ichel van der Voort ijzersterke Tourwinnaar Tour de Junior volgend jaar een week eerder INTERNATIONAAL JEUGDWIELERFESTIJN ACHTERVELD en Martin Laursen ongenaakbaar bij 12- en 13-jarigen Zo maar een toeschouwer WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 :BtERVELD - De Tour de start volgend jaar een a *e doen ge- *Hjk. Tot dusver werd ®teinationaal jeugd wie- lerfestijn traditioneel gehou den in de laatste week van juli, maar daarvan zal de or ganisatie in de zomer van 1990 afwijken, zo is thans be sloten. De Ronde van Achterveld heeft volgend jaar plaats op zondag 15 juli. Traditiege trouw vormt deze ronde de 'proloog' van de Tour de Ju nior, die de volgende dag van start gaat, de zestiende juli dus. De Tour de Junior heeft vol gend jaar plaats van 16 tot en met 21 juli. Tourleider Ossen drijver: "We hebben daartoe besloten in verband met de bouwvakvakantie van 1990. truidrager zag het gevaar en begon op kop van het peloton te sleuren. Maar hij dreigde de controle te verhezen ongeveer acht ronden voor de finish, want meerdere ren ners ontsnapten. Het waren op nieuw Van Pierre en Westhof, die in gezelschap van Jeroen Swart en Andreas Foest uit West-Duitsland de achtervolging uizetten. Van der Voort reed in de gele trui een aantal ronden in het midden van het verbronkelende peloton. Maar na dat hij even op adem gekomen was, vond hij toch weer de kracht om de achterstand op de kopgroep te verkleinen. Samen met Ene Schreurs, winnaar van de eerste etappe, raakte hij met verder ach terop. Op de streep hield hij nog twintig seconden over op de etap pewinnaar Oude Aarninkhof. Tweede werd Broekman en derde werd Sluiter. De 'beer' uit de Am- stelhoek rijdt naar een knappe vierde plaats. Die plaats bezet hij ook in het algemeen eindklasse ment. Rene Vink, tweede in het alge meen klassement, maakte zich om de gele trui geen illussies en con centreerde zich volledig op de groene trui. De jongenman uit Ede won die trui dan ook met over macht voor Robert Witman uit Kampen en Tim Leunis uit Zwanen burg, die respectievelijk op twee de en derde plaats eindigden. De bergkoning werd Tony West hof en kreeg dus de bollertjestrui en de beste vrouw is de hele tour Saskia de Vnes, in de rose trui, geweest. ONGENAAKBAAR De Deen Martin Laursen was bij 12- en 13-jarigen de ongenaakbare man. Aan zijn macht viel niet te tornen. Ook op de laatste dag be paalde hij de koers en won onder tussen ook nog enkele tussen- spnnts. Johan Haandnkman, in de groene trui, probeerde één keer weg te komen, maar werd onmid- delijk door de Deen in de kladden gegrepen. Hij hield het daarna dan ook maar voor gezien, in de weten schap dat hij de groene trui toch niet meer kwijt kan raken. Hij ein digde op de eerste plaats voor Laursen en Raymond Lubberman uit Hoogeveen. De ronden in het afsluitende cri terium werden dan ook rustig afge werkt en alleen de sprint voor de ntzege bracht nog enige opschud ding in het peloton teweeg. Johan Haandrikman, de 'buffel uit Uffelte', Martin Laursen ontvangt bloemen voor de bolletjestrui. winnaar van de eerste etappe, pro beerde nog een keer uit alle macht de ritoverwinning te behalen, maar wordt geklopt door Jaime Kern- pers. De Rotterdammer zegevier de voor de derde keer in deze Tour in een criterium. Haandrikman werd de tweede en Birgitte de Jong en Ingrid Buurmeyer werden res pectievelijk derde en vierde. Op de vijfde plaats eindigde de witte trui om de schouders van Arjen Witsen, die de hele week in ge vecht is geweest met Vincent van Sligtenhborst. Beide knapen heb ben een aantal dagen de witte trui gedragen als beste 12-jangen, maar uiteindelijk bleek de Wage- ninger toch de sterkste. Laursen werd eerste m het alg- meen klassement voor Jaime Kern- pers. De meisjes Heide van den Brink en Saskia Out behaalde een zeer fraai resultaat, door overall als derde en vierde te eindigen. Van den Bnnk neemt ook de bolletje strui mee naar huis, omdat zij na Laursen de beste was in de berg- tijdrit. VALPARTIJ De strijd bij de 14-jarigen werd gekenmerkt door de strijd om de groene trui tussen Rens Hartkamp en Charles Overgaag. De laatste had vnjdag de trui verovert op Hartkamp en stond slechts twee punten voor. Overgaag behield ten slotte de groene trui door drie keer voor Hartkamp te eindigen. Slechts drugs, hoor. En dan moet je al voet balkantines zien, daar zijn de bar- omzetten het grootst. „En dan al die drukte op zo'n parcours. Verschrikkehjk. Ik zoek altijd een rustig plekje op, waar ik alleen zit: Want ik zit graag alleen. Maar ja, dan gebeurt het toch nog wel eens dat er iemand bij me langs komt en die willen dan natuurhjk een praatje met je maken. Kan ook met anders natuurhjk, want ik ben meestal de enige. En meestal is het een vader van één van die opge schoten renners. Nou, en dan be ginnen ze. Over wat het allemaal met kost dat wielrennen en hoeveel kilometers ze wel met moeten rij den en dat zoonhef dit en dat niet goed doet. Enfin, almaar klagen. Maar we doen het voor de kinde- één keer moest hij de jongen uit Ruinen voor laten gaan. In het begin van het criterium over 30 ronden waren vooral de Engelsman Lee Mosley en Dennis Veenema uit Maartensdijk zeer ac tief, maar kregen geen kans om weg te blijven. Sylvia Theissen uit West-Duitsland en Daryl Gooch probeerden het samen ook nog een keer, maar zonder succes. Met nog vijf ronden te gaan, kreeg de gele trui Maunce van Rijn het moeilijk. Hartkamp sleurde aan het peloton en Van Rijn wist een aanval van de nummer dne in het klassement, Robert Koppers, te pa reren. Met nog twee ronden te gaan zochten Lee Mosley en Jan Engel uit Mijdrecht samen de aan val. Koppers en David Fictoor uit Hoofddorp reageerden, maar bij het uitkomen van de bocht vlak na de finishlijn ging het viertal onder uit. In de algehele verwarring die ontstond, probeerde Vincent Swart, tweede in het klassement, te ontsnappen. Gele trui-drager Van Rijn was echter goed bij de les en sloot bij hem aan. Swart zette de spnnt vroeg aan in een alles-of- niets poging, maar kwam ten slotte één seconde tekort om de gele trui te kunnen bemachtigen. Bergkoning in deze categorie werd Bernd Wiekema en dat was goed voor de bolletjestrui. Het best geklasseerde meisje was Francis Moraal, die op een zesde plaats eindigde. Als negende eindige Syl via Theissen uit West-Duitsland. ren zeggen ze dan. En dan moet je kijken als zoonhef een keer gewon nen heeft, dan lopen die vaders helemaal naast hun schoenen. Nee, voor mij hoeft het allemaal niet. ,Ja, kijk, mijn zoon fietst ook en die hoor ik niet, die regelt alles zelf. Dus dat is voor mij geen probleem zou je zo zeggen. Maar ja, het bhjft je kind hè, dus ga ik toch elke keer maar weer kijken. Maar voor mij hoeft het niet, hoor. Terwijl hij wegloopt hoor ik hem tegen zichzelf praten: „Ik hoop nu emdehjk eens dat hij zijn goede fiets heeft meegenomen, want als ik daar vantevoren ook met oplet. Ik hoop nu ook maar dat-ie weer met valt. Zal ik hem nu wel of niet aanmoedigen Er is een aantal toermede- werkers, dat in de laatste week van juli volgend jaar niet beschikbaar is. En bo vendien zouden we dan eventueel problemen krijgen met de gastgezinnen." Tourwinnaar Laursen: ,Ik hou van aanvallen" lijk gereden. Hij reed altijd voorin, won twee etappes en heeft op de tweede dag tij dens de bergtijdrit de gele trui gepakt, om die niet meer af te staan. Vader en zoon Laursen, die bij de tourleider Johan Os sendrijver logeren, hebben Burgemeester Parus fehciteert Maurice van Rijn, terwijl Michel van der Voort toekijkt. Aankomende kleppers van formaat. ditionele afsluiter in Ons Gebouw, zaterdagsavonds met de prijsuitreiking. (door Frits Schoenmaker) rERVELD - De 32e internationale Tour de Junior zit er op en de aflevering van 1989 was van begin tot eind een spannende wedstrijd. De verschillen in de klassementen n minimaal en tot op de laatste dag bleef onzeker wie de trui zou gaan halen. Vooral in de criteriums, waarvan dag de laatste was, werden de klassementen gemaakt, de toeschouwers zijn deze rondjes 'rondom de kerk' ook aantrekkelijk. De ronden van 800 meter worden snel jgd en de renners komen dan ook vaak voorbij de finish door de sfeer rondom het parcours verhoogd wordt. De »edstrijden daarentegen gingen over ronden van 3760 en werden ook allemaal beslist in een massaspurt. Er bijvoorbeeld geen beslissende ontsnappingen, aatste dag bracht de finale het einde van de tour steeds beter begon te draaien, demarreerde en kreeg Martijn Huntink uit Montfoort ter controle van de gele trui mee. Het kopwerk moest alleen van de Amstelhoeker komen, maar Tony Westhof in de bolletjestrui was in de achtervolging. Rondenlang deed hij verwoedde pogingen bij het tweetal te komen. Er waren meer renners die pro beerden de sprong naar de kop groep te wagen. Na twaalf ronden leek een hergroepering tot stand te komen, maar Van Pierre weigerde zich op voorhand over te geven en ging er alleen vandoor. Zijn coupe lijkt te slagen, vooral als de Engels man Mark Dolan erbij probeert te Tour de Junior en wat voor tale. Er werd voor de alller- kans gevochten door me- ïnner. Rijders gingen onder een uiterste poging weg te uit de greep van het pelo- waren aanvallers die op een ïbrugbare lijkende achter stonden en toch manmoedig erde die achterstand goed te nieuwelingen zorgden voor raarlijk zinderende finale en ten de teoschouwers op de n Het was Harry van Pierre een paar ronden de knuppel hoenderhok gooide. De ren- it Amstelhoek, die naarmate komen. Uitgerekend Dolan, die eerder in de week samen met de gele trui-drager ook al in een crite rium een beslissende ontsnapping leidde, maar door pech voor een hoge eindklassering kansloos werd. Dolan zag echter geen kans de koploper te bereiken en ook aan de ontsnapping van Van Pierre kwam een eind. KOPWERK Ondertussen moest de man in het geel, Michel van der Voort, ont zettend veel werk aan de kop van het peloton verzetten. Andere aan vallen volgden van renners die al leen proberen weg te komen. Ro bert Witman uit Kampen probeer de het, evenals Gianni Rivera. Maar het blijkt dat alleen wegkomen ont zettend moeilijk is, totdat 17 ronden voor het einde Mark Oude Aar ninkhof uit Hengelo en Martin Broekman uit IJmuiden een beslis sende demarrage plaatsten. Alleen Geor Sluiter weet nog aan te sluiten en de samenwerking is goed. Van het drietal is Aarninkhof de ge vaarlijkste man. met een achter stand van 41 seconden op de leider in het klassement. De voorsprong loopt op tot 25 seconden. De gele ICHTERVELD - Al vanaf ajn vierde jaar is hij met nelrennen bezig. Toen ging ij al met zijn vader mee cri- riums (nee, niet criteria: riteriums, zo heet dat in ielerkringen) kijken in eeland. Volgend jaar komt ij zeker weer naar Achter- eld en hij vindt dat de Ne- erlancLse jongens en meisjes sportief rijden. Zaterdag on hij de gele trui in de Tour 0 Junior bij de jongste foep. We hebben het over 6 dertien-jarige Martin aursen uit Horning in Dene arken. Hij werd in Zweden gebo- fcn, waar zijn vader toen 'erkte. Toen hij tien jaar as, is hij met wielrennen sgonnen. Dat kon ook ">eilijk anders want zijn va- die in een fietsenzaak erkt, is de hele dag met fiet- bezig. Zijn zus Pemille, ie vier jaar ouder is, zat toen 1 op de racefiets en zou ook 'Achterveld zijn gestart bij e nieuwelingen, maar kon oordat zij met de Scandina- ische Kampioenschappen moest doen niet naar chterveld komen. Martin was er dus al vroeg bij. Hij heeft tijdens de Tour de Junior ontzettend sterk, maar vooral ook erg makke- graag. Ja, hier in Nederland wil iedereen winnen en rij den dus ook allemaal aan vallend en daar hou ik van. In Denemarken rijden ze veel liever voor een tweede plaats, dan dat een vluchter wordt teruggehaald." De Deen heeft koersin- zicht en dan ook vaak van tevoren wat andere renners gaan doen. Volgens zijn va der heeft hij dat op de baan in Denemarken geleerd. Daar rijden ze veel baanwedstrij- den en zijn dus ook meteen goede tijdrijders. Korte crite riums, zoals hier, worden daar niet gereden. Meestal zijn het rondjes van zo'n 25 kilometer. Laursen rijdt voor de Rau- ders Cycle Club in Rauders en heeft al een flink aantal prijzen behaald. Vorige jaar heeft hij bij de twaalf-jarigen twintig baan wedstrijden ge wonnen en hij zette veertien wegdstrijden op zijn naam. Nu rijdt hij bij de 14-jarigen mee en daar heeft hij het stuk moeilijker, maar ook daar heeft hij al enkele overwin ningen behaald. De aardige en verlegen Deen kan nu de Tour de Ju nior van Achterveld bij schrijven op zijn erelijst. Een naam om te onthouden, wel licht! Een geweldig festijn is de Tour de Junior weer geweest. Een hele week plezier en uitstekende spor tieve prestaties. Je zou je kunnen afvragen wat een mens nog meer wil. Uw verslaggever kwam er één tegen langs het parcours, de afge lopen dagen. „Moet je luisteren, ik vind het maar niks al dat gefiets. En dan iedere keer hetzelfde rondje. Nee, ik vraag me wel eens af of die jeugd nu niets beters te doen heeft. Stude ren of zo, of tv-kijken." „En dan kan die speaker wel zeggen dat ze door het wielrennen niet aan de drugs gaan of aan de drank. Nou, dat maak je mij met wijs. Ik heb ze hier op hun gezicht zien gaan en dan wil je wel aan het bijzonder naar hun zin in Achterveld. Het leuke van de criteriums en wegwedstrij den in Nederland is dat de rijders zo vriendelijk met el kaar omgaan. „Ze werken hier niet met ellebogen, dat doen ze in Zweden wel en daar kom ik dan ook niet zo

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7