|,Ik draag de ambtsketen zo min ogelijk en zeker niet in bad" Een hond op de glijbaan Een krant maken voor 't goede doel leusder krant ^anessa en Jessica interviewden de burgemeester: krant WOENSDAG 19 JULI 1989 plaatselijk nieuws DEN - Eindelijk gebeurde het dan. Vanessa en Jessica igen onlangs naar de burgemeester van Leusden om hem, amens veel Leusdense kinderen, vragen te stellen. Ze stelden urgemeester A.Panis meer dan dertig vragen, die de burge- eester allemaal heel uitgebreid en duidelijk beantwoordde, et toeval wilde dat meneer Panis, net deze week, precies twee iar in Leusden burgemeester is. Vanessa en Jessica waren be xjrhjk zenuwachtig op die mid- jg. Uit de vragen die ze bij zich jdden bleek wel dat zij niet alleen gen de burgemeester opkeken, èel kinderen leken de burge- eester heel belangrijk, heel def- j en heel hoog te vinden. Het eek allemaal reuze mee te vallen. burgemeester bleek gewoon •n aardige, man die veel te ver- len heeft en dat graag doet. Hij «telde het zo dat Vanessa en Jes- bijna altijd wisten waar hij het rer had. De eerste vragen gingen over de burgemeester van Leusden Mr AM. Panis natuurlijk. Maar is hij geboren? Hoe is zijn «naam? Is hij getrouwd? Heeft kinderen? Huisdieren? Hob- •gemeester Panis vertelde dat I op 16 augustus 1932 geboren is in wkel-Enschot, een klein plaatsje I de buurt van Tilburg. Na even Ikenen ontdekten de kinderen It de burgemeester binnenkort 57 r wordt. De voornaam van bur gmeester Panis is Fons. De burge- •ester is getrouwd met Alexand- I van Rhijn. Samen hebben ze vijf fnderen. Allebei zijn ze eerst met md anders getrouwd geweest. Jeneer Panis heeft een zoon en fee dochters. Peter Paul is 26, Ma- leke is 22, Caroline is 21. Zijn Touw had toen ze met hem trouw- e al twee zonen: Frank is nu 25 en pwm 24. Geen van de kinderen »nt nog thuis. |De heer en mevrouw Panis wo- met z'n tweeen in het mooie itte huis aan de Augustijnenhove. isdieren hebben ze met. „Vroe- §r toen de kinderen klein waren jdden we wel een heleboel die- zoals geiten, kippen en konij- Nu geniet ik alleen van de i die in en om het water voor het boekje van Jan Schouten over Achterveld gelezen. Dat vond ik wel leuk omdat ik graag zoveel mogelijk over de gemeente wil weten." BURGEMEESTER Bijna alle kinderen die iets te vragen hadden aan de burge meester, wilden weten hoe iemand burgemeester kan worden en waarom meneer Panis burge meester wilde worden. ,Je kan burgemeester worden op verschillende mameren. Som mige mensen worden eerst minis ter of staatssecretaris en dan pas burgemeester. Anderen worden bijvoorbeeld eerst wethouder of werken, zoals ik, eerst een paar jaar op een gemeentehuis om daar na te solliciteren naar een burge- meestersbaan." „Voordat ik burgemeester werd heb ik eerst heel veel geleerd. Na de lagere school, zo heette toen nog de midden-en bovenbouw van de basisschool, ben ik naar het gymnasium geweest. Tegenwoor dig valt het gymnasium onder het Voortgezet Wetenschappelijk On derwijs en is het te vergelijken met het Atheneum. Daarna ben ik rechten gaan studeren in Utrecht. Toen ik daar afgestudeerd was mocht ik mezelf meester in de rechten noemen. Daarom staat er soms Mr. voor nujn naam." „In mijn studietijd organiseerde ik al met plezier allerlei dingen. Ik was niet direkt van plan om burge meester te worden. Mijn vader was burgemeester, dus ik wist een beetje wat het was om burgemees ter te zijn. Daarom besloot ik eerst op een bank te gaan werken. Daar heb ik veel geleerd. Maar het was niet wat ik wilde." lurgemeesfer Panis in gesprek met Jessica (links) en Vanessa. ore huis leven. Daar moeten we het ■aar mee doen. We zijn zo vaak Het lijkt me voor een hond helemaal niet leuk om de hond van de burgemeester te zijn!" AMBTENAAR I0BBIES Veel tijd voor hobbies heeft de rgemeester ook niet. „Vroeger kind hield ik van voetbal. Het *as mijn eerste sport. Later ben ik tennissen, volleyballen en :eyen. Maar sinds ik burge ter ben, ben ik daarmee op- •uden. Geen tijd meer voor. it ga ik weieens naar een ijd kijken. Maar we hebben d een caravan. Daarmee gaan we weg en dan zetten we hem 'f op een mooi plekje. Van daar- fietsen en wandelen veel. Mis ten soms wel eens te veel voor vrouw", bekent de burge ier schuldbewust. In het ge- tek met Alexandra van Rhijn dat twee maanden geleden had- vertelde de vrouw van de bur- peester al dat zij was begonnen golfen. Nu vertelde de burge ter dat hij ook begonnen is. En de burgemeester boeken? 'Jk schaam me een beetje", zei burgemeester. „Maar ik lees nooit meer een boek. Wel tten en tijdschrijften, maar een 1 boek uitlezen, dat komt er bij- ^et meer van. Af en toe lees ik Jen stukje mee in het boek dat mijn °uw aan het lezen is. En, o ja, ens onze laatste vakantie heb ik „Daarna ben ik ambtenaar ge worden op het gemeentehuis in Utrecht. Nadat ik daar heel veel jaren had gewerkt en geleerd had hoe het allemaal in een gemeente huis toegaat en wat je allemaal moet doen en weten om een ge meente te kunnen besturen, wilde ik zelf wel burgemeester worden. Zodra ik ergens las dat in Maar tensdijk een nieuwe burgemeester gezocht werd, heb ik een brief ge schreven aan de Koningin. Die brief kwam uiteindelijk, samen met een heleboel andere brieven van andere mensen die ook burge meester in Maartensdijk wilden wórden, terecht bij de Commissa ris van de Koningin m Utrecht. Die zocht drie brieven uit van mensen die hem wel geschikt leken. Mijn brief was daarbij. Samen met de twee andere mensen moest ik daarom bij de Minister van Binnen landse Zaken komen om te vertel len waarom ik burgemeester wilde worden en waarom ik dacht dat ik dat wel zou kunnen zijn. De Minis ter moest kiezen en koos mij. In 1973 werd ik burgemeester van Maartensdijk en dat beviel uitste kend." en wat hij deed maakte indruk op mij. Dat wilde ik ook wel doen. Wat ik leuk vond en vind is dat je met een heleboel verschillende dingen te maken hebt. Je moet werken met ambtenaren en wethouders. Je komt bij heel veel mensen, niet al leen in je eigen dorp ook in de steden daar om heen en in de pro vincie. Je kunt iets voor dat dorp regelen. Zorgen dat er iets ge beurd wat nodig is. Bovendien vind ik het leuk om vergaderingen te leiden, om samen met andere men sen wat te doen. Samen iets te be spreken, samen iets te bedenken en samen iets op te lossen en uit te voeren. Daar hou ik van. Misschien doe ik het ook wel goed. Ik denk ook dat ik dit wel kan en daarom graag doe. Anders was ik vast geen burgemeester geworden. En soms door een beetje als een wijze vader te zijn. Mensen te helpen problemen op te lossen, vrede te stichten bij ruzies, ook dat komt voor ONDER DE INDRUK Vanessa was onder de indruk van het enthousiaste verhaal van de burgemeester en vroeg zich af of hij daar mets speciaals voor had moeten leren of dat hij een soort burgemeesters-examen had moe ten doen. Nee, een burgemeesters school noch een burgemeesters examen bestaat niet. Wat een bur gemeester moet kunnen is volgens meneer Panis: „Goed verhalen kunnen lezen en begrijpen. Goed kunnen praten omdat andere men sen kunnen begrijpen wat je wilt. Je moet een goed stel hersens heb ben en een goede opleiding, maar je moet ook goed met mensen om kunnen gaan en vooral goed kun nen luisteren. Een burgemeester mag niet te eigenwijs zijn, maar hij moet wel weten wat hij wil. Hij mag niet te koppig zijn, maar ook weer niet te slap. Hij moet van mening durven te veranderen, maar moet niet te snel om te praten zijn." „Kijk", legde de burgemeester uit: „Een burgemeester is eigenlijk LEUK Dat was hoe hij burgemeester werd, maar waarom wilde hij dat? „Mijn vader was burgemeester net zoiets als een coach van een voetbalelftal. Stel je voor een elftal waarin alle spelers, stuk voor stuk, even goed zijn als Johan Cruyff. Maar ze kennen elkaar niet en werken met samen. Dan is er een grote kans dat ze wanneer ze tegen Roda in Leusden moeten spelen, ze verliezen. Want een coach, eeen trainer van een elftal moet zorgen dat ze goed samenwerken. Daar voor moet ik ook zorgen. Niet voor een elftal, maar voor de wethou ders, de raad en de ambtenaren die hier in het gemeentehuis werken. Wist je dat er in dit ge bouw alleen al 160 mensen werken! Bovendien is de burgemeester de baas over de brandweer, de plaat selijke politie en de openbare scholen. Ik moet vooral zorgen dat andere mensen zo goed mogelijk kunnen werken. Dat noemen ze een 'managerfunctie' verklaarde de burgemeester, die daar direkt aan toevoegde: „Toch ben ik met het belangrijkste in de gemeente. De gemeenteraad is het allerbe langrijkste. Zij beslissen wat er moet gebeuren, wij in het gemeen tehuis zorgen dat het gebeurt." MOEILIJKE VRAAG „Wat zou u geworden zijn, als u geen burgemeester was gewor den?" wilden Jessica weten. Me neer Panis vond dat een hele moei lijke vraag. Hij moest er lang en diep over nadenken. Eerst zei hij: „Ik zou het echt niet weten. Het is zo leuk om burgemeester te zijn. Het is wel heel zwaar. Soms werk ik wel zestig tot zeventig uur in de week. Maar het is zo interessant. Hoe moeilijker het is, hoe leuker ik het vind." Maar na veel nadenken her innert hij zich: „Toen ik op de mid delbare school zat wilde ik dokter worden. Maar ik was verschrikke lijk slecht in wiskunde. En om dok ter te kunnen worden moet je dat goed kunnen. Ik heb het gepro beerd, maar het ging echt met. Toen heb ik daar maar van afge zien. Maar dat is iets wat ik lang gewild heb...mensen beter ma ken." Al pratend ontdekt meneer Parus ineens een overeenkomst niet meer nodig. Ik draag de keten zo min mogelijk. Ik draag hem al leen bij raadsvergaderingen en als 't moet. Dan ligt hij al gepoetst en wel voor me klaar. Thuis draag ik hem nooit en natuurlijk ook niet in bad. Hij is heel kostbaar, van zil ver." Vanessa en Jessica mochten hem van dichtbij bekijken. Vanessa raakte hem, heel voorzichtig, met één vinger aan. „Waar heeft U een hekel aan?", was de volgende vraag. „Aan ru zie", zei de burgemeester onmid dellijk. „En aan wantrouwen. Aan mensen die bij alles wat je zegt tussen zijn eerste wens en zijn te genwoordige beroep. „Eigelijk probeer ik nu ook voortdurend mensen beter te maken. Ik ben druk bezig een dorp beter te ma ken. Jullie weten misschien dat toen ik hier twee jaar geleden kwam dit dorp ziek was. Doodziek. De vorige burgemeester was niet alleen weggegaan, ook de vier wethouders. De gemeentesecreta ris, een hele belangrijke man in het gemeentehuis, was ontslagen. Kortom een heleboel problemen die opgelost moesten worden. Daar ben ik nog steeds mee bezig. Sommige mensen denken dat Leusden allang weer beter is. Dat is met zo. De patient is herstellend en loopt weer, maar om hem helemaal beter te maken is nog een paar jaar nodig. Ik ben daarbij eigelijk een soort chirurg. Sommige dingen moet je weghalen, andere veran deren of beter maken en weer an dere onderdelen vervangen door iets beters." LEUSDEN Waarom wilde meneer Panis burgemeester van Leusden wor den? „Omdat hier de burgemeester weggegaan was en er moeilijkhe den waren. In Maartensdijk was ik al veertien jaar burgemeester. Ik wilde wel eens wat anders. Ik heb goed opgelet waar ik het net zo leuk zou kunnen vinden als in Maartensdijk en Leusden stond heel, heel hoog op mijn verlang lijstje. Ik kende Leusden al een beetje. Vroeger stonden we regel matig met onze caravan bij het Hen- schotermeertje. Bovendien werden er in de plaats waar ik toen werkte veel nieuwe huizen gebouwd. Ik kwam toen weieens in Leusden kij ken naar de huizen die er gebouwd werden, omdat ik die zo mooi vond dat ik ze in Maartensdijk ook wil de." „Heeft U een auto met chauf feur?", vroeg Vanessa. „Nee", zei de burgemeester: „Die heb ik in Leusden helemaal niet nodig. Om van mijn huis naar mijn werk te komen, neem ik meestal de fiets of ik ga lopen. Dat is gezond en mi lieuvriendelijk. Wanneer ik naar Utrecht of Amersfoort moet, rijd ik in nujn eigen auto. Wanneer ik ver der weg moet, naar den Haag of zo, neem ik meestal de trein. Dat is lekker rustig, geen files en ik kan nog wat werken onderweg ook. Alleen burgemeesters van hele grote steden hebben een auto met chauffeur. Die hebben het nodig. Behalve dat die burgemeesters het zo druk hebben dat ze achterin de auto wel moeten werken, zouden ze helemaal geen tijd hebben om naar een parkeerplaatsje te zoe ken." KETTING „Draagt U altijd Uw ketting?", vroeg Jessica namens Annerrueke die zich zelfs afvroeg of de burge meester zijn ketting in bad droeg! Meneer Panis pakte een grote platte doos en deed die open. Daarin lag de ketting. De ambtske ten heet deze officieel. „De keten dient ervoor om de burgemeester te kunnen herkennen. Bij de voor schriften wanneer ik hem moet dragen staat nadrukkelijk vermeld "bij brand'. Burgemeesters dragen hun 'ambtsketen' omdat het zo hoort bij iets plechtigs. Vroeger droegen burgemeesters ook nog hele mooie uniformen, met gouden versieselen. Tegenwoordig is dat denken dat je er wat anders mee bedoelt. Dat je altijd op je woorden moet letten omdat mensen probe ren het anders uit te leggen dan je het bedoelt. Ik heb een hekel aan stiekem. Iedereen mag weten wat we doen, want wat we doen, mag best gezien worden. We zijn eerlijk bezig." „Heeft U weieens geen zin om bur gemeester te zijn?" vroeg Vanessa zich af. ,Ja", gaf de burgemeester eerlijk toe „wanneer ik heel lang vergaderd heb en daarna nog heel lang achter mijn bureau moet werken, heb ik weieens geen zin. Dein ga ik even een eindje lopen. Dat helpt." KINDEREN „Praat U wel eens met kinde ren?", was een andere vraag. ,Ja hoor. Soms roepen kinderen 'hoi, burgemeester' Dan gToet ik na tuurlijk terug. Ze komen ook wel eens vragen of ze in de tuin mogen helpen, of de auto mogen wassen. Wanneer ik bij hockey of tennis sta te kijken, praat ik natuurlijk ook wel eens met kinderen. Heel ge woon. En soms komen kinderen mij in het gemeentehuis wat vra gen. pas nog twee jongens voor een scriptie die ze moesten maken. Maar die hadden niet zoveel vra gen als jullie", zuchtte de burge meester. Nog maar een paar. Want hoe zal het volgens de burgemeester met het bouwdorp gaan en kan de bur gemeester voor een goed speelter rein of een skateboardbaan zorgen of voor een bioscoop. Meneer Pa nis zuchtte opnieuw. Hij wou dat hij overal 'Ja' op kon zeggen, maar dat kan niet. Wat er met het bouwdorp moet gebeuren volgend jaar, weet hij nog niet. Hij vindt wel dat er iets georganiseerd moet worden in de grote vakantie. Maar wat blijft de vraag. „In Leusden zijn al veel en veel goede speelterreinen, maar als er echt kinderen in Leusden zijn die het hele jaar door bijvoorbeeld een bouwspeelplaats willen heb ben, dan moeten die maar eens een brief schrijven. Net als de jongens die een skateboardbaan willen hebben, hebben gedaan. Dan wordt daar in het gemeentehuis over nagedacht, of het kan en waar en hoeveel dat kosten moet." „Een heleboel mensen denken dat als de burgemeester voor is, dat het dan gebeurt. Maar zo is het niet. Ik beslist niet alles. Ik doe niet met alles. Voor sommige dingen zorgen andere mensen. Mevrouw Blom zorgt bijvoorbeeld voor de speelgelegenheid. Mevrouw Ver duin voor de scholen. Voor biosco pen zorgt de gemeente helemaal niet. Wanneer iemand in Leusden een bioscoop wil beginnen is dat zijn zaak. Ik denk dat memand in Leusden een biscoop wil beginnen omdat hier veel te weinig mensen wonen De laatste vraag werd door de burgemeester aan Vanessa en Jessica gesteld: „Wat vinden jul lie nu van de burgemeester?" Vanessa en Jessica waren het helemaal met elkaar eens. Het was allemaal reuze meegevallen. De burgemeester was gewoon een meneer en nog wel een aardi ge. Hij zou gewoon hun vader kunnen zijn. „Als ik al geen vader had" voegde Jessica daar haastig aan toe. En de volgende keer als ze de burgemeester tegen zouden komen, zouden ze „Dag meneer Panis zeggen." Heel gewoon- .hoewel natuurlijk bijzonder, omdat ze elkaar nu een beetje beter kennen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiir ACHTERVELD - Sanne (7) is hele maal gek van haar hond. De hond heet Yuma Waarom? Omdat de eerste hond van haar ouders ook zo heette. Sanne heeft Yuma anderhalf jaar geleden zelf uitgezocht. Het was het hefste hondje uit het nest, dat heel hef op schoot kwam zitten en mij likte." Sanne begreep het toen meteen. Yuma is de allerhefst en ze kreeg gehjk. Yuma zijn vader is een bouvier, zijn moeder een boerderij-fokhond of andersom. Yuma is gewoon een gek beest met wel honderd kleuren m zijn vacht en haar voor zijn ogen. Hij luistert beter naar Sanne dan naar Sanne d'r moeder. Wanneer Sanne televi sie kijkt is hij haar kussentje waar ze tegenaan Ugt. De ondeugendste streek van Yuma was tot nu toe was her stelen van een pak watten uit de kapperszaak en het verspreiden van de watten door de hele zaak. Hij is ook gek op sportschoenen. Vooral oude, met een luchtje. Het meest vreemde van Yuma is echter dat hij gek is op het ghjden van een ghjbaan. Hij doet niets Uever dan Sanne uit school halen. Wanneer hij de kans krijejt rent hij de klas in en speelt hij, hard blaffend, met alle kinderen op het schoolplein. Maar het allermooiste van Sanne uit school halen vindt hij dat hij dan in de buurt van de ghjbaan op een schoolplein komt. Zo snel als hij kan rent hij, zonder dat Sanne hem dat zegt, het trapje op en ghjdt op z'n poten of hondekont naar bene den. Luid blaffend en met een hard kwispelende staart staat hij daarna onderaan de ghjbaan. Hij laat ie dereen weten dat hij dat toch maar weer mooi gedaan heeft. En als het mag wil hij nog wel een keertje.... iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ACHTERVELD - In Achterveld gebeurt van alles. Wat, waar precies en hoe en waarom is te lezen in de Leusder Krant. Meestal tenminste. Want Achterveld hoort bij de gemeente Leusden. De Achterveldse Courant bestaat niet, dachten wij. We hadden het mis. In Achterveld wordt wel degelijk een krant gemaakt. Jacob Muller (10) vormt samen met Marina Arends (ook 10) de hoofdredactie van de eens in de twee, drie weken verschijnende krant. In die krant gaat het niet over plaatselijk nieuws, maar over bedreigde diersoorten. De eerste twee num mers zijn verschenen. Het derde nummer komt en het vierde nummer is in voorbereiding. De redaktie van de Leusder Kin der Krant sprak met de collega's in Achterveld. Jacob Muller en Manna Arends m fteterburen. De tweede krant maken de krant samen met Maartje Schwagermann (9jaar), Dirk-Jan Koch (ook 9), Dona van der Kooi (10) en Gemma Fausert (ook 10). Samen vormen ze een club. Hun clubhuis hebben ze op de hooizol der bij Maartje thuis. Daar ontstaan de ideeen, worden de plannen uit gewerkt en de taken verdeeld. De redaktie en het administratiekan toor zijn gehuisvest in de kamer van Jacob. Bij hem staat een type machine voor de administratie. De artikelen worden niet op de typemachine gemaakt. „We vin den dat de artikelen iets persoon lijks moeten hebben. Wanneer je een artikel typt weet je niet wie het geschreven heeft. Dat vinden we jammer. Soms vragen we Gemma iets te schrijven. Want Gemma schrijft netjes." De eerste krant ging over zeehonden. De twintig exemplaren werden voor één gul den verkocht. De opbrengst stuur den ze naar de zeehondencrèche ging over apen. De opbrengst zal naar de Apenheul m Apeldoorn gaan. Het volgende nummer gaat over bevers. De opbrengst is voor het Wereld Natuur Fonds. Zolang er bedreigde diersoorten zijn, denkt de redaktie geen gebrek aan kopij te hebben. BEDOELING De bedoeling van de krant is om geld te verdienen voor een goed doel. Dat ze gelijk wat over dieren leren is daarbij mooi meegenomen. Eerst verkocht Marina, namens de club, armbandjes. Die armbandjes had de club gemaakt van panties of door 'Chinees haken'. „Dat is met acht draadjes en dan een soort vlechten", volgens Maartje. De op brengst, zeventien gulden, ging naar Pieterburen. Ze kregen een brief van Lenie van 't Hart terug. Daarna besloten ze meer geld te gaan verdienen door een krant te maken. In de eerste krant staat veel informatie over de zeehond, maar ook een kleurplaat, een puzzel, een spelletje en een verhaaltje. „Kleine kinderen die niet lezen kunnen, moeten de krant ook leuk vinden." volgens de redaktie. De tweede krant was extra dik. In de tweede krant kun je nog beter als in de eerste krant zien, dat de hele redaktie veel werk heeft ge had aan het samenstellen en schrij ven van de inhoud. Ze hebben alle maal iets bijgedragen. Jacob zoekt de informatie op in de dierenatlas die hij van zijn opa heeft gekregen. Dirk-Jan zoekt in spellenbladen naar spelletjes. Allemaal zeggen ze er dag en nacht mee bezig te zijn. Ze leren op deze manier niet alleen heel veel over bedreigde dieren, maar ook over hoe je een krant moet maken. Jacob bijvoorbeeld: „Ik kijk nou veel beter na, wat ik geschreven heb. Of er geen fouten m staan en zo." Dirk-Jan weet nu dat rode-blauwe en groene vlakken met goed te copiëren zijn.Je kunt het beste met een zwarte pen teke nen en schrijven." De kranten wor den verkocht voor één gulden, aan kinderen en ook wel aan grote mensen. Tot m China en Denemar ken toe werden de eerste twee kranten gestuurd. Jacob bezorgt de kranten in een echte krantentas. Wie een krant wil hebben, kan hem bestellen bij Jacob, telefoon 03425- 1970 De Achterveldse jongeren, die verantwoordehjk zijn voor het samenstehen van de Krant.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7