Minder chemie onkruidbestrijding [LEUSDEN, Nieuwe kapsalon in Achterveld Jazz-Sen' lijkt ucces te worden Zieke Achtervelders vertrekken voor een week naar Ootmarsum Vondst zeldzame planten wijst op succesvol beleid lijding Snelheids controles Inbraak astig gevallen Auto-inbraak In september starten bijna al onze AVONDCURSUSSEN 1 INFORMATICA&MODERNE TECHNIEKEN ISOTI MIDDEN-NEDERLAND I Gematigd zomerweer fttoe mkindegemeent&' Botsing plaatselijk nieuws WOENSDAG 12 JULI 1989 J WC njSDEN - Sinds in de gemeente Leasden de bermen minder [werkt worden met chemisch onkruidbestrijdingsmiddelen, bieten de inheemse planten omhoog. Com Verduin wist in de Lrgadering van de commissie Onderwijs, Sociale Zaken en Clieu enthousiast te melden dat zelfs een Aardaker en een (vlekte Orchis zijn waargenomen. Beide planten, die te boek als ZZ, (zeer zeldzaam), zijn wettelijk beschermd. De houder moest daar echter direkt aan toevoegen dat beide genomen exemplaren gesneuveld zijn onder het maaimes. L vroeg zich af of de gemeente daarmee niet in overtreding Jo zijn. De betreffende ambtenaar verzekerde de wethouder L het onmogelijk zou zijn om een enkel plantje in het maai- •hema te beschermen. Bij maaien gaat het om de grote hoop. De bermen kwamen ter spraken Jens de bespreking door de mmissie OSM van de nota on- uidbestnjding. Wethouder Com srduin maakt opnieuw duidelijk zij geen mogelijkheid onbenut l laten om binnen haar budget te Èjven zoeken naar mogelijkheden je minder (giftige) chemische jiddelen vereisen. Behalve min er spuiten heeft de wethouder zich voorgenomen een minder gif tig middel te gebruiken, Finale ge heten. De wethouder wees er ove rigens op dat ook de oude midde len 'een acceptabele hoeveelheid gift bevatten', zodat van paniek on der bevolking geen sprake hoeft te zijn. In de nota werd namelijk ge wezen op de mogelijke kankerver- werkende eigenschappen, die sommige onkruidbestrijders zou den bezitten. Het gevolg is nu al een ander bermenbeleid waarbij minder ge spoten wordt. Het onkruid op de rijwegen wordt vooral bestreden door de 'schrobmethode'. Dat de bermen er in Leusden tegenwoor dig anders uitzien was de raadsle den al opgevallen. Opvallend was de eenstemmigheid waarmee de natuurlijke groei begroet werd. „Gewoon natuur is niet per definitie lelijker dan aangelegde natuur- "leek een algemeen geaccepteerd uitgangspunt. Het grote probleem voor de wethouder lijkt dan ook te zijn om een geleidelijke afbouw van de gebruikelijke bestrijding te combineren met een ander aan- plantbeleid. En dit alles binnen de begroting. Ep Oostra (D66) wees de wethouder op de voordelen van bodembedekkers, Jan Konijnen belt (CDA) pleitte voor houtsnip pers als onkruidbestrijders. Houts nippers stimuleren echter de groei van brandnetels, volgens de be treffende ambtenaar, die overigens onderstreepte dat Leusden op ver schillende mameren mogelijkhe den aan het uitproberen was. De meest duidelijke kritische noten waren afkomstig van de WD. Ed ten Voorde maakten zich zorgen over de netheid van het openbaar groen. Hij vond de be treffende nota geschreven vanuit de idee "Hoe schrijven het gif Leus den uit" en mistte beleidsuitgangs punten. Wethouder Corri Verduin gaf aan dat het gevoerde en te voe ren beleid een bewuste keuze is, met een aantal gevolgen. De ma nier waarop Leusden vijf en twintig jaar geleden van openbaar groen is voorzien past niet bij de huidige visie op onkruidbestrijding. Van de ene op de andere dag geen chemi sche middelen meer gebruiken zou een enorm veel meer schoffe len betekenen. Hetgeen iedere in woner van Leusden zeventig gul den per jaar zal moeten kosten, met het risico dat het onkruid nog te gels omhoog duwt. Gekozen is daarom voor een geleidelijke ver mindering, waar tegenover een an dere aanplant staat bij nieuwbouw en vervanging. Over de kosten die dit veranderende beleid in andere gemeentes hebben opgeleverd bestaat onduidelijkheid. Een goe de vergelijking lijkt met goed mo gelijk door het ontbreken van vier kante meters berekening in ver houding tot inwoners. Verschillen de plaatsen werden als voorbeeld genoemd, waarbij vooral duidelijk werd dat een andere onkruidbe strijding dan tot nu toe in Leusden gebruikelijk is een zaak van tien tallen jaren kan zijn. De commissie OSM toonde zich met algemene stemmen in ieder geval een voor stander van een ander beleid, het geen vooral het terugdringen van giftige bestrijdingsmiddelen bete kent. Achterveld zwaait de vakantiegangers uit den Hoed droeg in niet geringe mate bij tot het succes van de try out. LEUSDEN - De videorecorder van basisschool De Brink aan de Lijs terbeslaan is in de nacht van dins dag op woensdag gestolen. De die ven kwamen via een klapraampje naar binnen. USDEN - Mevrouw B. uit Leus- 11 werd woensdag omstreeks DO uur lastig gevallen door een tekende man. Hij reed haar op bromfiets tweemaal achterna, p zij over de Asschatterweg ft haar huis in het buitengebied W- Na de tweede keer stond hij ft op te wachten en liep op haar 1B. begon daarop te gillen en ■jste hard weg. Zij schat de leef- Jvan de man tussen 20 en 30 jaar. &oeg een licht jack en een *kere broek. JSDEN - Toen hij op de coópe- e op de kruising van de Ha- ^sveldseweg met de Ambachts- •9 wilde afslaan, zag de heer U. Amersfoort niet de auto van W. Weesp die hem tegemoet W. probeerde hem te ont- en, maar reed tegen een boom. auto liep daarbij aanzienlijke de op. LEUSDEN - Een aan de Dodeweg geparkeerde auto was zondag het doelwit van een inbreker. De onbe kend gebleven dader sloeg een ruitje in, maar vond niets van zijn gading of werd in werkzaamheden gestoord. Er werd in ieder geval niets vermist. (advertentie) Reageer snel als je bij wilt blijven en vraag nu reeds onze documentatiemap aan! Bel voor meer informatie 08380-32532. Stichting Opleidingsinstituut voor Techniek en Inlormalica {VaChr MTS-EDE Bovenbuurtweg 7.6717 XA Ede l Telefoon 08380-32532 Na de regen in Leusden van afgelopen weekeinde, is de rust in de atmosfeer weer gekeerd. Er viel bij ons zater dag ruim 3 en zondag ruim 8 mm neerslag. Niets vergele ken met de tropische regen val die ik in de Achterhoek kon waarnemen. Op mijn sta tion in Ruurlo viel 26 mm, in Winterswijk 30 mm. In het noorden en westen van ons land ging het nog harder te keer. Het is duidelijk dat de zo mer na dit gerommel niet di rekt weer met warme en tro pische dagen kan gaan strooien. Daarvoor is de hui dige luchtdrukverdeling ook niet geschikt. Het hogedmkgebied op de oceaan heeft een rustpauze ingelast en stuurt af en toe enkele uitlopers op verken ning richting West Europa. Doordat boven het noorden van de oceaan de depressies uit de zomerslaap zijn ont waakt, geeft dit proces een meer noordwestelijke op bouw. Hiermee wordt vrij koele lucht aangevoerd, ze ker in vergelijking met de temperaturen van de afgelo pen week. Maar een pas op de plaats van het kwik zal niet iedereen onplezierig vinden. Daarnaast is dit weer uitstekend geschikt voor al lerlei aktiviteiten in de vakantiesfeer. In de bovenlucht is de stro ming eveneens west tot noordwest. Het gevolg daarvan is, dat zwakke fronten van de ge noemde depressies tot dicht bij ons land kunnen opruk ken. De hoge luchtdruk, de komende dagen rond de 1020 millibar, laat de fronten voor een groot deel oplossen. De meeste aktiviteit gaat naar de Britse Eilanden en Scandi navië. Maandag was het een grij ze dag. Pas in de loop van de middag brak de zon door. Door het ontbreken van zon lag de temperatuur voor het eerst sinds tijden beneden de 20 graden. Een van de genoemde fron ten komt morgen langs en zal voor enkele wolkenvelden zorgen. Er is een kans dat er een enkele bui valt. De tem peratuur ligt rond de 21 gra den. De wind is meest noord westelijk en matig. Ook de volgende dagen zal het zomerbeeld wisselend zijn. Perioden met zon wor den afgewisseld door wol kenvelden. Wel zal de temperatuur in de tweede weekhelft iets la ger worden. Meer dan 19 graden zit er niet in. In het weekeinde bereke nen de computers een koude- put boven de Oostzee. Dit soort systemen zijn niet be paald bevordelijk voor een herstel van het warme zo merweer. De kans is groot dat er enkele buien vallen en de temperatuur zal moeite hebben de 20 graden te ha len. Dat betekent dat het weer voor het derde achter eenvolgende weekeinde enigszins te wensen over laat. Maar er kan nog veel wijzigen. En tot nu toe heb ben we deze zomer geenszins te klagen. Het hogedmkgebied op de oceaan is niet van plan in te slapen. Het blijft in stelling en wie weet gaat het later opnieuw een rol van beteke nis spelen. De eerste 10-daagse perio de van de hooimaand zit er op. De gemiddelde minimum temperatuur bedroeg in Lensden 15.3, het maximum 24.1. De gemiddelde tempe ratuur komt hiermee op 19.7. Normaal is 16.6 voor de hele maand. Juli had dus een warme start (advertentie) iii Uw auto is ccn goede verzekering waard. Maar niet alle autoverzekeringen zi)n even góed En niet alle goede autoverzekeringen ziin even hetaalbajr Een deskundig vcrzckcringsadvies is dan ook onontbeerlijk. Dat kost u niets. Dat bespaart u veel. Dus waarom zou u ons niet even bellen? KOOPS ASSURANTIËN Bohemen 71 3831 ER Leusden Telefoon 033-941430 vaüud Donderdag 13 juli 20.00 uur. Raadsvergadering, ge meentehuis, Erf 1 Vrijdag 14 juli 20.00 uur Musical 'Inpakken en wegwezen', Basisschool 't Palet, Willem de Zwijgerlaan 1, Leus den-Zuid ACHTERVELD - Sedert maandag is er in Achterveld een tweede kapsalon. De kapsalon werd maandagavond met een receptie geopend. „Een jarenlange droom is daarmee in ver vulling gegaan," aldus kapster Sabina Diepenveen. ACHTERVELD - Vorig jaar juni werd in Achterveld een manifesta tie gehouden met als thema Ach terveld voor Achterveld. De be doeling was om via deze manifes tatie geld in te zamelen voor ge handicapten die door omstandig heden niet in staat zijn om vakantie te houden. Een aantal van hen zou met het geld van de akue een week op vakantie kunnen. De ma nifestatie bracht het bedrag van 25.000,-op. Er werd een commissie samenge steld, waaronder een huisarts en een verpleegkundige om een va kantieweek voor te bereiden. Na maanden van voorbereiding was het vorige week donderdag zo ver. Ongeveer 25 deelnemers, vergezeld van een partner en een aantal vrijwillige verzorgsters ver trokken om 10.00 uur uitgezwaaid door familieleden en andere be langstellenden naar Ootmarsum. Zij gmgen met een geheel aange paste bus met onder andere een lift, zodat de rolstoelers de bus in konden. De meereizende partners betalen zelf deze vakantieweek en ook de vrijwillige verzorgsters en verzorgers betalen een eigen bij drage Woensdag 12 juli komt de groep weer terug. Hun aankomst wordt omstreeks 12.00 uur bij huize Sint Jozeph verwacht. LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Leusden Dagelijks kontinue lokaal nieuws en service-berichten. Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u bellen naar de Redaktie JLeusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Bnnk). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis- krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer ƒ6,- I per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met j kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): taneven op aan- B vraag. Kontrakt-korting mo- I gelijk. LEUSDEN - Op de Horsterweg reed dinsdag de heer A. uit Amersfoort met zijn auto tegen die van de heer R., eveneens uit Amersfoort. Beide automobilisten reden in de richting van Stouten- burg, toen R. moest afremmen. A. zag dit te laat en botste tegen de achterkant van de auto van R. ganisator Peer Hartjesveld mocht tal van complimenten in ontvangst nemen. Zelf nam hij aan de toetsen van tijd tijd de plaats in van Hans Heinhuis. hjks, jazzavonden organiseren met steeds andere bezettingen van ou dere, begaafde en ervaren musici. Voor de try out waren uitgeno digd Ad van den Hoed op klari net, Ben de Jong, tenorsax, Hans Heinhuis, toetsen, Ruud Blok, drums en Piet Bloppoel, contra bas. Op het programma stonden manistream jazzstandards. De mannen vonden elkaar m perfekt harmonieus samenspel, fraai van toon en balans met optimaal uitge voerde soli. Alles bijeen een veel belovend begin, hetgeen de initia tiefnemer terecht tal van compli menten opleverde. „Al eerder had ik het plan een kapsalon te openen. Door bepaal de omstandigheden kon dit tot nu toe niet doorgaan. Uiteindelijk is het er dan toch van gekomen. Voor we van start gmgen hebben mijn man en ik alles goed overwo gen. Na rijp beraad zagen we er nu wel wat in. Het huidige pand stond leeg en we konden het huren. Ruim drie weken zijn we constant bezig geweest om de zaak te verbouwen. Het uiteindelijke resultaat is dat we een goede woning hebben en een kapperszaak die aan alle eisen vol doet. Een tweede kapperszaak hier in het dorp is zeker geen over bodige luxe." Maandagavond werd de zaak officieel met een receptie ge opend. Het echtpaar heeft deze avond veel gelukwensen in ont vangst mogen nemen vergezeld van veel bloemen en andere ge schenken. LEUSDEN - Op de Burgemeester van de Postlaan ter hoogte van de Tijmensepoort en op de Asschat terweg zijn woensdag snelheids controles gehouden. Daarbij wer den 25 hardrijders betrapt. De hoogst gemeten snelheid was 84 kilometer per uur, terwijl op beide punten 50 kilometer is toegestaan. Het mterieur van kapsalon "Sabinein Achterveld, die maandag werd geopend. - Een jazzavond van zo mag de try out wor- gekwalificeerd van de 'Jazz- het nieuwe initiatief van Hartjesveld. Het restaurant aan de Doornseweg, van Kees en Wilma bood nauwelijks ge noeg ruimte voor de velen, die te recht hoge verwachtingen had den gekoesterd van dit muzikale samenzijn. De opzet lijkt geslaagd. Hartjes veld wil met ingang van septem ber regelmatig, zo mogelijk weke-

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3