fan taaie Gummiberen en slechte Gigantj es rossen wonnen goud >ij Europeëse spelen chaken: Jager ïperieur E|) rulers van De Hakhorst in uitputtingsslag tijdens 17 uur durende marathon Competitie- boulers Uitslagen Ons Genoegen Sport SDEN - Ooit gehoord van de Gummiberen, de Gigantjes of Sgooletinies? Net zo min waarschijnlijk als van Les Trois De- illes of de Schatjes, alhoewel de laatste naam ongetwijfeld AR>, ciaties oproept in de richting van de gelijknamige, recent pdnceerde nationale speelfilm. Maar verder lijkt elk aan- slslu jingspunt buiten gezichtsbereik. We dienen derhalve daar- de blik te richten op een even opmerkelijk, als organisato- i welgepolijst evenement als de marathon van de jen de esclub De Hakhorst in het afgelopen weekend. jlt, dat is duidelijk, voor de ders veel te verklaren. Om al- op een nj te zetten om te be nt het volgende. R u de boulesclub De Hakhorst .ft haar domicilie gekozen op ieest ideale plaats, die men iroor deze sport kan denken: lommerrijkedoor fraai ge- ip ^Site omsloten tuin van het res- j[l annex pannekoekenhuis akhorst. Dat was in de laatste lagen van 1980 en dat bete- tegelijkertijd, dat voorjaar nd jaar de club tien jaar be- Opnchters van de club wa- heren Henk de Ridder en Janssen, die inmiddels van hun vele verdiensten tot benoemd. - of is het spel. daarover geleerden het nog steeds - is zoals bekend afkom- Franknjk. Fervente franco- derlandse vakantiegangers het maar al te goed: ria kroegbezoek treffen de maar ook steeds meer elkaar op de stads- en om elkaar te bekam- )p de boulesbanen. Discus- de al dan niet geslaagde geven daarbij extra en dimensie aan het so land. Frankrijk groeide in popula riteit als vakantiebestemming en dat gaf initiatiefnemers De Ridder en Janssen moed om te komen tot oprichting van een club in Leus- den. Op het ogenblik telt de ver eniging zo'n tachtig leden. Hui dige voorzitter Henk Bokhorst: "Een club als de onze is eigenlijk niet aan leeftijd gebonden. We hebben twintigers in de ver eniging, maar ook leden, die de zeven kruisjes al zijn gepasseerd. Een voorbeeld daarvan is onze penmngmeesterresse, Jo van Rie- zen, die vandaag ook aan de mara thon deelneemt en met haar 72 jaar dan ook de oudste is. De jeu de boulesclub De Hakhorst is m de eerste plaats een gezellig- heidsvereniging. De meeste le den komen op de clubavonden bij elkaar om gezamenlijk een balle tje te gooien. Het zomerseizoen loopt van april tot en met oktober. De banen zijn dan op de maandag-, dinsdag- en vrijdagavond, alsmede op de zon dagmiddagen gereserveerd voor de clubleden. Buiten het rekrea- tieve spel, dat eigenlijk in de eer ste plaats komt, wordt er voor de leden een clubcompetitie georga niseerd. Verder behoort tot de clubaktiviteiten de organisatie van ééndagstoemooien voor de club leden op zaterdagen of zondagen zes keer per jaar. Als het spelen m de wmtermaan- Treffend beeld van de uitputtingsslag. Tussen de partijen door kon er even gerust worden, al was het maar voor enkele minuten. den vanwege de weersomstan digheden niet mogelijk is wijkt de club uit naar een manege voor het deelnemen aan een toernooi. PROTEST Terug naar het afgelopen week einde, waar de boulers van De Hakhorst opgewerkt maar nog enigszins met de slaap in de ogen zich opmaakten voor een uniek evenement: de marathon. Initia- waaide over naar ons 'Matjes in actie. Voor de marathon hadden de drie dames speciaal modieuze, gebloemde broeken schaft. tiefriemer van deze naar later bleek slopende clubsamenkomst was de inventieve wedstrijdse cretaris Rob van der Werve Rond de klok van zeven protes teerde op deze afgelopen zater dagochtend de haan van het kip penhok bij de ingang van het res taurant nadrukkelijk en luidruch tig. toen de Hakhorster boulers zich op dit eigenlijk onmogelijke weekenduur opmaakten voor de start van de marathon. Zo immers had organisator Van der Werve zich dat voorgesteld: er zou vol gens een uitermate strak schema moeten worden gespeeld van ze ven uur in de ochtend tot midder nacht, welgeteld dus zeventien uren. Rond half acht knalde een cham- pagnekruk. Vraag aan de mon tere, matineuze organisator: "Een gebruikelijke start bij dit evene ment?" Rob: "Nog met, maar het kan het wel worden. Het is ons aangebo den en in dit vroege uur is het ei genlijk best aangenaam bij een broodje en een krentebol". En ja hoor, de captain van een van de teams plaatste een volgende fles. Maar Van der Werve sloeg een blik op zijn horloge en han teerde de fluit, die hij deze dag nog ontelbare malen zou moeten gebruiken om de deelnemers van de marathon tot aktie te maken: "Aan de slag, er moet worden ge speeld, want daarvoor zijn jullie uiteindelijk gekomen. CLUBFEEST Van de rond tachtige Hakhorster boulers was op deze heerlijke, zo merse zaterdagmorgen ongeveer de helft aan de start gekomen voor het clubfeest met competitie-ele ment. Tien teams namen aan de marathon deel, elk bestaande uit drie leden, dames, heren of ge combineerd. Van der Werve: "In de meeste gevallen hadden zij zich ook als team van drie leden aangemeld, maar in andere geval len moest ik combinaties gaan vor men. Maar dat heeft geen proble men opgeleverd; je weet onge veer wie met wie zou willen spe len." Zo ontstonden de tien teams van elk drie deelnemers. Ze droegen zelfbedachte of door de wedstrijd leider gesuggerreerde namen. Op die manier kwamen de vol gende teams in de baan: de Joké- ro's de Maten-naaiers, de Bouleti- nies, les Trois Decibelles, the Ou- siders, de Hobo's, het Triumviraat, de Schatjes, de Gummiberen en de Gigantjes. Sommige teams hadden voor de gelegenheid uniforme kleding, zoals de Schatjes, dne dames met speciaal voor de marathon aange schafte modieuze broeken. De Gummiberen betrof een club team van dames, die niet als drie tal de gehele dag beschikbaar konden zijn en daarom van de wedstrijdleiding speciale dispen satie had verkregen om als zestal in te schrijven en afwisselend aan de afmattende, zeventien uur du rende strijd te kunnen en mogen deelnemen. TRADITIE Een uitputtingsslag is het gewor den. In totaal moesten 27 ronden worden gespeeld, waarvan acht tien in de voorronden en zes in de kwartfinales, waarna de beste drie en een van de winnaars van de verliezersronde in de eindstrijd moest komen. Wedstrijdleider Van der Werve: "Ik heb dat bedacht om de span ning er tot het laatst in te houden. Dat moet ook wel als je zo lang doorgaat." De marathon wordt voor het tweede jaar gehouden. Vong jaar werd deze bij wijze van proef georganiseerd en men was zo en thousiast, dat besloten werd om er mee door te gaan. En het ziet er naar uit dat de marathon een tradi tie gaat worden. Met uitzondering van een bijzon der geslaagde barbecue, waar voor slechts vijftig minuten kon worden uitgetrokken - "We moe ten op schema blijven en wie nog honger heeft neemt maar in de ene hand een bal en in de andere een warme kippebout!" - kon het gehele toernooi fraai op tijd wor den afgewerkt. KRITIEK Rond de klok van half drie in de middag leek de man met de ha mer toe te slaan. De thermometer naderde de grens van dertig gra den en de bar deed goede zaken, met de verkoop van frisdranken wel te verstaan. Voorzitter Henk Bokhorst: "Dat is voor een club als de onze ook zo belangrijk. Er zijn natuurlijk veel leden, die niet in de gelegenheid zijn om zo'n hele zaterdag te spelen. Maar die stel len zich dan wel beschikbaar om bardiensten te verlenen of de bar becue te verzorgen." Echt knüek leek het te worden tussen vier uur en kwart voor vijf, toen een regenbuitje het feest dreigde te verstoren en zich don derslagen aandienden. De regen heeft geen invloed gehad op het verloop van het toernooi; onweer kan leiden tot het stopzetten van de wedstrijden, omdat het mate riaal van de ballen extra gevaar kan opleveren. Maar zover is het gelukkig niet ge komen. De aanmoedigingskreten 'Kom op!', 'Perfekte boule', ap plaus in de vorm van enthousiast geklik met de ijzeren ballen en schampere opmerkingen over 'zure armen' en 'pap in de benen', karakteristieke uitdrukkingen, zoals elke discipline in de sport die immers kent, bleven tot in de late avonduren gehoord. Zoals men elkaar ook bleef felici teren na een gewonnen partij. Maar ook op het scherp van de snede elkaar bleef aanvechten. Bij het boulen geldt elke centimeter. Voorzitter Henk Bokhorst: "Maar we blijven een vriendenclub en dan is het belangrijk om een dag als vandaag te organiseren. En dan hebben we in een man als Rob van der Werve natuurlijk een geweldige functionaris. Hij is een multi-bouler, organistor, wed strijdleider en bovendien deelne mer bij de Gigantjes." En waren de Gigantjes inderdaad gigant? Na de eerste ronde in de vroege ochtenduren, toen de dauw van de pereboom bij de clubbar nog op deze blocnote drupte klonk het vertwijfeld uit de mond van de 'gigantische' team leider "Het was echt dramatisch. Dramatisch slecht dus." En wat vonden de tegenstanders van de Gummiberen? "Die zijn niet echt beresterk, die vrouwtjes. Maar wel ontzettend taai!" Uitslag: 1. Bouletinies (Hans Jacobs, Joost Ja cobs, Ad Duister). 2. Matennaaiers (Ruud Dam, Roelof de Groot, Johanneke Bokhorst). 3. Hobo's (Henk Bokhorst, Bauke Bok horst, Sieds Hoitinga). 4. Gummiberen (Tiny de boer, Hetty Stienen, Joop Mei, Ditte Stappers, Rie Stet en Tiny Dam). 5. Schatjes (Bep Jacobs, Paulien van de Brug, Marjolein Jacobs). 6. Triumviraat (Peter van Olmen, Martin van Slingerland, Roelof de Groot sr.). 7. Les trois decibelles (Ton Jacobs, Coen Bisschops, Emüe Eskenazi). 8. The Outsiders (Aalt van Veen, Joke van Veen, Bep Bloemendal). 9. Gigantjes (Thieu Stienen. Arie van den Bremer, Rob van der Werve). 10. Jok'aro's (Wim van den Berg, Jo van Riezen, Roelof de Groot jr.). LEUSDEN Dat de jeu de boulesvereniging De Hak horst ook serieuze sport be drijft moge blijken uit het feit, dat de club met twee tri- plette (drietallen) deelneemt aan de nationale competitie. Het eerste team bestaat uit de gebroeders Joost en Hans Jacobs met Emile Eskenazi, het tweede uit Hans en Bauke Bokhorst (vader en zoon) en Rudolph de Groot. Beide teams komen uit in de hoofdklasse van de Neder landse Jeu de Boules Bond, de op een na hoogste afde ling. Bovendien nemen de teams deel aan landelijke toernooien, vaak met veel succes. Bij Jeu de Boule is het een kwestie van passen en meten. In twijfelgevallen komt het meetlint er aan te pas; elke centimeter telt. tuLinkKoiO nofifim KrtoPiq HtLMKrtUiO EN - Het team van de Vossen won afgelopen zaterdag de n medaille bij de Enroeëse spelen. De zilveren medaille de Paarden, terwijl de Leeuwen de bronzen medaille jen. De Enroeëse spelen werden voor het eerst gehouden Ut zwembad bij de Eurowoningen. Ze bestond uit ongeveer Ben spelletjes in en om het water. Zeven en veertig kinderen •n de 5 en 13 jaar deden mee. Ze waren verdeeld in vijftien ^en met ieder een dierennaam. Relletjes die gedaan werden fen verzonnen door de heren jAppels, Rob van de Werve en I0165516" Bi)113 aHe spelletjes he-, voor kinderen nieuw. De ;;J«en die mee wilden doen aan jjelletjesochtend moesten in tent zijn van minstens hun A- ^diploma. Logisch wanneer je weet dat heel veel spelletjes zich voor een groot deel onder water afspeelden. Bijvoorbeeld het spel letje waarbij je onder water moest luisteren naar een opdracht die door de begeleider in een zwem buis werd geroepen. Je weet wel zo'n haak om beginnende zwem mers boven water te houden. Bij PEN - Bij de schaakver ing Leusden vond de traditio- multaanwedstrijd van de rcpioen plaats. Hierbij I de kampioen het in zijn op tegen alle leden die ülen doen. Dat waren er dit iverigens niet al te veel; s veertien schakers durfden Ben Jaap de Jager op te ne- jflaar daar zaten wel enkele f Lij, zodat er voor de jonge ïnpioen op het oog tegen- f genoeg was. Deze toonde echter nog eens overduidelijk aan hoezeer hij de afgelopen periode in kracht vooruit is gegaan. In goed twee uur tijd had hij de par tijen afgewerkt met de opmerke lijk goede score van 10,5 uit 14. Alleen Joop van Santen en Theo Elschot wisten hem een vol punt te ontfutselen. Remise stond de kampioen toe aan zijn vader (geen salonremise!) en aan Shahrizadeh en van Baarde wijk. Maar Rietveld, Nijhof, Kerkhof(!), G. Wisman, An- driessen, Vos(!), Valkenburg, Gieskens, en Van Kleef konden een nederlaag niet voorkomen. Door de snelle afwikkeling van de simultaanwedstnjd was er na afloop nog ruim voldoende tijd voor een onderling snelschaak- toernooitje. Ook dat liet Jaap de Jager zich niet ontgaan: hij won met 10 uit 11. een ander spelletjes moest je zo veel ballen onder een emmer sta pelen dat een emmer boven water kwam drijven. Voor dit spelletjes was flink geoefend om te weten te komen of het wel mogelijk was. Alice werd daarvoor uitverkoren als proefkonijn. Verder was er on der andere een luchtbedrace, een pmg-pong wedstrijd waarbij de balletjes in een doos moesten wor den gevangen, een spel met be kertjes vol water en een spelletje waarbij blokken op een wel heel bijzondere manier geteld moesten worden. De teams hadden namen als tijgers, katten, leeuwen, hon den, olifanten, paarden, vlinders, vissen, vogels, beren, hazen, konij nen, muizen, vossen en apen. In ieder team zaten meisjes en jon gens van verschillende leeftijden. Het team van de vossen deed het volgens een vos genaamd Martijn wel aardig. Doordat in zijn team verschillende goede zwemmers zaten wonnen ze volgens Martijn redelijk veel onderdelen. Met als gevolg dat zijn team bestaande uit Boris, Rutger en hemzelf 41 punten veroverde en daarmee de gouden plak. Een bijzonder echt uitziende medaille. De tweede prijs, een zil veren medaille, werd gewonnen door het team van de Paarden. In dit team zaten Philip, Evert, Hugo en Fenneke. Zij veroverden 39 punten. De bronzen medaille ten slotte ging naar Tobia, Thijs en Frank die als Leeuwenteam 35 punten veroverden. Het was de eerste keer dat in dit zwembad bij de Euro woningen, waarin alleen mensen mogen ko men die m de Eurowoningen wo nen, een spelletjesochtend georga niseerd werd. Ieder jaar wordt in dit zwembad wel een groot feest gehouden, waarbij ook spelletjes gespeeld worden, maar dat is in altijd in september. Dit was extra. Volgens een paar van de kinderen die meededen was het heel leuk en zouden ze volgend jaar opnieuw Euroeëse waterspelen willen heb ben. ACHTERVELD - Aan de onder linge schietwedstrijd van de schietvereniging 'Ons Genoe gen' op de buitenbaan te Scher- penzeel werd door 15 schutters deelgenomen. Er werd geschoten met geweer groot kaliber op een afstand van 100 meter. Het was J.E. van Hamersveld die de eerste plaats behaalde met 94 punten. De overige uitslagen wa ren: 2. H.J. van Ruitenbeek 92 3. J. van Rossum 90 4. W.J Lagerweij 89 4. J. Voskuilen 89 6. G. van Hamersveld 88 7. M. Cornelissen 87 8 A. van Daatselaar 84 8. P. Smink 84 8. G. Tolboom 84 11. G. Schimmel 82 12. A. Vlug 81 13. Joh. Tolboom 77 14. B. Schimmel 71 15. W. Voskuilen 60 WOENSDAG 12 JULI 19B9 Knopig helmkruid De Nederlandse naam dankt Helmkruid aan de vorm van de bloem. Deze heeft name lijk de vorm van een ouder wetse ridderhelm. Erg opval lend zijn de bloemen echter niet, ze zijn vrij klein en de bloemkroon is groen-geel, naar de top meestal over gaand in bruin. Om kruisbe stuiving te bevorderen is in de pasgeopende bloemen al leen de stempel in functie en staat in de ingang van de bloem, terwijl de meeldraden nog deels opgerold zijn. Deze geven het stuifmeel pas af als de bloemen een etmaal of langer open zijn en de stem pel al met stuifmeel uit an dere bloemen is bestoven. De wetenschappelijke naam scrophularia kreeg de plant omdat deze gebruikt werd als geneesmiddel bij scrofulose, een klierziekte die vooral bij varkens voorkomt. De soort naam nodosa voor knopig helmkruid (nodus knoop) slaat op de korte wortelstok die bedekt is met knolvor mige uitgroeisels in de vorm van knoppen. Deze korte, horzontale en raapvormig op gezwollen wortelstok dient om de plant ondergronds te laten overwinteren. Knopig helmkruid is een middelhoge tot hoge, donker groene, overblijvende zo- merbloeier. We vinden de plant op matig vochtige tot droge zandgrond. In de bos sen staan ze op plaatsen waar het zonlicht tot de bodem kan doordringen. Op lichte plek ken wordt veel zaad gepro duceerd, beschaduwde plaatsen leiden tot vermin derde zaadproductie terwijl in de plaats daarvan de wor telstok wordt gestimuleerd en dochterspruiten vormt en de plant zich zo vegetatief uitbreidt. Veel terrein ver overt knopig helmkruid op deze manier niet, aangezien de wortelstokken in de lengte maar in beperkte mate kun nen uitgroeien. Wel is dit de manier om ongunstige om standigheden te overleven want de zaden hebben in de bodem maar een beperkte le vensduur. Enige insektesoorten zijn voor hun voortbestaan ge heel afhankelijk van het knoopkruid. Van de uilvlin ders is het de helmkruidmon nik waarvan de mooie, met zwarte vlekken en strepen getekende, groene rups vooral aan de bloemen en vruchten vreet. De helmkruid-snuittor leeft ook uitsluitend van helm kruid. Het is een kevertje met een lichaamslengte, zonder snuit, van ongeveer 5 mm en heeft een korte hals en een lange snuit. De volwassen kevers staan bekend als 'bladschavexs' en knagen aan de bladeren. Ze leggen hun eieren in de plant en slui ten de broedkamers met ei gen mest af. De larven verla ten spoedig de holte waarin ze zijn geboren. Ze zijn voor namelijk 's nachts actief en leven vrij op de plant in een omhulling van slijn. Ze ver poppen zich in umvormige en doorschijnende spinsels. G. van L.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11