(3) In een wijde cirkel om Nijkerk leusdEP krnnt Met Aat Daale op de pedalen Korte routebeschrijving WOENSDAG 19 JULI 1989 plaatselijk nieuws AMERSFOORT - Deze week eens aandacht voor de vele egen die om Nijkerk cirkelen. U zult, als u onze route volgt, el even stevig moeten aantrappen want de keuze is gevallen op een wat grotere cirkel, die in wezen een ovaal is. We gaan tamelijk tot onder Putten bij Havinkhuizen en Huinerbroek en lat is zelfs voor Nijkerkers een leuk stukje fietsen. Daar in Javinkhuizen - een buurtschap, die niet apart wordt vermeld - azen we de naam van een weg: Heischoterweg. Geen vrouw vriendelijke naam, als je niet weet dat het met een „ei" moet worden geschreven. Maar dit natuurlijk helemaal ter- jjde. We moeten serieus zijn en lat betekent fns en monter op pad jaan om de héle tocht te rijden. Jiet halverwege denken, het wordt ne te lang. Het is in deze rubriek al o vaak verteld: als u moe thuis- [omt dan is het veel heerlijker om ia de douche en de maaltijd in de me stoel neer te vallen. Op pad dus. We gaan eerst naar fijkerkerveen. Dat doen we ge- ïoon langs de oude hoofdweg via iet kruispunt Hoevelaken. Daar ligt log zo'n echt ouderwets fietspad angs de tweebaansweg uit de akan tie tijd dat de mensen nog kampeerterrein zeiden in plaats ran camping en tevreden waren met een klein tentje en een spiritus- jrander. Nijkerkerveen dus. Als u dat op de eerste wegwijzer leest moet u liet meteen het dorp ingaan. Dat is lan ter hoogte van dat wegrestau rant en dat consumptieveld met die [rote paddestoel. Gewoon stug loorrijden tot aan de volgende auising. Daar heeft de ANWB een >ord met de mededeling dat Nij kerkerveen nog maar 1 km. is en Jijkerk 2 km. Daar rechts begint de frouwenweg. Een naam die enige deuwsgierigheid opwekt, want rraarom werd die weg in lang ver- rlogen tijden naar de vrouwen ge- loemd? Geen antwoord. U komt op een kruispunt met echts de Van Dijkhuizenstraat die iet dorp ingaat. Dat doet u niet. Aan ie overzijde ligt de Buntwal. Het >ord „doorgaand verkeer" wijst weliswaar een andere kant uit maar daaraan hebt u geen boodschap. )e Buntwal op en u zult het er best nee eens zijn, dat is een aardige met wilgen, die een markant >eeld geven aan de streek. Niet lirect om betoverd te raken maar :h wel leuk om er even te toeven, komt aan een kruising en daar ient u wel degelijk naar rechts te laan. Over de Oosterveenstraat. liet rechtdoor rijden, want dan :omt u op zandpaden en staat een )oer u lachend aan te kijken. Die weet bij voorbaat dat u weer terug comt njden. De Oosterveenstraat dus. Dat betekent een stulqe terug naar het dorp, maar dat mag geen >ezwaar zijn. Aan het einde ligt de Ichoolstraat en daar gaat u linksaf, iven goed opletten dat u in de serste bocht de weg naar rechts folgt. Die loopt dood. U gaat links door de bocht en even verderop weer rechts door de bocht. Op een legeven moment belandt u bij een andelijk kruispunt met weer zo'n Hertrouwde paddestoel. Het is pad destoel 20761 en daar dient u naar inks te gaan over de Blokhuizer steeg. Soms wordt een weg ineens (teeg genoemd maar dan moet u wel even weten dat in ouder Ne- lerlands „steeg" niets met een straatje te maken had. Die steeg dwars door het wijde land van de vallei komt uit bij paddestoel 20762 en op dat punt kunt u rechts over de Slichten- horsterweg. Daar wordt het met een veel lommerrijker. Aan weerszijden mooie boerderijen en weldra rijdt u Driedorp bin nen. Fotograaf Hans Verhorst, ook op de racefiets gezeten, heeft er een kiekje van een boerderij gemaakt. Verderop komen we op de grote weg, Barneveldseweg geheten. Daar ligt een druk kruispunt met allerlei aanwijzingen van de ANWB. Het enige wat u dient te doen is voorzichtig over te steken even verderop naar links. We moeten de richting Putten volgen en u kunt daar lezen dat dat dorp nog 10 km. verwijderd is. Ook de verwijzing naar camping De Elzen hoeve kan u houvast geven. Daar aan de overzijde ligt de Nieuwe Voorthuizerweg die al meteen met een bocht oostwaarts voert. Omdat we naar Putten moeten is het zaak om al heel snel op de volgende hoek bij paddestoel 20763 naar links te gaan. Daar leest u de naam van de Deuverdense- weg. Lekker rustig daar. Een en kele trekker of wagen met gier zal u doen uitwijken. U passeert de zijweg naar de camping De Elzen hoeve, want we gaan niet kampe ren. Rechtuit dus maar en daar is al gauw een paddestoel met het num mer 20764. Daar hebben we de Beulekamperweg. Putten is nog 8,1 km. verwijderd. Als we lezen dat we in de ge meente Putten zijn, verandert de weg in een steeg, maar dat merken we niet. Hoewel.de bestrating is niet ideaal. Met draadbandjes is het er minder prettig rijden, maar met stevige ouderwetse schoolfiets- banden zal dat niet zo opvallen. Volgens de kaart zijn we daar in een mooi stukje gebied met boer derij en die Ranselaar, KI. Boeyen en Gr. Boeyen heten. Het is trou wens toch opvallend dat veel ach ternamen m onze streek kennelijk ontleend zijn aan namen van ge huchten, buurtschappen en boer derijen op de Veluwe. Verderop staat een paddestoel 20025 en daar moet u gewoon de Beulekampersteeg aanhouden. Niet naar rechts gaan, want anders komt u heel laat thuis. Je kunt er nog gemakkelijk verdwalen, dat weet uw schrijvende peddelaar maar al te goed. Op een volgende kruising vindt u paddestoel 20765 en daar moet u er echt goed op letten dat u naar links gaat over de Roosen- daalweg. Eigenlijk kan ik volstaan met u te verzoeken steeds maar de richting Putten te blijven volgen, dan kan het niet fout gaan. Die Roosendaalweg is een flinke lange weg. Er komt een kruispunt met paddestoel 22096 maar daar blijft u hardnekking rechtdoor gaan. Hebt u gezien dat een zijweg Knapzaksteeg heet? Dat is nog eens ouderwets! Goed, u blijft dus die weg richting Putten volgen maar er komt een einde aan. Als u een kruispunt nadert waar rechts de al eerder genoemde Heischo terweg vermeld staat naast de naam Roosendaalweg volgt er met een een driehoekig graslandje. U ziet daar rechts een tennispark lig gen en de gele bordjes verwijzen er naar alle mogelijke attracties. Hans heeft daar ook een foto van gemaakt, dus u kunt zich daarop ook oriënteren. Niet verder naar Putten nu! Maar linksaf over de Hooiweg. De wind, als die aanwezig is, wordt nu voor u anders. Mis schien tegen, misschien mee. U moet niet te veel wind hebben, want dan is fietsen niet zo gewel dig leuk meer. Laat dat maar aan de pseudo-Tour de France rijders over die met gekleurde tricots op hun snelle karretjes met het ver stand op „bedenkelijk" voorbij- stuiven. De Hooiweg - daar had den we het over - komt waar schijnlijk wat verrassend voor u al snel uit op de oude weg van Nijkerk naar Putten. Daar ligt de bakkerij van de Viersprong. De warme bakker. Even voorzichtig zijn met over steken en aan de overzijde deze tocht vervolgen over de aldaar ge legen Arlerweg. De naam Arler is ook al weer een bewijs van een achternaam die hier veel voor komt. De Arlerweg voert over de spoorwegovergang van Amers foort naar Zwolle. Er is een nieuwe Het oude gemaal aan de Zeedijk bij het Nuldernauw bestrating. De weg verder heet Ar- kemheenseweg en ook hier is het gewoon zaak om aldaar maar rechtuit te blijven rijden. Dat bete kent dat u op een gegeven moment bij een kruising komt met weer zo'n graslandje waar u over de Water weg naar rechts zou kunnen. Dat had u niet kunnen denken. U moet het niet doen. Rechtuit ligt de Arler- steeg en die brengt u (niet naar links gaan over de Arkemheen- route!) over het viaduct van de A28 waar het verkeer heen en weer raast. Even kijken maar boven op het viaduct en dan gauw maar weer de stilte induiken. De stenen van de weg zijn niet ideaal maar het is best eens aardig om in dit hoekje van Gelderland even een kijkje te ne men. U komt langs een klein stukje bos met volkstuintjes en caravans, die aan het gezicht onttrokken zijn. Dan is al heel gauw het gemaal in beeld, rechts van de weg. Verbo den toegang. Maar dat hindert met. Het is een oud gemaal, dat in het bezit is van een particulier. Het werkt niet meer, maar het is toch uniek. Na het gemaal moet u naar rechts over de Middelbeekweg en even verderop kunt u alleen maar langs de Zeedijk naar links gaan. Er zal daar te zijner tijd ook een fietspad langs het meer komen. De aldaar wonende boer zou het toejuichen als dat pad er helemaal niet kwam, want dan wordt de stilte van het natuurgebied aldaar niet verbro ken. Wij wachten maar af of he ver, wij fietsen maar door en steken de grote weg over die naar de polder voert. Aan de overzijde is het weg dek heel wat beter. Richting Arker sluisbrug rijden nu met rechts de camping van de vaarlustigen. Die brug is heel wat beter dan de vori ge. Rechts loopt het fraaie fietspad naar Bunschoten en Spakenburg. Het is niet de bedoeling dat u op dat pad blijft fietsen. U moet het land v/eer in. Dat moet u doen op het punt waar links de Arkerweg be gint. Links is de toren van Nijkerk goed zichtbaar, waarvan de spits als het ware royaal in de slagroom is gedoopt. De bedoel dat niet on eerbiedig. De Arkerweg heet later Bremenseweg en nog verderop Korte Holk. Leuk fietsen. Die Holk heeft zijn einde od de Bunschoterweg en daar gaan wt naar links. Het viaduct van de A2f over en dan nog even een paa honderd meter rechtdoor richtinc Nijkerk. Achter het bedrijfje waar i een ijsje kunt kopen ligt de Flier steeg. Rechtsaf dus en even fiinl- doortrappen tot even boven Hoog landerveen. Daar kruist de spoor lijn. U steekt de overweg over er daar bent u weer in Nijkerkerveen Op de Domstraat. Die voert naar de oude weg Nijkerk-Amersfoort er moet ik u dan nog vertellen hoe l naar huis moet rijden? Niet natuur lijk. Veel fietsplezier en volhouden! Geschatte afstand vanaf Nij kerkerveen 40 km. Onder Putten op het kruispunt Roosendaalweg/Hooiweg 1. Vanuit Amersfoort de oude weg (via kruispunt Hoevelaken) volgen naar Nijkerkerveen. 2. Niet de eerste afslag naar Nijkerkerveen nemen bij Restau rant de Linden (paddestoel!) maar de volgende afslag met op de wegwijzer Nijkerkerveen 1 km. en Nijkerk 2 km. (tegen over oefenveldjes manege). 3. De aldaar gelegen Vrouwenweg volgen tot aan het kruispunt met de Van Dijkhuizenweg en schuin rechts aan de overzijde de Buntwal op (ondanks bordje doorgaand verkeer in de andere richting). 4. Buntwal geheel volgen tot kruispunt met de Oosterveen straat en aldaar rechtsaf. 5. Oosterveenstraat geheel uitrijden tot aan kruispunt met de Schoolstraat en daar linksaf. 6. Schoolstraat (met twee scherpe bochten) volgen tot aan kruispunt met de Blokhuizersteeg bij paddestoel 20761. 7. Blokhuizersteeg uitrijden tot aan driesprong bij paddestoel 20762 (niet goed leesbaar) en rechtsaf over de Slichtenhor- sterweg. 8. Slichtenhorsterweg uitrijden tot aan de grote weg (Barne veldseweg) in de buurtschap Driedorp en aldaar schuin links oversteken (voorzichtig!) bij wegwijzer Putten 10 km., rich ting camping Elzenhoeve over de Nieuwe Voorthuizerweg. 9. Verder geheel de wegwijzers richting Putten blijven volgen, dus bij paddestoel 2073 1 km. verder linksaf over de Deuver- denseweg (Putten 9,1 km.). 10. Deuverdenseweg uitrijden (weg naar de camping voorbij) tot aan kruispunt met de Beulekamperweg en daar rechtsaf bij paddestoel 20764 (Putten 8,1 km.). 11. Beulekamperweg (in de gemeente Beulekampersteeg gehe ten) volgen, dus bij paddestoel 20025 (Putten 6,2 km) links aanhouden. 12. Bij paddestoel 20765 linksaf over de Roosendaalweg en deze weg geheel volgen richting Putten, dus ook voorbij padde stoel 22096 bij het hoekpunt Huinerbroek rechtuit blijven rijden. 13. Roosendaalweg nog blijven volgen tot de volgende drie sprong met grasveldje rechts (met uitzicht op tennispark en voorbij de Heischoterweg) en daar niet langer richting Put ten volgen maar linksaf over de Hooiweg. 14. Hooiweg geheel uitrijden tot aan de hoofdweg Nijkerk-Put- ten bij bakkerij De Viersprong. 15. Voorzichtig weg oversteken en aan de overkant weg vervol gen over de Arlerweg (spoorwegovergang overgaan). 16. Rechtuit blijven rijden over de Arkemheenseweg en deze geheel volgen. 17. Bij het kruispunt met rechts de Waterweg ook rechtuit (Ar- lersteeg) rijden, ook na de volgende zijweg naar links (100 meter verder). 18. Viaduct over de A28 over en weg vervolgen tot aan het oude gemaal (vrij slechte bestrating) over de Arlersteeg. 19. Bij het gemaal rechtsaf over de Middelbeekweg en bij de Zeedijk linksaf (ook slechte bestrating) naar de grote weg richting brug naar de Flevopolder. 20. Weg oversteken en langs camping verderrijden naar de Arkersluisbrug. 21. Brug oversteken en verderop niet het fietspad langs het meer volgen maar linksaf over de Arkerweg (dus landinwaarts). 22. Arkerweg volgen, wordt later Bremenseweg en nog verder op Korte Holk. 23. Korte Holk komt uit op de Bunschoterweg, aldaar linksaf en viaduct over de A28 overgaan. 24. Even richting Nijkerk volgen maar verderop rechtsaf over de Fliersteeg. 25. Fliersteeg geheel uitrijden tot spoorwegovergang Zwolle- Amersfoort, deze oversteken (linksaf dus) en over de Dom straat naar de grote weg. 26. Over de grote weg weer terug naar Amersfoort. Geschatte afstand: 40 km. (exclusief de afstand Nijkerker- veen-Amersfoort v.v.). Een boerderij aan de Slichterhorst in Driedorp Buntwal in Nijkerkerveen

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11