krant; 'our de Junior van start Politie draait zondag met minder mensen »oet-ie 't, of doet-ie 't niet?" Leusdenaar wint 13 mille met geldbe- sparend idee 3e leusder krant» SERVA VOLVO vandaag in BELANGRIJKE MEDEDELING VOOR ONZE ADVERTEERDERS! Overschrijding budget inkelend Leusden werd in de maling genomen KEISTAD B.V. De Advertentie-Afdeling van de BDU-Kranten- Kabelkrantenkombinatie is nu per telefax bereikbaar. 03420-93805 Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden KONIJNTJE IN DE WETERING MOLENAAR CITR0ËN HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BOU BV AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 iel 033-630151 WOENSDAG 26 JULI 1989 - 21e JAARGANG NO. 13 RVELD - De laatste week van juli is traditioneel 'Tour de Jumor- flak na het beëindigen van de 'echte' Tour in Frankrijk, laat op het 5 m Achterveld de aankomende generatie Theumssen, Rooksen i Poppels haar kunsten zien. Het talent uit binnen- en buitenland \neld zich graag 1n Tourdorp Achterveld, dat als wielerkamp m Nederland een reputatie te verhezen heeft. Een beetje vakantie, een beetje fietsen, en een beetje afleiding voor de bewoners van het dorp, dat in deze maanden in vakantierust gedompeld is. Fotograaf Jan Pit toog naar Achterveld en schoot tijdens de eerste wedstrijddag deze sfeervolle plaat. De Tour duurt nog tot en met zaterdag. LEUSDEN - „Wij zullen de haast bepalen, waarmee een mel ding wordt afgewerkt," zegt politiewoordvoerder J. van Barne- veld naar aanleiding van de dreigende overschrijding van het budgetvoor overuren van de politie van het rayon Leusden. Begin van dit jaar werd dit budget met 40.000,- verminderd tot 140.000,-. Het rayon (waaronder Woudenberg, Renswou- de en leusden) blijkt nu zoveel overuren te hebben gemaakt, dat als er niet drastisch wordt ingegrepen, het beschikbare bedrag met 35.000,- wordt overschreden. Dat bedrag wordt volgend jaar op het nieuwe budget gekort. Daarom wordt met ingang van 1 oktober het bureau in Woudenberg op zondag gesloten en zal in deze gemeente en in Leusden op die dag nog maar een surveillance-auto rondrijden. Inmiddels hebben burgemeester Pariis van Leusden en Harrewijn van Woudenberg hun ongerust heid hierover in een brief aan de commandat van het district Utrecht, waarbij het rayon Leusden hoort, kenbaar gemaakt. Zij vinden dat hierdoor een onverantwoorde si tuatie ontstaat. De problemen ont stonden niet alleen omdat er teveel overuren zijn gemaakt, maar ook omdat de regeling die de vakbon den met het ministerie van Justitie (de werkgever van de rijkspolitie) heeft gemaakt, duurder is dan voorgaande jaren. Overuren mo gen niet betaald worden, maar moeten in uren worden 'betaald'. „Mensen die extra hebben ge werkt, mogen thuisblijven," zegt Van Barneveld, „maar dat betekent (door Daan Bleuel) DEN - „Mevrouw, meneer, zou u zo vriendelijk wilen zijn nedewerking te verlenen aan een test? We zijn namelijk I het onderzoeken hoeveel bacteriën een klant van een Terij van de straat onder zijn schoenen mee naar binnen nt. Het ministerie is van plan de normen op het gebied van (celhygiëne verder aan te scherpen, waardoor het wellicht kelijk kan zijn dat klanten van 'hygiëne-gevoelige' win- in de toekomst 'disposable schoenen' gaan dragen, om het 3 besmetting van bederfgevoelige waren verder te beper- Wij testen op dit moment de effecten van het dragen van net schoeisel, om een beeld te krijgen van de invloed van on schoeisel op de hoeveelheid bacteriën in een willeken- I slagerij in Nederland." |t een verhaal van dergelijke ng benaderde maandag- lag een in Keurslagerskledij fcken mederwerker van het 'In- voor Volksgezondheid en ihygiëne' de argeloze bezoe- in winkelcentrum De Biezen- De man stond buiten de sla- van Fred Timmer opgesteld, ten rek vol kleurrijke, ludiek doste pantoffels. Zijn verzoek [de klanten was dan ook of ze het naar binnen gaan in de fel, hun eigen schoeisel wilden ïilen voor de ontsmette exem- n met Mickey Mouse-koppen, s Bunny-oren en aanverwante attributen, die in de regel slechts gebruikt worden om het naar bed gaan van onwillige peuters te be spoedigen. Maar de reden om het op deze manier aan te pakken, zo zei de man, was om het publiek niet meteen af te schrikken. En het in stituut zou op deze manier aan waardevolle cijfers kunnen komen, die de invoering van 'disposable' (zeg maar 'weg-werp') schoenen in de nabije toekomst zouden moeten begeleiden Ja, ja Bij nader inzien bleek de mede werker van het instituut met de lan ge en indrukwekkende naam hele maal niet zo indrukwekkend als hij er uitzag. Een enkeling meende zelfs een treffende gelijkenis te zien met de acteur, die in het Vara- programma 'Doet-ie 't of doet-ie 't niet?' van Peter Jan Rens de hoofd rol speelt in de filmpjes, die de kandidaten tot kiezen dwingt: Doet-ie 't of doet-ie 't niet?? De twij felaar aan de eerzame bedoelingen van de pseudo-wetenschappelijk medewerker had in dit geval het gelijk volledig aan zijn zijde: Produ cer Elze van 't Woud van John de Mol Produkties had haar oog op Leusden laten vallen, om hier mate riaal te schieten voor een nieuwe reeks programma's, die na de vakanties de ether in gestuurd zul len worden Samen met camera man Jan van den Bergh, geluidsman Fred Boef en medewerker Mike Duyndam bekeek de producente met ingehouden lach vanuit een onopvallend geparkeerd busje de reacties van het Leusdense winke lende publiek, dat door acteur Her man Planken met een stalen ge zicht een verhaal op de mouw ge speld kreeg. De 'draaidag' in Leusden bleek niet voor niets: „We hebben op dit moment al zo'n dertig mensen ge filmd en zeker tien daarvan kunnen we zo gebruiken", legt Elze van 't Woud uit. Op dat moment blijft de filmploeg nog zeker anderhalf urn- in het winkelcentrum, zodat de oogst uiteindelijk nog wel groter zal blijken te zijn. Op de vraag wat voor reacties het werk met de 'can- did-camera' (sinds het programma 'Poets' een succesformule volgens beproefd concept) losmaakt, zegt Van 't Woud: „Het Nederlandse pu bliek is over het algemeen zeer sportief en bereid om mee te werken. En het item dat we nu hier in Leusden filmen is natuurlijk so wieso erg onschuldig. Alleen als mensen het gevoel hebben heel erg voor gek gezet te zijn, kan dat nog weieens voor heftige emoties zorgen, dan willen mensen nog weieens kwaad worden. Maar over het algemeen valt dat erg mee." BETRAPT Lastiger is het met mensen, die zich letterlijk "betrapt' voelen, wat ook weieens voorkomt. Van 't Woud: „Een enkele keer film je iemand op een plaats, waar hij of zij op dat moment helemaal niet hoort te zijn, als je begrijpt wat ik bedoel. En helemaal vervelend is het als blijkt dat je iemand op de band hebt staan, die in het gezelschap is van een persoon, die daar normaal gesproken niet 'bijhoort'. Zulke mensen breng je op zo'n moment in een uiterst lastig parket en meestal krijgen we om begrijpelijke rede nen geen toestemming om die beelden te gebruiken. Daar hou den we ons dan ook aan, dat res pecteren we." Duidelijk wordt ook dat het ren dement van een dagje filmen naar maatstaven van leken met erg hoog ingeschat moet worden. Van 't Woud: „Ik denk dat we van het materiaal dat we hier in Leusden hebben geschoten, uiteindelijk ook dat de andere collega's overu ren moeten maken, die zij later weer met vrije tijd kunnen compen seren. Zo zitten wij in een vicieuse cirkeL" Volgens Van Barneveld isa het voor de politie onmogelijk om te werken met een 'taakstellend' bud get. „Extra werk is niet van tevoren te plannen. Eén grote zaak en wij zitten al aan snel aan ons plafond. Volgens de minister hebben wij geld genoeg van hem gekregen en moeten wij ons werk beter organi seren, maar ik zou niet weten hoe dat dan zou moeten. Met de huidige maatregelen komt de dienstverle ning aan het publiek in gevaar. Als wij op zondag maar met een auto kunnen werken, zullen mensen bij meldingen langer moeten wach ten." ..„Doet ze het?...Of doet ze het ruet?"... drie minuten voor de uitzending zullen gebruiken. En nou zijn we hier nog laat begonnen. Omdat het maandag is, zijn we pas aan het eind van de ochtend gestart. Maar het komt ook voor, en meer dan eens, dat we al om zes uur 's och tends op pad zijn." TOESTEMMING Op het moment dat Elze van 't Woud dat allemaal vertelt, spoedt medewerker Mike Duyndam zich ineens haastig naar een mevrouw, die in de richting van de super markt loopt. Bij haar ving de mede werker van het instituut met-de- moeilijke-naam bot. Maar ook een dergelijke reactie is waardevol voor een programma, waann het nou juist de vraag is of iemand in gaat op een niet-alledaags ver zoek. Duyndam wil van de me vrouw weten, of hij haar afwijzende reactie eventueel voor het pro gramma mag gebruiken. Alle deel nemers die gefilmd zijn worden namenlijk persoonlijk gevraagd hun toestemming aan het gebruik van het materiaal te verlenen. Even verderop heeft de over tuigingskracht van de acteur het juist gewonnen van een moeder met drie kinderen, die zich geza menlijk, giechelend een paar passende sloffen laten aanmeten. „We hebben er weer één!", klinkt het vanuit de bus, ten teken dat het voor de filmcrew weer alle hens aan dek is.... Sollicitanten voor vacature jongerenwerker pagina 3 Het weer in Leusden: Later meer zon pagina 3 Rubriek: Miniatuurtj e pagina 3 Scholieren namen met musical afscheid van basisonderwijs: „Met de kriebels in de benen, Inpakken en wegwezen: Een foto-verslag pagina 4 Rubriek: Leusder Krant Junior pagina 5 Culturele Raad kampt met financiële tegenvaltersr- „Wat wil de gemeente nou eigelijk met cultuur?"; Een interview pagina 7 Met Aat Daale op de pedalen: Ronde van Achterveld voor iedereen pagina 9 Alles over de Tour de Junior Servicepagina pagina 10 en 11 pagina 12 WEEKENDDIENST: 948080. LEUSDEN - Het moest wel acht jaren duren voor hij beloning kreeg, maar vorige week kreeg de Leusdenaar F. van Uffelen toch de waardering voor een idee dat op het eerste gezicht heel simpel lijkt, maar die de Landmacht een aanzienlijke besparing oplevert. In 1981 ontwierp van Uffelen, toen nog werkzaam op de Tankwerkplaats, een kist voor het vervoer van onderdelen. Deze gaat langer mee dan de tot dan gebruikte houten kist. In de kunststofcontainer, die ook nog eens goedkoper is in aan schaf, zitten riemen, waardoor het mogelijk wordt om onder delen (directoraal artikelen in Tankwerkplaatsj argon) van ver schillende afmetingen te verpakken. Het gaat dan om artikelen voor tanks en voertuigen die naar de werkplaats zijn vervoerd om gerepareerd te worden en die weer teruggestuurd moeten worden. Het idee levert Van Uffelen een prijs op van 13.600,--. Daarvan kreeg hij al eerder 2.000,- De vinding van Van Uffelen bete kent, dat de Landmacht met meer zoveel kisten met verschillende af metingen in voorraad hoeft te heb ben. Voor 65 verschillende artike len hoeft de Landmacht maar 7 ver schillende afmetingen aan te schaffen. Ook het prijsverschil met de houten kisten is aanzienlijk. Een container van kunsstof kost 55,-- per stuk. Een houten kist kost bijna het dubbele. Daarbij komt dat de levensduur langer is, omdat hout bij opslag buiten gauw gaat rotten en kunstof heeft daar uiteraard geen last van. Van Uffelen kwam in 1981 al met zijn idee. Dat het zo lang duurde voor hij daarvoor beloond werd, heeft volgens hem ondermeer te maken met het feit dat het enkele jaren durde voordat bewezen was dat zijn idee een besparing ople verde. Van Uffelen werkt al 23 jaar bij Defensie. Op dit moment is hij hoofd kwalitieitszorg van de Verza melplaats Landmacht in Soester- berg. (advertenties) Automobielbedrijf yFH. Th. van 't Klooster Hamersveldseweg 14 Leusden Tel. 033-941243 MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 e mevrouw heeft er geen enkele moeite mee om haar medewerking te verlenen aan een wetenscahppehjk «Je. Wie weet komt het de Leusdense op landehjke bekendheid te staan, als de Vara besluit het filmpje 5 uitzendincr te gebruiken. OCCASIONSHOW 30 auto's met Bovaggarantie Zondag: .„Heilige Hermandag!". Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel. 033-630304 Donderdag koopavond.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 1