Ouder echtpaar kweekt fuchsia's Eigen bijdrage Dat is goed voor je!" iking pc-diploma's leusder krant «JVan schelpenpaadjes en de verkiezingen WOENSDAG 19 JULI 1989 plaatselijk nieuws 9 UAR'V/tM ATW4 Ot RUPS £i EP E.ri minuiinininMiliumminiumminuimilminminimin,u LEUSDEN - De verkiezin gen werpen hun schaduw reeds vooruit. Ook in de Leusdense gemeenteraad. Dat bleek onder meer tijdens de vergadering van de raads commissie voor verkeer, waar de omvang van de agenda, die minimaal was, alle ruimte bood voor een mi nutieuze behandeling van voorliggende collegevoor stellen en verbaal vuurwerk. Tijdens de behandeling van een nijpend probleem, de verkeersproblematiek rond de SBBO, kwamen de PvdA en de WD al debaterend met elkaar in aanvaring. In het voorstel, om de pro blemen tijdelijk op te lossen, deed het college de suggestie een schelpenpaadje aan te leggen van de parkeerplaats bij de Hamershof naar de Burgemeester Van der Post- laan, in de hoop dat studen ten van de school op die ma nier gestimuleerd zouden worden hun auto op daarvoor bestemde plaatsen te parke ren. Maar niet ieder raadslid was op voorhand gechar meerd van een dergelijke oplossing. Gert de Weerdt (PvdA) zag bijvoorbeeld eni ge praktische problemen. „Mijn ervaring is dat schel pen hinderlijk in het profiel van de schoenzolen gaan zit ten", vond hij. Voor hem een reden om het college andere oplossingen in overweging te laten nemen. Zijn liberale confrère, Ton Voortman (WD), zag dat pro bleem helemaal niet. „Ik draag namelijk profielloze zolen", verklaarde Voort- man. Die opmerking was ko ren op de molen van De Weerdt De opiniepeilingen en de resultaten van de Euro pese verkiezingen indachtig, vond hij dat voor een WD-er maar een riskante zaak: „Het is misschien toch verstandig wat steviger schoeisel te gaan dragen. Dat zult u met de verkiezingen hard nodig hebben!" koolwitje: De volkstuinders onder ons zullen niet bepaald met vriendelijke gevoelens voor het onderwerp van deze week rondlopen. De rupsen van het koolwitje hebben nu eenmaal een voorkeur voor de groente die wij ook graag eten: de koolplant. Zijn alle daagse uiterlijk maakt hem ook bij de niet-tuinders tot een miskende vlinder. De soort overwintert als pop, een zogenaamde gordelpop. Deze zit vast met het achter lijf en met een draad die om de borst gespannen is, de gordel. Deze pop is een tref fend voorbeeld van aanpas sing. Hun grondkleur is groen maar bevat ook zwarte en witte pigmenten waarmee ze zich goed aanpassen aan de kleur van de omgeving. Wanneer ze omstreeks mei als vlinder uit de pop tevoor schijn zijn gekomen gaan ze zo spoedig mogelijk voor de voortplanting zorgen. De rups van deze voorjaarsge neratie leeft op wilde kruis- bloemigen. We merken daar dus weinig van, het is de zo- mergeneratie die ons de hoofdbrekens bezorgt. Die geven de voorkeur aan onze gecultiveerde kruisbloe mi- gen: de koolsoorten. Het koolwitje vliegt alleen op zonnige, windstille dagen want het begint al last van de wind te ondervinden als deze een snelheid van ongeveer twintig kilometer per uur be reikt en vliegt niet meer als deze snelheid hoger wordt. Op die windstille, zonnige dagen legt het wijfje haar langwerpige, gele, op maïs kolven lijkende eitjes op de onderkant van de koolblade ren, waar ze goed beschermd zijn tegen regenbuien en zon nestralen. Ze legt er precies zoveel dat de uitgekomen rupsen genoeg voedel heb ben om volwassen te worden, op een grote plant meer, op een kleine minder. Als de plant bezoek heeft gehad van een vrouwtje kool wit, zal er nooit een tweede moeder haar eitjes op dezelfde plant afzetten. Blijkbaar ruiken ze al van verre dat een ander haar voor is geweest. Na een dag of tien komen de kleine, geelgroene rupsjes uit de eitjes, die de tafel ge dekt vinden en onmiddellijk beginnen te eten van hun lie velingskostje. Ze kunnen de planten tot de nerf kaalvre ten. Neem er de tijd voor en je kunt ze zien groeien. Als ze ongeveer vier centimeter lang zijn gaan ze zich ver poppen. Wanneer ze er de kans toe krijgen want ze heb ben naast de mens nog an dere vijanden als zangvo gels, slecht weer en sluip wespen. Het nietige, kleine Bracon- sluipwespje is misschien wel de grootste vijand van de koolrups. Ze grijpt de pasge boren rups en priemt haar legboor in het weerloze lijfje. Dan brengt ze haar voorraad eieren bij de larve naar bin nen, meestal een stuk of twin tig. De eieren komen uit in het vetweefsel van het slachtoffer. De rups wordt door zijn ongenode gasten van binnen gewoon leegge geten, waarbij ze echter wel zorgden geen organen of an dere vitale delen te beschadi gen want hun gastheer moet blijven leven. Uiterlijk zou je menen dat de rups er geen enkele hinder van onder vindt want hij eet en groeit gewoon door of er nietB aan de hand is. Maar op een dag, als de rups zich gereed maakt om zich te gaan ver poppen, dan eten de larven ook de vitale delen van de rups op en binnen korte tijd is deze dood. Daarna vreten de larven zich een weg naar bui ten en verpoppen zich in kleine, gele coconnetjes, die men vaak voor 'rupseieren' houdt, in de directe omge ving van het lege omhulsel. Na enkele dagen komen daaruit de kleine helpers van de volkstuinder gekropen. G. van L. pleeghuizen afhankelijk ma ken van inkomen en vermo gen, daarbij als er voldoende geld is de hele kostprijs laten betalen (zoals nu bij de verzor gingstehuizen het geval is); - afschaffen van de eigen bij dragen, die afhankelijk zijn van inkomen en vermogen Dan zal een andere wijze van financiering ontwikkeld moe ten worden. Hoewel minister Brinkman demissionair is heeft hij een paar weken geleden toch advies gevraagd over de manier waarop de eigen bijdragen van bewonders van bejaarden oorden en verpleeghuizen meer gelijk getrokken kunnen worden. Momenteel hoeven mensen in verpleeghuizen minder te betalen dan bewoners in verzorgingstehuizen en zij hoeven hun vermogen niet 'op te eten'. Veel bewoners van verzor gingstehuizen, die zelf de hele verzorgingsprijs moeten betalen vinden ht oneerlijk dat zij hun spaargeld bijna vol ledig 'op moeten eten', terwijl andere bewoners die geen spaargeld hebben, toch de zelfde verzorging krijgen, wat uit belastinggeld wordt be taald. Minister Brinkman geeft in zijn adviesaanvraag aan Interpro vinciaal Overleg, de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten, Ziekenfondsraad en anderen een aantal mogelijk- neden om de eigen bijdragen in verzorgingstehuizen en ver pleeghuizen te harmoniseren. Een eerste mogelijkheid is het vermogen zelf - met de inkomsten daarvan - buiten beschouwing te laten bij de >igen bijdrage in d? verzor- g ugstehuizen Andere mogelijkheden zijn onder meer - De eigen bijdrage in ver zorgingstehuizen stellen op een maximum van 2200,-, de huidige maximale eigen bijdrage m verpleeghuizen; - de eigen bijdrage voor ver- ONRECHTV AARDIG De minister vraagt advies om dat de bewoners de verschil len in de eigen bijdrage voor beide instellingen als on rechtvaardig ervaren. Dat wordt sterker nu de verschil len in behoefte aan zorg tus sen bewoners van verzor gingstehuizen en verpleeg huizen afnemen. In het stre ven naar zorg op maat voor in dividuele bewoners ontstaan bijvoorbeeld ook mogelijkhe den voor verpleegzorg in ver zorgingstehuizen Bovendien zullen m de toekomst, als de voorstellen van de commissie Dekker worden doorge voerd. de eigen bijdragen meer op elkaar afgestemd moeten worden. Het is nog onduidelijk wan neer het gevraagde advies wordt uitgebracht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiu aan geeft. Men zegt wel eens tegen mij: jij hebt groene vin gers. Maar het is eigenlijk ge woon dat ik er de tijd voor neem. Net als met elke hobby, daar heb je tijd voor een besteed je zorg aan en dan gemet je ervan. We vin den het jammer, dat ze voor de winter bijna helemaal kaal gesnoeid moeten worden, want er zitten dan nog zoveel bloemen aan. Maar binnen overwinteren gaat slecht, dan krijgen ze luis." BEMESTING Mevrouw Arns is nu elke dag ongeveer twee uur bezig met haar fuchsia's. Oude bloemen moeten worden verwijderd en ook het zaadbeginsel, zo dat er nieuwe bloemen kun nen groeien. Ook hebben ze, zeker deze zomer, praktisch elke avond water nodig en ook de bemesting mag niet worden vergeten. "Maar dan ben je verzekerd van door gaande bloei." "Het meeste werk hebben we in het voorjaar en vlak voor de winter. Na half mei mogen de planten naar buiten en dan moeten ze dus uit het kastje. Om de paar jaar krijgen ze nieuwe aarde. Ik sorteer ze dan op kleur en geef ze de plek waar ze het beste tot hun recht komen. In het najaar moeten de fuchsia's die in de grond hebben gestaan in pot ten worden gezet en na het flink snoeien van alle planten krijgen ze een plaatsje in ons kasje. Daar blijft genoeg vocht in hangen zodat we er in de winter zowat niet naar hoeven om te kijken." Voor de meeste fuchsialief- hebbers blijkt hun hobby niet duur te zijn. "De meeste fuch sia's heb ik gekregen van an dere fuchsiavrienden. Zo van: neem maar een stekje mee. Een enkele keer koop ik voor een gulden een nieuwe soort bij een kweker. Ik koop daar nooit een kant en klare plant, maar altijd een stekje. Ik vind het juist luek om de planten zelf verder op te kweken. Wij hoeven niet elk jaar nieuwe geraniums en fuchsia's of afn- kaantjes te kopen. Het is dus niet duur voor ons." BLOEMENBAK De heer Stef Ams zorgt ervoor dat ze geen grote klanten zijn bij de verkopers van tuinarti- kelen. Hij heeft zelf de grote bloemenbak, in de vorm van een waterput, gemaakt en ook alle bakken waann de fuchsia's groeien en bloeien zijn door hem in elkaar getim merd. "Die bakken hebben zo ook de goede afmetingen, dus breder dan men ze meestal te koop ziet" Vol trots laat hij ook zijn kleine kas zien. Dat kasje, waarin een au tomatische verwarming, heeft hij ook gemaakt. "Alle fuch sia's gaan gesnoeid in dat kasje en komen zo de winter door. De laatste twee jaar heeft die verwarming niet hoeven branden. En als de winter strenger is, dan kost het ons nog niet veel om de temperatuur op zes graden te houden." Het echtpaar Ams is lid van de Nederlandse Kring van Fuchsiavrienden. Mevrouw Arns gaat regelmatig naar de vergadering van de Regio Gooi en Eemland en Vecht streek. "Je ziet daar veel ou dere mensen en opvallend veel mannen". Niet zonder re den noemt men het verzorgen van een groot assortiment dan ook soms een typische seruo- renhobby. "Je moet namelijk nogal wat tijd hebben voor deze liefhebberij". De fuchsiavrienden wisselen hun ervaringen met elkaar uit en vertellen hoe ze hun plan ten rijk aan het bloeien krij gen en ook hoe ze ongedierte weten te bestrijden. Uiteraard kan een bijzondere fuchsia daar op veel aandacht reke nen. Rond het huis zijn ook prach tige rozen te zien, de hobby van de heer Arns Maar bij het eind van het bezoek wijst me vrouw Arns met trots op een pas verworven bijzondere fuchsia: een fuchsia met gele bloemen, waarvan nu nog al leen de knopjes zichtbaar zijn. De seniormedewerker van de Leusderkrant weet aan het eind van zijn bezoek de be lofte los te krijgen, dat hij als deze bijzondere fuchsia goed groeit een stekje krijgt voor zijn balkon. Ik moest een paar dagen een dieet volgen. Allerlei vruch tensappen, pap en yoghurt of melk met daarin fijngemalen appel of banaan. Al dat flauwe spul was natuurlijk uitermate 'goed' voor mij. Dat heb ik vroeger heel wat keren gehoord! "Neem nog wat, het is goed voor je!" Dat zei mijn moeder altijd. Maar wij landeren wisten heel goed wat ze daarmee eigen lijk bedoelde. Zij wilde geen restjes eten overhouden. Als het eten echt lekker was. dan hoefde ze dat met te zeggen. Dan hielden wij ons bord wel bij de pan met karnemelkse pap of met rijst en moest de suikerpot met kaneelsuiker en de strooppot worden bij gevuld. Ik heb er nog moeite mee, wanneer iemand mij probeert over te halen om iets te eten 'omdat het zo gezond' voor mij is. Zo zullen ze mij met ge makkelijk mee krijgen naar een restaurant waaralleen ve getarisch eten te krijgen is. Dat is voor mij niet 'lekker uit eten gaanEn als ik aan eten denk, dan voeg ik daar toch he ver woorden als 'lekker' en 'heerhjk' aan toe dan woor den als 'goeden 'gezond Nu ik dit zit te tikken op mijn schrijfmachine, reahseerde ik me, dat ik soms toch gebruik heb gemaakt van dezelfde uit drukking die ik afwijs. Ik heb ook de nodige keren tegen kmderen gezegd 'dat is goed voor je' al ging het dan meestal niet over eten. "Sport is goed voor je", ook al heb je er helemaal geen aanleg voor of al voelde je er niets voor. Denk aan de kinderen, die al tijd als laatste werden uitge kozen als er twee partijen ge vormd moesten worden bij het voetballen, de gymnastiek of een spelletje trefbal. 'Op tijd naar bedwerd (en wordt) nog steeds goed gevonden. En als het antwoord daarop was (en is): "maar ik heb hele maal nog geen zm" of "mijn nichtje mag ook altijd veel la ter naar bed", dan gaf je gauw als reactie "maar je hoeft ook helemaal geen zin te hebben, E als je nu maar naar bed gaat" en "ik heb niets te maken met E je nichtje, dat moeten die ou- ders maar weten wat zij goed vinden; jij hebt met ons te ma- E ken." E Zo zijn er nog veel voorbeel- den te geven van situaties E waarin gemakkelijk 'het is goed voor je' wordt gehan- teerd, terwijl de aangespro- E ken persoon dat helemaal geen doorslaggevend argu- ment vindt. E Het ouder worden kan nogal eens met zich meebrengen, f dat je steeds beter meent te E weten wat goed is voor een ander, zeker als die ander een E land is. Het hjkt wel of je dan 1 gaat vergeten, wat je zelf als jongeman ofjongevrouw voor reactie gaf als men tegen je E zei, dat iets 'goed' voor je was. Dan reageerde je al gauw met: "ik maak zelf wel uit wat goed is voor mij. VUTter E LEUSDEN - Bij Goudplevier 26 in Leusden blijven dik wijls voorbijgangers staan. Zij kijken vol bewondering naar de prachtige voortuin, waar vooral de vele fuchsia's alle aandacht trekken. De bewoners, het echtpaar Arns, is zelf ook trots op hun fuchsia's, die niet alleen in de voor tuin, maar ook langs het huis en in de achtertuin hun prachtige kleuren laten zien. Een nieuwsgierige senior medewerker, die zelf ook een paar fuchsiaplanten op zijn balkon heeft, had een gesprek met het echtpaar Arns. "Ik ben een plantengek", zegt mevrouw Utie Arns. "Ik heb altijd al van planten en bloemen gehouden, in huis en buiten." Dat is duidelijk te zien aan ondermeer een paar orchideeën, die in de open keuken in bloei staan. Toen ze 63 jaar was is zij aan haar fuchsiahobby begonnen. Dat is nu zes jaar geleden. "Een nicht van me m Har derwijk had fuchsia's en die vond ik erg mooi. En toen ik in de buurt van mijn dochter in Zeeland een fuchsiakweker ontdekte, was ik verkocht." Zij is met kleine stekjes be gonnen en door die goed te verzorgen had ze al gauw een paar mooie planten. Het bleef niet bij een paar. Op dit ogen blik zijn rond het huis 120 fuchsiaplanten en 80 verschil lende soorten te bewonde ren. Rood, wit, roze, paars en alle mogelijke combinaties van deze kleuren zijn te zien. Ook is er een grote variatie in bloembuizen. kelkbladen en kroonbladen, zodat men lang gerekte bloemen, korte ge drongen en wijduitstaande bloemen aan de planten ziet hangen. Een enkele fuchsia heeft rechtopstaande bloe men. In de vele potten en bakken staan stamfuchsia's en struikfuchsia's en aan een per gola zijn in hangende potten 'watervallen' van fuchsiabloe- men te bewonderen. "We ge nieten elke dag van onze fuchsia's. En dat de hele zo mer lang, tot zelfs in de herfs tot het gaat vriezen. Dat is het leuke van deze hobby: je ziet resultaat van de tijd die ie er De heer en mevrouw Arns bij een deel van hun Fuchsia-verzameling. Speciaal voor de Fuchsia 's bouwde meneer Ams een bloembak in de vorm van een oude waterput. - Veertig medewerkers van van het Dienstencentrum van de Gereformeerde Kerken in Nederland week woensdag hun diploma in ontvangst nemen voor hun deelname aan de cursus personal Dienstencentrum had deze cursus samen met de Streekschool SBBO georganiseerd. Het oplei- bestond uit een cursus basismformatica, een MS DOS-opleidmg en een cursus Word Perfect.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9