Onwillige achterband kost Brit Mark Dolan Tourzege Britse lof voor uitstekende organisatie Achterveld 0 Tour de Junior dit jaar buitengewoon geslaagd I Buitenlust wint ploegentijdrit Levendige strijd op voorlaatste Tourdagen Proloog viel in het water, maar: Sport door Gerard Trebert WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 zaken. Hij werd tweede in de tijdrit en haalde elf punten voor het pun tenklassement, vier punten meer dan zijn nvaal Rens Hartkamp. Na dat hij de ritzege had veilig gesteld, mocht hij de groene trui overne men van diezelfde Hartkamp. Overgaag liet hiermee zien dat de overwinning die hij vorig jaar be haalde in de Tour de Junnior geen uitzondering was. De gele trui bleef keurig in han den van Maunce van Rijn uit Schip luiden. In de Ujdrit behaalde tijd winst op Vincent Swart en Robert Koppers, die zijn naaste belagers zijn in het algemene klassement. De twee waren wel weer in de voorste gelederen van het peloton te vinden en werden respectieve lijk derde en vierde, maar konden daarmee Van Rijn met bedreigen. Bij de 14-jarigen zijn de klasse menten nog lang niet beslist. Swart heeft slechts drie seconden achter stand op de gele trui-drager en in het puntenklassement was de strijd tussen Overgaag en Renskamp, twee punten verschil, vrijdag nog helemaal open. CLOWN De ruewelingen gingen er in de wegwedstrijd weer vol tegenaan. In het licht gezien van de zware tijdrit van 's morgens een hele prestatie. Maar er waren nogal wat rijders die zich wilde manifesteren. Een Rene Vink, een Geor Sluiter uit Bus sum, een Robert Witman, twee de in het puntenklassement, een Gianni Rivera en opmeuw, toch weer, Mark Dolan. Gele trui-drager Michel van der Voort beleefde een moeilijke avond, maar toonde zich toch de sterkste door het peloton compleet te houden. Er werd fel gestreden om de punten voor de groene trui, waarvoor uiteindelijk Rene Vink toch de meeste punten bij elkaar sprokkelde. Hij leidt het klassement dan ook comfortabel en niets lijkt een overwinning daarin tegen te kunnen houden. Tim Leunis won de sprint van het peloton voor Dave van de Watering en Wouter van Lunteren uit Amersfoort. Voor Harry van Pierre was er ein delij ke een succesje te noteren. De "beer* uit Amstelhoek had tot op heden onopvallende in het peloton rondgereden. Van Pierre, die altijd in is voor een grap, was alleen tij dens de startceremonie opgeval len. Zijn grappen werden met altijd gewaardeerd door de KNWU-offi- cials, terwijl een geintje de gespan nen sfeer vlak voor zo'n start kan breken. De 'clown' zette de snelste tijd neer in de persoonlijke tijdnt. Rivera werd tweede en Jeroen Swart behaalde een derde plaats. DONDERDAG Terwijl langs de kant van het parcours de buurvrouw nog eens de koffie uit de thermoskan schonk, werden in de koersen links en rechts klappen uitge deeld. De vierde dag in de Tour de Junior werd gekenmerkt door tragedie, stuk zitten en daardoor grote veranderringen in de alge mene klassementen. De Brit Mark Dolan werd bij de nieuwe lingen op een volle ronde gere den en raakte de gele trui kwijt aan Michel van der Voort uit Maarssenbroek. Ongeveer vijf ronden voor het einde reed hij m de bocht zijn tube van zijn wiel af en kwam daardoor op grote achterstand. De gebroe ders Swart waren opnieuw nadruk kelijk in de koers aanwezig. Jeroen Swart pakte zijn tweede ritzege in deze tour en de andere Amstelve- ner Vincent greep bij de 14-jarigen net naast de gele trui, die hij aan zijn medevluchter Maurice van Rijn uit Schipluiden moest laten. De sterke Deen Martin Laursen behield op indrukwekkende wijze zijn gele trui. De ritoverwiruiing liet hij aan de Rotterdammer Jaime Kempers en stelde zich tevreden met de tweede plaats. De groene trui-drager had echter een off-day en moest na drie tussenspnnts los sen uit het peleton en kwam met achterstand over de finish. De grote pechvogel was donder dagavond de Engelsman Mark Dolan. De zeer sterk rijdende cou reur kreeg een aantal ronden voor de finish pech en kwam daarmee op een ronde achterstand op het peloton, en daarmee en kleine mi nuut achter in het klassement. Daardoor kwam de man op de tweede plaats, Michel van der ACHTERVELD - „Zelf heb ik meer dan dertig jaar gefietst, maar een echte ster ben ik nooit geweest. Niettemin vind ik het nog altijd een prachtige sport en zal er alles aan blijven doen om de jeugd te inspireren en te stimuleren in de wielersport. Daarom vind ik deze Tour de Junior in alle opzichten zo'n fan tastisch evenement." Lovende woorden aan het adres van de organisatie van de 64-jarige Engelse teamleader Sidney Rooker uit Bournemouth, Dorsetshire. Rooker bezocht Achterveld de af gelopen week voor het derde ach tereenvolgende jaar en zegt elke keer weer meer waardering te hebben voor de manier, waarop het wielerfeest voor de jeugd wordt georganiseerd. Hij is zeer nauw betrokken bij de ontwikke ling van de wielersport voor de Engelse jeugd. Zelf heeft hij als gezegd tientallen jaren deelgeno men aan amateurwedstrijden in zijn land. races onder auspiciën van de Britse Cyclmg Federation. Tot hij enkele jaren geleden werd afgekeurd en vervroegd met pen sioen ging was hij onderhouds- technicus en zijn beroepservaring komt hem thans goed van pas bij de begeleiding van het jeugd- team, waarmee hij naar ons land is gekomen. De sympathieke, na drie jaar in Achterveld een graag geziene gast, die vooral door de wijze waarop hij de spreekwoordelijke Britse sportiviteit via zijn speci fieke, persoonlijke interpretatie weet te vervolken, heeft een team van acht jongens en dne meisjes meegebracht naar Achterveld. Sidney: ,,And believe me, it's a very good team." Dat het inderdaad om een goede ploeg gaat blijkt uit het feit, dat hij voor het deelnemen aan de Tour de Junior in Nederland nationale erkenning heeft gekregen van de zijde van de Bntse wielerfedera tie, die de helft van de kosten (vijf duizend pond circa 17.500) voor haar rekening heeft geno men. Het restant werd via spon sors bij elkaar gebracht. Sidney Rooker toont zich als teamleader een ware duizendpoot. ,,Een spe cifieke functie heb ik eigenlijk niet", is zijn antwoord op de vraag, waar hij zich bij het begeleiden van de ploeg speciaal mee bezig houdt. ,,Als oud-techrucus ben ik natuurlijk de aangewezen mecani- ciën. Daarnaast treed ik op als ver zorger van de ploeg en vanzelf sprekend komen de jongens en meisjes ook met al hun problemen bij me." Zijn grote belangstelling voor de wielersport en met name zijn akti- viteiten op hetn gebied van het sti muleren van de sport bij de jeugd heeft helaas voor Sidney Rooker geen effekt gesorteerd binnen de familiekring. Zijn oudste zoon bleek in geen enkel opzich geïn teresseerd in de wielersport; de jongste gematigd en nam dan ook nooit aan echte wedstrijden deel. Sidney's hoop was gevestigd uit eindelijk op zijn thans veertienja rige kleinzoon, die inderdaad een talentvol racertje bleek te zijn. Maar weer had grootvader Rooker het geluk niet aan zijn kant: toen hij dacht te kunnen rekenen op successen van zijn beloftevolle na zaat switchte deze naar de athle- tiekbaan. De racefiets maakte plaats voor de spikes en nu viert de allerjongste Rooker triomfen in het viermaal vierh onderdmeter- estafetteteam. En opa Rooker vindt het echt maar mets... Terug naar het sfeervolle terras van Piet van Uhm, waar de En gelse teamleader verhaalt van zijn ervaringen in de Tour de Junior van de afgelopen week. Over de organisatie: „Dit zou in Engeland toch ook mogelijk moeten zijn. Ei genlijk wordt daar nog te weinig gedaan voor de wielersport. Ik zal proberen om iets van de sfeer over te brengen naar mijn land. Wat hier in Achterveld gebeurt is in één woord fantastisch, de men sen, de gastvrijheid, de lokatie. Of ik terugkom? Zolang de jongens en meisjes mij nodig hebben en ik gezond blijf - het liefst nog vele jaren!" ACHTERVELD - De vijfde dag in de Tour de Junior stond in het teken van persoonlijke tijdritten in de ochtenduren en voor 's avonds stond er weer een wegwedstrijd op het programma. Vrijdagochtend rond half tien vertrokken de eerste 12- en 13- jarigen voor hun tijdrit over 1500 meter. Na al bijna een week koersen was het voor meesten een zware dag en menigeen begon zijn benen te voelen. Maar de leiders in het klassement waren goed bij de les en gaven weinig terrein prijs. Timo van de Heuvel uit Scherpenzeel won de tijdrit bij de 12- en 13-jarigen. Rens Hartkamp, die donderdag zijn gele trui verloor, werd eerste bij de 14-jarigen. Voor Harry van Pierre was er een eindelijk een succes te noteren; de man uit Amstelhoek won de tijrit bij de nieuwelingen. Leider in het klassement Michel van der Voort moest in deze specialiteit seconden inleveren, maar hield 13 seconden over om het geel te gehouden. De wegwedstrijden op de vrij dagavond werden beslist in massa spurts. De Deen Martin Laursen sprintte in zijn gele trui naar ritzege en hield daarmee Birgitta de Jong uit Capelle aan de IJssel af van een eerste ritoverwinning voor de meisjes. Charles Overgaag pakte bij de 14-jarigen de overwinning en verdiende daarmee ook de groene trui als leider in het puntenklasse ment. Dave van de Watering kwam bij de nieuwelingen net tekort om de nt te winnen. Tim Leunis toonde zich de sterkste en klom mede door een goede tijrit op naar een derde plaats. De vijfde dag leverde niet veel verrassingen op. Het komt er na vijf dagen op aan hoe de benen het doen, want tegen het einde van de Tour de Junior gaan die zeer doen. We zagen het donderdag bij Johan Haandrikman en een Rens Hartkamp, die zijn gele trui verspeelde. Vrijdag waren het de sterke wielrenners die naar voren kwamen. Zoals de uitermate sterk rijdende Deen Laursen, die in de tijdrit vierde werd en in de avondu ren gewoon de ritoverwinning pakte. Johan Haandrikman leek op de voorlaatste dag al regelrecht naar het groen te njden. De Buffel uit Uffelte had donderdag een slechte dag, maar vrijdag was hij er gewoon weer. Hij werd tweede in de tijdrit en hoewel hij met voor de ritwinning meesprintte, pakte hij tijdens de wedstrijd toch genoeg punten om verder uitlopen in het algemene puntenklassement. Een andere opvallende renner was op nieuw Jaime Kempers uit Rotter dam. Hij werd derde in de tijdrit en hij sprintte naar een tweede plaats m de wegwedstrijd. Charles Overgaag, die eerder in de week wegviel uit het algemeen klassement, deed vnjdag goede Ronde-miss trekt Arjen Witsen de witte trui aan. Voort, op rozen te zitten en kon na afloop in het geel worden gehesen. De nieuwe leider in het klassement had tot dat moment samen met Do lan de race gecontroleerd. Beide renners reden vooraan in het pelo ton en probeerden zelfs af en toe weg te komen. Een aantal renners deed wel een poging, maar de vluchten van onder andere de tuk kers Mark Oude Aarmnkhof en Rob Oude Bruinink waren tever geefs. De leiders in koers dulden geen enkele tegenstand tot het fa tale moment voor de ongelukkige Dolan. De ritzege ging uiteindelijk op nieuw naar Jeroen Swart, die één ronde voor de finish was wegge sprongen en met een kleine voor sprong het aanstormende peloton voorbleef. Tim Leunis, die tweede werd, bleef Rene Vink in de eind spurt voor. Vink bleef in groene trui, want ook met de tussensprints haalde hij met groot gemak de punten binnen. Saskia de Vries is nog steeds de beste vrouw en mag derhalve nog steeds in de rose trui rijden. Bij de 14-jarigen werd de koers halverwege opengebroken door drie renners die de aanval zochten. Twee ploegmaats, Vincent Swart en Robert Koppers, gaven de aan zet tot een ontsnapping. Maunce van Rijn was de enige die alert reageerde en bij de twee vluchters aanklampte. De dne werkten goed samen en wisten hun voorsprong steeds verder uit te breiden. In de laatste ronde sprong Van Rijn weg, want hij wist dat hij drie seconden moest goedmaken op de Amstel- vener Swan en hield op de streep juist voldoende tijdwinst over om de gele trui te bemachtigen. Gele trui-drager Rens Hankamp en zijn slapie Bernd Wiekema kwamen met een achterstand van 28 secon den op de kopgroep binnen. In de strijd om de groene trui moest Hankamp nog oppassen niet helemaal met lege handen te ko men staan. Charles Overgaag, die eerder deze week voor een hoge eindkllassenng werd uitgescha keld, belaagde Hankamp nadruk kelijk voor de groene trui. Beide renners behaalden in de tussen- len aanbieden. De mogelijheid bestaat namelijk dat de politie haar medewerking, daanoe overi gens door de gewijzigde werkom standigheden genoodzaakt, moet miniceren en dan is de hulp van zo'n groep vrijwillige motorrijders van Multi Force natuurlijk dubbel welkom." STERKE BAND Johan Ossendrijver wil nog even kwijt, dat hij naast de nationale jon gens en meisjes, die uiteraard de kern vormen van het jaarlijkse deelnemersarsenaal, ook in toene mende mate jeugd uit het buiten land mag begroeten. Met de En gelsen gaat jaarlijks een steeds sterkere band ontstaan - (zie hier voor ook het gesprek met de Britse teamleider Sidney Rooker elders - GT) - maar di naar de mening van Osse: ook te maken met het fen A Britten niet alleen een ge ploeg vormen, maar zich i dien uitermate gediscipk gedrage. En over de Denen: "Fijn da bij waren. Zij toonden zich: vreden over de organisatie den overal in Europa en dus vergelijkingen maken', de Tourleider. Men vond d- Achterveld professioneel a werd gegaan, voegt hij ere- Reden voor Johan Ósse;> öioi om naast zijn drukke werfci den ook volgend jaar we schouders te zetten ondeii am ganisaüe en coördinatie val tervelds Tour de Junior? "Met deze medewerken zo'n geweldig team? Ik ha nog jaren te kunnen doen!' 2$ ^Jlllllllll III llllllllMill IIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr qïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiti ACHTERVELD - In de ochtendu ren van donderdag werd in het kader van Tour de Junior een ploegentijdrit gereden. Deze rit tegen de klok telde niet mee voor het individuele klassement, maar daarentegen wel voor het ploe- genkl assement. Verrassende winnaar werd café-bar Buiten- lust uit Achterveld, die onder aanvoering van Michel van der Voort en Tim Leunis het parcours van 2500 meter het snelste afleg de. Op de tweede plaats eindige Slokker Bouwbedrijf uit Huizen, met ondere andere Harry van Pierre, de clown uit Amstelhoek, Gianni Rivera en Lee Mosley. Op een keurige derde plaats kwam slagerij Van Wieringen uit Ach terveld, die in Mark Dolan zijn grootste gangmaker had. De lei dende ploeg in het algemene klassement, MlHA-bouwbe drijf uit Achterveld eindigde op een zesde plaats, maar vergrootte daarmee toch de voorsprong op Bakker van de Kletersteeg uit Stoutenburg, die slechts een achtste plaats wisten te bereiken. Opvallend was de prestatie van de ploeg van Impex uit Bar- neveld, dat nog achter d« der Krant in het algemest genklassement staat. D« onder aanvoering van der Roy Diepeveen, Swart en Robert Koppen] een tijd neer die goed een zevende plaats. De Leusder Krant-] reikte de meet als veei Uitslag ploegentijdrit (27-7)* j 1. Café-Bar Buitenlust 2. Slokker Bouwmaatschappij j -. Slagerij van Wieringen 4. Gedacom Daktechruek 5. G. van den Pol loodgieter 6. M3HA Bouwbedrijf -. Impex Bameveld 8 Bakker van de Kletersteeg Winkelier? Achterveld 10.Jan van Luttikhuizen 11. Piet van Heugten tapijt 12 Sporthandel Pim Berghui#11 13. Fiets-Inn Dick Meerveld -. Leusder Krant 15. Cafetaria De Arkel 16. Teus W schoonmaakbedrijf 17. Blom njwielspeciaalzaak -. Rabobank Achterveld 19. Schildersbedrijf CeesBloff I 20. Polyester Bouwtechniek h» 21Ton van de Pol electro hd sprints evenveel punten, voorsprong van de uit Ric komsüge Hartkamp op twee punten bleef. Bij de 12- en 13-jarigen J Johan Haandrikman, "Buffel f feite', het slachtoffer van! schrikkelijke harde koers de Deen Martin Laursen, tei man in het geel. Johan Hj man, tweede in het klasst verspeelde zijn goede posü algemene klassenment, ns hield zijn groene trui. Hij w tussensprints en werd e tweede, maar toen was het pen met hem en moest hij h ij ton (met nog dertien rennet h gaan. 'De Buffel' zat er hi doorheen. Door het wegva! Haandrikman schuift ntwinn me Kempers op naar een! .y. plaats en zijn de meisjes He den Bnnk en Saskia Out nur üevelijk drie en vier. Op d« stek staat de meuwe witte t ger (de beste 12-jarige) Ai? sen uit Hoogeveen, die deze eerste dag ook al heeft g&. ACHTERVELD - Een tevreden man, die terug mag zien op een vlekkeloze organisatie, waaraan hij wederom aan het hoofd heeft gestaan. Een man ook, die het succes van een evenement, waaraan door een grote groep van enthousiaste, tot het uiterst gemotiveerde medewerkers weken- en soms maandenlang be langeloos is gewerkt, niet op zijn persoonlijk conto wenst te schrijven, maar het applaus wenst te delen met allen, die op tijd en plaats hun aandeel hebben geleverd in het welslagen van het 32e internationale jeugdwielerfestijn, dat Tour de Junior heet. De naam van de coördinator, de tourleider, de spin in het wet wederom: Johan Ossendrijver. Het begon in deze editie 1989 on der het meest somber denkbare gesternte Zwarte wolken pakten zich samen boven de proloog van de jeugdwielerweek: de Ronde van Achterveld. Wat nooit tevoren geschiedde in de historie van de jaarlijkse wegwedstrijd werd deze 23e juli een feit: de regen kwam met bakken uit de hemel toen 25 van de zestig ronden waren verre den. Een wolkbreuk zette in en kele minuten tijds het grootste deel van het parkoers zodanig blank dat ook al met het oog op het snel naderende onweer de wedstrijd moest worden gestaakt. "Een juiste beslissing", aldus Os sendrijver. "Het was niet meer verantwoord de wedstrijd voort te zetten. Het werd allemaal te ge vaarlijk Bovendien zijn wij als or ganisatie aan bepaalde resticties gebonden. Jammer, want het was best een aardige koers, maar het kon niet anders. Zelfs de sportzaal, waar de renners samenkwamen na het beëindigen van de wed strijd, stond blank van het regen water De prenuewinnaars heb ben gekregen waarop zij recht hadden en de rest van de pot blijft staan tot volgend jaar." SPANNING De door de weersomstandighe den letterlijk in het water gevallen proloog heeft geen afbreuk kun nen doen aan het buitengewone succes van de 32e Tour de Junior Ossendrijver: "Het is dit jaar een buitengewoon goede Tour ge worden De constant wisselende situaties aan de top van de rang lijsten heeft geleid tot spanning tot de laatste dag van de ronde En laat ik eerlijk zijn: ik heb liever dat de Ronde van Achterveld, de aan loop dus van de wedstrijd voor de jongens en meisjes, een keer mis lukt dan dat de Tour in het water valt. En wat dat betreft hebben we natuurlijk geluk gehad; het is de hele week prachtig weer geble ven en dat heeft ook bijgedragen tot het succes." Want een succes is het geworden, meent de Tour-leider Hij kijkt te rug op een prachtige strijd en me moreert met name het uitstekende verloop van de bergtijdnt. Door een perfekte organisatie van alle desbetreffende medewerkers kon deze snel worden afgewerkt. MULTI FORCE Johan Ossendrijver meent, terug kijkend op met name de organisa torische aspekten, dat het evene ment dit jaar vrijwel probleemloos is verlopen. Alle medewerkers hebben op basis van hun routine de zaken volledig in de hand kun nen houden. "Maar daarnaast", al dus de Tourleider, "hebben we ook te maken met een meuwe groep vrijwilligers Ik bedoel de motorrijders van de nieuwe Leus- dense vereniging Multi Force", die voor de eerste keer hun mede werking hebben verleend en dat op een uitstekende wijze hebben gedaan. Ik hoop dat zij ook vol gend jaar weer hun diensten zul- „Dc heb hever dat de Ronde van Achterveld mislukt, dan dat de Tour de Junior in het water valt.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 8