Verkeerde brandstof getankt, wat nu te beginnen? Rat Croma Turbo D i.d.: zuinigheid troef Alfa Romeo Koni Seat BMW Toyota Honda door Henk Budding WOENSDAG 5 JULI 1989 Voor liefhebbers van raffine ment en elegantie brengt Alfa tijdelijk de Alfa 33 Blue. Deze versie wordt in een gelimiteerde serie geleverd en blijft daardoor exclusief. Onder de motorkap van deze Alfa 33 Blue staat een viercilinder boxermotor met een cilinderinhoud van 1351 cm3 borg voor een maximum vermo gen van 63 kW(86 pk). In combi natie met een vijfversnellings bak sprint hij van 0-100 km/u in 10.3 seconden en haalt hij een topsnelheid van dik 170 km/u. Standaard heeft de ,,33 Blue" getint glas rondom, van b> uit verstelbare buitenspij elektrisch te bedienen vo; ruiten, toerenteller, klokje, lichting in de bagage^ verstelbare hoofdsteunen et in twee delen neerklap rugleuning van de achter! Aan de buitenzijde herkenj „33 Blue" door de gedistn^ de grijze metallic lak, do? grijze bumpers, aerodynant dorpelschilden en zwarter spoilerlijst Een blauwe sip maakt de zaak compleet. Stoelen en portierpanelen bekleed met grijze wollen lours met daarop blauwe bn Prijs 26.500,-. Iedereen kent het belang van goede schokdempers, maar vaak wordt dat toch onderschat om dat de automobilist slechts zel den signaleert dat er met deze uiterst noodzakelijke onderde len iets mis is. Regelmatig on derzoek wijst uit, dat één op de drie auto's met versleten schok dempers rijdt. Behalve de nega tieve invloed op de rijeigen- schappen van het voertuig komt, vooral de veiligheid in gevaar. Via het steeds groeiende aantal Service Centers en door radio commercials probeert Koni hier veel aan te doen. „Geen kilome ter zonder Koni" is dan ook hun slogan. Tekenend voor Kg leidende rol in de schokt pertechniek zijn de vele 1 pioenschappen in ondermeg Formule-1. Exclusieve me als Ferrari, Lotus en A Martin gebruiken stand; Koni's Ook onder bijvoorb de supersnelle Franse I| trein (ruim 400 km/u) staan ni's evenals onder de lan brug van Europa, de Zeel; brug. Koni sckokdempen nieten internationaal eenl aanzien en worden bescho als het beste van het beste Afgelopen week opende Kc De Lier het honderste Kom vice Center. Een mijlpaal dit unieke Nederlandse bes Al eerder meldde ik de aan staande verhuizing van Seat- ïmporteur Pon Car BV.. Ze ver huizen over pakweg negen maanden van Heemstede naar Leusden. De eerste paal van het nieuwe pand naast het terrein van Pon's Automobielhandel werd op 20 juni jongsleden on der toeziend oog van de heer W.M. de Grefte (voorzitter di rectie Pon Holdings) en de heer C. van der Nat (bedrijfsdirek- teur van Pon Car B.V.) i grond geslagen door de h; Baselga, export directeur Seat. De bebouwing op ee hectare groot terrein besla; vloeroppervlak van 230Ö Het ontwerp is van Janss Schweigmann Architekten twee verdiepingen hoge gé gaat bestaan uit een showr uiteraard kan toren, verg; ruimten en bedrijfsrestac Dit geheel is middels een ti stuk verbonden met de plaats, het onderdelenmag en trainingsruimte. Importeur BMW-Nederland heeft een plan opgezet om het regematig kopen van een nieuwe motorfiets aantrekkelijk te ma ken: het BMW Motorplan. Es sentie van het plan is het feit dat het verschil tussen de aankoop prijs en de ïnruiiwaarde drie jaren tevoren worden gesteld. Daardoor kan een stige financiering worden geboden, ook van de onderl Voorts is het hierdoor moj de garantietermijn te vert en een speciale verzekenn; sluiten. Voorwaarde is uitt dat de motorfiets bij een I dealer wordt onderhouden Er zijn nog altijd mensen met een weerzin tegen Japanse auto mobielen. Deze personen ver geten evenwel, dat als de Japan se autoindustrie niet zo'n vlucht had genomen, we in Europa mis schien nog in een gecultiveerde A-Ford rondreden. Immers, de westerse auto-industrie moet als een gek opboksen om zelfs maar bij te blijven bij de Japanse tech nologie. Dat blijkt weer eens te meer uit de onlangs bekendge maakte „Betrouwbaarheids Hitparade" van de toonaange vende W-Duitse keuringsin stantie TUV. Voor auto's van maximaal drie jaar oud staat de Toyota Starlet op de plaats en de Toyota Carinai mer twee. Net als in ons land moei West-Duitsland auto's van jaar en ouder jaarlijks w gekeurd. Bij deze keuring! slechts één op de honden keurde Stariets een gebn vertonen. De Starlet woró een gebrekenpercentage \t op de voet gevolgd dor Toyota Carina. Hiermee has Carina voor de tweede raai ereplaats op het gebied va trouwbaarheid en kwa! Kort geleden riep de A! ANWB in Duitsland dit namelijk uit tot de bet: baarste auto in de middenll Onder de codenaam NS-X presenteerde Honda op de Chi cago Motor Show en de Autosa lon van Genéve een prestigieuze topsport wagen. Tijdens deze presentage stelde Honda na drukkelijk, dat het hier niet om een stylingsstudie ging, maar om een volwaardig verder te ont wikkelen produktiemodel. De offiële naam is nog niet eens be kend, maar er de gehele ook Nederlandse zoveel orders Honda bnek in Tochigi bouwt derne gebouw ligt pal afdeling Research and ment en het Honda Volgens planning moet briek medio 1990 zijn. Honda schat de kapaciteit op 6.000 jaar. wordt boven pakweg 130 km/u overstemd door windgeruis. Ei genlijk het enige (alom bekende) euvel van dit type motor. Hij maakt gewoon teveel lawaai. Wie hier geen bezwaar tegen heeft, rijdt in een bijzonder fij ne, grote relatief voordelige middenklasser. Rond de 120 km/u loopt hij het rustigs. De vijfbak schakelt licht, di rect en met een korte slag. Snel naar zijn achteruit lukt echter niet zonder gekraak Rustig in leggen derhalve. De ietwat raar gevormde pook ligt super in de hand. Weinig voetkracht vraagt de soepel in aangrijping komen de koppeling Iets wat niet ge zegd kan worden van de rempe daal; die vraagt opvallend veel voetkracht Overigens, Fiat le vert de Croma, uiteraard tegen meerprijs met een anti-blok- keersysteem van de remmen Over de besturing niets dan lof. De bekrachtiging werkt be slist niet opdringerig, maar helpt op alle fronten een fijn handje mee. Het wegcontact blijft ook bij hoge snelheden uit stekend. Oneffenheden in het wegdek en zijwind maken geen enkele invloed op de koers. De rustige besturing doet het in de bochten ook probleemloos. Wel vertoont de wagen een licht on derstuurkarakter en helt de koets een pietsie over bij snel „curven "-werk. Soepele, niet al te weke vering draagt bij tot het hoge comfort. Over de ventilatie ben ik niet bijster tevreden. Die komt wat aanjaging aangaat een wat te kort. Tijdens vochtig weer hou je de achterzijruiten niet schoon. Qua prestaties scoort deze Croma-versie enorm hoog. Na een lange aanloop staat klok dik over de 180 km/u en de wagen maakt de sprint 0-100 km/u in 12.5 seconden. Maar een diesel koop je niet om te racen. Die wordt meestal gekocht om zijn rustige rijkaraktenstiek en na tuurlijke zuinigheid. Hierin stelt de Croma zeker niet teleur. De motor is enorm soepel, waardoor je amper hoeft te schakelen. Van turbo-meewerking merk je to taal niets. Onmerkbaar gaat hij zijn partijtje meeblazen. In te genstelling tot andere turbowa gens rij je met deze al fluitend tientallen zo niet honderden pompstations voorbij tot de meter eindelijk aangeeft dat je moet tanken. Dan stijgt de ver bazing ten top. Een verbruik van 1 liter dieselolie op bijna 19 kilo meter maakt deze toch dik 1200 kilogram wegende limousine tot een zuinigheidswonder. Van Barneveld naar Barcelona op één tank is toch heel leuk niet waar? Kort en goed, de Fiat Cro ma turbo-diesel i.d. is te rangschikken in de reeks probleemloze comfortabele lange afstandswagens. Een automobiel waar veel rust van uitgaat, terwijl men er toch - mits niet teveel files - een hoog gemiddelde mee kan draaien. En die motor hoor je na verloop van tijd ook niet meer. Ondanks alle waarschu wingen op de pompen komt het toch regelmatig voor dat men de brandstoftank van de auto volgiet met verkeerde brandstof. Superbenzine in een wagen voorzien van een katalysator is als het een paar keer gebeurt snel fataal voor de „Kat" Nor male benzine in een super-ge- stookte auto kan pingelen van de motor tot gevolg hebben. Maar wie diesel met benzine of omge keerd verwisseld staat voor er gere problemen. Daar kan mijn overbuurmeisje van meespre ken. Pas geslaagd voor haar rij bewijs en die dag ook voor het VWO-diploma nam ze even de Audi 80 van haar vader mee Na gebruik ging ze de wagen keurig aftanken, maar in plaats van benzine werd er dieselolie in de tank gegoten. Zo'n 50 meter van het ouderlijk huis accepteerde de motor geen dieselolie meer en hij kapte ermee. Dit gebeurd va ker dan men denkt en wie durft te beweren dat het hem nooit zal overkomen? Maar wat doe je als het je overkomt7 Dieselolie/benzine Een auto met een benzinemo tor is tot aan zijn reserve leeg gereden en wordt bij vergissing met dieselolie volgetankt. De bestuurder merkt het niet en rijdt weg. Starten en wegrijden lukt dank zij de benzinereserve in het brandstofsysteem nog zonder waarschuwingsverschijnselen. Omdat benzine en dieselolie zich echter snel met elkaar vermen gen, is de voorraad zuivere ben zine snel verdwenen en begint de blauwe rook-fase, een onmis kenbaar teken uit de uitlaat van motorische spijsverteringspro blemen. De argeloze automobi list wordt daarop verrast door een stotterende motorwerking en overslaan van de motor. Bin nen de kortst mogelijke tijd is het hele brandstofsysteem door de olieachtige vloeistof verstopt en worden de bougies vet. Kort om, hij geeft de pijp aan maar ten. Wegslepen is de enige oplos sing. De tank moet namelijk ge heel worden geleegd, een om slachtige procedure, omdat de praktische aftapschroeven te genwoordig nauwelijks meer voorkomen. Overigens zijn tankstations langs de grote weg voor een dergelijke vorm van hulpverlening meestal niet inge richt. Wie dus niet kan worden geholpen, dient zich onverwijld naar de garage te laten slepen. Benzine/dieselolie Een auto met dieselolie is tot aan de tankreserve leeg gereden en wordt per abuis volgetankt met benzine. De bestuurder merkt niets en rijdt weg. Ook deze verkeerd getankte wa gen start nog zonder problemen met de rest van de dieselolie, zo dat geen vermoeden van de fout opkomt. Maar even later gebeurt er echter iets verontrustends. De snorrende werking van de diesel gaat over in een hard kloppen, de verbranding gaat hortend en stotend en de motor vertoont een bijzonder lawaaiig en ratelend gedrag. Wat duidelijk wordt als men bedenkt dat de op dieselolie aangewezen vonkende bougies ineens benzine krijgen voorge schoteld. Er ontwikkeld zich een weerspannig ontstekingsgedrag en daarmee een overmatig hape rende ontsteking. De verbran ding verloopt dus niet vlot en soepel, de ingespoten benzine wordt in plaats daarvan als het ware als een samengebalde la ding ontstoken. Het gaat er ongeveer net zo aan toe als bij de koude start van een diesel, maar nu continu. Hierdoor wordt de motor mishandeld wat het begin kan zijn van veel trammelant. Daarom is het niet raadzaam te proberen de dichtsbijzijnde hulp op eigen kracht te bereiken. Wie het goede voorheeft met zijn kostbare motor, zet hem af en laat zich wegslepen. Natuurlijk moet ook in dit geval de tank worden geleegd, maar een zekere benzinerest stoort in het geheel niet. Tijdens een strenge winter wordt immers zelfs een bijmengsel van maxi maal 30% benzine geadviseerd om de startbereidheid te verze keren. Dus een hoeveelheid van rond 10 liter vormt geen be zwaar. Normaal/super Weer uitgaande van dezelfde omstandigheden als de vonge. Allereerst zij opgemerkt, dat deze vergissing veel minder om slachtige gevolgen heeft De motor valt niet uit, hij start steeds weer en de tankinhoud kan worden opgebruikt. Ander zijds dreigt hier zware beschadi ging van de motor als de brand stofverwisseling door blijft gaan, want de op superbenzine gebouwde motor tracht door een bijzonder hoge compressie van het brandstofluchtmengsel. dus door sterk samendrukken, de in de benzine aanwezige energie optimaal te benutten Super benzine laat zich zonder proble men in een dergelijke ruimte sa menpersen. Normale benzine daarentegen verbrandt bij hoge comprimering te snel en zodoen de hard stotend en kloppend. Een dergelijk ruw verbran dingsproces kan zuigers en la gers ruïneren. Maar als men ui terst behoedzaam rijdt; veel «•^hakelt en de motor weinig toe ren laten maken treden er vrij wel geen problemen op Naar mate dë tank leger wordt, moet er wel „super" worden bijge tankt Daarmee is de zaak snel verholpen. Natuurlijk voorop gesteld dat de bestuurder het pingelen en stoten hoort en daaruit de juiste conclusie trekt. Super/normaal Geen twijfel mogelijk, hier wordt alleen de portemonnee schade berokkend, omdat nu eenmaal bij super ook een super benzinemotor hoort. Anders is deze dure vloeistof even nutte loos als hifi-stereo op de gram mofoon van opa Wie deze ver gissing maakt, zal het nooit mer ken Overigens voeden talloze automobilisten hun pretentielo ze motoren voor normale benzi ne met super benzine, omdat het fabeltje van de bruisende kracht van de tijger in de tank eenvou dig niet uit te roeien is Mensen ervaren geheel subjectief een verbetering van de motorpres taties, wat weer een prettig ge luksgevoel geeft. Samenvattend blijkt dus, dat uit een verkeerde pomp een bijzonder vervelend on gemak kan stromen, maar dat daarbij onherstelbare schade voor de motor vrijwel is uitgesloten. Dat moge een ieder tot troost dienen, die vroeg of laat in een hierboven beschreven situatie terecht komt. telijke instrumentarium direct op: rustig en zakelijk zonder veel poespas. Door het bovenste deel van het lekker in de handen liggende stuur overzie je duide lijk het klokkenspel. Alle knop pen en hendels zitten goed onder handbereik. Gedeeltelijk weg gewerkte veiligheidsgordels lig gen prettig aan. Zoals gezegd: voorgloeien hoeft niet. Gewoon knop om en de pingelaar start vlot. Met recht een pingelaar. Ondanks een enorme hoeveel heid isolatie-maatregelen onder de motorkap laat hij zich over duidelijk horen. Die roffel blijft over het het hele toerenbereik en TESTRAPPORT Cilinders/inhoud Max.vermogen kW(pk)tpm Max.koppel Nm(mkg)tpm Topsnelheid Acceleratie Testverbruik L/100 km Tankinhoud Aktieradius Brandstof Loodvrij Katalysator Lengte Gewicht leeg Max. trekgewicht Aandrijving Bandenmaat ABS Storing testwagen Prijzen Croma 1.9 TD i.d Croma 2.5 D Croma 2.5 TD Afleveringskosten Opmerkingen Fiat Croma T.D. i.d. 4/1929 66/(90)4200 186(19)2500 182 12 5 5.3 70 1316 diesel n.v.t n.v.t. 450 1230 1300 voor 175/70R14 nee geen ƒ44.150,- 37 750,- ƒ50.400,- 535,- geen Mitsubishi Toyota Camry Galant 1.8 GLS TD 2.0 GL TD 4/1755 4/1974 55(75)4500 62(84)4500 152(15.5)2500 164(16.7)2400 162 170 14.0 14 4 6.6 6.2 60 60 912 966 diesel diesel n.v.t. n v.t. n.v.t. n.v.t 454 450 1180 1201 1300 1400 voor voor 185/70 R 14 175/70 R 14 nee nee ƒ48.245,- ƒ43.995,- 379,- 414,- BARNtVELD - De Ita- liaanse auto-gigant Fiat biedt zijn fans elk wat wils. Vanaf de parmantige Panda tot het topmodel, de Croma. Daartussen bevinden zich de Uno en de Tipo. Komend jaar voegt men er nog een Tipo sedan bij. Evenals veel concurrenten verdiende ook Fiat zijn sporen ruimschoots wat betreft perso nenauto's met een dieselmotor Deze zuinige krachtbronnen plaatst Fiat niet alleen in zijn grote limousine. Ook de kittige Uno is in diesel-uitvoering te koop Onlangs voegde Fiat een voor de personenauto-wereld unieke direct ingespoten dieselmotor aan het motorengamma van de Croma toe. Reden om de kennis making met de Croma te her nieuwen. Deze nieuwe Croma-versie onderscheidt zich van de reeds bekende Croma diesel-, turbo dieseluitvoeringen door een zeer hoog rendement, uitstekende prestaties en een directe koude start. Overigens, de vrachtauto wereld kent dit systeem al jaar en dag. Het verschil tussen een indi rect en een direct ingespoten dieselmotor zit hem voorname lijk in het feit dat bij een indirect ingespoten diesel de verbran ding in twee afzonderlijke ruimten plaats vindt, die door een smal kanaal met elkaar in verbinding staan. Dit in tegen stelling tot de direct ingespoten diesel, waar de brandstof recht streeks in de in de zuigerbodem uitgespaarde verbrandingska mer wordt gespoten. Laatstge noemd systeem biedt aanzienlij ke voordelen, zoals directe ont steking en veel snellere verbran ding van het mengsel, minimaal warmteverlies door een gunsti ger verhouding tussen volume en oppervlakte van de cilinder- wand en voorkoming van ener gieverlies door de gasstrommg van de voorwervelkamer naar de verbrandingskamer. Dit alles zorgt voor een verhoging van de efficiency tussen 15 en 20%, wat weer resulteert m een verminde ring van het brandstofverbruik in dezelfde orde van grootte Fiat rust de 1 9 1 Turbo-Diesel i.d. i.d. staat voor miezione di- retta, ofwel directe mjectie), net zo luxueus uit als de „gewone" 2.5 1 Turbo-Diesel. Standaard beschikt de wagen over een in hoogte verstelbaar stuur, stuur bekrachtiging, halogeen kop lampen, radiovoorbereiding, toerenteller, elektrisch te bedie nen zijruiten voor, centrale deurvergrendeling op alle deu ren, achterklep en brandstoftoe gang, vertragings schakelaar op de binnenverlichting, veilig- heidsgordels achter en een in hoogte verstelbare bestuurders stoel. Rijden Voor- en achterin biedt de Croma bijzonder veel leefruim te. Vanzelfsprekend eigenlijk voor zo'n reiswagen. Je komt noch met je hoofd, noch met je benen in de verdrukking. Zelfs heel lange mensen komen wat dat betreft niets tekort In de cabine valt vooral het overzich- 4/1588 59(80)4500 155(15.8)2500 172 13.8 6 4 70 1092 diesel n.v.t. n.v.t 457 1192 1000 voor 185/65 R 14 nee ƒ46.050 455.- Volkswagen Passat TD GL

Leusder Krant | 1989 | | pagina 12