ij willen dat onze huizen oongenot bieden' 'ijdelijk kantoor oor gemeentewerf lewoners Alandsbeek richten huurdersvereniging op iiii) huls. lelheids- mtrole Automobilist verleent geen voorrang Culturade Straatfestival /r\ Opnieuw zomerweer Auto-inbraken Licht gewonde bij aanrijding plaatselijk nieuws WOENSDAG 19 JULI 1989 door Marianne de Valck DEN - In Alandsbeek is een huurderebelangenvereniging fericht. De oprichtingsvergadering vond plaats op dinsdag i in de voormalige boerderij Groot Krakhorst. Sindsdien [len 163 bewoners van de 208 huurwoningen in Alandsbeek li tot de doelstellingen van de nieuwe verenigingen aange ven. Het doel van de hunrdersbelangenvereniging staat in rtatuten omschreven als: „Het scheppen van een optimaal Unmilieu in de wijk Alandsbeek en het behartigen van de jonbelangen van de leden." De huurders hadden alle reden [tot de oprichting van een belangenvereniging te komen, i de als luxueus bestempelde 'ski-dak woningen' mankeert i en ander. Het eerste overleg tussen de eigenaresse van woningen, AEGON, de beheerders Algemeen Beheer in cht en de huurdersbelangenvereniging heeft al vruchten ivorpen. Het bestuur van de huurdersvereniging is blij met resultaat. „AEGON heeft zich bereid getoond aandacht te ken aan onze problemen," meldt de voorzitter de heer G. chmidt. Waarmee niet gezegd is dat alle problemen lelost zijn. luizen in Alandsbeek werden in jaar geleden gebouwd. In i werd minder aandacht be- aan isolatie en afzuigmoge- len. De huizen zien er. ook veel huidige bewoners, en staan in een mooi aan- ide buurt. De gemeente Leus- gebruikte de omschrijving 1u- Aan onze huizen is echter luxueus," verklaart één van de lursleden mevrouw J. Ver heus bijna alle huizen tocht het, is afzuiging niet goed, is het te htig en niet warm te stoken." armee ze in kort bestek de tnaamste klachten van de be iers weergeeft. Aan onderhoud le laatste vijftien, volgens de tuursleden, nauwelijks tot niks aan. De huurprijs ging daaren- m volgens de regels omhoog, ene jaar 7%het andere jaar 3% des zoals de minister voor af. De huren liggen voor de types woningen (met of zonder age of op een hoek) tussen de en negenhonderd gulden, gzaam maar zeker raakte de t vol voor een aantal bewoners, schimmel staat op de meubels le muren. Wanneer het buiten st, is het binnen niet warmer te jen dan 19 graden, tegen enor- stookkkosten. Veel daken lek en de buizen in de kruipkel- i hangen vol condens," zo ver- rden zij hun klachten, orig jaar maakte de aankondi- van de jaarlijkse huurverho- met 3 de heer G. Kleinsch- zoals hij het zelf omschrijft n beetje boos." vroeg me af of dit zo maar door kon gaan, zonder dat iemand naar onze klachten luisterde, laat staan er iets aan deed." Samen met me vrouw Verheus en de heer B. Dij ker, ondernam hij aktie onder het motto dat gebundelde krachten meer effect hebben dan individue le akties. De eerste bnef aan de medebewoners van Alandsbeek ging de deur uit. Met als gevolg 75 bezwaarschriften tegen de aange kondigde huurverhoging met ver wijzing naar de klachten. De klachten waren samen te vatten in drie belangrijke hoofdstukken: vocht in huis, het totaal ontbreken van enige isolatie, CV-ketels met een te kleine capaciteit. Daarbij nog een legioen van andere klach ten, variërend van niet-sluitend sluitwerk, lekkende daken en ge deeltelijk onbetegelde badkamers die weer kou, vocht en schimmel tot gevolg hadden. De bezwaarschriften werden be halve bij AEGON en Algemeen Be heer naar de Huuradviescommis sie en de gemeente gestuurd. Dat was op 18 juli 1988. Daarna viel een lange stilte. „We hoorden niets, be halve dat we een bericht van ont vangst kregen." Maar de huurver hoging werd hangende de behan deling door de Huuradviescom missie opgeschort. Het bedrag van de huurverhoging werd op een aparte rekening gestort, het zoge- naande 'geschillengeld'. In het na jaar werd het de huurders van Alandsbeek duidelijk dat de eige naresse van de woningen ge schrokken moest zijn van de klachten. Een aantal onderzoeken werden ingesteld. Ingieursbureau Enkele huizen in Alandsbeek, zoals zij er in 1977 uitzagen. De woningen werden toen als luxueus bestempeld. Oranjewoud uit Heerenveen stelde eind september een onderzoek in, toegespitst op de isolatie of het ontbreken daarvan, de capaciteit van de CV-ketel, de extreme vochtvorming bij de puien en de lekkages. Het buro Dakadvies on derzocht de daken. ONBEKEND De resultaten van dit onderzoek bleven lange tijd onbekend voor de huurders. Inmiddels weet het bestuur van de vereniging dat de beide onderzoeken de klachten van de bewoners grotendeels be vestigen. Bijvoorbeeld: „Zowel de aansluitingen tussen de kozijnen en het omliggende metselwerk, als de aansluitingen tussen de bewegen de en vaste delen zijn niet tocht- dicht,' eru „Zowel op de (alumi nium) profielen als op het (enkele) glas zal in de winterperiode aan zienlijke condensvorming optre den." Daklekkages werden vastge steld bij schoorstenen, dakramen en dakranden. Waar badkamers niet betegeld waren, werd vocht- doorslag naar de naastliggende badkamer geconstateerd zoals ook de schimmelvorming in de huiska mers bevestigd werd en de onvol doende afzuiging vanuit de keu ken. In de meterkasten werden on voldoende afgedichte leidingvoe ringen vastgesteld, waardoor vocht uit de kruipruimtes kon optrekken. Kruipruimtes die zo vochtig zijn dat de afsluitende houten luiken vaak verrot zijn. „Bewoners zakken er door,' 'zeggen de twee bestuursle den. In de onderzoekrapporten werd verder melding gemaakt van de ventilatiekokertjes in de buiten muren die gelet op het totale op pervlak van de woning verre van voldoende zijn. In de garages wer den onvoldoende gedichte naden gevonden en veel voordeuren ble ken kromgetrokken en zonder tochtafdichting te zijn. Eindelijk, begin mei 1989, liet de AEGON weten een reaktie op de klachten te willen geven. Een bij eenkomst werd voor 18 mei werd belegd in de Korf. Het was warm, zowel in letterlijke als figuurlijke zin, bij de bijeenkomst. De op komst was groter dan iedereen verwacht had. Ruim honderd vijftig mensen (misschien wel tweehon derd volgens mevrouw Verheus) wilden weten wat de eigenaresse vuuun S lokati L^Knenrw< ISDEN - „Ik heb de indruk dat ange tijd getracht wordt de atie te houden zoals die nu is," Gert de Weerdt (PvdA) in de nteraadsvergadering van üopen donderdag over het ege voorstel om op de ge- intewerf een unit neer te zet- die kan dienen als kantoor- nte. Die is nu in een voormali- woning op de werf. De kritiek de Weerdt richtte zich op de onderstelde tijdelijkheid van lokatie van de werf aan de eldseweg. werf kwam in 1983 op die plek de bedoeling dat het slechts twee jaar zou zijn. Door allerlei :en, zoals de vervanging van college en de ambtelijke reor- itie duurde de besluitvor- over de verplaatsing langer, komende maanden zal beslist len over een nieuwe, perma- le lokatie. Maar zelfs als be is waar de nieuwe werf komt, jhet nog geruime tijd duren voor- de verhuizing heeft plaatsge- len. De Weerdt is nu bang dat .er nu een nieuw kantoor op de je werf wordt geplaatst, de be- ig over een nieuwe lokatie langer zal duren, hoop dat hierover dit jaar nog beshiit wordt genomen," pro- rde burgemeester Parus de be- tgdheid van De Weerdt weg te n. „Het probleem heeft amb- jjk grote aandacht." De kantoor- DEN/ACHTERVELD - Bij [®ree snelheidscontroles in de heente, die donderdag werden •aden, zijn in totaal 37 auto listen bekeurd. In Achter- i binnen de bebouwde kom, Jden donderdagmiddag tus- fc 15.30 en 16.10 uur drie over- P®rs betrapt. De hoogst geme- I snelheid bedroeg 69 kilome- I per uur. ruimte is nodig, omdat deze nu ge vestigd is in een ruimte, waar ook de kantine van de werf is. Dat leidt tot geluidsoverlast en tot onduide lijkheid voor het publiek, dat de werf bezoekt. Verder verkeert het huidige gebouw volgens het colle ge in een slechte staat en is het ondoenlijk om het gebouw goed te verwarmen in de winter. De voor gestelde oplossing kost de ge meente 132.000,--. In novemem- ber vorig jaar stelde de raad al ƒ67.000,-- beschikbaar voor tijde lijke voorzieningen. Dat bedrag is nog niet gebruikt, zodat de raad haar goedkeuring moest geven over een extra krediet van 65.0000,-. Het voorstel werd, on danks de kritiek van De Weerdt (die zelf ook voorstemde) goedge keurd. De gemeentewerf aan de Hamersveldseweg. Er komt in afwachting op een nieuwe lokatie, een tijdelijk kantoor. Op de Hessenweg, buiten de be bouwde kom van Achterveld, wer den tussen 16.15 en 17.20 uur elf automobilisten bekeurd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 102 kilometer per uur. In Leusden-Centrum passeer den tussen 13.55 uur en 14.15 uur 157 auto's de radarapparatuur van de politie, die stond opgesteld op de Noordennslag. Drieëntwintig bestuurders overtraden de toeg- stane maximumsnelheid. Eén auto mobilist maakte het met een snel heid van 91 kilometer per uur, waar 50 is toegestaan, behoorlijk bont. LEUSDEN - Op de kruising van de Noorderinslag met de Rossen berglaan en Groenhouten Noord botste dinsdagochtend de bestuur der van een personenauto met de voorzijde van zijn voertuig tegen de linkerachterzijde van een vracht auto. De personenauto kwam van Groenhouten Noord en verleende geen voorrang aan de vrachtauto. Deze reed op de Noorderinslag en kwam uit de nchting van de Ha mershof. De personenauto liep zware schade op en moest worden weggesleept. De brandweer moest uitrukken om het wegdek schoon te spuiten dat bedekt was met ben zine en olie. De bestuurders van beide voertuigen zijn Leusdenaren. over de woningen waarin zij wonen te zeggen had. De emoties liepen soms hoog op. AEGON en Alge meen Beheer erkenden de klach ten. De eerste maatregelen om een aantal klachten te verhelpen wer den aangekondigd. Zo beloofde men de kruipruimtes te gaan isole ren. Dat zou een gedeeltelijke op lossingen kunnen betekenen voor het vochtigheidsgehalte in de hui zen. De huizen blijken vijftien jaar geleden gebouwd op vochtige veengrond. Het vocht trekt langs de niets goed afgedichte leidingen omhoog, het huis in. Om het vocht dat binnenkomt via het dak te be strijden zullen de singels van de dagen en de dakbedekking ver nieuwd worden. De heer Kleinsch- midt: „De levensduur van dit mate riaal is ongeveer vijftien jaar. Dat is te merken. Aan de overkant van het slootje staan de huizen die vijftien jaar geleden het eerste zijn opgele verd." Daar zijn dan ook de meeste klachten over daklekkages. „Dat komt hier ook," weet mevrouw Verheus. VERVANGEN De aluminum ramen en deurstij len zouden volgens de eigenaresse van de woningen leiden aan 'me taal-moeheid' waarbij de door vijf tien jaar gebruik afgesloten toch- tafdichtingen de ontstane spleten alleen maar groter heeft gemaakt. Toegezegd werd dat de glijders en afdichtingen vervangen zullen wor den. Daarmee zal de tocht bestre den zijn, maar is de isolatie niet verbeterd. De wens van veel bewo ners om dubbelglas en isolatie aan te brengen werd, vooralsnog, niet gehonoreerd Over verwarmings ketels met een hogere capaciteit werd vooralsnog met gedacht. Ar gument om aan deze dure isolatie niet te beginnen was de lage gas- prijs. Al met al was het volgens mevrouw Verheus een redelijk spannende avond. Ze nam het de AEGON kwalijk dat de aangekon digde gelegenheid tot vragen stel len werd beperkt doordat mensen het woord werd ontnomen. „Des ondanks," zegt ze, „hielden we er niet de meest beroerde indruk aan over." Zowel AEGON als Algemeen Beheer zegden toe alles in het werk te stellen om de lijn huurder-be heerder en eigenaresse weer open te stellen. „Deze lijn was volledig dichtgeslipt en onderbroken door niet of traag en nietszeggend te reageren op onze klachten. Na de bijeenkomst in de Korf is een open overleg ontstaan, waarbij we het wel niet helemaal met elkaar eens zijn, maar waar gepraat kan wor den met uitzicht op resultaat," stelt de voorzitter tevreden vast. Tijdens de vergadering van 18 mei kregen de huurders de indruk dat AEGON de problemen in Alandsbeek enigszins onderschat had, maar dat de ernst tijdens de bijeenkomst snel duidelijk werd. Bovendien begrepen zij dat wan neer men oplossingen wilde zoe ken in een zakelijke sfeer, enige deskundige gesprekspartners na mens de bewoners, noodzakelijk waren. „Immers alleen collectieve druk op de eigenaresse kan ver betering van ons wooncomfort be werkstelligen en een vereniging kan als rechtspersoon namens de leden spreken en handelen." Tot op dat moment had het gToepje dat de koppen regelmatig bijelkaar gestoken had om zich te oriënteren op de problematiek, uitsluitend willen optreden als coördinatie- en-informatiepunt. „We wilden de onvrede die leefde handen en voeten geven," zegt de huidige voorzitter van de vereniging, de heer Kleinschmidt. De plannen om tot de oprichting van een huurdersbelangenvereni ging te komen, kregen vorm. Voor nemens die versterkt werden door de aangekondigde aanslag onroe rend goedbelasting van de ge meente. Op 9 juni kon de huurders- belangenvereniging Alandsbeek aan de huurders melden dat er een voorlopig werkbestuur was ge vormd en de statuten in de maak waren. „Want we hebben haast. Haast omdat op 26 juni er een hoor zitting van de huuradviescommis sie is over ons bezwaar van vong jaar, en omdat we de door AEGON aangeboden maatregelen onvol doende vinden. Daarnaast dient binnenkort een nieuw bezwaar (collectief) te worden gemaakt te gen de huurverhoging van dit jaar." Bijgaand werd een model bezwaar schrift gevoegd, die gemaakt was door enkele bewoners tegen de verhoogde onroerend goedbelas ting. Voor het voorlopige werkbe- stuur had men onder de bewoners gezocht naar deskundigen. Juris ten, bouwkundigen, een accoun tant, iemand die van alles wist over huurdersbelangen, maar ook erva ringsdeskundigen die goed krui nen formuleren en 'doeners' die bereid zijn om te stencillen, de ad ministratie bij te houden, sociale contacten te onderhouden en de nieuwsbrief rond te brengen. AANSLAG De aanslag van de gemeente Leusden betreffende de onroerend goedbelasting is volgens de belan genvereniging veel te hoog. „Uit het informatiebulletin dat door de gemeente bij de aanslag werd ge voegd ter verklaring, is af te leiden dat onze huizen gerelateerd zijn aan de waarde van soortgelijke koophuizen in deze wijk. Dat is echter irreeël. De koophuizen zijn goed onderhouden. Onze huizen niet. Voor ons is uitgerekend dat op basis van deze gegevens onze hui zen hoger worden aangeslagen dan de Eurowoningen. De Eurowo ningen stonden tot nu toe als de duurste woningen in Leusden te boek." Hoeveel huurders in Alandsbeek een bezwaarschrift te gen de gemeentelijke belasting aanslag hebben ingediend is bij de belangenvereniging met bekend. „De gemeente geeft toe ongeveer driehonderd bezwaarschriften bin nen te hebben gekregen. Wanneer daar honderdvijftig bezwaar schriften uit Alandsbeek bij zijn, zou ons dat niet verbazen." Want de bewoners van Alandsbeek raken zo langzamerhand bedreven in het indienen van bezwaarschriften. Deze week waren bij de vereniging ruim honderddertig bezwaar schriften tegen de huurverhoging 1989 binnen. De inzendtermijn is nog niet gesloten. De huuradvies commissie moet nog uitspraak doen over de vorige bezwaren. De eerste algemene ledenverga dering vond plaats op 11 juli. De ruim honderdzestig leden kozen een bestuur en stelden de contri butie vast. Het dagelijks bestuur heeft de eerste gesprekken met AEGON en Algemeen Beheer gevoerd. Met name de on gerustheid over de voorgestelde isolatiemaatregelen voor de kruip ruimtes, is daarin weggenomen. Bij een aantal huurders was de angst ontstaan dat het onveilig en milieu onvriendelijk zou zijn. Een TNO- rapport over de betreffende stof heeft de belangenvereniging overtuigd. Het bestuur stelt zich in de komende maanden ten doel de vereniging overbodig te maken. „Zodra de problemen opgelost zijn mag van ons de vereniging een slapend bestaan gaan leiden. We voelen niets voor een gezellig- heidsvererugmg. We willen alleen onze bezwaren handen en voeten geven. Ze kunnen slaan en blijven slaan, maar als je nooit au hardop tegen ze zegt, horen ze het niet en houden ze nooit op," aldus de voor zitter. „Wat wij willen is dat onze huizen woongenot bieden. Dit is een fijne wijk, waarin over het alge meen prettige mensen wonen. Het produkt moet zijn prijs waard zijn, dat is alles wat wij willen." door Jan Versieegt. De weerkaarten van de af gelopen dagen gaven een eentonig beeld te zien. Als we de blik op de oceaan wier pen, dan zagen we een groot hogedrukgebied getekend ten westen van Ierland. Te gelijkertijd was de luchtdruk laag boven het noorden en noordoosten van Europa. Tussen de beide systemen in stond een stevige noord westelijke stroming, die voortdurend wolkenvelden van de Noordzee aanvoerde. De zon kwam er nauwelijks aan te pas en daardoor bleef de temperatuur aan de mage re kant. Dat was niet het geval in Ier land en een groot deel van Engeland. Die lagen veel dichterbij het hogedrukge bied, met als gevolg dat voor al Ierland al een aantal da gen prachtig zomerweer be leefde. De temperatuur kwam begin deze week in Londen zelfs op 28 graden. Ons gebied was kwetsbaar voor de uitlopers van de de pressies boven Scandinavië. Door de relatief hoge lucht druk losten de fronten vrij wel geheel op en tot regen van betekenis kwam het al dagen niet. Het lijkt er nu op dat de weergoden een ander menu voor ons aan het sa menstellen zijn. Vandaag kwam het hoge drukgebied in beweging. Het trok langzaam naar het oos ten richting ons land. De wind kwam nog wel uit de noordwesthoek en daardoor bleef de temperatuur rond de twintig graden schommelen. Dit wordt vanaf morgen an ders. De wind verlaat dan wel de noordhoek en draait naar het oosten. De bewol king verdwijnt en de zon krijgt steeds meer speelruim te. Door het kiezen van een andere windrichting zal de temperatuur belangrijk gaan stijgen. De 25 graden zal die dag al gehaald worden en mogelijk overschreden. In de avond koelt het niet meer zo snel af, zodat we op nieuw een aantal uren buiten kunnen zitten. Vrijdag zal de temperatuur nog verder oplopen. Het lijkt mij niet onwaar schijnlijk, dat het kwik die dag dichtbij de 29 graden gaat komen. De kans op on weer blijft vooreerst klein. Nu de zomerwarmte weer op komst is, lijkt het mij een goed moment om de presta ties van de huidige zomer eens te bezien en te vergelij ken met grote zomers uit het verleden. Een methode om de zomer wat de warmte betreft te ka rakteriseren is het warmte- djfer. Dit getal is de som van dat deel van de etmaalge middelden, dat hoger ligt dan 18 graden. De periode omvat mei tot en met september. Vergelijkbaar is het koude- getal, dat de som is van de negatieve etmaalgemiddel den van november tot maart. Het voordeel van het wann- tecijfer is, dat het dagelijks kan worden bijgehouden, terwijl het zomercijfer eerst in september kan worden be rekend. Tot en met 6 juli dit jaar is het warmtecijfer in de Bilt opge lopen tot 48.6. De vorige zo mer kwam in hetzelfde tijd vak niet verder dan slechts 8.8. De zomer van 1959 had een warmtecijfer van 101, die van 1975 110, die van 1911 135, 1976 kwam op 164 en onaantastbaar aan kop staat nog altijd 1947 met een score van 223. LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Leusden Dagelijks kontinue lokaal nieuws en service-benchten. Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u bellen naar de Redaktie Ceusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495 Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Brink). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): tarieven op aan vraag. Kontrakt-korting mo gelijk. LEUSDEN - Bij auto-inbraken wer den donderdagmiddag twee da mestasjes met inhoud ontvreemd. Uit een auto, die geparkeerd stond bij een restaurant aan de Dodeweg, werd het slot van een protier gefor ceerd, waarna de dief zijn slag sloeg. In de tas zaten geen waarde volle spullen. Minder dan tien minuten had een dief op de Rozengaarde nodig om een aldaar geparkeerde auto leeg te halen. Tussen 13.30 en 13.40 uur gooide de onbekende een ruit in, om een zwarte tas weg te nemen. In de tas zaten waardevolle papieren, zoals een rijbewijs, een kenteken bewijs, een paspoort en bankpas jes. Bovendien zat in de tas een portemonnee met ongeveer drie honderd gulden. LEUSDEN - De Culturele Raad Leusden heeft een twintigtal Leus- dense kunstenaars bereid gevon den hun medewerking te verlenen aan de vijfde uitgave van de Cultu rade. In galerie 't Claeverenblad zullen de kunstenaars ter gelegen heid van de jaarlijkse culturele ma nifestatie werk exposeren. De ope ning, die plaats vindt op vrijdag 8 september om 20.15 uur, wordt op geluisterd door pianist Anne Bunt, die enkele passages uit 'Tableaux d'une exposition' van Moussorgsky ten gehore zal brengen. ACHTERVELD - Een 49-jarige Achterveldse is donderdagmiddag bij een aanrijding op de Hessen weg licht gewond geraakt. De vrouw, J.J., reed op haar fiets, zon der goed uit te kijken, de Hessen weg op, waar een Amersfoortse automobilist haar niet meer kon ontwijken. De vrouw is ter obser vatie opgenomen in het ziekenhuis, maar kon dat vrijdagochtend al weer verlaten. LEUSDEN - Tijdens de Culturade, die 23 september in De Korf wordt gehouden, wil de Culturele Raad een straatfestival van de grond krij gen. Belangstellenden, die bij die gelegenheid naar buiten willen tre den (muzikanten, acrobaten, dan sers, toneelspelers en anderen) kunnen zich daarvoor nu al opge ven. Inlichtingen zijn verkrijgbaar onder nummer 947856 of 942438. Verstandig om uw huis goed te verzekeren. En wel op basis van de herbouwwaarde, anders loopt u het risico dat u bij schade tekort komt. Verstandig om u terdege te laten adviseren over een goede verzekering voor uw huis. Zien wij u binnenkort? KOOPS ASSURANTIËN Bohemen 71 3831 ER Leusden Telefoon 033-941430 nvatw

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3