, Nicole Wens ink, Gerd-Jan van Zadelhoff. Atheneum: Willem Bliekendaal, Michiel Boel houwer, Helleke van den Braber, Peggy Froonhoff, Amaud Hol, Remco Louwen, Fenke Rond, Ro land Seldennjk, Juliette Sluis, Gert Stein. EEMLAND COLLEGE NOORD Havo: Saskia van Berkel, Kees van de Bremer, Sarina Meinten, Erik van Marwijk, Mynam Vlug, Ilja Bos, Huub Bnnkhof, Mirjam van Dijk, Judith de Hart, Danielle van Dijk, Loes Nabuurs, Jeroen Peters, Je roen Tolboom. Vwo: Judith vain der Goes, Esther de Haas, Judith Boersen, Bianca Bur gers, Laurens van Dijk, Jolanda Pe tersen. KARDINAAL DEJONG-MAVO Susan Baaiman, Pascal van Bem- mel, Bianca van Burgsteden, Nancy van Dijk, Mariëlle Eggen- kamp, Angèle Kok, Ward Quag- hebeur, Edwin Rijnders, Judith Steenbeek. Rob Steenkamp, Ma riëlle Voskuilen, Manska Zwart. CORDERIUS COLLEGE Havo: Nicole Baars, Paul de Cock, Rei- nier van Deele, Coriria van Dijk, Marcel van Dijk, Marga van den Eijnden, Mark van Griethuijsen, Ingnd Haar, Arjen Hoff, Jean-Lux Houkes, Mirjam de Jong. Martijn van der Kamp, Lisette Kipper- sluys, Jonnan Lawalata, Emst-Jan van Lottum, Rozanneke Niekerk, Els Oskam, Remco Rovers, Enk van de Vis, Lisette Visser, Majelle Warns, Hilde Zwart. Gymnasium: Mark Kruijmer, Henk-Jan van Klin ken, Annenueke Ruitenberg, Erik Tromp, Arjen Visser. Atheneum A: Anke den Boer, Marco Bremer, Collinda van den Hoek, Jeroen van der KamD. Hanneke Knoop. Dse Konijnenbelt, Annemieke Kool, Sander Koole, Robert van der Moer. Karei van de Pij pekamp, Mant Roelfsema, Clara- dien Scheltens, Jan Willem Wier- sema, Manska Wilschut, Stephan Zijderveld Atheneum B: Ronald Abbring, Ilse Chang, Alexander Evers. Matthijs de Graaf, Viola van der Hoeven. Mark Miedema, Maryse Niekerk, Peter Obels, Sandra Overbeek, Barbara Rep. Ronald Staal, Peter Toes, Ro nald Vledder, Els Wolters. Geslaagde kandidaten Rijksscho lengemeenschap Thorbecke HAVO Bngitte Blauw Gijs Bliekendaal Fredenk Goudzwaard Jupe Schonk Nicole Wensink Gert Jan van Zadelhoff ATHENEUM Willem Bliekendaal Michiel Boelhouwer Helleke van den Braber Peggy Froonhoff Arnoud Hol Remco Louwen Roland Seldennjk Juliette Sluis Gert Stein LEUSDEN - Op de Mulderij werd maandagavond tussen 20.45 uur en 21.15 uur de bromfiets gestolen van H.S. uit leusden. Hij had de brom fiets bij het benzinestation van Total gezet. Bij terugkomst bleek het voertuig te zijn gestolen. ACHTERVELD - Aan de onder linge schietwedtrijd van Ons Ge noegen op de buitenbaan te Scherpenzeel werd door 14 leden deel genomen. Er werd gescho ten met geweer, groot kaliber op 100 meter De uitslagen waren aantal punten 92 92 90 90 87 86 83 83 82 79 77 76 68 62 1J.E. van Hamersveld IJ. Voorburg 3. J. van Rossum 3. P. Smink 5. B. Voskuilen 6. H.J. van Ruitenbeek 7. A. Vlug 7. W. Voskuilen Jz. 9. G. Tolboom 10. Avan Daatselaar IIG. van Hamersveld 12. G. Schimmel 13. Joh. Tolboom 14. J. Does LEUSDEN - Het college van B&W heeft de beslissing over de Plan Advies Groep aangehouden. In tegenstelling tot wat het college eerder deze week aan de PAG meedeelde, is het besluit tot op heffing van het adviesorgaan uit gesteld. In een brief van 12 juni deelden B&W de voorzitter en de leden van de planadviesgroep mee, 'met de grootst mogelijke meerderheid' tot opheffing van de PAG te besluiten. Een voorstel met een dergelijke strekking zou naar de raad gaan. Nu blijkt dat het college voorlopig op zijn schreden is teruggekeerd. Dinsdag 20 juni wordt een definitief standpunt van het college ver wacht. LEUSDEN - De tamboer- en lyra- sectie van muziekvereniging Lisi duna heeft tijdens regionale wed strijden in Amerongen een ver dienstelijke tweede plaats ge scoord. In het streekverband Oost-Utrecht, Gelderse Vallei (OUGV) eindigde Lisiduna m de categorie 'tamboerkorpsen' achter KHD uit Doorn. Lisiduna scoorde 201 punten, elf punten minder dan KHD. Lisiduna liet Ons Genoegen uit Rhenen (derde met 177 punten), Ons Genoegen uit Amerongen (vierde met 171 punten) en Caecilia uit Scherpenzeel (vijfde met 164 punten) achter zich. De wedstrijden werden afgelo pen zaterdag gehouden op sport park De Burgwal in Amerongen. LEUSDEN - Dmsdagmiddag is de eerste paal geslagen voor het nieuwe pand van de Seat-importeur, Pon Car BV. De plechtige gebeurtenis werd opgeluisterd door de aanwezigheid van dwe algemeen directeur van Seat, de heer J. Baselga, die speciaal voor deze gelegenheid uit Spanje naar Leusden was gekomen. Tot dusver was Seat, dat tegenwoordig behoort tot de organisatie van Pon Car, gevestigd in Heemstede. Pon Holdings Seat zal zich van nu af vestigen in Leusden op een bouwterrem aan de Zuidennslag. Er komt een gebouw van twee verdiepingen met een showroom, kantoren, vergaderruimten en een bedrijfsrestaurant, dat via een tussenstuk wordt verbonden met een werkplaats, een onderdelenmagazijn en trairungsruimten. Pon Car BV heeft hiermee voor de import van Seat automobielen een nieuwe thuisbasis gevonden 'en wel in Leusden.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7