2) Om het lawaaierige Soesterberg Korte routebeschrijving :lï.et Aat Daale op de pedalen plaatselijk nieuws 1. Naar Soesterberg vanaf de Stichtse Rotonde over fietspad oude weg. 2. Bij de stoplichten ter hoogte van het vliegveld rechtsaf oversteken (tweemaal een stoplicht). 3. Fietspad linksaf langs het vliegveld volgen tot onderaan de helling (dos niet omhoog richting restaurant 't Hoogt. 4. Niet omhoog maar linksaf over de geasfalteerde weg langs het hek van het vliegveld en dit steeds blijven volgen tot waar de verschillende gebouwen bij de ingang van het vlieg veld liggen. 5. Bij die gebouwen (Verlengde Paltzerweg) pad langs vlieg veld blijven volgen, beurtelings beton en gewone stenen, met rechts de zandafgraving. 6. Korte helling opgaan en langs de zandafgraving blijven rijden (Paltzerweg). 7. Dit pad aanhouden tot aan de overweg spoorlijn Amersfoort - Utrecht, overweg evenwel niet overgaan maar linksaf over het pad in de richting Den Dolder (paddestoel 20601). 8. Bij station Den Dolder met links het flatgebouw even klein stoepje op bij Forhezelaan en pal langs station rijden tot aan de overweg. 9. Rechtuit langs spoorlijn blijven rijden (Paduaweg) tot aan de fabriek Overtoom (dat is snel). 10. Bij Overtoom linksaf de Tolhuislaan volgen en bij het kruis punt verderop rechtsaf over de Paltzerweg richting Biltho- ven. 11. Paltzerweg (verderop met speciaal fietspad rechts) uitrijden tot aan het stoplicht Klaphekweg, aldaar links van de weg gaan rijden tot aan het kruispunt bij de Julianalaan. 12. Bij dit kruispunt niet linksaf maar aan de linkerzijde van de Julianalaan richting Bilthoven aanhouden. 13. Even verderop bij het bord „doorgaand verkeer" linksaf de Sperwerlaan op (met bruin fietspad). 14. Bij het eerste flatgebouw aan de linkerzijde linksaf gaan over de Bosuillaan en deze geheel uitrijden tot aan het pleintje, waar aan de rechterzijde bij de roodwitte verkeersborden tegenover huisnummer 309 een opgaand pad ligt. 15. Linksaf hoger gelegen fietspad door het Panbos helemaal uitrijden (voormalige spoorlijntje Bilthoven-Zeist) met twee kruispunten, res. Biltseweg/Baarnseweg en Dennenweg). 16. Dit pad komt uiteindelijk uit op fietspad langs de grote weg Amersfoort-Utrecht, aldaar linksaf en meteen bij de stoplich ten oversteken naar de overzijde, aldaar weer oversteken en op de betrokken weg (Prins Alexanderstraat) direct rechtsaf Zeist inrijden (tweemaal stoplicht). 17. Prins Alexanderstraat oversteken bij het bord met éénrich tingsverkeer (rechtsaf) en verderop over de Korte Bergweg het viadukt over de A28 over (het verder Huis ter Heideweg). 18. Bij volgende kruispunt van de Huis ter Heideweg met de Dijnselburglaan weg oversteken en over de laatstgenoemde laan linksaf verder. 19. Bij de daaropvolgende rotonde richting Woudenberg volgen (stoplichten!), overzijde heet Boulevard, dus niet rechtsaf in de richting Ziekenhuis Centrum. 20. Weg richting Woudenberg (tegenover nieuwe moderne kan toorgebouwen) Heuvelrugroute volgen over de Oude Wou- denbergse Zandweg. 21. Verderop doorrijden over de Krakelingenweg. 22. Ook rechtdoor blijven rijden bij de Prof. Lorenztslaan (hier heuvelrugroute niet meer volgen). 23. Volgende kruispunt oversteken, richting Woudenberg blij ven volgen langs restaurant Oud London en KNVB-centrum. 24. Verderop ter hoogte van het voormalige kerk, nu het Beau- forthuis, bij paddestoel 20094 linksaf oversteken richting Soesterberg. 25. Geasfalteerde weg in het bos volgen en verderop links het fietspad aanhouden tot p. 20292 en daar naar links over Woud. Zandweg. 26. Bij UMO-monument (p. 20082) rechtsaf naar Soesterberg. 27. Na paddestoelen 20062 en 22137 viadukt over de A28 en rechtuit over de Kampweg weer naar de hoofdstraat Soester berg-Amersfoort. Geschatte afstand: 30-35 km exclusiefDe afstand A'foort-Soes- terberg. Pad ilangs de spoorlijn Amersfoort -Utrecht, dat hier bij paddestoel 20601 richting Den Dolder gaat WOENSDAG 12 JULI 1989 ligt de Krakelingenweg en als u de rechte lijn aanhoudt en het heuvel rugcircuit verlaat bij de Prof. Lo- rentzlaan komt u vanzelf bij restau rant Old Londen en het nog ver- maardere KNVB-centrum. Daar ligt de weg naar Wouden berg heel duidelijk voor u. Een ki lometertje of zo fietsen en daar is die oude kerk van Austerlitz. Die is helemaal gemoderniseerd! Het is geen kerk meer maar een gebouw met de naam Beauforthuis. Dan moet het een waardig huis zijn. Maar laten we er aan denken, dat we vlak voor dat huis de grote weg voorzichtig oversteken. U ziet de paddestoel 20094, die verwijst naar die tamelijke flinke geasfalteerde weg het bos in. Rijden maar. Pad destoel 20292 staat links verder aan de weg, van de geasfalteerde weg af. U gaat daar links over de Wou- denbergsezandweg. Het eenvou digst is gewoon de richting Soes terberg te volgen, dan kan er geen misverstand zijn. Bij het UMO-monument staat paddestoel 2002. Nu wordt het wel erg eenvoudig. Altijd maar rechtuit door dat nog altijd prachtige bos. Want we blijven zo ver mogelijk weg van de snelweg! Verderop zijn nog twee paddestoelen met de nummer 20062 en 22137. U rijdt het viaduct over van de A 28 en daar ligt de Kampweg voor u uit. U bent weer op de hoofdweg en u moet echt zelf weten hoe u weer thuiskomt. Dat klinkt niet vriende lijk maar zo bedoel ik het niet. Goe de reis en veel fietsplezier. De geschatte afstand is rond Soesterberg zo'n 35 km, exclusief de afstand Amersfoort-Soester- berg. De vroegere spoorlijn Bilthoven-Zeist dat tegenwoordig een fietspad is Oud London aan de Woudenbergse Straatweg Langs het vhegveld bij de zandafgraving gang en bewaking door kennelijk dag en nacht aanwezige honden. Die borden moet u tellen tot aan het punt waarop het hek linksaf buigt. Dat is dan gelijk de prijsvraag. De weg wordt nu breder en u kunt weer naast elkaar fietsen. Na enige tijd nadert het vroeger zo bloemrijke station Den Dolder. U kunt langzij dat station komen door bij het flatgebouw even het stoepje op te wippen. Het heet daar Forhezelaan. U komt dan uit bij de overweg en u steekt daar recht over. Weer langs de spoor lijn rijden maar. De bewoonde wereld nadert en u zult het gelo ven of niet, daar op de hoek is de zaak, die alles zo snel doet. Over toom. Geen reclame verder. U moet daar wel linksaf. De weg langs de spoorlijn heet Padualaan, de weg linksaf de Tol huislaan. Die mondt uit op de weg die naar Bilthoven voert. De Palt zerweg. Het bordje Bilthoven is er al gauw, maar het is toch met echt de bedoeling om Bilthoven te be zoeken. Aan het eind van de weg is er een stoplicht voor fietsers. Bij de Klaphekweg wel te verstaan. Daar moet u links gaan rijden en dan is het nog maar een klem stukje tot het kruispunt, waar u over de Julia nalaan rechtuit naar het centrum van Bilthoven kimt rijden. Zoals ge zegd, dat doen we niet. Niet schuin linksaf gaan, dat is ook niet de be doeling. Dan komt u m het bunga- lowrijke Bosch en Duin en bij het hotel De Hoefslag, waaover laatst zoveel is geschreven. Nee, we gaan nog even aan de linkerkant van de weg een stukje van de Julianalaan op. Niet veel verderop ziet u een heel groot bord met de duidelijke letters Door gaand Verkeer. Daar gaan we heen, linksaf dus. Daar loopt de Sperwerlaan en deze weg is keurig voorzien van zo'n brume kleur voor fietsers. Ziet u die eerste flat links? Dat is al een behoorlijk gevaarte. Er volgen er op die laan nog verschil lende andere, maar het is de be doeling dat u na die eerste fiat met een al linksaf gaat. Misschien vindt u dat een beetje vreemd, maar wees niet bevreesd, het is de juiste weg: de Bosuillaan. Even die laan uitrijden, het einde is een groot pleintje en rechts in de hoek bij de roodwitte borden kunt u via een opgaandpad omhoog. Tegenover huisnummer 309! Dan kan het met missen. En daar begint dan dat pad van de vroegere spoorlijn! Een prachtig pad, dat zult u met me eens zijn. Het ligt hoger dan de rest links en rechts en dat geeft een bijzonder effect aan het geheel. En het is een leuk lang pad, dus ieder een kan zijn hart ophalen. Twee kruispunten en met wat grotere wegen moet u passeren maar het is een eenvoudige zaak: gewoon dat pad maar blijven volgen, dan komt alles goed. Dan zult u uiteindelijk weer wat verbaasd zijn ais u ineens weer bij zo'n grote benzinestank- weg uitkomt, waar talloze heilige koeien heen en weer razen. Niet zo leuk dus, maar er ligt gelukkig nog meer natuur op ut te wachten. Even linksaf naar het kruispunt, stoplicht op groen afwachten, aan de over kant weer opstellen voor het ver keerslicht, oversteken en meteen Zeist in naar rechts over de Pnns Alexanderstraat. Het fietspad ligt aan de linkerzijde. Weldra ontdekt u dat u niet verder mag vanwege het éénrichtingsverkeer. Dus rechtsaf en een grote bocht gemaakt. Korte Bergweg blijkt het daar te heten. U moet het viaduct over de A28 over en daar heet het Huis ter Heideweg. Op het volgende kruispunt ge woon oversteken en linksaf Zeist in over de Dijnselburglaan. Wat zal ik er verder van zeggen? Zeist is altijd een wat grotere plaats dat ik in gedachten heb. Het is nu zaak om de richting Woudenberg te volgen. Eigenlijk hoef ik u dat niet precies uit te leggen, maar laat ik toch maar even duidelijk zijn. U komt op een plein vol stop lichten. Fietsers moeten er ontzet tend lang wachten. Aan de over kant staat een bordje „Boulevard". Een wat vreemd woord voor zo'n gedeelte van de stad. Als u die rotonde eenmaal over bent en u ziet aan de overzijde die prachtige nieuwe computergebouwen, dan ben u op de goede weg. Niet rechtsaf naar het ziekenhuis, want dat is in dit geval niet de goede weg. Ik zei het, gewoon richting Woudenberg rijden, dan komt u op de Oude Woudenbergse Zandweg. Een naam uit Overgrootvaders tijd, toen je met je fiets nog middenop de weg kon rijden. Even verderop RSFOORT - Deze tocht rond Soesterberg biedt iets ws voor vl Weet u nog dat er een spoorlijntje liep van oven naar Zeist? Lang geleden, maar de herinnering is nog g blijven leven omdat de spoorlijn nog vele jaren zichtbaar bleven. Het lijntje liep door de mooie Panbos bij Bosch en Een jaar geleden heeft men er een fietspad gemaakt. Tot enis van de bewoners die de stilte hebben zien verdwijnen tot vreugde van de trimmers en de fietsers die er een mooi urs hebben bijgekregen. gaan we dus om Soester- heen. Dat er in die buurt het e lawaai is van vliegtuigen op tte tijden behoeft geen betoog, gaan Soesterberg, komende de Stichtse Rotonde, niet in, rechtsaf naar het vliegveld. Er rechts op die hoogte altijd die de hele dag naar het willen kijken. Wij rijden maar niet te ver. Normaal we even verderop naar bo- waar rechts het restaurant 't ligt. Nu gaan de hoek om en blijven en blijven het hek in. een gegeven moment zijn we gebouwen die de ingang van het vliegveld. U mag niet naar binnengaan, dat wordt ook niet gevraagd. koershouden langs het De betonweg is hier en daar niet zo heel goed berijdbaar, ver derop liggen er zelfs stenen, maar het is er leuk fietsen. Rechts ont waart u een zandafgraving en niet zo'n kleintje ook. Het uitzicht is er mooi. Het heet daar overigens Verlengde Paltzerweg. Paltz ko men we in die buurt steeds tegen. De weg voert verder het stille bos in, we maken een bocht en uitein delijk zien we in de verte de spoor lijn Amersfoort-Utrecht. Denkt u erom dat u helemaal rechtuit blijft rijden, dus niet rechtsaf in dat laan tje. Bij de overweg ziet u links de paddestoel 20601. Daar gaat u weer langs het vliegveld rijden. Parallel met de spoorlijn. Heuveltje op, heu veltje af, met te breed, dus achter elkaar aan rijden maar. Links ziet u het hek van het vliegveld met een aantal borden van verboden toe-

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7