arkeergarage H2 ijkt van de baan Dokter Koch 12,5 jaar h nze medische tovenaar" 'rivatisering De Korf /ordt onderzocht Opheffing PAG uitgesteld leusderkrgnfc Brandweergarage naast de SBBO LEUSDEN Hamershofwinkelier s miljonairs in sloppen w ehterveld zet jubilerende huisarts in het zonnetje Leusden Ruiter- bewijzen Zomerse week (Dex weekinclegeimrte/, WOENSDAG 5 JULI 1989 (van de redactie) ISDEN - Het ondergronds parkeren in de uitbreidingsfase winkelcentrum De Hamershof, het zogenaamde H2 gedeel- is geen haalbare kaart. Dat concludeerde de raadscommis- voor openbare werken en ruimtelijke ordening maandag- unaniem. Hoewel de raad eerder, bij het opstellen van jprogramma van eisen voor H2, de voorkeur uitsprak voor ondegrondse parkeergarage, kwamen de fractievertegen- jrdigers maandag terug op hun standpunt. Door die opstel- maakten de fracties tevens de weg vrij voor aannemer 0 (Maatschappij voor Bedrijfs Objecten), aan wie de ont- keling van de definitieve plannen voor H2 zal worden und. MBO had in de voorbereidende besprekingen te ken- gegeven alleen verder te willen praten, als de gemeente ig van de voorkeur voor ondergronds parkeren. plaatselijk nieuws nleiding voor de gedachten- ling rond de parkeergarages commissie OW/RO was de die de raad deze maand maken uit een aantal project- iltkelaars, die mteresse heb- getoond voor de realisering le uitbreiding van De Hamers- )p basis van een programma isen, dat de gemeenteraad op i 1988 vaststelde, werd een il projectontwikkelaars uitge- jd een aanbieding te doen. Na serste selectie is de gemeente gaan praten met Mabon BV, Vastgoed BV, BV Ontwik- gsmaatschappij Amro, ABP ^®erend Goed, Maatschappij Bedrijfs Objecten (MBO) en Lloyd Vastgoed. Op grond irvanng, met name op het ge- ™^van het integreren van nieuw- met bestaande bebouwing, i Amro, MBO en Wilma over. die drie potentiele bouwers gemeente meer nadrukkelijk de oplossing van de parkeer- lematiek gaan praten. De raad >p dat gebied te kennen gege- il voor ondergronds parke- voelen. Een dergelijke kundige oplossing was voor- estethische- en ruimtelijke •yflfiïegmgen mgegeven. gelijk- parkeren op het maaiveld liden tot een enorme ruimte- j, waardoor het stede- bouwkundige schrikbeeld van een 'parkeerzee' opdoemde. Boven dien zou de ruimte die voor par- keerdoeleinden zou worden ge bruikt, niet meer kunnen worden aangewend voor andere zaken. De die projectontwikkelaars, met wie de gemeente in laatste in stantie om de tafel zat, bleken ech ter, onafhankelijk van elkaar, eens gezind van mening dat de realisatie van een ondergrondse parkeerga rage onhaalbaar zou zijn. Daarbij werd de wens van de winkeliers vereniging en van de gemeente raad, om het parkeren in de Ha mershof ook m de toekomst gratis te laten, nog buiten beschouwing gelaten. Wilma en Amro hebben zich nog wel gebogen over een voorgestel de tussenoplossing, waarbij aan een parkeergelegenheid half bo vengronds en half ondergronds ge dacht werd. De twee projectont wikkelaars kwamen tot de conclu sie dat een dergelijke oplossing buiten de geplande financiële ka ders voor de ontwikkeling van H2 zou vallen. MBO wilde over een dergelijke oplossing niet eens na denken en zei alleen met de plan nen verder te willen, indien de eis van de raad over het ondergrondse parkeren gedropt zou worden. De raadsleden, vertegenwoor digd in de commissie OW/RO, ble ken die merung maandag te delen. Overtuigd door de argumenten van de heer De Brouwer, die de ge meente helpt bij de keuze voor de bouwer van het project en de nade re ontwikkeling van de plannen, liet men de wens voor het onder grondse parkeren los. Daarbij ef fende men tevens het pad voor MBO, als de toekomstige project ontwikkelaar voor H2. Het college adviseerde de raad namelijk voor MBO te kiezen, waarbij met name de expertise op het gebied van 'revitalisering van bestaande win kelcentra' de doorslag gaf. LEUSDEN - In de hele discus sie over de realisatorkeuze voor de uitbreiding van win kelcentrum 'De Hamershof, afgelopen maandag, werd door diverse commissiele den geprobeerd om geschik te termen te vinden, die de huidige gesteldheid van het winkelcentrum aan te geven. In de ambtelijke stukken daarover is momenteel 'revi taliseren' een veelgebruikte kreet. Eerder was 'face-lift' gebruikt, maar dat woord suggereerde kennelijk te veel dat het slechts zou gaan om het nemen van cosmeti sche maatregelen. De nood is kennelijk hoger en dat zou in het woordgebruik over De Hamershof dan ook tot uiting gebracht moeten worden. 'Revitaliseren' dus maar, hoewel Gert de Weerdt (PvdA) zich er nog van wilde overtuigen of 'reanimeren' in dit verband wellicht ook op zijn plaats zou zijn. Reanimeren of revitalise ren, beide termen zijn zwaar genoeg om te veronderstel len dat het met het huidige Hamershofgedeelte niet best gesteld is. En die veronder stelling deed bij een aantal raadsleden toch de wenk brauwen fronsen. Ze hadden immers altijd gehoord dat het met de winkeliers aldaar toch juist uitstekend ging? De bij het gesprek aanwezi ge deskundige hielp de raadsleden uit de brand. Met de winkeliers ging het over het algemeen inderdaad zeer voortvarend, alleen het cen trum zelf, de accommodatie, was niet vitaal genoeg. Harm Offereins (GPV/SGP) leek de Harm Offereins (GPV/ SGP).miljonairs. uitleg te hebben begrepen: „Dus ik moet me de Hairters- hofwinkeliers voorstellen als miljonairs in een sloppen wijk?" Die beeldspraak bleek de toets der kritiek in derdaad te kunnen door staan. verrast met muziek, die onzicht baar aanwezig was m de turn bij de woning. Inmiddels was er bij de woning ook een spandoek aan gebracht met het opschrift "Dok ter Koch \2Vz jaar onze medische tovenaar". Geheel verrast verscheen de farru- trvelders feliciteren dokter Koch, die tot zijn grote verrassing door de Achterveldse bevolking op een e werd onthaald. lie Koch en hun zoons met ver baasde gezichten buiten Inmid dels was er een geheel versierde bakfiets bij de woning aangeko men, bereden door de voormalige Achterveldse huisarts dokter Boersema. Nadat de familie Koch op de bakfiets had plaatsgenomen werd, voorafgegaan door de mu ziekvereniging Door Wilskracht Sterk, een kleine ronde door het dorp gemaakt en ging men naar De Heelkom. Omdat de bewoners van te voren waren ingelicht was er een groot aantal bewoners langs de route en bij De Heelkom aanwezig. De buitenzijde van De Heelkom was ook heel feestelijk versierd en ook hier was een spandoek aangebracht waarop te lezen viel: "De Achterveldse be volking lijdt al 12'/2 jaar aan Koche- nitis". Bij De Heelkom aangeko men werd daar een kort woord gesproken door de huisarts Schaeffner: "U hebt in die jaren heel veel mensen onderzocht, zelfs mij. Namens Boersema, die u achter de schermen ook als vriend hebt meegemaakt, namens mij en de overige medewerkers onze waardering voor dat wat u hier in Achterveld hebt gedaan." Het feestcomité vroeg elke inwo ner een bloem mee te brengen Hieraan werd goed gevolg gege ven. Na de toespraak kreeg men de gelegenheid de familie Koch de hand te drukken. Hiervan werd door heel veel Achtervelders ge bruik gemaakt en er werden heel veel bloemen en enkele geschen ken aangeboden. (van de redactie) JSDEN - Er zal een onderzoek worden gedaan naar de ujWieid om De Korf over te dragen in particuliere handen, ïöunissie Welzijn en Huisvesting was het dinsdagavond c°Uegevoorstel eens. Een dergelijke operatie zal niet <*elijk zijn, omdat er eerst een aantal problemen moeten jen opgelost. Zo is er een zeer gecompliceerd pachterscon- J? er een achterstand in onderhoud, is het moeilijk een uhg te maken tussen de vernieuwingen die door de ge- 1 e zijn aangebracht en het onderhoud van de gemeente "oort. toriri C1U van ae comrrus- 311 ook dat er een onder zoek naar de privatisering moet komen. Volgens het collegevoor stel zal de eerste rapportage daar over m september/oktober van dit jaar aan de orde moeten komen. Alleen het WD-raadslid Lily van Amerom-Bach maakte een voorbe houd. Zij wilde het voorstel eerst in haar fractie bespreken, omdat zij vond dat elke gemeente een aantal basisvoorzieningen, zoals een sporthal moest hebben. Verder heeft Leusden in het verleden slechte ervaringen met privatise ring gehad. In het collegevoorstel zijn een aantal uitgangspunten voor die pri vatisering genoemd. Zo zal de ge meente de tarieven voor de Leus- dense sportverenigingen moeten vaststellen en zal het gebruik van de sporthal door de verenigingen veilig gesteld moeten worden. De gemeente mag geen bemoeienis hebben met de bowlingbaan en het café, maar zou wel invloed moeten uitoefenen op het gebruik van de toneelzaal ten behoeve van cultu rele doeleinden. De privatisering zal financieel aantrekkelijk moeten zijn. Als belangrijkste knelpunt bij de expoitatie van de hal wordt de voortdurende discussie over de in ventaris gezien. Het college stelt daarom voor de privatisering daar van aan de pachter als eerste te onderzoeken. (van de redactie) LEUSDEN - De nieuwe brandweergarage zal definitief ver rijzen aan de Burgemeester Van der Postlaan, naast de SBBO- school. De leden van de raadscommissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening omarmden deze locatie na ampele overwegingen als de minst slechte. Hoewel lange tijd de Groene Zoom tegenover de Lisidunalaan favoriet was, keer de de raad dit jaar ten aanzien van dat besluit op haar schreden Toch kon een definitieve voor keur van de raad een aantal maan den geleden, toen de alternatie- venkeuze werd voorgelegd, nog niet gemaakt worden. De fracties waren onderling nogal verdeeld, waarbij een belangrijk deel vond dat de locatie nabij het benzinesta tion van Total in De Hamershof, niet goed genoeg was onderzocht. Maandagavond was een notitie on derwerp van gesprek, waann nog eeris naar voren kwam dat die lo catie om meerdere redenen min der gewenst was. Nadat m een eer dere fase van de discussie al gewe zen was op de fianciële gevolgen van de keuze voor de locatie 'Total' in De Hamershof, bleek nu ook ste debouwkundig veel kritiek op die mogelijke vestigingsplaats gele verd te kunnen worden. Zo zouden er tenminste vijftien parkeerplaat sen aan de brandweergarage moeten worden opgeofferd, terwijl de parkeernood nu al groot is. Bo vendien zijn er vanuit stedebouw kundig oogpunt bezwaren aan te voeren tegen de vestiging van de garage. De brandweeraccommo datie is aldaar stedebouwkundig 'moeilijk inpasbaar' concludeert de notitie dan ook. terug. Met name om planologische redenen (de provincie zou ernstige bezwaren tegen die locatie hebben), maar ook door bezwaren van de brandweer zelf, raakte de Groene Zoom uit de gratie. Alternatieven werden daarna gezocht in winkelcen trum De Hamershof (zowel in het oude, als in het nieuwe gedeelte) en in de nabijheid van de SBBO-school. Eén van die locaties kwam samen met een vestigingsplaats nabij het benzi nestation in De Hamershof als de meest redelijke uit de bus. De locatie 'SBBO'heeft uiteindehjk de voorkeur van de raad voor het bouwen van een nieuwe brandweergarage. GOED Die bezwaren gelden allemaal minder voor de locatie ten noorden van de SBBO, aan de Burgemeester Van der Postlaan. Zowel brand weer, als planologen beoordelen deze locatie m de alternatievenstu- die als 'goed tot zeer goed'. De bevindingen van de studie waren kennelijk dermate duidelijk, dat een politieke discussie maandag zo goed als achterwege kon blij ven. Bijna alle fractie gingen onom wonden akkoord. Alleen Joop Kool (Leusden'85) maakte een voorbe houd omtrent zijn stemgedrag straks in de raad. Gert de Weerdt (PvdA) hield eveneens een slagje om de arm, maar verwachtte dat zijn fractie geen spelbreker zou zijn, als het m de raad op stemmen aan komt. Hij hechtte er nog wel aan te melden, dat naar het oordeel van zijn fractie de Groene Zoom nog steeds als de meest gewenste lokatie geldt en zei dan ook dat een eventueel 'ja' van de PvdA in de raad niet van harte zou klinken. Wil van de Kar (CDA) eiste ten aanzien van het definitieve plan nog wel dat dat zou voorzien in het plaatsen van stoplichten, op de plek waar de brandweerauto's in noodgevallen moeten uitrukken. Dit om verkeersonveilige situaties aldaar te vermijden. Volgens burgemeester Panis, die de vergadering van de com missie voorzat, zal een definitief voorstel over de brandweergarage in september aan de raad worden voorgelegd. (van de redactie) LEUSDEN - De beslissing om de Plan Advies Groep (PAG) op te heffen is uitgesteld tot september. De commissie Welzijn en Huisvesting vond dinsdagavond dat over deze zaak pas een besluit genomen kan in september. Dan worden ook andere adviesorganen, zoals de Vrouwenraad, de Sportstichting en de Seniorenraad onder de loep genomen en wordt er een gemeen telijk beleid vastgesteld. Wethouder Evelien Blom had het functioneren van de PAG op de agenda gezet, omdat zij vond dat het niet fatsoenlijk zou zijn de leden van het adviesorgaan nog langer m onzekerheid te laten over het voortbestaan van de adviesgroep. Al langere tijd staat de PAG ter discussie, omdat zij met voldoende zou functioneren en omdat volgens het college de advies- en in spraakfunctie op het terrein van het welzijnsbeleid in de commissie Welzijn en Huisvesting voldoende wordt aangetroffen. De PAG be staat uit deskundigen die de raad en het college gevraagd en onge vraagd adviezen geeft over wel zijnszaken. Het adviesorgaan had zelf een brief aan de commissie geschreven, waann zij stelde dat het college niet was ingegaan op haar argumenten om de PAG te laten voortbestaan. Niet alle leden van de commissie waren het met collegestandpunt eens. Met name Ineke Jansen van de PvdA maakte zich kwaad, om dat zij vond dat er onder andere door de wethouder nooit met de mensen van de PAG was gepraat. „Het gaat erom dat u de PAG se rieus neemt," zei zij. Een van de oorzaken van het met goed functio neren is volgens haar dat de PAG te weinig ondersteuning krijgt van het ambtelijk appparaat en te laat inza ge heeft in stukken waarover zij advies moet uitbrengen. Wil van de Kar (CDA) kon zich wel vinden in de mening van het college dat de PAG zou kunnen voortbestaan als zelfstandig orgaan, maar dan zon der ambtelijke ondersteuning (voorbereiding vergaderingen, se cretariaatswerkzaamheden enzo voorts). De discussie werd er niet mak kelijker op, omdat de wethouder de Seniorenraad erin betrok. Een aantal ouderenorgarüsaties willen zo'n raad, die de gemeente kan adviseren over zaken die ouderen aangaan. Volgens de gemeentewet kan de gemeenteraad een derge lijk orgaan instellen. Het college is daar echter tegen, omdat het de werkdruk voor de ambtenaren zou vergroten en zij een eigen alterna tief heeft. De ouderenorgarüsaties houden echter vast aan een Senio renraad naar het model van de ge meentewet. In de gemeenteraads vergadering van 13 juli buigt de raad zich over de vaststelling van de ouderennota, waarin de Senio renraad is vermeld. Er is nu beslo ten om dat onderwerp niet op 13 juli te bespreken, maar de discussie uit te stellen tot september, waarbij ook andere adviesorganen ter sprake zullen komen. door Jan Versteegt. Het was een hard gelag voor werkend Leusden om in de vroege ochtend te ontwa ken met een stralende zon, terwijl in het weekeinde onze warmtebron vrijwel geheel verstek liet gaan en de re genmeters weer flink gevuld werden. Dat was maandag ochtend het geval. De zonne schijn van die dag was het eerste teken, dat de zomer weer terug was in ons land, na een afwezigheid van ruim vijf dagen. Een hogedrukgebied in op bouw boven de Noordzee, met uitlopers naar Scandina vië en de Azoren was de mo tor achter de positieve weersomslag. De depressie, die het weekendweer bedierf is boven de Alpen aangeko men en zorgt daar voor wis selvallig weer met buien. Bij ons is de wind naar het noordoosten gedraaid en daarmee wordt droge en in de onderste lagen van de at mosfeer licht onstabiele lucht aangevoerd. Dat geeft veel zonneschijn, maar in de middag kunnen zich, door opwarming enkele stapel wolken vormen. De zweef vliegers houden wel van een dergelijk weertype, want vooral in de middag ontstaat er een vrij krachtige ther miek. Met een behoorlijke wind zijn de surfers ook te vreden. Dat was ook gisteren het geval. Door de aanwezigheid van de zon liep het kwik ruim boven de 20 graden op. De zomerse grens werd gehaald en dat zal ook vandaag zeker zijn gelukt. De stroming was meer oostelijk en daardoor werd er warmere lucht aan gevoerd uit Oost Europa. De temperatuur kan ruim boven de 25 graden zijn opgelopen. Morgen draait de wind meer naar het noordoosten, doordat het hogedrukgebied zich iets naar het westen te rugtrekt. Het centrum komt ten noorden van Schotland te liggen. Een opdringende depres sie boven Frankrijk kan een regen of onweersbui tot ge volg hebben, maar dit zal nog weinig gevolgen hebben voor het fraaie zomerweer. Het lijkt waarschijnlijk dat een gToot deel van deze week onder invloed blijft staan van hogedruk bij een noordoos tenwind. De temperatuur zal dan ook tot het weekeinde dagelijks ruim boven de 20 graden komen en de zomerse grens van 25 graden is niet onmogelijk. Naar het weekeinde toe wordt het weerbeeld enigs zins onzeker. Het hogedruk gebied verwijdert zich nog iets verder van ons en boven Scandinavië verschijnt een depressie. Een meer noor denwind kan het gevolg zijn, met enige afkoeling. Zover is het echter nog lang niet en voorlopig kunnen we genie ten van een fraaie zomerse week. De maand juni zit er op en ook in Leusden kon de eerste zomermaand een dikke pluim verdienen. De gemid delde temperatuur lag op 16.1, in De Bilt op 16 graden. Normaal is voor onze streek rond de 15 graden. Juni was hiermee aan de warme kant. De maand was tevens te nat. Er viel 79.3 mm regen, terwijl 68 mm normaal is. Maar rondom onze woonplaats was het natter. In Terschuur werd 82.4 mm afgetapt en in Zwartebroek maar liefst 105.5 mm. De verschillen zijn het gevolg van buien, waar bij de Utrechtse Vallei de neerslag lokaal sterk kan ak- tiveren. Woensdag 5 juli. 20.00 uur: Vergadering raadscom missie Onderwijs, Sociale zaken en Milieu, commissiekamer, ge meentehuis. Donderdag 6 juli. 20.00 uu: Vergadering raadscom missie Financieel Beleid en Beheer, commissiekamer, gemeentehuis. Vrijdag 7 juli. 19.30 uur: Einduitvoering muziek school cyclus 'Bouwconcerten', De Koningshof. Zaterdag 8 juli. 20.00 uur: dans/contactavond voor alleenstaanden, met medewerking van De Corona's, De Mof, Amhem- seweg, Leusden-Zuid. LEUSDEN - De ponyclub en rij- vereniging „Nieuw Hagenauwe" hield het afgelopen weekeinde proeven voor het behalen van di ploma's in de verschillende disci plines. De resultaten waren als volgt: Het ruiterbewijs werd door 13 kandidaten behaald. Het zijn V. Baanders, N. Baars, W. Boerma, J. Bouw, M. v. Dijk, M. Hengeveld, M. de Jong, L. Keddeman, A Keizer, M. Rijkse, M. v. Veenendaal, L. Wieten en J. Winter. Voor het ruiterboekje hebben vier deelnemers met toets 5 en 6 het boekje vol gemaakt en kunnen nu het ruiterbewijs aanvragen. Het betreft: S. Boon, F. Bouw, L. Bouw, en E. Thijssen. Voor Toets 2, 3 en 4 zijn geslaagd: M. v. Eijden, E. Bo- keloh, K. v.d. Berg, M. Renting en L. Soesbergen.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3