„Het is goed te weten waar de honden wonen Upat eerste bedrijf in 't Ruige Veld Van Kempen en Co begint met bouw van nieuw pand Groentezaak in De Biezenkamp Dierenzaak in De Biezenkamp Vrouwelijke bodes brengen met plezier de post, maar: Duitse firma m bevestigingstechniek plaatselijk nieuws WOENSDAG 12 JULI 1989 LEUSDEN - Sinds maart dit jaar lopen in Leasden regelmatig minstens drie vrouwelijke postbodes rond. Ze zijn herkenbaar aan de grijs met rood gestreepte polo's, eventueel compleet met blauw jasje, maar meer nog aan de volgepakte tassen. Een voor Nederland redelijk bijzonder initiatief, ontstaan uit de soms onverwachte nood aan postbodes. „We werken in Leusden met een vast team postbestellers," lichtte de directeur van het Leusdense post kantoor, de heer A.S. Wouterse toe. „Daarbij hanteren we een surplus als reserve. Postbodes, die als zo danig dienst doen als vervanger voor vakantiegangers, zieken of mensen met een ATV-dag. We merkten steeds opnieuw hier soms niet genoeg aan te hebben. Zieken melden zich meestal in de ochten duren. Het was moeilijk om dan op tijd vervangers te regelen. We zijn toen gaan werken met een 'pool'. Via een uitzendbureau in Amers foort kregen wij de beschikking over een groep mensen die voor het bezorgen van post in Leusden in aanmerking wilde komen. Ook dit bleek in de praktijk niet te werken. De mensen in die groep zochten allemaal werk. Met als ge volg dat ze vaak niet lang beschik baar waren, omdat ze elders tijde lijk of vast werk kregen. Het bleek een dure oplossing omdat iedere postbesteller toch moest worden ingewerkt en zo'n opleiding meer geld kostte dan opbracht. Daarop zijn we opnieuw gaan bedenken hoe we de problemen bij de post bestellers konden oplossen." „Begin dit jaar zijn we begonnen met het via het uitzendbureau ge richt werven van dames, die op afroep beschikbaar zouden zijn ■)oor het bestelwerk. Het grote ver schil met vroeger is dat het voorbe reidende werk hier in huis wordt gedaan. Dat wil zeggen; de post is voorgesorteerd 'ingestraat' en op volgorde gezet. Zodra de dames komen is het letterlijk inpakken en wegwezen. Zij bezorgen alleen." „Sinds we in maart met het expe riment begonnen zijn, hebben we gemerkt dat dit systeem werkt. In september willen we het afgelopen half jaar gaan evalueren, maar we kunnen nu al zeggen dat we tot nu toe bijna uitsluitend positieve reakties hebben. Op dit ogenblik lopen drie dames in Leusden rond, twee van hen zijn van (bijna) het eerste uur. We hebben de nodige wisselingen gehad, het werk is be hoorlijk zwaar, maar de groep raakt ingewerkt en daarmee gesta biliseerd." aldus de heer Wouterse. AVONTUUR De drie vrouwelijke postbestel lers zijn Liesbeth van de Lagemaat, een 26-jarige Leusdense, Yvonne Kroone, 34 en eveneens woonach tig in Leusden en Wilma Lippmann (30), die uit Amersfoort komt. Voor al voor de laatste was het begin van haar nieuwe carrière als postbode een avontuur. „Ik wist niets van Leusden. Ik was er bijna nog nooit geweest en wist er zeker de weg niet. In het begin hep je met een ervaren postbode mee. Ik dacht toen wel eens dat ik het nooit zou leren. Hij gaf me de route aan, en wees me in hoog tempo op de pun ten waar op ik moest letten. Ik vroeg me echt af hoe ik die ooit allemaal zou moeten onthouden en waar ik terecht zou komen. De eer ste keer was beslist eng. Maar de twee keer herkende je verschillen de punten en dan sluit de ene hoek als vanzelf op de andere aan. Nu kan ik zeggen dat ik blij ben in Leusden terecht gekomen te zijn. Het is hier klein, overzichtelijk en mooi. Nu ben ik niet meer bang om te verdwalen en weet ik globaal de weg." Bang kan Wilma Lippmann toch niet zijn, gezien haar vorige carriè re. Lippmann is jarenlang dieren verzorgster in de dierentuin van De drie vrouwelijke postbestellers, met van links naar rechts: Wilma Lippmann, Liesbeth van de Lagemaat en Yvonne Kroone. Amersfoort geweest. Ze verzorgde vooral de apen. De enige overeen komst tussen die ervaring en haar huidige werk is dat ze ook bij het verzorgen van de apen soms met zware vrachten moest sjouwen. Kruiwagens vol of fietsen vol, maakt volgens haar niet veel uit. De fiets draagt het meest. Het in het bezit hebben van een stevige fiets was dan ook een voorwaarde om postbode in Leusden te kunnen worden. De fiets moet minstens dne tassen kunnen dragen. In ie dere tas gaat snel voor tien tot der tien kilo post. De PTT werkt aan een 'restyling' met als gevolg dat die tassen binnenkort mooi helder rood zullen zijn. Overigens besloot Wilma Lippmann om postbode te worden omdat ze werk zocht; on der schooltijd, in de buitenlucht en met te moeilijk. REDENEN Deze drie redenen gaan in ster ke mate ook voor de andere twee op. Yvonne Kroone: „Ik wilde graag iets bijzonders gaan doen. Van huishoudelijk werk hou ik niet. Ik heb vroeger altijd in de winkel bij mijn ouders geholpen. Daarin was ik behoorlijk zelfstandig. In deze baan ben ik buiten, in bewe ging en zelfstandig. Het bevalt mij prima." Yvonne reageerde op een ad vertentie op de kabelkrant, Elisa beth las de advertentie in een per- soneelblad van haar achterbuur man en Wilma las de advertentie in de krant. Alledrie konden na een korte introductie beginnen. Een gezondheidskeuring hoorde daar niet bij. Tijdens de introductie werd nadrukkelijk gewezen op de zwaarte van de taak. Niet alleen een volbeladen fiets, ook minstens per dag twee uur lopen. „Wanneer je de Beauffortweg krijgt, kan dat wel vier uur worden", is Yvonne's ervaring. „De introductie was pittig, maar heel goed" vond Liesbeth. „We kregen een aantal regels te horen. Wanneer je je daar maar aan houdt kan er weinig mis gaan. Je bent natuurlijk verantwoordelijk voor je post." Ervaren postbodes liepen de eerste keren met ze mee. Dat deze postbodes niet allemaal de route op dezelfde manier introduceer den geeft reden tot gegrinnik. De één stelde zelfwerkzaamheid meer op prijs dan de andere die op zijn beurt goed in uitleggen was. „Be langrijk is bijvoorbeeld dat je weet waar je de brievenbussen kunt vin den. Soms zitten ze achter de win gerd, soms ingebouwd in een boom. Waar honden wonen is ook goed om te weten. Vooral de hon den die niet blaffen maar wel bijten zodra de post door de deur komt." Postbodes blijken volgens de da mes precies te weten waar welk exemplaar postbode-hater woont. Waar mogelijk geven ze de voor keur aan een buitenbus, waar het niet anders kan wordt de post heel voorzichtig naar binnen geschoven zonder daarbij de vingers in gevaar te laten komen. „Daar word je snel handig in." volgens de dames. ERVARING De dames hebben de ervaring dat vrouwelijke postbodes opval len in Leusden. Liesbeth: „Soms vragen ze hoe ze ons nou moeten noemen: postbode of postme- vrouw. Van mij mag het allebei. Ik zelf zeg dat ik postbode ben." „De meeste mensen groeten je bijzonder vriendelijk. Wan een keer geweest ben, kijkt volgende dag soms naar je3 wijl het helemaal niet zo hot dat je de volgende dag v komt", is de ervaring van Yi En op de vraag of Leusdena eens te hulp schieten wat een vrouw met zware ta< zeulen, grinnikt Wilma „DciJ keer vijf postpakketten j zwaar beladen fiets vallen Ej neer schoot toe en vroeg <j post voor nummer 19 bij o Op dat moment vond ik dat j wat hulp kon gebruiken, n de rest vind ik de zelfstal juist een van de fijne deze job." Binnenkomêsl een kop koffie of om te s voor een regenbui slaan ze J voorbaat af, maar het ligt q de situatie en de gelegen] daar gebruik van kunnen ij „Een praatje maken is i altijd gezellig. We wordenl matig aangesproken overf postbode werk bevalt en n veel plaatsen herkent, dati leuk." Verliefden jonger! naar de postbode op del staan, hebben ze nog niet maakt. Aangetekende geweigerd worden, leveref probleem op en de rest vanj| bekijken ze niet. „Na een p valt het je niet meer op watjJ de bus schuift. Hooguit lua brieven. Dan denk ik dat j iemand blij maak, want ik ld ook altijd uit naar post van a ver weg", zegt Yvonne vani moeder in Australië woont mooie grote kaarten eens op, maar meer ook niet" sen zeggen vaak dat ik de rel gen maar niet moet bezorg» halve dat ik denk dat ze éi met geholpen zijn, zie ik dat AT nig van." jem „Eén keer stond er duidt] th de brief naast het adres '4 groeten aan de postbode'. Dti me af of dat een bekende at j maar dat kon bijna niet." Mis dat de kans daarop nu iets gr 'e geworden. *c bekend werd als het eerste zelf- achtersnijdende zwaarbevesti- gingsanker in de wereld. Nu Upat zich in Leusden heeft gevestigd als zelfstandige dochter onderneming is een einde geko men aan een langdurige en succes volle samenwerking op verkoop- gebied met Hoechst Holland NV in ons land. Direkteur Frans Meens: „Nu wij op eigen benen staan en naar een zelfstandige onderne ming zijn gegroeid kunnen wij spreken van een ontwikkeling, waarop wij trots mogen zijn." Gekozen is voor een pand met optimale mogelijkheden van huis vesting, dit tevens met het oog op de te verwachten expansie in de negentiger jaren. Er is een maga zijngedeelte van dertig meter lengte en meer dan twintig meter breedte, voorzien van een tussen- verdieping, waardoor een nuttige opslagruimte van ruim zevenhon derd vierkante meter is gecreéerd. Het kantoorgedeelte bestaat uit twee verdiepingen van elk 120 vierkante meter; daarvan is de eer ste thans in gebruik. Voorts treft men in het nieuwe pand een demonstratie, annex ver gaderruimte met een aangrenzend testlaboratorium en een praktijk ruimte, waar alle benodigde trek en boorapparatuur, alsmede bouw stoffen aanwezig zijn voor het uit voeren van representatieve prak tijkproeven. Upat Bevestigings techniek start hier in Leusden bo vendien met een nieuw geavan ceerd interaktief computersys teem, dit ter verhoging van de ser viceverlening. Alles bijeen hoopt en verwacht men als zelfstandig bedrijf optimaal te kunnen functio neren ten behoeve van de diverse bouwprojekten. LEUSDEN - Accountantskantoor Van Kempen en Co opent vol gend jaar juni een nieuw pand op het Ruige Veld. Het bedrijf heeft een kantoor in De Hamershof, maar de groei van de werkzaam heden maakte een nieuw onder komen noodzakelijk. Op dit mo ment heeft de onderneming 40 mensen in dienst, maar op korte termijn is er behoefte aan uitbrei ding van het personeelsbestand met 5 nieuwe werknemers. Afgelopen woensdag werd de eerste paal geslagen door barbara en Silvia Schoonheijm. De naam van het nieuwe gebouw is 'De Boe merang'. De archtitect Sramota uit Rotter dam heeft het kantoor met een to tale glasoppervlakte van 1700 m2 ontworpen. Het gebouw is in de vorm van een boemerang. Het pand wordt gebouwd door IJssel- bouw B.V. uit Capelle aan de IJssel. LEUSDEN - Half juni is de groentezaak in winkelcentrum De Biezenkamp overgegaan in andere nieuwe bedrijfsleider is Rob Kuppens, die ondanks zijn 22 jaar al kan bogen op een vierjarige groentever kopersvak. De nieuwe zaak is herdoopt in De Beuker, een naam die ingegeven door het elan, waarmee hij de zaken energiek hoopt aan te pakken. „De Kuppens. Kuppens hoopt de klanten een breed assortiment te bieden tegen scherpe prijzen. „Maar ook bediening schrijven we hoog in het vaandel", vult Kuppens aart Rob Kuppens zal in de groentezaak worden bijgestaan door twee assistenten, waarvan is en de ander part-time. „Dat geeft ons bijvoorbeeld de mogelijkheid om boodschappen op te bezorgen.Een andere specialiteit van de Beuker noemt Kuppens het samenstellen van wordt gedaan, terwijl de klant erop wacht." LEUSDEN - Op het bedrijventerrein 't Ruige Veld is deze week het eerste pand officieel in gebruik genomen. Het gaat om de vestiging van Upat Bevestigingstechniek BV, dat als zelf- Het bedrijf in de Bondsrepubliek werd zestig jaar geleden opgericht door de jonge zakenman Max Lan- gensiepen in Hamburg. In 1928 kwamen de eerste steenboren on der de merknaam Upat op de markt; een jaar later werden de standige dochter van het Westduitse moederconcern Upat GmbH en Co uit Emmendingen de verkoop van alle produkten van het bedrijf ter hand gaat nemen. eerste industrieel gemaakte plug gen in produktie genomen, de zo geheten Upat-normplug. In 1937 werd daaraan toegevoegd de kunststofplug, de eerste in zijn soort. Na de verhuizing van het be drijf in 1951 naar de huidige vesti gingsplaats Emmendingen in het Zwarte Woud werd de produktie- lijn uitgebreid via de introductie van de slagboormachine en in later jaren het chemisch anker, een re volutie op het gebied van de zwaar- bevestigingstechniek. In de jaren tachtig bewees het bednjf zijn rol als voortrekker op het gebied van bevestigingstechniek met de ont wikkeling van het spuitanker, spe ciaal voor bevestigingen in holle en zachte stenen, gevolgd door de produktie van het Top-anker. dat De Upat vestiging in 't Ruige Veld, die onlangs gereed kwam. Het is het eerste bedrijf m het nieuwe Leusdense industrieterrein, dat nu successie- vehjk zal worden ingevuld. LEUSDEN- In winkelcentrum De Biezenkamp is sinds kort een dierenspeciaalzaak gevestigd. Op de pk vroeger een bankühaal zat, startte mevrouw Els Tijmensen (32) een nering in huisdieren en toebehoren opening van deze winkel is een wens in vervulling gegaan," laat mevrouw Tijmensen weten, die zelf ai grote dierenliefhebber is. In haar woning aan de Kanaalweg heeft ze al een aanzienlijke hoeveelheid klein vee, waarbij paarden een belangrijke plaats innemen. In de winkel aan De Biezenkamp is veel plaats ingeruimd voor een groot assortiment dierenvoer, v alles is voorverpakt, maar ook los te verkrijgen is. In de winkel worden verder kleine huisdieren, vogels, verkocht. De grote Ara, achterin de zaak, is niet te koop. Hij is al elf jaar huisgenoot van Els Tijm houdt haar nu ook in de winkel gezelschap.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 6