Vens vervuldmet de brandweer mee •rukte in Jeugdland Een nieuw konijn eusdep kpant Claudia en Nicoline met het klokkenspel plaatselijk nieuws De rubriek met Leusdens nieuws voor over en met kinderen van 6 t m 14 |aar s en Eric op weg naar de oefening, met de brandweer mee. Er komt heel wat bij kijken en het is allemaal best Frans en Eric zaten overal bovenop. De brandweermensen leken het wel leuk te vinden hun kunsten te vertonen ilijk. Je moet heel wat weten om brandweerman te kunnen zijn. onder de kritische ogen van Frans en Eric, die overal bij wilden zijn en alles wilden zien. tSDEN - Frans Boers en Eric de Ruiter, beide 13, hadden een s. Zij wilden met de brandweer mee. Ze vertelden hun wens de Leusderkinderkrant en wij vroegen aan de nieuwe idweercommandant, de heer Hans Blokker of dat mocht, mocht. Meer dan dat. De brandweer in Leusden stelden daal voor de jongens een oefening samen. Frans Boers en de Ruiter mochten mee in de wagens naar de aktie, met neus bovenop de aktie staan en zelf spuiten na de aktie. idweercommandant Hans Blokker beantwoordde al hun ien. Aan het einde van de oefening glommen de ogen van is en Eric alsof ze in de Suprise Show waren geweest. ano t( it o ii insdagavond kwart over ze kerden Frans Boers en Eric de op de brandweerkazerne acht. Zij waren op tijd. Nog alle brandweermannen die Ie oefening zouden meedoen riveerd waren, waren ze al uigen met limonade en infor- Ze mochten de wagens die de oefening mee deden in- eren. Tussen de 25 brand- mannen (Leusden heeft nog s geen brandweer vrouwen!) n de jongens heel klein. De dweermensen leken het wel e vinden hun kunsten te verto onder de kritische ogen van en Eric, die overal bij wilden >n alles wilden zien. Om half stapten ze in de nieuwste lweerauto. Ze waren verbaast ruimte in zo'n spuitwagen. rüen brandweermensen pas aar makkelijk in, ieder op een atplaats. De stoet rode Iweerwagens reed met sire- i, (heel even maar) naar de e oefening. de brug op de Heiligerber- eg was achter een houten een brand te zien. Uit het kwam een enorme wolk De meeste mensen die langs- len wisten niet dat het een ing was en bleven vaak isgierig staan. Zodra de auto's önden volgden een hoop heen eer geloop van brandweer- en met gasmaskers op. Het een chaos, maar de jongens ten al gauw dat iedereen wist lij doen moest. De een moest water gaan pompen, weer een an der slangen uitrollen en een derde inspecteerde vliegensvlug de mo gelijke gevaren. Slangen uitrollen bleek overigens een hele kunst. Later op de avond legde een brandweerman uit dat het uitrollen van zo'n twintig meter lange brand weerslang vaak geoefend moet worden. Hij voegde daaraan toe dat het oprollen minstens zo moei lijk was. Zeker na gebruik. Dan moet eerst het water eruit. Brand weermannen maken de slang vaak leeg door de slang over hun schou der heen te laten glijden. Zo'n slang moet keurig opgerold zitten om goed en snel uitgerold te kunnen worden. „Een klein eindje netjes rollen lukt wel, maar dertig meter recht rollen is moeilijker dan je denkt" vertelde de brandweer man terwijl hij zuchtend voortrolde. In het huis bleken slachtoffers te liggen. Gelukkig geen echte, maar ze moesten wel gered worden. Frans en Ene hadden al heel snel een weggetje gevonden waardoor ze achter het huis, met hun neus bovenop de reddingsaktie konden staan. Het huis stond vol dikke grij ze rook. Zelfs buiten moest je wel hoesten. De gasmaskers waren hard nodig. De brandweermannen ademden daardoor hoorbaar. Ze zogen de zuurstof uit hun tanks langzaam, diep en rustig in. Nadat ze de deur geforceerd hadden, gingen ze naar binnen. Daarvóór kregen ze een vuilnis zak over hun hoofd. Dat hoorde bij de oefening. Ze moesten oefenen hoe het was om m een huis vol rook naar slachtoffers te zoeken die er moesten zijn, maar die ze niet kon den zien. Ze moesten daarvoor al les met hun handen en voeten af tasten en elkaar daarbij goed m de gaten houden. Ook moesten ze be dacht zijn op vallende stukken van het dak. Om te zorgen dat hun kle ding met in brand kan raken dra gen ze over hun schouders een wollen lap waardoor vuurspetters gedoofd worden. De jongens mochten zonder gasmasker en m de drukte van de reddingsoperatie met naar binnen. Zij stonden met hun neus tegen een ruitje aange drukt en konden slechts onder de indruk zuchten dat het 'gaaf was. Door de semafoon, een soort wal kie-talkie, gaven de twee bij de oefening aanwezige bevelvoer ders hun opdrachten. Niet alles ging even goed. Een keer botsten twee brandweermannen in haast tegen elkaar aan. Dat mag in het echt niet gebeuren, maar het was dan ook een oefening om te weten hoe het in het echt kan toegaan. Brandweercommandant Hans Blokker vertelde aan Frans en Eric dat er in Leusden eens in de twee weken geoefend wordt. Niet ie dere week zo'n fantastische oefe ning als waar de jongens bij moch ten zijn. Deze oefening was spe ciaal voor de jongens extra leuk gemaakt. Vaak wordt alleen het aantrekken van de uitrusting geoefend of de ademhaling, of het rollen van de slang, of bijvoorbeeld reanimatie. Reanimatie is mensen helpen die in ademnood zijn geko men, bijvoorbeeld doordat ze rook ingeademd hebben. Het werk van de brandweer be staat uit twee belangrijke onder delen: brandbestrijding en hulp verlening. In nog geen tien minuten waren de vier slachtoffers in het huisje gevonden. Het waren lap penpoppen, zonder hoofd. De meeste brandweermannen verga ten niet om hun 'slachtoffers' ook als 'slachtoffers' te dragen, hoewel k en Eric mochten van brandweercommandant Hans Blokker ook even spuiten. Ze moesten elkaar steunen e spuitende slang in bedwang te houden. [SDEN - Ruim zeshonderd kinderen hebben zich zaterdag- pd met veel tegenzin gewassen. Dit zou geen nieuws zijn, peer die kinderen daarmee niet een rose panter, een lieve- eestje, een piraat, een vlinder, poes of haas om zeep ïlpen hadden. Afgelopen zaterdag stonden twee als clown leklede dames kinderen te schminken. mes waren om half elf begon nen stopten om half vier. Ze den iedere minuut allebei md. Nog voor ze begonnen 1 rij kinderen te wachten jen ze om half vier wilden op- stond er nog een rij. Daarin pen natuurlijk wel andere kin- De kinderen mochten kie zen uit verschillende gezichten. Volgens de mevTouw die de lei ding had over de schminktent wil den de meeste kinderen een Pink Panther gezicht. Daarvoor werden ze ingesmeerd met bijna lichtge vende rose verf waarover heen een paar witte snorharen werden gete kend. Ruim 1500 suikerspinnen wer den gratis uitgereikt door twee he ren die vanaf half elf de hele tijd suikerspinnen hebben staan ma ken. Ze moesten elkaar aflossen, want wanneer je zoiets in je eentje doet, krijg je vast een slappe arm. Het waren overigens grappenma kers, die suikerspin makers. Een van de twee heren legde uit waar om hij de baas was. „Dat komt door het verschil tussen niks en gratis," vertelde hij. „Want mijn schooltijd was gratis, maar de zijne was voor niks. Vandaar." Op 't Erf, het grote plein van win- LEUSDEN - In winkelcentrum de Biezenkamp is een paar weken geleden een dierenwinkel ge opend. Ruud was één van de eerste klanten die daar een nieuw konijn tje wenste. Hij was helemaal weg van een klem donkergrijs dwerg konijntje van ongeveer zes weken oud. Ruud had thuis al twee konijnen. Een 'Siamees' en een zwart-wit ko nijn. Het 'Siamese' konijn is licht bruin met aan de onderkant van zijn buik een donkere schaduw. „Net als bij een Siamese poes." Maar dan zonder de lichtblauwe ogen, die bij Siames poezen horen. De 'Siamees' heet Beauty en is net als haar 'zusje' Prinses twee jaar. Een beetje romantisch moet Ruud wel zijn Hij houdt zijn twee meiden w een groot hok achterin de turn. „Ik hou van koknijnen,zegt hij. „Omdat ze zo lekker zacht zijn, heerhjk om te knuffelen, te verzorgen en vast te houden. Daarom wil ik er best een meisje bij. In de dierenwinkel zat hij al snel op zijn hurken voor de etalage. In de eerste kooi leek weinig te zien. Leek, want juist daar was op de ochtend dat we met Ruud spraken iets onverwachts gebeurd. De hamster, die daar op een nieuw baasje zat te wachten, kreeg onver wachts zeker vier jongen. Voorlo pig moet moeder-hamster bijko men van de bevalling en zorgen voor de kleintjes. Ze wordt dus niet verkocht. Behalve cavia's, konijn tjes en hamsters is een papegaai opvallend in de winkel aanwezig. Hij zit in een kooi met een glazen voorkant. Hij lijkt het daar naar zijn zin te hebben. Iedere keer wan neer hij aandacht wil, belt hij met een grote bel. Wanneer je hem even aanhaalt gaat hij snel onder steboven hangen. Niet alleen Ruud komt kijken. Veel kinderen hebben een nieuwe weg naar huis gevonden, na schooltijd. Ze gaan eerst even langs de etalage. De kmderen hebben al snel ontdekt dat Els Tijmensen, de eigenaresse van de winkel, veel van dieren weet. Vooral van paar den, schildpadden en papegaaien. Wie bijvoorbeeld een hond wil uit laten, of voor dieren wil zorgen wanneer iemand op vakantie is, kan gratis een advertentie ophan gen. En je kunt natuurlijk iets ko men kopen. Zoals Maartje die voor de poes die zij van haar oma zou krijgen een bandje met bel kwam kopen. De poes van Maartje (6) is grijs, heet Moppie en is acht weken oud. Zulke dingen hoor je m een dierenwinkel. Een verongelukte auto m de sloot langs de Burgemeester de Beaufortweg. De brandweermensen moesten de deuren van de auto's zien open te krijgen. Daarvoor hadden ze grote scharen en andere zware hulpmiddelen bij zich. het in de haast veel handiger leek de 'zakken' over je schouder te leggen. De rook werd overigens veroorzaakt door een rookpotje dat goed stonk. De brand was aange stoken in twee olievaten. De hoge vlammen werden des kundig met twee stralen geblust. Net voordat de brandweermannen werden opgeroepen om naar het volgende onderdeel van de oefe ning te gaan, raakte een slang lek. De jongens stonden er weer met hun neus bovenop. Een brand weerman kwam aanrennen met een speciaal bandenverband. Snel werd daarmee het gat gedicht, na dat eerst nog even een toch al ver kouden journaliste per ongeluk natgespoten werd. De jongens en de brandweermannen vonden dat wel leuk. Een van de drie brand weerwagens vertrok met de bijbe horende brandweermannen naar de Beaufortweg. Daar lagen in een sloot twee auto's. De auto's waren daar, zogenaamd, terecht geko men na een ernstig ongeluk. In alle bei de auto's zaten slachtoffers. In de kleine auto met hoofd, in de grote auto waarvan het dak hele maal ingedeukt was, zonder hoofd Opmeuw stormden de brandweer mannen, en de jongens, naar bui ten. Een slang werd uitgerold. Bijna onmiddellijk werd begonnen met het natspuiten van een van de ach terbakken, want daann bleek een gastank te zitten. Andere brand weermannen bekeken hoe het met de slachtoffers gesteld was. In de kleine auto bleken de slachtoffers te leven. In de grote auto niet. De brandweermensen moesten de deuren van de auto's zien open te knjgen. Daarvoor hadden ze grote scharen en andere zware hulpmid delen bij zich. Ook hier stonden snel heel veel mensen te kijken. Een paar kinderen keken vol be wondering naar Frans en Eric die, je raadt het, er weer met hun neus bovenop stonden, terwijl iedereen op een afstand moest blijven. Het keicentrum de Hamershof, stond het beloofde draaiorgel. Het was groot en indrukwekkend. Niet al leen kinderen bleven staan kijken. Ook grote mensen. Het was dan ook een bijna geheimzinnig gezicht om het drumstel 'uit zichzelf te zien spelen. Volgens de meneer die het draaiorgel bediende, waren de paardenpoten uit het orgel ge haald. Vorige week stond in deze krant iets over het orgel geschre ven waarbij we ons afvroegen wat de 'paardenpoten' zouden zijn waarover m de door de eigenaar gestuurde informatie gesproken werd. 'Paardenpoten' zijn een soort houten kleppers die een geluid ma ken wat een beetje doet denken aan het klepperen van paardenpo ten. Het hele orgel is onlangs ver bouwd. Het is kleiner gemaakt, zo dat het nu beter te vervoeren is. verkeer werd door de brandweer op een hele handige manier stop gezet. Gewoon door aan iedere kant van de weg een grote auto te parkeren. Daar kon geen auto meer tussen door. De twee levende slachtoffers werden uit de openge broken auto getild. Ze waren zo te zien niet ernstig gewond, maar hadden de slappe lach. Van de schnk waarschijnlijk. Om de ande re slachtoffers te bevrijden, moest het dak van de grote auto geknipt worden. Daarvoor werd een spe ciale schaar gebruikt. De brand weermannen die knipten en bo gen, droegen speciale veiligheids- brillen. „Om te voorkomen dat ze glas of metaalspinters m hun ogen krijgen," vertelde de brandweer commandant. De hele oefening bleek vooral bedoeld om alles in de goede volgorde te doen. Wan neer je eerst gaat spuiten, voordat je gezien hebt waar de brand pre cies is, ben je natuurlijk verkeerd bezig. En je moest als brandweer man overal aan denken, ondanks dat er mensen in de weg staan, of gillen, of dat je bijna niets kunt zien. Volgens een brandweerman hoef je om brandweer te worden niet zozeer dapper te zijn, als je maar weet wat je wanneer moet doen. Daarvoor moet je heel vaak oefenen zodat je het bijna doet zon der te hoeven nadenken. Nadat de slachtoffers 'gered' waren, was het werk van de brandweer eigelijk afgelopen. Het bergen van de au to's is het werk van een bergings maatschappij. Wanneer een brandweer helpt bij een ongeluk waarbij geen brand te blussen valt, heeft zij een 'dienstverlenende' taak voor mensen. Bij deze oefe ning ruimde de brandweer natuur lijk zelf 'de rommel' op. Voor het zover was mochten de jongens blussen. Ze moesten elkaar steu nen om de spuitende slang in be dwang te houden. Als je hem los het vloog hij weg, zo hard spoot het Daarvoor moest er een kleiner drumstel in en verdwenen de 'paar denpoten'. Daarvoor in de plaats kwamen 'tamperblocks', vijf dikke houten, blauw geschilderde, blok ken. Waarom kabouter Grim zo heet, wist ze met te vertellen. Ze had de naam van haar moeder gehad en die was toen ze 250 jaar oud was overleden. Dit zei de kabouter die zaterdag lollies hep uit te delen. Ze beweerden dat 250 jaar een hele normale leeftijd was voor een oude kabouter en ze zei dat ze zelf nog niet op de helft is. Ze had met haar dikke baard, beslist last van de warmte. Ze deelde nietemin dui zend lollies uit. Ruim voor half vier was ze door haar voorraad heen. Niet alle kinderen geloofden in ka bouters van haar lengte. Voor een lolhe wilden ze wel net doen alsof. water door de slang. En dat nog maar door een slang waarop een normale druk stond en geen hoge druk. De brandweercommandant vertelde dat er 100 liter per minuut door een normale slang wordt ge spoten. In de nieuwe brandweer wagen van Leusden zit een water tank waarin 1500 hter water zit. Met een slang kan je dus 15 minuten spuiten. Bij een beetje brand spuit de brandweer met minstens twee spuiten. Dan heeft de tank dus wa ter genoeg voor zeven en halve minuut. Dat is niet lang. Vandaar dat het pompwagentje van de brandweer heel belangrijk is. Met behulp van dit wagentje kan water uit een sloot met hoge druk in de brandweerslangen gespoten wor den. Nadat de jongens gespoten had den, was de tank bijna leeg. Ze mochten mee om hem te vullen. Op veel plaatsen in Leusden zitten brandputten. Dit zijn putten, afge sloten met een ovalen deksel, die op de waterleiding uitkomen. De brandweermannen kunnen in een boek opzoeken waar de dichtsbij- zijnde put is. De dichtstbijzijnde put bij de in de sloot geraakte auto's was aan het einde van de Beaufort weg. Daar werd met een speciale draaisleutel de put gehcht en een pomp aangesloten. Eerst spoot er allemaal roestig water uit. De dichtstbijzijnde tuin kreeg van de brandweer water. Daarna werd de watertank in de auto volgespoten. Dat was zo gebeurd en het was meteen het einde van de oefening. De jongens gingen met de 25 brandweermannen enthousiast te rug naar de kazerne. Daar kregen ze opnieuw te drinken en er wer den nog meer vragen beantwoord. De wens van Frans en Eric is uitgekomen. Ze zijn met de brand weer meegeweest. Frans en Eric hebben beiden hun EHBO-diploma en zouden later best bij de vrijwilli ge brandweer willen. Zeker na het bijwonen van de oefening zijn ze nog enthousiaster dan ze al waren. De brandweermannen van Leus den hebben op een geweldige ma nier laten zien wat ze kunnen. Frans en Eric vonden alles fantastisch. „Vooral hoe een oefening wordt voorbereid en opgezet," vond Frans. „Dat er zoveel bij komt kij ken en dat het allemaal best moei lijk is. Je moet heel wat weten om brandweerman te kunnen zijn," verbaasde Eric. Heb jij ook een wens? Mis schien kan de Leusder krant hel pen hem nit te laten komen. Schrijf naar de redaktie of bel 946824 of 941495. LEUSDEN - Nicoline van Heel en Claudia Nunn waren twee weken geleden twee van de vele kinderen die probeerden ansichtkaarten voor de inrichting van de nieuwe muziekschool te verkopen. De verbouwing van de muziekschool was volgens Nicoline en Claudia noodzakelijk omdat in de oude muziekschool niet meer goed te spelen is. ,Je kunt je klokkenspel nauwehjks horen, wanneer naast ons lokaal op de blokfluit gespeeld wordt," zeiden Nicoline en Claudia in de krant van vorige week. Vooïhun verhaal was wel plaats, voor hun foto niet. Vandaar dat we die deze week plaatsen

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5