ll 'incent is een filmster leusder krant jeugdige badmintonspelers leggen heuse examens af Leusden krijgt ruimte vaartcentrum Zoef zoeft Prijsuitreiking piratenwedstrijd Bouwdorp in teken van ruimtevaart Zeker drie prijswinnaars in Leusden Geen aardige vaders? Filmmiddag inde Blijhof WOENSDAG 21 JUNI 1989 SDEN - Het is moeilijk bescheiden te blijven, als je zo jroemd wordt als Vincent (8jaar). Hij speelde mee in een elevisiefilm, gemaakt voor het Humanistisch Verbond. Hij elde samen met Elsje de Wijn, Hetty Heyting en Fred Florus- 5*e. Voor Vincent lijkt het helemaal niet moeilijk te zijn. Hij vond het meespelen voor al die camera's, met al die mensen alleen maar 'hartstikke leuk.' Niks bijzonders eigenlijk. Nou ja, wel hijzonder genoeg natuurlijk om zijn eerste interview als film- Bter af te geven. Vincent speelt in de film, die be- loeld is voor grote mensen, een ongetje dat geboren is in Columbia >n door Nederlandse ouders is geadopteerd. De film gaat over hu welijksmoeilijkheden. Een ernstig >nderwerp, maar bij deze film mag >ok gelachen worden. Vincent .peelde een heel vervelend en Vooral heel ondeugend jongetje, ioewel Vincent meestal een aardi- jongen is, had hij geen enkele om twee dagen lang, ont- ttend vervelend te doen. Hij bijvoorbeeld een blinde me- oesl neer plagen en schoppen, een ge bakje in een handtasje laten vallen en heel hard huilen. Volgens zijn moeder, die ook een klem rolletje in de film had, deed hij het heel goed. Dat had de regisseur ge zegd. Vooral het schoppen heeft Vin cent leuk gevonden. Hij moest vijf keer schoppen tegen het been van Fred Florusse, die daarvoor spe ciaal een paar opgevouwen thee doeken om zijn been had gebon den. Toch was dat schoppen bijna het enige dat een paar keer over moest. Vincent deed het te zacht. Hij was volgens de regisseur te lief. Nou toen heeft hij het maar even extra hard en bijzonder goed ge daan. "Verkocht' riep de regisseur daarop en dan was het grootste compliment dat hij gaf. Vincent was het enige jongetje dat 'op de set' was tijdens de opna men die twee dagen duurden. In die twee dagen heeft men drie mi nuten film gemaakt. Voorlopig is de film dan ook nog niet af. Mis schien wordt Vincent nog een keer gevraagd, voor deze of een andere film. Dat hebben een paar mensen die het kunnen weten tenminste tegen hem gezegd. AMSTERDAM Vorige week dinsdag is Vincent met zijn moeder naar Amsterdam gegaan. In een buurthuis moest hij oefenen, samen met Elsje de Wijn, Hetty Heyting (van de familie Knots) en Fred Florusse. Vincent kende van de televisie vooral Hetty Heyting. Ik vroeg hem of hij het niet geweldig interessant of eng vond om zomaar ineens met bekende Nederlanders samen te zijn en zelfs samen gekheid te maken. Vincent was daarover heel verbaasd. Waarom zou dat interessant zijn of eng? Hij kende ze toch....van de televisie! Volgens Vincent was iedereen heel aardig tegen hem. „We heb ben heel veel gestoeid en ze hiel den ook wel van knuffelen. Vooral met Fred Florusse heb ik gein ge had." Afgesproken was dat Vincent die hele dinsdag zou oefenen in Amsterdam, maar het ging zo goed dat ze na een paar uurtjes al weer naar huis mochten. De volgende dag moest hij met zijn vader en moeder naar Blaricum komen. Daar werden de filmopnamen ge maakt. Zijn moeder moest mee om dat zij een heel klein rolletje heeft als gaste op een verjaardagspartij. Zijn vader doet ook iets in deze film, maar hem zie je niethij moest 'roezemoesen' voor het ach tergrondgeluid. DEFTIG HUIS In Blaricum moesten ze zijn in een heel groot en deftig huis. Dit huis was door de filmploeg ge huurd. Volgens Vincent had dit huis een tuin zo groot als een park en net zo mooi. In die turn heeft Vincent veel gespeeld. „Ik kwam net binnen of ik werd al overladen met cadeaux." In plaats dat hij met geld betaald werd kreeg hij een radiografisch bestuurbare auto, knikkers en een belleblaas. Met dat laatste heeft hij het meest ge speeld. Voor de opnamen werd aan Vin cent precies uitgelegd wat hij moest deen, hoe hij moest kijken en waar hij bijvoorbeeld zijn han den moest laten. Vmcent luisterde goed en deed het uitstekend. Toch moesten sommige 'scènes' een paar keer over. Soms omdat zijn tegenspeler, de blinde meneer, het niet goed deed of in de lach schoot om Vincent, soms omdat Vincent teveel naar de monitor keek. Een monitor is een kleine televisie waarop te zien is wat door de ca- mara wordt opgenomen. Vincent was steeds zo nieuwsgierig om te zien of hij het goed gedaan had, dat hij wel eens te vlug keek. Nog voor de opname was afgelopen. Dan stond op de film hoe Vincent naar de monitor keek en dat was niet de bedoeling. Maar al moest het soms wel tien keer over, Vmcent ging er weer vrolijk, ontdeugend of hui lend, net wat de bedoeling was, tegen aan. Huilen moest hij bijna echt toen zijn 'film-moeder" hem keihard in zijn arm kneep. Dat had hij als 'film-jongetje' met zijn vervelende gedoe natuurlijk wel verdiend, maar het deed in het echt ook zeer. Daarna werd het buiten beeld weer helemaal goed gemaakt. In de tuin acen alle mensen die aan de film hadden meegedaan of meege werkt heerlijk- Vincent verzamelde achtien verschillende flessedop- pen die hij nog niet had. Vincent spaart doppen. Wat Vmcent het leukste vond aan het spelen m de film? „Dat je op de momtor kon zien of je het goed gedaan had en ook met de monitor kon oefenen." Wat Vincent het ver velendste gevonden had bij het spelen in een film: „Het sjouwen met een dienblad. Dat dienblad was echt loodzwaar. En iedere keer als de opname klaar was zei de regisseur dat het goed was en daarna, nee we doen het toch nog een keer." Wat Vincent het knapste vond van de film? „Dat de regiseur vóór dat het filmen begon, alles al bedacht had. Hij had precies uit getekend waar iedereen moest staan en wat iedereen moest doen. Precies hoe je kijken moest. Heel vaak moest iets over omdat maar een heel klein dingetje veranderd moest worden. Een plantje een beetje opgeschoven of een stoel ergens anders." Wil Vincent nog wel een keer optreden als filmster? ,Ja hoor, want het was heel leuk. De mensen zeiden allemaal dat ik het heel goed deed, dus misschien vragen ze mij nog wel een keer." In okto ber of november wordt de film van het Humanistisch Verbond uitge zonden op de tele visie...met Vin cent....een gewone Leusdense jon gen. De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Door Marianne de Valck Landjonker 23, Leusden Tel. 033-946824 veranderde van de ene dag op de andere in een echte filmster. [iEUSDEN - Badminton is, na voetbal, misschien wel de sport die het meest door iedereen gedaan wordt. Op een mooie lomeravond op straat of op de camping zie je overal de rackets evoorschijn komen. Rackets die meestal niet in een winkel tekocht zijn waar ze sportartikelen verkopen, maar misschien in een speelgoedwinkel, of een benzinestation of in een souve- ers winkel. De groep badmintonners, die examen deed, poseert voor de fotograaf. Een aantal kinderen in Leusden zal deze zomer op de cam ping of op straat kunnen laten zien dat zij hun mannetje of vrouwtje staan, bij het terugslaan van de shuttle. Zij hebben de afgelopen wintermaanden iedere week geoefend. Verlden week zaterdag deden zij examen badminton. Badminton is een sport. De sport lijkt een beetje op tennis maar is volgens de mensen die het weten kunnen, heel anders. Doordat je tegen een shuttle (sommige men sen zeggen: pluimpje) slaat bij voorbeeld, en niet tegen een bal. Een shuttle bestond vroeger uit een bolletje was waarin veren waren gestoken. Tegenwoordig is het zware bolletje meestal van kunst stof net als de veren. Nog steeds is een shuttle veel lichter dan een tennisbal. Daardoor heb je niet zo veel kracht nodig bij het slaan als bij tennis, maar daardoor reageert de shuttel ook veel sterker op de manier waarop je slaat. De shuttle wordt bijvoorbeeld veel sneller als een tennisbal meegenomen door de wind. Badminton als sport wordt daar om meestal in een sporthal ge speeld. Veel van de kinderen die in Leusden op badminton zitten, spe len in sporthal De Korf. Zij deden afgelopen zaterdag examen. De jongens en meisjes van ongeveer veertien jaar en ouder deden offi cieel examen. Dat wil zeggen een examen bedacht door de Neder landse Badminton Bond. Bij dit exa men was een officieel iemand van die bond aanwezig om te kijken of de kinderen echt evenveel kunnen als de andere kinderen in Neder land die hetzelfde examen deden. Ongeveer vijftig kinderen tussen de acht en twaalf jaar deden een club-examen, dat wil zeggen, een examen door de Leusdense club bedacht om te kijken of ze alles wat het afgelopen jaar geleerd is, kun nen. Daarvoor moesten ze tien theorie vragen beantwoorden. VRAGEN Voor de meeste kinderen waren de vragen makkelijk. Ze hadden ze bijna allemaal goed, op één na. Vraag 9 was heel gemeen. Daarna volgden vijf opdrachten. De spe lers moesten de shuttle net achter het net neer laten komen, dat was een 'drop'-oefening. Bij een tweede oefening moesten ze laten zien dat ze wisten achteruit terug te moeten lopen wanneer de shuttle over hen heen dreigde te gaan. Bovendien moesten ze serveren en...het aller moeilijkste, ze moesten proberen de shutlle precies in een hoepel te slaan. Marije, éen van de kinderen die examen deed, speelt badminton omdat het volgens haar niet zo'n echte sport is om wedstrijden te spelen. Jelle doet het om m'n arm spieren te trainen terwijl Maija juist badminton speelt en geen tennis, omdat ze zwakke polsen heeft. Erik z'n zus zat op badminton en om bij voorbaat met iedere partij te verliezen is hij er ook maar opge gaan. Nienke vindt het geoon leuk om te slaan. En ze leek nog wel zo aardig, die Nienke. Alle kinderen die clubexamen deden verdienden hun diploma. Zij komen deze zomer beslagen ten ijs bij een partijtje badminton. NEUSDEN - Eind augustus zal in Leusden begonnen worden toet de bouw van een ruimtevaartcentrum. Het terrein waar pas &09 het circus van Bassie en Adriaan stond zal naar men Eerwacht vol komen te staan met platforms, raketten, satelie- fen en grondstations. De man die deze plannen bekend maakte ja een speciale bijeenkomst met onze verslaggever, denkt dat de bonwers ongeveer twee dagen nodig hebben om het ruimte- ^artcentrum in te richten. Daarna zal iedereen die bij de bouw geholpen heeft, drie dagen en één nacht hard bezig zijn met veel verschillende dingen die nu nog gedeeltelijk geheim zijn. Op zaterdagmiddag tenslotte zal het ruimtevaartcentrum van deze aardbodem verdwijnen in een vuurzee, zoals bij een lancering gebruikelijk is. Voor wie het nog niet begrepen heeftdit jaar zal het grote vakantie bouwdorp in het teken staan van de ruimtevaart. Roy Robbemond, jeugd- en jon- Qerenwerker in dienst van de ge beente Leusden, organiseert dit voor de vijfde, en allerlaatste *eer- het bouwdorp. Die zal plaats vinden in de laatste week van de Qrote vakantie, van 21 tot 26 augus tus. Op het terrein tegenover de Boni. Roy Robbemond heeft ander werk bij de gemeente Leusden ge kregen. Niemand neemt zijn oude werk over. Het is nauwelijks voor te stellen dat dit jaar het bouwdorp voor de laatste keer georganiseerd wordt. Wie het volgend jaar doet, weten we nog niet. Misschien zou den de mensen van speeltuinver eniging Blijhof en de Til het willen gaan doen. Maar dat is een idee van mij, en wie ben ik. Volgend jaar zal ook niet meer gebouwd kunnen worden op het terrein tegenover de Boni. De plan nen voor de uitbreiding van het winkelcentrum de Hamershof zijn bijna klaar. Volgend jaar augustus zouden op de plaats van het bouw- LEUSDEN - Waarom Zoef de Haas in de Fabeltjeskrant Zoef heet be grijp ik pas goed sinds ik Zoef de Haas in Leusden in het echt heb gezien. Bij de famihe Kooijman hebben ze een haas als huisdier. Op de laatste dag van de voorjaars vakantie is het haasje gevonden. Waarschijnlijk was de moeder doodgereden. Een babyhaasje zat langs de kant van de weg. De oog jes nog nauwelijks open. Dit baby haasje werd naar de familie Kooy- man gebracht. Het is Edith (13) Al- win (11) en Remco (7) gelukt om het baby haasje met behulp van baby voeding groot te krijgen. Het baby haasje werd 'Zoef genoemd. Het is nu ongeveer vier maanden oud en dertig centimeter lang. Een vol wassen haas kan wel zeventig cen timeter lang worden. Wie Zoef ziet, ziet onmiddellijk dat het geen konijn is. Zij, want volgens Broer Edgar en Remco is het een meisje, heeft een veel smaller kopje, hoge pootjes, lange oren en verschrikkelijk mooie drommenge ogen. Ze is ook veel levendiger dan een konijn. Ze zit geen moment rustig op je schoot, maar rent door de kamer, maakt ontzettende hoge sprongen en is vliegensvlug dan weer hier, dan weer daar. Het gaat echt van zoef fff.. In de meeste dierenboeken staat van alles over het voeden en ver zorgen van konijnen, maar maar weinig over wat een haas nodig heeft. Sinds ze een haas hebben, hebben Remco, Alwin, Edith en Ed gar wel wat bijgeleerd over hazen. Ze weten nu dat hazen geboren worden met een vacht. Dus niet zoals konijnen kaal Ze hebben di- rekt de oogjes al een beetje open en verlaten ook gelijk 'het leger'. Een leger is een mooi woord voor 'hazenhuis'. Zo'n hazennest bestaat meestal uit niet meer dan een hol letje in het gras. Toen Zoefje gevonden werd, was ze waarschijnlijk pas een paar uur oud. Pas de volgende dag wa ren haar oogjes echt open. In het begin dronk Zoef uit een pipet ba- bymelk. Een pipet is zo'n knijp- dopje waaraan een glazen buisje zit, waarmee je wel eens oordrup pels krijgt. Zoef kreeg geen oor druppels, maar melk in haar mond. Soms wel tien keer per dag. In een boek lazen de Kooijmannen dat ha zen 's nachts eten, maar daar zijn ze maar niet aan begonnen. Zoef eet overdag en slaapt 's nachts. Ze is dan ook helemaal aan mensen ge wend en hoe goed ze het ook maakt, ze kan nooit meer terug naar de natuur. Ze heeft nu wel gras leren eten. Sprietje voor sprietje. Maar ze zoekt niet zelf, ze wacht tot ze het krijgt. De Kooijmannen ho pen dat het mogehjk zal zijn Zoef onder te brengen op de dierenwei de bij de ValeischooL Maar als dat niet mogelijk is zal misschien een hele grote ren gebouwd moeten worden. Omdat hazen zo levendig zijn hebben ze veel ren- en spring- j ruimte nodig. Voorlopig amuseert Zoef zich best in het bijna al te 1 kleme korujnehok. Volgens Edith 'studeert ze voor konijn', want Zoef graaft heel onhaas-achtig diepe i holen. Zoef doet meer 'onhazigs'. Want behalve paardebloemblade ren 'papestronken', konijnenvoer en appels eet ze graag stroopwa fels, cake en pikt ze complete bo- terhammen met aardbeienjam. Zo heb je een boterham op je bord I en...zoefff weg boterham. LEUSDEN - Zeker drie, mogelijk meer, kinderen in Leusden hebben een grote prijs gewonnen in de landelijke Lego- Piratenwedstrijd van 6 mei. De prijsuitreiking vindt plaats op zaterdag 24 juni om 14.00 uur bij de speelgoedwinkel in de Hamershof van meneer Kohlmann. Meneer Kohlman die bij de wedstrijd op 6 mei nog een piraat had ingehuurd, heeft beloofd om tijdens de uitreiking zelf in piratenpak te verschijnen. Volgens hem; zonder houten poot waar we vorige keer in de Leusder Kinder krant op hoopte. Hoe hij wel gekleed zal gaan wil hij met zeggen. Misschien schroeft hij wel een haak aan zijn arm! Aanstaande zaterdag zullen alleen de grote prijzen worden uitgereikt. De troostprijzen zijn inmiddels naar de winnaars toegestuurd. Bij de uitreiking mag iedereen aanwezig zijn....wanneer hij of zij tenminste als piraat gekleed is. LEUSDEN - Vorige week stond in deze rubriek een stukje over de wedstrijd uit geschreven door het Mar riott hotel, waarbij gezocht werd naar de aardigste va der van 1989. We vroegen toen aan de kinderen in Leus den, Achterveld of Stouten- burg die aan deze wedstrijd mee wilden doen, om ons ook bericht te sturen. We hebben geen enkele brief over een aardige vader gehad. Bete kent dit dat in onze gemeente geen één aardige vader te vinden is!? LEUSDEN - In jongerencentrum De Blijhof, aan de Lisidunalaan 2, wor den zaterdag kinderfilms vertoond. Op het programma staan poppen- films, tekenfilms en korte speel films. De totale voorstelling duurt ongeveer drie kwartier. De filmvoorstellingen beginnen om 10.30 uur en 13.30 uur. Leden van De Blijhof betalen 2,-, niet-le- den betalen een gulden meer. De films zijn geschikt voor kinderen vanaf drie jaar. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen met Ria Berghuizen (942194) of Joke den Haak (948932). dorp best wel eens grote mensen aan het bouwen kunnen zijn. Drie redenen dus om dit jaar een grandioos succes van het bouw dorp te maken; Het is voor de laat ste keer dat het door de gemeente wordt georganiseerd. Het is voor de vijfde keer. Het is misschien de laatste keer (op dit terrein). De plannen voor het vakantiefeest zijn klaar. SPACE 2000 Dit jaar geen Galliérs en geen circus. Dit jaar krijgt het bouwdorp de naam Space 2000. In een paar dagen tijd moeten de bewoners een ruimtevaartcentrum uit de grond stampen. Iedereen tussen de 6 en 12 jaar mag meedoen. Daar bij zijn ook ruimtewezens welkom, als ze maar niet ouder zijn dan 12 jaar. Dus wie E.T. tegenkomt, of Alf, mag hem uitnodigen. Als hij maar een hamer, een zaag en een nijp tang meebrengt, want hij zal zijn verblijf in Leusden zelf in elkaar moeten timmeren. De hele vakantieweek zal m het teken komen te staan van de ruim tevaart. De opening van het dorp zal door iemand gedaan worden die daar alles van af weet. De film die vertoond zal worden heeft daar alles mee te maken. De ballonnen zullen dit jaar niet alleen uit het bouwdorp opstijgenZelfs de prijzen die beschikbaar zijn voor de kinderen die het beste en mooi ste bouwen doen je letterlijk een gat in de lucht schieten. Want- voor het eerst heeft het vlieg veld Soesterberg beloofd prijswin naars te willen ontvangen. Dat be tekent dat winnaars van de bouw- wedstrijd van alles mogen komen bekijken op het vliegveld Soester berg en zelfs een rondvlucht mee mogen maken. HOOFDKWARTIER Wie wil werken in het ruimte vaartcentrum moet zorgen om op 21 augustus terug te zijn van vakan tie. Op die dag kun je je melden bij het hoofdkwartier dat zal worden ingericht op het terrein tegenover de Bom. Het inschrijfgeld is dit jaar 12,50. Dat is 2,50 duurder dan vorig jaar, maar met een toneelstuk extra en bovendienlees verder. Op dinsdag 22 augustus is de officiéle openingsplechtigheid. Daarna mag iedereen die voorzien is van speciale pas, beginnen met bouwen. Zoals bij alle ruimtevaart- centra, zijn de veiligheidsmaatre gelen streng. Ook het ruimtevaart- centrum in Leusden krijgt een ste vige omheining om spionnen en indringers buiten te houden. Wie binnen wü komen zal zijn speciale pas moeten kunnen laten zien. Op woensdag, de tweede bouwdag, kan wie even rust wil naar een film gaan kijken. Volgens Roy Robbe mond is er een spannende kinder film besteld waarin veel gevlogen wordt zonder motoren. Meer ver klappen we niet. Donderdag wordt een enorme drukke dag. Iedere Space 2000 deelnemer mag gaan zwemmen, er komen figuren die er zelfs voor clowns raar om niet te zeggen 'on aards' uit zien, om nog maar te zwij gen over hetgeen ze doen. Tegen de avond volgt een gezamelijke maaltijd, waarbij het de bedoeling is dat iedereen zijn eigen eten klaarmaakt. Daarna mag wie wil en durft in zijn of haar zelfgebouwde verblijf gaan slapen. Of juister ge- zeqd; de nacht doorbrengen. Op vrijdag worden de bouwsels door een strenge, maar rechtvaar dige jury gekeurd. Wat ook geldt voor de LEGO-bouwsels die uiter aard iets te maken moeten hebben met ruimtevaart. Daarna volgt het ballonnen oplaten en de ver rassing dus. MARKT I Op zaterdag is de tradionele markt, 's Middags worden alle be- I woners van het ruimtevaartcen- trum afgeleid door een toneelstuk in de Korf, terwijl het ruimtevaart centrum 'klaargemaakt wordt voor de lancenng.' Na afloop van het toneelstuk kan iedereen toekijken hoe het centrum de lucht in vliegt. De brandweer is daarbij aanwezig. In tegenstelling tot vonge jaren is het feest daarmee niet afgelopen. Nadat het ruimtevaartcentrum 'van de aardbodem verdwenen is' volgt nog een demonstratie met model vliegtuigjes en een kinderdisco, waarbij iedereen verkleed als ruimtewezen of ruimtevaarder moet komen. Vooral dat laatste is iets om naar uit te kijken. Zie je het voor je....Leusden gevuld met Alf s, E.T's, mensen in zilverkleurige pakken, kinderen met honde-oren, robots, astronauten. De spanning stijgt. Zij omringen de laatste aard bewonerde laatste Leusdenaa- i ren lezen de Leusder Kinder- i krant over zijn schouder mee....!

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9