„De naam van de school geeft voor mij de essentie weer" eester van Aken neemt afscheid van 'zijn Palet' De meeste kinderen waren boeren- en arbeiderskinderen uit de omgeving. Het gezag lag toen anders dan tegenwoordig. Kinderen zijn niet zoveel veranderd. Wanneer ze spontaan iets komen vertellen, is dat nog altijd een teken dat het goed zit. plaatselijk nieuws SDEN - „Op een openbare school komen kinderen van [lei pluimage. Ze zijn allemaal verschillend. Geen twee zijn etzelfde. Zelfs èéneiige tweelingen die ik op deze school ld heb, waren nooit helemaal hetzelfde. Dat eigene heeft lltijd geboeid. Om daar oog voor te hebben en toch in de p samenhorigheid te brengen. Ik wil eenheid in een klas erkstelügen, waarin een kind zich zelf kan zijn. Een klas rin kinderen open staan voor andere meningen, respect ten voor elkaar, waarbij ieder kind zich vrij voelt om zijn Ing te geven," aldus de beschouwing van meneer A.M. van i naar aanleiding van de naam van 'zijn' Openbare Basis- ol t Palet in Leusden-Zuid. Met het einde van het school- komt voor de heer van Aken het einde van zijn onderwijs kan, waarvan hij de laatste dertig jaar hoofd van de bare school in Leusden-Zuid was. door Mananne de Valck jelegenheid van zijn vijf-en- g jang jubileum als direkteur le openbare school in Leus- luid zei de heer van Aken nog n interview in 1984 met de Ier krant: „De ben voorlopig uet van plan om er mee op te en." Wat hem betreft kon hij en jaar doorgaan. Een opmer- :e uitspraak, want maar wei- choolhoofden van rond de 60 lurfden in die tijd de verande- n die zich toen aandienden )e lagere school werd basis- >1, wat ondermeer inhield dat holen moeten samengaan met jeuteronderwijs. Aan ingrij- b veranderingen, zowel in or atie als in onderwijs geven, uet te ontkomen. De heer van zag daar niet tegenop. Ook vestigt hij dat de ontwikkelin- lem geen moeite gekost heb- ,De veranderingen verliepen iL Met het hoofd van de toen- e kleuterschool hebben we loze gesprekken gevoerd, ijn naar de integratie toege- L We waren het met elkaar De grootste verandering in- werd veroorzaakt doordat de rs in de school kwamen. De ileef aanvankelijk hetzelfde, drongen de veranderingen imer door. Het heeft goed uit- ctToch maakt de heer van J, Bram voor ingewijden, eind ebruik van de regeling die n de gelegenheid stelt vroeg- uit te treden. „Ik heb vrijwillig ten om met de VUT te gaan. ind heeft gelukkig tegen me ld. „zou jij niet eens...." Ik ben jn beslissing gekomen door- genoeg kreeg van de minis- b maatregelen. Door al die ngen die je op je bord krijgt, ezuingingen wordt het heil- werken. Regels, regels, re- daar wordt je simpel van. En indeloze vergaderen. Maar dat is niet het ergste. Wat mij temende mate is gaan benau- die ministeriële invloed. Het en het moet. Het onderwijs compleet vastgelegd." ft>ij de heer van Aken over- lis van een nadelige invloed 1 kwaliteit van het onderwijs: Éde vierjarige regeling ben ik ■jvoorbeeld totaal niet eens." beslissing is genomen met higmg. „Maar ik zal het con- [Jtet de kinderen wel heel erg »sen." jaar schoolhoofd in Leus- r^uid. Begonnen in een tijd zon- Ueuwbouw. De emge openba- Jool in de verre omtrek stond le Ooievaarshorsterweg. Het pw waarin twee lokalen zaten ]er nog steeds. Er zit nu een ikerij in. De heer Van Aken Jt naar Leusden-Zuid, toen nog froek geheten, in een tijd dat Jovenmeester nog tot de 'nota- I werd gerekend. Alhoewel: e tijd kregen de dominee, de kr, en de dokter bij gelegen- peleens een haas of een ko- juffrouw van de Boom. |Pasen of Kerstmis of zo. Bij stelling werd besloten dat |venmeester' tot de lagere go- orde. Ik heb bijgevolg nooit s gehad," herinnert hij zich jalouzie. Geen kwaad overigens over juffrouw van om. Ze was volgens de heer f en een echte adelijke dame. d zeker aandacht voor onze Wanneer wij bijvoorbeeld k>ra' organiseerden, waarbij (ekjes verkochten, stelde zij *n aantal grote planten uit beschikbaar om de t te kleden." I openbare school in Leus- |werd opgencht in 1882. „Het t werd beschikbaar gesteld irgemeester de Beaufort te- ten erfpacht van één gulden per jaar," weet de heer van Aken. Hij was in 1959 officieel de opvol ger van de heer La port. Zijn voor ganger had het slechts twee jaar in Leusbroek uitgehouden. Officieus was meneer van Aken dan ook de opvolger van de heer Monsma, want die was vóór de heer Laport, veertig jaar schoolhoofd geweest. Meester van Aken had de voor schoolhoofd noodzakelijke onder wijservaring in Amersfoort opge daan. Na de, toen nog twee jaar durende, 'kweekschool-opleiding' in Utrecht werkte hij als onderwij zer op de 'Lisidunaschool' in Amersfoort. Daar leerde hij zijn vrouw Jouke kennen, na een woor denwisseling in het Fries, waarbij Bram van Aken te hulp geschoten is. Het Fries is Jouke trouw geble ven. Dankzij haar heeft de biblio theek in Leusden-Zuid een Friese afdeling. Dat de leerlingen van 't Palet onder leiding van de direk teur vaak en intensief de biblio theek, die onder leiding staat van 'mevrouw de bovenmeester" be zoeken, lijkt voor de hand liggend. Maar dat is allemaal van later. In 1959 werd de jonge onderwij zer Bram van Aken door de in specteur van het onderwijs per soonlijk gepolst voor een baan m Leusbroek. Terwijl de sollicitatie- termijn voor de vacature al geslo ten was. De heer van Aken was niet direkt enthousiast. Hij vreesde te weinig ervanng te hebben en te jong te zijn. „Burgemeester Buining van Leusden belde mij echter per soonlijk op en na een gesprek met de betreffende wethouder heb ik ingestemd." Behalve dat school hoofd worden een promotie bete kende, wilde het gezin van Aken graag buiten gaan wonen. De Schuttershoeflaan mag "buiten' ge noemd worden. GEZAG Misschien was Van Aken dan wel geen notabele die goed voor een haas was, gezag had de nieuwe bovenmeester wel. „De meeste kinderen waren boeren- en arbei derskinderen uit de omgeving. Het gezag lag toen anders dan tegen woordig. Vroeger was ik als een koning in de school. Maar het was een gedwongen autoriteit. Men plaatste je in die situatie. De heb er altijd een hekel aan gehad. Met de samenwerking zoals deze tegen woordig is, met de leerkrachten en de ouders kan ik veel beter over weg." Maar wanneer de Medezeg genschapsraad ter sprake komt grinnikt meester van Aken veel zeggend. „Ach, we hebben op deze school een goede Medezeg genschapsraad. Een groep ouders bereidt om mee te denken. Maar ze praten over onderwijskundige za ken, waar ze geen verstand van hebben. Ze vertegenwoordigen de ouders, het zijn geen bestuurders. Dat is wel eens moeilijk uit te leg gen." Het gezag van de jonge boven meester kende aan het begin van zijn loopbaan wel grenzen. „Ik had alles te zeggen, zolang het maar geen geld kostte." Een van de eer ste veranderingen die door het nieuwe schoolhoofd werd doorge voerd, betrof een verandering van de schooltijden. „Toen ik hier kwam, bestond hier nog geen vrije woensdagmiddag. In de grote ste den, en ook in Amersfoort, was dat toen al gebruikelijk. In de begin tijd ging het niet best met het twee- klassige schooltje aan de Ooie vaarshorsterweg. Het leerlingen aantal van de onderbouwgroep van mevrouw B.IJkema (alweer een Friese naam) en de bovenbouw- groep van bovenmeester van Aken zakte van 44 tot 33 leerlingen in 1962. „Het risico bestond toen dat ik alleen op de school zou komen te staan. Alleen voor zes klassen, dat zag ik echt niet zitten." Zover is het niet gekomen, want de eerste nieuwbouwhuizen in Leusden-Zuid De scheidende directeur Van Aken van basisschool 't Palet: „Ik ben niet sentimenteel over het verleden. Ik ga graag met mijn tijd mee. waren inmiddels gebouwd en be woond. Het aantal leerlingen groei de snel en zodanig dat het gebouw aan de Ooievaarshorsterweg te klein werd. Na enige aandrang bij de burgemeester, onder andere door een lijst met 95 handtekenin gen aan te bieden, werd de nieuwe openbare school in Leusden-Zuid gebouwd. Aan de overkant van de Arnhemseweg die steeds meer verkeer te verwerken kreeg. Tus sen de huizen waarin de huidige en toekomstige leerlingen woonden of kwamen te wonen. De verhui zing in oktober 1967 betekende het afscheid van een oud maar dier baar schoolgebouwtje. PALET „We kregen een school met licht en ruimte zoals we nog niet gekend hadden. Ramen die gemakkelijk open konden. In de oude school hadden we van die kleine raampjes. De bovenste moesten opengemaakt worden met zo'n haak op een stok. In plaats van een oliekachel kregen we centrale ver warming. De oude tweepersoons banken werden vervangen door tafels en stoelen. De banken wer den verkocht. In een mum van tijd waren ze weg. Ze waren niet stuk te krijgen." Het nieuwe gebouw was een verbetering. Met enige wee moed wordt teruggedacht aan de mogelijkheden tot aanschouwelijk onderwijs, die door het nabijgele gen bos geboden werden. „Soms zag je vanuit je klas reeèn grazen of konijnen spelen. Aanschouwelijk onderwijs binnen handbereik. Na tuurlijk mochten de kinderen ook kijken. Waarom zou ik het alleen mogen zien en de kinderen niet. Daarvoor onderbraken we de les." De nieuwe school moest een naam krijgen. Een prijsvraag werd uitge schreven. De heer van Aken zat niet in de jury. Hij was blij verrast toen de verkozen naam 't Palet bleek en nog verraster toen de naam bleek te zijn bedacht door zijn eigen dochter Hairiét. Ze bleek de intenties van haar vader uitste kend begrepen te hebben. „Ik ben onderwijzer geworden omdat het mij plezierig leek, zoals uiteindelijk ook bleek, om met kinderen te werken afkomstig uit diverse mi lieus en achtergronden. Ik heb het een voortdurende uitdaging ge vonden om deze kinderen voor te bereiden op het voortgezet onder wijs. Om ze een basis te geven waarop ze in hun verdere leven kunnen voortbouwen. Ik ben blij dat ik mijn idealen heb kunnen uit voeren. Het lukte de ene keer wat kaar en mond houden zijn voorbij. Een meester moet zijn ongelijk dur ven te bekennen, moet kunnen zeggen 'Ik weet het niet', om ze vervolgens de weg te wijzen om aan de gevraagde informatie te kunnen komen. Ze vragen soms de gekste dingen: „Hoe werkt een straalmotor?" Zoek het daar maar op, beste jongen!" zeg ik dan. Je hoort wel dat kinderen tegenwoor dig lastig of te vrij zouden zijn. Daar ben ik het helemaal niet mee eens. Ze hebben veel meer kansen. Ze zijn mondiger. Maar het is nog steeds belangrijk ze zover te krij gen dat ze een spreekbeurt voor de klas durven te houden. Aandacht hebben voor kinderen, bepaalt de manier waarop je met ze omgaat. Ik vraag mij bijvoorbeeld altijd af waarom een kind huilt. Huilt het omdat het pijn heeft of verdnet, dan heeft het recht op aandacht. Maar huilt het om aandacht te trekken, dan krijgt het dus mets." ONDERWIJS Het onderwijs veranderde. „Ik ben als onderwijzer begonnen in de ja- zichten denk ik weieens dat die ouwe kerels van vroeger het bij ht rechte eind hebben, maar wanneer 'ik een beter idee hoor volg ik dat graag. Niet alle onderwijsvernieu wingen hebben we klakkeloos toe gepast. Ik heb altijd proberen te bekijken of een meuwe methode enige poot had om op te staan. In een speel-leer school heb ik nooit geloofd. Wel in spelend-leren. In het voortgezet onderwijs is het le ren en niets anders dan leren. Daar moet een kind op worden voorbe reid. Ik ben bijgebleven doordat ik altijd stagières in mijn klas liet meelopen. Zij kwamen hier om te leren en ik heb van hen geleerd." Kntiek op het tegenwoordige onderwijs heeft de scheidende di rekteur, net als de blijvende direk- teuren, overigens weL „We krijgen tegenwoordig te weinig tijd om goed onderwijs te geven. Er ko men steeds maar nieuwe vakken bij, terwijl er geen afvallen. Wat vroeger geïntegreerd zat in de an dere vakken moet nu apart gege ven worden. Zo'n vak als maat schappelijke redzaamheid bijvoor beeld. De lesstof zat vroeger inge bouwd m alle andere vakken. Te genwoordig moet alles apart in het schoolwerkplan omschreven staan en vervolgens toegepast. Dat kost beter als de andere keer, maar toch heb ik het steeds opnieuw kunnen proberen." KINDEREN Hoewel de meerderheid van boe renkinderen in snel tempo plaats maakte voor een meerderheid van 'import' kinderen, veranderden daarmee de kinderen volgens meester van Aken nauwelijks. „Kinderen zijn met zoveel veran derd. Wanneer ze spontaan iets komen vertellen, is dat nog altijd een teken dat het goed zit. De ver houdingen zijn veranderd. Geen kind heeft nog angst voor mij, om dat ik de direkteur ben. De verhou dingen zijn veel opener geworden. Een kind heeft recht op een weer woord. De tijd van armen over el- ren dat instampen nog gebruikelijk was. In die tijd werden maniertjes aangeleerd. Inzicht waarom die maniertjes werkten werd niet of nauwelijks gegeven. Je moet be grip bijbrengen. Dat heb ik altijd gevonden, maar ik ben niet vanaf het begin in de gelegenheid ge weest om mijn ideeën toe te pas sen. Dit inzicht verschaffen, dat is vakwerk. Daarom kan men met ie dereen inzetten als onderwijzer. Iets wat goed begrepen is, hoeven ze niet meer te leren. Hoewel ik jaren bezig ben geweest met in stampen van jaartallen heb ik er het nut nooit van ingezien. Ik vertel graag. Als ik eenmaal bezig, ben vergeet ik de tijd. De jongens we ten dat en houden zich dan muisstil. Niet dat ik mij laat uitlokken tot een verhaal. Maar als ik bijvoorbeeld iets uit de geschiedenis moet ver tellen, bereid ik dit voor. Tijdens het vertellen draaf ik soms door en maak ik er een mooi verhaal van." De liefde voor verhalen blijkt ook uit het belang dat de heer van Aken hecht aan het goed en met liefde lezen. Klassikale bezoeken aan de bibliotheek zijn gebruikelijk. Tij dens de schooltijd is een half uur lezen verplicht. „Niet alle kinderen vinden dat even leuk. Maar ik heb de ervaring dat ze door deze ver plichting het op den lange duur gaan waarderen. Ze mogen rustig een beeldverhaal lezen wanneer het echt niet anders kan, maar le zen is belangrijk. Het hele verdere leren is immers op goed lezen ge baseerd." Het gehele taalonderwijs heeft de voorkeur van de heer van Aken. Het goed gebruiken van stijl vormen, punten en komma's wordt door hem bijzonder op prijs- gesteld. „We hebben altijd veel aandacht besteed aan het ontleden, het woordbenoemen en het reken kundig ontleden. „Van globaal le ren lezen ben ik nooit een voorstan der geweest. De nieuwe leesme thodes bestaan voor een groot deel uit variaties op de oude AAP, NOOT, MIES-methode." In de beginjaren ontwikkelde de heer van Aken zelf methodes waar mee bijvoorbeeld de exacte spel lingsregels werden geleerd. De door hem bedachte methode vond hij later terug in een lesboek ge schreven door een docent van een van zijn stagières. Aan de verande ringen in het onderwijs pastte de heer van Aken zich schijnbaar moeiteloos aan. „Ik ben niet senti menteel over het verleden. De ga graag met mijn tijd mee. Ik sta open voor nieuwe ideeen. In veel op- extra tijd die er gewoon niet is." Het leerlingen aantal van 't Palet steeg tot 250 leerlingen in het schooljaar 1977/1978. Daarna be gon de vergrijzing in Leusden-Zuid en liep het leerlingenaantal terug. De bouw van de wijk Claeveren- blad/Wildenburg en de komst van jonge gezinnen in Leusden-Zuid doet de laatste jaren het leerlingen aantal langzaam maar zeker weer stijgen. Dit jaar zitten er 130 leerlin gen op 't Palet, werken er vijf vaste leerkrachten en twee part-timers. Onder leiding van de heer van Aken is de afgelopen dertig jaar intensief getracht het onderwijs aan te laten sluiten up het vervolg onderwijs. De verwachtingen van de ouders lijken daarbij in de afge lopen dertig jaar in veel gevallen 180 graden gedraaid. In het begin van de jaren zestig had boven meester van Aken vaak moeite de ouders te overtuigen van het feit de lagere school geen eindonderwijs hoefde te zijn. VERVOLGONDERWIJS Vervolgonderwijs behoorde tot de mogelijkheden, ook voor de boe- ren- en arbeiderskinderen. Tegen woordig moet de basisschooldi- rekteur de ouders soms afremmen in hun verwachtingen. Hoe ook acht jaar lang geprobeerd wordt 'eruit te halen wat erin zit', niet alle kinderen zijn geschikt voor het gymnasium. „Gelukkig heeft de di rekteur bij een uiteindelijke keuze het laatste woord. Op zijn voor spraak worden de leerlingen im mers bij het vervolgonderwijs toe gelaten. Overigens altijd in goed overleg met de ouders." Het af scheid nadert. Een terugblik op de hoogtepunten lijkt niet te voorko men. Het honderdjarig bestaan van de school met de bovenmeester in een jaquet dat hem niet pastte, de verhuizing en de voortdurend noodzakelijke uitbreiding, de in voering van de basisschool, het vijf-en-twintig jarig jubileum. De kinderen waarmee hij naar huis fietste. Zijn vraagbaakfunctie, want een bovenmeester weet toch alles, dus ook waar je stoelen kunt huren. Het lijkt moeilijk voor te stellen dat meester van Aken zich in het ver volg uitsluitend bezig zal houden met zijn postzegelverzameling, zijn tuin, het lezen van dectives en fi guurzagen. Hij blijft in Leusden. Hij blijft bereikbaar. En waarschijnlijk blijft hij voor de ongeveer 750 Leus- dense kinderen die hem in de af gelopen jaren hebben meege maakt 'meester van Aken'.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5