lschot voorzitter bij schaakvereniging Subsidie Omroep Leusden krijgt lage prioriteit „Bungalow is signaal van Leusdenaren" ip bezoek bij muziekschool gen Boogaard treedt af als praeses Oud papier Aanranding Uitslag ballonnen wedstrijd Vakantiewoning mgebruikgenomen OV bank Aardaker let OV bank bereiktu de hoogste Ispaarrente. WOENSDAG 5 JULI 1989 plaatselijk nieuws Welke spaarvorm u ook est, bij OV bank krijgt u altijd 1 Hoogste rente. Waar krijgt u voorbeeld op een deposito- tening op vaste termijn met to.ndelijkse rentebetalingen Drente van 6,75%? Rom-; CH'^VVR- RFXENTN* iHN TOT ËPankmetde vriendelijke rente 1 °,Vu^ANK N V ZONNEHOF I. 1 vrA^y^^HTSEWEG) ^AMERSFOORT. TEL 033-644340. IJSDEN - Het was voor wethouder Evelien Blom en de commissie Welzijn en Huisvesting een drukke avond jag. Voor de commissievergadering gingen zij op werkbezoek bij de muziekschool. De nieuwbouw van de oolisw een ver gevorderd stadium, dus reden voor Blom em de commissie om een kijkje te nemen. De school He van de gelegenheid gebruik om de wethouder een set van de ansichtkaarten aan te biede, die vier dense kunstenaars voor de school hebben ontworpen. Het geld van de verkoop is bestemd voor de 'Jtting van de aula. dens met een kabelaansluiting voor radio en televisie betalen maandelijks een bedrag voor deze aansluiting. Omdat de OL zal gaan uitzenden op het kabelnet, leek het volgens Oostra voor de hand te liggen het tarief te verhogen. „Maar dan moet de OL eerst de kans krijgen met een programma te komen, zei wethouder Evelien Blom. „Mensen zijn pas bereid voor iets te betalen, als zij het eerst heb ben kunnen zien." Ben Stoelinga van Leusden '85 vond dat hij eerst de gelegenheid moest hebben om met de mensen van de OL te praten. De agenda stukken van de commissieverga dering waren nogal laat naar de leden verzonden (iets waarover Harm Offereins van de GPV/SGP zich nogal kwaad maakte). Stoelin ga had zich daarom nog geen standpunt over de OL kunnen vor men. „Toch is Leusden te klein schalig voor een eigen lokale om roep. Samenwerking met de Amersfoortse Stadsomroep lijkt mij daarom nodig." (van de redactie) LEUSDEN - De kans dat de Omroep Lensden (OL) in de nabije toekomst gefinancierd wordt met geld van de gemeente lijkt bijzonder klein. De leden van de commissie Welzijn en Huisves ting stonden dinsdagavond sympathiek tegenover de plannen van de omroep, maar wilden aan de toekenning van subsidie geen hoge prioriteit geven. De lokale omroep, die dringend staat te springen om betere apparatuur had om een bedrag van 216.000,- voor twee jaar gevraagd. In die periode wil zij haar bestaansrecht door middel van regelmatige uitzendingen op televisie bewijzen. Daarbij is zij bereid samen te werken met de Stadsomroep Amersfoort, die zou moeten zorgen voor de tech nische faciliteiten en waarmee programma's uitgewisseld zou den kunnen worden. De voorzitter van de OL, de heer Salverda, kreeg de gelegenheid de aanvraag voor subsidie toe te lich ten. Zijn organisatie is m 1981 opge richt en heeft in het verleden maan delijks uhzendiiiyeii verzorgd. Dat moest volgens Salverda met ge brekkige apparatuur, waardoor het mveau van de uitzendigen noodgedwongen amateuristisch bleef. „We hebben bewezen dat we het wel kunnen," betoogde hij. „Dat blijkt uit de uitzending die wij verzorgd hebben tijdens de laatste verkiezingen van de gemeente raad, toen wij over de goede appa ratuur konden beschikken. In de LEUSDEN-ZUID - De oud-pa- piercontainer van basisschool 't Palet in Leusden-Zuid staat maan dag 10 juli van 8.00 uur tot 14.00 urn- op het terrein van de school. Ieder een die zijn oude kranten kwijt wil kan op die dag bij de school te recht. voorgestelde proefperiode willen we bewijzen dat we bestaansrecht hebben. De OL zal bijdragen aan de uitbreiding van het informatie aanbod m Leusden. Audiovisuele uitzendingen hebben een grote zeggingskracht. We kunnen de be volking bij de uitzendingen betrek ken." Salverda besefte dat de raad in het verleden niet enthousiast was over een financiële bijdrage, maar droeg als lichtpunt aan dat het in de toekomst wellicht mogelijk zal zijn reclame uit te zenden. De meeste commissieleden had den er geen bezwaar tegen om de aanvraag van de OL in de Meerja renplanning van de 7°mpente op te nemen. Leusden krijgt echter de komende jaren te maken met een oplopend begrotingstekort. Daar om wordt er een zogenaamde her overwegingsoperatie uitgevoerd, waann alle uitgaven van de ge meente onder de loep worden ge nomen. Dat geldt ook voor de sub sidieaanvragen, die nog met geho noreerd zijn. De kans dat de OL van de gemeente geld krijgt, leek vol gens veel commissieleden erg klein. Een mogelijke oplossing voor dit probleem werd aangedragen door Ep Oostra. Hij stelde voor om het CAI-tarief te verhogen. Huishou- Enige tijd geleden werd ik door een natuurkenner attent gemaakt op de groeiplaats van de Aardaker (Lathyrus tu- berosus). Ik ging daar kijken en vond daar enige exempla ren. Omdat het toen nog niet de bloeitijd van de plant was ging ik, gewapend met de ca mera, verleden week nog eens op zoek. Groot was mijn teleurstelling toen bleek dat de berm was gemaaid en de Aardaker verdwenen. Is de Aardaker in ons land een vrij zeldzame plant ge worden, in onze streken kun nen we spreken van een zeer zeldzame plant aangezien de Aardaker behoefte heeft aan kleigrond en vooral voorkomt in het gebied van de grote ri vieren. Daar groeit hij op dij ken, in bermen en langs de randen van graanakkers. De Aardaker is een middel hoge tot hoge, overblijvende klimplant die omstreeks het begin van de zomer bloeit. Hij vermeerdert niet alleen door zaad maar ook door middel van ondergrondse uitlopers. Waar deze zich vertakken vormen ze wortels die zich verdikken tot knolletjes die dienen voor opslag van reser- vevoedsel en voor vegeta tieve vermeerdering. Deze knolletjes worden over het al gemeen zo groot als een eikel en hebben ook min of meer deze vorm. In sommige geval len worden ze zo groot als een kastanje. Hieraan heeft de plant ook zijn Nederlandse naam te danken want aker is een oud woord voor eikel. Een karakteristieke naam in sommige streken is Muizen met-staarten, ook wel Aard- muizen, omdat de knolletjes met de aanhangende wortel tjes wel enige gelijkenis ver tonen met kleine muisjes. De wetenschappelijke ge slachtsnaam Lathyrus is een samenstelling van la: zeer en thuros: heftig, onstuimig om dat enkele Zuid-Europese la thyrussoorten golden als ge slachtsdrift opwekkend. De soortnaam ttiberosus bete kent knolvormig. Vroeger hebben de aard eikels een rol gespeeld in de voedselvoorziening. Aanvan kelijk werden ze in het wild veizameld, er bestond zelfs een verordening die verbood 'in eenes anderen maris land aardeykelen te graaven', later werden ze als voedselgewas gekweekt. De vlezige knolle tjes werden gekookt en met boter gegeten. Waarschijnlijk werden ze ook naar Engeland geëxporteerd, gezien de En gelse volksnaam Dutch-mice: Hollandse muis. Later, toen de aardappel meer en meer ter rein won en de verbouw van Aardaker niet zo aantrekkelijk meer was, ging de teelt ach teruit en werden ze meer een delicatesse. De bloemen van de Aardaker zijn donker-purperrood, ver spreiden een heerlijke geur en worden veel door bijen be zocht. De zaden zijn giftig. In de volksgeneeskunst werd de plant zo goed als niet toe gepast. Ongekookt gegeten smaken de knolletjes naar no ten, wat echter niet aan te ra den is want veelvuldig ge bruik kan aanleiding geven tot vergiftigingsver schijnselen (lathyrisme). Sinds 1973 valt de Aardaker onder de natuurbescher mingswet, G. vanL. zoen. Ook het financiële verslag kreeg slechts lof. De vereniging heeft het afgelopen boekjaar afge sloten met een batig saldo, dat grotendeels naar een fonds gaat waaruit trainingsactiviteiten be kostigd zullen worden. De begro ting voor 1990 was een hamerstuk. Dat gold ook voor de bestuursver kiezing. Aftredend waren voorzit ter Leen Boogaard, wedstrijdlei der-extern Joop van Santen en wedstnjdleider-intem Theo El- schot. De eerste twee waren met herkiesbaar. Conform het be stuursvoorstel werd Theo Elschot de nieuwe voorzitter en werden Johan Gerrits en Henk Roelofs aan het bestuur toegevoegd om de ko mende seizoenen het wedstrijdlei derschap op zich te nemen. Het enige punt van de vergade ring waarover nog wel enige dis cussie plaatsvond was het spelsys- LEUSDEN - Op de Buurtweg in langoed Den Treek werd zaterdag middag P.O. uit Utrecht door een onbekende man aangerand. Toen hij langs haar heen liep kneep hij haar en greep haar van achteren beet. Zij kon hem m zijn keel knij pen, waarna hij er vandoor ging. DEN - De jaarvergadering van de Schaakvereniging ien kende afgelopen donderdag een bijzonder rustig ver- Scheidend voorzitter Leen Boogaard had de bekeruitrei- voor de jeugdschakers helemaal naar voren geschoven, de jonge bekerwinnaars op tijd naar huis konden en niet een deel van de - voor hen ongetwijfeld saaie - vergade- loefden bij te wonen. Nadat de jeugdschakers onder ap- han bekers in ontvangst hadden genomen, opende Boo- d de eigenlijke vergadering met een terugblik op het afge- wizoen, waarin bleek dat veel van de leden van de s.v. jden actief zijn binnen de vereniging. Prettig voor de club ook de promotie van het vierde bondsteam, hoewel dat Birlijk het falen van het eerste team (geen promotie) niet maal kon goedmaken. notulen van de vorige verga- de extra ledenvergade- irhet spelsysteem werden I ongewijzigd goedge- Hetzelfde gold voor alle jen van de verschillende liten van het afgelopen sei- v Het doek wordt lezen. van de gevel gehaald en de naam van de neel ongeveer 2U procent tekort. Dat betekent dat er geen tijd meer is voor persoonlijke contacten met en aandacht voor de patiënten." Hoewel zij vond dat voorzieningen zoals de vakantiewoning uit de sfeer van de liefdadigheid gehaald zou moeten worden, complimen- terde zij de Stichting voor het initia tief. Samen met de voorzitter van de Stichting, de heer Hol en enkele vrijwilligers onthulde zij de naam van de bungalow. Die was 'De Bui tenhof genoemd, zodat het verzor gingstehuis er een 'hof bij heeft. LEUSDEN - De ballonnen, die de Oranjevereniging tijdens de auba de op Koninginnedag opliet, blij ken voor het grootste gedeelte in De Betuwe te zijn neergekomen. Winnaar werd de deelnemer, die nummer 076 had. De overige prijs winnaars zijn: 0227, 0124, 0377, 0086, 0333, 0002, 0071 en 0011. De prijswinnaars kunnen hun prijzen vrijdag 7 juli, tussen 15.00 uur en 17.30 uur, afhalen bij de penning meester van de Oranjevereniging, de heer Lagerwey, Hamersveldse- weg 18. De winnaars dienen hun bewijsnummer mee te nemen. bungalow, De Buitenhof, is voor de toeschouwers te teem voor de onderlinge competi tie. Bij stemming bleek echter dat het bestuursvoorstel een tamelijk ruime meerderheid van de leden kreeg. Dat betekent dat de club volgend seizoen in principe met hetzelfde systeem speelt als de af gelopen jaren, maar dat in de be- ginstand de rating niet per speler maar per groep afloopt. Daar de nieuwe voorzitter de ver- Hans Peperkamp (geheel links) ontving de beker voor het beste resultaat in de Bondscompetitie. Naast (vlmr.) Jan Nijhof (winnaar groep 3 huiscompetitie), Dick Willigenburg winnaar groep 4), Henk Roelofs (winnaar groep 2). Zittend aan tafel, geheel rechts, Jaap de Jager junior (winnaar groep 1 en snelschaaktoernooi). Op de foto ontbreekt de heer Mus, die groep 5 won. gadering al om kwart over tien te snelschaken. Daarbij verraste sterkere tegenstanders vrolijk op kon sluiten, was er nog tijd ge- vooral Dick Willigenburg, door in de tweede plaats te eindigen, noeg voor de liefhebbers om wat een groep met - op papier - veel De jeugdkampioenen van SVL, met van links naar rechts: Joost Schaeffner (kampioen D-jeugd), Jon Shatat (kampioen E-jeugd) en Vincent van de Bilt (kampioen bij de C-jeugd). Niet op de foto: Alex Boersen (kampioen van de B-jeugd). LEUSDEN - „Lensden is uit bezorgdheid in actie gekomen en zo is dit initiatief tot stand gekomen," vond mevrouw Cornelis- sen van de Nationale Ziekenfondsraad bij de ingebruikname van de vakantiewoning op het terrein van het verzorgingste huis Lisidunahof. De Stichting *Vrienden van Lisiduna' heeft de afgelopen jaren geld ingezameld en met de bijdrage van een aantal sponsors kon de bungalow gebouwd worden. De woning is bedoeld om psycho-geriatrische patiënten met hun familie de mogelijkheid te geven om een vakantie of een weekend in alle rust door te brengen. Een voorziening waarin volgens mevrouw Cornelissen eigenlijk door de rijksoverheid voorzien had moeten worden. „De actie van de Leusdense bevolking is een sig naal naar die overheid toe," was haar mening. „In de jaren tachtig heeft het rijk aanzienlijk bezuinigd op de ge zondheidszorg," memoreerde Cor nelissen. „We komen aan perso-

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5