,If I had a hammer" •oekje over dierenweide ran de Valleischool Leerlingen verkopen kaarten Paloma houdt van een blauwe Rus De Hamershof wordt Kinderland Leusdense Lego-winaars krijgen piratendozen Reuzezwam vernield rse jongeren helpen bij bouwdorp Piraat Kool verdeelde de buit eusder krant Van onze reuzezwamreporter. plaatselijk nieuws WOENSDAG 5 JULI 1989 LEUSDEN - In een rnimtevaaitcentrum waar een beetje neus gewerkt wordt, spreekt men Engels. Het komt daarom zonder goed uit dat de jeugd- en jongerenwerker Roy Robbe- ond heeft gevraagd aan de burgemeester en wethouders van usden om een aantal Ierse jongeren uit te nodigen. Vorige eek werd bekend dat de Ieren naar Leusden mogen komen, komen in augustus. Vijftien Ierse jongeren houden hier twee >ken vakantie. Ze gaan van alles in Nederland bekijken en >gen helpen bij het helpen van de kinderen die aan het owen zijn. Wie eind augustus in het bouwdorp wil komen imeren, doet er goed aan een beetje Engels leren. „If I had a mmer" zou een begin kunnen zijn. In Ierland hebben veel jongeren tussen de vijftien en twintig jaar het veel minder dan wij m Leusden. Veel jongeren gaan niet meer naar school en hebben ook geen werk. Veel jongens en meisjes blijven de hele dag thuis, of op straat. Veel verder komen ze niet, want daar voor hebben ze geen geld. Op vakantie gaan, eens kijken hoe het er in een ander land uitziet en wat jongeren daar doen, kan helemaal met. Roy Robbemond, de organi sator van het bouwdorp, ontmoette dit jaar in Ierland een aantal Ierse jongeren. Hij bedacht dat het zowel voor de Ierse als voor de Neder landse jongeren interessant zou kunnen zijn, wanneer ze elkaar zouden kunnen ontmoeten. Omdat de Ierse jongeren zelf geen geld hebben om een vakantie in Neder land te betalen, heeft Roy Robbe mond aan een aantal organisaties gevraagd om te helpen. De ge meente Leusden heeft nu besloten het laatste ontbrekende geld dat nodig was voor de reis, te'betalen. De jongeren kunnen komen. Ze kunnen daardoor iets van Ne derland zien, misschien wel Ne derlandse vrienden maken en het bouwdorp meemaken. Net als an dere jaren zullen Leusdense jonge ren de kinderen die het bouwdorp maken helpen. Dit jaar helpen vij- tien Ierse jongeren de Leusdense jongeren. LOGEREN De groep Ierse jongens en meis jes, ongeveer tussen de 15 en 20 jaar oud, komen op woensdag 16 augustus in Nederland aan. Ze lo geren in Leusden. Wie het leuk zou vinden om een Ierse jongen of meisje twee weken te logeren te hebben kan zich melden bij Roy Robbemond, telefoon 961695. Voordat het bouwdorp begint gaan ze de omgeving verkennen, op de fiets, bezoeken ze grote ste den als Amsterdam, Den Haag, Utrecht en een kleintje zoals Amersfoort, waar ze alles gaan zien wat toeristen altijd gaan zien. In het bouwdorp helpen ze natuurlijk sjouwen, timmeren, spijkers uitde len en pleisters plakken. Maar ze zullen ook met Nederlandse kinde ren praten, spelen en misschien wel zingen. Sommige grote mensen bleken zich vonge week zorgen te maken. Ze waren bang dat Neder landse kinderen de Ierse jongeren met zouden kunnen verstaan. Ter wijl de meeste Leusdense kinde ren in het bouwdorp het Engels dat ze op school leren kunnen oefenen. Wie geen Engels spreekt hoeft niet bang te zijn. In het bouwdorp spre ken de meeste mensen Neder lands. Praten met handen en voeten kan ook, wanneer je tenminste niet net boven op het dak staat met je handen vol hout en je mond vol spijkers. Alleen dan wordt het moeilijk. LEUSDEN - Vorige week zaterdag werd de buit verdeeld die veroverd werd bij de (wed)strijd tussen Leusdense piraten, een paar weken geleden. Drie jongens bleken niet alleen de vragen over de Deense piraten van Lego goed beantwoord te hebben. Ze hadden ook kort maar krachtig geschreven waarom ze van piraten hielden. Uit een grote schatkist die door piratenhoofd- man in Leusden de winkel van Kohlmann in de Hamershof werd binnengedragen kwamen drie grote dozen. De derde prijs was voor Jairo. Hij is negen jaar en kreeg een doos met een pirateneiland.De tweede prijs was voor de elfjarige Jorn. Hij kreeg een nog grotere doos waarmee hij een piratenfort kan bouwen. Piraat Gijs (10 jaar) kreeg de allergrootste doos waar in een model van het grote kaperschip zat. bouwt en sloopt niet alleen piraten, hij tekent ook belangrijke piraten-avonturen. Meneer Kohlmann, de speel goedwinkelier in de Hamershof liet zich eindelijk in zijn ware gedaante zien. Hij verscheen als piraat Kool m piratenkostuum, compleet met ooglapje. De winnende piraten hadden ook hun zeeroverskloffie aangetrokken. Duidelijk was dat ze heel wat gevaren doorstaan had den en daarbij gewond waren ge weest. Ze hadden allemaal litte kens en Jairo had zelfs inplaats van een hand, een haak. Hij had daar geen last van. Hij kon zijn buit goed vastpakken. Piraat Jorn is piraat geworden omdat daar een pnjs mee te verdie nen was. Een goede reden want daarom worden piraat altijd piraat. Jorn heeft daar over nagedacht want hij houdt zich vaker met pira ten bezig. Hij maakt zelfs plannen voor hoe het zal gaan als hij piraat is en tekent die in grote tekeningen waarop veel gebeurd. Piraat Gijs heeft vast de hoofdprijs gewonnen omdat hij geschreven heeft van pi raten te houden omdat ze vijanden in leven houden. Jairo houdt van piraten omdat ze hem doen denken aan een goed boek. Aardige piraten wonen er toch m Leusden. De een denkt aan een prijs, de tweede houd je in leven en de derde denkt aan een goed boek. Ze zijn niet gevaarlijk. Ze spelen voorlopig met hun prijs. USDEN - Twee weken geleden hield basisschool De Vallei fi dierenweide-dag. Door verkoop in allerlei kraampjes werd pld ingezameld voor het onderhoud van de dierenweide en het van de dieren. Voor deze gelegenheid stelden enkele Jtüngen een boekje samen over de dieren die op deze dieren- Wide te vinden zijn. b het boekje staat te lezen hoe dierenweide ontstaan is. De »1 hield al eerder kippen en Nnen, maar de echte start van dierenweide was bij het tienja- bestaan van de school, nu vijf geleden. Het eerste dier was ^geitje. Ze heette Roosje. Roosje eerst heel verlegen, maar is jenwoordig de baas van de die- fc van de dierenvallei. 1 Roosje kwamen er schapen, konijnen, cavia's, duiven schildpadden. De meeste Bes die in de dierenweide lopen fhier geboren. Ze heten Blackie, jde, Fleurtje, Liesje, Mikkie en e; De geiten kunnen heel op- fj9erig zijn. Gewoon wegduwen raad die in het boekje gege ven wordt. In het boekje staat meer goed raad, waar je wat aan hebt overal waar dieren zijn. In het boekje staat de raad nooit hard achter dieren aan te lopen, daar worden ze bang van. Rustig wachten, dan komen de dieren naar je toe. Jonge dieren moet je alleen knuffelen als je ergens bent gaan zitten. Schapen en geiten mo gen niet worden dragen, daar zijn ze te groot voor en daar houden ze meestal niet van. Andere dieren moet je alleen dragen wanneer je weet hoe dat moet. OLLIE Het schaap van de dierenweide heet Ollie. Het is een zwartbles- schaap. Bij schapen moeten soms de hoeven geknipt worden, net zo als jij je nagels af en toe moet knip pen als je tenminste geen nagels bijt. De lappen op de dierenweide zijn Barnevelders. Bij kippen is het altijd leuk om te ontdekken hoe de 'pikorde' is. De belangrijkste van het stel is altijd de haan. De haan pikt alle kippen. Daarna komt de 'hoofdkip' die pikt alle andere kip pen, maar zij wordt niet gepikt. De kip daaronder wordt wel door de 'hoofdkip' gepikt maar niet door de rest die elkaar wel pikt. En zo gaat het door. De kip die het 'laagst staat' wordt door iedereen gepikt en mag als laatste eten of drinken. Zo gaat dat altijd bij kippen. Sommige kinderen zijn, volgens het boekje, bang voor de snavels van kippen. Volgens het boekje doen kippen niks. Behalve eieren leggen dan, en eten en tokken en rondlopen. Volgens mij pikken ze soms omdat ze het verschil niet weten tussen een worm en een vin ger. De konijnen van de dierenweide zijn 'Hollanders' of beter gezegd 'Hollandse'. Volgens het boekje zit er geen mannetje ofwel een 'ram' op de dierenweide. Kleintjes wor den er dus niet geboren. Wel saai voor de dames. De cavia's heten Wibbeltje, Wabbeltje en Wobbeltje. Ze dach ten dat het vrouwtjes waren totdat er opeens heel veel kleine ca- viaatjes rond hepen. Op de dieren weide staat een duiventil. De dui ven leggen daarin vaak eitjes. Eitjes die meestal weggehaald worden want anders komen er veel te veel duifjes. ZOMERVERBLIJF Nieuw voor de dierenweide is het zomerverblijf dat dit jaar ge maakt wordt voor de schildpad den. De schildpadden die in dit zomerverblijf komen, horen al heel lang bij de school maar moesten tot nu toe altijd binnen blijven. Achter in het boekje staan een paar dingen die leuk zijn om te weten, zoals: 'In de beek langs de dierenweide is weieens een water schildpad gezien' en 'jonge geitjes vinden het leuk om op de rug van een schaap te rijden.' Ooit was een konijn te dik om door de buis naar huis te kunnen. De konijnen heb ben namelijk in de dierenweide een groot hol onder de grond met verschillende uitgangen, verste vigd door buizen. De volgende keer als jij langs de dierenweide komt, weet je wie daar te zien is. Zoveel dieren als bij de Vallei- school te vinden zijn, vind je niet snel ergens anders. Maar wan neer jij iets over de dieren op jouw school wilt vertellen mag je ons natuurlijk schrijven of bellen (Marianne de Valck, telefoon 946824 of de redactie van de Leusder Krant, telefoon 941495). LEUSDEN - Vorige week kwamen er kinderen aan de deur die ansichtkaarten verkochten. „Aan de deur wordt niet gekocht," was de eerste reaktie, maar de kinderen, twee meisjes, drongen aan. De kaarten moésten verkocht worden. Want met de op brengst van de kaarten werd de muziekschool verbouwd. En dat was volgens de meiden hard nodig, want zeiden ze: „Door de oude dunne muren van de school hadden we last van de blokfluiters. Die speelden zo hard dat je geen klokkespelletje meer kon horen." Nicoline van Heel en Claudia Nunn, de muziekschool les. Ze zijn bijna allebei acht jaar, hebben allebei op klaar met het voorbereidende jaar, LEUSDEN- De reuzezwam die Bas Uijlings vorige week in Leus den heeft gevonden is kapot ge maakt. Dit 'ernstige verhaal' werd gemeld door onze speciale reuzezwamreporter. In de reuze zwam zijn, volgens Bas vier luci fers gestoken. Deze zijn aange stoken. Bovendien is er met een mes een diepe snee in de bijzon dere zwam gemaakt en is hij ook nog als voetbal gebruikt. Het ein de van deze Janimania Gigantea is heel anders dan Bas Uijlings gehoopt had. Hij had zich ver heugd op het openbarsten zodra de zwam, een soort paddestoel, rijp was. Hij had graag gezien waarom de stuifzwam, stuif zwam wordt genoemd. Misschien droomde hij wel dat alle sporen, verspreid door Leusden zouden uitgroeien tot reusachtige stuif- zwammen. Leusden zou daarmee mooi geworden zijn. Helaas, dom geweld maakte een einde aan zijn droom en aan zijn korte car rière als reuzezwamreporter. waarbij ze leerden spelen op een 'klokkespel'. Wie dacht dat dit 'klokkespel' een instrument zou zijn met klokjes, heeft het goed mis. Het is ook met zo'n boom vol belletjes zoals je wel eens in een muziek korps ziet. Een klokkenspel zoals Nicoline en Claudia die lieten zien, lijkt verschrikkelijk veel op een xylofoon. Met behulp van dit 'klok kenspel' hebben Nicoline en Clau dia het afgelopen jaar noten leren lezen en melodietjes leren spelen. Dat was nog moeilijker dan het al was, doordat ze moesten spelen in volgens Claudia een klein, oud lo kaaltje. „Met gaten in de muur," volgens Nicoline. Omdat de ver bouwing van de muziekschool al begonnen is, spelen ze nu al op hun 'klokkenspel' in een beter lokaal. Maar de hele school moet af en daarvoor is geld nodig. Vandaar dat alle leerlingen langs de deuren gaan om kaarten te verkopen. Vier kaarten, getekend door vier men sen die in Leusden wonen en heel goed kunnen tekenen. Ze kosten alle vier in één pakje, een rijksdaal der. Claudia en Nicoline hebben nu genoeg van muziek geleerd om een 'echt' instrument te kiezen. Claudia gaat volgend schooljaar gitaar leren spelen. „Omdat ik het leuk vindt met mijn vingers aan die snaren te tokkelen. Bovendien kun je erbij blijven zit ten. Dat kan weer niet als je bas speelt. En ook nog omdat ik die Spaanse liedjes die je op een gitaar kunt spelen, zo vrolijk vind klin ken." Nicoline kiest volgend jaar voor blokfluit. Zij vindt het juist weer leuk om door het dichthou den van gaatjes geluid te maken. Blokfluiten geven een mooi geluid volgens Nicoline, die later mis schien dwarsfluit wil gaan spelen: „Omdat ik het zo leuk vind dat je op een andere manier en aan de ande re kant moet blazen. Ik heb het op de open dag geprobeerd en heb een toon uit een dwarsfluit gekre gen. Dat lukt met iedereen. Het was niet zo'n mooie toon, maar ik moet het ook nog leren," zegt ze enthou siast. Voorlopig hebben de twee dames in een uurtje tijd negen pakjes kaarten verkocht. Het tien de en laatste pakje is besteld. Wie nog een kaart wil hebben kan bij de Muziekschool vragen wie ze nog te koop heeft. 's Morgens zodra Tjits of z'n moeder de kamer binnenkomt en wat zegt, begint het duifje geluidjes te maken. Koeren heet dat. 's Avonds zodra de televisie aangaat komt Paloma gezelhgbij Tjits en z'n moeder zitten. En dat terwijl Muis, de Blauwe Rus al op schoot zit. Overdag willen ze elkaar wel eens plagen. Padoma door Muis uit te dagen en Muis door op Paloma te jagen, maar 's avonds zitten Paloma bijna op Muis z'n rug. De poes is net iets meer van Tjits als de duif, die net iets meer van z'n moeder is. Volgens Tjitske mag hij de poes meenemen als hij op kamers gaat wonen. Dat staat nu zwart op wit. Tjits laat Paloma dan wel met rust, toch is het echt geen suffertje. Ze maakt deuren open, brengt wanneer je iets weggooit het terug en ze is een echte kraker. Ze kraakt af en toe Paloma's woning, want die kooi staat toch maar leeg. Muis vindt het waarschijnlijk lekker liggen in de kooi die aan de wand hangt. Een duif en een poes samen in één huis, terwijl de duif losvliegt, dat is bijzonder. Tjits z'n moeder maakte er een versje over, LEUSDEN - Paloma is een koerduifje. Een bijzonder koerduifje. Ze is niet voor de poes. De poes is een Blauwe Rus. Dat is een soort kat. De Blauwe Rus is niet blauw, maar mooi korthang gnjs. Daarom noemt Tjits (10) haar Muis en nooit Tjarina Jaroslavwa zoals ze eigelijk heet. Paloma is een prachtig duifje. Om haar hals heeft ze een zwarte streep alsof ze een ketting draagt. Haar verenkleed is beige. Haar staartveren zijn grijs. Ze is klem en pienter. Het koerduifje is van zijn moeder, maar Tjits vindt haar net zo bijzonder. Ze heet Paloma, omdat Paloma spaans voor duifje is. Sinds Tjits de koerduif in huis heeft, nu twee en halfjaar, heeft ze 80 eieren gelegd. Dat doet ze in een grote bloempot bovenop de kast. In die bloempot maakt zij haar nest. Paloma houdt van mooi. In haar nest sleept ze kleurige haarspeldjes van Tjits z'n moeder, postzegels en, het allermooi ste, cadeaulint. Steeds legt ze twee, soms drie eitjes Mooie ronde, wit geaderde balletjes. Tjits en z'n moeder vinden het wel prettig dat Paloma af en toe eieren legt. Niet omdat ze de duiveneitjes eten, maar omdat Paloma dan rustig is. Paloma zit namelijk nooit in haar kooi. Ze gaat hooguit naar haar huis om te eten ofte drinken. Voor de rest vhegt ze de hele dag vnj rond, achter iedereen aan. Ze is heel zindehjk en laat haar poepjes zo veel mogelijk vallen op placemats die daarvoor zijn neergelegd. Naar buiten mag Paloma niet meer vliegen. Vroeger mocht ze dit wel, maar sinds ze een keer verdwaald is, is het balon met gaas afgewerkt. [jEUSDEN - Minstens drie clowns, één kabouter, één poppen- ast en één draaiorgel zijn aanstaande zaterdag in winkelcen- De Hamershof te vinden. Bovendien kun je je laten uninken en suikerspinnen eten. Zaterdag richt winkelcen- ,n de Hamershof zich op kinderen. Kinderen krijgen de jnte en veel lekkers. Daarom heet het winkelcentrum die g jeugdland. Voor de sportzaak komt een ppenkast te staan. Daarin spelen [flaassen en Katrijn die dag vijf ia]. Steeds ongeveer twintig mi- ten. Volgens mensen die het zou- n moeten weten, spelen zij een ar spannende verhalen. De ka- uter die heeft beloofd te komen, et Grim. Op de foto's die hij ge- urd heeft kijkt hij niet grimmig. 5 zijn naam zal wel 'kaboute- riaans' voor iets anders zijn. Zater dag even vragen hoe hij aan zijn naam komt. Dezelfde mensen die het zouden moeten weten, hebben verteld dat de kabouter naar Leusden komt om met kinderen te praten. Vooral over het weer waarschijnlijk. Of over snoep, want daar schijnt hij gul mee te zijn. In het winkelcen trum zal zaterdag ook een kraampje staan waarin suikerspin nen gemaakt worden, rare naam eigenlijk, suikerspin. Die dingen lijken natuurlijk totaal met op een spin. Het zijn meer suikerwebben. Beloofd is dat ze precies goed zul len zijn: groot, Ideverig, zoet en hopeloos. Een net land kan zater dag het beste eerst suikerspin eten en zich daarna laten schminken.. Waarschijnlijk wordt je gezicht voor het schminken schoonge maakt. Wie de kleur van de suiker spin saai vindt of gewoon goed vies wil zijn, laat zich eerst schminken en eet daarna suikerspin. Van de schmink die via je suikerspin m je mond terecht komt ga je meestal met dood. DRAAIORGEL Bij feest hoort muziek. In winkel centrum De Hamershof staat darom zaterdag een draaiorgel met de naam Excellent. Excellent betekent zoiets als prima, dus dat zal wel op de muziek slaan die er uit komt. Het draaiorgel heeft lang in een Bel gisch café gestaan, maar dat zegt verder niets over de kwaliteit. Voor wie meer over het draaiorgel wil weten hierbij zijn gegevens: De Excellent is in Belgiè gebouwd, in 1925. Hij is dit jaar dus 64 jaar oud. Het is een dansorgel met 92 toetsen. Vanaf de buitenkant is het slagwerk m het orgel te zien: de grote en de kleine trom, pauken, bekkens, bellen, tambourijnen en het woodbloc. Volgens de be schrijving zitten er ook nog paarde- poten m verwerkt maar dat zal wel Belgisch voor iets anders zijn. Bij het orgel horen kisten vol orgel boeken. In iedere kist zit 75 tot 80 meter muziekbladen vol gaatjes waarmee de noten zijn aangege ven. Iedere kist is goed voor steeds 25 minuten muziek. De activiteiten voor de kinde ren duren aanstaande zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. „Ik jaag" sprak een katje te Leusden „een droom na 'k zal 'r nooit krijgen, 't duifje Paloma Ik fêteer 't heve schatje steek 'n veer m d'r gatje alles voor niks, toch blijf ik maar hopen één keer 's géén (Russisch) blauwtje te lopen!" Ook clowns ontbreken niet in De Hamershof, die zaterdag voor de gelegenheid tot Kinderland zal worden omgedoopt. draai-orgel zal zaterdag voor de muzikale ondersteuning zorgen.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9