eusden krijgt erepenning Ierse jongeren naar Leusden itholieke basisschool Kinderland viert vijftienjarig bestaan Ik ben geen bovenmeester in de oude betekenis van het woord en ik wil geen manager zijn in de tegenwoordig vaak gebruikte betekenis", ,Mijn eerste indruk van Leusden was dat hier )ornamelijk 'gelukkige' kinderen woonden". Onze school heeft vanaf het eerste begin kleuter basisschool geheten, omdat we het basisonderwijs als een eenheid beschouwden"... Aanrijding met gewonden Inbraak auto plaatselijk nieuws WOENSDAG 5 JULI 19B9 SDCN - „Onze school geeft aan de leerlingen geen zelter- |en door, maar waarheden" volgens direkteur Pieter Brand- van de Rooms Katholieke Basisschool Kinderland. De ol bestaat eind deze maand vijftien jaar. Pieter Brandsen de onlangs zelf ook een jubileum. Brandsen zit 25 jaar in het jerwijs. Hij heeft in die tijd het onderwijs zien veranderen en daar in Leusden zeker in meegestuurd. De pastor van de Kil Han van Hattum, is een welkome gast, oprecht graag en [l gezien. Op het juiste moment blijkt hij bij het gesprek met ekteur aanwezig om zijn visie over de katholieke identi- van Kinderland te geven. Zijn woorden onderstrepen de die Piet Brandsen al had weten te geven. Een aktieve ol, met veel warmte voor de kinderen, met eigen meningen r men vooruit komt met een intensiteit gedragen door de rtetti. door Marianne de Valck tyer Brandsen heeft het ^-Katholieke Onderwijs zien ideren. Als Katholiek jongetje jnersfoort zag hij tot en met zijn Ikschool opleiding nooit een i zijn klas. Opgegroeid op len bij fraters en paters. Na zijn töjd bij de marine, waaraan hij fcge herinneringen bewaard, lde de eerste verandering zich ■Hij werd onderwijzer in het lerkwartier voor een klas meisjes en jongens zaten, ad daar geen moeite mee, f het was wel anders." i verhoudingen lagen stevig ikerd. De onderwijzer 'stond' lajn klas, een klas die nog met mp van zijn vinger tot de orde (epen was. Meestal tenminste, (et Soesterkwartier herinnert Brandsen zich was dat echter I haalbare kaart. De inspecteur pe van zijn stuk zodra hij 'een e op de grond zagHet ventje Pieter Brandsen, de onderwij - e inspecteur werd gevraagd I een kans te geven op zijn ei- Imanier les te geven. De hou- |van „Laat hem maar" leidde Idelijk tot de medewerking p Piet Brandsen aan een werk- fep in Amersfoort, die zich be- ield met de ontwikkeling van (uveaulezen. 25 maart 1974 solliciteerde (er Brandsen bij het Rooms Ka- fteke Kerkbestuur in Hamers- j naar de functie van school ed voor een meuw op te zetten school. Zijn sollicitatiebrief 1 hij onlangs ter gelegenheid Izijn jubileum terug. KLEUTERSCHOOL Eén van de vier klassen bevatte de kleuterschool. Het schoolhoofd van de lagere school vond dat zij mee moest kunnen praten op ie dere vergadering. „Ho, dat weet zij ook", werd een gevleugelde uit spraak. Het uit mannen bestaande schoolbestuur legde zich daar met enige moeite bij neer. „Nu zijn ze er wel aan gewend dat wij dit willen", volgens Piet Brandsen. Na de invoering van het basison derwijs kwam volgens Piet Brand sen een tijd waarin men amper grenzen durfde te trekken. „Nu ko men we daar weer van terug. We durven weer wat minimumeisen te stellen. De ontwikkelingen in de laatste vijftien jaar hebben veel goeds gebracht. Doordat de leer- normen wat werden losgelaten zijn we meer kindgericht gaan denken. De invloed van het kleuteronder wijs is enorm geweest. Daar heb ik van harte aan meegedaan. De ma nier waarop de meiden die daar voor de klas stonden het overzicht hebben, gecombineerd met de in dividuele aandacht, gedifferen tieerd kunnen werken in grote groepen en blijven zien wat er ge beurd, dat is iets fantastisch. Die mensen kunnen zo van een kleu terklas in een bovenbouwklas stap pen. O zeker, ze vinden het grieze lig, maar ze kunnen het. Die onder wijskundige handleiding kunnen ze lezen, de vaardigheid hebben ze. Omgekeerd zie ik een boven bouwleerkracht niet makkelijk om schakelen naar een onderbouw- groep." De tegenwerping dat die ook geen applicatie-cursus heb- Directeur Piet Brandsen van de jubilerende basisschool Kinderland: „Ik roep altijd dat ze me moeten waarschuwen, als ik me teveelals controleurtje ga gedragen. Daarin zaten de werkaspecten die haar het beste pastte, en de rest liet ze met liefde aan mij over. De grote grap is dat we in onze brief aan het bestuur ongewild het woordje 'geen' weglieten. Met als gevolg dat het schoolbestuur lang en breed gesproken heeft over een opa. Waarom moest dat nou ge beuren? Ik wist daar geen ant woord op. Een kind zei, om plaats te maken voor een kind. Zoiets, dat is een zekerheid." „Als je mij vraagt, geloof je daar in dan weet ik vaak niet te antwoor- 1 den. Ik heb het liever over waarden let was een korte bnef: „Ik ging ga er nog van uit, als ze me en hebben komen ze maar." Het l&estuur wilde. Een kerkbe- tr dat in het dorp waarvan de ste nieuwe wijken net gereali- rd waren, vooral leek te be- tn uit pastoor Kitselaar. „Die ti was uniek. Lang niet iedereen het eens met zijn manier van ken, maar wat hij wilde gebeur- Jieestal. Ik zie me nog met hem qn DAFje het dorp doorscheu- nchting het toenmalige ge entehuis. Via de gemeentese- tans Brouwer 'is de burge ester binnen?' werd ik neerge it voor burgemeester Van der ist Deze jongen moet je wat vra- zei pastoor Kitselaar en de gemeester luisterde." la de dood van de pastoor werd schoolbestuur geformeerd, ueuw een verandering binnen ^wegende kerk waardoor het erwijs niet meer rechtstreeks er verantwoording van de kerk Het nieuwe schoolbestuur had Je moeite met het jonge school- fd van de kersverse basis- Dol Kinderland. De school sg de naam omdat het tussen de ingende wijken met namen als steland en Hooiland, op een ie (achter de schoenmaker aan lamersveldseweg) stond, om- d en doorsneden met sloten r het een 'kinderland' was. „Het een vierklassig schooltje. Idyl- gelegen tussen en onder wil- en elzen." ben gevolgd, die voor kleuterleid sters verplicht was om in het ba- sissonderwijs les te mogen geven, wijst hij onmiddellijk van de hand. „Die applicatiecursus stelde mets voor. Ik heb hem gevolgd! Als eni ge man. Ik heb tijdens die oplei ding heel wat dwars gelegen." Iets wat niet moeilijk te geloven is. Maar toch de man als direkteur en de vrouw (de oude hoofdleidster) als adjunct. FEL Piet Brandsen wordt fel. „Vanaf het allereerste moment heeft onze school kleuter-basisschool gehe ten. Omdat wij ons als eenheid za gen. Wij hoefden alleen maar het kleuter van ons postpapier te stre pen. De integratie was er al. We hebben altijd een bepaalde taak verdeling gehad. Toen we hier be gonnen kende ik de kleuterschool alleen van de overkant van het pleintje, bij wijze van spreken. Bij het begin van het kleine schooltje wist, de kleuterleidster, die welis waar als hoofdleidster was aange steld, dat de integratie eraan kwam. Wij konden daarop vooruit werken. Toen het eenmaal een feit was kregen wij het verzoek van het schoolbestuur een officieel stand punt te bepalen. Daar hebben we lang en breed over gesproken. De hoofdleidster, Ans de Ruig, heeft daarbij nadrukkelijk de voorkeur gegeven voor een adjunct-functie. gedeelde direkteursfunctie voor onze school en daar uiteindelijk mee heeft ingestemd. Dat was dus niet nodig, maar we zijn dankbaar voor hun opstelling. Sindsdien is Ans de Ruig voor 99% op de hoogte van hetgeen hier gebeurd. Zij vult aan op vergaderingen waar nodig is en houdt mij in toom. Regelmatig zegt ze na een tikje op mijn elle boog „Hou eens effe stil." Ik heb geleerd dat onmiddellijk te doen en het aan haar verder over te la ten. Dat werkt uitstekend." ROOMS KATHOLIEK Het aantrekken van de grenzen is ook in de katholieke kerk actu eel. De indenteit van de katholieke school staat daarbij ter discussie. Piet Brandsen: „Wie zijn kind hier komt aanmelden krijgt als eerste te horen dat dit een katholieke school is. Dat is essentieel voor ons." Pas tor Han van Hattum vult aan: „Het verschil met een andere basis school is dat de startkabeltjes van het onderwijs bij ons m het evan gelie liggen. Daar halen we de energie vandaan. Onze basis ligt m de schrift en de de traditie. Van daaruit staan we open naar de we reld." Piet Brandsen: „Wij gaan met uit van zekerheden, maar van waar den. Wij brengen onze onzekerhe den mee, en krijgen daar vaak van de kinderen zekerheden voor te rug. Pas nog toen een kind verdrie tig was na het overlijden van een dan waarheden." Met dit uitgangs punt zou Kinderland, gezien de re cente ontwikkelingen in de behou dend wordende katholieke kerk, nog wel eens in een discussie te recht kunnen komen. „Bij ons moeten alle kinderen weten dat ze op een katholieke school zitten. De voorbereidingen tot de cummunie worden door iedereen bijge woond, net als de enkele keer dat we Eucharistievieringen in de school hebben. We gaan daarbij uit van een respect voor ieders me ning. Daar hoort bij dat wij reke ning houden met een Mohammen- daans land in de Rammadan, juist omdat we Katholiek zijn." VERANTWOORDELIJKHEID „Geloof is in de eerste plaats een verantwoordelijkheid van de ou ders. De school heeft daarbij uit sluitend een ondersteunende func tie. Vandaar dat we het Heilig Vormsel voor de achtstejaars, over de grote vakantie hebben heenge- tild" Het Heilig Vormsel is het sa crament waarbij een kind een be langrijke keuze maakt voor het ka tholieke geloof. Tot in het zeer na bije verleden werd dit sacrament in het laatste basis-schooljaar uitge reikt in schoolverband. Door de uitreiking, niet de voorbereiding, te verplaatsen tot na de vakantie wordt het in sterkere mate dan tot nu toe het geval was een persoon lijke keuze. De schoolverlaters moeten, zittend op verschillende middelbare scholen, in september samen met hun ouders en de paro chie kiezen voor de toediening. „Wie het nu doet, doet het met overtuiging." De eigen koers die Kinderland in haar rooms-katholieke beleving vaart, gaat volgens Brandsen uit van het principe van een zuiver geweten. „Een open houding zon der te willen polariseren." Daar over wordt nagedacht en daarvoor wil men blijven staan, zelfs wan neer ontwikkelingen smds het tweede Vaticaans Concilie m de richting gaan van bepaalde zaken terug te draaien en de school daar door in conflict kan komen met school in Leusden. Leusden was toen overigens nog Hamersveld en, zoals kenmerkend voor veel dor pen, behoorlijk orthodox in het ge loof." „De verdeling van de Katholieke leerlingen over de drie scholen had nog wat voeten m aarde. Het eerste voorstel was om naar de nieuwe school de leerlingen van Stoutenburg toe te sturen. Uitein delijk is een verdeling gemaakt waaraan de Kinderland school zich nu nog houdt. We begonnen met veertig leerlingen, exclusief de toenmalige vijfde en zesde klas. Op deze manier brachten we niet te veel schade toe aan kinderen die m het einde van hun schooltijd van kinderen maakten langzaam maar zeker plaats voor allochtone kinde ren van ouders die in Leusden kwa men wonen. „Opeens kregen we te maken met agressie en vernielin gen. Daaraan waren we niet ge wend. Dat is overigens nu weer voorbij. Ik denkt dat het veroor zaakt werd door mensen die hier in de wijk geen ontmoetingsruimte vonden, geen centraal punt. Die misschien vast zaten in Leusden en boven hun macht gekocht hadden. Ik weet het met. Het is gelukkig grotendeels weer voorbij, want ik kan me echt hels maken wanneer ik zie dat iets moedwillig vermeld wordt. „Ik ben er van overtuigd dat kin deren zich op het schoolplein ge dragen zoals jij het wilt. Dollen is prima ook door de leerkrachten, maar er moet een bepaald gezag zijn dat de grenzen vaststelt. Kinde ren voelen dit haarfijn aan. In de warmte van die verhoudingen kun je plagen en gekscherende opmer kingen maken, wanneer het besef van onderling respect maar aanwe zig is." „Waar ik een ontzettende hekel aan heb is aan meisjes die onder ling in een groep op een hele sub tiele manier een meisje het leven zuur kunnen maken, waarbij ze niet inzien wat ze dat kind aandoen. Daar kan ik zeer hard en impulsief op reageren. Het heeft alles met respect te maken, respect voor ei gendommen, respect tussen kin deren onderling, respect voor de leerkrachten." De kinderen spre ken op Kinderland het onderwij zend personeel met de voornaam aan, voorafgaand met meester of juffrouw, die ze per definitie aan spreken met U\ Met als gevolg dat de heer Pieter Brandsen in Leus den al vijftien jaar met meester Piet wordt aangesproken. SFEER De sfeer van een basisschool ruik je beter dan dat ze te omschrij ven is. Ze wordt bepaald door de indentiteit, de houding van de leer krachten, het gehanteerde systeem en de schoolbevolking. Hoewel Kinderland gebouwd is in een tijd waann de basisschoolgedachte al gemeen was, kent zij een verdeling m onderbouw en bovenbouw. Piet Brandsen: „Bij de voorbereiding van de nieuwbouw hebben we een aantal wensen op tafel gelegd bij de architect. De inbreng van de kleuterleidsters was daarbij es sentieel. Het gevolg was dat we gevraagd hebben om grote loka len, twee gemeenschappelijke ruimtes en twee ingangen. De kleuters mogen niet onder de voet gelopen worden door de groteren en hebben recht op hun eigen we- team is zijn onderwijsloopbaan op de Kinderland school begonnen. De meesten zijn ruim tien jaar hier werkzaam. „Verdwijnen doen ze bijna alleen als ze in verwachting raken", schetste de direkteur De school kent twee duo-banen en iets meer vrouwelijke perso neelsleden dan mannelijke. „Wan neer we een nieuwe collega zoe ken, eisen we in de eerste plaats dat hij of zij gek is op kinderen. Wanneer mensen van kinderen houden, leren ze vanzelf wel hoe ze moeten onderwijzen. Bovendien verwachten wij een open instelling. Je moet dat kunnen aangeven en overgeven waann je zelf niet goed bent. Eerlijkheid vind ik heel be langrijk. 't Loopt niet lekkeri moet bespreekbaar zijn onder collega's, waarbij iedereen een steentje moet kunnen bijdragen waarmee het wel lekker zou kunnen gaan lopen." Een zelfde open sfeer is te herken nen in de klassen. Daar heerst als er gewerkt moet worden rust, is de indruk. BETROKKEN „De kinderen werken graag met elkaar, organiseren graag iets sa men", volgens Piet Brandsen. In de school loopt dagelijks een groot aantal ouders rond. „Zeker de helft van het aantal ouderparen is op de een of andere manier bij de school betrokken. Zeker een kwart weke lijks meerder keren. 45 ouders hel pen wekelijks bij vast aktiviteiten zoals het niveaulezen, het docu mentatiecentrum enzovoorts." Kinderland is in de afgelopen jaren meegegaan met de onder wijsvernieuwingen. Van een klassi kale school waann de hele klas met hetzelfde bezig is, is de school ge groeid naar een vorm van onder wijs waarin voortdurend in een aantal niveaus wordt gewerkt. Nog steeds is de hele klas met rekenen bezig, maar met iedere leerling is op dezelfde bladzijden. Daarvoor is het vaststellen van een goede gemiddelde lijn noodzakelijk „Wij proberen daarbij zowel de kinde ren die onder het gemiddelde uit komen als de kinderen die daar boven uitsteken op gepaste wijze te voorzien van leerstof. We doen noeste pogingen om aan te kunnen blijven sluiten bij wat wij noodza kelijk achten." „In iedere groep hebben we keuzemomenten. Bij de lagere groepen meer dan in de hogere. Groep drie borduurt voort op de eerste twee groepen. Daann zit bij voorbeeld nog een groepje te lezen terwijl een ander groepje in de bouwhoek zit." kerkelijke bestuurders. Daarbij valt te denken aan zowel het aan- stellingsbeleid als aan het respect voor kindemet een ander of zonder gel- 9 -p de schooL LEERLINGEN Het schooltje dat vijftien jaar ge leden begon als vierldassige school in vier noodlokalen op het 'kinderlandje' is uitgegroeid tot een volle basisschool met ruim twee honderdvijftig leerlingen. De kin deren zijn de afgelopen vijftien ja ren eveneens veranderd. Piet Brandsen: „Toen ik vanuit Amers foort kwam, had ik ervaring met totaal andere kinderen in het Soes terkwartier en Randenbroek. Ar beiderskinderen vooral. Mijn eer ste indruk hier was vooral dat ik 'gelukkige' kinderen aantrof. Mijn eerste leerlingen in Leusden waren vooral boerenkinderen. Kinder land was de derde katholieke school zouden moeten wisselen en kregen we een goede gewenning voor de andere leerlingen." NADELEN De grenzen die door het school bestuur werden getrokken, bleken ook hun nadelen te hebben. Kin derland raakte vol, te vol. „Ik heb het een half jaar geprobeerd om een extra groep in de hal te hou den, maar dat was geen doen. Zo wel voor die klas als voor de ande re klassen niet. We zijn toen leerlin gen gaan weigeren. Daar zijn we nu weer op teruggekomen. We heb ben gemerkt dat je daarmee ener zijds mensen afschrikt. We zijn ten slotte niet vol in alle klassen en kunnen ieder jaar nieuwe leerlin gen gebruiken. Anderzijds krijg je bijvoorbeeld aanmeldingen van kinderen die nu nog twee zijn." De aard van de leerlingen veran derde ook. De autochtone boeren- reldje. Onze school is opgebouwd als een honingraat. Daarmee werd voorkomen dat een klas aan het einde van een gang kwam te lig gen. Bovendien hoef je je stoel maar een kwartslag te draaien om zicht te hebben op een ander ge deelte van de schooL Het onderlin ge contact is daardoor intensief." HOOGTEPUNTEN Overal in de school hangen op de bakstenen muren foto's waarop de hoogtepunten vereeuwigd zijn. De schoolfotograaf maakt eens in de twee jaar een foto van alle leer lingen, waarvoor hij halsbrekende toeren moet uithalen. Daarbij op vallend veel 'momenten': een enkel kind verdiept m zijn spel, iets liefs, iets leuks, iets geks, waarbij de warmte van het moment belangrij ker lijkt te zijn geweest als de histo rische betekenis. Het grootste deel van het huidige tëUSDEN - Hoewel het voor de K-fractie niet de hoogste prio- "it heeft, zal de gemeente leus- binnenkort een erepenning J&eren voor Leasdenaren die op een of andere wijze ver gelijk hebben gemaakt voor jemenschap. Ook organsaties J voor Leasden een bijzondere Mekenis hebben, kannen voor penning in aanmerking ko- Dat werd donderdagavond de vergadering van de ge- •enteraad besloten. pDA-raadslid Gijs van Wouden- I vond dat de beslissing om een lelijke penning m te voeren ei- w uitgesteld moet worden, omdat er volgens hem zaken zijn die een hogere prioriteit hebben. Het uitzoeken wie er voor een on derscheiding in aanmerking komt, kost tijd en het is onmogelijk daar voor om tot goede criteria te ko men. Hoewel de PvdA met tegen stemde was deze partij het deels met deze bezwaren eens. Fractievoorzitter Jan Jacobs zei dat de toekenning juist, selectief en waardig dient te zijn en dat zou moeten worden voorkomen dat al leen hoge ambtenaren en bestuur ders in aanmerking komen. Burgemeester Panis kon de kri tiek van Van Woudenberg niet de len. Naar zijn mening was het raadsvoorstel zorgvuldig voorbe reid en de selectie van mogelijke kandidaten zou de werkdruk voor de ambtenaren niet extra vergro ten. Hij zei wel dat de voordrachten zorgvuldig voorbereid moeten worden, waarbij voorkomen dient te worden dat deze blijk van waar dering gedevalueerd zou worden. LEUSDEN - Op het kruispunt van de Arnhemseweg^Leusbroe- kerweg botsen zondag Omstreeks 12.00 aar twee fietsers ait Culem- borg tegen de aato van L. van E. uit Scherpenzeel. E. gaf geen voorrang aan de Cnlemborgers. Een van hen, G.M., moest met een gebroken been naar het zieken huis worden. J van S. kwam er met lichtere verwondingen van af. Op hetzelfde kruispunt raakte zondag om 10.45 uur S.C. uit Wou denberg gewond, toen zij van haar vriend, R.Z. uit Amersfoort, les kreeg op de bromfiets en even niet oplette. Zij begon te slingeren en raakte de macht over het stuur kwijt. Beiden moesten met lichte verwondingen naar het ziekenhuis. LEUSDEN - Deze zomer komt er een groep Ierse jongeren hel pen bij het begeleiden van het boawdorp. De jongeren in de leef tijd van 15 tot 20 jaar komt uit Dublin, waar er grote werkloos heid is. De gemeentelijk jonge renwerker heeft in de wijk Dainsdale in Dublin een aantal van deze jongeren ontmoet. Daar kwam het idee uit voort, om een aantal van hen naar Leasden te halen. De gemeenteraad, die donderdag avond over het voorstel moest stemmen was met ten volle over tuigd van het nut van dit project. Uiteindelijk werd er met een kleine meerderheid voor het voorstel ge stemd. De belangrijkste kritiek was, dat het ging om een voorstel dat toevallig tot stand was geko men, omdat de gemeentelijk jonge renwerk tijdens een vakantie op het idee voor het project was geko men. Volgens de meeste gemeen teraadsleden was het beter ge weest als de gemeente voor dit soort projecten een duidelijk be leid heeft. Op die manier zou het voor de raad gemakkelijker zijn geweest om over dit initiatief te oordelen. D66-raadslid Ep Oostra dacht dat de taalbarrière een on overkomelijk probleem zou wor den. Een ander bezwaar was vol gens Ben Stoelinga van Leusden '85 dat de Ierse jongeren gebruikt worden voor een Leusdens project. Het kost Leusden een bedrag van 6600,-. Dat bedrag kan lager wor den als de jongeren worden onder gebracht bij Leusdense gezinnen. LEUSDEN - Op de parkeerplaats van de SBBO werd donderdag de auto van B. uit Nijkerkerveen open gebroken. De dader nam de ra- dio-casetterecorder mee. Veranderingen als gevolg van recente ontwikkelingen staan voor de deur. „We willen de hal bij de onderbouw in gaan richten voor de groepen één tot vier. Dat betekent één grote poppenhoek, één ge meenschappelijke bouwhoek. Op die manier proberen we te berei ken dat kinderen meer samen kun nen bezig zijn." De direkteur staat niet meer voor de klas. „Ik vind mijn huidige func tie best prettig, maar mis mijn klas. Een combinatie is echter niet te maken. Ik gun iedere direkteur, ook die van een kleine school, de mogelijkheid om zonder klas te werken." Dat betekent overigens niet dat meester Piet zich opsluit m zijn kamertje. Behalve dat die ka mer nooit dicht is en een soort doorgang lijkt waar iedereen wel doorheen moet, zit Piet Brandsen daar niet de hele dag. „De val vaak en met liefde in. Ik hou me nog intensief bezig met het lees-onder- wijs in «die klassen. Ik ken alle kin deren en alle kinderen kennen mij. Ze weten wat ze aan me hebben. Het geeft een dankbaar gevoel Wanneer je ze jaren nadat ze van school zijn gegaan terug ziet ko men omdat ze je verjaardag heb ben onthouden." Het is niet moeilijk je voor te stellen hoe Piet Brandsen zich in tensief bezighoudt met alles wat in en om de klassen gebeurd. „Ik ben geen bovenmeester in de oude betekenis van het woord en ik wil geen manager zijn in de tegen woordig vaak gebruikte betekenis. Ik voel me meer algemeen bege leider. Natuurlijk volg ik manag- ment-cursussen, maar alleen puur op mijn vak gericht."„We zijn als team allemaal gewone mensen waarvan er nu één eenmaal moet doen wat ik doe. Mijn gezag wordt door mijn collega's gedragen."Om daar tenslotte aan toe te voegen: „De roep altijd dat ze me moeten waarschuwen als ik me teveel als controleurtje ga gedragen."

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7