fotograferen is moeilijker aan je eigenlijk zou denken eerlingen Regenboog lemen reizend afscheid 'Walibi gangsters' gepakt Skateboarden de rijksweg? op issen in Leusden leusderkranc Sascha en haar nijlpaardje Oud papier DWS eusder krant plaatselijk nieuws is moeilijker dan je denkt. Je kunt niet alles wat je ziet op een foto vastleggen. Dat ontdekten uit de bovenbouwklassen van de basisschool De in de laatste weken voor de grote vakantie. Zij kregen plaatselijke fotowinkelier een aantal fototoestellen, mochten ze in en om de school fotograferen. De beste kregen een prijs. In de jury zat behalve de fotowin- de heer Muns, de redacteur van de Leusder Kinder- Het uitzoeken van goede foto's was moeilijk. Dat zegt een jurylid na tuurlijk altijd, maar het was echt waar. Soms was het natuurlijk heel makkelijk. Wanneer een kind m de haast om een kip te fotograferen, vergeten was om stil te blijven staan. Zodat de foto 'bewogen' was. Om een goede foto te maken moet de winnende foto's van de wedstrijd die op De Vallei gehouden werd. ITER VELD In de Regen- Sschool werd afscheid geno- 'van de leerlingen van groep Zes leerlingen gaan de tol verlaten en gaan naar het delbaar onderwijs. De schei- w leerlingen speelden een kt door hen zelf geschreven y met hulp van meester Gert. 9^9 over het verlaten van de tol en over de wijde wereld ■jften De 'schoolverlaters' Jten een mooie reis. In ver- d met hoogtevrees, treinvrees, Detae en angst voor het paard jde reis te voet. De reis startte mRegenboogschool. Een vlot touk gespeeld stuk. Vervol- s een korte toespraak van de ^eurvan de school. De direc- wenste na afloop hen veel ces en hoopte dat ze de school zouden vergeten. De schei- Ijk leerlingen kregen een met gedichten en een bij- teamlid kreeg van de schei- e leerlingen een geschenk °emen. Door een aantal leer- je eraan denken dat alles wat je door je lens ziet, binnen het kader tje, op de foto komt. Daarbij dien je rekening te houden met heel veel dingen. Wanneer heel veel op de foto staat, wordt de foto snel rom melig of onduidelijk. Een ding is vaak mooier dan een heleboel din gen die er allemaal maar half op staan. Bovendien moet je op de kleuren letten. Een kind in een gele jurk komt minder mooi uit nissen gele bloemen dein tussen rode bloemen. Een land van de Vallei- school had twee witte duiven tegen een donkere achtergrond gefoto grafeerd. Dat was een prachtige foto geworden. Om te fotograferen moet je goed zoeken naar een mooi plaatje. Dat betekent niet alleen dat je moet letten op hetgeen je wilt fotograferen een kind of bloemen of een dier, ook op de achtergrond en waar de zon vandaan komt Je moet nooit tegen de zon in fotogra feren en er op letten dat je zelf met je toestel niet te veel in de schaduw staat. Wanneer je een mooi plaatsje hebt gevonden, moet je geduld hebben. Wat je wilt fotograferen moet er leuk op te komen staan. Dus net zo lang wachten tot die geit naar je kijkt, de lap stilstaat, of die twee duiven naar elkaar kijken. Misschien is geduld hebben wel het allerbelangrijkste om een goe de foto te kunnen maken. Verder moet je natuurlijk opletten dat alles mooi op de foto komt. Een scheve foto kan best leuk zijn, maar alleen als het de bedoeling is. Wie daar allemaal op let ontdekt dat je door een fototoestel heel goed gaat kij ken. Het lijkt net alsof je ineens veel beter ziet hoe iemand kijkt of wel ke kleuren er allemaal in een gras perk zitten. Hier volgens de win naars van de fotowedstrijd op de Valleischool. Zij maakten een mooie foto. Probeer het ook eens. Maria van Dam, Bart Jan Hene- weer, Sjoerd Reitsma, Stephan Westerbeek van Eerten, Jos Óver- eem, Johan Joosten en Bianca van de Laan, Jaccolien van Ramselaar, Marieke kroppf en Tobias Louwer- se, Nanda Remders en Anne Mart Kuipers, Gijs van Eijkeren en Paul Kollner. De 'winnaars' kregen een wegwerpcamera. Dat is een came ra waarin een fotorolletje zit. Wan neer dit rolletje vol is moet je de camera stuk maken om het rolletje naar de fotograaf te kunnen bren gen. Groep vijf tot en met acht gaan in september kijken hoe het ont wikkelen en afdrukken van foto's in een foto-ontwikkelcentrale in zijn werk gaat. LEUSDEN/BELGIe - In Begie kan de politie soms heel streng zijn. Wie geen officiële papieren bij zich heeft waarmee hij of zij kan bewijzen dat hij of zij werkelijk is, die hij of zij zegt te zijn, kan het land uitgezet worden. Dat overkwam de 15-jarige Mignon samen met haar vriendin Madolon. Ze waren met de trein op weg naar het pretpark Walabi. De conducteur vroeg niet alleen of ze hun kaartje wilde laten zien, maar ook om hun paspoort. Op het treinkaartje dat Mignon bij zich had, stonden alle gegevens die ook in haar paspoort staan. Maar dat vond de conducteur niet genoeg bewijs. De meisjes werden door twee conducteurs uit de trein gehaald en naar de politie gebracht. Die zette ze op de eerste trein naar huis terug onder bewaking van een conductrice. Een dagje Walabi werd een dagje station Antwerpen. Madalon en Mignon zijn twee vriendinnen. Ze gaan ieder jaar één keer samen naar een pretpark. Dit jaar was het de beurt aan Walibi, een pretpark in België. Omdat Mig non haar ouders bang waren dat ze in de drukte van het pretpark haar paspoort zou kunnen verliezen, schreven ze alle gegevens over op het treinkaartje. Een speciaal trein kaartje, want om naar Walibi te kunnen met de trein moet je een speciaal 'arrangement' nemen. Bo- Croep 8 van basisschool De Regenboog nam reizend afscheid. lingen werd over de schoolverla- een kampvuur waar met gitaarbe- ters een afscheidslied gezongen. geleiding een aantal liedjes werd Het geheel werd afgesloten met gezongen. LEUSDEN- In het gemeentehuis van Leusden is nagedacht over een plek waar geskateboard kan worden. Bas in 't Veld heeft een paar maanden geleden gevraagd of de gemeente daar over na wilde denken. Hij had een 'ramp' gebouwd. Daarop kwamen heel veel kinderen skateboarden. Omwonenden hadden daar last van. Na deze ramp heeft Bas aan de gemeente gevraagd of zij een skateboard baan wilden aan leggen. Bas dacht daarbij aan het voormalige fietscross terrein. De gemeente Leusden is niet erg enthousiast. Zij willen niet veel geld uitgeven voor iets dat misschien net als de fïetscrossbaan maar een poosje leuk blijft. Maar ze wil Bas en alle andere kinderen in Leusden wel tegemoet komen. Daarom heeft ze Bas in 't Veld nu toestemming verleend om te skate boarden op een gedeelte van de meuwe aansluiting van de rijks weg. Deze oprit is nog niet klaar. Er komen nog geen auto's. Tot dat aan dit stuk weg weer gewerkt wordt mag Bas daar skateboarden. Maar het is nog met zeker of Bas dit daar wel gaat doen. Want aan de toe stemming zijn een aantal voorwaar den verbonden. Bas zijn vader wil eerst eens goed uitzoeken hoe het zit met de aansprakelijkheid, voor dat hij Bas toestemming geeft om van de vergunning gebruik te ma ken. Aansprakelijkheid betekent verantwoordelijk. Volgens de toe stemming van de gemeente Leus den zou Bas verantwoorde lijk wor den gesteld voor eventuele be schadigingen aan de weg, de berm of de sloot. Bas kan met verantwoordelijk zijn voor alles wat erop of om de skateboard-baan gebeurd. Zijn va der weet daarom nog niet of hij Bas wel van de toestemming van de gemeente gebruik laat maken. Zo lang dit nog niet duidelijk is is het nog niet zeker of het stuk weg ach ter de tennishal de Inslag als skate- boardbaan gebruikt mag worden door andere kinderen dan Bas. De gemeente Leusden schrijft m haar brief waarin ze Bas toestem ming verleend om een skate- boardbaan m te richten op het ver lengde weggedeelte van de Noor derrandweg het volgende; .Wanneer de politie en/of brand weer aanwijzingen geeft moet daar onmiddellijk naar geluisterd wor den. .De opnt mag tot 1 december 1989 gebruikt worden als skateboard- baan. .Wanneer de weg of de berm be schadigd raakt, wordt de toestem ming ingetrokken. .Wanneer Bas op de weg een 'ramp' neer wil zetten, moet die regelmatig verplaatst worden, om de schade aan weg, bermen of slo ten zoveel mogelijk te beper ken. .De gemeente kan met aansprake lijk worden gesteld voor schade of ongelukken op de skateboard- baan. vendien kreeg Mignon korting om dat ze een abonnement had en ook daar had ze een bewijs van. Op 4 juli was het heel warm weer. Direkt al bij het vertrek ging er van alles rrus. Mignon viel flauw op het per ron. Door de warmte waarschijn lijk, met als gevolg dat ze mocht bijkomen in de koelte van een kantoortje, waardoor heel veel mensen die op het station in Amersfoort werken, wisten dat Mignon die dag naar België zou gaan. Eenmaal op weg moesten ze zelfs nog even snel uit de trein en terug omdat ze wat hadden laten liggen. Zodat heel wat spoorweg personeel Madalon en Mignon uit zwaaiden. In Antwerpen stopte de trein voor het eerst in Belgie. Een con ducteur kwam de kaartjes contro leren en vroeg ook naar de pas poorten. Die hadden ze niet. Ma dolon had wel een ander 'identi- teits'bewijs bij zich. Mignon niet. Daarna begint een hoop verwar ring. Eerst zei de conducteur dat ze alleen verder mochten wanneer ze bijbetaalden. Mignon had niet veel geld bij zich en na enig heen en weer gepraat besloten ze het beno digde geld samen te betalen en het de rest van de dag zuinig aan te doen. De conducteur gmg vragen hoeveel ze precies moesten bij be talen. Hij kwam terug met een an dere conducteur die zei dat ze uit moesten stappen en naar de politie moesten. Alle passagiers m de cou pé waarin Madolon en Mignon za ten, keken en sommige bemoeiden zich ermee. Madolon en Mignon begrepen dat ze iets heel verve lends gingen meemaken „We wilden eerst met uitstap pen. Eerst omdat we bang waren dat we minstens een uur later in Walibi zouden aankomen, later omdat we het allemaal niet leuk meer vonden." Ze moesten. Met een conducteur voorop, die steeds angstig omkeek om te con troleren of ze hem wel volgden en met een achter hen, liepen ze naar de politie. Een kleine optocht over het perron en door het station in Antwerpen. Op het politiebureau vroegen ze of ze naar huis mochten bellen, of naar het station in Amersfoort. Daar zou vast wel ie mand kunnen bevestigen dat ze gewoon twee meisjes waren die naar Walibi wilden en geen 'gang sters' die stiekem België binnen wilden sluipen. Ze mochten met bellen. Zodra de trein richting Neder land binnenreed werden ze onder bewaking van een hele dikke con ductrice die iedere uitgang ver sperde, op de trein naar Nederland gezet. De bewakers' keken heel streng en waren niet bereid tot een gesprek. In Roosendaal mochten de meisjes overstappen op de trein naar Amersfoort. Hun 'uitje' had ze ventig gulden per persoon gekost. Ze hadden niet meer van Belgie gezien dan het perron en het poli tiebureau in Antwerpen. Mignon's moeder was heel boos toen ze hoorde hoe Mignon "als een misdadiger" het land was uitgezet. Ze schreef de Leusder Krant: „Dankzij koelbloedig optreden van de Belgische douane en politie is voorkomen dat twee meisjes 'illi- gaal' een dagje Walibi konden be zoeken. Hun treinticket voorzien van alle (paspoort) gegevens was m orde maar om verlies te voorko men hadden de kinderen hun pas poort niet bij zich. Gelukkig greep de politie in Antwerpen in en zette ze in de eerstvolgende trein naar Nederland. Naar hun ouders bellen werd verboden. Fijn dat de Belgi sche douane en politie tijd heeft bij dit soort overtredingen meteen in te grijpen. Het Belgische volk kan zich, tot we een verenigd Europa zijn, veilig voelen." Een hatelijke brief, want de moeder van Mignon is het helemaal met eens met de Belgische politie. Een week later zijn Mignon en Madolon wel in Wa libi gekomen. Ze kregen het trein kaartje van hun ouders en hebben geen douane, geen conducteur en geen politieagent gezien. Geen Belg wist dat zij speciaal hun pas poorten hadden meegenomen. ACHTERVELD - In het kader van de oud-papieractie van de mu ziekvereniging DWS zal zaterdag weer een container worden ge plaatst op het Groot Achterveld- plein. Iedereen die oud papier op wil ruimen kan dit in genoemde container komen deponeren. De genen die door onvoorziene om standigheden niet in de gelegen heid zijn hun oud papier zelf te ko men brengen kunnen dit voor vrij dagavond ly.uu uur melden bij W. van Hamersveld, telefoon 03425- 1688 en W Wouters, telefoon 033- 941197. Het papier zal dan worden opgehaald Inwoners van Stoutenburg en om geving kunnen hun oud papier eventueel ook komen deponeren bij W. Wouters, Hessenweg 95 te Stoutenburg der, dan de hengelaar de vis. Een vis kan met zien zoals een mens, maar heeft vaak wel geleerd scha duwen boven water te wantrouwen en uit de buurt te blijven. Met als gevolg dat plekjes waar veel men sen. vaak vissen, een tijdje goed kunnen zijn en daarna een poos niets meer opleveren. Geen vis meer te vangen. Ze weten dat ze daar met moeten zijn. 'Om beschadiging van vissen zo veel mogelijk te voorkomen, moet je goed op je dobber letten en snel reageren zodra deze onderwater verdwijnt. 'Scherp' vissen heet dat. En natuurlijk zo snel mogelijk de vis van het haakje verwijderen en te rug doen in het water. 'Hengels zijn in soorten en maten te koop. Van heel goedkoop tot heel duur, van heel kort tot heel lang. In Leusden heb je echt geen werphengel nodig. Jeroen en Erwin hengelden met een 'telescoop' hengel. Dat is een inschuifbare hengel. Menno ge bruikte een bamboehengel. Daar mee lukte het uitstekend om iedere dag wat te vangen. In Leusden is ook goed te hengelen met een bamboe, dus buigzame, stok, een WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 moet zo min mogelijk pijn lijden of schade oplopen. Daarom hierbij een paar aanwijzingen: 'Zodra één schupje van een vis beschadigd is, kan de vis ziek wor den en uiteindelijk dood gaan. Rond het beschadigde schupje ont staat vaak schimmel. Soms denken mensen dat een vis met schimmel ziek is geworden door vervuild water. Dat kan ook wel, maar meestal komt het doordat een vis gewond is geraakt. Een vis met schimmel is ziek en gaat dood. Om beschadiging te voorkomen mag je een vis alleen vastpakken met natte handen. Heel voorzichtig en zo kort mogelijk. 'Een goede hengelaar moet iets van de natuur weten. Hij of zij moet weten dat een vis snel reageert. Een vis ziet de hengelaar vaak eer- nylon snoer, een haakje en een dobber gemaakt van een kurk. Met een kiezelsteentje kun je de snoer verzwaren. De haak moet in een goede verhouding staan tot de grootte van de vis die je wilt van gen. In Leusden zijn kleine haakjes goed. Tenzij je een grote karper wilt vangen. Dat zal niet makkelijk zijn. Karpers zijn slim. 'De twee Jeroens, Menno en Erwin gebruikt gewoon 'droog' brood als aas. Vissen houden ook van ge kookte aardappel of deeg ver mengd met gekookte erwten of brinta. Veel vissen houden ook van kaas en leverworst! Regenwormen doen het soms ook goed, maar z'n worm aan een haakje rijgen, vindt niet iedereen even leuk. Het aas moet stevig in kleine balletjes gerold worden. Het mag er natuurlijk niet afvallen. *Een vis akte heb je nodig wanneer je ouder bent dan veertien jaar. Het visseizoen loopt van 1 juni tot 26 maart. 'Geliefde 'stekjes' in Leusden zijn: de ijsbaan, langs de Landweg, bij de Euroworungen bij de Midden weg, aan het Cohenpad, in Allands- beek en aan het Valleikanaal bij het sluisje. Om te mogen vissen in het Valleikanaal bij Beco moet je lid zijn van een visvereniging. Vissen m het water bij Pon is verboden. LEUSDEN- Wat wonen er toch veel eigenaardige dieren in Leusden. Steeds opnieuw denk je op bezoek te gaan bij een gewone hond, kat, konijn of schildpad Steeds op nieuw bhjkt ieder huisdier iets bij zonders te zijn. Zo ook de honden van Roderick (6). Hij heeft er twee. Sascha is een grote zwarte Bouvier. Michoe is een langharige tekkel. Sascha is heel vrolijk, vriendelijk, enthousiast en speels. Michoe is een dame. Zij kijkt meestal vanaf de bank vol verwondering en soms lijkt het wel met afkeuring naar de rare sprongen van Sascha. Samen spelen ze wel eens, maar niet zo vaak. Sascha speelt liever met haar rose nijlpaardje. Wie bij Roderick op bezoek komt heeft grote kans dat hij of zij een vochtige hondens noet op schoot knjgt die met sme kende ogen vraagt of je zijn rose nijlpaardje leuk genoeg vindt om mee te spelen. Sascha is even oud als Roderick We zijn gehjk gebo ren, zegt Roderick. Maar ze heb ben wel allebei een andere moe der. Sascha heeft altijd bij Roderick in huis gewoond. Michoe niet. Mis- choe is zeven jaar en heeft zes jaar in een tekkelkennel gewoond. Toen ze vorig Jaar bij Roderick thuis kwam, moest ze nog alles le ren. Aan de riem lopen, luisteren en zelfs meelopen om uitgelaten te worden. Het is een slimme hond. Ze heeft het snel geleerd. Ze houdt veel van Roderick. Meestal ligt ze op de bank, maar als Roderick bin nen komt begint ze op haar achter pootjes te dansen van blijschap. Sascha danst de hele dag, boven dien kan ze lachen. Maar Sascha lijkt met zo slim als Michoe. Zij rolt graag in de poep! Sinds ze als jong hondje het kroos m een sloot heeft aangezien voor gras en er dacht overheen te kunnen lopen, moet ze ruks meer van water hebben. Zo'n grote hond en zo bang voor water Bovendien schijnt Sascha maar niet te leren dat hij vogeltjes met achter na kan vliegen. Zij blijft het probe ren. Soms probeert Sascha haar staart te pakken. Dan loopt ze heel vlug m de rondte. Michoe kijkt daar naar met een snuit waarvan je kunt zien dat zij zoiets doms nooit zal doen. Van rose nijlpaarden houdt ze ook niet. Geef haar maar lever worst. EN- Hoe breng jij je vakantie door in Leusden. Speel je en, schiet je pijltjes, bouw je een hut, zoek je bramen of zit je je crossfïets? Of ga je vissen? De afgelopen weken moeten l\ wat vissen te weten zijn gekomen dat de Leusdense kinde- i vakantie hebben gekregen en daarom tijd hebben om te sen. Erwin (7) en zijn broer Jeroen (10) en diens vriendjes oen (10) en Menno (11) bijvoorbeeld. Zij vissen bijna iedere y. Om het moment dat de fotograaf foto's van ze maakte, jgen ze een vis. Wel zoooo'n grote! Wanneer je de vis niet op foto kunt ontdekken, moet je of naar de brillenwinkel of een rgrootglas zoeken. De vis was minstens vijf centimeter lang. toen bewaarde de vis, bij het andere voorntje dat hij al gangen had, in een emmer vol water. Wanneer ze zouden bonden, zouden ze alle vissen die ze gevangen hadden, oggooien, zeiden ze. Zo doen echte sportvissers altijd. alle mensen houden evenveel vissen. Veel mensen vinden het enmishandehng. Andere men- zeggen dat vissen niet veel voelen en dat ze wanneer ze terug gegooid worden gewoon verder leven. Hoe het ook zij, wanneer je vist moet je het goed doen. De vis

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5